European MTB Orienteering Championships 2009

North Zealand, Denmark

22–28 June
Website: www.eocmtbo2009.dk
IOF Senior Event Adviser: Wolf Eberle (AUT)
Bulletin 3
Bulletin 2

Results

Sprint

1) Michaela Gigon AUT 24:14, 2) Line Pedersen DEN 25:12, 3) Hana La Carbonara CZE 26:24, 4) Sonja Zinkl AUT 26:30, 5) Hana Bajtosova SVK 26:50, 6) Marika Hara FIN 26:58, 7) Karolina Mickeviciute LTU 26:59, 8) Martina Tichovska CZE 27:04, 9) Marte Reenaas NOR 27:11, 10) Nadiya Mikryukova RUS 27:17, 11) Tarja Vesanto FIN 27:19, 12) Rikke Kornvig DEN 27:21, 13) Ursina Jäggi SUI 27:22, 14) Ramune Arlauskiene LTU 27:40, 15) Ingrid Stengård FIN 27:45, 16) Pernille Brunstedt DEN 27:51, 17) Michaela Lacigova CZE 27:59, 18) Renata Paulickova CZE 28:03, 19) Marie Hrdinova CZE 28:26, 20) Anne-Mette Nørregaard DEN 28:29, 20) Anke Dannowski GER 28:29, 22) Maret Vaher EST 28:30, 23) Christine Schaffner SUI 29:08, 24) Anna Kaminska POL 29:26, 25) Marina Sharaevskaya RUS 29:35, 26) Kirsi Korhonen FIN 29:54, 27) Elena Lesnichenko RUS 30:20, 28) Hana Dolezalova CZE 30:32, 29) Kaisa Pirkonen FIN 30:35, 30) Maja Rothweiler SUI 31:08, 31) Asta Simkoniene LTU 31:38, 32) Ekaterina Kononova RUS 31:51, 33) Charlotte Somers-Cocks GBR 33:17, 34) Anna Wlodarczyk POL 33:52, 35) Natalia Tyszova SVK 33:56, 36) Elena Nemchenko RUS 34:06, 37) Veronika Cseh HUN 34:30, 38) Laura Scaravonati ITA 34:55, 39) Alena Durcova SVK 34:59, 40)Orsolya Marosffy HUN 35:57, 41) Stanislava Fajtova SVK 38:57, 42) Maria Amador POR 39:01, 43) Milena Cipriani ITA 39:25, 44) Sarah Bayliss GBR 40:01, 45) Stella Varotti ITA 40:15, 46) Alexandra Simon GER 44:28, 47) Susana Pontes POR 46:31, 48) Stéphanie Bethaz ITA 47:10, 49) Isabel Sanjuan ESP 51:30, Anna Füsy HUN DSQ, Ksenia Chernykh RUS DSQ, Vaida Reinartaite LTU DSQ.

Men

1) Ruslan Gritsan RUS 25:17, 2) Radek Laciga CZE 25:46, 3) Erik Skovgaard Knudsen DEN 25:50, 4) Victor Kochagin RUS 25:55, 5) Allan Treschow Jensen DEN 25:58, 6) Valeri Gluhov RUS 26:15, 7) Anton Foliforov RUS 26:32, 8) Jiri Hradil CZE 26:39, 9) Jussi Laurila FIN 26:44, 10) Beat Schaffner SUI 26:50, 11) Mika Tervala FIN 26:54, 12) Torbjørn Gasbjerg DEN 27:07, 13) Juho Saarinen FIN 27:09, 14) Bjarke Refslund DEN 27:10, 15) Robert Banach POL 27:16, 16) Martin Sevcik CZE 27:19, 17) Daniel Marques POR 27:27, 18) Karol Myszkowski POL 27:28, 19) Alex Randall AUS 27:39, 20) Bernhard Schachinger AUT 27:46, 21) Tõnis Erm EST 27:48, 22) Beat Okle SUI 27:53, 23) Rémy Jabas SUI 28:11, 24) Stéphan Toussaint FRA 28:18, 25) Samuli Saarela FIN 28:19, 26) Maxim Zhurkin RUS 28:47, 27) Andrey Kornev RUS 28:51, 28) Rygl Jaroslav CZE 28:53, 29) Jan Lauerman CZE 29:04, 29) Petras Andrasiunas LTU 29:04, 31) Dániel Marosffy HUN 29:12, 32) Tobias Breitschädel AUT 29:13, 32) Luca Dallavalle ITA 29:13, 34) Urs Dauwalder SUI 29:22, 35) Regimantas Kavaliauskas LTU 29:31, 36) Stanimir Belomazhev BUL 29:36, 37) Timo Sarkkinen FIN 29:40, 37) Pavol Paprcka SVK 29:40, 39) Hans Welti SUI 29:44, 40) Clément Souvray FRA 29:45, 41)Simon Seger SUI 29:49, 42) Artem Stryzhak UKR 30:00, 43) Yoann Garde FRA 30:06, 44) Mikulás Sabo SVK 30:11, 45) Lauri Malsroos EST 30:14, 46) Paulo Alipio POR 30:22, 47) Matthieu Barthelemy FRA 30:54, 48) Lubomir Tomecek CZE 31:00, 49) Andreas Rief AUT 31:33, 50) Kilian Lomas GBR 31:45, 51) Sarunas Dmukauskas LTU 32:19, 52) Margus Hallik EST 32:51, 53) Henrikas Antanavicius LTU 32:54, 54) Giaime Origgi ITA 32:56, 55) Philippe Cahuzac FRA 33:17, 56) Mario Ruggiero ITA 33:19, 57) Ferents Gutlebet UKR 33:21, 58) Albert Roca ESP 33:30, 59) Piero Turra ITA 33:40, 60) Christian Gigon AUT 33:53, 61) Jorge Garcia ESP 34:08, 62) Stefano Batticci ITA 34:19, 63)James Taylor GBR 35:00, 64) Mark Stodgell GBR 35:26, 65) Anthony Darr AUS 36:24, 66) Sébastien Rora FRA 36:34, 67) Tautvydas Zilinskas LTU 36:44, 68) Michal Frano SVK 37:01, 69) Joel Morgado POR 37:05, 70) Danielius Pralgauskis LTU 37:29, 71) Roman Iukhimenko UKR 39:24, 72) David Toll ESP 40:41, 72) David Soria ESP 40:41, 74) Ivan Gasperotti ITA 41:09, 75) Tibor Tamás HUN 46:30, Søren Strunge DEN DSQ, Jesper Damgaard DEN DSQ, Mark Huster GER DSQ, Mateusz Niedbala POL DSQ, Tomás Hanicák SVK DSQ, Oleksandr Kalinkin UKR DSQ, Vyacheslav Mukhidinov UKR DSQ.

Middle distance

Women

1) Rikke Kornvig DEN 49:03, 2) Ingrid Stengård FIN 49:07, 3) Michaela Gigon AUT 49:47, 4) Sonja Zinkl AUT 50:13, 5) Ksenia Chernykh RUS 50:36, 6) Ursina Jäggi SUI 50:42, 7) Christine Schaffner SUI 51:04, 8) Hana Bajtosova SVK 51:17, 9) Martina Tichovska CZE 51:33, 10) Ramune Arlauskiene LTU 51:40, 11) Hana Dolezalova CZE 52:11, 12) Nadiya Mikryukova RUS 52:30, 13) Karolina Mickeviciute LTU 52:34, 14) Renata Paulickova CZE 53:05, 15) Hana La Carbonara CZE 53:10, 16) Anna Kaminska POL 54:06, 17) Kaisa Pirkonen FIN 54:27, 18) Anke Dannowski GER 54:37, 19) Anna Füsy HUN 54:38, 20) Maret Vaher EST 54:39, 21) Michaela Lacigova CZE 55:11, 21) Marika Hara FIN 55:11, 23) Nina Hoffmann DEN 55:14, 24) Milena Cipriani ITA 55:32, 25) Marie Hrdinova CZE 55:38, 26) Laura Scaravonati ITA 55:40, 27) Stanislava Fajtova SVK 55:49, 28) Anne-Mette Nørregaard DEN 55:53, 29) Anna Telyakevych UKR 55:57, 30) Pernille Brunstedt DEN 56:21, 31) Marina Sharaevskaya RUS 56:31, 32) Maja Rothweiler SUI 56:38, 33) Asta Šimkoniene LTU 57:11, 34) Kirsi Korhonen FIN 57:20, 35) Vaida Reinartaite LTU 57:43, 36) Ekaterina Kononova RUS 57:56, 37) Tatiana Kalugina RUS 58:01, 38) Anna Wlodarczyk POL 58:12, 39) Maria Treschow DEN 59:50, 40) Veronika Cseh HUN 1:00:12, 41) Susana Pontes POR 1:01:32, 42) Alena Durcova SVK 1:03:25, 43) Charlotte Somers-Cocks GBR 1:03:29, 44) Elena Nemchenko RUS 1:05:16, 45) Maria Amador POR 1:05:30, 46) Irina Laneva RUS 1:05:44, 47) Sarah Bayliss GBR 1:06:17, 48)Orsolya Marosffy HUN 1:06:50, 49) Isabel Sanjuan ESP 1:07:25, 50) Stéphanie Bethaz ITA 1:08:03, 51) Alexandra Simon GER 1:10:01, 52) Stella Varotti ITA 1:15:27, 53) Ivgenia Iaremenko UKR 1:27:38, Line Pedersen DEN DSQ, Tarja Vesanto FIN DSQ, Marte Reenaas NOR DSQ.

Men

1) Erik Skovgaard Knudsen DEN 53:15, 2) Tobias Breitschädel AUT 54:23, 2) Lasse Brun Pedersen DEN 54:23, 4) Samuli Saarela FIN 54:55, 5) Tõnis Erm EST 55:44, 6) Ruslan Gritsan RUS 56:26, 7) Anton Foliforov RUS 56:33, 8) Bjarke Refslund DEN 57:02, 9) Mika Tervala FIN 57:03, 10) Beat Schaffner SUI 57:04, 11) Bernhard Schachinger AUT 57:06, 12) Victor Kochagin RUS 57:13, 13) Lubomir Tomecek CZE 57:28, 14) Matthieu Barthelemy FRA 57:43, 15) Jiri Hradil CZE 57:58, 15) Rémy Jabas SUI 57:58, 17) Allan Treschow Jensen DEN 58:07, 18) Stéphan Toussaint FRA 58:11, 19) Jan Lauerman CZE 58:16, 20) Beat Okle SUI 58:17, 21) Juho Saarinen FIN 58:18, 22) Maxim Zhurkin RUS 58:36, 23) Martin Sevcik CZE 58:37, 24) Daniel Marques POR 58:40, 25) Timo Sarkkinen FIN 58:43, 26) Regimantas Kavaliauskas LTU 59:01, 27) Andrey Kornev RUS 59:07, 28) Mateusz Niedbala POL 59:21, 29)Simon Seger SUI 59:32, 30) Andreas Rief AUT 59:33, 31) Alex Randall AUS 59:43, 32) Stefano Batticci ITA 59:45, 33) Jaroslav Rygl CZE 59:53, 34) Hans Welti SUI 59:57, 35) Lauri Malsroos EST 1:00:13, 36) Clément Souvray FRA 1:00:40, 37) Robert Banach POL 1:01:04, 38) Jussi Laurila FIN 1:01:09, 39) Jesper Damgaard DEN 1:01:13, 40) Philippe Cahuzac FRA 1:01:16, 41) Yoann Garde FRA 1:01:27, 42) Vyacheslav Mukhidinov UKR 1:02:30, 43) Kilian Lomas GBR 1:02:39, 44) Danielius Pralgauskis LTU 1:02:42, 45) Urs Dauwalder SUI 1:02:44, 46)Giaime Origgi ITA 1:02:51, 47) Margus Hallik EST 1:03, 48) Claus Stallknecht DEN 1:03:08, 49) Mario Ruggiero ITA 1:03:27, 50) Mark Huster GER 1:03:43, 51)Christian Gigon AUT 1:03:48, 52) Petras Andrašiunas LTU 1:04:01, 53) Michal Frano SVK 1:04:20, 54) Falk Wenzel GER 1:04:35, 55) Ivan Gasperotti ITA 1:04:43, 56) Karol Myszkowski POL 1:05:27, 57) Dániel Marosffy HUN 1:05:54, 58) Sébastien Rora FRA 1:05:58, 58) Pavol Paprcka SVK 1:05:58, 58) Stanimir Belomazhev BUL 1:05:58, 61) David Toll ESP 1:06:04, 62) Radek Laciga CZE 1:06:05, 63)James Taylor GBR 1:06:10, 64) Šarunas Dmukauskas LTU 1:06:23, 65) Artem Stryzhak UKR 1:06:25, 66) Paulo Alipio POR 1:06:32, 67) Tautvydas Žilinskas LTU 1:06:56, 68) Tomás Hanicák SVK 1:07:01, 69) Joel Morgado POR 1:07:17, 70) Luca Dallavalle ITA 1:07:23, 71) Albert Roca ESP 1:07:55, 72) Mikulás Sabo SVK 1:08:55, 73) David Soria ESP 1:09:03, 74) Henrikas Antanavicius LTU 1:09:48, 75) Jorge Garcia ESP 1:10:11, 76) Ferents Gutlebet UKR 1:11:38, 77) Mark Stodgell GBR 1:12:51, 78) Anthony Darr AUS 1:18:52, 79) Tibor Tamás HUN 1:21:32, 80) Oleksandr Kalinkin UKR 1:21:34, 81) Roman Iukhimenko UKR 1:22:34, 82) Valeri Gluhov RUS 1:25:58, Torbjørn Gasbjerg DEN DSQ, Piero Turra ITA DSQ.

Long distance

Women

1) Nadiya Mikryukova RUS 1:32:03, 2) Sonja Zinkl AUT 1:34:06, 3) Michaela Gigon AUT 1:35:04, 4) Ingrid Stengård FIN 1:36:14, 5) Maret Vaher EST 1:37:15, 6) Ksenia Chernykh RUS 1:37:23, 7) Rikke Kornvig DEN 1:38:19, 8) Martina Tichovska CZE 1:39:06, 9) Hana Bajtosova SVK 1:39:10, 10) Christine Schaffner SUI 1:39:49, 11) Stanislava Fajtova SVK 1:40:16, 12) Renata Paulickova CZE 1:40:26, 13) Anna Füzy HUN 1:41:26, 14) Hana La Carbonara CZE 1:41:38, 15) Marika Hara FIN 1:42:28, 16) Marte Reenaas NOR 1:42:45, 17) Ursina Jäggi SUI 1:43:20, 18) Anna Telyakevych UKR 1:44:01, 19) Ramune Arlauskiene LTU 1:44:02, 20) Hana Dolezalova CZE 1:44:31, 21) Kirsi Korhonen FIN 1:44:40, 22) Laura Scaravonati ITA 1:45:18, 23) Michaela Lacigova CZE 1:45:35, 24) Elena Lesnichenko RUS 1:45:58, 25) Pernille Brunstedt DEN 1:46:16, 25) Vaida Reinartaite LTU 1:46:16, 27) Ekaterina Kononova RUS 1:46:20, 28) Maja Rothweiler SUI 1:47:14, 29) Asta Simkoniene LTU 1:47:25 30) Anke Dannowski GER 1:47:34, 31) Anna Kaminska POL 1:47:55, 32) Kaisa Pirkonen FIN 1:48:03, 33) Tarja Vesanto FIN 1:48:45, 34) Marie Hrdinova CZE 1:48:50, 35) Veronika Cseh HUN 1:51:09, 36) Natalia Tyszova SVK 1:52:25, 37) Nina Hoffmann DEN 1:52:49, 38) Elena Nemchenko RUS 1:59:16, 39) Susana Pontes POR 2:00:35, 40) Maria Amador POR 2:01:01, 41) Stéphanie Bethaz ITA 2:01:39, 42) Anna Wlodarczyk POL 2:01:50, 43) Charlotte Somers-Cocks GBR 2:03:38, 44) Sarah Bayliss GBR 2:07:11, 45) Milena Cipriani ITA 2:09:02, 46) Orsolya Marosffy HUN 2:09:23, 47) Stella Varotti ITA 2:18:30, 48) Isabel Sanjuan ESP 2:30:54, Anne-Mette Nørregaard DEN DSQ, Alexandra Simon GER DSQ, Marina Sharaevskaya RUS DSQ.

Men

1) Lasse Brun Pedersen DEN 1:40:37, 2) Erik Skovgaard Knudsen DEN 1:42:50, 3) Juho Saarinen FIN 1:45:35, 4) Jiri Hradil CZE 1:46:17, 5) Torbjørn Gasbjerg DEN 1:46:25, 6) Victor Korchagin RUS 1:46:41, 7) Anton Foliforov RUS 1:46:53, 8) Allan Treschow Jensen DEN 1:47:53, 9) Bjarke Refslund DEN 1:48, 10) Søren Strunge DEN 1:48:07, 11) Valeri Gluhov RUS 1:48:25, 12) Mika Tervala FIN 1:48:37, 13) Samuli Saarela FIN 1:48:46, 14) Beat Okle SUI 1:48:49, 15) Martin Sevcik CZE 1:48:52, 16) Timo Sarkkinen FIN 1:49:33, 17) Ruslan Gritsan RUS 1:49:34, 18) Jan Lauerman CZE 1:50:59, 19) Jussi Laurila FIN 1:51:14, 20) Philippe Cahuzac FRA 1:51:28, 21) Rémy Jabas SUI 1:51:36, 22) Lubomir Tomecek CZE 1:51:41, 23) Andreas Rief AUT 1:52:14, 24) Alex Randall AUS 1:53, 25) Andrey Kornev RUS 1:53:35, 26) Stéphan Toussaint FRA 1:54:58, 26) Maxim Zhurkin RUS 1:54:58, 28) Simon Seger SUI 1:55:13, 29) Daniel Marques POR 1:55:39, 30) Bernhard Schachinger AUT 1:56:09, 31) Clément Souvray FRA 1:56:18, 32) Danielius Pralgauskis LTU 1:56:20, 33) Laciga Radek CZE 1:56:30, 34) Yoann Garde FRA 1:56:57, 35) Regimantas Kavaliauskas LTU 1:57:04, 36) Stefano Batticci ITA 1:57:24, 37) Claus Stallknecht DEN 1:57:31, 38) Luca Dallavalle ITA 1:57:36, 39) Ivan Gasperotti ITA 1:58:21, 40) Piero Turra ITA 1:58:24, 41) Lauri Malsroos EST 1:58:30, 42)Giaime Origgi ITA 1:59:12, 43) Stanimir Belomazhev BUL 2:00:37, 44) Pavol Paprcka SVK 2:00:50, 45) Falk Wenzel GER 2:01:49, 46) Petras Andrasiunas LTU 2:01:58, 47) Mark Huster GER 2:02:05, 48) Albert Roca ESP 2:02:29, 49) David Soria ESP 2:04:11, 50) Vyacheslav Mukhidinov UKR 2:05:39, 51) Kilian Lomas GBR 2:06:21, 52) Paulo Alipio POR 2:06:56, 53) Mario Ruggiero ITA 2:07:02, 54) Sarunas Dmukauskas LTU 2:07:25, 55) Tomás Hanicák SVK 2:07:35, 56) Tautvydas Zilinskas LTU 2:08, 57) Henrikas Antanavicius LTU 2:08:35, 58) Dániel Marosffy HUN 2:09:30, 59) Mark Stodgell GBR 2:09:43, 60) James Taylor GBR 2:10:28, 61) Maxim Kapitonov RUS 2:13:03, 62) Sébastien Rora FRA 2:14:19, 63) Rolf Wermelinger SUI 2:14:55, 64)Jorge Garcia ESP 2:15:45, 65) David Toll ESP 2:17:23, 66) Anthony Darr AUS 2:18:31, 67) Stryzhak Artem UKR 2:23:30, 68) Roman Iukhimenko UKR 2:39:15, 69) Tibor Tamás HUN 2:40:04, Christian Gigon AUT DSQ, Tobias Breitschädel AUT DSQ, Jaroslav Rygl CZE DSQ, Margus Hallik EST DSQ, Tõnis Erm EST DSQ, Matthieu Barthelemy FRA DSQ, Karol Myszkowski POL DSQ, Joel Morgado POR DSQ, Hans Welti SUI DSQ, Mateusz Niedbala POL DSQ, Beat Schaffner SUI DSQ.

Relay

Women

1) Finland 2:36:41 (Tarja Vesanto, Marika Hara, Ingrid Stengård), 2) Austria 2:37:04 (Elisabeth Hohenwarter, Sonja Zinkl, Michaela Gigon), 3) Denmark 2:38:33 (Nina Hoffmann, Line Pedersen, Rikke Kornvig), 4) Switzerland 2:39:34 (Maja Rothweiler, Ursina Jäggi, Christine Schaffner), 5) Czech Republic 2:40:20 (Martina Tichovska, Hana La Carbonara, Renata Paulickova), 6) Lithuania 2:40:24 (Asta Simkoniene, Ramune Arlauskiene, Karolina Mickeviciute), 7) Russia 2:40:27 (Elena Lesnichenko, Nadiya Mikryukova, Ksenia Chernykh), 8) Slovakia 2:48:01 (Hana Bajtosova, Alena Durcova, Stanislava Fajtova), 9) Italy 2:56:42 (Laura Scaravonati, Stella Varotti, Milena Cipriani), 10) Hungary 2:57:12 (Anna Füzy, Brigitta Koós, Veronika Cseh), 11) Great Britain 3:07:51 (Emely Benham, Helen Clayton, Charlotte Somers-Cocks), 12) Poland 3:12:31 (Anna Wlodarczyk, Anita Nowakowska, Anna Kaminska), 13) Portugal 3:28:03 (Susana Pontes, Ana Pilipa Silva, Maria Amador).

Men

1) Denmark 2:43:44 (Allan Treschow Jensen, Claus Stallknecht, Bjarke Refslund), 2) Estonia 2:45:19 (Lauri Malsroos, Margus Hallik, Tönis Erm), 3) Russia 2:47:20 (Victor Korchagin, Ruslan Gritsan, Anton Foliforov), 4) Czech Republic 2:47:38 (Radek Laciga, Jaroslav Rygl, Lubomir Tomecek), 5) Finland 2:50:06 (Samuli Saarela, Mika Tervala, Juho Saarinen), 6) Switzerland 2:52:17 (Beat Schaffner, Rémy Jabas, Beat Okle), 7) France 2:53:23 (Philippe Cahuzac, Stéphan Toussaint, Matthieu Barthelemy), 8) Slovakia 3:13:01 (Pavol Paprcka, Tomás Hanicák, Michal Frano), 9) Lithuania 3:18:32 (Regimentas Kavaliaauskas, Danielius Pralgauskis, Petras Andrasiunas), 10) Portugal 3:19:17 (Paulo Alipio, Joel Morgado, Daniel Marques), 11) Ukraine 3:21:41 (Vyacheslav Mukhidinov, Ferents Gutlebet, Artem Stryzhak), 12) Italy 3:22:20 (Piero Turra, Mario Ruggiero, Ivan Gasperotti), 13) Great Britain 3:29:26 (Kilian Lomas, Mark Stodgell, James Taylor), 14) Spain 3:29:30 (Albert Roca, David Soria, David Toll), 15) Germany 3:33:28 (Wenzel Falk, Nick Rotter, Mark Huster), Austria MP (Tobias Breitschädel, Andreas Rief, Bernhard Schachinger), Poland MP (Maciej Gromadka, Robert Banach, Mateusz Niedbala).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • Global Association of International Sports Federations

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation