World Orienteering Championships started yesterday!

Posted on | August 19, 2007 | Category: News

The WOC competition started yesterday, Saturday 18 August, in Kiev, Ukraine with the sprint qualifications for both men and women.

The sprint took place in Golosiivsky park in the capital of the Ukraine, a few kilometers from the city centre. It is actually the first time in WOC history that it has been possible to travel to the orienteering arena by subway.

The turnout of the competition was quite expected, with no actual favorites dropping out. In the men’s qualifications, 23 nations qualified for the final race, while in women’s class the total was 21 nations. Among the notables was Israel, who gained its first final place ever in a WOC, having missed all three finals in last year’s WOC by very small margins. This time Pavel Gvozdev was on the right side by 30 seconds.

Below are the final results from the men’s and women’s sprint qualifications. 15 best from each heat qualified directly to the final, which will take place on Sunday, 26 August. For more detailed results, go to sprint official results

Sprint qualifications (15 best of each heat qualify directly to the final, which will take place on Sunday, 26 August)

Men

Heat 1 (2 840 m, Climb: 85 m, 12 controls)

1) Peter Öberg SWE 12.53 , 2) Mats Haldin FIN 12.57 , 3) Mikhail Mamleev ITA 13.09 , 4) David Schneider SUI 13.14, 5) Simonas Krepsta LTU 13.15, 6) Jamie Stevenson GBR 13.17, 7) Pavlo Ushkvarok UKR 13.19, 8) Roman Efimov RUS 13.27, 9) Philippe Adamski FRA 13.33, 10) Olav Lundanes NOR 13.40, 11) Mikkel Lund DEN 13.41, 12) Emil Wingstedt SWE 13.42, 13) Csaba Gosswein HUN 13.59, 13) Michal Krajcik SVK 13.59, 15) Kiril Nikolov BUL 14.00

Heat 2 ( 2 910 m, Climb: 85 m, 11 controls)

1) Yurii Omelchenko UKR 13.02, 1) Matthias Merz SUI 13.02, 3) Anders Nordberg NOR 13.12, 4) Michal Smola CZE 13.15, 5) Marian Davidik SVK 13.31, 6) Graham Gristwood GBR 13.32, 7) Leif Bader GER 13.37, 8) Gernot Kerschbaumer AUT 13.43, 9) Sergey Detkov RUS 13.45, 10) Jonas Vytautas Gvildys LTU 13.47, 10) Jonn Are Myhren NED 13.47, 12) Damien Renard FRA 13.50, 13) Claus Bloch DEN 13.56, 14) Edgars Bertuks LAT 13.59, 15) Ross Morrison NZL 14.00

Heat 3 (2 820 m, Climb: 85 m, 11 controls)

1) Thierry Gueorgiou FRA 12.15, 2) Martin Johansson SWE 12.38, 3) Daniel Hubmann SUI 12.43, 4) Andrey Khramov RUS 12.50, 5) Martins Sirmais LAT 12.54, 5) Jon Duncan GBR 12.54, 7) Tomas Dlabaja CZE 12.57, 8) Oystein Kvaal Osterbo NOR 13.02, 9) Christian Nielsen DEN 13.09, 9) Pavol Bukovac SVK 13.09, 11) Chris Forne NZL 13.14, 12) Julian Dent AUS 13.28, 13) Pavel Gvozdev ISR 13.32, 14) Marten Bostrom FIN 13.34, 15) Raul Martin ESP 13.50

Women

Heat 1 (2 250 m, Climb: 65 m, 10 controls)

1) Ingunn Hultgreen Weltzien NOR 11.56, 2) Sara Gemperle SUI 12.31, 3) Anne Konring Olesen DEN 12.47, 4) Pippa Whitehouse GBR 12.48, 5) Emma Engstrand SWE 12.49, 6) Julia Novikova RUS 12.50, 7) Antoniya Grigorova BUL 13.00, 8) Lucie Krafkova CZE 13.06, 9) Katri Lindeqvist FIN 13.16, 10) Anna Gornicka-Antonowicz POL 13.28, 11) Celine Dodin FRA 13.30, 12) Grace Elson AUS 13.33, 13) Annika Rihma EST 13.42, 14) Kristina Rybakovaite LTU 14.03, 15) Zanda Abzalone LAT 14.08

Heat 2 (2 320 m, Climb: 65 m, 11 controls)

1) Heli Jukkola FIN 11.52, 2) Helena Jansson SWE 11.58, 3) Hanny Allston AUS 12.25, 4) Lea Mueller SUI 12.38, 5) Dana Brozkova CZE 12.40, 6) Anne Margrethe Hausken 12.50, 7) Esther Gil Brotons ESP 13.26, 8) Veronica Minoiu ROU 13.28, 9) Fanni Gyurko HUN 13.38, 10) Sandra Pauzaite LTU 13.47, 11) Amelie Chataing FRA 13.54, 12) Natalya Korzhova RUS 14.09, 13) Jana Macinska SVK 14.14, 14) Irina Balabanova BLR 14.17, 15) Sandra Zurcher USA 14.27

Heat 3 ( 2 300 m, Climb: 65 m, 10 controls)

1) Simone Niggli SUI 11.34, 2) Lena Eliasson SWE 11.46, 3) Marianne Andersen NOR.53, 4) Minna Kauppi FIN 12.16, 5) Aija Skrastina LAT 13.03, 6) Radka Brozkova CZE 13.09, 6) Larysa Stanchenko RUS 13.09, 8) Helen Bridle GBR 13.12, 9) Iliana Shandurkova BUL 13.37, 10) Kathryn Ewels AUS 13.47, 11) Annabel Valledor ESP 13.51, 12) Melanie DHareville FRA 13.52, 13) Zsuzsa Fey ROU 14.04 , 14) Ildiko Szerencsi HUN 14.06, 15) Rasa Ptasekaite LTU 14.12, 15) Tania Zhuravleva BLR 14.12

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • Global Association of International Sports Federations

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation