Junior World MTB Orienteering Championships 2009

North Zealand, Denmark

22–28 June

Website: www.eocmtbo2009.dk
IOF Senior Event Adviser: Wolf Eberle (AUT)

Bulletin 3
Bulletin 2

Results

Sprint

Women 20

1) Svetlana Poverina RUS 22:02, 2) Kaisu Yli-Peltola FIN 22:10, 3) Tatyana Repina RUS 22:31, 4) Emily Benham GBR 23:03, 5) Olga Vinogradova RUS 23:07, 6) Anastasia Svir RUS 23:28, 7) Corinne Hess SUI 23:58, 8) Stepanka Stankova CZE 25:06, 9) Riikka Talvitie FIN 25:16, 10) Antonia Haga FIN 25:58, 11) Martina Lamichova CZE 26:01, 12) Miisa Mantere FIN 26:30, 13) Beata Roszczyk POL 27:12, 14) Claudia Hünig SUI 27:21, 15) Susanna Laurila FIN 27:26, 16) Kseniya Tretyakova RUS 27:36, 17) Natalia Shcherbakova RUS 28:13, 18) Tamara Haindl AUT 28:35, 19) Katerina Hancikova CZE 28:38, 20) Anita Nowakowska POL 29:23, 20) Joanna Polewska POL 29:23, 22) Oriane Denaix FRA 30:02, 23) Edyta Cegielka POL 30:54, 24) Helen Clayton GBR 31:00, 25) Brigitta Koós HUN 31:07, 26) Marie Brezinova CZE 32:15, 27) Ana Filipa Silva POR 32:42, 28) Ruta Pareigyte LTU 32:45, 29) Eeva-Liisa Hakala FIN 33:30, 30) Zuzana Kiacova CZE 34:27, 31) Eva Primus AUT 36:20, 32) Ana Romero ESP 41:57, 33) Margarida Colares POR 42:47, 34) Michaela Maresova CZE 49:38, Lydia Jahn GER DSQ, Barbro Kvåle NOR DSQ.

Men 20

1) Frantisek Bogár CZE 22:31, 2) Antti Vainio FIN 23:17, 3) Vojtech Stránsky CZE 23:45, 4) Maciej Gromadka POL 23:48, 5) Marek Pospisek CZE 24:06, 6) Juuso Jutila FIN 24:26, 7) Hans Jørgen Kvåle NOR 24:32, 8) Jonas Wicky SUI 25:19, 9) Grigory Medvedev RUS 25:46, 10) Andreas Konring DEN 26:21, 11) Pekka Niemi FIN 26:28, 12) Erik Blomgren SWE 26:36, 13) João Ferreira POR 27:12, 14) Martin Tisnovsky CZE 27:16, 15) Jaroslav Fajtl CZE 27:20, 16) Marco Guizzardi ITA 27:41, 17) Andreas Proschowsky DEN 27:42, 18) Taaniel Tooming EST 27:43, 19) Alexey Terekhov RUS 27:53, 20) Marcell Horváth HUN 27:54, 21) Kevin Haselsberger AUT 27:59, 22) Carl Magnusson SWE 28:10, 23) Adam Karlsson SWE 28:20, 24) Toni Wik FIN 28:47, 24) Oleg Andreev RUS 28:47, 26) Domantas Cibas LTU 29:12, 27) Samuel Pökälä FIN 29:39, 28) Edgars Briconoks LAT 29:55, 29) Chris Brand-Barker GBR 30:08, 30) Vilius Stankevicius LTU 30:13, 31) Nick Rotter GER 30:49, 32) Grzegorz Szwancarz POL 32:16, 33) Fabio Marsoner ITA 32:20, 34) Benoit Rauturier FRA 32:30, 35) Andrey Kartvelishvili RUS 32:40, 36) Maksim Zagorodnov RUS 32:45, 37) Marek Karm EST 32:47, 38) Martin Moser AUT 33:13, 39) Guilherme Marques POR 33:22, 40) Sebastian Wojtynek POL 33:25, 41) Jonas Maiselis LTU 33:46, 42) Christian Pedersen DEN 34:23, 43) Priit Randman EST 34:31, 43) Per Frost SWE 34:31, 45) Attila Leel-Össy HUN 34:45, 46) Konrad Baran POL 35:51, 47) Linus Karlsson SWE 36:15, 48) Cédric Beill FRA 40:45, 49) Martin Thomaseth ITA 41:34, 50) Rasmus Søgård DEN 41:58, 51) Dániel Jankó HUN 47:44, 52) Jorge Martinez ESP 49:42, 53) João Palhinha POR 54:29, 54) Erik Frost SWE 1:08:24, Gert Wallas AUT DSQ, Lukas Chmelar CZE DSQ, Andreas Bergmann DEN DSQ, Xan Carballo ESP DSQ, Arthur Desreumaux FRA DSQ, Mikhail Utkin RUS DSQ, Elmeri Juura FIN DSQ.

Middle distance

Women 20

1) Svetlana Poverina RUS 41:07, 2) Barbro Kvåle NOR 41:42, 3) Kaisu Yli-Peltola FIN 41:53, 4) Susanna Laurila FIN 43:15, 5) Claudia Hünig SUI 43:58, 6) Emily Benham GBR 44:14, 7) Stepanka Stankova CZE 44:35, 8) Brigitta Koós HUN 44:38, 9) Miisa Mantere FIN 44:40, 10) Tatyana Repina RUS 45:14, 11) Eeva-Liisa Hakala FIN 45:58, 12) Natalia Shcherbakova RUS 46:00, 13) Anastasia Svir RUS 46:22, 14) Katerina Hancikova CZE 46:24, 15) Olga Vinogzadova RUS 46:38, 16) Antonia Haga FIN 46:47, 17) Marie Brezinova CZE 47:21, 18) Zuzana Kiacova CZE 47:39, 19) Beata Rosxczyk POL 48:17, 20) Riikka Talvitie FIN 49:15, 21) Michaela Maresova CZE 50:02, 22) Lydia Jahn GER 50:07, 23) Martina Lamichova CZE 51:08, 24) Edyta Cegielka POL 51:18, 25) Ana Filipa Silva POR 51:23, 26) Ruta Pareigyte LTU 52:05, 27) Helen Clayton GBR 52:45, 28) Joanna Polewska POL 53:43, 29) Kseniya Tretyakova RUS 55:22, 30) Margarida Colares POR 55:59, 31) Ana Romero ESP 59:57, 32) Tamara Haindl AUT 1:00:41, 33) Eva Primus AUT 1:01:10, Anita Nowakowska POL DSQ, Corinne Hess SUI DSQ.

Men 20

1) Marek Pospisek CZE 42:05, 2) Maciej Gromadka POL 42:29, 3) Hans Jørgen Kvåle NOR 43:07, 4) Kevin Haselsberger AUT 43:35, 5) Vojtech Stránsky CZE 44:12, 6) Frantisek Bogár CZE 44:26, 7) Jonas Wicky SUI 44:33, 8) Mikhail Utkin RUS 45:18, 9) Juuso Jutila FIN 45:29, 10) Alexey Terekhov RUS 45:32, 11) Antti Vainio FIN 45:42, 12) Richard Chrappa SVK 46:04, 13) Oleg Andreev RUS 46:21, 14) Pekka Niemi FIN 46:35, 15) Andreas Konring DEN 46:43, 16) Samuel Pökälä FIN 46:54, 17) Toni Wik FIN 47:14, 18) Jaroslav Fajtl CZE 47:28, 19) Elmeri Juura FIN 47:35, 20) Erik Blomgren SWE 48:01, 21) Andreas Proschowsky DEN 48:02, 22) Marco Guizzardi ITA 48:25, 23) Grigory Medvedev RUS 48:41, 24) Rasmus Søgård DEN 49:17, 25) Domantas Cibas LTU 49:24, 26) Carl Magnusson SWE 49:30, 27) Guilherme Marques POR 49:32, 28) João Ferreira POR 49:49, 29) Marek Karm EST 50:40, 30) Chris Brand-Barker GBR 50:41, 31) Lukas Chmelar CZE 50:59, 32) Jonas Maišelis LTU 51:16, 33) Sebastian Wojtynek POL 52:00, 34) Priit Randman EST 52:03, 35) Per Frost SWE 52:06, 36) Andrey Kartvelishvili RUS 53:04, 37) Fabio Marsoner ITA 53:06, 38) Maksim Zagorodnov RUS 53:11, 39) Xan Carballo ESP 53:31, 40) Martin Moser AUT 53:36, 41) Andreas Bergmann DEN 53:48, 42) Nick Rotter GER 54:18, 43) Gert Wallas AUT 54:36, 44) Adam Karlsson SWE 55:22, 45)Christian Pedersen DEN 55:30, 46) Grzegorz Szwancarz POL 58:41, 47) Henrik Konge Johansen DEN 59:14, 48) Attila Leel-Össy HUN 59:22, 49) Erik Frost SWE 1:01:13, 50) Dániel Jankó HUN 1:04:03, 51) Jorge Martinez ESP 1:05:50, 52) Konrad Baran POL 1:12:04, 53) João Palhinha POR 1:22:52, Martin Tisnovsky CZE DSQ, Martin Thomaseth ITA DSQ, Edgars Briconoks LAT DSQ, Vilius Stankevicius LTU DSQ, Taaniel Tooming EST dns, Linus Karlsson SWE dns.

Long distance

Women 20

1) Susanna Laurila FIN 1:17:20, 2) Kaisu Yli-Peltola FIN 1:18:10, 3) Michaela Maresova CZE 1:22:22, 4) Svetlana Poverina RUS 1:24:33, 5) Emily Benham GBR 1:24:59, 6) Corinne Hess SUI 1:26:15, 7) Marie Brezinova CZE 1:26:30, 8) Eeva-Liisa Hakala FIN 1:27:27, 9) Natalia Shcherbakova RUS 1:27:35, 10) Miisa Mantere FIN 1:27:38, 11) Anastasia Svir RUS 1:28:24, 12) Zuzana Kiacova CZE 1:30:36, 13) Lydia Jahn GER 1:31:17, 14) Beata Rosxczyk POL 1:31:54, 15) Antonia Haga FIN 1:32:06, 16) Brigitta Koós HUN 1:32:31, 17) Barbro Kvåle NOR 1:33:03, 18) Katerina Hancikova CZE 1:33:23, 19) Kseniya Tretyakova RUS 1:33:42, 20) Riikka Talvitie FIN 1:34:08, 21) Stepanka Stankova CZE 1:38:15, 22) Tatyana Repina RUS 1:38:20, 23) Martina Lamichova CZE 1:41:10, 24) Anita Nowakowska POL 1:41:51, 25) Oriane Denaix FRA 1:43:51, 26) Edyta Cegielka POL 1:46:11, 27) Joanna Polewska POL 1:46:35, 28) Ana Filipa Silva POR 1:48:07, 29) Ruta Pareigyte LTU 1:51:17, 30) Eva Primus AUT 2:03:40, 31) Tamara Haindl AUT 2:05:21, 32) Ana Romero ESP 2:12:37, 33) Margarida Colares POR 2:36:35, Claudia Hünig SUI DSQ, Olga Vinogzadova RUS DSQ, Helen Clayton GBR DSQ.

Men 20

1) Kevin Haselsberger AUT 1:28:02, 2) Maciej Gromadka POL 1:29:21, 3) Frantisek Bogár CZE 1:31:21, 4) Hans Jørgen Kvåle NOR 1:33:13, 5) Vojtech Stránsky CZE 1:34:04, 6) Erik Blomgren SWE 1:34:33, 7) Martin Moser AUT 1:34:58, 8) Samuel Pökälä FIN 1:35:08, 9) João Ferreira POR 1:35:13, 10) Elmeri Juura FIN 1:35:38, 11) Juuso Jutila FIN 1:36:21, 12) Marek Pospisek CZE 1:36:23, 13) Andreas Konring DEN 1:37:03, 14) Pekka Niemi FIN 1:37:49, 15) Antti Vainio FIN 1:37:56, 16) Nick Rotter GER 1:40:29, 17) Toni Wik FIN 1:40:30, 18) Grigory Medvedev RUS 1:40:39, 19) Richard Chrappa SVK 1:41:02, 20) Alexey Terekhov RUS 1:41:20, 21) Edgars Briconoks LAT 1:42:49, 22) Chris Brand-Barker GBR 1:43:17, 23) Oleg Andreev RUS 1:43:46, 24) Lukas Chmelar CZE 1:43:54, 25) Marek Karm EST 1:44, 26) Sebastian Wojtynek POL 1:44:28, 27) Taaniel Tooming EST 1:46:31, 28) Jaroslav Fajtl CZE 1:47:08, 29) Adam Karlsson SWE 1:47:29, 30) Martin Tisnovsky CZE 1:48, 31) Guilherme Marques POR 1:49:54, 32) Priit Randman EST 1:50:11, 33) Linus Karlsson SWE 1:50:15, 34) Carl Magnusson SWE 1:51:21, 35) Domantas Cibas LTU 1:54:38, 36) Maksim Zagorodnov RUS 1:54:48, 37) Fabio Marsoner ITA 1:56:37, 38) Andrey Kartvelishvili RUS 1:57:33, 39) Henrik Konge Johansen DEN 1:58:43, 40) Xan Carballo ESP 1:59:06, 41) Grzegorz Szwancarz POL 2:03:30, 42) Christian Pedersen DEN 2:05:57, 43) Martin Thomaseth ITA 2:07:09, 44) Per Frost SWE 2:07:12, 45) Gert Wallas AUT 2:09:10, 46) Dániel Jankó HUN 2:10:23, 47) Jorge Martinez ESP 2:23:36, 48) Erik Frost SWE 2:34:59, 49) João Palhinha POR 2:58:02, Attila Leel-Össy HUN DSQ, Marco Guizzardi ITA DSQ, Jonas Wicky SUI DSQ, Mikhail Utkin RUS DSQ.

Relay

Women 20

1) Russia 2:01:17 (Anastasia Svir, Tatyana Repina, Svetlana Poverina), 2) Finland 2:07:25 (Miisa Matere, Susanna Laurila, Kaisu Yli-Peltola), 3) Czech Republic 2:16:33 (Katerina Hancikova, Martina Lamichova, Zuzana Kiacova), 4) Poland 2:52:46 (Edyta Cegielka, Joanna Polewska, Beata Rosxczyk), Austria DSQ (Tamara Haindl, Eva Primus, Silvia Petritsch), Italy DNF (Pamela Gaigher, Silvia Simoni, Stephanie Weiss).

Men 20

1) Finland 2:15:59 (Antti Vainio, Juuso Jutila, Elmeri Juura), 2) Russia 2:25:37 (Alexey Terekhov, Grigory Medvedev, Oleg Andreev), 3) Austria 2:28:47 (Martin Moser, Gert Wallas, Kevin Haselsberger), 4) Denmark 2:33:15 (Rasmus Søgård, Andreas Proschowsky, Andreas Bergmann), 5) Czech Republic 2:34:17 (Martin Tisnovsky, Lukas Chmelar, Jaroslav Fajtl), 6) Sweden 2:41:30 (Per Frost, Linus Karlsson, Hermann Håll), 7) Italy 2:43:09 (Marco Guizzardi, Fabio Marsoner, Martin Thomaseth), 8) Lithuania 2:47:36 (Domantas Cibas, Jonas Maiselis, Vilius Stankevicius), 9) Poland 2:47:37 (Grzegorz Szwancarz, Mateus Kozak, Sebastian, Wojtynek), 10) Switzerland 2:48:35 (Jonas Wicky, Corinne Hess, Claudia Hünig), 11) Hungary 3:00:13 (Marcell Horváth, Bence Németh, Attila Leel-Össy), 12) Spain 3:17:35 (Xan Carballo, Jorge Martinez, Ana Romero), Estonia DSQ (Taaniel Tooming, Marek Karm, Priit Randman), France DSQ (Arthur Desreumaux, Benoit Rauturier, Cédric Beill), Portugal DSQ (João Ferreira, João Palhinda, Guilherme Marques)

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • Global Association of International Sports Federations

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation