World Masters MTB Orienteering Championships 2011

Dalarna, Sweden

  17–21 June 

IK Jarl
Backavägen 38S795 32 Rättvik
Tel. +46 76 8088275 (Per Spik)
E-mail: info@mtbosweden.se
Website: www.mtbosweden.se
IOF Senior Event Adviser:
Tage V. Andersen (DEN)

Bulletin 4
Bulletin 3
Bulletin 2
Bulletin 1

Results

Sprint

W 40

1) Kirsi Korhonen FIN 36:40, 2) Antje Bornhak GER 38:42, 3) Mette Rønning Steffensen DEN 43:34, 4) Susana Pontes POR 44:45, 5) Giedre Rubazeviciene LTU 48:31, 6) Sarah Bayliss GBR 48:33.

W 50

1) Charlie Somers-Cocks GBR 33:44, 2) Ursula Hausermann SUI 37:52, 3) Tove Andersen DEN 38:23, 4) Maud Anglebrant SWE 42:01, 5) Nermin Fenmen TUR 1:06:28, 6) Tatjana Jánosková SVK 1:16:47.

W 60

1) Birgit Hausner DEN 39:26, 2) Ellis Byrgiel Sommer DEN 39:39, 3) Ellen Brun Pedersen DEN 40:30, 4) Birgit Olsen DEN 51:19, 5) Kirsten Brunstedt DEN 57:53, 6) Eva Králová SVK 1:22:02.

M 40

1) Jaroslav Rygl CZE 31:01, 2) Toussaint Stephane FRA 31:47, 3) Henrik Johnsson SWE 32:08, 4) Manfred Stockmayer AUT 32:11, 5) Killian Lomas GBR 33:22, 6) Alar Viitmaa EST 33:25.

M 50

1) Sergej Sonnenberg GER 33:20, 2) Mats Johansson SWE 33:30, 3) Jean-Charles Lalevée FRA 34:38, 4) Heikki Peltonen FIN 35:36, 5) Laus Seir Hansen DEN 36:44, 6) Anders Stjerndahl SWE 37:20.

M 60

1) Mikko Lukkarinen FIN 23:42, 2) Eero Juola FIN 25:54, 3) Walter Rahm SUI 26:30, 4) Hans Olevik SWE 27:28, 5) Esbjörn Andrén SWE 28:24, 6) Leo Jokinen FIN 29:16.

M 70

1) Jorma Veijovaara FIN 34:49, 2) Herbert Lackner AUT 46:01, 3) Anders Romson SWE 47:31, 4) Lars-Gunnar Holm FIN 48:49, 5) Herluf Jensen DEN 1:16:17, Reijo Oja FIN DSQ.

Middle distance

W 40

1) Mette Rønning Steffensen DEN 47:46, 2) Antje Bornhak GER 50:00, 3) Galina Balagurova RUS 52:29, 4) Susana Pontes POR 52:38, 5) Florence Berg SWE 53:52, 6) Polyakova Nataliya RUS 56:01.

W 50

1) Charlie Somers-Cocks GBR 47:32, 2) Ylva Grape Andersson SWE 48:36, 3) Maud Anglebrant SWE 49:16, 4) Bente Madsen DEN 50:07, 5) Tove Andersen DEN 51:34, 6) Ursula Hausermann SUI 53:15.

W 60

1) Birgit Hausner DEN 52:48, 2) Kirsten Brunstedt DEN 56:44, 3) Ellen Brun Pedersen DEN 59:45, 4) Eva Králová SVK 1:00:30, 5) Ellis Byrgiel Sommer DEN 1:15:41, 6) Birgit Olsen DEN 1.18:23.

M 40

1) Anders Ahl SWE 58:44, 2) Jaroslav Rygl CZE 59:54, 3) Risto Oja FIN 1:00:52, 4) Henrik Johnsson SWE 1:02:08, 5) Niclas Andersson SWE 1:02:10, 6) Killian Lomas GBR 1:02:50.

M 50

1) Jean-Charles Lalevée FRA 53:00, 2) Anders Stjerndahl SWE 58:39, 3) Jiri Kral CZE 1:00:03, 4) Jaroslav Fajtl CZE 1:00:41, 5) Mats Johansson SWE 1:00:46, 6) Harald Männel GER 1:01:39.

M 60

1) Esbjörn Andrén SWE 51:14, 2) Leo Jokinen FIN 51:33, 3) Walter Rahm SUI 52:09, 4) Keld Johnsen DEN 53:40, 5) Klaus Olsen DEN 53:56, 6) Mikko Lukkarinen FIN 54:22.

M 70

1) Jorma Veijovaara FIN 1:09:45, 2) Anders Romson SWE 1:10:42, 3) Herbert Lackner AUT 1:23:22, 4) Reijo Oja FIN 1:27:56, 5) Bengt Andersson SWE 1:42:34, 6) Herluf Jensen DEN 1:45:58.

Long distance

W 40

1) Mette Rønning Steffensen DEN 1:22:06, 2) Antje Bornhak GER 1:22:22, 3) Galina Balagurova RUS 1:27:48, 4) Susana Pontes POR 1:34:14, 5) Elizabeth Clayton GBR 1:39:50, 6) Sarah Bayliss GBR 1:41:37.

W 50

1) Maud Anglebrant SWE 1:08:37, 2) Charlie Somers-Cocks GBR 1:17:00, 3) Ursula Hausermann SUI 1:22:32, 4)Bente Madsen DEN 1:25:54, 5) Tove Andersen DEN 1:29:01, 6) Olga Sonnenberg GER 1:36:21.

W 60

1) Birgit Hausner DEN 55:42, 2) Eva Králová SVK 1:07:40, 3) Ellis Byrgiel Sommer DEN 1:07:59, 4) Kirsten Brunstedt DEN 1:09:29, 5) Birgit Olsen DEN 1:14:09, 6) Ellen Brun Pedersen DEN 1:30:16.

M 40

1) Jaroslav Rygl CZE 1:29:44, 2) Anders Ahl SWE 1:33:20, 3) Killian Lomas GBR 1:34:23, 4) Henrik Johnsson SWE 1:35:12, 5) Igor Bondarenko RUS 1:35:24, 6) Andy Conn GBR 1:37:10.

M 50

1) Jean-Charles Lalevée FRA 1:16:10, 2) Jiri Kral CZE 1:22:41, 3) Anders Stjerndahl SWE 1:22:49, 4) Sergej Sonnenberg GER 1:26:12, 5) Jouko Keski-Ojala FIN 1:27:13, 6) Mats Johansson SWE 1:27:33.

M 60

1) Walter Rahm SUI 1:16:42, 2) Leo Jokinen FIN 1:19:15, 3) Lars Grankvist SWE 1:20:03, 3) Mikko Lukkarinen FIN 1:20:03, 4) Gunnar Munktelius SWE 1:21:05, 5) Steve Willis GBR 1:21:56.

M 70

1) Herbert Lackner AUT 1:11:19, 2) Jorma Veijovaara FIN 1:16:50, 3) Anders Romson SWE 1:19:38, 4) Bengt Andersson SWE 1:28:13, 5) Herluf Jensen DEN 2:40:27, Lars-Gunnar Holm FIN DSQ.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation