Junior World MTB Orienteering Championships 2008

Ostróda, Poland

24–31 August

Website: www.mtbo.pl/woc2008

IOF Senior Event Adviser: Arbo Rae (EST)

Bulletin 4

Bulletin 3

Bulletin 2

bulletin nr1

Results

Sprint

Women 20

1) Tatiana Repina RUS 17:35, 2) Hana Hancikova CZE 18:16, 3) Natalia Tyszova SVK 18:43, 4) Hana Dolezalova CZE 18:58, 5) Svetlana Poverina RUS 19:26, 6) Anastasia Svir RUS 19:44, 7) Tiia Tallila FIN 19:55, 8) Corinne Hess SUI 20:09, 9) Emily Benham GBR 20:25, 10) Irina Laneva RUS 20:54, 11) Ana Silva POR 21:31, 12) Susann Sundelin FIN 21:39, 13) Ugne Grigonyte LTU 21:49, 14) Tarja Vesanto FIN 21:56, 15) Beata Roszczyk POL 22:03, 16) Andrea Grun AUT 22:15, 17) Adela Stepanska CZE 22:23, 18) Claudia Hunig SUI 22:42, 19) Lydia Jahn GER 23:30, 20) Barbara Sanocka POL 23:47, 21) Daniela Trnovcova SVK 24:20, 22) Irene Zanella ITA 24:29, 23) Kaisu Yli-Peltola FIN 24:47, 24) Tamara Haindl AUT 24:50, 25) Milda Skeivyte LTU 24:55, 26) Stephanie Jicha AUT 25:53, 27) Stella Varotti ITA 25:54, 28) Marzena Szwancarz POL 26:18, 29) Julita Linowska POL 27:35, 30) Katerina Hancikova CZE 27:52, 31) Ivana Korimova SVK 28:21, 32) Miren Andueza ESP 28:23, 33) Hana Jergusova SVK 28:47, 34) Helena Reinisch AUT 32:37; Georgia Whitla NZL DSQ, Ursina Jaggi SUI DSQ.

Men 20

1) Frantisek Bogar CZE 17:57, 2) Valeriy Glukhov RUS 18:29, 3) Samuli Saarela FIN 18:37, 4) Pekka Niemi FIN 19:05, 5) Grigoriy Medvedev RUS 19:24, 6) Tiit Toomas EST 19:25, 7) Marcell Horvath HUN 19:33, 8) Vykintas Celkys LTU 19:40, 9) Joao Ferreira POR 20:14, 10) Stanimir Belomazhev BUL 20:33, 11) Matus Trnovec SVK 20:36, 12) Marco Guizzardi ITA 20:57, 13) Fabio Marsoner ITA 21:02, 14) Vilius Stankevicius LTU 21:14, 15) Pascal Horber SUI 21:26, 16) Edgars Briconoks LAT 21:53, 17) Beill Cedric FRA 21:54, 18) Xan Carballo ESP 22:11, 19) Grzegorz Szwancarz POL 22:24, 20) Taaniel Tooming EST 22:37, 21) Nico Talamona SUI 22:48, 22) Viacheslav Turok UKR 22:57, 23) Michal Tomasovic SVK 23:10, 24) Simas Strumskis LTU 24:05, 25) Benjamin Michael GER 24:16, 26) Ferents Gutlebet UKR 24:48, 27) Martin Thomaseth ITA 24:54, 28) Jorge Garcia ESP 25:22, 29) Bence Nemeth HUN 29:00, 30) Richard Chrappa SVK 30:10, 31) Luis Pires POR 33:36; Vojtech Stransky CZE DSQ, Kevin Stehling GER DSQ, Adam Beothy HUN DSQ, Mikhail Utkin RUS DSQ, Jakub Janoska SVK DSQ, Gert Wallas AUT DSQ, Marek Pospisek CZE DSQ, Toni Wik FIN DSQ, Chris Brand-Barker GBR DSQ, Nick Rotter GER DSQ, Iurii Golovatskyi UKR DSQ, Martin Moser AUT DSQ, Kevin Haselsberger AUT DSQ, Daniel JankoHUN DSQ, Roberto Dallavalle ITA DSQ, Domantas Cibas LTU DSQ, Karol Myszkowski POL DSQ, Maciej Gromadka POL DSQ, Jonas Wicky SUI DSQ, Lukas Helminger AUT DSQ, Sebastian Wojtynek POL DSQ, Elmeri Juura FIN DSQ, Andrey Prokhorov RUS DSQ.

Middle distance

Women 20

1) Hana Hancikova CZE 50:19, 2) Irina Laneva RUS 52:51, 3) Ursina Jaggi SUI 52:59, 4) Tarja Vesanto FIN 54:53, 5) Tiia Tallila FIN 55:17, 6) Hana Dolezalova CZE 55:21, 7) Emily Benham GBR 55:27, 8) Svetlana Poverina RUS 55:45, 9) Tatiana Repina RUS 56:01, 10) Stella Varotti ITA 56:24, 11) Claudia Hunig SUI 58:14, 12) Beata Roszczyk POL 58:15, 13) Katerina Hancikova CZE 58:38, 14) Sofia Evlakowa RUS 59:10, 15) Georgia Whitla NZL 59:26, 16) Michaela Maresova CZE 59:56, 17) Susann Sundelin FIN 1:00:45, 18) Corinne Hess SUI 1:01:08, 19) Zuzana Kiacova CZE 1:02:08, 20) Marzena Szwancarz POL 1:02:17, 21) Susanna Laurila FIN 1:03:07, 22) Joanna Polewska POL 1:03:48, 23) Barbara Sanocka POL 1:05:17, 24) Adela Stepanska CZE 1:06:27, 25) Ivana Korimova SVK 1:07:02, 26) Natalia Scherbakowa RUS 1:07:05, 27) Hana Jergusova SVK 1:08:31, 28) Kaisu Yli-Peltola FIN 1:08:35, 28) Ana Filipa Silva POR 1:08:35, 30) Natalia Tyszova SVK 1:08:43, 31) Ugne Grigonyte LTU 1:09:38, 32) Daniela Trnovcova SVK 1:10:49, 33) Tamara Haindl AUT 1:11:45, 34) Andrea Grun AUT 1:12:29, 35) Julita Linowska POL 1:12:34, 36) Edyta Cegielka POL 1:13:47, 37) Milda Skeivyte LTU 1:18:42, 38) Helena Reinisch AUT 1:20:02, 39) Simona Durcova SVK 1:21:22, 40) Irene Zanella ITA 1:23:17, 41) Stephanie Jicha AUT 1:26:52, 42) Sarah Villerot FRA 1:28:50; Anastasia Svir RUS DSQ, Miren Andueza ESP DSQ, Lydia Jahn GER DSQ.

Men 20

1) Valeriy Glukhov RUS 43:16, 2) Marek Pospisek CZE 45:12, 3) Maciej Gromadka POL 45:57, 4) Kevin Haselsberger AUT 47:14, 5) Frantisek Bogar CZE 50:07, 6) Lukas Helminger AUT 50:38, 7) Grigoriy Medvedev RUS 51:25, 8) Vojtech Stransky CZE 52:16, 9) Philipp Zhikharev RUS 53:00, 10) Matus Trnovec SVK 54:10, 11) Karol Myszkowski POL 54:39, 12) Elmeri Juura FIN 54:51, 13) Vykintas Celkys LTU 55:11, 14) Pekka NiemiFIN 55:20, 14) Toni Wik FIN 55:20, 16) Taaniel Tooming EST 55:22, 17) Andrey Prokhorov RUS 56:19, 18) Edgars Briconoks LAT 56:24, 19) Mika Pensas FIN 57:10, 20) Joao Ferreira POR 57:29, 21) Grzegorz Szwancarz POL 57:42, 22) Anton Brihevskiy RUS 57:49, 23) Beill Cedric FRA 57:50, 24) Tiit Toomas EST 58:26, 25) Viacheslav Turok UKR 58:42, 26) Ferents Gutlebet UKR 58:53, 27) Luis Pires POR 59:23, 28) Juuso Jutila FIN 1:00:20, 29) Sebastian Wojtynek POL 1:00:33, 30) Marcell Horvath HUN 1:00:39, 31) Marco Guizzardi ITA 1:00:43, 32) Richard Chrappa SVK 1:01:06, 33) Vilius Stankevicius LTU 1:01:23, 34) Samuli Saarela FIN 1:01:55, 35) Gert Wallas AUT 1:01:56, 36) Xan Carballo ESP 1:02:11, 37) Jankó Jergus SVK 1:02:20, 38) Chris Brand-Barker GBR 1:03:12, 39) Stanimir Belomazhev BUL 1:03:14, 40) Jonas Wicky SUI 1:03:31, 41) Daniel Janko HUN 1:03:33, 42) Nico Talamona SUI 1:04:15, 43) Raphael Mallweger AUT 1:04:18, 44) Benjamin Michael GER 1:04:32, 45) Pascal Horber SUI 1:04:42, 46) Martin Thomaseth ITA 1:04:57, 47) Roberto Dallavalle ITA 1:06:12, 48) Adam Beothy HUN 1:06:40, 49) Jorge Garcia ESP 1:06:42, 50) Nick Rotter GER 1:07:02, 51) Martin Moser AUT 1:07:04, 52) Iurii Golovatskyi UKR 1:07:22, 53) Fabio Marsoner ITA 1:07:36, 54) Jonas Maiselis LTU 1:08:00, 55) Kevin Stehling GER 1:08:38, 56) Michal Tomasovic SVK 1:12:35, 57) Mikhail Utkin RUS 1:13:50, 58) Jakub Janoska SVK 1:19:55, 59) Beno Nagy HUN 1:19:57, 60) Simas Strumskis LTU 1:20:16, 61) Stafan Kofler ITA 1:22:20, 62) Bence Nemeth HUN 1:23:27; Konrad Baran POL DSQ, Artur Jackiewicz POL DSQ, Domantas Cibas LTU DSQ.

Long distance

Women 20

1) Svetlana Poverina RUS 1:20:16, 2) Corinne Hess SUI 1:21:27, 3) Irina Laneva RUS 1:23:09, 4) Emily Benham GBR 1:23:32, 5) Kaisu Yli-Peltola FIN 1:23:43, 6) Tarja Vesanto FIN 1:23:50, 7) Natalia Scherbakowa RUS 1:25:09, 8) Anastasia Svir RUS 1:26:31, 9) Hana Dolezalova CZE 1:26:50, 10) Claudia Hunig SUI 1:27:24, 10) Ursina Jaggi SUI 1:27:24, 12) Hana Hancikova CZE 1:28:03, 13) Michaela Maresova CZE 1:29:23, 14) Katerina Hancikova CZE 1:29:54, 15) Daniela Trnovcova SVK 1:31:07, 16) Susann Sundelin FIN 1:31:10, 17) Tatiana Repina RUS 1:31:11, 18) Zuzana Kiacova CZE 1:31:12, 19) Adela Stepanska CZE 1:31:22, 20) Joanna Polewska POL 1:31:41, 21) Sofia Evlakowa RUS 1:31:44, 22) Stella Varotti ITA 1:33:13, 23) Lydia Jahn GER 1:34:18, 24) Tiia Tallila FIN 1:34:35, 25) Beata Roszczyk POL 1:41:45, 26) Natalia Tyszova SVK 1:42:22, 27) Andrea Grun AUT 1:45:30, 28) Ugne Grigonyte LTU 1:46:38, 29) Georgia Whitla NZL 1:48:19, 30) Edyta Cegielka POL 1:51:59, 31) Ana Filipa Silva POR 1:52:04, 32) Julita Linowska POL 1:54:48, 33) Barbara Sanocka POL 1:59:16, 34) Simona Durcova SVK 2:03:29, 35) Marzena Szwancarz POL 2:03:55, 36) Tamara Haindl AUT 2:03:57, 37) Milda Skeivyte LTU 2:05:02, 38) Helena Reinisch AUT 2:06:57, 39) Stephanie Jicha AUT 2:16:10, 40) Hana Jergusova SVK 2:16:29; Miren Andueza ESP DSQ.

Men 20

1) Valeriy Glukhov RUS 1:18:37, 2) Marek Pospisek CZE 1:21:21, 3) Samuli Saarela FIN 1:21:47, 4) Frantisek Bogar CZE 1:21:50, 5) Kevin Haselsberger AUT 1:23:32, 6) Karol Myszkowski POL 1:23:51, 7) Matus Trnovec SVK 1:24:32, 8) Maciej Gromadka POL 1:25:52, 9) Benjamin Michael GER 1:26:24, 10) Mikhail Utkin RUS 1:27:31, 11) Tiit Toomas EST 1:27:47, 12) Elmeri Juura FIN 1:28:01, 13) Jaroslav Fajtl CZE 1:29:08, 14) Pekka NiemiFIN 1:29:33, 15) Sebastian Wojtynek POL 1:30:37, 16) Vykintas Celkys LTU 1:31:46, 17) Philipp Zhikharev RUS 1:33:04, 18) Stanimir Belomazhev BUL 1:33:36, 19) Kevin Stehling GER 1:33:49, 20) Juuso Jutila FIN 1:34:27, 21) Vojtech Stransky CZE 1:34:51, 22) Richard Chrappa SVK 1:34:52, 23) Nick Rotter GER 1:35:01, 24) Iurii Golovatskyi UKR 1:36:38, 25) Anton Brihevskiy RUS 1:37:02, 26) Toni Wik FIN 1:37:06, 27) Ferents Gutlebet UKR 1:37:19, 28) Taaniel Tooming EST 1:37:28, 29) Martin Moser AUT 1:37:47, 30) Adam Beothy HUN 1:38:02, 31) Artur Jackiewicz POL 1:38:30, 32) Grigoriy Medvedev RUS 1:39:25, 33) Beill Cedric FRA 1:39:27, 34) Lukas Helminger AUT 1:39:40, 35) Joao Ferreira POR 1:40:00, 36) Jonas Wicky SUI 1:40:48, 37) Andrey Prokhorov RUS 1:41:10, 38) Roberto Dallavalle ITA 1:41:30, 39) Mika Pensas FIN 1:41:53, 40) Edgars Briconoks LAT 1:42:13, 41) Grzegorz Szwancarz POL 1:49:35, 42) Jonas Maiselis LTU 1:49:53, 43) Xan Carballo ESP 1:50:37, 44) Jankó Jergus SVK 1:50:40, 45) Chris Brand-Barker GBR 1:50:41, 46) Pascal Horber SUI 1:52:16, 47) Daniel Janko HUN 1:55:01, 48) Nico Talamona SUI 1:59:39, 49) Vilius Stankevicius LTU 1:59:46, 50) Michal Tomasovic SVK 2:00:19, 51) Raphael Mallweger AUT 2:01:02, 52) Konrad Baran POL 2:01:53, 53) Luis Pires POR 2:02:21, 54) Marco Guizzardi ITA 2:02:26, 55) Martin Thomaseth ITA 2:02:41, 56) Domantas Cibas LTU 2:03:31, 57) Stafan Kofler ITA 2:06:46, 58) Viacheslav Turok UKR 2:08:29, 59) Beno Nagy HUN 2:12:14, 60) Gert Wallas AUT 2:14:49, 61) Jakub Janoska SVK 2:19:03, 62) Simas Strumskis LTU 2:27:00, 63) Bence Nemeth HUN 2:29:47; Fabio Marsoner ITA DSQ, Jorge Garcia ESP DSQ.

Relay

Women 20

1) Czech Republic 2:04:24 (Michaela Maresova, Hana Dolezalova, Hana Hancikova), 2) Finland 2:12:15 (Kaisu Yli-Peltola, Tiia Tallila, Tarja Vesanto), 3) Russia 2:12:23 (Svetlana Poverina, Irina Laneva, Tatiana Repina), 4) Switzerland 2:14:07 (Claudia Hunig, Corinne Hess, Ursina Jaggi), 5) Poland 2:18:07 (Joanna Polewska, Barbara Sanocka, Beata Roszczyk), 6) Slovakia 2:34:18 (Natalia Tyszova, Daniela Trnovcova, Ivana Korimova), 7) Austria 2:40:45 (Andrea Grun, Tamara Haindl, Stephanie Jicha).

Men 20

1) Finland 2:13:20 (Pekka Niemi, Elmeri Juura, Samuli Saarela), 2) Poland 2:16:08 (Sebastian Wojtynek, Karol Myszkowski, Maciej Gromadka), 3) Russia 2:21:34 (Philipp Zhikharev, Grigoriy Medvedev, Valeriy Glukhov), 4) Lithuania 2:23:02 (Vykintas Celkys, Jonas Maiselis, Viliu Stankevicius), 5) Czech Republic 2:24:50 (Jaroslav Fajtl, Frantisek Bogar, Marek Pospisek), 6) Ukraine 2:27:05 (Viacheslav Turok, Ferents Gutlebet, Iurii Golovatskyi), 7) Austria 2:28:18 (Lukas Helminger, Martin Moser, Kevin Haselsberger), 8) Switzerland 2:28:21 (Pascal Horber, Nico Talamona, Jonas Wicky), 9) Italy 2:37:51 (Marco Guizzardi, Fabio Marsoner, Roberto Dallavalle), 10) Germany 2:50:19 (Benjamin Michael, Kevin Stehling, Nick Rotter), 11) Portugal 2:51:55 (Luis Pires, Joao Ferreira, Ana Filipa Silva), 12) Slovakia 3:23:29 (Matus Trnovec, Jankó Jergus, Richard Chrappa); Hungary DISQ (Adam Beothy, Daniel Janko, Marcell Horvath).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation