Junior World Orienteering Championships 2008

Gothenburg, Sweden

30 June – 6 July 2008
Website: www.gmok.nu/jwoc2008
IOF Senior Event Adviser:
Kjell Blomseth (NOR)

Results

Sprint

Women

1) Emma Klingenberg DEN 13:40,1, 2) Silje Ekroll Jahren NOR 13:41,7, 3) Jenny Lönnkvist SWE 13:42,4, 4) Sarka Svobodna CZE 13:44,5, 5) Zenia Hejlskov Mogensen DEN 13:48,1, 6) Tereza Novotna CZE 13:54,2, 7) Elena Roos SUI 13:55,2, 8) Natalia Vinogradova RUS 13:57,0, 9) Kine Hallan Steiwer NOR 14:00,7, 10) Siri Ulvestad NOR 14:04,6, 11) Maja Alm DEN 14:06,6, 12) Venla Niemi FIN 14:07,9, 12) Ida Marie Næss Bjørgul NOR 14:07,9, 14) Ida Bobach DEN 14:10,2, 15) Lizzie Ingham NZL 14:11,3, 16) Ursula Kadan AUT 14:11,6, 17) Krista Mihailova LAT 14:16,9, 18) Monika Gajda POL 14:17,8, 19) Signe Klinting DEN 14:20,0, 20) Gabija Razaityte LTU 14:22,5, 21) Anna Forsberg SWE 14:23,3, 22) Tereza Petrzelova CZE 14:32,8, 23) Judith Wyder SUI 14:44,6, 24) Julia Gross SUI 14:46,9, 25) Simona Karochova CZE 14:47,9, 26) Eszter Öry HUN 14:48,0, 27) Isabelle Feer SUI 14:49,4, 28) Maija Sianoja FIN 14:50,8, 29) Veronika Khismatullina RUS 14:51,4, 30) Eva Kabathova CZE 14:53,6, 31) Marie Winkler GER 14:55,8, 32) Jindra Hlavova CZE 14:59,5, 33) Karin Persson SWE 15:01,7, 34) Mariann Ulvestad NOR 15:02,0, 35) Marjo Liikanen FIN 15:02,4, 36) Greta Knarston NZL 15:02,5, 37) Hollie Orr GBR 15:04,6, 38) Hanna Wisniewska POL 15:04,9, 38) Emily Kemp CAN 15:04,9, 40) Beata Falk SWE 15:06,9, 41) Marine Leloup FRA 15:07,6, 42) Bettina Aebi SUI 15:09,8, 43) Karina Fershalova RUS 15:14,9, 44) Ausrine Kutkaite LTU 15:15,4, 44) Marika Teini FIN 15:15,4, 46) Aino Leskinen FIN 15:19,1, 47) Elsa Jansson SWE 15:20,2, 48) Anette Baklid NOR 15:22,2, 49) Bridget Anderson AUS 15:24,2, 50) Miek Fabré BEL 15:25,2, 51) Karine D’Harreville FRA 15:26,9, 52) Natalia Ukhorskaya RUS 15:29,3, 53) Daria Lajn POL 15:30,8, 54) Gaelle Barlet FRA 15:34,8, 55) Esther Doetsch GER 15:35,7, 56) Dorottya Peley HUN 15:36,7, 57) Belinda Lawford AUS 15:37,3, 58) Rachel Engeler SUI 15:38,2, 59) Ilze Cahrausa LAT 15:40,4, 60) Marie Hauerslev DEN 15:43,5, 61) Piibe Tammemäe EST 15:48,2, 62) Marita Freimane LAT 15:49,2, 63) Julia Blomquist GBR 15:50,7, 64) Laura Vike LAT 15:51,0, 65) Tatyana Mendel RUS 15:53,7, 66) Saara Nikkari FIN 15:54,0, 67) Anne Edwards GBR 15:54,3, 68) Dora Szerencsi HUN 15:56,2, 69) Inna Blagodarna UKR 15:57,7, 70) Kate Morrison NZL 16:03,1, 71) Rachel Effeney AUS 16:03,8, 72) Nicole Scalet ITA 16:07,3, 73) Ausra Miksyte LTU 16:08,2, 74) Georgia Whitla NZL 16:13,7, 75) Grete Gutmann EST 16:16,3, 76) Alice Butt GBR 16:19,8, 77) Elisabeth Henkes BEL 16:23,9, 78) Carlotta Scalet ITA 16:24,3, 79) Joana Cesnaite LTU 16:25,2, 80) Carina Kradisching AUT 16:38,8, 81) Andreia Silva POR 16:40,9, 82) Anna Seralonga Arqués ESP 16:45,6, 83) Marlena Wieleba POL 16:49,1, 84) Elisa Elstner AUT 16:50,7, 85) Ugne Grigonyte LTU 16:54,9, 86) Carla Guillen Escribá ESP 16:55,4, 87) Réka Toth HUN 16:57,7, 88) Krystal Neumann AUS 16:59,9, 89) Alicia Gil Sanchez ESP 17:04,5, 90) Hazel Wright GBR 17:08,2, 91) Viktoriya Benyk UKR 17:08,4, 92) Victoria Steven GBR 17:13,8, 93) Eleri Hirv EST 17:14,4, 94) Ly Trei EST 17:20,6, 95) Stephanie Killmann AUT 17:21,8, 96) Aislinn Prendergast AUS 17:21,8, 97) Tessa Ramsden NZL 17:25,8, 98) Tori Borish USA 17:30,3, 99) Laura Fenyvesi HUN 17:37,3, 100) Eva-Maria Ehala EST 17:42,6, 101) Fatos Yilmaz TUR 17:51,7, 102) Maria Chiara Crippa ITA 17:56,5, 103) Adrienne Brandi ITA 18:48,2, 104) Carol Ross CAN 19:03,9, 105) Iryna Dryutova UKR 19:27,5, 106) Angela Simpson NZL 19:33,9, 107) Holly Kuetner USA 19:45,9, 108) Miharu Takano JPN 19:50,7, 109) Tugba Daye TUR 20:01,4, 110) Urša Tomažin SLO 20:25,6, 111) Anna Shafer-Skelton USA 20:59,4, 112) Tsz Ying Yu HKG 21:13,1, 113) Hiromi Arai JPN 21:57,2, 114) Ka Ki Leung HKG 22:17,7, 115) Inci Kantar TUR 22:28,0, 116) Satoko Suzuki JPN 22:33,8, 117) Ying Kiu Chow HKG 22:44,4, 118) Özge Akdemir TUR 24:09,0, 119) Saori Yamamoto JPN 24:22,9, 120) Risa Homma JPN 25:46,5, 121) Ayana Shibata JPN 25:59,0, 122) Sebnem Turkce TUR 30:08,9; Lina Strand SWE DSQ, Sakire Bilgin TUR DSQ, Emilija Gvildyte LTU DSQ, Ona Rafols Perramon ESP DSQ, Anastasia Trubkina RUS DSQ, Laurina Neumann AUS DNS.

Men

1) Stepan Kodeda CZE 13:21,1, 2) Johan Runesson SWE 13:22,1, 3) Sören Bobach DEN 13:28,8, 4) Matthias Kyburz SUI 13:34,9, 5) Andrea Seppi ITA 13:35,1, 6) Artem Panchenko UKR 13:42,8, 7) Timo Sild EST 13:43,2, 8) Erik Liljekvist SWE 13:43,4, 9) Gustav Bergman SWE 13:51,5, 10) Jerker Lysell SWE 13:51,6, 11) Erik Sagvolden NOR 13:52,9, 12) Aliaksei Aleksiayonak BLR 13:57,8, 13) Olav Johannes Deelstra NED 14:00,0, 14) Jonas Vytautas Gvildys LTU 14:02,1, 15) Samu Lehtola FIN 14:05,4, 16) Ulf Forseth Indgaard NOR 14:05,8, 17) Bjørn Danielsen Ekeberg NOR 14:06,0, 18) Frederic Tranchand FRA 14:06,5, 19) Leo Laakkonen FIN 14:07,8, 20) Lauri Tammemäe EST 14:09,5, 21) Olle Boström SWE 14:12,3, 22) Rasmus Thrane Hansen DEN 14:14,0, 23) Håkon Heggedal NOR 14:16,8, 24) Vojtech Kral CZE 14:17,2, 25) Philipp Sauter SUI 14:17,4, 26) Clement Valla FRA 14:17,7, 27) Tore Bjørseth Berdal NOR 14:20,7, 28) Olli-Markus Taivainen FIN 14:24,7, 29) Lauri Sild EST 14:28,1, 30) Dmitry Masnyy RUS 14:29,8, 31) Zsolt Lenkei HUN 14:29,9, 32) Martin Hubmann SUI 14:32,8, 33) Severin Howald SUI 14:33,8, 34) Antonio Martinez Perez ESP 14:34,0, 35) Adam Chromy CZE 14:35,6, 36) Andris Jubelis LAT 14:38,0, 37) Simon Jager NZL 14:38,9, 37) Wolfgang Siegert AUT 14:38,9, 39) Zemgus Zagata LAT 14:39,8, 40) Kalvis Mihailovs LAT 14:41,8, 41) Diogo Miguel POR 14:48,3, 42) Rhodri Buffett GBR 14:49,3, 43) Stanimir Belomazhev BUL 14:52,9, 44) Maciej Hewelt POL 14:53,6, 45) Raffael Huber SUI 14:54,3, 46) Andreas Boesen DEN 14:54,7, 46) Pelle Engstrand SWE 14:54,7, 48) Vili Niemi FIN 14:55,2, 49) András Szabo HUN 14:57,4, 50) John Rocke GBR 14:59,2, 51) Artur Karimbaev RUS 15:00,9, 52) Jonas Rass ITA 15:02,0, 53) Yury Tambasau BLR 15:04,9, 54) Lucas Basset FRA 15:04,9, 55) Benjamin Lepoutre FRA 15:05,6, 56) Matthias Bjugan NOR 15:05,7, 57) Matej Klusacek CZE 15:06,2, 58) Henrik Berg EST 15:06,7, 59) Yury Kiryanov RUS 15:07,4, 60) Matjaz Stanfel CRO 15:08,7, 61) Denis Danchenkov RUS 15:10,5, 62) Maciej Jasinski POL 15:10,7, 63) Andreas Kyburz SUI 15:14,7, 64) Theo Fleurent FRA 15:15,2, 65) Doug Tullie GBR 15:16,2, 66) Tadas Vidzikauskas LTU 15:16,3, 67) Jochen Verdeyen BEL 15:17,2, 68) Hector Haines GBR 15:18,6, 69) Christian Wartbichler AUT 15:20,1, 70) Jakub Zimmermann CZE 15:20,8, 71) Mate Kerenyi HUN 15:22,5, 72) Andis Laveikis LAT 15:23,3, 73) Aaro Asikainen FIN 15:24,6, 74) Rafal Podzinski POL 15:26,1, 75) Jacek Morawski POL 15:28,5, 76) Denys Shcherbakov UKR 15:30,4, 77) Karolis Lazdauskas LTU 15:30,5, 78) Stefan Ringer SVK 15:31,8, 79) Rasmus Kiilerich Kragh DEN 15:32,6, 80) Bjarne Friedrichs GER 15:33,2, 81) Gabor Turcsan HUN 15:33,5, 82) Johannes Pohjala FIN 15:38,5, 83) David Sayanda POR 15:39,9, 84) Lachlan Dow AUS 15:41,7, 85) Tiago Romao POR 15:45,7, 86) Mikus Zagata LAT 15:45,9, 87) Jaagup Truusalu EST 15:51,7, 88) Simion Suciu ROU 15:52,2, 89) Rasmus Folino Nielsen DEN 15:52,4, 90) Petar Doganov BUL 15:52,6, 91) Roberto Dallavalle ITA 15:54,7, 92) Thomas Schuh AUT 15:55,7, 93) Georgy Mavchun RUS 15:57,4, 94) Jacopo Benini ITA 15:58,1, 95) Daniel Portal Gordillo ESP 16:01,0, 96) Wouter Leeuws BEL 16:02,0, 97) Kristo Heinmann EST 16:03,3, 98) Matthew Halliday GBR 16:04,8, 99) Andreu Blanes Reig ESP 16:07,0, 100) Scott McDonald NZL 16:07,7, 101) Thomas Reynolds NZL 16:11,9, 101) Sandro Schachner AUT 16:11,9, 103) Maksym Shcherbakov UKR 16:13,5, 104) Ivan Sirakov BUL 16:14,2, 105) Nabil Abderraman Elena ESP 16:16,4, 106) Marius Thrane Ödum DEN 16:17,2, 107) Daniel Martin de los Rios de la Rubia ESP 16:17,9, 108) Jeremy Genar BEL 16:18,0, 109) Nick Andrewartha AUS 16:19,4, 110) Oscar Phillips AUS 16:20,2, 111) Tomas Kokanka LTU 16:22,7, 112) Tobias Killmann AUT 16:23,6, 113) Javier Ruiz de la Herranz Pindal ESP 16:25,0, 114) Ralph Street GBR 16:26,0, 115) Mantas Martinkus LTU 16:26,9, 116) Tommaso Scalet ITA 16:31,8, 117) Mathieu Ringot FRA 16:33,8, 118) Viacheslav Kruglov RUS 16:34,2, 119) Jure Zmrzlikar SLO 16:38,1, 120) Eralp Yilmaz TUR 16:43,6, 121) Dylan Hemer RSA 16:48,3, 122) Gilles De Neyer BEL 16:49,1, 123) Florin Bunea ROU 16:50,0, 124) Robbie Anderson CAN 16:50,2, 125) Geoff Stacey AUS 16:52,6, 126) Mikhail Makeyenka BLR 16:55,2, 127) Tomas Boril CZE 16:58,2, 128) Fraser Ross CAN 17:02,4, 129) Siarhey Fedatsenka BLR 17:09,6, 130) Alex Pope RSA 17:14,7, 131) Ali Karaefe TUR 17:15,0, 132) Oliver Mitchell AUS 17:16,7, 133) Colm Hill IRL 17:20,2, 134) Viktor Kravchuk UKR 17:21,5, 135) Erik Nilsson-Simkovics AUT 17:29,4, 136) Jack Vincent NZL 17:32,3, 137) Lorenzo Pittau ITA 17:34,1, 138) Tibor Golob Mrak SLO 17:36,2, 139) Christoph Brandt GER 17:43,0, 140) Wouter Foppen NED 17:49,5, 141) Graham Ereaux CAN 18:03,1, 142) Vasil Michailov BUL 18:07,3, 143) Chi Kin Man HKG 18:12,6, 144) Fiach O’Rourke IRL 18:18,6, 145) Natsuki Uno JPN 18:20,2, 146) Gabriel Svobodny USA 18:33,2, 147) Ali Çakal TUR 18:36,8, 148) Lee Hawkings CAN 18:42,3, 149) Sadik Caner Balkozak TUR 18:43,4, 150) Paul Lützkendorf GER 18:50,5, 151) Leon Keely AUS 19:05,7, 152) Kenya Matsui JPN 19:12,1, 153) Nicolas Simonin IRL 19:18,0, 154) John Goodwin USA 19:26,6, 155) Masashi Okamoto JPN 19:26,7, 156) Ruairi Short IRL 19:29,0, 157) Leonas Mockunas LTU 19:30,6, 158) Philipp Müller GER 20:15,2, 159) Malcolm Wyatt-Mair USA 20:22,5, 160) Damian Konotopetz CAN 20:23,7, 161) Andrew Strat USA 20:33,4, 162) Ryo Hotta JPN 20:34,6, 163) Özgür Fettah TUR 20:39,2, 164) Chi Pang Chan HKG 20:57,8, 165) Keisuke Nomoto JPN 21:32,6, 166) Jordon Laughlin USA 21:42,2, 167) Faith Öztürk TUR 22:33,8, 168) Colin Abbott CAN 23:09,7, 169) Shinichi Hayashi JPN 29:23,6; Yauheni Dzedavets BLR DSQ, Arturs Paulins LAT DSQ, Jorge Fortunato POR DSQ, Koen De Jong NED DNS.

Middle distance

Women

1) Venla Niemi FIN 28:29, 2) Beata Falk SWE 29:03, 3) Karine D’Harreville FRA 29:12, 4) Anna Forsberg SWE 29:30, 5) Jenny Lönnkvist SWE 29:40, 6) Marika Teini FIN 29:47, 7) Signe Klinting DEN 30:19, 8) Mariann Ulvestad NOR 30:42, 9) Lina Strand SWE 30:45, 10) Marine Leloup FRA 30:54, 11) Silje Ekroll Jahren NOR 31:22, 11) Judith Wyder SUI 31:22, 13) Anastasia Trubkina RUS 31:35, 14) Karin Persson SWE 32:05, 15) Natalia Vinogradova RUS 32:19, 16) Ida Marie Næss Bjørgul NOR 32:38, 17) Eszter Öry HUN 33:16, 18) Aino Leskinen FIN 33:34, 19) Siri Ulvestad NOR 33:39, 20) Ona Rafols Perramon ESP 33:42, 21) Kine Hallan Steiwer NOR 33:55, 22) Veronika Khismatullina RUS 33:55, 23) Simona Karochova CZE 34:09, 24) Bettina Aebi SUI 34:44, 25) Carla Guillen Escribá ESP 34:54, 26) Karina Fershalova RUS 35:02, 27) Natalia Ukhorskaya RUS 35:08, 28) Bridget Anderson AUS 35:30, 29) Tatyana Mendel RUS 35:59, 30) Gaelle Barlet FRA 36:06, 31) Saara Nikkari FIN 36:07, 32) Gabija Razaityte LTU 36:11, 33) Emily Kemp CAN 36:38, 34) Anette Baklid NOR 36:42, 35) Piibe Tammemäe EST 36:48, 36) Elena Roos SUI 36:57, 37) Alice Butt GBR 37:03, 38) Isabelle Feer SUI 37:15, 39) Daria Lajn POL 37:30, 40) Dorottya Peley HUN 38:00, 41) Hollie Orr GBR 38:13, 42) Esther Doetsch GER 38:15, 43) Anne Edwards GBR 38:30, 44) Grete Gutmann EST 38:54, 45) Ida Bobach DEN 39:32, 46) Monika Gajda POL 40:22, 47) Miek Fabré BEL 40:38, 48) Carlotta Scalet ITA 40:48, 48) Tereza Petrzelova CZE 40:48, 50) Maija Sianoja FIN 41:35, 51) Hazel Wright GBR 42:07, 52) Ugne Grigonyte LTU 42:11, 53) Zenia Hejlskov Mogensen DEN 43:02, 54) Maja Alm DEN 44:28, 55) Marie Hauerslev DEN 45:02, 56) Julia Blomquist GBR 45:18, 57) Lizzie Ingham NZL 46:41, 58) Kate Morrison NZL 46:42, 59) Elisabeth Henkes BEL 47:16; Marjo Liikanen FIN DNF.

Men

1) Johan Runesson SWE 30:45, 2) Ulf Forseth Indgaard NOR 31:16, 3) Sören Bobach DEN 31:19, 4) Olli-Markus Taivainen FIN 31:21, 5) Olle Boström SWE 31:29, 6) Pelle Engstrand SWE 32:06, 7) Erik Liljekvist SWE 32:08, 8) Leo Laakkonen FIN 32:16, 9) Matthias Kyburz SUI 32:20, 10) Gustav Bergman SWE 33:10, 11) Adam Chromy CZE 33:20, 12) Philipp Sauter SUI 33:31, 13) Aaro Asikainen FIN 34:01, 14) Stepan Kodeda CZE 34:16, 15) Jonas Vytautas Gvildys LTU 34:22, 16) Matej Klusacek CZE 34:23, 17) Lauri Sild EST 34:36, 18) Bjørn Danielsen Ekeberg NOR 34:41, 19) Theo Fleurent FRA 34:51, 19) Zsolt Lenkei HUN 34:51, 21) Jonas Rass ITA 34:57, 22) Aliaksei Aleksiayonak BLR 35:04, 23) Martin Hubmann SUI 35:07, 24) Dmitry Masnyy RUS 35:16, 25) Georgy Mavchun RUS 35:25, 26) Rasmus Thrane Hansen DEN 35:33, 27) Hector Haines GBR 35:58, 28) Andreas Kyburz SUI 36:03, 29) Samu Lehtola FIN 36:23, 30) Håkon Heggedal NOR 36:34, 31) Tore Bjørseth Berdal NOR 36:49, 32) Erik Sagvolden NOR 37:46, 33) Henrik Berg EST 37:47, 34) Vili Niemi FIN 38:23, 35) Tomas Boril CZE 38:26, 36) Denis Danchenkov RUS 39:02, 36) Jerker Lysell SWE 39:02, 38) Artur Karimbaev RUS 39:18, 39) Doug Tullie GBR 39:35, 40) Paul Lützkendorf GER 39:36, 41) Matthias Bjugan NOR 39:52, 42) Severin Howald SUI 40:00, 43) András Szabo HUN 40:02, 44) Vojtech Kral CZE 40:11, 45) Erik Nilsson-Simkovics AUT 40:13, 46) Rhodri Buffett GBR 40:45, 47) Bjarne Friedrichs GER 41:15, 48) Yury Tambasau BLR 41:30, 49) Frederic Tranchand FRA 41:32, 50) Christian Wartbichler AUT 42:06, 51) Stanimir Belomazhev BUL 42:12, 52) Raffael Huber SUI 42:33, 53) Christoph Brandt GER 43:04, 54) Olav Johannes Deelstra NED 43:29, 55) Maciej Jasinski POL 43:33, 56) Kalvis Mihailovs LAT 45:35, 57) Timo Sild EST 45:44, 58) Rafal Podzinski POL 47:22, 59) Yauheni Dzedavets BLR 54:07; Lauri Tammemäe EST DSQ.

Long distance

Women

1) Jenny Lönnkvist SWE 55:12, 2) Beata Falk SWE 55:50, 3) Siri Ulvestad NOR 56:25, 4) Marine Leloup FRA 58:30, 5) Karine D’Harreville FRA 58:34, 6) Venla Niemi FIN 58:51, 7) Marika Teini FIN 59:33, 8) Signe Klinting DEN 59:43, 9) Silje Ekroll Jahren NOR 59:52, 10) Lina Strand SWE 1:00:24, 11) Ida Marie Næss Bjørgul NOR 1:00:56, 12) Ursula Kadan AUT 1:01:58, 13) Judith Wyder SUI 1:02:42, 14) Natalia Ukhorskaya RUS 1:03:19, 15) Karin Persson SWE 1:03:53, 16) Krista Mihailova LAT 1:04:12, 17) Aino Leskinen FIN 1:04:30, 18) Esther Doetsch GER 1:04:43, 19) Simona Karochova CZE 1:04:53, 20) Anastasia Trubkina RUS 1:04:59, 21) Maja Alm DEN 1:05:11, 22) Ida Bobach DEN 1:05:19, 23) Sarka Svobodna CZE 1:05:43, 24) Tereza Petrzelova CZE 1:06:05, 25) Laurina Neumann AUS 1:06:07, 26) Daria Lajn POL 1:06:16, 27) Kine Hallan Steiwer NOR 1:06:18, 28) Mariann Ulvestad NOR 1:06:41, 29) Anna Forsberg SWE 1:06:44, 30) Isabelle Feer SUI 1:06:58, 31) Grete Gutmann EST 1:07:00, 32) Anette Baklid NOR 1:07:16, 33) Laura Fenyvesi HUN 1:07:22, 34) Tatyana Mendel RUS 1:07:25, 35) Dora Szerencsi HUN 1:08:49, 36) Anna Seralonga Arqués ESP 1:08:51, 37) Saara Nikkari FIN 1:09:09, 38) Karina Fershalova RUS 1:09:27, 39) Jindra Hlavova CZE 1:09:58, 40) Elena Roos SUI 1:10:00, 41) Julia Blomquist GBR 1:10:22, 42) Lizzie Ingham NZL 1:10:33, 43) Anne Edwards GBR 1:11:07, 44) Dorottya Peley HUN 1:11:24, 45) Veronika Khismatullina RUS 1:12:20, 46) Julia Gross SUI 1:12:38, 47) Carla Guillen Escribá ESP 1:12:43, 48) Gabija Razaityte LTU 1:12:58, 48) Aislinn Prendergast AUS 1:12:58, 50) Joana Cesnaite LTU 1:13:34, 51) Zenia Hejlskov Mogensen DEN 1:13:37, 51) Bridget Anderson AUS 1:13:37, 53) Miek Fabré BEL 1:13:55, 54) Viktoriya Benyk UKR 1:13:58, 55) Ona Rafols Perramon ESP 1:14:16, 56) Elsa Jansson SWE 1:14:19, 56) Laura Vike LAT 1:14:19, 58) Hazel Wright GBR 1:14:33, 59) Marita Freimane LAT 1:14:49, 60) Tugba Daye TUR 1:14:50, 61) Marie Winkler GER 1:15:28, 62) Emily Kemp CAN 1:16:07, 63) Elisabeth Henkes BEL 1:16:18, 64) Réka Toth HUN 1:16:21, 64) Ly Trei EST 1:16:21, 66) Maija Sianoja FIN 1:16:38, 67) Eszter Öry HUN 1:17:16, 68) Alice Butt GBR 1:18:17, 68) Natalia Vinogradova RUS 1:18:17, 70) Marie Hauerslev DEN 1:18:23, 71) Gaelle Barlet FRA 1:18:55, 72) Bettina Aebi SUI 1:19:14, 73) Nicole Scalet ITA 1:19:44, 74) Hollie Orr GBR 1:20:14, 75) Emma Klingenberg DEN 1:20:50, 76) Carlotta Scalet ITA 1:21:07, 77) Greta Knarston NZL 1:21:09, 78) Eleri Hirv EST 1:21:40, 79) Victoria Stevens GBR 1:22:13, 80) Eva-Maria Ehala EST 1:22:14, 81) Ugne Grigonyte LTU 1:22:29, 82) Marlena Wieleba POL 1:22:48, 83) Elisa Elstner AUT 1:22:59, 84) Monika Gajda POL 1:23:28, 85) Piibe Tammemäe EST 1:23:42, 86) Angela Simpson NZL 1:23:43, 87) Georgia Whitla NZL 1:24:32, 88) Carol Ross CAN 1:24:36, 89) Inna Blagodarna UKR 1:25:44, 89) Krystal Neumann AUS 1:25:44, 91) Tereza Novotna CZE 1:28:24, 92) Carina Kradisching AUT 1:28:48, 93) Hanna Wisniewska POL 1:29:44, 94) Tessa Ramsden NZL 1:30:22, 95) Ausrine Kutkaite LTU 1:30:29, 96) Rachel Effeney AUS 1:33:41, 97) Adrienne Brandi ITA 1:34:33, 98) Belinda Lawford AUS 1:34:47, 99) Eva Kabathova CZE 1:36:49, 100) Alicia Gil Sanchez ESP 1:37:05, 101) Kate Morrison NZL 1:38:24, 102) Holly Kuetner USA 1:39:48, 103) Maria Chiara Crippa ITA 1:40:37, 104) Tori Borish USA 1:43:22, 105) Iryna Dryutova UKR 1:47:01, 106) Andreia Silva POR 2:02:29, 107) Fatos Yilmaz TUR 2:04:37, 108) Hiromi Arai JPN 2:05:48, 109) Urša Tomažin SLO 2:10:43, 110) Emilija Gvildyte LTU 2:11:21, 111) Satoko Suzuki JPN 2:15:06, 112) Miharu Takano JPN 2:18:29, 113) Saori Yamamoto JPN 2:28:21, 114) Inci Kantar TUR 2:33:28, 115) Tsz Ying Yu HKG 2:36:32, 116) Özge Akdemir TUR 2:49:54, 117) Sakire Bilgin TUR 2:54:05, 118) Ka Ki Leung HKG 2:54:11, 119) Ayana Shibata JPN 2:57:57, 120) Ying Kiu Chow HKG 3:15:14; Sebnem Turkce TUR DSQ, Risa Homma JPN DSQ, Rachel Engeler SUI DNF, Anna Shafer-Skelton USA DNS.

Men

1) Johan Runesson SWE 1:12:22, 2) Timo Sild EST 1:12:34, 3) Matthias Kyburz SUI 1:12:36, 4) Erik Sagvolden NOR 1:12:38, 5) Olle Boström SWE 1:12:40, 6) Leo Laakkonen FIN 1:14:08, 7) Sören Bobach DEN 1:15:15, 8) Adam Chromy CZE 1:15:17, 9) Samu Lehtola FIN 1:15:51, 10) Artem Panchenko UKR 1:16:26, 11) Frederic Tranchand FRA 1:16:47, 12) Lauri Sild EST 1:17:03, 13) Olav Johannes Deelstra NED 1:17:25, 14) Stepan Kodeda CZE 1:17:36, 15) Jonas Vytautas Gvildys LTU 1:17:42, 16) Hector Haines GBR 1:18:08, 17) Kalvis Mihailovs LAT 1:18:40, 18) Håkon Heggedal NOR 1:18:42, 19) Bjørn Danielsen Ekeberg NOR 1:19:31, 20) Raffael Huber SUI 1:19:32, 21) Tore Bjørseth Berdal NOR 1:19:37, 22) Andris Jubelis LAT 1:19:41, 23) Aaro Asikainen FIN 1:20:09, 24) Wolfgang Siegert AUT 1:20:14, 25) Zsolt Lenkei HUN 1:20:23, 26) Philipp Sauter SUI 1:20:29, 27) Lauri Tammemäe EST 1:21:10, 28) Andreas Kyburz SUI 1:21:13, 29) Martin Hubmann SUI 1:21:38, 30) Matej Klusacek CZE 1:21:55, 31) Denis Danchenkov RUS 1:22:06, 32) Clement Valla FRA 1:22:09, 33) Georgy Mavchun RUS 1:22:30, 34) Jacek Morawski POL 1:22:37, 35) John Rocke GBR 1:22:41, 36) Yury Tambasau BLR 1:22:52, 37) Denys Shcherbakov UKR 1:22:54, 38) Henrik Berg EST 1:23:10, 39) Dmitry Masnyy RUS 1:23:12, 40) Erik Liljekvist SWE 1:23:40, 41) Aliaksei Aleksiayonak BLR 1:23:54, 42) Viacheslav Kruglov RUS 1:24:14, 43) Stanimir Belomazhev BUL 1:24:16, 44) Daniel Portal Gordillo ESP 1:24:27, 45) Matthias Bjugan NOR 1:24:38, 46) Yauheni Dzedavets BLR 1:25:07, 47) Rasmus Kiilerich Kragh DEN 1:25:11, 47) Andrea Seppi ITA 1:25:11, 49) Johannes Pohjala FIN 1:25:15, 50) Bjarne Friedrichs GER 1:25:20, 51) Jonas Rass ITA 1:25:37, 52) Theo Fleurent FRA 1:25:58, 53) Jakub Zimmermann CZE 1:26:17, 54) Benjamin Lepoutre FRA 1:26:23, 55) Lucas Basset FRA 1:26:32, 56) Severin Howald SUI 1:26:48, 57) Marius Thrane Ödum DEN 1:27:08, 58) Pelle Engstrand SWE 1:27:39, 59) Andis Laveikis LAT 1:27:57, 60) Mantas Martinkus LTU 1:28:01, 61) Olli-Markus Taivainen FIN 1:28:05, 62) Vojtech Kral CZE 1:28:31, 63) Tomas Kokanka LTU 1:29:05, 64) Erik Nilsson-Simkovics AUT 1:29:21, 65) Doug Tullie GBR 1:29:24, 66) Maksym Shcherbakov UKR 1:29:31, 67) Rasmus Thrane Hansen DEN 1:29:32, 68) Rasmus Folino Nielsen DEN 1:29:41, 69) Roberto Dallavalle ITA 1:29:51, 70) Christoph Brandt GER 1:30:00, 71) Wouter Leeuws BEL 1:30:05, 72) Yury Kiryanov RUS 1:30:06, 73) Philipp Müller GER 1:30:09, 74) Tobias Killmann AUT 1:30:56, 75) Simon Jager NZL 1:31:15, 76) Matjaz Stanfel CRO 1:31:18, 77) Tibor Golob Mrak SLO 1:31:20, 78) Petar Doganov BUL 1:31:32, 79) Tomas Boril CZE 1:31:59, 80) Christian Wartbichler AUT 1:32:24, 81) Thomas Reynolds NZL 1:32:40, 82) Rhodri Buffett GBR 1:32:55, 83) Maciej Jasinski POL 1:33:34, 84) Ali Çakal TUR 1:33:48, 85) Andreas Boesen DEN 1:34:21, 86) Jorge Fortunato POR 1:34:27, 87) Nabil Abderraman Elena ESP 1:35:10, 88) Siarhey Fedatsenka BLR 1:35:12, 89) Nick Andrewartha AUS 1:35:21, 90) Javier Ruiz de la Herranz Pindal ESP 1:35:32, 91) Karolis Lazdauskas LTU 1:35:41, 92) Kristo Heinmann EST 1:35:45, 93) Maciej Hewelt POL 1:35:51, 94) Sandro Schachner AUT 1:36:25, 95) Jaagup Truusalu EST 1:36:27, 96) Tadas Vidzikauskas LTU 1:37:00, 97) Andreu Blanes Reig ESP 1:37:31, 98) Paul Lützkendorf GER 1:37:35, 99) Rafal Podzinski POL 1:38:00, 100) Ralph Street GBR 1:38:12, 101) Jerker Lysell SWE 1:38:14, 102) Mathieu Ringot FRA 1:38:32, 103) Matthew Halliday GBR 1:38:57, 104) Jochen Verdeyen BEL 1:39:03, 105) Nicolas Simonin IRL 1:39:16, 106) Mikhail Makeyenka BLR 1:39:40, 107) Daniel Martin de los Rios de la Rubia ESP 1:39:52, 108) Leonas Mockunas LTU 1:41:54, 109) Tiago Romao POR 1:42:06, 110) Simion Suciu ROU 1:43:37, 111) Oscar Phillips AUS 1:43:57, 112) Vasil Michailov BUL 1:44:49, 113) Stefan Ringer SVK 1:45:09, 114) Antonio Martinez Perez ESP 1:45:35, 115) Gabor Turcsan HUN 1:45:51, 116) Scott McDonald NZL 1:45:52, 117) Jeremy Genar BEL 1:46:49, 118) Jure Zmrzlikar SLO 1:47:22, 119) Dylan Hemer RSA 1:47:37, 120) Lachlan Dow AUS 1:48:04, 121) Gilles De Neyer BEL 1:48:42, 122) David Sayanda POR 1:49:40, 123) Oliver Mitchell AUS 1:49:48, 124) Jacopo Benini ITA 1:50:35, 125) Ruairi Short IRL 1:50:40, 126) Alex Pope RSA 1:51:05, 127) Robbie Anderson CAN 1:52:49, 128) Eralp Yilmaz TUR 1:53:03, 129) Viktor Kravchuk UKR 1:57:15, 130) Thomas Schuh AUT 1:59:20, 131) Colin Abbott CAN 1:59:23, 132) Lee Hawkings CAN 2:01:03, 133) Lorenzo Pittau ITA 2:02:39, 134) Andrew Strat USA 2:03:23, 135) Colm Hill IRL 2:04:36, 136) Graham Ereaux CAN 2:08:07, 137) Geoff Stacey AUS 2:08:52, 138) Jordan Laughlin USA 2:12:04, 139) Natsuki Uno JPN 2:14:19, 140) Ryo Hotta JPN 2:14:35, 141) Masashi Okamoto JPN 2:15:19, 142) Malcolm Wyatt-Mair USA 2:16:25, 143) Fraser Ross CAN 2:17:46, 144) Diogo Miguel POR 2:19:15, 145) Fiach O’Rourke IRL 2:19:39, 146) Shinichi Hayashi JPN 2:20:21, 147) Kenya Matsui JPN 2:21:32, 148) Faith Öztürk TUR 2:27:44, 149) Chi Kin Man HKG 2:38:00, 150) John Goodwin USA 2:38:42, 151) Özgür Fettah TUR 2:46:37, 152) Chi Pang Chan HKG 4:14:36; Gustav Bergman SWE DSQ, András Szabo HUN DSQ, Mate Kerenyi HUN DSQ, Mikus Zagata LAT DSQ, Ulf Forseth Indgaard NOR DSQ, Ivan Sirakov BUL DSQ, Zemgus Zagata LAT DSQ, Leon Keely AUS DSQ, Artur Karimbaev RUS DSQ, Vili Niemi FIN DSQ, Florin Bunea ROU DSQ, Wouter Foppen NED DSQ, Damian Konotopetz CAN DSQ, Tommaso Scalet ITA DSQ, Gabriel Svobodny USA DSQ, Sadik Caner Balkozak TUR DSQ, Keisuke Nomoto JPN DSQ, Koen De Jong NED DNS, Arturs Paulins LAT DNS, Jack Vincent NZL DNS, Ali Karaefe TUR DNS.

Relay

Women

1) Sweden 2:19:52 (Beata Falk, Lina Strand, Jenny Lönnkvist), 2) Denmark 2:21:12 (Ida Bobach, Signe Klinting, Maja Alm), 3) Norway 2:28:20 (Anette Baklid, Kine Hallan Steiwer, Mariann Ulvestad), 4) Finland 2:33:07 (Aino Leskinen, Marika Teini, Venla Niemi), 5) France 2:37:09 (Marine Leloup, Gaelle Barlet, Karine D’Harreville), 6) Russia 2:37:27 (Veronika Khismatullina, Anastasia Trubkina, Tatyana Mendel), 7) Czech Republic 2:38:10 (Tereza Novotna, Jindra Hlavova, Eva Kabathova), 8) Switzerland 2:38:26 (Bettina Aebi, Isabelle Feer, Judith Wyder), 9) Spain 2:44:45 (Carla Guillen Escriba, Anna Seralonga Arques, Ona Rafols Perramon), 10) Great Britain 2:47:27 (Anne Edwards, Alice Butt, Hollie Orr), 11) Latvia 2:47:44 (Ilze Cahrausa, Marita Freimane, Krista Mihailova), 12) Hungary 2:49:59 (Dora Szerencsi, Eszter Öry, Dorottya Peley), 13) Estonia 2:54:01 (Piibe Tammemäe, Eleri Hirv, Grete Gutmann), 14) Lithuania 2:55:02 (Joana Cesnaite, Ausra Miksyte, Tekle Emilija Gvildyte), 15) Poland 3:00:30 (Daria Lajn, Marlena Wieleba, Monika Gajda), 16) New Zealand 3:05:37 (Greta Knarston, Georgia Whitla, Lizzie Ingham), 17) Ukraine 3:17:32 (Iryna Dryutova, Inna Blagodarna, Viktoriya Benyk), 18) Australia 3:19:21 (Rachel Effeney, Krystal Neumann, Belinda Lawford), 19) Italy 3:24:56 (Nicole Scalet, Carlotta Scalet, Adrienne Brandi), 20) Austria 3:27:56 (Elisa Elstner, Stephanie Killmann, Ursula Kadan), 21) USA 3:46:45 (Holly Kuetner, Tori Borish, Anna Shafer-Skelton), 22) Japan 4:28:12 (Risa Homma, Miharu Takano, Satoko Suzuki); Hong Kong DSQ (Tsz Ying Yu, Ying Kiu Chow, Ka Ki Leung), Turkey DSQ.

Men

1) Sweden 2:28:36 (Erik Liljekvist, Olle Boström, Johan Runesson), 2) Russia 2:33:41 (Yury Kiryanov, Georgy Mavchun, Dmitry Masnyy), 3) Norway 2:33:58 (Ulf Forseth Indgaard, Bjørn Danielsen Ekeberg, Erik Sagvolden), 4) Estonia 2:34:23 (Lauri Tammemäe, Lauri Sild, Timo Sild), 5) Finland 2:37:12 (Leo Laakkonen, Aaro Asikainen, Olli-Markus Taivainen), 6) Denmark 2:40:33 (Rasmus Thrane Hansen, Rasmus Kiilerich Kragh, Sören Bobach), 7) Switzerland 2:42:31 (Matthias Kyburz, Raffael Huber, Martin Hubmann), 8) Czech Republic 2:47:15 (Stepan Kodeda, Matej Klusacek, Adam Chromy), 9) Great Britain 2:50:26 (Rhodri Buffett, Ralph Street, Matthew Halliday), 10) France 2:55:18 (Frederic Tranchand, Theo Fleurent, Lucas Basset), 11) Italy 2:56:24 (Andrea Seppi, Jonas Rass, Roberto Dallavalle), 12) Germany 2:57:57 (Christoph Brandt, Bjarne Friedrichs, Paul Lützkendorf), 13) Belarus 2:59:49 (Aliaksei Aleksiayonak, Yury Tambasau, Yauheni Dzedavets), 14) Austria 3:00:00 (Tobias Killmann, Erik Nilsson-Simkovics, Wolfgang Siegert), 15) Ukraine 3:00:20 (Denys Shcherbakov, Maksym Shcherbakov, Artem Panchenko), 16) Bulgaria 3:00:37 (Ivan Sirakov, Petar Doganov, Stanimir Belomazhev), 17) Latvia 3:00:41 (Zemgus Zagata, Kalvis Mihailovs, Andris Jubelis), 18) New Zealand 3:02:52 (Thomas Reynolds, Scott McDonald, Simon Jager), 19) Lithuania 3:03:40 (Karolis Lazdauskas, Mantas Martinkus, Jonas Vytautas Gvildys), 20) Belgium 3:23:06 (Wouter Leeuws, Jeremy Genar, Jochen Verdeyen), 21) Australia 3:24:29 (Leon Keely, Oliver Mitchell, Nick Andrewartha), 22) Portugal 3:24:32 (Tiago Romao, David Sayanda, Jorge Fortunato), 23) Spain 3:32:15 (Daniel Martin de los Rios, Nabil Abderraman Elena, Andreu Blanes Reig), 24) Ireland 3:36:49 (Nicolas Simonin, Colm Hill, Ruairi Short), 25) Netherlands 3:39:10 (Olav Johannes Deelstra, Wouter Foppen, Koen De Jong), 26) Canada 3:55:29 (Damian Konotopetz, Colin Abbott, Graham Ereaux), 27) Turkey 4:38:28 (Faith Öztürk, Vasil Michailov, Sadik Caner Balkozak); Japan DSQ, Hungary DSQ, Poland DSQ, Spain DSQ, USA DSQ.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation