European MTB Orienteering Championships 2008

Nida, Lithuania

22–27 September
Website: http://www.mtb.lt/ecmtbo2008/
IOF Senior Event Adviser:
Tiago Lopes (POR)
Bulletin 3-4
Bulletin 2

Results

Sprint

Women (Length : 3.7 km – Controls : 18)

1) Ingrid Stengard FIN 21:00,7, 2) Ramune Arlauskiene LTU 21:59,8, 3) Marika Hara FIN 22:18,2, 4) Ksenia Chernukh RUS 22:19,1, 5) Marketa Jiraskova CZE 22:23,6, 6) Anna Fuzy HUN 22:25,9, 7) Christine Schaffner SUI 23:09,1, 8) Anna Kaminska POL 23:21,9, 9) Nadiya Mikrukova RUS 23:36,7, 10) Renata Paulickova CZE 23:41,2, 11) Anna Vorobiova RUS 23:42,3, 12) Karolina Mickeviciute LTU 23:44,7, 13) Vaida Reinartaite LTU 24:06,5, 14) Michaela Lacigova CZE 24:12, 15) Alena Durcova SVK 24:26,6, 16) Hana Bajtošova SVK 24:37,1, 17) Michaela Gigon AUT 25:15,8, 18) Kirsi Korhonen FIN 25:20,1, 19) Hana Dolezalova CZE 25:30,8, 20) Madeleine Kammerer FRA 26:09,4, 21) Stanislava Fajtova SVK 26:21,7, 22) Brigitta Kaufmann HUN 26:42,1, 23) Elisabeth Hohenwarter AUT 26:52,9, 24) Marie Hrdinova CZE 27:17,8, 25) Martina Tichovska CZE 27:34,8, 26) Sonja Zinkl AUT 27:38,4, 27) Lubov Pavlukova LAT 27:57,6, 28) Agne Matonyte LTU 27:59,7, 29) Kristine Veita LAT 28:12,9, 30) Dina Zobena LAT 28:32,6, 31) Anna Wlodarczyk POL 28:49,4, 32) Niina Jaako FIN 29:09,6, 33) Veronika Cseh HUN 29:20,8, 34) Marina Polianskaya RUS 29:21,9, 35) Natalia Tyszova SVK 29:24,5, 36) Evelina Grigaite LTU 29:53,1, 37) Anke Dannowski GER 29:57,2, 38) Jolanta Šulciene LTU 31:29,9, 39) Gerit Pfhul GER 32:20,7, 40) Joanna Polewska POL 32:32,8, 41) Beata Roszczyk POL 38:23,5, Elena Lesnichenko RUS DSQ, Nataliya Polyakova RUS DSQ.

Men (Length: 4,5 km – Controls: 21)

1) Tobias Breitschadel AUT 19:55, 2) Tonis Erm EST 20:08,5, 3) Ruslan Gritsan RUS 20:24,8, 4) Jiri Hradil CZE 20:25, 5) Anton Foliforov RUS 20:44,8, 6) Erik Skovgaard Knudsen DEN 20:58,9, 7) Maxim Zhurkin RUS 21:13,8, 8) Bjarke Refslund DEN 21:17,9, 9) Jan Lauerman CZE 21:26,6, 10) Lubomir Tomecek CZE 21:29,7, 11) Regimantas Kavaliauskas LTU 21:41,2, 12) Stephane Toussaint FRA 21:56,7, 13) Tuukka Turkka FIN 21:58,4, 14) Maciej Gromadka POL 22:00, 15) Lauri Malsroos EST 22:00,7, 16) Juho Saarinen FIN 22:02,7, 17) Jussi Laurila FIN 22:09,7, 18) Victor Korchagin RUS 22:30,9, 19) Margus Hallik EST 22:33,2, 20) Samuli Saarela FIN 22:42,6, 21) Mathieu Barthelemy FRA 22:44, 22) Simon SegerSUI 22:47,8, 23) Beat Schaffner SUI 22:52,4, 24) Ivars Zagars LAT 22:54,6, 25) Pavol Paprcka SVK 23:01,9, 26) Beat Okle SUI 23:07,8, 27) Petras Andrašiunas LTU 23:10,5, 28) Radek Laciga CZE 23:13,2, 29) Urs Dauwalder SUI 23:18,4, 30) Ian Nixon GBR 23:19,5, 31) Daniel Marosffy HUN 23:22,2, 32) Lasse Brun Pedersen DEN 23:42,8, 33) Martin Sevcik CZE 23:43, 34) Mika Tervala FIN 23:49, 35) Reinis Zobens LAT 23:52,1, 36) Tautvydas Žilinskas LTU 23:55,6, 37) Hans Welti SUI 24:00,9, 38) Jan Svoboda CZE 24:02,2, 39) Bernd Kohlschmidt GER 24:14,6, 40) Mateusz Niedbala POL 24:35,5, 41) Donatas Celkys LTU 24:40,3, 42) Michal Frano SVK 24:53, 43) Phillipe Cahuzac FRA 24:54,1, 44) Danielius Pralgauskis LTU 25:04,6, 45) Andy Conn GBR 25:16,4, 46) Ugis Voicescuks LAT 25:21,8, 47) Timo Sarkkinen FIN 25:29, 48) Sergej Burlonov RUS 25:34,1, 49) Andrey Kornev RUS 25:46, 50) Darius Kalvaitis LTU 25:57,8, 51) Daniel Marques POR 26:15,8, 52) Matuš Trnovec SVK 26:18,2, 53) Andreas Rief AUT 26:24,7, 54) Felix Breitschadel AUT 27:05,3, 55) Oleksandr Kalinkin UKR 27:28,8, 56) Sebastian Wojtynek POL 27:36,2, 57) Andrew Windrum GBR 28:05, 58) James Taylor GBR 28:16,1, 59) David Soria ESP 28:27,1, 60) Mark Stodgell GBR 28:44, 61) Karol Myszkowski POL 28:52,7, 62) Artem Stryzhak UKR 29:21,5, 63) Torsten Kaufmann GER 29:48,1, 64) Jose Garcia ESP 30:10,9, 65) Tibor Tamas HUN 30:14,5, 66) Clement Souvray FRA 32:30,3, Allan Jensen DEN DSQ, Toms Veits LAT DSQ, Bryan Singleton GBR DSQ.

Middle distance

Women (Length: 9.45 km – Controls: 16)

1) Ingrid Stengard FIN 49:14, 2) Michaela Gigon AUT 50:33, 3) Christine Schaffner SUI 50:40, 4) Marika Hara FIN 50:42, 5) Ramune Arlauskiene LTU 50:47, 6) Ksenia Chernukh RUS 51:07, 7) Anna Fuzy HUN 52:51, 8) Nadiya Mikrukova RUS 53:12, 9) Anna Kaminska POL 53:35, 10) Hana Bajtošova SVK 54:24, 11) Karolina Mickeviciute LTU 54:25, 12) Marie Hrdinova CZE 55:03, 13) Kirsi Korhonen FIN 55:13, 14) Marketa Jiraskova CZE 55:48, 15) Madeleine Kammerer FRA 55:56, 16) Sonja Zinkl AUT 56:26, 17) Anke Dannowski GER 56:49, 18) Stanislava Fajtova SVK 57:49, 19) Alena Durcova SVK 57:51, 20) Anna Vorobiova RUS 58:06, 21) Martina Tichovska CZE 58:25, 22) Michaela Lacigova CZE 1:00:07, 23) Niina Jaako FIN 1:01:28, 24) Nataliya Polyakova RUS 1:01:34, 25) Marina Polianskaya RUS 1:01:36, 26) Gerit Pfhul GER 1:01:48, 27) Dina Zobena LAT 1:02:32, 28) Anna Wlodarczyk POL 1:02:33, 29) Elena Lesnichenko RUS 1:02:37, 30) Vaida Reinartaite LTU 1:02:55, 31) Renata Paulickova CZE 1:03:12, 31) Hana Dolezalova CZE 1:03:12, 33) Veronika Cseh HUN 1:03:44, 34) Evelina Grigaite LTU 1:04:31, 35) Jolanta Šulciene LTU 1:04:41, 36) Brigitta Kaufmann HUN 1:07:20, 37) Beata Roszczyk POL 1:09:05, 38) Lubov Pavlukova LAT 1:15:35, 39) Joanna Polewska POL 1:17:56, 40) Natalia Tyszova SVK 1:20:50, 41) Elisabeth Hohenwarter AUT 1:23:29.

Men (Length: 12.8 km – Controls: 20)

1) Lasse Brun Pedersen DEN 54:44, 2) Tonis Erm EST 55:34, 3) Victor Korchagin RUS 55:53, 4) Erik Skovgaard Knudsen DEN 56:04, 5) Pavol Paprcka SVK 56:50, 6) Mika Tervala FIN 57:33, 7) Ruslan Gritsan RUS 57:45, 8) Lubomir Tomecek CZE 57:48, 9) Anton Foliforov RUS 58:18, 10) Beat Schaffner SUI 58:41, 11) Jiri Hradil CZE 59:17, 12) Allan Jensen DEN 59:45, 12) Beat Okle SUI 59:45, 14) Bjarke Refslund DEN 1:00:12, 15) Maxim Zhurkin RUS 1:00:23, 16) Simon Seger SUI 1:00:47, 17) Jaroslav Rygl CZE 1:01:05, 18) Timo Sarkkinen FIN 1:01:40, 19) Mathieu Barthelemy FRA 1:01:46, 20) Stephane Toussaint FRA 1:02:02, 21) Karol Myszkowski POL 1:02:07, 22) Jussi Laurila FIN 1:02:17, 23) Tobias Breitschadel AUT 1:02:21, 24) Lauri Malsroos EST 1:02:27, 25) Jan Lauerman CZE 1:02:46, 26) Regimantas Kavaliauskas LTU 1:02:51, 27) Felix Breitschadel AUT 1:03:09, 28) Margus Hallik EST 1:03:29, 29) Radek Laciga CZE 1:03:39, 30) Urs Dauwalder SUI 1:03:47, 31) Vytenis Benetis LTU 1:04:05, 32) Juho Saarinen FIN 1:04:09, 33) Donatas Celkys LTU 1:04:25, 34) Martin Sevcik CZE 1:04:33, 35) Hans Welti SUI 1:04:45, 36) Ugis Voicescuks LAT 1:05:02, 37) Maciej Gromadka POL 1:05:18, 38) Clement Souvray FRA 1:06:30, 39) Andreas Rief AUT 1:06:35, 40) Daniel Marques POR 1:06:41, 41) Andrey Kornev RUS 1:06:44, 42) Mateusz Niedbala POL 1:07:22, 43) Ivars Zagars LAT 1:07:24, 44) Michal Frano SVK 1:07:26, 45) Phillipe Cahuzac FRA 1:07:46, 46) Tautvydas Žilinskas LTU 1:08:10, 47) Darius KalvaitisLTU 1:08:48, 48) Sebastian Wojtynek POL 1:09:30, 49) Samuli Saarela FIN 1:09:50, 50) Petras Andrašiunas LTU 1:10:56, 51) Bernd Kohlschmidt GER 1:11:24, 52) Andrew Windrum GBR 1:11:27, 53) Bryan Singleton GBR 1:12:07, 54) Matuš Trnovec SVK 1:12:30, 55) James Taylor GBR 1:13:13, 56) Torsten Kaufmann GER 1:13:56, 57) Mark Stodgell GBR 1:14:12, 58) Reinis Zobens LAT 1:15:44, 59) Andy Conn GBR 1:17:37, 60) Tibor Tamas HUN 1:24:23, 61) Oleksandr Kalinkin UKR 1:24:59, 62) David Soria ESP 1:27:23, 63) Jose GarciaESP 1:30:23, 64) Raimonds Slavietis LAT 1:32:47, Sergej Burlonov RUS DSQ, Daniel Marosffy HUN DSQ, Ian Nixon GBR DSQ, Tuukka Turkka FIN DSQ, Artem Stryzhak UKR DSQ.

Long distance

Women (Length: 14.87 km – Controls: 21)

1) Ramune Arlauskiene LTU 1:15:19, 2) Karolina Mickeviciute LTU 1:15:36, 3) Michaela Gigon AUT 1:16:49, 4) Ingrid Stengard FIN 1:17:31, 5) Stanislava Fajtova SVK 1:17:57, 6) Michaela Lacigova CZE 1:19:18, 7) Kirsi Korhonen FIN 1:20:23, 8) Marketa Jiraskova CZE 1:20:47, 9) Anna Kaminska POL 1:20:52, 10) Sonja Zinkl AUT 1:21:39, 11) Nadiya Mikrukova RUS 1:22:11, 12) Marika Hara FIN 1:22:48, 13) Renata Paulickova CZE 1:22:49, 14) Christine Schaffner SUI 1:24:54, 15) Elisabeth Hohenwarter AUT 1:25:34, 16) Martina Tichovska CZE 1:27:03, 17) Hana Bajtošova SVK 1:27:52, 18) Niina Jaako FIN 1:28:33, 19) Anna Wlodarczyk POL 1:29:25, 20) Anke Dannowski GER 1:30:39, 21) Anna Fuzy HUN 1:31:21, 22) Veronika Cseh HUN 1:31:23, 23) Vaida Reinartaite LTU 1:32:12, 24) Madeleine Kammerer FRA 1:33:02, 25) Marie Hrdinova CZE 1:33:15, 26) Anna Vorobiova RUS 1:33:46, 27) Dina Zobena LAT 1:35:58, 28) Agne Matonyte LTU 1:36:02, 29) Elena Lesnichenko RUS 1:38:08, 30) Marina Polianskaya RUS 1:40:27, 31) Kristine Veita LAT 1:41:00, 32) Brigitta Kaufmann HUN 1:42:44, 33) Nataliya Polyakova RUS 1:42:45, 34) Hana Dolezalova CZE 1:44:17, 35) Gerit Pfhul GER 1:44:25, 36) Beata Roszczyk POL 1:45:39, 37) Natalia Tyszova SVK 1:45:42, 38) Evelina Grigaite LTU 1:47:57, 39) Jolanta Šulciene LTU 1:53:56, 40) Joanna Polewska POL 1:56:12, 41) Lubov Pavlukova LAT 2:06:46, Ksenia Chernukh RUS DSQ.

Men (Length: 20.9 km – Controls: 29)

1) Lasse Brun Pedersen DEN 1:24:20, 2) Anton Foliforov RUS 1:24:38, 3) Ruslan Gritsan RUS 1:25:07, 4) Mika Tervala FIN 1:25:33, 5) Martin Sevcik CZE 1:25:37, 6) Beat Okle SUI 1:25:43, 7) Victor Korchagin RUS 1:25:47, 8) Erik Skovgaard Knudsen DEN 1:26:20, 9) Jan Lauerman CZE 1:26:45, 10) Jiri Hradil CZE 1:27:11, 11) Beat Schaffner SUI 1:27:23, 12) Donatas Celkys LTU 1:27:46, 13) Lubomir Tomecek CZE 1:28:51, 14) Maxim Zhurkin RUS 1:29:20, 15) Mathieu Barthelemy FRA 1:29:46, 16) Allan Jensen DEN 1:30:25, 17) Andreas Rief AUT 1:30:31, 18) Simon Seger SUI 1:31:13, 19) Jaroslav Rygl CZE 1:31:28, 20) Mateusz Niedbala POL 1:32:07, 21) Tuukka Turkka FIN 1:32:08, 22) Samuli Saarela FIN 1:32:41, 23) Andrey Kornev RUS 1:33:04, 24) Bjarke Refslund DEN 1:33:06, 25) Clement Souvray FRA 1:33:46, 26) Margus Hallik EST 1:34:30, 26) Lauri Malsroos EST 1:34:30, 28) Stephane Toussaint FRA 1:34:37, 29) Ugis Voicescuks LAT 1:34:54, 29) Juho Saarinen FIN 1:34:54, 31) Tobias Breitschadel AUT 1:35:00, 32) Daniel Marosffy HUN 1:35:23, 33) Vytenis Benetis LTU 1:35:25, 34) Urs Dauwalder SUI 1:35:33, 35) Matuš Trnovec SVK 1:35:35, 36) Jussi Laurila FIN 1:35:44, 37) Darius KalvaitisLTU 1:36:54, 38) Timo Sarkkinen FIN 1:37:13, 39) Felix Breitschadel AUT 1:37:26, 40) Pavol Paprcka SVK 1:37:31, 41) Danielius Pralgauskis LTU 1:37:54, 42) Karol Myszkowski POL 1:38:19, 43) James Taylor GBR 1:38:23, 44) Radek Laciga CZE 1:39:51, 45) Ivars Zagars LAT 1:40:19, 46) Bryan Singleton GBR 1:40:35, 47) Andy Conn GBR 1:41:00, 48) Petras Andrašiunas LTU 1:41:16, 49) Tautvydas Žilinskas LTU 1:41:43, 50) Daniel Marques POR 1:41:54, 51) Ian Nixon GBR 1:42:10, 52) Bernd Kohlschmidt GER 1:42:30, 53) Andrew Windrum GBR 1:44:30, 54) Reinis Zobens LAT 1:46:36, 55) David Soria ESP 1:46:54, 56) Tibor Tamas HUN 1:55:09, 57) Artem Stryzhak UKR 1:56:38, 58) Mark Stodgell GBR 1:58:09, 59) Torsten Kaufmann GER 1:59:52, 60) Raimonds Slavietis LAT 2:25:53, Phillipe Cahuzac FRA DSQ, Sergej Burlonov RUS DSQ, Hans Welti SUI DSQ, Toms Veits LAT DSQ, Sebastian Wojtynek POL DSQ, Maciej Gromadka POL DSQ, Jose Garcia ESP DSQ.

Relay

Women

1) Finland 2:12:01 (Kirsi Korhonen, Marika Hara, Ingrid Stengard), 2) Lithuania 2:14:36 (Vaida Reinartaite, Ramune Arlauskiene, Karolina Mickeviciute), 3) Austria 2:15:37 (Elisabeth Hohenwarter, Sonja Zinkl, Michaela Gigon), 4) Czech Republic 2:15:40 (Michaela Lacigova, Marie Hrdinova, Hana Dolezalova), 5) Russia 2:17:43 (Anna Vorobiova, Nadiya Mikrukova, Ksenia Chernukh), 6) Slovakia 2:18:51 (Alena Durcova, Hana Bajtošova, Stanislava Fajtova), 7) France 2:21:04 (Gaelle Barlet, Marion Schilling, Madeleine Kammerer), 8) Hungary 2:28:32 (Anna Fuzy, Brigitta Kaufmann, Veronika Cseh), 9) Poland 2:32:48 (Anna Wlodarczyk, Beata Roszczyk, Anna Kaminska), 10) Latvia 3:00:56 (Dina Zobena, Kristine Veita, Lubov Pavlukova).

Men

1) Denmark 2:06:56 (Allan Jensen, Erik Skovgaard Knudsen, Lasse Brun Pedersen), 2) Switzerland 2:08:29 (Beat Schaffner, Simon Seger, Beat Okle), 3) Czech Republic 2:09:01 (Radek Laciga, Jiri Hradil, Jan Lauerman), 4) Russia 2:09:12 (Victor Korchagin, Ruslan Gritsan, Anton Foliforov), 5) Finland 2:10:16 (Tuukka Turkka, Samuli Saarela, Mika Tervala), 6) Estonia 2:11:03 (Lauri Malsroos, Margus Hallik, Tonis Erm), 7) France 2:15:07 (Stephane Toussaint, Clement Souvray, Mathieu Barthelemy), 8) Poland 2:15:10 (Maciej Gromadka, Mateusz Niedbala, Karol Myszkowski), 9) Austria 2:20:17 (Felix Breitschadel, Andreas Rief, Tobias Breitschadel), 10) Latvia 2:23:19 (Ugis Voicescuks, Ivars Zagars, Toms Veits), 11) Lithuania 2:23:26 (Vytenis Benetis, Regimantas Kavaliauskas, Donatas ?elkys), 12) Slovakia 2:28:03 (Michal Frano, Matuš Trnovec, Pavol Paprcka), 13) Great Britain 2:38:09 (Ian Nixon, Andy Conn, James Taylor), 14) Germany 2:41:43 (Anke Dannowski, Torsten Kaufmann, Bernd Kohlschmidt), 15) Spain 2:46:31 (David Soria, Josep Selga, Jose Garcia), 16) Hungary 3:00:02 (Daniel Marosffy, Tibor Tamas, Daniel Janko).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation