Junior World Orienteering Championships 2011

Rumia – Wejherowo, Poland

1-9 July 2011
Email: info@jwoc2011.pl
Website: www.jwoc2011.kvalitet.pl
IOF Senior Event Adviser:
Radoslav Jonas (SVK)
Bulletin 4.01
Bulletin 3
Bulletin 2.1
Bulletin 1

Results

Sprint

Women

1) Ida Bobach DEN 14:29,5, 2) Emma Klingenberg DEN 14:31,8, 3) Tereza Novotná CZE 14:41,5, 4) Tove Alexandersson SWE 59,3, 5) Julia Gross SUI 15:15,7, 6) Angela Simpson NZL 15:16,2, 7) Linnea Martinsson SWE 15:26,6, 8) Aušrine Kutkaite LIT 15:40,0, 9) Ingjerd Myhre NOR 15:52,2, 10) Natalia Chepaeva RUS 15:52,8, 11) Sarina Jenzer SUI 15:54,7, 12) Anna Närhi FIN 15:54,7, 13) Mira Kaskinen FIN 15:55,3, 14) Isia Basset FRA 15:57,6, 15) Anna Segersson SWE 15:58,8, 16) Julia Blomquist GBR 16:00,5, 17) Ita Klingenberg DEN 16:04,5, 18) Julia Bauer AUT 16:05,4, 19) Dina Ibragimova RUS 16:05,6, 20) Mairead Rocke GBR 16:07,0, 21) Rebecca Harding GBR 16:09,3, 22) Maren Jansson Haverstad NOR 16:10,7, 23) Denisa Kosová CZE 16:11,8, 24) Alina Sabirova RUS 16:12,7, 25) Paulina Faron POL 16:14,4, 26) Johanna Olsson SWE 16:18,2, 27) Therese Haare NOR 16:18,8, 28) Helena Karlsson SWE 16:19,6, 29) Mirjam Hellmueller SUI 16:19,7, 30) Lisa Holer SUI 16:21,3, 31) Nicoline Friberg Klysner DEN 16:23,7, 32) Andrea Koch SUI 16:24,4, 33) Charlotte Watson GBR 16:31,8, 34) Silje Uhlen Maurset NOR 16:34,1, 35) Henna Haikonen FIN 16:36,1, 36) Zhemal Garaeva RUS 16:36,9, 37) Markéta Poloprutská CZE 16:37,0, 38) Emily Kemp CAN 16:37,3, 39) Camilla Sogaard DEN 16:39,4, 40) Zoe Harding GBR 16:39,6, 41) Audhild Bakken Rognstad NOR 16:41,2, 42) Adéla Indráková CZE 16:47,4, 43) Laura Robertson NZL 16:48,7, 44) Anna Morawska POL 16:49,6, 45) Aleksandra Voytova RUS 16:50,2, 46) Belinda Lawford AUS 16:51,1, 47) Tytti Kirvesmies FIN 16:57,7, 48) Petra Pavlovcová CZE 16:58,5, 49) Anja Arbter AUT 17:07,1, 50) Dominika Kulczycka POL 17:07,5, 51) Carlotta Scalet ITA 17:10,4, 52) Anastassia Denisova BLR 17:10,5, 53) Marte Narum NOR 17:10,6, 54) Laura Ramstein AUT 17:15,8, 55) Kristina Ivanova BUL 17:16,9, 56) Sari Anttonen FIN 17:17,6, 57) Jannina Gustafsson FIN 17:21,7, 58) Claire Sandevoir FRA 17:22,4, 59) Vera Alvarez POR 17:22,5, 60) Vesta Ambrazaite LIT 17:26,7, 61) Stine Bagger Hagner DEN 17:26,7, 62) Emilie Backscheider FRA 17:28,1, 63) Ľudmila Sokolová SVK 17:29,2, 64) Filoména Kovács HUN 17:31,4, 65) Natalia Ewiak POL 17:32,2, 66) Ona Jaugelaite LIT 17:33,0, 67) Réka Tóth HUN 17:35,1, 68) Madara Freimane LAT 17:41,8, 69) Lisa Pacher AUT 17:42,1, 70) Anna Nilsson-Simkovics AUT 17:42,9, 71) Sabine Tilta LAT 17:43,0, 72) Martina Dzhulieva BUL 17:43,2, 73) Ance Rusova LAT 17:44,0, 74) Katrin Vinkel EST 17:46,9, 75) Carolina Delgado POR 17:49,6, 76) Josephine Greiner GER 17:53,5, 77) Fanny Roche FRA 17:55,3, 78) Mariana Moreira POR 17:56,4, 79) Viola Zagonel ITA 17:57,0, 80) Anna Reinhardt GER 18:00,3, 81) Lucy Butt GBR 18:01,2, 82) Paulina Kołodziej POL 18:02,0, 83) Kateřina Chromá CZE 18:04,4, 84) Jolanta Kołosińska POL 18:13,9, 85) Natallia Shakhmetava BLR 18:14,8, 86) Alison Campbell USA 18:17,4, 87) Hanna Rudakouskaya BLR 18:23,0, 88) Liliana Gotseva BUL 18:23,3, 89) Lucia Curzio ITA 18:23,6, 90) Viktoria Ernstsson SWE 18:23,9, 91) Yuliya Tsvirbut BLR 18:29,1, 92) Jaime Goodwin NZL 18:37,7, 93) Claudia Zanetel ITA 18:40,8, 94) Andra Cecilia Anghel ROU 18:45,0, 95) Selena Metherell NZL 18:45,0, 96) Lilian Burrill AUS 18:48,7, 97) Anna Gray NZL 18:51,9, 98) Resi Rathmann GER 18:58,2, 99) Claire Butler AUS 19:00,2, 100) Patricia Roxana Carausan ROU 19:00,8, 101) Kerstin Uiboupin EST 19:02,4, 102) Vanda Kinde HUN 19:03,8, 103) Stephanie Courtnage RSA 19:07,2, 104) Georgia Parsons AUS 19:10,4, 105) Lucija Telisman AUT 19:13,8, 106) Kendra Murray CAN 19:18,0, 107) Sigrid Ruul EST 19:34,2, 108) Ivana Ďurčová SVK 19:39,2, 109) Kate Morrison NZL 19:42,7, 110) Kaia Kivikas EST 19:50,5, 111) Kristína Ugrayová SVK 19:54,7, 112) Krystal Neumann AUS 19:54,9, 113) Emily Ross CAN 19:55,5, 114) Violeta Feliciano ESP 20:08,6, 115) Molly Kemp CAN 20:23,1, 116) Daria Maslennikova RUS 20:59,0, 117) Sarah Pope RSA 20:59,8, 118) Natsuki Yamagishi JPN 21:13,3, 119) Elif Koçyigit TUR 21:25,7, 120) Salome Van Hoepen RSA 21:30,1, 121) Mie Takahashi JPN 21:45,4, 122) Megan Parson USA 21:55,1, 123) Saho Miyakawa JPN 21:56,5, 124) Tori Owen CAN 22:03,6, 125) Chiaki Tanaka JPN 22:13,0, 126) Jacqui Doyle AUS 22:15,6, 127) Asuka Seki JPN 22:53,4, 128) Hümeyra Özer TUR 24:20,2, 129) Seher Çetinaslan TUR 25:44,5, Marion Aebi SUI DSQ.

Men

1) Lucas Basset FRA 15:07,7, 2) Andreu Blanes ESP 15:17,4, 3) Florian Howald SUI 15:19,1, 4) Robert Merl AUT 15:20,4, 5) Michał Olejnik POL 15:31,5, 6) Eskil Kinneberg NOR 15:33,0, 7) Pavel Kubát CZE 15:42,1, 8) Gleb Tikhonov RUS 15:44,7, 9) Rafał Podziński POL 15:53,9, 10) Martin Vister NOR 15:54,8, 11) Michal Hubáček CZE 15:56,9, 12) Thor Norskov DEN 15:59,1, 13) Dmitry Nakonechnyy RUS 16:02,0, 14) Antonio Martinez ESP 16:02,4, 15) Raido Mitt EST 16:02,6, 16) Andreas Hougaard Boesen DEN 16:02,8, 17) Kristian Jones GBR 16:04,0, 18) Marius Thrane Ødum DEN 16:06,0, 19) Jonas Nordström SWE 16:06,1, 20) Patrik Wägeli SUI 16:11,9, 21) Matt Ogden NZL 16:13,5, 22) Martin Regborn SWE 16:14,2, 23) Kenny Kivikas EST 16:18,5, 24) Dmitry Danilchenkov RUS 16:19,3, 25) Rickard Ohlsson SWE 16:20,3, 26) Peter Hodkinson GBR 16:21,8, 27) Johan Högstrand SWE 16:22,8, 28) Marek Schuster CZE 16:23,4, 29) Max Neve AUS 16:26,5, 30) Toby Scott NZL 16:26,7, 31) Toni Saari FIN 16:27,4, 32) Jakob Ekhard Edsen DEN 16:28,2, 33) Eran Segal ISR 16:29,0, 34) Lars Hjerrild DEN 16:29,8, 35) Manuel Gassner AUT 16:30,4, 36) Yngve Skogstad NOR 16:31,3, 37) Lachlan Dow AUS 16:33,1, 38) Robin Brodmann SUI 16:34,0, 39) Karlis Baltacis LAT 16:35,0, 40) Christian Tingström SWE 16:39,5, 41) Ian Lawford AUS 16:40,5, 42) Jamie Stevenson GBR 16:41,7, 43) Gene Beveridge NZL 16:42,4, 44) Joao Figueiredo POR 16:42,7, 45) Martynas Stanys LTU 16:45,0, 46) Yannick Michiels BEL 16:45,0, 47) Fabio Marsoner ITA 16:45,3, 48) Jo Forseth Indgaard NOR 16:46,1, 49) David Procházka CZE 16:47,5, 50) Máté Baumholczer HUN 16:50,3, 51) Grigor Karaivanov BUL 16:52,6, 52) Christoph Prunsche GER 16:53,9, 53) Matthew Halliday GBR 16:54,5, 54) Miika Suominen FIN 16:55,0, 55) Florian Schneider SUI 16:58,2, 56) Marcell Horváth HUN 16:58,5, 57) Benjamin Hofmans BEL 17:02,0, 58) Scott McDonald NZL 17:02,3, 59) Filip Hadač CZE 17:02,4, 60) Marc Serrallonga ESP 17:02,8, 61) Sami Hämäläinen FIN 17:05,1, 62) Felix Haller SUI 17:05,4, 63) Philippe Joly FRA 17:07,9, 64) Edgars Lakis LAT 17:12,2, 65) Lukas Diener SUI 17:13,8, 66) Petr Sukharev RUS 17:14,9, 67) Marek Wojnowicz POL 17:16,5, 68) Oscar McNulty AUS 17:16,7, 69) Mikołaj Dutkowski POL 17:17,4, 70) Daniel Wolf CZE 17:17,6, 71) Ramazan Bostanci TUR 17:19,7, 72) Dávid Franko SVK 17:20,0, 73) Einari Heinaro FIN 17:23,5, 74) Giacomo Zagonel ITA 17:23,8, 75) Nick Hann NZL 17:24,0, 76) Olivier Blanc-Tranchand FRA 17:25,4, 77) Alan Cherry GBR 17:26,0, 78) Tim Robertson NZL 17:26,2, 79) Joshua Batchford AUS 17:27,4, 80) Robert Niewiedziała POL 17:29,9, 81) Mikkel Sorensen DEN 17:31,9, 82) Valentin Kirilov BUL 17:32,1, 83) Apostol Atanasov BUL 17:33,1, 84) Luis Silva POR 17:33,1, 85) Michaël Van Baelen BEL 17:33,5, 86) Sergei Rjaboshkin EST 17:35,6, 87) Jonathan Crickmore GBR 17:38,4, 88) Oliver Poland AUS 17:39,3, 89) Algirdas Bartkevičius LTU 17:41,7, 90) Pol Rafols ESP 17:48,3, 91) Rémi Dubois FRA 17:48,5, 92) Tauno Tiirats EST 17:48,7, 93) Ivano Bettega ITA 17:50,4, 94) Róbert Barcík SVK 17:50,6, 95) Philipp Schiel AUT 17:55,6, 96) Karolis Lazdauskas LTU 17:56,7, 97) Viktoras Staišiunas LTU 18:00,9, 98) Ricardo Garcia ESP 18:01,1, 99) Bradley Lund RSA 18:02,9, 100) Raivo Kivlenieks LAT 18:05,0, 101) Simon Arbter AUT 18:05,2, 102) Nicola Manzoni ITA 18:06,1, 103) Yoichi Shinbo JPN 18:06,7, 104) Xander Berger AUT 18:07,6, 105) Bojan Blumenstein GER 18:08,2, 106) Graeme Rennie CAN 18:09,5, 107) Tomáš Mušinský SVK 18:09,7, 108) Nathan Lyons USA 18:14,7, 109) Aleksander Shved EST 18:15,8, 110) Pedro Silva POR 18:27,4, 111) Gediminas Morenas LTU 18:27,6, 112) Franz Cruse GER 18:29,2, 113) Manuel Jurado ESP 18:30,1, 114) Giacomo Barbone USA 18:40,7, 115) Tristan Bloemen BEL 18:42,2, 116) Krisztián Liszka HUN 18:43,5, 117) Lukas Scharnagl AUT 18:44,2, 118) Colm Moran IRL 18:55,3, 119) Lee Hawkings CAN 18:56,9, 120) Matija Razum CRO 18:57,9, 121) Junya Ikeda JPN 19:00,6, 122) Helder Marcolino POR 19:03,7, 123) Andrew Childs USA 19:04,2, 124) Dmitry Tkachenko RUS 19:04,6, 125) Rene Post EST 19:07,7, 126) Miguel Ferreira POR 19:09,3, 127) Conor Short IRL 19:11,6, 128) Peter Mižúr SVK 19:15,6, 129) Alican Öztürk TUR 19:16,9, 130) Guy Sabo ISR 19:19,1, 131) Áron Bakó HUN 19:22,7, 132) Yutaro Miyanishi JPN 19:24,6, 133) Cillin Corbett IRL 19:39,6, 134) Jack Millar IRL 19:45,4, 135) Alexander Nelyubin RUS 19:55,4, 136) Graham Ereaux CAN 20:00,1, 137) Ethan Childs USA 20:00,7, 138) Ridvan Çinar TUR 20:02,6, 139) Asaf Avner ISR 20:12,6, 140) Lo Tsun Ming HKG 20:12,8, 141) Josh O’Sullivan-Hourihan IRL 20:13,7, 142) Tomohiro Hashimoto JPN 20:20,1, 143) Mario Štambuk CRO 20:54,3, 144) Ivor Mikulčić CRO 21:06,4, 145) Carl Underwood USA 21:13,2, 146) Vasile Mirel Hreniuc ROU 21:23,5, 47) Zachery Schroeder USA 21:26,2, 148) Anthony Stott RSA 21:28,7, 149) Takamasa Kanno JPN 21:46,9, 150) Matej Štambuk CRO 21:56,1, DSQ Toon Melis BEL, DSQ Albin Ridefelt SWE,  DSQ Piotr Parfianowicz POL,  DSQ Jesse Laukkarinen FIN,  DSQ Dovydas Mickus LTU,  DSQ Janis Tamužs LAT,  DSQ Daniel Barkasz ROU,  DSQ Hirokazu Osaki JPN.

Middle distance

Women

1) Ida Bobach DEN 23:10, 2) Tove Alexandersson SWE 23:44, 3) Emma Klingenberg DEN 24:16, 4) Ita Klingenberg DEN 24:32, 5) Helena Karlsson SWE 25:01, 6) Denisa Kosová CZE 25:04, 7) Johanna Olsson SWE 25:14, 8) Linnea Martinsson SWE 25:27, 9) Aušrine Kutkaite LTU 25:45, 10) Ingjerd Myhre NOR 25:48, 11) Julia Gross SUI 26:22, 12) Anja Arbter AUT 26:28, 13) Mira Kaskinen FIN 26:39,  13) Marte Narum NOR 26:39, 15) Maren Jansson Haverstad NOR 26:42, 16) Marion Aebi SUI 26:54, 17 Rebecca Harding GBR 27:23, 18) Anna Närhi FIN 27:27, 19) Julia Blomquist GBR 27:31, 20) Camilla Sogaard DEN 27:36, 21) Anna Segersson SWE 27:39, 22) Emily Kemp CAN 27:43, 23) Julia Bauer AUT 27:54, 24) Adéla Indráková CZE 28:00, 25) Fanny Roche FRA 28:03, 26) Viktoria Ernstsson SWE 28:14, 27) Stine Bagger Hagner DEN 28:15, 28) Paulina Faron POL 28:20, 29) Anastassia Denisova BLR 28:37, 30) Lisa Holer SUI 28:38, 31) Anna Nilsson-Simkovics AUT 28:43, 32) Carlotta Scalet ITA 28:49, 33) Laura Ramstein AUT 28:54, 34) Petra Pavlovcová CZE 28:58, 35) Audhild Bakken Rognstad NOR 29:06, 36) Therese Haare NOR 29:11, 36) Tytti Kirvesmies FIN 29:11, 38) Henna Haikonen FIN 29:14, 39) Sarina Jenzer SUI 29:15, 40) Sari Anttonen FIN 29:22, 41) Kerstin Uiboupin EST 29:28, 42) Mairead Rocke GBR 29:55, 43) Jaime Goodwin NZL 30:11, 43) Charlotte Watson GBR 30:11, 45) Natalia Chepaeva RUS 30:22, 46) Andra Cecilia Anghel ROU 30:47, 47) Tereza Novotná CZE 30:49, 48) Mirjam Hellmueller SUI 30:50, 49) Kate Morrison NZL 31:02, 50) Josephine Greiner GER 31:14, 51) Katrin Vinkel EST 31:58, 52) Sigrid Ruul EST 32:11, 53) Viktoriia Sukharevska UKR 32:23, 54) Nicoline Friberg Klysner DEN 32:26, 55) Olena Fedorova UKR 32:55, 56) Isia Basset FRA 33:34, 57) Aleksandra Voytova RUS 37:04, 58) Ivana Ďurčová SVK 38:22, 59) Dina Ibragimova RUS 38:57, Angela Simpson NZL DSQ.

Men

1) Robert Merl AUT 25:43, 1) Dmitry Nakonechnyy RUS 25:43, 1) Topias Tiainen FIN 25:43, 4) Lucas Basset FRA 26:08, 5) Florian Howald SUI 26:21, 6) Eskil Kinneberg NOR 26:22, 7) Miika Suominen FIN 26:40, 8) Martin Regborn SWE 26:55, 9) Toni Saari FIN 27:27, 10) Marius Thrane Ødum DEN 27:32, 11) Andreas Hougaard Boesen DEN 27:36, 12) Johan Högstrand SWE 27:38, 13) Andreu Blanes ESP 27:41, 14) Jonas Nordström SWE 27:46, 15) Matt Ogden NZL 27:47, 15) Yngve Skogstad NOR 27:47, 17) Michał Olejnik POL 27:48, 18) Pavel Kubát CZE 27:51, 19) Florian Schneider SUI 27:55, 20) Gleb Tikhonov RUS 28:00, 21) Martin Vister NOR 28:01, 22) Yannick Michiels BEL 28:07, 23) Sami Hämäläinen FIN 28:09, 24) Borger Melsom NOR 28:12, 25) Marek Schuster CZE 28:19, 26) Kenny Kivikas EST 28:20, 27) Olivier Blanc-Tranchand FRA 28:32, 28) Jakob Ekhard Edsen DEN 28:39, 28) Einari Heinaro FIN 28:39, 30) Toby Scott NZL 28:42, 31) Albin Ridefelt SWE 28:43, 32) Máté Baumholczer HUN 28:45, 33) Ivar Lundanes NOR 28:54, 34) Daniel Wolf CZE 29:01, 35) Rafał Podziński POL 29:06, 36) Lachlan Dow AUS 29:08, 37) Christoph Prunsche GER 29:12, 38) Rickard Ohlsson SWE 29:24, 39) Felix Haller SUI 29:46, 40) Matthew Halliday GBR 29:59, 41) Raivo Kivlenieks LAT 30:11, 42) Lars Hjerrild DEN 30:24, 43) Grigor Karaivanov BUL 30:36, 44) Dovydas Mickus LTU 30:41, 45) Alan Cherry GBR 30:52, 45) Tauno Tiirats EST 30:52, 47) Dávid Franko SVK 31:07, 48) Jonathan Crickmore GBR 31:18, 49) Kristian Jones GBR 32:01, 50) Alexander Nelyubin RUS 32:04, 51) Luis Silva POR 32:06, 52) Mikkel Sorensen DEN 32:38, 53) Antonio Martinez ESP 32:48, 54) Pedro Silva POR 33:29, 55) Gene Beveridge NZL 33:46, 56) Michal Hubáček CZE 33:47, 57) Philipp Schiel AUT 33:50, 58) Oscar McNulty AUS 33:53, 59) Apostol Atanasov BUL 34:40, 60) Martynas Stanys LTU 35:01.

Long distance

Women

1) Ida Bobach DEN 55:23, 2) Emma Klingenberg DEN 56:51, 3) Tove Alexandersson SWE 57:37, 4) Natalia Chepaeva RUS 1:00:54, 5) Anna Närhi FIN 1:01:14, 6) Aušrine Kutkaite LTU 1:01:21, 7) Julia Gross SUI 1:01:36, 8) Anna Segersson SWE 1:01:37, 9) Paulina Faron POL 1:02:43, 10) Julia Bauer AUT 1:03:07, 10) Johanna Olsson SWE 1:03:07, 12) Helena Karlsson SWE 1:03:43, 13) Emily Kemp CAN 1:03:48, 14) Mairead Rocke GBR 1:03:52, 15) Julia Blomquist GBR 1:03:54, 16) Mira Kaskinen FIN 1:03:57, 17) Vesta Ambrazaite LTU 1:04:03, 18) Ingjerd Myhre NOR 1:04:09,19) Tereza Novotná CZE 1:04:32, 20) Isia Basset FRA 1:04:33, 21) Ita Klingenberg DEN 1:04:34, 22) Angela Simpson NZL 1:04:37, 23) Sari Anttonen FIN 1:04:56, 24) Carlotta Scalet ITA 1:05:37, 25) Markéta Poloprutská CZE 1:05:39, 26) Lisa Holer SUI 1:05:41, 27) Ance Rusova LAT 1:05:47, 28) Adéla Indráková CZE 1:05:48, 29) Maren Jansson Haverstad NOR 1:05:59, 30) Camilla Sogaard DEN 1:06:00, 31) Silje Uhlen Maurset NOR 1:06:11, 32) Stine Bagger Hagner DEN 1:06:21, 33) Audhild Bakken Rognstad NOR 1:06:27, 34) Anja Arbter AUT 1:06:34, 35) Kate Morrison NZL 1:07:00, 36) Marion Aebi SUI 1:07:08, 37) Sabine Tilta LAT 1:07:36, 38) Mirjam Hellmueller SUI 1:07:51, 39) Anna Morawska POL 1:07:54, 40) Rebecca Harding GBR 1:08:05, 41) Laura Ramstein AUT 1:08:23, 42) Alina Sabirova RUS 1:08:55, 43) Charlotte Watson GBR 1:09:00, 44) Andrea Koch SUI 1:09:53, 45) Tytti Kirvesmies FIN 1:09:59, 46) Sarina Jenzer SUI 1:10:00, 47) Denisa Kosová CZE 1:10:37, 48) Kerstin Uiboupin EST 1:10:55, 49) Jannina Gustafsson FIN 1:11:00, 50) Anna Reinhardt GER 1:11:05, 51) Natalia Ewiak POL 1:11:11, 52) Olena Fedorova UKR 1:11:38, 53) Dominika Kulczycka POL 1:11:39, 54) Katrin Vinkel EST 1:11:57, 55) Claudia Zanetel ITA 1:12:29, 56) Claire Sandevoir FRA 1:12:31, 57) Ivana Ďurčová SVK 1:12:32, 58) Resi Rathmann GER 1:12:45, 59) Viktoria Ernstsson SWE 1:12:50, 60) Zhemal Garaeva RUS 1:13:02, 61) Fanny Roche FRA 1:13:05, 62) Filoména Kovács HUN 1:13:23, 63) Petra Pavlovcová CZE 1:13:32, 64) Kateřina Chromá CZE 1:13:47, 65) Khrystyna Bogomiagkova UKR 1:13:55, 66) Therese Haare NOR 1:14:01, 67) Kristina Ivanova BUL 1:14:08, 68) Nicoline Friberg Klysner DEN 1:14:16, 69) Aleksandra Voytova RUS 1:14:20, 70) Mariya Boyko UKR 1:14:40, 71) Anna Nilsson-Simkovics AUT 1:14:53, 72) Henna Haikonen FIN 1:15:14, 73) Viktoriia Sukharevska UKR 1:15:22, 74) Marte Narum NOR 1:15:24, 75) Madara Freimane LAT 1:15:36, 76) Andra Cecilia Anghel ROU 1:16:52, 77) Yuliya Tsvirbut BLR 1:16:55, 78) Emilie Backscheider FRA 1:17:12, 78) Sigrid Ruul EST 1:17:12, 80) Ona Jaugelaite LTU 1:17:14, 81) Dina Ibragimova RUS 1:17:38, 82) Krystal Neumann AUS 1:18:24, 83) Anastassia Denisova BLR 1:18:37, 84) Alona Sukharevska UKR 1:18:48, 85) Zoe Harding GBR 1:18:50, 86) Lucia Curzio ITA 1:19:06, 87) Mariana Moreira POR 1:19:45, 88) Belinda Lawford AUS 1:19:50, 89) Viola Zagonel ITA 1:20:28, 90) Réka Tóth HUN 1:20:31, 91) Laura Robertson NZL 1:20:41, 92) Lucy Butt GBR 1:20:58, 93) Alison Campbell USA 1:22:02, 94) Hanna Rudakouskaya BLR 1:22:16, 95) Patricia Roxana Carausan ROU 1:24:08, 96) Georgia Parsons AUS 1:24:23, 97) Vera Alvarez POR 1:25:01, 98) Selena Metherell NZL 1:25:08, 99) Violeta Feliciano ESP 1:25:38, 100) Daria Maslennikova RUS 1:25:47, 101) Kaia Kivikas EST 1:25:57, 102) Anna Gray NZL 1:27:09, 103) Kendra Murray CAN 1:28:46, 104) Liliana Gotseva BUL 1:29:09, 105) Ľudmila Sokolová SVK 1:29:26, 106) Jaime Goodwin NZL 1:29:29, 107) Lisa Pacher AUT 1:30:05, 108) Stephanie Courtnage RSA 1:30:24, 109) Paulina Kołodziej POL 1:32:03, 110) Salome Van Hoepen RSA 1:32:11, 111) Megan Parson USA 1:34:55, 112) Asuka Seki JPN 1:36:05, 113) Martina Dzhulieva BUL 1:36:13, 114) Kristína Ugrayová SVK 1:36:57, 115) Claire Butler AUS 1:37:27, 116) Jacqui Doyle AUS 1:37:54, 117) Tori Owen CAN 1:38:08, 118) Emily Ross CAN 1:39:45, 119) Saho Miyakawa JPN 1:42:50, 120) Sarah Pope RSA 1:45:06, 121) Mie Takahashi JPN 1:46:50, 122) Elif Koçyigit TUR 1:49:40, 123) Hümeyra Özer TUR 1:49:53, 124) Natsuki Yamagishi JPN 1:50:34, 125) Molly Kemp CAN 1:54:51, 126) Chiaki Tanaka JPN 2:07:05, Vanda Kinde HUN DSQ, Carolina Delgado POR DSQ, Natallia Shakhmetava BLR DSQ, Lilian Burrill AUS DSQ, Lucija Telisman AUT DSQ.

Men

1) Yngve Skogstad NOR 1:08:49, 2) Robert Merl AUT 1:10:23, 3) Lucas Basset FRA 1:10:36, 4) Florian Howald SUI 1:12:03, 5) Pavel Kubát CZE 1:12:17, 6) Gleb Tikhonov RUS 1:13:29, 7) Einari Heinaro FIN 1:13:47, 8) Dmitry Nakonechnyy RUS 1:14:02, 9) Marius Thrane Ødum DEN 1:14:20, 10) Antonio Martinez ESP 1:14:41, 11) Rafał Podziński POL 1:14:51, 12) Albin Ridefelt SWE 1:14:53, 13) Andreu Blanes ESP 1:14:55, 14) Martin Vister NOR 1:14:59, 15) Michal Hubáček CZE 1:16:00, 16) Raivo Kivlenieks LAT 1:16:04, 17) Rickard Ohlsson SWE 1:16:10, 18) Christian Tingström SWE 1:16:11, 19) Eskil Kinneberg NOR 1:16:33, 20) Michał Olejnik POL 1:16:52, 20) Patrik Wägeli SUI 1:16:52, 22) Toby Scott NZL 1:17:03, 23) Kristian Jones GBR 1:17:39, 24) Jakob Ekhard Edsen DEN 1:17:52, 25) Jonas Nordström SWE 1:18:08, 26) Raido Mitt EST 1:18:14, 27) Peter Hodkinson GBR 1:18:26, 28) David Procházka CZE 1:18:33, 29) Martin Regborn SWE 1:18:46, 30) Matt Ogden NZL 1:18:47, 31) Joao Figueiredo POR 1:18:56, 32) Daniel Wolf CZE 1:18:58, 33) Eran Segal ISR 1:19:04, 34) Jesse Laukkarinen FIN 1:19:05, 35) Florian Schneider SUI 1:19:07, 35) Miika Suominen FIN 1:19:07, 37) Sami Hämäläinen FIN 1:19:54, 38) Marek Schuster CZE 1:19:58, 39) Christoph Prunsche GER 1:20:01, 40) Kenny Kivikas EST 1:20:09, 41) Máté Baumholczer HUN 1:20:10, 42) Alan Cherry GBR 1:20:16, 43) Felix Haller SUI 1:20:21, 44) Thor Norskov DEN 1:20:24, 45) Krisztián Liszka HUN 1:20:30, 46) Andreas Hougaard Boesen DEN 1:20:55, 47) Dmitry Danilchenkov RUS 1:21:02, 48) Olivier Blanc-Tranchand FRA 1:21:03, 49) Robert Niewiedziała POL 1:21:17, 50) Lachlan Dow AUS 1:21:22, 51) Topias Tiainen FIN 1:21:43, 52) Lars Hjerrild DEN 1:21:56, 53) Johan Högstrand SWE 1:22:29, 54) Dávid Franko SVK 1:22:55, 55) Vasile Mirel Hreniuc ROU 1:23:10, 56) Filip Hadač CZE 1:23:14, 57) Daniel Barkasz ROU 1:23:15, 58) Philipp Schiel AUT 1:23:27, 59) Jonathan Crickmore GBR 1:24:00, 60) Manuel Gassner AUT 1:24:10, 61) Grigor Karaivanov BUL 1:24:13, 62) Jamie Stevenson GBR 1:24:15, 63) Luis Silva POR 1:24:24, 64) Yannick Michiels BEL 1:24:33, 65) Toni Saari FIN 1:24:47, 66) Max Neve AUS 1:25:23, 67) Lukas Diener SUI 1:25:51, 68) Viktoras Staišiunas LTU 1:25:52, 69) Rémi Dubois FRA 1:26:02, 70) Tauno Tiirats EST 1:26:07, 71) Martynas Stanys LTU 1:26:12, 72) Petr Sukharev RUS 1:26:24, 73) Karlis Baltacis LAT 1:26:27, 74) Marek Wojnowicz POL 1:26:27, 74) Gediminas Morenas LTU 1:26:38, 76) Pol Rafols ESP 1:27:10, 77) Dovydas Mickus LTU 1:27:16, 78) Edgars Lakis LAT 1:27:29, 79) Bojan Blumenstein GER 1:27:59, 80) Franz Cruse GER 1:28:15, 81) Joshua Batchford AUS 1:28:24, 82) Dmitry Tkachenko RUS 1:28:25, 83) Oliver Poland AUS 1:29:17, 84) Aleksander Shved EST 1:29:43, 85) Marcell Horváth HUN 1:30:27, 86) Oscar McNulty AUS 1:30:51, 87) Ian Lawford AUS 1:31:09, 88) Tomáš Mušinský SVK 1:31:23, 89) Ivano Bettega ITA 1:31:46, 90) Nick Hann NZL 1:33:13, 91) Xander Berger AUT 1:33:39, 92) Fabio Marsoner ITA 1:34:01, 93) Tim Robertson NZL 1:34:07, 94) Mikkel Sorensen DEN 1:34:15, 95) Gene Beveridge NZL 1:34:33, 96) Giacomo Zagonel ITA 1:34:51, 97) Rene Post EST 1:35:04, 98) Yutaro Miyanishi JPN 1:35:42, 99) Tristan Bloemen BEL 1:35:47, 100) Matija Razum CRO 1:36:02, 101) Matthew Halliday GBR 1:36:15, 102) Apostol Atanasov BUL 1:36:26, 102) Pedro Silva POR 1:36:26, 104) Hirokazu Osaki JPN 1:36:34, 105) Manuel Jurado ESP 1:36:43, 106) Áron Bakó HUN 1:36:59, 107) Valentin Kirilov BUL 1:37:03, 108) Colm Moran IRL 1:38:15, 108) Sergei Rjaboshkin EST 1:38:15, 110) Giacomo Barbone USA 1:38:17, 111) Lee Hawkings CAN 1:38:30, 112) Peter Mižúr SVK 1:38:33, 113) Cillin Corbett IRL 1:38:34, 114) Marc Serrallonga ESP 1:38:53, 115) Jack Millar IRL 1:38:57, 116) Mikołaj Dutkowski POL 1:39:35, 117) Algirdas Bartkevičius LTU 1:40:02, 118) Graeme Rennie CAN 1:41:56, 119) Takamasa Kanno JPN 1:44:24, 120) Michaël Van Baelen BEL 1:44:51, 121) Yoichi Shinbo JPN 1:44:59, 122) Guy Sabo ISR 1:45:34, 123) Kostiantyn Shchukin UKR 1:46:11, 124) Nicola Manzoni ITA 1:46:37, 125) Graham Ereaux CAN 1:46:55, 126) Conor Short IRL 1:46:55, 127) Ievgen Sirotov UKR 1:47:06, 128) Junya Ikeda JPN 1:47:46, 129) Ramazan Bostanci TUR 1:48:42, 130) Alican Öztürk TUR 1:49:10, 131) Asaf Avner ISR 1:49:11, 132) Ethan Childs USA 1:49:13, 133) Nathan Lyons USA 1:49:24, 134) Benjamin Hofmans BEL 1:49:35, 135) Bradley Lund RSA 1:49:55, 136) Miguel Ferreira POR 1:50:35, 137) Tomohiro Hashimoto JPN 1:50:52, 138) Andrew Childs USA 1:51:29, 139) Mario Štambuk CRO 1:52:50, 140) Ricardo Garcia ESP 1:54:02, 141) Lo Tsun Ming HKG 1:55:18, 142) Carl Underwood USA 2:00:02, 143) Matej Štambuk CRO 2:01:38, 144) Josh O’Sullivan-Hourihan IRL 2:05:02, 145) Ridvan Çinar TUR 2:09:10, 146) Ivor Mikulčić CRO 2:09:34, 147) Zachery Schroeder USA 2:13:12, 148) Anthony Stott RSA 2:25:33, Robin Brodmann SUI DSQ, Karolis Lazdauskas LTU DSQ, Philippe Joly FRA DSQ, Alexander Nelyubin RUS DSQ, Sergii Biloshytskyi UKR DSQ.

Relay

Women

1) Sweden 1:42:32 (Helena Karlsson, Linea Martinsson, Tove Alexandersson),  2) Czech Republic 1:48:51 (Adleka Indrakowa, Denisa Kosova, Tereza Novotna ), 3) Denmark 1:48:57 (Ita Klingenberg, Emma Klingenberg, Ida Bobach),  4) Switzerland 1:48:58 (Sabrina Jenzer, Lisa Holer, Julia Gross), 5) Russia 1:51:30 (Aleksandra Voytova, Dina Ibragimowa, Natalia Chepaeva), 6) Norway 1:51:34 (Ingjerd Myhre, Maren Jansson Haverstad, Audhild Bakken Rognstad), 7) Finland 1:52:10 (Tytti Kirvesmies, Mira Kaskinen, Anna Narhi), 8) Austria 1:52:26 (Anna Nilsson-Simkovics, Julia Bauer, Anja Arbter), 9) New Zealand 1:56:02 (Kate Morrison, Jaime Goodwin, Angela Simpson), 10) Lithuania 1:56:20 (Vesta Ambrazaite, Ona Jaugelaite, Ausrine Kutkaite), 11) Great Britain 1:56:34 (Rebecca Harding, Julia Blomquist, Mairead Rocke), 12) Poland 1:58:00 (Anna Morawska, Natalia Ewiak, Paulina Faron), 13) Czech Republic 1:59:28 (Katerina Chroma, Petra Pavlovcowa, Marketa Poloprutska), 14) Latvia 2:02:38 (Ance Rusova, Sabine Tilta, Madara Freimane), 15) France 2:06:39 (Isia Basset, Fanny Roche, Claire Sandevoir ), 16) Portugal 2:07:02 (Carolina Delgado, Mariana Moreira, Vara Alvarez), 17) Italy 2:09:47 (Viola Zagonel, Claudia Zanetel, Carlotta Scalet), 18) Ukraine 2:09:53 (Olena Fedorova, Viktoriia Sukharevsk, Alona Sukharevska), 19) Germany 2:09:55 (Josephine Greiner, Resi Rathmann, Anna Reinhardt), 20) Estonia 2:09:58 (Katrin Vinkel, Sigrid Ruul, Kerstin Uiboupin), 21) Belarus 2:12:20 (Anastassia Denisova, Yuliya Tsvirbut, Natallia Shakhmetava), 22) Hungary 2:15:38 (Reka Toth, Vanda Kinde, Filomena Kovac), 23) Australia 2:35:50 (Lilian Burrill, Krystal Neumann, Belinda Lawford), 24) Slovakia 2:40:07 (Ivana Durcova, Ludmila Sokolova, Kristina Ugrayova), 25) Bulgaria 2:41:15 (Liliana Gotseva, Martina Dzhulieva, Kristina Ivanova), 26) Canada 2:43:03 (Tori Owen, Kendra Murray, Emily Kemp), 27) South Africa 2:48:27 (Salome Van Hoepen, Stephanie Courtnage, Sarah Pope), 28) Japan 2:57:48 (Mie Takahashi, Saho Miyakawa, Asuka Seki), Turkey DSQ.

Men

1) Poland 1:53:33 (Piotr Parfianowicz, Rafał Podziński, Michał Olejnik), 2) Sweden 1:53:56 (Jonas Nordstrom, Richard Olsson, Albin Ridefelt), 3) Czech Republic 1:54:47 (Michal Hubacek, Marek Schuster, Pavel Kubat), 4) Spain 1:54:49 (Marc Serrallonga, Antonio Martinez, Andrew Blanes), 5) Denmark 1:54:55 (Thor Norskov, Andreas Boesen, Marius Thrane Ødum), 6) Switzerland 1:55:09 (Patrik Wägeli, Florian Schneider, Florian Howald), 7) Russia 1:56:21 (Alexander Nelyubin, Gleb Tikhonov, Dmitry Nakonechnyy), 8) Estonia 1:56:34 (Raido Mitt, Tauno Tiirats, Kenny Kivikas), 9) Great Britain 1:57:09 (Kris Jones, Matthew Halliday, Peter Hodkinson), 10) Norway 1:57:54 (Jo Forseth Indgaard, Borger Melsom, Ivar Lundanes), 11) France 1:58:13 (Philippe Joly, Lucas Basset, Olivier Blanc-Tranchand), 12) New Zealand 1:59:42 (Gene Beveridge, Matt Ogden, Toby Scott), 13) Lithuania 2:01:30 (Victoras Staisiunas, Dovydas Mickus, Martynas Stanys), 14) Russia 2:01:55 (Dmitry Tkachenko, Dmitry Danilchenkov, Petr Sukharev), 15) Austria 2:03:02 (Manuel Gassner, Robert Merl, Philipp Schiel), 16) Finland 2:03:26 (Topias Tiainen, Jesse Laukkarinen, Einari Heinaro), 17) Hungary 2:04:51 (Marcell Horvath, Krisztian Liszka, Mate Baumholczer), 18) Germany 2:05:39 (Christoph Prunsche, Franz Cruse, Bojan Blumenstein), 19) Latvia 2:08:52 (Karlis Baltacis, Raivo Kivlenieks, Edgars Laris), 20) Bulgaria 2:09:48 (Apostol Atanasow, Valentin Kirilov, Grigor Karaivanow), 21) Belgium 2:13:09 (Michael Van Baeen, Benjamin Hofmans, Jannick Michiels), 22) Australia 2:14:21 (Oliver Poland, Oscar McNulty, Ian Lawford), 23) Slovakia 2:19:03 (David Franco, Tomas Musinski, Peter Mizur), 24) United States 2:26:13 (Giacomo Barbone, Nathan Lyons, Andrew Childs), 25) Portugal 2:29:33 (Pedro Silva, Luis Silva, Joao Figueiredo), 26) Canada 2:32:02 (Rennie Graeme, Graham Ereaux, Lee Hawkings), 27) Israel 2:32:07 (Eran Segal, Guy Sabo, Asaf Avner), 28) Ukraine 2:35:16 (Kostiantyn Shchukin, Sergii Biloshytskyi, Ievgen Sirotov), 29) Ireland 2:35:37 (Colm Moran, Cillin Corbett, Conor Short), 30) Turkey 2:38:38 (Ramazan Bostanci, Alican Ozturk, Ridvan Cinar), 31) Japan 2:46:13 (Tomohiro Hashimoto, Yoichi Shinbo, Junga Ikeda), 32) Croatia 2:46:18 (Mario Stambuk, Matija Razum, Matej Stambuk), 33) Romania 2:48:53 (Andra Cecilia Anghel, Daniel Barkasz, Vasile Mirel Hreniuc), 34) Italy DSQ (Giacomo Zagonel, Nicola Manzoni, Fabio Marsoner).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Junior World Orienteering Championships 2017
    9-16 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • Asian Junior and Youth Orienteering Championships 2017
    20-24 August 2017

  • Orienteering World Cup Round 3 2017
    24-28 August 2017

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation