Junior World MTB Orienteering Championships: Relay gold to Russia and Finland

Posted on | June 30, 2009 | Category: News

Junior World Mountain Bike Orienteering Championships ended on Saturday with relay. Russia swept to victory in the women’s class with a winning margin of over six minutes. Their last leg rider Svetlana Poverina, sprint and middle distance champion, was the fastest of all.

Junior men’s competition was dominated by Finland. Their first team was 10 minutes faster than the silver-medallist Russia, and even Finland’s second team, the result of which does not count in the championships, finished before Russia’s last-leg rider Oleg Andreev. One of the favourites in the competition, Czech Republic, was disqualified on the first leg.

Results:

Women 20

1) Russia 2:01:17 (Anastasia Svir, Tatyana Repina, Svetlana Poverina), 2) Finland 2:07:25 (Miisa Matere, Susanna Laurila, Kaisu Yli-Peltola), 3) Czech Republic 2:16:33 (Katerina Hancikova, Martina Lamichova, Zuzana Kiacova), 4) Poland 2:52:46 (Edyta Cegielka, Joanna Polewska, Beata Rosxczyk), Austria MP (Tamara Haindl, Eva Primus, Silvia Petritsch), Italy DNF (Pamela Gaigher, Silvia Simoni, Stephanie Weiss).

Men 20

1) Finland 2:15:59 (Antti Vainio, Juuso Jutila, Elmeri Juura), 2) Russia 2:25:37 (Alexey Terekhov, Grigory Medvedev, Oleg Andreev), 3) Austria 2:28:47 (Martin Moser, Gert Wallas, Kevin Haselsberger), 4) Denmark 2:33:15 (Rasmus Søgård, Andreas Proschowsky, Andreas Bergmann), 5) Czech Republic 2:34:17 (Martin Tisnovsky, Lukas Chmelar, Jaroslav Fajtl), 6) Sweden 2:41:30 (Per Frost, Linus Karlsson, Hermann Håll), Junu7) Italy 2:43:09 (Marco Guizzardi, Fabio Marsoner, Martin Thomaseth), 8) Lithuania 2:47:36 (Domantas Cibas, Jonas Maiselis, Vilius Stankevicius), 9) Poland 2:47:37 (Grzegorz Szwancarz, Mateus Kozak, Sebastian, Wojtynek), 10) Switzerland 2:48:35 (Jonas Wicky, Corinne Hess, Claudia Hünig), 11) Hungary 3:00:13 (Marcell Horváth, Bence Németh, Attila Leel-Össy), 12) Spain 3:17:35 (Xan Carballo, Jorge Martinez, Ana Romero), Estonia MP (Taaniel Tooming, Marek Karm, Priit Randman), France MP (Arthur Desreumaux, Benoit Rauturier, Cédric Beill), Portugal MP (João Ferreira, João Palhinda, Guilherme Marques).

Women/EOC

1) Finland 2:36:41 (Tarja Vesanto, Marika Hara, Ingrid Stengård), 2) Austria 2:37:04 (Elisabeth Hohenwarter, Sonja Zinkl, Michaela Gigon), 3) Denmark 2:38:33 (Nina Hoffmann, Line Pedersen, Rikke Kornvig), 4) Switzerland 2:39:34 (Maja Rothweiler, Ursina Jäggi, Christine Schaffner), 5) Czech Republic 2:40:20 (Martina Tichovska, Hana La Carbonara, Renata Paulickova), 6) Lithuania 2:40:24 (Asta Simkoniene, Ramune Arlauskiene, Karolina Mickeviciute), 7) Russia 2:40:27 (Elena Lesnichenko, Nadiya Mikryukova, Ksenia Chernykh), 8) Slovakia 2:48:01 (Hana Bajtosova, Alena Durcova, Stanislava Fajtova), 9) Italy 2:56:42 (Laura Scaravonati, Stella Varotti, Milena Cipriani), 10) Hungary 2:57:12 (Anna Füzy, Brigitta Koós, Veronika Cseh), 11) Great Britain 3:07:51 (Emely Benham, Helen Clayton, Charlotte Somers-Cocks), 12) Poland 3:12:31 (Anna Wlodarczyk, Anita Nowakowska, Anna Kaminska), 13) Portugal 3:28:03 (Susana Pontes, Ana Pilipa Silva, Maria Amador)

Men/EOC

1) Denmark 2:43:44 (Allan Treschow Jensen, Claus Stallknecht, Bjarke Refslund), 2) Estonia 2:45:19 (Lauri Malsroos, Margus Hallik, Tönis Erm), 3) Russia 2:47:20 (Victor Korchagin, Ruslan Gritsan, Anton Foliforov), 4) Czech Republic 2:47:38 (Radek Laciga, Jaroslav Rygl, Lubomir Tomecek), 5) Finland 2:50:06 (Samuli Saarela, Mika Tervala, Juho Saarinen), 6) Switzerland 2:52:17 (Beat Schaffner, Rémy Jabas, Beat Okle), 7) France 2:53:23 (Philippe Cahuzac, Stéphan Toussaint, Matthieu Barthelemy), 8) Slovakia 3:13:01 (Pavol Paprcka, Tomás Hanicák, Michal Frano), 9) Lithuania 3:18:32 (Regimentas Kavaliaauskas, Danielius Pralgauskis, Petras Andrasiunas), 10) Portugal 3:19:17 (Paulo Alipio, Joel Morgado, Daniel Marques), 11) Ukraine 3:21:41 (Vyacheslav Mukhidinov, Ferents Gutlebet, Artem Stryzhak), 12) Italy 3:22:20 (Piero Turra, Mario Ruggiero, Ivan Gasperotti), 13) Great Britain 3:29:26 (Kilian Lomas, Mark Stodgell, James Taylor), 14) Spain 3:29:30 (Albert Roca, David Soria, David Toll), 15) Germany 3:33:28 (Wenzel Falk, Nick Rotter, Mark Huster), Austria MP (Tobias Breitschädel, Andreas Rief, Bernhard Schachinger), Poland MP (Maciej Gromadka, Robert Banach, Mateusz Niedbala).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • Global Association of International Sports Federations

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation