Junior World Orienteering Championships 2013

Hradec Králové, Czech Republic

29 June – 6 July 2013
Email: info@jwoc2013.cz
Website: www.jwoc2013.cz
IOF Senior Event Adviser:
Áron Less (HUN)
IOF Assistant Event Adviser:
János Sümegi (HUN)

Bulletin 4
Bulletin 3
Bulletin 2
Bulletin 1

Results

Sprint

Women

1) Heidi Mårtensson NOR 14:33, 2) Nicoline Friberg Klysner DEN 14:45, 3) Anastasia Denisova BLR 14:48, 4) Ekaterina Savkina RUS 14:49, 5) Andrine Benjaminsen NOR 14:52, 6) Frida Sandberg SWE 14:59, 7) Johanna Hulkkonen FIN 15:00, 7) Veronika Tomashevskaya RUS 15:00, 9) Hilda Forsgren SWE 15:02, 10) Daria Krasilnikova RUS 15:10, 11) Lisa Schubnell SUI 15:12, 12) Vendula Horčičková CZE 15:17, 12) Anine Ahlsand NOR 15:17, 14) Isia Basset FRA 15:19, 15) Emilie Backscheider FRA 15:22, 15) Jannina Gustafsson FIN 15:22, 17) Cecilie Friberg Klysner DEN 15:24, 17) Ita Klingenberg DEN 15:24, 19) Anastasiia Neverova RUS 15:25, 20) Henna-Riikka Haikonen FIN 15:26, 21) Charlotte Watson GBR 15:28, 22) Ellen Reinhard SUI 15:30, 23) Akvile Preikšaite LTU 15:31, 24) Evely Kaasiku EST 15:32, 25) Anna Haataja FIN 15:33, 26) Hanna Müller GER 15:46, 27) Susen Lösch GER 15:47, 27) Kateřina Chromá CZE 15:47, 27) Agata Stankiewicz POL 15:47, 30) Barbora Hrušková CZE 15:52, 30) Aleksandra Hornik POL 15:52, 32) Elke Verdeyen BEL 15:54, 33) Daria Korobeynik RUS 15:55, 34) Hai Qing Huang CHN 15:56, 34) Camilla Bevensee DEN 15:56, 36) Mathilde Rundhaug NOR 15:57, 37) Tilda Johansson SWE 15:58, 38) Lenka Knapová CZE 16:00, 38) Laura Robertson NZL 16:00, 40) Weronika Cych POL 16:01, 41) Emmi Jokela FIN 16:02, 42) Andrea Svensson SWE 16:04, 43) Sabine Rothaug GER 16:05, 44) Andrea Roggo SUI 16:06, 45) Fanny Tilkin BEL 16:07, 45) Vesta Ambrazaite LTU 16:07, 47) Lauriane Beauvisage FRA 16:15, 47) Miri Thrane Ødum DEN 16:15, 49) Paula Gross SUI 16:16, 50) Jian Fei Wu CHN 16:17, 51) Amanda Falck Weber DEN 16:27, 52) Carina Polzer AUT 16:32, 53) Virág Weiler HUN 16:33, 54) Selena Metherell NZL 16:35, 55) Margaux Hummel-Azais FRA 16:36, 56) Daria Moskalenko UKR 16:39, 57) Madli-Johanna Maidla EST 16:41, 58) Markéta Tesařová CZE 16:49, 59) Dorothea Müller GER 16:50, 60) Sandra Grosberga LAT 16:51, 61) Kristina Ivanova BUL 16:54, 61) Luca Szuromi HUN 16:54, 63) Liga Valdmane LAT 16:57, 64) Laura Joonas EST 16:59, 65) Lanita Steer AUS 17:00, 65) Cosette Saville NZL 17:00, 67) Vera Alvarez POR 17:01, 68) Rita Rodrigues POR 17:05, 68) Lucia Steigrová SVK 17:05, 70) Niamh Corbett IRL 17:08, 71) Qian Ting Cheng CHN 17:10, 71) Elli Peltomäki FIN 17:10, 73) Thalia Bertschinger SUI 17:12, 74) Hinako Inage JPN 17:15, 75) Anna Nilsson-Simkovics AUT 17:19, 76) Carmen Patiño Déniz ESP 17:23, 76) Vanda Kinde HUN 17:23, 78) Angelika Haniszewska POL 17:25, 79) Kamilla Olaussen NOR 17:26, 80) Rebecca Gray NZL 17:28, 81) Triinu Rooni EST 17:31, 82) Svetlana Bigel RUS 17:32, 83) Maren Herrgessell AUT 17:33, 84) Ľudmila Sokolová SVK 17:34, 85) Martina Papugová SVK 17:37, 86) Viola Zagonel ITA 17:40, 86) Julie Emmerson GBR 17:40, 88) Kendra Murray CAN 17:43, 88) Barbora Pijáková SVK 17:43, 90) Mariya Polishchuk UKR 17:49, 91) Milda Radzivonaite LTU 17:53, 92) Ana Grb MDA 18:01, 92) Jacqui Doyle AUS 18:01, 94) Antoaneta Dyaksova BUL 18:02, 95) Olena Postelniak UKR 18:09, 96) Anna Morawska POL 18:10, 97) Małgorzata Szeliga POL 18:11, 97) Marta Guijo Alonso ESP 18:11, 99) Andra Cecilia Anghel ROU 18:12, 99) Jula McMillan NZL 18:12, 101) Denise Hlosta AUT 18:13, 101) Mary Fleming AUS 18:13, 103) Hau Wah Brenda Chan HKG 18:19, 104) María Illa Camps ESP 18:21, 105) Salome van Hoepen RSA 18:28, 106) Anna Benigni ITA 18:29, 106) Tsz Ying Yu HKG 18:29, 108) Natsuki Yamagishi JPN 18:30, 109) Lisa Pacher AUT 18:32, 110) Katalin Rusvai HUN 18:36, 111) Isabel Bryant USA 18:40, 112) Áine McCann IRL 18:42, 113) Pia Blake CAN 18:44, 114) Renee Beveridge NZL 18:45, 114) Eleonora Donadini ITA 18:45, 116) Margaret Parson USA 18:49, 117) Tamsin Moran GBR 19:13, 118) Saho Miyakawa JPN 19:17, 119) Yan Si Lin CHN 19:19, 120) Arianna Taufer ITA 19:23, 120) Kinga Varsányi HUN 19:23, 122) Adi Gutman ISR 19:30, 123) Rumiko Ito JPN 19:33, 124) Kosara Boteva BUL 19:34, 125) Ruta Plakane LAT 19:39, 126) Tetyana Khokhlova UKR 19:44, 127) Marta Jansona LAT 19:50, 128) Vanda Hošeková SVK 19:53, 129) Beatrice Baldi ITA 19:57, 130) Anna Caglio ITA 20:09, 130) Michele Dawson AUS 20:09, 132) Ilknur Can TUR 20:15, 132) Maika Moriya JPN 20:15, 134) Alice Georgescu ROU 20:35, 135) Jennifer MacKeigan CAN 21:01, 136) Ronja Fell BEL 21:24, 137) Anna Breton USA 24:52, 138) Barbara Ziolkoski USA 27:55, 139) Yasemin Ozguler TUR 27:56, 140) Anne Wilkinson USA 28:03, Sara Hagström SWE DSQ, Lisa Risby SWE DSQ, Katie Reynolds GBR DSQ, Gunvor Hov Høydal NOR DSQ, Lilly Gross SUI DSQ, Heather Muir AUS DSQ, Marina García Castro ESP DSQ, Nicola Blatchford AUS DSQ, Danielle Spencer USA DSQ, Delphine Poirot FRA DSQ, Anja Arbter AUT DSQ, Lucy Butt GBR DSQ.

Men

1) Florian Schneider SUI 14:35, 2) Michal Hubáček CZE 14:39, 3) Tim Robertson NZL 14:47, 4) Sigur Heggedal NOR 14:57, 5) Christoph Meier SUI 14:58, 6) Trond Einar Moen Pedersli NOR 15:00, 7) Jonathan Crickmore GBR 15:04, 8) Piotr Parfianowicz POL 15:06, 9) Tristan Bloemen BEL 15:08, 10) Aleksi Niemi FIN 15:10, 11) Jakob Ekhard Edsen DEN 15:12, 12) Niklas Aldén SWE 15:13, 13) Nick Hann NZL 15:14 0.39, 14) Emil Svensk SWE 15:16, 15) Anton Johansson SWE 15:17, 16) Krzysztof Wołowczyk POL 15:20, 17) Ludvig Åhlund SWE 15:24, 18) Marek Minář CZE 15:26, 19) Jens Wängdahl SWE 15:29, 20) Dmitry Polyakov RUS 15:30, 21) Sven Hellmueller SUI 15:31, 22) Rudolfs Zernis LAT 15:34, 22) Thor Nørskov DEN 15:34, 22) Eduardo Gil Marcos ESP 15:34, 25) William Gardner GBR 15:38, 25) Lauri Nenonen FIN 15:38, 27) Sindre Rønning Huber NOR 15:41, 28) Arto Talvinen FIN 15:43, 29) Riccardo Scalet ITA 15:47, 30) Loic Capbern FRA 15:49, 31) Mark Otto GER 15:51, 32) Quentin Rauturier FRA 15:54, 33) Bradley Lund RSA 15:55, 34) Adam Chloupek CZE 15:56, 35) Tomáš Kubelka CZE 15:57, 35) Ivan Kuchmenko RUS 15:57, 37) Mateusz Dzioba POL 16:00, 37) Magnus Dewett DEN 16:00, 39) Krzysztof Rzeńca POL 16:01, 39) Levente Tugyi HUN 16:01, 41) Shamus Morrison NZL 16:02, 41) Remo Ruch SUI 16:02, 43) Matthew Doyle AUS 16:04, 44) Andreas Sølberg NOR 16:05, 45) Oliver Poland AUS 16:07, 45) Bojan Blumenstein GER 16:07, 45) Oscar McNulty AUS 16:07, 48) Giacomo Zagonel ITA 16:08, 48) Algirdas Bartkevičius LTU 16:08, 50) Elias Kuukka FIN 16:10, 50) Xander Berger AUT 16:10, 50) Oleksandr Asmolov UKR 16:10, 53) Remi Baudot FRA 16:11, 53) Moritz Döllgast GER 16:11, 55) Christopher Galloway GBR 16:14, 56) Julien Gillet BEL 16:15, 57) Matthias Gröll AUT 16:17, 58) Tõnis Laugesaar EST 16:19, 59) Luis Sánchez Serrano ESP 16:20, 60) Dávid Franko SVK 16:21, 60) Matthias Reiner AUT 16:21, 60) Pau Llorens Caellas ESP 16:21, 63) Jonas Egger SUI 16:22, 64) Yves Aschwanden SUI 16:23, 64) Borger Melsom NOR 16:23, 66) Vitalii Hychko UKR 16:27, 67) Mathias Peter AUT 16:28, 67) Dmitry Naumov RUS 16:28, 69) Anders Vister NOR 16:32, 70) Jonathan Quinn IRL 16:33, 71) Peter Bray GBR 16:34, 72) Nicolas Rio FRA 16:38, 72) Magnus Maag DEN 16:38, 72) Thomas Eatson NZL 16:38, 75) Rafael Miguel POR 16:40, 75) Aleksi Anttolainen FIN 16:40, 77) Janis Sars LAT 16:41, 77) Ábel Sulyok HUN 16:41, 79) Andrey Kozyrev RUS 16:42, 80) Ryan Batin NZL 16:43, 81) Aidan Smith GBR 16:46, 82) Gediminas Morenas LTU 16:48, 83) Adrien Delenne FRA 16:50, 84) Zi Liang Liu CHN 16:51, 85) Fabiano Bettega ITA 16:52, 86) Konstantin Pozdeev RUS 16:56, 87) Thomas Gillet BEL 16:58, 87) Apostol Atanasov BUL 16:58, 89) Bertalan Kovács HUN 17:03, 90) Volodymyr Seleznov UKR 17:05, 90) Martynas Tirlikas LTU 17:05, 92) Jakob Pauser AUT 17:06, 93) Paulius Vidžiunas LTU 17:07, 94) Andrew Barnett AUS 17:09, 95) Pedro Morales Ruiz ESP 17:10, 96) Ethan Childs USA 17:11, 96) Oleksiy Sudarev UKR 17:11, 98) Mátyás Péntek HUN 17:12, 98) Simon Thrane Hansen DEN 17:12, 100) Stefan Mihaylov BUL 17:14, 100) Adam Potter GBR 17:14, 102) Oleksii Byshevets UKR 17:15, 103) Davis Dislers LAT 17:16, 104) Samuele Curzio ITA 17:21, 105) Eoin McCullough IRL 17:22, 105) Alistair Richardson NZL 17:22, 107) Tomáš Mušinský SVK 17:24, 108) Samuel Kebis SVK 17:26, 109) Tamás Tölgyesi HUN 17:28, 109) Alexander Vikentyev RUS 17:28, 111) William Hubsch USA 17:32, 111) Thomas Knudsen DEN 17:32, 113) Heino Ollin EST 17:33, 114) Jia Cheng Xian CHN 17:35, 115) Florentin Body FRA 17:38, 116) Ivan Fomiciov MDA 17:42, 117) Justas Misiūnas LTU 17:43, 118) Ivano Bettega ITA 17:44, 119) Matija Razum CRO 17:46, 119) Nitsan Yasur ISR 17:46, 121) Peter Tušar SLO 17:47, 122) Niall McCarthy IRL 17:48, 123) Samuele Canella ITA 17:50, 124) Yutaro Miyanishi JPN 17:58, 125) Gabor Prezenski ROU 18:07, 126) Tanel Papp EST 18:08, 127) Jack Millar IRL 18:10, 127) Timothy Chambers RSA 18:10, 129) Šimon Mižúr SVK 18:11, 130) Adam Woods CAN 18:12, 131) Alvis Reinsons LAT 18:13, 132) Mateusz Podsiadły POL 18:26, 133) Roark Robinson RSA 18:33, 134) Topi Raitanen FIN 18:37, 135) Jun Liang Lin CHN 18:38, 136) Shunsuke Sugimura JPN 18:40, 137) Stefan Copetchi ROU 18:41, 138) Martin Šmelík SVK 18:47, 139) Alexander Bergstrom CAN 18:48, 139) Paul Pricop ROU 18:48, 141) Balázs Miavecz HUN 18:49, 141) Daniels Karklins LAT 18:49, 143) Thibaut Derenne BEL 18:58, 144) Wataru Fukada JPN 19:06, 144) Kin Kwan Kwok HKG 19:06, 146) Viktoras Staišiūnas LTU 19:14, 147) Trevor Bray CAN 19:15, 148) Matej Hraboš SVK 19:27, 149) Carl Underwood USA 19:30, 150) Motoshi Tanaka JPN 19:33, 151) Itay Manor ISR 19:56, 152) Erkan Sezgin TUR 20:00, 152) Sergiu Fala MDA 20:00, 154) Matthew Stout USA 20:07, 155) Zachary Barker USA 20:12, 156) Yutaro Sato JPN 20:14, 157) Yusuke Hamauzu JPN 20:40, 158) Nathan Ohrwaschel USA 20:57, 159) Erdi Arslan TUR 21:11, 160) Robert Graham CAN 21:26, 161) Yi Kai Xie CHN 29:57, Ian Lawford AUS DSQ, Filip Hadač CZE DSQ, Ludwig Ljungqvist SWE DSQ, Marek Schuster CZE DSQ, Clément Demeuse BEL DSQ, Evert Leeuws BEL DSQ, Andriy Polovinko UKR DSQ, Brodie Nankervis AUS DSQ, Mikus Purins LAT DSQ, Radosław Piotrowski POL DSQ, Tsun Ming Lo HKG DSQ, Cansel Sarac TUR DSQ, Hasan Akdogan TUR DSQ, Pei Lin Wu CHN DSQ.

Middle distance

Women

1) Miri Thrane Ødum DEN 25:05, 2) Lisa Risby SWE 25:36, 3) Mathilde Rundhaug NOR 25:45, 4) Anna Haataja FIN 25:51, 5) Isia Basset FRA 26:13, 6) Gunvor Hov Høydal NOR 26:14, 7) Johanna Hulkkonen FIN 26:20, 8) Kateřina Chromá CZE 26:52, 9) Andrea Roggo SUI 26:54, 10) Frida Sandberg SWE 27:04, 11) Vendula Horčičková CZE 27:13, 12) Sara Hagström SWE 27:17, 13) Markéta Tesařová CZE 27:22, 14) Angelika Haniszewska POL 27:47, 15) Andrine Benjaminsen NOR 27:50, 16) Anja Arbter AUT 27:55, 17) Tilda Johansson SWE 28:01, 18) Lenka Knapová CZE 28:24, 19) Lucy Butt GBR 28:27, 20) Anna Nilsson-Simkovics AUT 28:50, 21) Charlotte Watson GBR 28:58, 22) Lenka Svobodová CZE 29:00, 23) Lilly Gross SUI 29:04, 23) Anna Morawska POL 29:04, 25) Susen Lösch GER 29:41, 26) Elli Peltomäki FIN 29:53, 27) Kamilla Olaussen NOR 30:02, 28) Henna-Riikka Haikonen FIN 30:21, 29) Sandra Grosberga LAT 30:27, 30) Ita Klingenberg DEN 30:56, 31) Laura Robertson NZL 30:59, 32) Dorothea Müller GER 31:04, 33) Andrea Svensson SWE 31:11, 34) Ekaterina Savkina RUS 31:34, 35) Liga Valdmane LAT 32:00, 36) Zoe Harding GBR 32:25, 37) Mariya Polishchuk UKR 32:51, 38) Paula Gross SUI 33:06, 39) Luca Szuromi HUN 33:09, 40) Agata Stankiewicz POL 33:10, 41) Thalia Bertschinger SUI 33:12, 42) Olena Postelniak UKR 33:26, 43) Laura Joonas EST 33:36, 44) Delphine Poirot FRA 33:49, 45) Milda Radzivonaite LTU 34:00, 46) Evely Kaasiku EST 34:22, 47) Margaux Hummel-Azais FRA 34:24, 48) Anastasiia Neverova RUS 35:09, 49) Barbora Hrušková CZE 36:18, 50) Andra Cecilia Anghel ROU 36:25, 51) Hanna Müller GER 37:54, 52) Cecilie Friberg Klysner DEN 38:13, 53) Heather Muir AUS 38:22, 54) Veronika Tomashevskaya RUS 39:38, 55) Vesta Ambrazaite LTU 40:26, 56) Daria Krasilnikova RUS 40:46, 57) Marina García Castro ESP 48:09, Jannina Gustafsson FIN DSQ, Nicoline Friberg Klysner DEN DSQ, Weronika Cych POL DSQ.

Men

1) Emil Svensk SWE 24:32, 2) Anton Johansson SWE 24:33, 3) Jens Wängdahl SWE 24:41, 4) Aleksi Anttolainen FIN 24:45, 5) Borger Melsom NOR 25:06, 6) Marek Minář CZE 25:13, 7) Chloupek Adam CZE25:14, 8) Sindre Rønning Huber NOR 25:17, 9) Marek Schuster CZE25:36, 10) Niklas Aldén SWE 25:48, 11) Ludvig Åhlund SWE 25:58, 12) Elias Kuukka FIN 26:02, 13) Jakob Ekhard Edsen DEN 26:21, 14) Florian Schneider SUI 26:42, 15) Davis Dislers LAT 26:49, 16) Janis Sars LAT 26:53, 17) Sven Hellmueller SUI 26:56, 18) Rudolfs Zernis LAT 27:02, 19) Algirdas Bartkevičius LTU 27:17, 20) Nicolas Rio FRA 27:24, 21) Florentin Body FRA 27:26, 22) Filip Hadač CZE 27:39, 23) Sigur Heggedal NOR 27:40, 24) Ivan Kuchmenko RUS 27:47, 24) Lauri Nenonen FIN 27:47, 26) Giacomo Zagonel ITA 27:57, 27) Aleksi Niemi FIN 28:03, 28) Matthias Reiner AUT 28:09, 29) Thor Nørskov DEN 28:15, 30) Gediminas Morenas LTU 28:19, 31) Jonathan Crickmore GBR 28:21, 32) Nick Hann NZL 29:04, 33) Mateusz Dzioba POL 29:06, 34) Michal Hubáček CZE 29:07, 35) Loic Capbern FRA 29:08, 36) Christoph Meier SUI 29:29, 37) Dávid Franko SVK 29:42, 38) Topi Raitanen FIN 29:48, 39) Yves Aschwanden SUI 30:00, 40) Jonas Egger SUI 30:01, 41) Remi Baudot FRA 30:02, 42) Ivan Fomiciov MDA 30:04, 43) Anders Vister NOR 30:06, 44) Xander Berger AUT 30:23, 45) Nitsan Yasur ISR 30:50, 46) Pedro Morales Ruiz ESP 30:58, 47) Bojan Blumenstein GER 31:22, 48) Riccardo Scalet ITA 31:27, 49) Dmitry Polyakov RUS 31:55, 50) Arto Talvinen FIN 32:12, 51) Tõnis Laugesaar EST 32:14, 52) Piotr Parfianowicz POL 32:19, 53) Oscar McNulty AUS 32:44, 54) Oleksii Byshevets UKR 32:47, 55) Eduardo Gil Marcos ESP 32:55, 56) Krzysztof Wołowczyk POL 34:10, 57) Rafael Miguel POR 34:30, 58) Bradley Lund RSA 36:28, 59) Andrew Barnett AUS 37:04, 60) Ábel Sulyok HUN 37:18, 61) Mikus Purins LAT 41:51.

Long distance

Women

1) Lisa Risby SWE 1:00:42, 2) Sara Hagström SWE 1:01:29, 3) Ekaterina Savkina RUS 1:01:36, 4) Isia Basset FRA 1:02:15, 5) Ita Klingenberg DEN 1:04:17, 6) Cecilie Friberg Klysner DEN 1:04:30, 7) Kateřina Chromá CZE 1:04:48, 8) Emmi Jokela FIN 1:04:49, 9) Nicoline Friberg Klysner DEN 1:05:29, 10) Henna-Riikka Haikonen FIN 1:05:30, 11) Vendula Horčičková CZE 1:05:31, 12) Charlotte Watson GBR 1:05:48, 13) Anastasiia Neverova RUS 1:05:51, 14) Hilda Forsgren SWE 1:06:14, 15) Lenka Knapová CZE 1:06:42, 16) Frida Sandberg SWE 1:06:51, 17) Weronika Cych POL 1:07:00, 18) Lucy Butt GBR 1:07:01, 19) Johanna Hulkkonen FIN 1:08:14, 20) Susen Lösch GER 1:08:20, 21) Anastasia Denisova BLR 1:08:48, 22) Lisa Schubnell SUI 1:09:00, 23) Amanda Falck Weber DEN 1:09:01, 24) Gunvor Hov Høydal NOR 1:09:13, 25) Barbora Hrušková CZE 1:09:16, 26) Antoaneta Dyaksova BUL 1:09:21, 27) Ellen Reinhard SUI 1:09:35, 28) Lilly Gross SUI 1:09:52, 29) Mariya Polishchuk UKR 1:10:15, 30) Andrea Roggo SUI 1:10:23, 31) Anna Nilsson-Simkovics AUT 1:10:34, 32) Kamilla Olaussen NOR 1:10:35, 33) Veronika Tomashevskaya RUS 1:10:45, 34) Zoe Harding GBR 1:10:46, 35) Paula Gross SUI 1:10:58, 36) Jannina Gustafsson FIN 1:11:01, 37) Markéta Tesařová CZE 1:11:03, 38) Virág Weiler HUN 1:11:27, 39) Daria Moskalenko UKR 1:11:35, 40) Kristina Ivanova BUL 1:11:54, 41) Andrine Benjaminsen NOR 1:12:10, 42) Anna Haataja FIN 1:12:11, 43) Vesta Ambrazaite LTU 1:12:17, 44) Anja Arbter AUT 1:12:24, 45) Heidi Mårtensson NOR 1:12:31, 46) Daria Korobeynik RUS 1:12:36, 47) Evely Kaasiku EST 1:12:38, 48) Hanna Müller GER 1:12:52, 49) Thalia Bertschinger SUI 1:12:55, 50) Julie Emmerson GBR 1:13:12, 51) Andrea Svensson SWE 1:13:16, 52) Lauriane Beauvisage FRA 1:13:24, 53) Mathilde Rundhaug NOR 1:13:31, 54) Tilda Johansson SWE 1:13:43, 55) Katalin Rusvai HUN 1:13:47, 56) Luca Szuromi HUN 1:13:51, 57) Daria Krasilnikova RUS 1:14:09, 58) Elli Peltomäki FIN 1:14:12, 59) Camilla Bevensee DEN 1:14:13, 60) Delphine Poirot FRA 1:14:23, 61) Anine Ahlsand NOR 1:14:37, 62) Kinga Varsányi HUN 1:15:08, 63) Akvile Preikšaite LTU 1:15:11, 64) Vanda Hošeková SVK 1:16:06, 65) Selena Metherell NZL 1:16:20, 66) Hinako Inage JPN 1:17:00, 67) Viola Zagonel ITA 1:17:55, 68) Sandra Grosberga LAT 1:17:56, 69) Anna Morawska POL 1:18:07, 70) Laura Joonas EST 1:18:27, 71) Angelika Haniszewska POL 1:18:41, 72) Hai Qing Huang CHN 1:18:44, 73) Áine McCann IRL 1:19:13, 73) Lanita Steer AUS 1:19:13, 75) Margaux Hummel-Azais FRA 1:19:23, 76) Katie Reynolds GBR 1:19:48, 77) Elke Verdeyen BEL 1:19:54, 78) Fanny Tilkin BEL 1:19:55, 79) Vanda Kinde HUN 1:20:33, 80) Laura Robertson NZL 1:20:59, 81) Sabine Rothaug GER 1:21:13, 81) Madli-Johanna Maidla EST 1:21:13, 83) Carina Polzer AUT 1:21:18, 84) Mary Fleming AUS 1:21:46, 85) Barbora Pijáková SVK 1:21:50, 86) Tamsin Moran GBR 1:22:17, 87) Natsuki Yamagishi JPN 1:22:31, 88) Eleonora Donadini ITA 1:22:36, 89) Anna Caglio ITA 1:23:27, 90) Heather Muir AUS 1:23:32, 91) Olena Postelniak UKR 1:23:43, 92) Andra Anghel ROU 1:23:51, 93) Agata Stankiewicz POL 1:24:05, 94) María Illa Camps ESP 1:24:07, 95) Kosara Boteva BUL 1:24:14, 96) Lenka Svobodová CZE 1:24:18, 97) Jula McMillan NZL 1:24:24, 98) Milda Radzivonaite LTU 1:24:50, 99) Kendra Murray CAN 1:25:40, 100) Lisa Pacher AUT 1:25:58, 101) Carmen Patiño Déniz ESP 1:26:07, 102) Cosette Saville NZL 1:26:17, 103) Svetlana Bigel RUS 1:26:35, 104) Margaret Parson USA 1:27:27, 105) Triinu Rooni EST 1:27:48, 106) Isabel Bryant USA 1:27:57, 107) Marta Jansona LAT 1:28:10, 108) Ľudmila Sokolová SVK 1:28:42, 109) Ana Grib MDA 1:28:47, 110) Niamh Corbett IRL 1:29:04, 111) Denise Hlosta AUT 1:29:54, 112) Rebecca Gray NZL 1:30:16, 113) Maren Herrgessell AUT 1:30:22, 114) Anna Benigni ITA 1:30:25, 115) Jian Fei Wu CHN 1:30:28, 116) Nicola Blatchford AUS 1:31:04, 117) Beatrice Baldi ITA 1:31:12, 118) Marta Guijo Alonso ESP 1:31:27, 119) Renee Beveridge NZL 1:31:34, 120) Pia Blake CAN 1:32:15, 121) Maika Moriya JPN 1:32:49, 122) Hau Wah Brenda Chan HKG 1:33:24, 123) Anna Breton USA 1:34:01, 124) Lucia Steigrová SVK 1:34:04, 125) Jacqui Doyle AUS 1:35:33, 126) Salome van Hoepen RSA 1:35:55, 127) Dawson Michele AUS 1:37:14, 128) Tsz Ying Yu HKG 1:37:40, 129) Ruta Plakane LAT 1:37:52, 130) Yasemin Ozguler TUR 1:38:35, 131) Rumiko Ito JPN 1:39:42, 132) Adi Gutman ISR 1:40:20, 133) Saho Miyakawa JPN 1:44:36, 134) Ronja Fell BEL 1:48:54, 135) Yan Si Lin CHN 1:55:58, 136) Tetyana Khokhlova UKR 1:59:39, 137) Anne Wilkinson USA 2:01:22, 138) Ilknur Can TUR 2:04:22, 139) Jennifer MacKeigan CAN 2:05:00, 140) Qian Ting Cheng CHN 2:06:34, 141) Alice Georgescu ROU 2:07:07, 142) Barbara Ziolkoski USA 2:13:17, 143) Danielle Spencer USA 2:14:39, Rita Rodrigues POR DSQ, Vera Alvarez POR DSQ, Emilie Backscheider FRA DSQ, Marina García Castro ESP DSQ, Miri Thrane Ødum DEN DSQ.

Men

1) Piotr Parfianowicz POL 1:09:21, 2) Florian Schneider SUI 1:10:37, 3) Andrey Kozyrev RUS 1:11:44, 4) Borger Melsom NOR 1:11:53, 5) Christoph Meier SUI 1:12:17, 6) Anton Johansson SWE 1:13:04, 7) Jakob Ekhard Edsen DEN 1:13:26, 8) Topi Raitanen FIN 1:13:40, 9) Niklas Aldén SWE 1:14:09, 10) Jens Wängdahl SWE 1:14:15, 11) Michal Hubáček CZE 1:14:28, 12) Jonas Egger SUI 1:14:36, 13) Magnus Maag DEN 1:14:41, 14) Nick Hann NZL 1:15:04, 15) Dmitry Polyakov RUS 1:15:09, 16) Davis Dislers LAT 1:15:16, 17) Peter Bray GBR 1:15:22, 18) Elias Kuukka FIN 1:15:40, 19) Emil Svensk SWE 1:15:51, 20) Sven Hellmueller SUI 1:15:52, 21) Yves Aschwanden SUI 1:15:57, 22) Marek Minář CZE 1:15:58, 23) Nicolas Rio FRA 1:16:11, 24) Aleksi Anttolainen FIN 1:16:15, 25) Tim Robertson NZL 1:16:20, 26) Rudolfs Zernis LAT 1:16:22, 27) Aleksi Niemi FIN 1:16:23, 28) Konstantin Pozdeev RUS 1:16:26, 29) Ivan Kuchmenko RUS 1:16:27, 30) Loic Capbern FRA 1:16:36, 31) Dávid Franko SVK 1:17:09, 32) Daniels Karklins LAT 1:17:24, 33) Ludwig Ljungqvist SWE 1:17:38, 34) Oleksandr Asmolov UKR 1:17:55, 35) Trond Einar Moen Pedersli NOR 1:18:05, 36) Thor Nørskov DEN 1:18:20, 37) Anders Vister NOR 1:18:25, 38) Algirdas Bartkevičius LTU 1:18:34, 39) Lauri Nenonen FIN 1:18:39, 40) Andreas Sølberg NOR 1:18:40, 41) Sindre Rønning Huber NOR 1:19:04, 42) Krzysztof Wołowczyk POL 1:19:15, 43) Jonathan Crickmore GBR 1:19:25, 44) Arto Talvinen FIN 1:19:26, 45) Remo Ruch SUI 1:19:31, 46) Sigur Heggedal NOR 1:19:42, 47) Tomáš Kubelka CZE 1:19:54, 48) Dmitry Naumov RUS 1:20:06, 49) Matthias Reiner AUT 1:20:20, 50) Remi Baudot FRA 1:20:29, 51) Tamás Tölgyesi HUN 1:20:30, 52) Oliver Poland AUS 1:20:34, 53) Simon Thrane Hansen DEN 1:20:41, 54) Ludvig Åhlund SWE 1:21:02, 54) Bojan Blumenstein GER 1:21:02, 56) Thomas Knudsen DEN 1:21:12, 56) Marek Schuster CZE 1:21:12, 58) William Gardner GBR 1:21:13, 59) Magnus Dewett DEN 1:21:27, 60) Florentin Body FRA 1:22:05, 61) Apostol Atanasov BUL 1:22:13, 62) Levente Tugyi HUN 1:22:28, 63) Matthias Gröll AUT 1:22:47, 64) Moritz Döllgast GER 1:23:04, 65) Janis Sars LAT 1:23:11, 66) Paul Pricop ROU 1:23:18, 67) Eduardo Gil Marcos ESP 1:23:19, 68) Martynas Tirlikas LTU 1:23:29, 69) Oscar McNulty AUS 1:23:53, 70) Michael Siemmeister AUT 1:24:06, 71) Giacomo Zagonel ITA 1:24:13, 72) Adam Chloupek CZE 1:24:23, 73) Mathias Peter AUT 1:24:26, 74) Gediminas Morenas LTU 1:24:36, 75) Ábel Sulyok HUN 1:24:56, 76) Yutaro Miyanishi JPN 1:25:01, 76) Christopher Galloway GBR 1:25:01, 78) Pau Llorens Caellas ESP 1:25:12, 79) Paulius Vidžiunas LTU 1:25:19, 80) Evert Leeuws BEL 1:25:23, 81) Rafael Miguel POR 1:25:34, 82) Shamus Morrison NZL 1:25:50, 83) Tõnis Laugesaar EST 1:25:52, 84) Justas Misiūnas LTU 1:26:01, 85) Ian Lawford AUS 1:26:24, 86) Jack Millar IRL 1:26:29, 87) Mikus Purins LAT 1:26:44, 88) Luis Sánchez Serrano ESP 1:26:56, 89) Xander Berger AUT 1:26:58, 90) Aidan Smith GBR 1:27:44, 91) Brodie Nankervis AUS 1:27:46, 92) Jonathan Quinn IRL 1:27:47, 93) Martin Šmelík SVK 1:27:50, 94) Tomáš Mušinský SVK 1:27:54, 95) Vitalii Hychko UKR 1:28:16, 96) Bertalan Kovács HUN 1:28:19, 97) Ivano Bettega ITA 1:28:31, 98) Andriy Polovinko UKR 1:29:02, 99) Adam Potter GBR 1:29:04, 100) Viktoras Staišiūnas LTU 1:29:14, 101) Bradley Lund RSA 1:29:17, 102) Matthew Doyle AUS 1:29:21, 103) Mateusz Podsiadły POL 1:29:35, 103) Heino Ollin EST 1:29:35, 105) Timothy Chambers RSA 1:29:41, 106) Peter Tušar SLO 1:29:53, 107) Pedro Morales Ruiz ESP 1:30:29, 108) Matija Razum CRO 1:30:42, 109) Mateusz Dzioba POL 1:30:45, 110) Radosław Piotrowski POL 1:30:49, 111) Jia Cheng Xian CHN 1:31:46, 112) Oleksii Byshevets UKR 1:31:48, 112) Shunsuke Sugimura JPN 1:31:48, 114) Alvis Reinsons LAT 1:31:58, 115) Adam Woods CAN 1:32:15, 116) Riccardo Scalet ITA 1:32:31, 117) Alexander Vikentyev RUS 1:33:00, 118) Mark Otto GER 1:33:01, 119) Stefan Mihaylov BUL 1:33:15, 120) Ethan Childs USA 1:33:16, 121) Samuele Curzio ITA 1:33:22, 122) Eoin McCullough IRL 1:33:41, 123) Alistair Richardson NZL 1:33:52, 124) Yutaro Sato JPN 1:34:03, 125) Mátyás Péntek HUN 1:34:39, 126) Roark Robinson RSA 1:34:44, 126) Samuele Canella ITA 1:34:44, 128) Wataru Fukada JPN 1:35:01, 129) Jakob Pauser AUT 1:35:24, 130) Thomas Gillet BEL 1:35:36, 131) Šimon Mižúr SVK 1:35:37, 132) Ivan Fomiciov MDA 1:35:39, 133) Nitsan Yasur ISR 1:36:02, 134) Erkan Sezgin TUR 1:36:29, 135) Andrew Barnett AUS 1:37:01, 136) Stefan Copetchi ROU 1:39:21, 137) Motoshi Tanaka JPN 1:40:42, 137) Itay Manor ISR 1:40:42, 139) William Hubsch USA 1:41:09 140) Thibaut Derenne BEL 1:43:23, 141) Samuel Kebis SVK 1:43:53, 142) Carl Underwood USA 1:43:54, 143) Volodymyr Seleznov UKR 1:44:19, 144) Niall McCarthy IRL 1:44:29, 145) Matej Hraboš SVK 1:45:54, 146) Sergiu Fala MDA 1:46:03, 147) Erdi Arslan TUR 1:47:16, 148) Alexander Bergstrom CAN 1:47:18, 149) Gabor Prezenski ROU 1:48:37, 150) Thomas Eatson NZL 1:49:32, 151) Ryan Batin NZL 1:51:07, 152) Zachary Barker USA 1:51:13, 153) Trevor Bray CAN 1:52:25, 154) Tsun Ming Lo HKG 1:56:55, 155) Yusuke Hamauzu JPN 1:57:02, 156) Hasan Akdogan TUR 1:57:04, 157) Jun Liang Lin CHN 2:00:49, 158) Kin Kwan Kwok HKG 2:01:32, 159) Zi Liang Liu CHN 2:01:50, 160) Cansel Sarac TUR 2:03.34, 161) Nathan Ohrwaschel USA 2:03.50, 162) Robert Graham CAN 2:04:12, 163) Matthew Stout USA 2:08:53, Tristan Bloemen BEL DSQ, Julien Gillet BEL DSQ, Clément Demeuse BEL DSQ, Filip Hadač CZE DSQ, Pei Lin Wu CHN DSQ, Yi Kai Xie CHN DSQ.

Relay

Women

1) Czech Republic 1:44:45 (Lenka Knapová, Kateřina Chromá, Vendula Horčičková), 2) Finland 1:45:08 (Anna Haataja, Henna-Riikka Haikonen, Johanna Hulkkonen), 3) Sweden 1:46:35 (Andrea Svensson, Hilda Forsgren, Tilda Johansson), 4) Russia 1:49:02 (Veron Tomashevskaya, Anastasiia Neverova, Ekaterina Savkina), 5) Norway 1:49:37 (Heidi Mårtensson, Kamilla Olaussen, Anine Ahlsand), 6) Ukraine 1:50:20 (Daria Moskalenko, Olena Postelniak, Mariya Polishchuk), 7) Poland 1:51:22 (Agata Stankiewicz, Małgorzata Szeliga, Anna Morawska), 8) Denmark 1:52:23 (Camilla Bevensee, Amanda Falck Weber, Nicoline Friberg Klysner), 9) Germany 1:52:56 (Hanna Müller, Dorothea Müller, Susen Lösch), 10) Austria 1:53:44 (Anna Nilsson-Simkovics, Lisa Pacher, Anja Arbter), 11) Estonia 1:54:15 (Evely Kaasiku, Madli-Johanna Maidla, Laura Joonas), 12) Switzerland 1:55:22 (Lisa Schubnell, Lilly Gross, Ellen Reinhard), 13) Hungary 1:56:43 (Virág Weiler, Luca Szuromi, Vanda Kinde), 14) Lithuania 1:58:38 (Akvila Preikšaite, Milda Radzivonaite, Vesta Ambrazaite), 15) Latvia 1:59:30 (Sandra Grosberga, Liga Valdmane, Marta Jansona), 16) France 2:00:47 (Delphine Poirot, Lauriane Beauvisage, Isia Basset), 17) Belgium 2:01:05 (Elke Verdeyen, Fanny Tilkin, Ronja Fell), 18) Slovakia 2:04:42 (Lucia Steigrová, Barbora Pijáková, Vanda Hošeková), 19) Great Britain 2:05:19 (Julie Emmerson, Tamsin Moran, Katie Reynolds), 20) Spain 2:07:41 (Marin García Castro, María Illa Camps, Carmen Patino Déniz), 21) New Zealand 2:11:09 (Laura Robertson, Selena Metherell, Rebecca Gray), 22) Australia 2:12:37 (Lanita Steer, Jacqui Doyle, Heather Muir), 23) Italy 2:18:49 (Viola Zagonel, Eleonora Donadini, Anna Caglio), 24) Bulgaria 2:22:06 (Kristina Ivanova, Kosara Boteva, Antoaneta Dyaksova), 25) Canada 2:33:19 (Kendra Murray, Pia Blake, Jennifer MacKeigan), 26) United States 2:33:52 (Isabel Bryant, Margaret Parson, Anna Breton), 27) Japan 2:34:18 (Hinako Inage, Natsuki Yamagishi, Saho Miyakawa), China DSQ (Hai Qing Huang, Qian Ting Cheng, Jian Fei Wu).

Men

1) Czech Republic 1:44:28 (Marek Schuster, Adam Chloupek, Michal Hubáček), 2) Sweden 1:45:44 (Anton Johansson, Jens Wängdahl, Emil Svensk), 3) Russia 1:47:35 (Ivan Kuchmenko, Dmitry Polyakov, Andrey Kozyrev), 4) Denmark 1:50:04 (Thomas Knudsen, Simon Thrane Hansen, Magnus Maag), 5) Latvia 1:50:29 (Janis Sars, Davis Dislers, Rudolfs Zernis), 6) Finland 1:50:30 (Lauri Nenonen, Arto Talvinen, Aleksi Niemi), 7) Poland 1:50:31 (Krzysztof Rzenca, Krzysztof Wolowczyk, Piotr Parfianowicz), 8) Norway 1:50:43 (Anders Vister, Sindre Rønning Huber, Borger Melsom), 9) Great Britain 1:54:25 (William Gardner, Peter Bray, Jonathan Crickmore), 10) Switzerland 1:54:46 (Jonas Egger, Christoph Meier, Florian Schneider), 11) France 1:56:01 (Loic Capbern, Florentin Body, Nicolas Rio), 12) Australia 2:00:49 (Ian Lawford, Oscar McNulty, Oliver Poland), 13) Ukraine 2:01:24 (Oleksandr Asmolov, Oleksii Byshevets, Vitalii Hychko), 14) Lithuania 2:01:25 (Martynas Tirlikas, Gediminas Morenas, Algird Bartkevičius), 15) Germany 2:01:27 (Bojan Blumenstein, Mark Otto, Moritz Döllgast), 16) Austria 2:01:38 (Michael Siemmeister, Jakob Pauser, Mathias Peter), 17) Slovakia 2:01:40 (Dávid Franko, Martin Šmelík, Tomáš Mušinský), 18) Belgium 2:01:40 (Tristan Bloemen, Evert Leeuws, Julien Gillet), 19) Spain 2:03:58 (Pedro Morales Ruiz, Pau Llorens Caellas, Eduardo Gil Marcos), 20) New Zealand 2:04:01 (Tim Robertson, Shamus Morrison, Nick Hann), 21) Hungary 2:04:10 (Mátyás Péntek, Ábel Sulyok, Levente Tugyi), 22) South Africa 2:08:43 (Bradley Lund, Timothy Chambers, Roark Robinson), 23) Italy 2:09:59 (Giacomo Zagonel, Riccardo Scalet, Samuele Curzio), 24) United States 2:22:44 (Ethan Childs, Carl Underwood, William Hubsch), 25) Canada 2:30:20 (Adam Woods, Trevor Bray, Alexander Bergstrom), 26) Romania 2:35:15 (Gabor Prezenski, Stefan Copetchi, Paul Pricop), 27) Ireland 2:41:15 (Jack Millar, Eoin McCullough, Jonathan Quinn), 28) Turkey 2:47:16 (Erkan Sezgin, Erdi Arslan, Cansel Sarac), 29) Japan 2:47:18 (Wataru Fukada, Motoshi Tanaka, Yusuke Hamauzu), 30) Israel 2:58:38 (Nitsan Yasur, Itay Manor, Adi Gutman), 31) China 3:09:39 (Jia Cheng Xian, Zi Liang Liu, Jun Liang Lin), Estonia DISQ (Tönis Laugesaar, Heino Ollin, Tanel Papp), Hong Kong DSQ (Tsun Ming Lo, Kin Kwan Kwok, Hau Wah Brenda Chan).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Junior World Orienteering Championships 2017
    9-16 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • Asian Junior and Youth Orienteering Championships 2017
    20-24 August 2017

  • Orienteering World Cup Round 3 2017
    24-28 August 2017

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation