Junior World Orienteering Championships 2012

Kosice, Slovakia

7-14 July 2012
Email: info@jwoc2012.sk
Website: www.jwoc2012.sk
IOF Senior Event Adviser:
Dusan Vystavel (CZE)

Bulletin 4
Bulletin 3

Bulletin 2

Bulletin 1

Results

Sprint

Women

1) Tove Alexandersson SWE 11:12,8, 2) Emma Klingenberg DEN 11:45,3, 3) Frida Sandberg SWE 12:06,9, 4) Kirsi Nurmi FIN 12:21,7, 5) Ingjerd Myhre NOR 12:23,0, 6) Oda Wennemo NOR 12:27,7, 7) Ekaterina Savkina RUS 12:29,6, 8) Marte Narum NOR 12:30,5, 9) Ita Klingenberg DEN 12:51,9, 10) Anastasia Denisova BLR 12:53,9, 11) Elin Mansson SWE 12:54,1, 11) Helena Karlsson SWE 12:54,1, 13) Miri Thrane Ødum DEN 12:54,2, 14) Anna Närhi FIN 12:54,3, 15) Runa Fremstad NOR 12:59,5, 15) Stine Bagger Hagner DEN 12:59,5, 17) Nicoline Friberg Klysner DEN 13:00,3, 18) Alona Sukharevska UKR 13:00,5, 19) Nora Tommer SUI 13:01,5, 20) Cecilie Friberg Klysner DEN 13:02,6, 21) Sara Hagström SWE 13:03,2, 22) Lisa Risby SWE 13:06,9, 23) Alina Sabirova RUS 13:07,8, 24) Mirjam Hellmüller SUI 13:07,9, 25) Tytti Kirvesmies FIN 13:09,2, 26) Kristina Ivanova BUL 13:09,9, 27) Laura Robertson NZL 13:10,5, 28) Natalia Chepaeva RUS 13:13,0, 29) Sandrine Müller SUI 13:16,3, 30) Anastasiia Neverova RUS 13:20,0, 31) Vendula Horčičková CZE 13:21,5, 32) Tereza Novotná CZE 13:24,4, 33) Claire Sandevoir FRA 13:28,0, 34) Mariya Boyko UKR 13:28,3, 35) Akvile Preikšaite LTU 13:28,8, 36) Vera Alvarez POR 13:29,5, 37) Martina Ruch SUI 13:31,4, 38) Anneke Hald Bjørgum NOR 13:31,5, 39) Charlotte Watson GBR 13:31,7, 39) Johanna Hulkkonen FIN 13:31,7, 41) Maren Jansson Haverstad NOR 13:33,9, 42) Iida Savolainen FIN 13:34,9, 43) Olena Fedorova UKR 13:35,3, 44) Filoména Kovács HUN 13:35,7, 45) Marina Garcia Castro ESP 13:36,4, 46) Ľudmila Sokolová SVK 13:36,9, 47) Lauriane Beauvisage FRA 13:37,9, 48) Delphine Poirot FRA 13:38,7, 49) Susen Lösch GER 13:39,3, 50) Fanny Tilkin BEL 13:40,9, 51) Petra Pavlovcová CZE 13:42,9, 52) Lisa Holer SUI 13:44,6, 53) Lucy Butt GBR 13:47,4, 54) Jiayi Zheng CHN 13:48,1, 55) Anna Simkovics AUT 13:48,9, 56) Julia Bauer AUT 13:51,7, 57) Rona Lindsay GBR 13:52,6, 58) Cosette Saville NZL 13:54,1, 58) Jula McMillan NZL 13:54,1, 60) Zhemal Garaeva RUS 13:54,5, 61) Mariana Moreira POR 13:57,0, 62) Andreina Brandi ITA 13:57,4, 63) Anja Arbter AUT 13:57,6, 64) Isia Basset FRA 13:58,5, 65) Kendra Murray CAN 14:00,4, 66) Laura Ramstein AUT 14:01,3, 67) Anna Morawska POL 14:02,8, 67) Evely Kaasiku EST 14:02,8, 69) Maria Alekseyonok BLR 14:02,9, 70) Vanda Kinde HUN 14:03,7, 71) Markéta Poloprutská CZE 14:05,2, 72) Qiuyan Wu CHN 14:05,9, 73) Stephanie Courtnage RSA 14:06,3, 74) Selena Metherell NZL 14:06,7, 75) Kerstin Uiboupin EST 14:07,9, 76) Hinako Inage JPN 14:10,2, 77) Ona Jaugelaite LTU 14:13,6, 78) Markéta Novotná CZE 14:13,7, 79) Violeta Feliciano Sanjuan ESP 14:15,8, 80) Anna Biller GER 14:18,4, 81) Florence Haines GBR 14:19,0, 82) Natalia Ewiak POL 14:19,9, 83) Heather Muir AUS 14:27,9, 84) Zhu Min CHN 14:30,8, 85) Mónika Szokol HUN 14:31,8, 86) Lenka Knapová CZE 14:32,2, 87) Antoaneta Dyaksova BUL 14:32,7, 88) Mizuki Chigira JPN 14:33,3, 89) Viktoriia Sukharevska UKR 14:33,8, 90) Viola Zagonel ITA 14:37,1, 91) Malgorzata Szeliga POL 14:38,1, 92) Katarína Papugová SVK 14:39,6, 93) Joana Costa POR 14:43,0, 94) Zoe Harding GBR 14:43,3, 95) Carmen Patino Deniz ESP 14:49,5, 96) Lucia Steigrová SVK 14:50,7, 97) Luo Yan CHN 14:53,8, 98) Eleonora Donadini ITA 14:54,8, 99) Corinna Nieke GER 14:57,7, 100) Katrin Harding GBR 14:58,5, 101) Kaisa Raudkepp EST 15:00,6, 102) Réka Zempléni HUN 15:01,7, 103) Gabriele Keinaite LTU 15:01,8, 104) Marili Zimmermann EST 15:04,8, 105) Áine McCann IRL 15:07,9, 106) Lilian Burrill AUS 15:08,5, 107) Mie Takahashi JPN 15:15,2, 108) Yansi Lin CHN 15:34,2, 109) Ivana Ďurčová SVK 15:38,7, 110) Qianting Cheng CHN 15:40,7, 111) Kerstin Burnett CAN 15:44,8, 112) Natsuki Yamagishi JPN 15:50,2, 113) Maren Herrgesell AUT 15:52,2, 114) Molly Kemp CAN 15:58,2, 115) Isabel Bryant USA 16:03,9, 116) Salome Van Hoepen RSA 16:12,4, 117) Hanna Rudakouskaya BLR 16:14,7, 118) Sarah Pope RSA 16:21,8, 119) Emily Ross CAN 16:24,3, 120) Ana Grib MDA 16:31,2, 121) Kristína Ugrayová SVK 16:32,9, 122) Amy Buckerfield AUS 16:49,5, 123) Hau Wah Brenda Chan HKG 17:23,4, 124) McKenzie Hudgins USA 17:31,9, 125) Ekaterina Anufrieva RUS 17:36,8, 126) Eugenia Butucel MDA 17:38,6, 127) Saho Miyakawa JPN 17:40,9, 128) Andra Cecilia Anghel ROU 17:44,9, 129) Lisa Pacher AUT 18:17,7, 130) Jessica Hemer RSA 18:17,9, 131) Ceren Orhan TUR 18:58,0, 132) Ana Antohi MDA 19:45,6, 133) Zeynep Abali TUR 19:49,2, 134) Misa Hoshi JPN 26:31,4, Marion Aebi SUI DSQ, Anna Caglio ITA DSQ, Sarah Anderson NZL DSQ, Michele Dawson AUS DSQ, Yasemin Ozguler TUR DSQ, Emily Kemp CAN DSQ.

Men

1) Gleb Tikhonov RUS 14:05,7, 2) Jan Petržela CZE 14:23,0, 3) Eskil Kinneberg NOR 14:23,4, 4) Jakob Ekhard Edsen DEN 14:24,5, 5) Martin Regborn SWE 14:24,7, 6) Emil Svensk SWE 14:26,6, 7) Joao Figueiredo POR 14:37,2, 8) Håkon Jarvis Westergård NOR 14:37,8, 9) Máté Baumholczer HUN 14:41,1, 10) Matt Ogden NZL 14:43,0, 11) Samuel Keller SUI 14:45,6, 12) Tristan Bloemen BEL 14:50,9, 13) Jon Aukrust Osmoen NOR 14:51,0, 14) Lukas Diener SUI 14:51,9, 15) Michal Olejnik POL 14:52,6, 16) Piotr Parfianowicz POL 14:53,9, 16) Adam Chloupek CZE 14:53,9, 18) Jesse Laukkarinen FIN 14:56,7, 19) Petr Sukharev RUS 14:57,6, 20) Ian Lawford AUS 14:59,1, 21) Mikko Huhtinen FIN 14:59,4, 22) Miika Suominen FIN 15:01,1, 23) Johan Högstrand SWE 15:01,5, 24) Xiaoming Liang CHN 15:01,8, 25) Jamie Stevenson GBR 15:03,8, 26) Thor Norskov DEN 15:07,1, 27) Krisztián Liszka HUN 15:09,4, 28) Yongxiong Chen CHN 15:10,8, 29) Carl Petter Lyngen NOR 15:11,6, 30) Mathias Stensland Lillevold NOR 15:14,8, 31) Marc Serrallonga Arqués ESP 15:14,9, 32) Tim Robertson NZL 15:15,0, 33) Matthias Reiner AUT 15:16,1, 34) Julien Gillet BEL 15:16,2, 35) Zhiming Chen CHN 15:17,7, 36) Jonathan Crickmore GBR 15:18,1, 37) Rudolfs Zernis LAT 15:18,5, 38) Karlis Baltacis LAT 15:19,2, 39) Marek Schuster CZE 15:19,6, 40) Christoph Prunsche GER 15:21,8, 41) Jens Wängdahl SWE 15:22,0, 42) Algirdas Bartkevičius LTU 15:22,2, 43) Ivan Kuchmenko RUS 15:22,6, 44) Andrey Kozyrev RUS 15:23,9, 45) Luis Sanchez Serrano ESP 15:25,1, 46) Tuukka Jurvakainen FIN 15:25,9, 47) Apostol Atanasov BUL 15:26,0, 48) Mikkel Sørensen DEN 15:27,9, 49) Marius Thrane Ødum DEN 15:31,4, 50) Bojan Blumenstein GER 15:31,5, 51) Thomas Fellbaum GBR 15:31,8, 52) Oscar McNulty AUS 15:32,8, 53) Alain Denzler SUI 15:33,4, 54) Nick Hann NZL 15:35,3, 55) Davis Dislers LAT 15:35,9, 56) Evert Leeuws BEL 15:38,6, 57) Yves Aschwanden SUI 15:39,2, 58) Tibor Mrak SLO 15:39,9, 59) Valentin Paskalev BUL 15:40,4, 60) Eric Börjeskog SWE 15:41,4, 60) Michael Van Baelen BEL 15:41,4, 62) Duncan Birtwistle GBR 15:42,3, 63) Eduardo Gil Marcos ESP 15:43,0, 64) Lars Hjerrild DEN 15:43,6, 64) Oliver Poland AUS 15:43,6, 66) Mikolaj Dutkowski POL 15:44,9, 67) Florian Schneider SUI 15:45,0, 67) Sven Aschwanden SUI 15:45,0, 67) Oscar Vila Sempere ESP 15:45,0, 70) Riccardo Scalet ITA 15:45,4, 71) Rafal Owczarek POL 15:45,8, 72) Manuel Jurado Alonso ESP 15:45,9, 73) Aidan Smith GBR 15:46,7, 74) Bradley Lund RSA 15:46,9, 75) Tommi Oksanen FIN 15:47,0, 76) Róbert Barcík SVK 15:48,9, 77) Luís Silva POR 15:49,3, 78) Alexander Nelyubin RUS 15:50,5, 79) Borger Melsom NOR 15:52,4, 80) Giacomo Zagonel ITA 15:55,7, 81) Ryan Batin NZL 15:57,5, 82) Jan Dovč SLO 15:58,6, 83) Oleksandr Asmolov UKR 15:59,5, 83) Robert Niewiedziala POL 15:59,5, 85) Philipp Schiel AUT 15:59,9, 86) Kasimir Gregory AUS 16:00,7, 87) Johan Vavrys CZE 16:01,4, 88) Gyorgy Szabolcs ROU 16:02,1, 89) Filip Hadač CZE 16:03,5, 90) Peter Bray GBR 16:03,7, 91) Maxime Rauturier FRA 16:03,9, 92) Magnus Dewett DEN 16:06,1, 93) Hélder Marcolino POR 16:06,4, 94) Lukas Scharnagl AUT 16:09,4, 95) Duncan Morrison NZL 16:10,0, 96) Tomáš Mušinský SVK 16:10,6, 96) Sergei Rjabyskin EST 16:10,6, 98) Tonis Laugesaar EST 16:10,8, 99) Dávid Franko SVK 16:11,4, 100) Mikus Purins LAT 16:13,3, 101) Yoichi Shimbo JPN 16:14,7, 102) Xander Berger AUT 16:15,7, 103) Áron Bakó HUN 16:18,3, 103) Thomas Goubau BEL 16:18,3, 105) Colm Moran IRL 16:20,8, 106) Florian Flechsig GER 16:22,9, 106) Aleksander Shved EST 16:22,9, 108) Volodymyr Seleznov UKR 16:23,4, 109) Daniel Barkasz ROU 16:24,2, 110) Nicola Manzoni ITA 16:26,0, 111) Levente Tugyi HUN 16:27,4, 112) Loic Capbern FRA 16:28,5, 113) Thomas Gillet BEL 16:28,8, 114) Alex Massey AUS 16:29,4, 115) Gergely Bugár HUN 16:30,5, 116) Ye Yuan CHN 16:32,5, 117) Conor Short IRL 16:33,7, 118) Pavel Starkin RUS 16:39,3, 119) Martin Ponev BUL 16:41,2, 120) Andrew Childs USA 16:43,1, 121) Vasile Hreniuc ROU 16:44,5, 122) Martin Šmelík SVK 16:49,8, 123) Asaf Avner ISR 16:50,9, 124) Mathias Gröll AUT 16:51,1, 125) Pedro Morales Ruiz ESP 16:53,7, 126) Brodie Nankervis AUS 16:56,6, 127) Justas Misunas LTU 16:58,0, 128) Ábel Sulyok HUN 16:59,1, 129) Uku-Laur Tali EST 16:59,4, 130) Gediminas Morenas LTU 17:00,8, 131) Michal Hubáček CZE 17:05,9, 132) Nathanial Lyons USA 17:08,0, 133) Ivan Fomiciov MDA 17:09,3, 134) Andrej Borštnik SLO 17:10,0, 135) Sava Lazic SRB 17:12,0, 136) Remi Baudot FRA 17:15,9, 137) Nitsan Yasur ISR 17:16,3, 138) Andriy Polovinko UKR 17:21,7, 139) Paulius Vidžiunas LTU 17:23,7, 140) Ivano Bettega ITA 17:27,7, 141) Lo Tsun Ming HKG 17:28,7, 142) Andrei Bezdîga MDA 17:31,3, 143) Yutaro Sato JPN 17:32,8, 144) Viktoras Staišiunas LTU 17:34,1, 145) Matija Razum CRO 17:40,4, 146) Josh O’Sullivan-Hourihan IRL 17:47,7, 147) Takahiro Tsunoda JPN 17:51,8, 148) Martynas Tirlikas LTU 17:54,6, 149) Masaya Taneichi JPN 17:58,2, 150) Šimon Mižúr SVK 18:02,3, 151) Yasumitsu Kondo JPN 18:04,1, 152) Tsz Wai Yu HKG 18:10,9, 153) Shunsuke Sugimura JPN 18:11,4, 154) Oleg Kotofana MDA 18:12,8, 155) Matej Štambuk CRO 18:14,5, 156) Alexander Bergstrom CAN 18:20,6, 157) John Williams USA 18:24,9, 158) Anthony Stott RSA 18:29,3, 159) Juraj Sokol SVK 18:30,6, 160) Nathan Ohrwaschel USA 18:32,9, 161) Trevor Bray CAN 18:45,7, 162) Ziliang Liu CHN 18:46,3, 163) Zachery Barker USA 18:46,4, 164) Ethan Childs USA 18:51,5, 165) Yam San Leung HKG 19:11,4, 166) Jakob Pauser AUT 19:19,4, 167) Cafer Gokalp Celebi  TUR 19:28,2, 168) Muhammed Kavak TUR 19:47,3, 169) Paul Pricop ROU 20:18,3, 170) Oleksii Byshevets UKR 21:29,2, Fredrik Edén SWE DSQ, Remi Dubois FRA DSQ, Liam Paterson NZL DSQ, Erkan Sezgin TUR DSQ, Zhuozhen Yu CHN DSQ, Olivier Blanc Tranchant FRA DSQ.

Middle distance

Women

1) Tove Alexandersson SWE 23:42, 2) Frida Sandberg SWE 24:35, 3) Sandrine Müller SUI 25:30, 4) Sara Hagström SWE 25:47, 5) Marte Narum NOR 26:07, 6) Tytti Kirvesmies FIN 26:36, 7) Isia Basset FRA 26:38, 8) Elisa Mäkinen FIN 26:59, 9) Charlotte Watson GBR 27:03, 10) Julia Bauer AUT 27:04, 11) Miri Thrane Ødum DEN 27:09, 12) Markéta Novotná CZE 27:11, 13) Mirjam Hellmüller SUI 27:14, 14) Marion Aebi SUI 27:16, 15) Anastasiia Neverova RUS 27:20, 16) Helena Karlsson SWE 27:26, 17) Emily Kemp CAN 27:39, 18) Natalia Chepaeva RUS 27:46, 19) Susen Lösch GER 27:47, 20) Markéta Poloprutská CZE 27:50, 21) Maren Jansson Haverstad NOR 27:56, 22) Vendula Horčičková CZE 27:57, 23) Lisa Holer SUI 28:02, 24) Anja Arbter AUT 28:09, 25) Anna Morawska POL 28:24, 26) Ingjerd Myhre NOR 28:33, 27) Laura Robertson NZL 28:45, 28) Ita Klingenberg DEN 29:17, 29) Rona Lindsay GBR 29:22, 30) Tereza Novotná CZE 29:32, 31) Anastasia Denisova BLR 29:33, 32) Ekaterina Anufrieva RUS 29:34, 33) Claire Sandevoir FRA 29:41, 34) Anna Biller GER 29:47, 35) Laura Ramstein AUT 30:04, 36) Lucy Butt GBR 30:10, 37) Iida Savolainen FIN 30:23, 38) Oda Wennemo NOR 30:43, 39) Johanna Hulkkonen FIN 30:49, 40) Viktoriia Sukharevska UKR 30:55, 41) Nora Tommer SUI 31:20, 42) Anna Caglio ITA 31:22, 43) Alina Sabirova RUS 31:27, 44) Stine Bagger Hagner DEN 31:29, 45) Lenka Knapová CZE 31:50, 46) Lucia Steigrová SVK 32:20, 47) Joana Costa POR 32:33, 48) Kirsi Nurmi FIN 32:52, 49) Katarína Papugová SVK 33:33, 50) Lauriane Beauvisage FRA 33:37, 51) Runa Fremstad NOR 33:55, 52) Ľudmila Sokolová SVK 34:23, 53) Réka Zempléni HUN 35:04, 54) Martina Ruch SUI 35:11, 55) Hanna Rudakouskaya BLR 36:11, 56) Antoaneta Dyaksova BUL 37:04, 57) Molly Kemp CAN 37:40, Emma Klingenberg DEN DSQ, Ona Jaugelaite LTU DSQ, Evely Kaasiku EST DSQ.

Men

1) Matt Ogden NZL 27:55, 2) Jan Petržela CZE 28:08, 3) Florian Schneider SUI 28:09, 4) Alain Denzler SUI 28:22, 5) Jon Aukrust Osmoen NOR 28:37, 6) Marius Thrane Ødum DEN 28:48, 7) Martin Regborn SWE 29:04, 8) Jens Wängdahl SWE 29:17, 9) Håkon Jarvis Westergård NOR 29:34, 10) Carl Petter Lyngen NOR 29:45, 11) Eric Börjeskog SWE 29:57, 12) Miika Arvola FIN 29:59, 13) Andrey Kozyrev RUS 30:01, 14) Miika Suominen FIN 30:08, 15) Gleb Tikhonov RUS 30:14, 16) Adam Chloupek CZE 30:27, 17) Ivan Kuchmenko RUS 30:28, 18) Tuukka Jurvakainen FIN 30:31, 19) Jamie Stevenson GBR 30:43, 20) Olivier Blanc Tranchant FRA 30:44, 21) Nick Hann NZL 30:50, 22) Jakob Ekhard Edsen DEN 31:04, 23) Marek Schuster CZE 31:09, 24) Mikko Huhtinen FIN 31:10, 25) Conor Short IRL 31:13, 26) Michal Olejnik POL 31:16, 27) Ian Lawford AUS 31:24, 28) Rudolfs Zernis LAT 31:32, 29) Sven Aschwanden SUI 31:50, 30) Thor Norskov DEN 31:53, 31) Loic Capbern FRA 31:54, 32) Robert Niewiedziala POL 31:56, 33) Marc Serrallonga Arqués ESP 31:58, 34) Manuel Jurado Alonso ESP 31:59, 35) Michal Hubáček CZE 32:03, 36) Oleksandr Asmolov UKR 32:04, 37) Eskil Kinneberg NOR 32:07, 38) Duncan Birtwistle GBR 32:09, 39) Jonathan Crickmore GBR 32:33, 40) Andriy Polovinko UKR 32:38, 41) Volodymyr Seleznov UKR 32:57, 42) Luís Silva POR 33:03, 43) Mikus Purins LAT 33:15, 44) Tristan Bloemen BEL 33:17, 45) Karlis Baltacis LAT 33:19, 46) Róbert Barcík SVK 33:32, 47) Giacomo Zagonel ITA 33:48, 48) Daniel Barkasz ROU 33:50, 48) Krisztián Liszka HUN 33:50, 50) Christoph Prunsche GER 33:53, 51) Filip Hadač CZE 34:01, 52) Aleksander Shved EST 34:03, 53) Emil Svensk SWE 34:06, 54) Samuel Keller SUI 34:20, 55) Algirdas Bartkevičius LTU 34:56, 56) Gediminas Morenas LTU 35:18, 57) Remi Dubois FRA 36:23, 58) Viktoras Staišiunas LTU 36:45, 59) Gergely Bugár HUN 37:27, 60) Áron Bakó HUN 39:09.

Long distance

Women

1) Kirsi Nurmi FIN 57:55, 2) Frida Sandberg SWE 1:00:26, 3) Emily Kemp CAN 1:00:54, 4) Marte Narum NOR 1:01:20, 5) Stine Bagger Hagner DEN 1:01:21, 6) Sandrine Müller SUI 1:02:59, 7) Lucy Butt GBR 1:03:05, 8) Anja Arbter AUT 1:03:32, 9) Maren Jansson Haverstad NOR 1:03:44, 10) Ingjerd Myhre NOR 1:04:20, 11) Nicoline Friberg Klysner DEN 1:04:56, 12) Julia Bauer AUT 1:05:41, 13) Natalia Chepaeva RUS 1:05:49, 14) Anna Morawska POL 1:06:19, 15) Lisa Holer SUI 1:06:35, 16) Isia Basset FRA 1:06:53, 17) Lauriane Beauvisage FRA 1:06:54, 18) Filoména Kovács HUN 1:07:31, 19) Helena Karlsson SWE 1:07:38, 20) Viktoriia Sukharevska UKR 1:08:15, 21) Florence Haines GBR 1:08:25, 22) Tove Alexandersson SWE 1:08:33, 23) Oda Wennemo NOR 1:08:54, 24) Susen Lösch GER 1:09:26, 25) Sara Hagström SWE 1:09:31, 26) Vendula Horčičková CZE 1:09:35, 27) Elisa Mäkinen FIN 1:10:03, 28) Mirjam Hellmüller SUI 1:10:14, 29) Charlotte Watson GBR 1:10:34, 30) Anneke Hald Bjørgum NOR 1:10:57, 31) Alona Sukharevska UKR 1:11:01, 32) Emma Klingenberg DEN 1:11:05, 33) Ľudmila Sokolová SVK 1:11:24, 33) Iida Savolainen FIN 1:11:24, 35) Anastasiia Neverova RUS 1:11:34, 36) Tytti Kirvesmies FIN 1:12:39, 37) Ita Klingenberg DEN 1:13:05, 38) Marion Aebi SUI 1:13:07, 39) Katarína Papugová SVK 1:13:24, 40) Lucia Steigrová SVK 1:13:48, 41) Selena Metherell NZL 1:14:49, 42) Gabriele Keinaite LTU 1:15:48, 43) Mónika Szokol HUN 1:15:55, 44) Kerstin Uiboupin EST 1:16:03, 45) Anna Biller GER 1:16:06, 46) Lenka Knapová CZE 1:16:09, 47) Réka Zempléni HUN 1:16:16, 48) Claire Sandevoir FRA 1:16:32, 49) Johanna Hulkkonen FIN 1:16:55, 50) Markéta Poloprutská CZE 1:17:11, 51) Natalia Ewiak POL 1:17:35, 52) Tereza Novotná CZE 1:17:36, 53) Rona Lindsay GBR 1:18:09, 54) Alina Sabirova RUS 1:18:17, 55) Laura Robertson NZL 1:18:18, 56) Cecilie Friberg Klysner DEN 1:18:21, 57) Miri Thrane Ødum DEN 1:18:36, 58) Violeta Feliciano Sanjuan ESP 1:19:30, 59) Ivana Ďurčová SVK 1:20:03, 60) Anastasia Denisova BLR 1:20:23, 61) Kaisa Raudkepp EST 1:20:31, 62) Ana Grib MDA 1:20:55, 63) Laura Ramstein AUT 1:23:12, 64) Katrin Harding GBR 1:23:17, 65) Martina Ruch SUI 1:23:26, 66) Maria Alekseyonok BLR 1:23:36, 67) Zhemal Garaeva RUS 1:23:49, 68) Jula McMillan NZL 1:23:53, 69) Ekaterina Anufrieva RUS 1:24:04, 70) Heather Muir AUS 1:24:24, 71) Malgorzata Szeliga POL 1:24:31, 72) Markéta Novotná CZE 1:25:11, 73) Marina Garcia Castro ESP 1:25:37, 74) Hanna Rudakouskaya BLR 1:25:58, 75) Carmen Patino Deniz ESP 1:26:02, 76) Evely Kaasiku EST 1:26:50, 77) Cosette Saville NZL 1:27:24, 78) Anna Simkovics AUT 1:27:35, 79) Andra Cecilia Anghel ROU 1:27:49, 80) Lisa Pacher AUT 1:27:51, 81) Vanda Kinde HUN 1:28:44, 82) Amy Buckerfield AUS 1:29:26, 83) Runa Fremstad NOR 1:29:36, 84) Mie Takahashi JPN 1:30:29, 85) Marili Zimmermann EST 1:30:42, 86) Hinako Inage JPN 1:31:46, 87) Akvile Preikšaite LTU 1:31:48, 88) Lisa Risby SWE 1:32:23, 89) Mariya Boyko UKR 1:33:02, 90) Antoaneta Dyaksova BUL 1:33:16, 91) Kristina Ivanova BUL 1:33:19, 92) Anna Närhi FIN 1:33:50, 93) Maren Herrgesell AUT 1:34:48, 94) Anna Caglio ITA 1:35:31, 95) Kristína Ugrayová SVK 1:37:30, 96) Zoe Harding GBR 1:37:43, 97) Fanny Tilkin BEL 1:37:57, 98) Petra Pavlovcová CZE 1:38:21, 99) Ona Jaugelaite LTU 1:38:31, 100) Kerstin Burnett CAN 1:38:49, 101) Qiuyan Wu CHN 1:39:58, 102) Emily Ross CAN 1:40:27, 103) Mariana Moreira POR 1:40:49, 104) Joana Costa POR 1:40:57, 105) Isabel Bryant USA 1:42:30, 106) Lilian Burrill AUS 1:43:15, 107) Ana Antohi MDA 1:44:39, 108) Michele Dawson AUS 1:44:43, 109) Kendra Murray CAN 1:48:28, 110) Olena Fedorova UKR 1:51:02, 111) Eleonora Donadini ITA 1:51:28, 112) Andreina Brandi ITA 1:53:51, 113) Salome Van Hoepen RSA 1:56:58, 114) Jiayi Zheng CHN 1:59:29, 115) Viola Zagonel ITA 2:02:30, 116) Sarah Pope RSA 2:06:02, 117) Molly Kemp CAN 2:09:49, 118) Jessica Hemer RSA 2:12:44, 119) Zhu Min CHN 2:13:43, 120) McKenzie Hudgins USA 2:22:25, 121) Luo Yan CHN 2:23:45, 122) Mizuki Chigira JPN 2:30:55, 123) Yasemin Ozguler TUR 2:33:34, 124) Sarah Anderson NZL 2:37:44, 125) Saho Miyakawa JPN 2:44:45, 126) Qianting Cheng CHN 3:00:12, 127) Hau Wah Brenda Chan HKG 3:10:39, 128) Yansi Lin CHN 3:32:15, 129) Natsuki Yamagishi JPN 3:37:39, 130) Zeynep Abali TUR 4:44:31, Ekaterina Savkina RUS DSQ, Nora Tommer SUI DSQ, Elin Mansson SWE DSQ, Stephanie Courtnage RSA DSQ, Ceren Orhan TUR DSQ, Eugenia Butucel MDA DSQ, Misa Hoshi JPN DSQ, Barbora Pijáková SVK DSQ, Vera Alvarez POR DSQ, Áine McCann IRL DSQ, Delphine Poirot FRA DSQ.

Men

 1) Eskil Kinneberg NOR 1:09:46, 2) Marius Thrane Ødum DEN 1:11:43, 3) Gleb Tikhonov RUS 1:12:26, 4) Martin Regborn SWE 1:13:17, 5) Fredrik Edén SWE 1:13:55, 6) Thor Norskov DEN 1:14:04, 7) Johan Högstrand SWE 1:14:28, 8) Jan Petržela CZE 1:15:57, 9) Michal Hubáček CZE 1:16:40, 10) Florian Schneider SUI 1:18:09, 11) Miika Suominen FIN 1:19:32, 12) Håkon Jarvis Westergård NOR 1:19:57, 13) Marc Serrallonga Arqués ESP 1:20:16, 14) Matt Ogden NZL 1:20:29, 15) Jens Wängdahl SWE 1:20:43, 15) Filip Hadač CZE 1:20:43, 17) Adam Chloupek CZE 1:21:42, 18) Michal Olejnik POL 1:22:11, 19) Máté Baumholczer HUN 1:22:32, 20) Nick Hann NZL 1:22:39, 21) Loic Capbern FRA 1:22:47, 22) Miika Arvola FIN 1:23:15, 23) Christoph Prunsche GER 1:23:34, 24) Jamie Stevenson GBR 1:24:29, 25) Jonathan Crickmore GBR 1:25:01, 26) Carl Petter Lyngen NOR 1:25:02, 27) Borger Melsom NOR 1:25:03, 28) Lukas Scharnagl AUT 1:25:04, 29) Tim Robertson NZL 1:25:15, 30) Róbert Barcík SVK 1:26:03, 31) Sven Aschwanden SUI 1:26:21, 31) Mikko Huhtinen FIN 1:26:21, 33) Gediminas Morenas LTU 1:26:40, 34) Justas Misunas LTU 1:26:42, 35) Lukas Diener SUI 1:27:05, 35) Karlis Baltacis LAT 1:27:05, 37) Krisztián Liszka HUN 1:27:24, 38) Philipp Schiel AUT 1:27:30, 39) Piotr Parfianowicz POL 1:27:46, 40) Jon Aukrust Osmoen NOR 1:27:50, 41) Brodie Nankervis AUS 1:28:05, 42) Lars Hjerrild DEN 1:28:36, 43) Nicola Manzoni ITA 1:28:37, 44) Uku-Laur Tali EST 1:28:43, 45) Joao Figueiredo POR 1:28:44, 46) Samuel Keller SUI 1:28:45, 46) Eduardo Gil Marcos ESP 1:28:45, 48) Conor Short IRL 1:28:56, 49) Matthias Reiner AUT 1:29:12, 50) Jesse Laukkarinen FIN 1:29:29, 51) Mikolaj Dutkowski POL 1:29:37, 52) Olivier Blanc Tranchant FRA 1:29:50, 53) Oliver Poland AUS 1:30:28, 54) Magnus Dewett DEN 1:31:05, 55) Luis Sanchez Serrano ESP 1:31:19, 56) Manuel Jurado Alonso ESP 1:31:26, 57) Volodymyr Seleznov UKR 1:32:03, 58) Rudolfs Zernis LAT 1:32:06, 59) Ian Lawford AUS 1:32:25, 60) Tonis Laugesaar EST 1:32:30, 61) Robert Niewiedziala POL 1:33:33, 62) Tomáš Mušinský SVK 1:33:58, 63) Martin Šmelík SVK 1:34:30, 64) Andrey Kozyrev RUS 1:34:51, 65) Evert Leeuws BEL 1:34:52, 66) Dávid Franko SVK 1:34:55, 67) Michael Van Baelen BEL 1:34:57, 68) Aidan Smith GBR 1:35:10, 69) Ábel Sulyok HUN 1:36:14, 70) Yves Aschwanden SUI 1:36:21, 71) Emil Svensk SWE 1:36:28, 72) Tuukka Jurvakainen FIN 1:36:35, 73) Xander Berger AUT 1:36:55, 74) Aleksander Shved EST 1:37:08, 75) Oscar McNulty AUS 1:37:10, 76) Florian Flechsig GER 1:37:26, 77) Duncan Morrison NZL 1:37:29, 78) Mathias Stensland Lillevold NOR 1:37:57, 79) Oleksii Byshevets UKR 1:38:19, 80) Bradley Lund RSA 1:38:33, 81) Algirdas Bartkevičius LTU 1:39:12, 82) Petr Sukharev RUS 1:39:24, 83) Gergely Bugár HUN 1:39:33, 84) Kostiantyn Shchukin UKR 1:39:37, 85) Asaf Avner ISR 1:39:40, 86) Apostol Atanasov BUL 1:39:46, 87) Yoichi Shimbo JPN 1:40:14, 88) Martynas Tirlikas LTU 1:40:35, 89) Ivano Bettega ITA 1:41:20, 90) Alexander Nelyubin RUS 1:41:22, 91) Matija Razum CRO 1:41:37, 92) Remi Baudot FRA 1:41:49, 93) Giacomo Zagonel ITA 1:41:51, 94) Colm Moran IRL 1:42:02, 95) Alex Massey AUS 1:42:10, 96) Pedro Morales Ruiz ESP 1:42:22, 97) Ethan Childs USA 1:42:34, 98) Paul Pricop ROU 1:42:42, 99) Duncan Birtwistle GBR 1:43:11, 100) Oleksandr Asmolov UKR 1:44:41, 101) Josh O’Sullivan-Hourihan IRL 1:44:48, 102) Gyorgy Szabolcs ROU 1:46:09, 102) Sergei Rjabyskin EST 1:46:09, 104) Mikkel Sørensen DEN 1:47:55, 105) Andrew Childs USA 1:48:05, 106) Mikus Purins LAT 1:49:19, 107) Mathias Gröll AUT 1:49:57, 108) Levente Tugyi HUN 1:50:06, 109) Rafal Owczarek POL 1:51:09, 110) Vadym Diachenko UKR 1:53:02, 111) Ivan Fomiciov MDA 1:55:12, 112) Sava Lazic SRB 1:55:50, 113) Andrei Bezdîga MDA 1:56:26, 114) Nitsan Yasur ISR 1:56:32, 115) Thomas Fellbaum GBR 1:56:35, 116) Alain Denzler SUI 1:56:44, 117) Kasimir Gregory AUS 1:57:34, 118) Tsz Wai Yu HKG 1:59:43, 119) Martin Ponev BUL 1:59:44, 120) Takahiro Tsunoda JPN 2:00:27, 121) Áron Bakó HUN 2:01:16, 122) Paulius Vidžiunas LTU 2:03:55, 123) Tibor Mrak SLO 2:06:19, 124) Maxime Rauturier FRA 2:06:57, 125) Xiaoming Liang CHN 2:07:28, 126) Thomas Goubau BEL 2:07:34, 127) Šimon Mižúr SVK 2:08:33, 128) Ye Yuan CHN 2:09:01, 129) John Williams USA 2:13:10, 130) Liam Paterson NZL 2:14:51, 131) Matej Štambuk CRO 2:15:44, 132) Davis Dislers LAT 2:18:38, 133) Yasumitsu Kondo JPN 2:20:22, 134) Jan Dovč SLO 2:20:29, 135) Nathan Ohrwaschel USA 2:20:52, 136) Shunsuke Sugimura JPN 2:21:34, 137) Jakob Pauser AUT 2:25:27, 138) Alexander Bergstrom CAN 2:28:39, 139) Vasile Hreniuc ROU 2:30:15, 140) Anthony Stott RSA 2:32:29, 141) Zachery Barker USA 2:39:36, 142) Thomas Gillet BEL 2:43:00, 143) Muhammed Kavak TUR 2:48:17, 144) Juraj Sokol SVK 2:49:58, 145) Zhiming Chen CHN 2:57:40, 146) Lo Tsun Ming HKG 3:08:00, 147) Yutaro Sato JPN 3:09:35, 148) Yongxiong Chen CHN 3:10:14, 149) Erkan Sezgin TUR 3:18:32, Pavel Starkin RUS DSQ, Remi Dubois FRA DSQ, Luís Silva POR DSQ, Valentin Paskalev BUL DSQ, Viktoras Staišiunas LTU DSQ, Ivan Kuchmenko RUS DSQ, Marek Schuster CZE DSQ, Daniel Barkasz ROU DSQ, Johan Vavrys CZE DSQ, Julien Gillet BEL DSQ, Oscar Vila Sempere ESP DSQ, Jakob Ekhard Edsen DEN DSQ, Peter Bray GBR DSQ, Tommi Oksanen FIN DSQ, Trevor Bray CAN DSQ, Masaya Taneichi JPN DSQ, Tristan Bloemen BEL DSQ, Nathanial Lyons USA DSQ, Ryan Batin NZL DSQ, Cafer Gokalp Celebi TUR DSQ, Oleg Kotofana MDA DSQ, Ziliang Liu CHN DSQ, Yam San Leung HKG DSQ, Eric Börjeskog SWE DSQ, Hélder Marcolino POR DSQ, Riccardo Scalet ITA DSQ, Bojan Blumenstein GER DSQ.

Relay

Women

1) Denmark 1:34:05 (Stine Bagger Hagner, Ita Klingenberg, Emma Klingenberg), 2) Sweden 1:34:20 (Helena Karlsson, Frida Sandberg, Tove Alexandersson), 3) Switzerland 1:37:19 (Mirjam Hellmüller, Marion Aebi, Sandrine Müller), 4) Finland 1:38:23 (Tytti Kirvesmies, Elisa Mäkinen, Kirsi Nurmi), 5) Norway 1:39:14 (Marte Narum, Maren Jansson Haverstad, Ingjerd Myhre), 6) Czech Republic 1:39:25 (Markéta Poloprutská, Vendula Horčičková, Tereza Novotna), 7) Ukraine 1:39:29 (Olena Fedorova, Viktoriia Sukharevska, Alona Sukharevska), 8) Great Britain 1:39:42 (Lucy Butt, Florence Haines, Charlotte Watson), 9) Russia 1:39:57 (Zhemal Garaeva, Ekaterina Savkina, Alina Sabirova), 10) Austria 1:40:27 (Anna Simkovics, Julia Bauer, Anja Arbter), 11) France 1:42:25 (Isia Basset, Lauriane Beauvisage, Claire Sandevoir), 12) Estonia 1:44:56 (Kerstin Uiboupin, Kaisa Raudkepp, Evely Kaasiku), 13) Canada 1:48:52 (Emily Kemp, Molly Kemp, Kendra Murray), 14) New Zealand 1:49:06 (Jula McMillan, Selena Metherell, Laura Robertson), 15) Poland 1:49:46 (Malgorzata Szeliga, Natalia Ewiak, Anna Morawska), 16) Lithuania 1:51:36 (Akvile Preikšaite, Ona Jaugelaite, Gabriele Keinaite), 17) Germany 1:52:51 (Corinna Nieke, Anna Biller, Susen Lösch), 18) Portugal 1:54:14 (Joana Costa, Mariana Moreira, Vera Alvarez), 19) Belarus 1:54:20 (Hanna Rudakouskaya, Maria Alekseyonok, Anastasia Denisova), 20) Spain 1:54:46 (Marina Garcia Castro, Violeta Feliciano Sanjuan, Carmen Patino Deniz), 21) Slovakia 1:55:24 (Lucia Steigrová, Katarina Papugová, Ľudmila Sokolová), 22) Italy 1:55:52 (Anna Caglio, Viola Zagonel, Andreina Brandi), 23) Hungary 1:58:26 (Filoména Kovács, Réka Zempléni, Mónika Szokol), 24) Australia 2:03:21 (Lilian Burrill, Heather Muir, Michele Dawson), 25) China 2:05:03 (Qiuyan Wu, Jiayi Zheng, Zhu Min), 26) Japan 2:07:57 (Hinako Inage, Mie Takahashi, Saho Miyakawa), 27) South Africa 2:31:38 (Salome Van Hoepen, Stephanie Courtnage, Sarah Pope), 28) Moldova 2:38:24  (Ana Grib, Ana Antohi, Eugenia Butucel), 29) United States 2:38:27 (Isabel Bryant, McKenzie Hudgins, Megan Parson), 30) Turkey 3:05:10 (Yasemin Ozguler, Ceren Orhan, Zeynep Abali).

Men

1) Russia 1:33:10 (Ivan Kuchmenko, Andrey Kozyrev, Gleb Tikhonov), 2) Denmark 1:34:13 (Jakob Ekhard Edsen, Thor Norskov, Marius Thrane Ødum), 3) Norway 1:34:57 (Jon Aukrust Osmoen, Håkon Jarvis Westergård, Eskil Kinneberg), 4) Czech Republic 1:35:21 (Michal Hubáček, Adam Chloupek, Jan Petržela), 5) Switzerland 1:35:50 (Florian Schneider, Sven Aschwanden, Alain Denzler), 6) Finland 1:36:43 (Miika Arvola, Mikko Huhtinen, Miika Suominen), 7) New Zealand 1:37:14 (Tim Robertson, Nick Hann, Matt Ogden), 8) Poland 1:37:36 (Robert Niewiedziala, Piotr Parfianowicz, Michal Olejnik), 9) Hungary 1:37:50 (Áron Bakó, Krisztián Liszka, Máté Baumholczer), 10) Australia 1:38:05 (Ian Lawford, Oscar McNulty, Oliver Poland), 11) Latvia 1:38.34 (Karlis Baltacis, Davis Dislers, Rudolfs Zernis), 12) Great Britain 1:38:55 (Aidan Smith, Thomas Fellbaum, Duncan Birtwistle), 13) Spain 1:41:32 (Marc Serralonga Arqués, Manuel Jurado Alonso, Eduardo Gil Marcos), 14) Sweden 1:41:48 (Eric Börjeskog, Frekrik Edén, Johan Högstrand), 15) Belgium 1:43:59 (Tristan Bloemen, Evert Leeuws, Michael Van Baelen), 16) France 1:44:42 (Loic Capbern, Remi Dubois, Olivier Blanc Tranchant), 17) Ukraine 1:45:48 (Oleksandr Asmolov, Volodymyr Seleznov, Andriy Polovinko), 18) Slovakia 1:46:57 (Dávid Franco, Róbert Barcík, Tomáš Mušinský), 19) Austria 1:47:11 (Matthias Reiner, Lukas Scharnagl, Xander Berger), 20) Bulgaria 1:49:34 (Martin Ponev, Valentin Paskalev, Apostol Atanasov), 21) China 1:52:34 (Xiaoming Liang, Yongxiong Chen, Zhiming Chen), 22) Germany 1:52:47 (Bojan Blumenstein, Florian Flechsig, Christoph Prunsche), 23) United States 1:53:33 (Ethan Childs, Andrew Childs, Nathanial Lyons), 24) Romania 1:55:37 (Daniel Barkasz, Paul Pricop, Gyorgy Szabolcs),  25) Lithuania 1:56:54 (Martynas Tirlikas, Justas Misunas, Paulius Vidžiunas), 26) Italy 1:57:04 (Nicola Manzoni, Riccardo Scalet, Ivano Bettega), 27) Slovenia 1:57:34 (Andrej Borštnik, Tibor Mrak, Jan Dovè), 28) Ireland 1:59:05 (Conor Short, Colm Moran, Josh O’Sullivan-Hourihan), 29) Estonia 2:03:09 (Tonis Laugesaar, Uku-Laur Tali, Aleksander Shved), 30) Moldova 2:03:27 (Andrei Bezdîga, Oleg Kotofana, Ivan Fomiciov), 31) Japan 2:12:58 (Yoichi Shimbo, Masaya Taneichi, Takahiro Tsunoda), 32) Turkey 2:21:02 (Cafer Gokalp Celebi, Erkan Sezgin, Muhammed Kavak), 33) Hong Kong 2:30:27 (Tsz Wai Yu, Lo Tsun Ming, Yam San Leung), 34) Canada 2:33:24 (Alexander Bergstrom, Trevor Bray, Emily Ross), 35) South Africa 2:39:07 (Bradley Lund, Anthony Stott, Jessica Hemer).

|| Print page ||
  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • Current and upcoming events

    Current and upcoming events

    North American Orienteering Championships
    10-13 Oct 2014

  • World Masters Orienteering Championships
    1-8 Nov 2014

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)