Junior World Orienteering Championships 2010

Aalborg, Denmark

4-10 July 2010
Website: www.jwoc2010.dk
IOF Senior Event Advisers
Julie and Ronan Cleary (GBR)
Bulletin 1
Bulletin 2

Bulletin 3

Bulletin 4

Results

Sprint

Women

1) Ida Bobach DEN 13:36, 2) Hanna Wisniewska POL 14:00, 3) Monika Gajda POL 14:03, 4) Tereza Novotna CZE 14:09, 5) Stine Bagger Hagner DEN 14:11, 6) Tove Alexandersson SWE 14:24, 7) Anastasia Trubkina RUS 14:27, 8) Venla Niemi FIN 14:32, 9) Emeli Pettersson SWE 14:40, 10) Lilian Forsgren SWE 14:41, 11) Sophie Tritschler SWE 14:45, 11) Sarina Jenzer SWE 14:45, 13) Therese Klintberg SWE 14:47, 13) Ingjerd Myhre NOR 14:47, 13) Julia Gross SUI 14:47, 16) Anastasia Tikhonova RUS 14:49, 17) Gøril Rønning Sund NOR 14:53, 17) Angela Simpson NZL 14:53, 19) Maren Haverstad NOR 14:54, 20) Sari Anttonen FIN 14:56, 21) Natalia Vinogradova RUS 14:57, 22) Johanna Olsson SWE 14:59, 23) Aušrine Kutkaite LTU 15:02, 24) Alina Sabirova RUS 15:14, 25) Tytti Kirvesmies FIN 15:17, 26) Signe Klinting DEN 15:18, 27) Laura Robertson NZL 15:25, 28) Adela Indrakova CZE 15:27, 28) Rebecca Harding GBR 15:27, 30) Mira Kaskinen FIN 15:29, 31) Mari Jevne Arnesen NOR 15:42, 32) Ellu Munukka FIN 15:44, 32) Marita Freimane LAT 15:44, 34) Veronika Khismatullina RUS 15:45, 35) Khrystyna Bogomiagkova UKR 15:55, 36) Fiona Kirk SUI 16:00, 37) Belinda Lawford AUS 16:02, 38) Perrine Obstetar FRA 16:10, 39) Oda Wennemo NOR 16:11, 40) Anna Bachman SWE 16:15, 40) Linn Hokholt NOR 16:15, 42) Josephine Greiner GER 16:18, 42) Vera Müllerova CZE 16:18, 44) Sarah Buckerfield AUS 16:19, 45) Piibe Tammemäe EST 16:24, 46) Jana Knapova CZE 16:25, 47) Marlene Habenicht AUT 16:27, 47) Jula McMillan NZL 16:27, 49) Hazel Wright GBR 16:29, 50) Julia Bauer AUT 16:31, 51) Mairead Rocke GBR 16:34, 52) Kate Morrison NZL 16:36, 53) Anastasia Potapenko RUS 16:37, 53) Nastassia Dzianisava BLR 16:37, 55) Ieva Brice LAT 16:38, 56) Emily Kemp CAN 16:39, 57) Lilian Burrill AUS 16:46, 58) Amandine Monterrat FRA 16:47, 59) Sigrid Ruul EST 16:48, 60) Denisa Kosova CZE 16:51, 61) Astrid Ank Jørgensen DEN16:52, 61) Selena Metherell NZL 16:52, 63) Stephanie Courtnage RSA 16:58, 64) Alizee Gaillard FRA 17:10, 65) Carlotta Scalet ITA 17:12, 66) Vanda Zsigmond HUN 17:14, 67) Julia Blomquist GBR 17:20, 68) Liliana Gotseva BUL 17:21, 69) Charlotte Watson GBR 17:24, 70) Georgia Parsons AUS 17:25, 71) Tímea Zsigmond HUN 17:28, 72) Liliana Papandrea ITA 17:29, 72) Tomoko Hoshino JPN 17:29, 74) Hannah Burgess USA 17:34, 74) Bettina Aebi SUI 17:34,76) Alona Sukharevska UKR 17:45, 77) Adele Puusalu EST 17:46, 78) Claudia Zanetel ITA 17:47, 79) Olena Pitirimova UKR 17:48, 80) Hanna Raitanen FIN 17:50, 80) Margaux Vassy FRA 17:50, 82) Ita Klingenberg DEN 17:54, 83) Anne Van Zweeden NED 17:55, 84) Maryna Frolova UKR 17:56, 85) Elisabeth Henkes BEL 17:57, 85) Ulla Mayrhofer AUT 17:57, 87) Helena Coradinho POR 18:01, 88) Viyaleta Piatrouskaya BLR 18:13, 89) Viktoriya Sukharevska UKR 18:16, 90) Nina Kuznetsova UKR 18:40, 91) Alison Campbell USA 18:54, 92) Jessica Lund RSA 19:01, 93) Tekle Emilija Gvildyte LTU 19:12, 95) Neta Dafni ISR 19:20, 96) Holly Kuestner USA 19:42, 97) Katrin Vinkel EST 19:58, 98) Tsz Ying Yu HKG 20:02, 99) Johanna Schmidt GER 20:10, 99) Claire Butler AUS 20:10, 101) Sarah Pope RSA 20:33, 102) Emily Ross CAN 20:53, 103) Salome Van Hoepen RSA 21:03, 104) Zoe Brentano RSA 21:40, 105) Brea Pearce AUS 21:41, 106) Yuki Koyanagi JPN 22:25, 107) Özge Akdemir TUR 22:37, 108) Sakiko Ashizawa JPN 23:29, 109) Esra Akbas TUR 24:29, 110) Angelika Linska POL 24:32, Réka Tóth HUN DSQ, Emma Klingenberg DEN DSQ, Saho Miyakawa JPN DSQ, Isabelle Feer SUI DSQ, Jana Valesova CZE DSQ, Lucija Telisman AUT DSQ, Alice Butt GBR DSQ, Ona Jaugelaite LTU DSQ.

Men

1) Rasmus Thrane Hansen DEN 13:04, 2) Kristian Jones GBR 13:23, 3) Vegard Danielsen NOR 13:25, 3) Jonas Leandersson SWE 13:25, 5) Johan Runesson SWE 13:32, 6) Gustav Bergman SWE 13:35, 7) Olle Boström SWE 13:45, 8) Matthias Kyburz SUI 13:46, 8) Søren Schwartz Sørensen DEN 13:46, 10) Andreas Hougaard Boesen DEN 13:47, 11) Antti Vainio FIN 13:50, 12) Albin Ridefelt SWE 13:51, 13) Milos Nykodym CZE 13:54, 13) Lucas Basset FRA 13:54, 15) Alasdair McLeod GBR 13:59, 16) Antonio Martinez Perez ESP 14:00, 17) Robert Merl AUT 14:03, 18) Andreu Blanes Reig ESP 14:04, 18) Ralph Street GBR 14:04, 20) Yannick Michiels BEL 14:05, 21) Eskil Kinneberg NOR 14:08, 21) Lauri Sild EST 14:08, 23) Gaute Hallan Steiwer NOR 14:10, 24) Rassmus Andersson SWE 14:15, 25) Celestin Crespin FRA 14:18, 26) Jan Petrzela CZE 14:19, 26) Marius Thrane Ødum DEN 14:19, 28) Pavel Kubat CZE 14:22, 28) Rasmus Korvald Skaare NOR 14:22, 28) Theo Fleurent FRA 14:22, 31) Otto Simonsas FIN 14:25, 32) Florian Howald SUI 14:26, 33) Toby Scott NZL 14:29, 34) Peter Hodkinson GBR 14:33, 34) David Prochazka CZE 14:33, 36) Jakob Ekhard Edsen DEN 14:35, 36) Vetle Ruud Bråten NOR 14:35, 38) Oskari Mikkola FIN 14:36, 38) Helmut Gremmel AUT 14:36, 38) Simon Brändli SUI 14:36, 41) Mathieu Ringot FRA 14:37, 42) Francois Joly FRA 14:38, 43) Nabil Abderraman Elena ESP 14:40, 43) Filip Hadac CZE 14:40, 43) Jeremy Genar BEL 14:40, 43) Lachlan Dow AUS 14:40, 47) Henrik Sulz AUT 14:45, 48) Gábor Vellner HUN 14:46, 49) Andris Kivlenieks LAT 14:49, 50) Janis Tamuzs LAT 14:50, 51) Franz Cruse GER 14:51, 52) Alain Denzler SUI 14:53, 52) Piotr Parfianowicz POL 14:53, 54) Christoph Prunsche GER 14:56, 55) Yngve Skogstad NOR 14:57, 55) Jamie Stevenson GBR 14:57, 57) Kenny Kivikas EST 14:59, 57) Oliver Poland AUS 14:59, 59) Gleb Tikhonov RUS 15:01, 60) Joni Hirvikallio FIN 15:02, 61) Dmitry Nakonechnyy RUS 15:03, 62) Martynas Stanys LTU 15:06, 63) Bjarne Friedrichs GER 15:09, 63) Valery Marchuk BLR 15:09, 65) Clement Fumey FRA 15:11, 65) Fabio Marsoner ITA 15:11, 67) Ian Lawford AUS 15:13, 67) Koen De Jong NED 15:13, 67) Joshua Blatchford AUS 15:13, 70) Matthias Kretzschmar GER 15:15, 70) Matt Ogden NZL 15:15, 70) Robin Brodmann SUI 15:15, 73) Roberto Dallavalle ITA 15:19, 74) Damian Konotopetz CAN 15:20, 75) Scott McDonald NZL 15:24, 75) Raido Mitt EST 15:24, 75) Ivan Potylitsyn RUS 15:24, 78) Maciej Hewelt POL 15:25, 79) Pol Rafols Perramon ESP 15:27, 79) Graeme Rennie CAN 15:27, 81) David Sayanda POR 15:30, 82) Lars Hjerrild DEN 15:31, 82) Mantas Martinkus LTU 15:31, 84) Mikhail Petrov RUS 15:32, 85) Oscar Phillips AUS 15:33, 86) Simon Arbter AUS 15:36, 87) Matjaž Štanfel CRO 15:39, 88) Manuel Gassner AUT 15:40, 89) Dmitry Zhitukhin RUS 15:41, 90) Nicolai Stucki SUI 15:44, 91) Máté Bereczki HUN 15:46, 91) Zsolt Fehérvári HUN 15:46, 93) Didzis Viksne LAT 15:53, 94) Eran Segal ISR 15:54, 95) Matthew Halliday GBR 15:56, 96) Nathanial Lyons USA 15:58, 97) Manuel Horta POR 16:02, 98) Ricardo Garcia Dengra ESP 16:07, 98) Guy Sabo Israel 16:07, 100) John Williams USA 16:09, 100) Tauno Tiirats EST 16:09, 102) Jonatan Karjus EST 16:10, 103) Einari Heinaro FIN 16:14, 103) Duncan Morrison NZL 16:14, 105) Miika Suominen FIN 16:16, 106) Yasumitsu Kondo JPN 16:18, 107) Gene Beveridge NZL 16:23, 108) Yosuke Mitani JPN16:25, 109) Kurt Neumann AUS 16:30, 109) Michael Crone RSA 16:30, 111) Keith Andersen USA 16:31, 112) Colin Abbott CAN 16:35, 113) Dominik Grünberger AUT 16:39, 114) Tsun Ming Lo HKG 16:44, 115) Ivan Ramal Barea ESP 16:51, 116) Dan Wolf CZE 16:53, 117) Tiago Leal POR 16:54, 118) Jourdan Harvey NZL 16:56, 119) Gediminas Jurkaitis LTU 16:58, 120) Matija Razum CRO 16:59, 121) Vladyslav Kyrychenko UKR 17:00, 122) Nicola Manzoni ITA 17:11, 123) Kin Wai Lee HKG 17:13, 124) Greg Ahlswede USA 17:19, 125) Andrew Childs USA 17:21, 126) Sean Knight IRL 17:23, 127) Mykola Fodchuk UKR 17:31, 128) Sergii Biloshytskyy UKR 17:39, 129) Bilal Murat TUR 17:40, 130) Ievgen Fesenko UKR 17:49, 130) Niall Ewen IRL 17:49, 132) Atanas Boyarov BUL 18:09, 133) Tsz Wai Yu HKG 18:20, 134) Wataru Fukada JPN 18:21, 135) Lee Hawkings CAN 18:24, 136) Peter Mizur SVK 18:32, 137) Bradley Lund RSA 18:40, 137) Mario Štambuk CRO 18:40, 139) Ramazan Bostanci TUR 18:49, 140) Felix Späth GER 18:57, 141) Conor Short IRL 19:11, 142) Jean-Patrick Sissing RSA 20:12, 143) Carl Underwood USA 20:19, 143) Catalin Ionut Miclea ROU 20:19, 145) Yutaro Miyanishi JPN 21:33, 146) Ivor Mikulcic CRO 23:45, 147) Raivo Kivlenieks LAT 25:33, 148) Hiromasa Ishiguro JPN 26:07, Mikhail Perelygin RUS DSQ, Hirokazu Osaki JPN DSQ, Vasili Straltsou BLR DSQ, Florin Tuncu ROU DSQ, Sergiy Kovalov UKR DSQ.

Middle distance

Women

1) Tove Alexandersson SWE 25:35, 2) Lilian Forsgren SWE 26:10, 3) Sarina Jenzer SUI 26:51, 4) Signe Klinting DEN 27:49, 5) Emma Klingenberg DEN 27:56, 6) Natalia Vinogradova RUS 27:59, 7) Sari Anttonen FIN 28:00, 8) Stine Bagger Hagner DEN 28:13, 9) Ingjerd Myhre NOR 28:20, 10) Maren Haverstad NOR 28:24, 11) Mira Kaskinen FIN 28:32, 12) Johanna Olsson SWE 28:40, 13) Emily Kemp CAN 28:49, 14) Anastasia Trubkina RUS 28:50, 15) Anna Bachman SWE 28:55, 16) Julia Gross SUI 29:04, 17) Aušrine Kutkaite LTU 29:27, 18) Anastasia Tikhonova RUS 29:34, 19) Venla Niemi FIN 29:35, 20) Mairead Rocke GBR 29:45, 21) Isabelle Feer SUI 29:48, 22) Sophie Tritschler SUI 29:51, 23) Hanna Wisniewska POL 30:30, 24) Therese Klintberg SWE 30:32, 25) Fiona Kirk SUI 30:33, 26) Alina Sabirova RUS 30:37, 27) Tereza Novotna CZE 30:40, 28) Mari Jevne Arnesen NOR 30:46, 28) Jana Knapova CZE 30:46, 30) Vera Müllerova CZE 30:52, 31) Viktoriya Sukharevska UKR 30:56, 32) Ita Klingenberg DEN 31:14, 33) Emeli Pettersson SWE 31:17, 34) Ieva Brice LAT 31:33, 35) Monika Gajda POL 31:40, 36) Angela Simpson NZL 31:43, 37) Gøril Rønning Sund NOR 31:55, 38) Rebecca Harding GBR 32:33, 39) Hanna Raitanen FIN 32:39, 40) Alice Butt GBR 32:44, 41) Tekle Emilija Gvildyte LTU 32:51, 42) Oda Wennemo NOR 33:00, 43) Carlotta Scalet ITA 33:25, 44) Marita Freimane LAT 33:30, 45) Sigrid Ruul EST 33:36, 46) Tytti Kirvesmies FIN 33:42, 47) Amandine Monterrat FRA 34:38, 48) Julia Bauer AUT 34:39, 49) Jana Valesova CZE 34:59, 50) Hazel Wright GBR 35:33, 51) Olena Pitirimova UKR 35:43, 52) Paulina Faron POL 36:17, 53) Adela Indrakova CZE 36:46, 54) Piibe Tammemäe EST 37:27, 55) Réka Tóth HUN 38:40, 56) Anna Morawska POL 39:29, 57) Linn Hokholt NOR 39:32, Julia Blomquist GBR DSQ, Belinda Lawford AUS DSQ.

Men

1) Gaute Hallan Steiwer NOR 23:44, 2) Jonas Leandersson SWE 24:53, 3) Olle Boström SWE 25:10, 4) Gustav Bergman SWE 25:13, 5) Albin Ridefelt SWE 25:25, 6) Rasmus Thrane Hansen DEN 25:26, 7) Ralph Street GBR 25:27, 8) Robert Merl AUT 25:39, 9) Søren Schwartz Sørensen DEN 25:43, 10) Florian Howald SUI 25:50, 11) Lucas Basset FRA 25:51, 12) Andreu Blanes Reig ESP 25:55, 13) Johan Runesson SWE 25:59, 14) Rafal Podzinski POL 26:23, 15) Rasmus Korvald Skaare NOR 26:44, 16) Marius Thrane Ødum DEN 26:49, 17) Matthias Kyburz SUI 26:53, 18) Dmitry Nakonechnyy RUS 27:09, 19) Rassmus Andersson SWE 27:25, 20) Lauri Sild EST 27:26, 21) Eskil Kinneberg NOR 27:31, 22) Einari Heinaro FIN 27:33, 23) Bartosz Pawlak POL 27:36, 24) Andreas Hougaard Boesen DEN 27:48, 25) Christoph Prunsche GER 27:55, 26) Nicolai Stucki SUI 28:16, 27) Vetle Ruud Bråten NOR 28:26, 28) Yngve Skogstad NOR 28:39, 29) Oskari Mikkola FIN 29:09, 30) Theo Fleurent FRA 29:10, 31) Miika Suominen FIN 29:11, 32) Pavel Kubat CZE 29:18, 32) Joni Hirvikallio FIN 29:18, 34) Dmitry Zhitukhin RUS 29:35, 35) Andris Kivlenieks LAT 29:36, 36) Alasdair McLeod GBR 29:37, 37) Milos Nykodym CZE 29:55, 38) Simon Brändli SUI 30:15, 39) Alain Denzler SUI 30:52, 40) Roberto Dallavalle ITA 31:11, 41) Peter Hodkinson GBR 31:15, 42) Jan Petrzela CZE 31:27, 43) Kristian Jones GBR 31:28, 44) Ricardo Garcia Dengra ESP 31:39, 45) Scott McDonald NZL 32:07, 46) Matt Ogden NZL 32:10, 47) Matthias Kretzschmar GER 32:31, 48) David Prochazka CZE 32:52, 49) Eran Segal ISR 32:56, 50) Janis Tamuzs LAT 33:07, 51) Kenny Kivikas EST 33:08, 52) Filip Hadac CZE 33:38, 53) Vegard Danielsen NOR 33:58, 54) Jakob Ekhard Edsen DEN 34:42, 55) Bjarne Friedrichs GER 36:09, 56) Mantas Martinkus LTU 37:35, 57) Jonatan Karjus EST 38:25, 58) Yannick Michiels BEL 39:16, 59) Francois Joly FRA 40:05, 60) Maciej Hewelt POL 40:38, 61) Didzis Viksne LAT 43:22.

Long distance

Women

1) Ida Bobach DEN 1:01:55, 2) Therese Klintberg SWE 1:03:46, 3) Sari Anttonen FIN 1:04:24, 4) Signe Klinting DEN 1:05:45, 5) Monika Gajda POL 1:05:50,6) Fiona Kirk SUI 1:06:00, 7) Hanna Wisniewska POL 1:06:11, 8) Bettina Aebi SUI 1:06:14, 9) Tove Alexandersson SWE 1:06:45, 10) Venla Niemi FIN 1:06:54, 11) Sophie Tritschler SUI 1:06:57, 12) Julia Gross SUI 1:07:13, 13) Perrine Obstetar FRA 1:07:23, 14) Emma Klingenberg DEN 1:07:36, 15) Tereza Novotna CZE 1:07:56, 16) Linn Hokholt NOR 1:08:22, 17) Maren Haverstad NOR 1:08:28, 18) Aušrine Kutkaite LTU 1:09:08, 19) Sarina Jenzer SUI 1:09:35, 19) Mari Jevne Arnesen NOR 1:09:35, 21) Ingjerd Myhre NOR 1:09:55, 22) Emeli Pettersson SWE 1:10:22, 23) Tekle Emilija Gvildyte LTU 1:10:47, 24) Ieva Brice LAT 1:10:56, 25) Isabelle Feer SUI 1:11:03, 26) Anastasia Trubkina RUS 1:11:16, 27) Anna Bachman SWE 1:11:38, 28) Lilian Forsgren SWE 1:11:48, 29) Vera Müllerova CZE 1:12:46, 30) Ellu Munukka FIN 1:12:59, 31) Jana Knapova CZE 1:13:09, 32) Angela Simpson NZL 1:13:10, 33) Adela Indrakova CZE 1:13:35, 34) Ita Klingenberg DEN 1:13:50, 35) Mira Kaskinen FIN 1:14:05, 36) Marlene Habenicht AUT 1:14:15, 37) Mairead Rocke GBR 1:14:26, 38) Hazel Wright GBR 1:14:49, 39) Beata Zalaiskalna LAT 1:15:04, 40) Veronika Khismatullina RUS 1:15:23, 41) Gøril Rønning Sund NOR 1:15:40, 42) Emily Kemp CAN 1:15:42, 43) Julia Blomquist GBR 1:15:45, 44) Oda Wennemo NOR 1:15:46, 45) Denisa Kosova CZE 1:15:58, 46) Liliana Gotseva BUL 1:16:26, 47) Sigrid Ruul EST 1:17:04, 48) Stine Bagger Hagner DEN 1:17:32, 49) Anna Morawska POL 1:17:35, 50) Natalia Vinogradova RUS 1:18:51, 51) Alice Butt GBR 1:19:05, 52) Alina Sabirova RUS 1:20:08, 53) Anastasia Potapenko RUS 1:20:20, 54) Astrid Ank Jørgensen DEN 1:20:32, 55) Josephine Greiner GER 1:20:39, 56) Angelika Linska POL 1:20:41, 57) Hanna Raitanen FIN 1:20:53, 58) Jana Valesova CZE 1:21:09, 59) Belinda Lawford AUS 1:21:33, 60) Madara Freimane LAT 1:22:13, 61) Tytti Kirvesmies FIN 1:22:25, 62) Carlotta Scalet ITA 1:22:39, 63) Filoména Kovács HUN 1:22:48, 64) Elisabeth Henkes BEL 1:22:49, 65) Margaux Vassy FRA 1:23:08, 66) Réka Tóth HUN 1:23:21, 67) Olena Pitirimova UKR 1:23:32, 68) Marita Freimane LAT 1:24:22, 69) Alizee Gaillard FRA 1:24:28, 70) Piibe Tammemäe EST 1:25:50, 71) Paulina Faron POL 1:25:57, 72) Katrin Vinkel EST 1:26:17, 73) Amandine Monterrat FRA 1:26:18,74) Charlotte Watson GBR 1:26:56, 75) Sarah Buckerfield AUS 1:27:04, 76) Johanna Schmidt GER 1:28:16, 77) Laura Robertson NZL 1:28:19, 78) Johanna Olsson SWE 1:28:21, 79) Adele Puusalu EST 1:28:23, 80) Ewa Gwozdz POL 1:28:49, 81) Alona Sukharevska UKR 1:28:57, 82) Neta Dafni ISR 1:30:34, 83) Ona Jaugelaite LTU 1:31:10, 84) Vanda Zsigmond HUN 1:31:44, 85) Claudia Zanetel ITA 1:31:53, 86) Lilian Burrill AUS 1:32:44, 87) Viktoriya Sukharevska UKR 1:33:04, 88) Viyaleta Piatrouskaya BLR 1:33:15, 89) Nina Kuznetsova UKR 1:34:15, 90) Ulla Mayrhofer AUT 1:35:29, 91) Alison Campbell USA 1:38:21, 92) Kate Morrison NZL 1:38:52, 93) Liliana Papandrea ITA 1:39:08, 94) Claire Butler AUS 1:39:59, 95) Nastassia Dzianisava BLR 1:40:04, 96) Jula McMillan NZL 1:40:20, 97) Holly Kuestner USA 1:42:39, 98) Helena Coradinho POR 1:42:41, 99) Sarah Pope RSA 1:43:37, 100) Tímea Zsigmond HUN 01:43:39, 101) Khrystyna Bogomiagkova UKR 1:45:41, 102) Hannah Burgess USA 1:46:40, 103) Tsz Ying Yu HKG 1:46:54, 104) Emily Ross CAN 1:48:29, 105) Lucija Telisman AUT 1:48:31, 106) Maryna Frolova UKR 01:48:56, 107) Jaime Goodwin NZL 1:49:31, 108) Salome Van Hoepen RSA 1:49:42, 109) Brea Pearce AUS 1:54:47, 110) Tomoko Hoshino JPN 1:57:55, 111) Georgia Parsons AUS 1:58:22, 112) Saho Miyakawa JPN 2:02:19, 113) Zoe Brentano RSA 2:05:18, 114) Jessica Lund RSA 2:18:30, 115) Özge Akdemir TUR 2:20:27, 116) Yuki Koyanagi JPN 2:48:12, 117) Sakiko Ashizawa JPN 03:03:27, Anastasia Tikhonova RUS DSQ, Rebecca Harding GBR DSQ, Esra Akbas TUR DSQ, Selena Metherell NZL DSQ, Anne Van Zweeden NED DSQ.

Men

1) Pavel Kubat CZE 1:18:48, 2) Johan Runesson SWE 1:19:32, 3) Matthias Kyburz SUI 1:20:48, 4) Eskil Kinneberg NOR 1:20:58, 5) Rasmus Thrane Hansen DEN 1:22:09, 6) Olle Boström SWE 1:22:41, 7) Gustav Bergman SWE 1:22:46, 8) Lauri Sild EST 1:23:34, 9) Florian Howald SUI 1:23:46, 10) Antti Vainio FIN 1:24:16, 11) Kenny Kivikas EST 1:24:39, 12) Milos Nykodym CZE 1:25:24, 13) Ralph Street GBR 1:25:28, 14) Mykola Fodchuk UKR 1:25:48, 15) Søren Schwartz Sørensen DEN 1:26:13, 16) Nicolai Stucki SUI 1:27:06, 17) Celestin Crespin FRA 1:28:53, 18) Lucas Bassets FRA 1:28:58, 19) Marius Thrane Ødum DEN 1:29:19, 20) Andreu Blanes Reig ESP 1:29:25, 21) Yannick Michiels BEL 1:29:41, 22) Vegard Danielsen NOR 1:29:56, 23) Theo Fleurent FRA 1:30:17, 24) Jan Petrzela CZE 1:30:31, 25) Raido Mitts EST 1:30:32, 26) Rafal Podzinski POL 1:30:34, 27) Vetle Ruud Bråten NOR 1:30:43, 28) Andris Kivlenieks LAT 1:30:44, 29) Oskari Mikkola FIN 1:30:50, 30) Otto Simonsas FIN 1:31:00, 31) Kristian Jones GBR 1:31:20, 32) Bjarne Friedrichs GER 1:31:22, 33) Robert Merl AUT 1:32:09, 34) Bartosz Pawlak POL 1:32:57, 35) Alisdair McLeod GBR 1:33:13, 36) Einari Heinaro FIN 1:33:27, 37) Dan Wolf CZE 1:33:33, 38) Rassmus Andersson SWE 1:33:49, 39) Mathieu Ringot FRA 1:33:51, 40) Matjaž Štanfel CRO 1:34:19, 41) Mantas Martinkus LTU 1:34:40, 42) Rasmus Korvald Skaare NOR 1:34:42, 42) Gleb Tikhonov RUS 1:34:42, 44) Michal Olejnik POL 1:35:11, 45) Andreas Hougaard Boesen DEN 1:35:15, 46) Dmitry Zhitukhin RUS 1:35:19, 47) Simon Arbter AUT 1:35:21, 48) Ievgen Fesenko UKR 1:35:39, 49) Didzis Viksne LAT 1:36:01, 50) Vasili Straltsou BLR 1:36:05, 51) Henrik Sulz AUT 1:36:10, 52) Clement Fumey FRA 1:36:14, 53) Matthew Halliday GBR 1:36:58, 54) Roberto Dallavalle ITA 1:37:00, 55) Filip Hadac CZE 1:37:15, 56) Pol Rafols Perramon ESP 1:37:44, 57) David Prochazka CZE 1:37:55, 58) Francois Joly FRA 1:38:01, 59) Yngve Skogstad NOR 1:38:04, 60) Helmut Gremmel AUT 1:38:05, 61) Lars Hjerrild DEN 1:38:14, 62) Valery Marchuk BLR 1:38:16, 63) Alain Denzler SUI 1:38:21, 64) Máté Baumholczer HUN 1:38:32, 65) Peter Hodkinson GBR 1:38:37, 66) Tauno Tiirats EST 1:40:10, 67) Miika Suominen FIN 1:40:19, 68) Mikhail Petrov RUS 1:40:34, 69) Dmitry Nakonechnyy RUS 1:40:40, 70) Maciej Hewelt POL 1:40:47, 71) Lachlan Dow AUS 1:40:49, 72) Mikhail Perelygin RUS 1:41:32, 73) Robin Brodmann SUI 1:41:43, 74) Matthias Kretzschmar GER 1:42:15, 75) Oscar Phillips AUS 1:42:18, 76) Gene Beveridge NZL 1:42:42, 77) Jonas Leandersson SWE 1:42:46, 78) Toby Scott NZL 1:43:39, 79) Manuel Horta POR 1:43:43, 80) Franz Cruse GER 1:44:13, 81) Jakob Ekhard Edsen DEN 1:44:22, 82) Sergiy Kovalov UKR 1:44:55, 83) Jonatan Karjus EST 1:44:59, 84) Matt Ogden NZL 1:45:16, 85) Ivan Potylitsyn RUS 1:45:32, 86) Jourdan Harvey NZL 1:45:48, 87) Joni Hirvikallio FIN 1:45:56, 88) Jamie Stevenson GBR 1:45:57, 89) Jeremy Genar BEL 1:46:08, 90) Damian Konotopetz CAN 1:46:32, 91) Simon Brändli SUI 1:46:38, 92) Greg Ahlswede USA 1:46:56, 93) Gábor Vellner HUN 1:47:27, 94) Janis Tamuzs LAT 1:47:51, 95) Fabio Marsoner ITA 1:48:10, 96) Oliver Poland AUS 1:48:28, 97) Colin Abbott CAN 1:48:32, 98) Graeme Rennie CAN 1:48:39, 99) Scott McDonald NZL 1:49:09, 100) Ricardo Garcia Dengra ESP 1:49:23, 101) Zsolt Fehérvári HUN 1:50:00, 102) Florin Tuncu ROU 1:50:09, 103) Kurt Neumann AUS 1:50:20, 104) Atanas Boyarov BUL 1:51:14, 105) Felix Späth GER 1:51:46, 106) Máté Bereczki HUN 1:52:05, 107) Dominik Grünberger AUT 1:53:45, 108) Joshua Blatchford AUS 1:54:46, 109) Andrew Childs USA 1:54:59, 110) Ian Lawford AUS 1:55:26, 111) Bilal Murat TUR 1:55:39, 112) Guy Sabo Israel 1:56:26, 113) Nabil Abderraman Elena ESP 1:56:47, 114) Nathanial Lyons USA 1:57:02, 115) John Williams USA 1:57:31, 116) Hirokazu Osaki JPN 1:57:41, 117) Lee Hawkings CAN 1:57:57, 118) Tiago Leal POR 1:58:00, 119) Peter Mizur SVK 1:58:55, 120) Niall Ewen IRL 1:59:49, 121) Conor Short IRL 1:59:55, 122) Matija Razum CRO 2:00:20, 123) Koen De Jong NED 2:00:23, 124) Ramazan Bostanci TUR 2:00:49, 125) Slawomir Cygler POL 2:01:11, 126) Duncan Morrison NZL 2:01:49, 127) Manuel Gassner AUT 2:01:56,128) Keith Andersen USA 2:04:03, 129) Sergii Biloshytskyy UKR 2:05:29, 130) Gediminas Jurkaitis LTU 2:06:45, 131) Yutaro Miyanishi JPN 2:07:56, 132) Carl Underwood USA 2:08:11, 133) Nicola Manzoni ITA 2:08:27, 134) Vladyslav Kyrychenko UKR 2:08:41, 135) Albin Ridefelt SWE 2:10:01, 136) Sean Knight IRL 2:11:20, 137) Bradley Lund RSA 2:11:55, 138) Wataru Fukada JPN 2:14:48, 139) Ivan Ramal Barea ESP 2:22:35, 140) Yosuke Mitani JPN 2:29:14, 141) Yasumitsu Kondo JPN 2:29:56, 142) Michael Crone RSA 2:29:57, 143) Tsun Ming Lo HKG 2:33:29, 144) Tsz Wai Yu HKG 2:37:14, 145) Hiromasa Ishiguro JPN 2:41:30, 146) Mario Štambuk CRO 2:51:33, 147) Ivor Mikulcic CRO 2:54:34, 148) Kin Wai Lee HKG 2:56:34, 149) Jean-Patrick Sissing RSA 3:54:39, Raivo Kivlenieks LAT DSQ, David Sayanda POR DSQ, Antonio Martinez Perez ESP DSQ, Gaute Hallan Steiwer NOR DSQ, Christoph Prunsche GER DSQ, Martynas Stanys LTU DSQ, Catalin Ionut Miclea ROU DSQ.

Relay

Women

1) Denmark 2:02:20 (Emma Klingenberg, Ida Bobach, Signe Klinting), 2) Czech Republic 2:05:32 (Denisa Kosova, Jana Knapova, Tereza Novotna), 3) Russia 2:06:00 (Natalia Vinogradova, Anastasia Tikhonova, Anastasia Trubkina), 4) Poland 2:06:34 (Paulina Faron, Monika Gajda, Hanna Wisniewska), 5) Sweden 2:08:21 (Emeli Pettersson, Therese Klintberg, Tove Alexandersson), 6) Finland 2:11:05 (Sari Anttonen, Mira Kaskinen, Venla Niemi), 7) Norway 2:11:38 (Ingjerd Myhre, Maren Haverstad, Mari Jevne Arnesen), 8) Lithuania 2:14:37 (Tekle Emilija Gvildyte, Aušrine Kutkaite, Ona Jaugelaite), 9) Great Britain 2:14:50 (Rebecca Harding, Mairead Rocke, Hazel Wright), 10) France 2:26:55 (Perrine Obstetar, Margaux Vassy, Alizee Gaillard), 11) Switzerland 2:27:40 (Sophie Tritschler, Sarina Jenzer, Isabelle Feer), 12) Hungary 2:28:45 (Réka Tóth, Filoména Kovács, Vanda Zsigmond), 13) New Zealand 2:33:57 (Angela Simpson, Kate Morrison, Laura Robertson), 14) Estonia 2:34:03 (Adele Puusalu, Sigrid Ruul, Piibe Tammemäe), 15) Australia 2:34:10 (Belinda Lawford, Sarah Buckerfield, Lilian Burrill), 16) Italy 2:36:02 (Carlotta Scalet, Claudia Zanetel, Liliana Papandrea), 17) Ukraine 2:42:31 (Khrystyna Bogomiagkova, Viktoriya Sukharevska, Olena Pitirimova), 18) Latvia 2:47:29 (Ieva Brice, Marita Freimane, Beata Zalaiskalna), 19) United States 2:47:59 (Holly Kuestner, Hannah Burgess, Alison Campbell), 20) Austria 2:55:37 (Julia Bauer, Marlene Habenicht, Lucija Telisman), 21) Germany 2:55:38 (Josephine Greiner, Johanna Schmidt, Anna Biller), 22) South Africa 3:20:54 (Sarah Pope, Jessica Lund, Salome Van Hoepen), 23) Japan 4:01:30 (Tomoko Hoshino, Saho Miyakawa, Sakiko Ashizawa).

Men

1) Norway 2:20:44 (Gaute Hallan Steiwer, Eskil Kinneberg,Vegard Danielsen), 2) Sweden 2:21:48 (Olle Boström, Gustav Bergman, Johan Runesson), 3) Denmark 2:26:13 (Andreas Hougaard Boesen, Marius Thrane Ødum, Rasmus Thrane Hansen), 4) Switzerland 2:27:19 (Nicolai Stucki, Matthias Kyburz, Florian Howald), 5) Poland 2:29:03 (Rafal Podzinski, Michal Olejnik, Bartosz Pawlak), 6) Czech Republic 2:29:57 (Jan Petrzela, Milos Nykodym, Pavel Kubat), 7) Austria 2:32:22 (Helmut Gremmel, Robert Merl, Simon Arbter), 8) Great Britain 2:34:31 (Kristian Jones, Alasdair McLeod, Ralph Street), 9) Finland 2:36:49 (Oskari Mikkola, Otto Simonsas, Antti Vainio), 10) Russia 2:37:10 (Ivan Potylitsyn, Mikhail Perelygin, Mikhail Petrov), 11) France 2:38:21 (Celestin Crespin, Theo Fleurent, Lucas Basset), 12) Estonia 2:40:53 (Raido Mitt, Lauri Sild, Kenny Kivikas), 13) New Zealand 2:44:05 (Jourdan Harvey, Toby Scott, Matt Ogden), 14) Germany 2:46:57 (Christoph Prunsche, Bjarne Friedrichs, Franz Cruse), 15) Spain 2:49:56 (Andreu Blanes Reig, Antonio Martinez Perez, Ricardo Garcia Dengra), 16) Hungary 2:53:04 (Máté Baumholczer, Gábor Vellner, Máté Bereczki), 17) Australia 2:54:42 (Lachlan Dow, Ian Lawford, Kurt Neumann), 18) Portugal 2:56:52 (Tiago Leal, Manuel Horta, David Sayanda), 19) Ukraine 2:58:55 (Mykola Fodchuk, Sergiy Kovalov, Ievgen Fesenko), 20) Lithuania 3:02:45 (Martynas Stanys, Mantas Martinkus, Gediminas Jurkaitis), 21) Italy 3:02:49 (Roberto Dallavalle, Fabio Marsoner, Nicola Manzoni), 22) Canada 3:04:22 (Damian Konotopetz, Colin Abbott, Graeme Rennie), 23) United States 3:10:27 (Carl Underwood, Keith Andersen, Nathanial Lyons), 24) Japan 3:20:10 (Hirokazu Osaki, Yosuke Mitani, Wataru Fukada), 25) Croatia 3:31:28 (Matjaž Štanfel, Matija Razum, Mario Štambuk), 26) Ireland 3:46:36 (Conor Short, Niall Ewen, Sean Knight), 27) Hong Kong 4:22:00 (Tsz Wai Yu, Tsun Ming Lo, Kin Wai Lee), 28) South Africa 4:22:30 (Bradley Lund, Michael Crone, Jean-Patrick Sissing), Israel DSQ (Guy Sabo, Eran Segal, Neta Dafni), Latvia DSQ (Didzis Viksne, Andris Kivlenieks, Janis Tamuzs).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation