Junior World Orienteering Championships 2007

Dubbo, Australia

8-13 July 2007
Website: www.jwoc2007.orienteering.asn.au
IOF Senior Event Adviser:
Urs Hofer (SUI)
Bulletin 3
Bulletin 2

Results

Sprint

Women

1) Eva Svensson SWE 13:19, 2) Sarka Svobodna CZE 13:20, 3) Maja Alm DEN 13:23, 4) Siri Ulvestad NOR 13:35, 5) Jenny Lönnkvist SWE 13:37, 6) Anastasia Trubkina RUS 13:56, 7) Eva Kabathova CZE 14:02, 8) Silje Jahren NOR 14:05, 9) Anna Forsberg SWE 14:11, 9) Ausra Miksyte LTU 14:11, 9) Beata Falk SWE 14:11, 12) Kine Hallan Steiwer NOR 14:12, 13) Mariya Seledkova RUS 14:21, 14) Heidi Bakstevold NOR 14:23, 14) Sara Würmli SUI 14:23, 16) Signe Klinting DEN 14:24, 17) Monika Dolezalova CZE 14:28, 17) Grete Gutmann EST 14:28, 19) Greta Knarston NZL14:29, 20) Judith Wyder SUI 14:33, 20) Lizzie Ingham NZL 14:33, 20) Ursula Kaden AUT 14:33, 23) Vanessa Round AUS 14:36, 24) Gabija Razaityte LTU 14:38, 25) Ida Bobach DEN 14:39, 26) Marjo Likanen FIN 14:41, 26) Olga Ivanova RUS 14:41, 28) Tanya Frey SUI 14:43, 29) Léa Vercellotti FRA 14:44, 30) Fanni Gyurkó HUN 14:48, 30) Marie Winkler GER 14:48, 30) Tatyana Mendel GER 14:48, 33) Ida Marie Bjørgul NOR 14:55, 33) Saila Kinni FIN 14:55, 35) Frida Aspnäs SWE 15:00, 36) Heini Saarimäki FIN 15:01, 37) Regula Müller SUI 15:04, 38) Sara Eskilsson SWE 15:05, 39) Anina Senn SUI 15:06, 40) Aino Leskinen FIN 15:07, 41) Line Søderlund DEN 15:10, 42) Heini Papinsaari FIN 15:11, 42) Ivett Hrenkó HUN 15:11, 42) Sabine Hauswirth SUI 15:11, 45) Ona Rafols Perramon ESP 15:14, 46) Esther Doetsch GER 15:15, 47) Kate Rea NZL 15:16, 48) Krista Mihailova LAT 15:24, 49) Eszter Öry HUN 15:23, 50) Ilze Cahrausa LAT 15:24, 51) Mali Nielsen NOR 15:25, 52) Rachel Effeney AUS 15:28, 52) Alena Trapeznikova RUS 15:28, 54) Simona Karochova CZE 15:30, 55) Marie Hauerslev DEN 15:35, 56) Nicola Peat NZL 15:39, 57) Rasa Bruna LAT 15:46, 57) Kate Morrison NZL 15:46, 59) Nicole Scarlet ITA 15:51, 60) Rebecca Roberts GBR 15:55, 61) Ines Grunau GER 15:58, 61) Tessa Hill GBR 15:58, 63) Belinda Lawford AUS 16:05, 64) Anne Edwards GBR 16:08, 65) Gaelle Barlet FRA 16:13, 65) Bridget Anderson AUS 16:13, 67) Heather Harding AUS 16:19, 68) Karine D’Harreville FRA 16:26, 69) Ugne Grigonyte LTU 16:38, 70) Alicia Gil Sanchez ESP 16:43, 71) Ekaterina Terekhova RUS 17:08, 72) Tineke Berthelsen NZL 17:22, 73) Jessica Davis AUS 17:25, 74) Carol Ross CAN 17:26, 74) Hollie Orr GBR 17:26, 76) Carla Guillen Escriba ESP 17:31, 77) Holly Kuestner USA 19:07, 78) Mayumi Nemoto JPN 19:28, 79) Zhou Xiangyi CHN 19:41, 80) Ciara Largey IRL 19:48, 81) Feng Jiayi CHN 20:07, 82) Muiharu Takano JPN 20:37, 83) Eileen Underwood USA 21:33, 84) Yuki Shirakata JPN 22:08, 85) Stephanie Killman AUT 22:52, 86) Masami Tagawa JPN 23:31, 87) Lu Jiamin CHN 24:03, 88) Yukara Nagata JPN 25:47; Camilla Bergmann DEN mp, Yukina Aoyama JPN mp.

Men

1) Vojtech Kral CZE 13:59, 2) Olav Lundanes NOR 14:05, 3) Ivan Sirakov BUL 14:23, 4) Martin Hubmann SUI 14:27, 5) Zsolt Lenkei HUN 14:28, 5) Christian Bobach DEN 14:28, 7) Severin Howald SUI 14:37, 7) Rico Mogensen DEN 14:37, 9) Patrik Karlsson SWE 14:38, 10) Simon Uppill AUS 14:39, 10) Stephan Kodeda CZE 14:39, 12) Lauri Tammemäe EST 14:40, 13) Søren Bobach DEN 14:41, 14) Johan Aronsson SWE 14:42, 14) Thomas Reynolds NZL 14:42, 16) Timo Sild EST 14:43, 17) Oskari Liukkonen FIN 14:44, 18) Dmitry Masnyy RUS 14:46, 19) Mikael Kristensson SWE 14:47, 20) András Szabo HUN 14:50, 20) Eri Sagvolden NOR 14:50, 22) Duncan Coombs GBR 14:51, 23) Giancarlo Simion ITA 14:52, 24) Petter Eriksson SWE 14:56, 25) Torgeir Nørbech NOR 15:02, 26) Jonas Gvildys LTU 15:06, 26) Segey Zhupikov RUS 15:06, 28) Adam Chromy CZE 15:08, 29) Magne Dæhli NOR 15:09, 30) Matej Klusacek CZE 15:10, 31) Philipp Sauter SUI 15:12, 32) Johan Runesson SWE 15:13, 33) Andrea Seppi ITA 15:16, 34) Anders Olesen DEN 15:17, 35) Damir Kurmakaev RUS 15:19, 36) Michal Krajcik SVK 15:21, 37) Bjørn Ekeberg NOR 15:22, 38) Olli-Markus Taivainen FIN 15:24, 38) Jan Benes CZE 15:24, 40) Simon Hoder SUI 15:25, 41) Joe Mercer GBR 15:31, 41) Vilius Aleliunas LTU 15:31, 43) Jonas Rass ITA 15:32, 44) Yury Kiryanov RUS 15:37, 45) Jonas Merz SUI 15:38, 45) Juste Raimbault FRA 15:38, 47) Martin Mazur SVK 15:39, 48) Simon Jager NZL 15:40, 49) Christian Wartbichler AUT 15:42, 49) Anatolijis Tarasovs LAT 15:42, 49) Rasmus Hansen DEN 15:42, 52) Wolfgans Siegert AUT 15:44, 52) Aaro Asikainen FIN 15:44, 54) Robin Froberg FIN 15:49, 54) Máté Kerenyi HUN 15:49, 56) Christoph Brandt GER 15:50, 57) Benjamin Lepoutre GRA 15:51, 58) Sebastian Bergmann GER 15:55, 59) Doug Tullie GBR 15:59, 60) Sören Lösch GER 16:01, 61) Bastien Megin FRA 16:07, 62) John Rocke GBR 16:08, 63) Tobias Killman AUT 16:13, 64) Sandro Schachner AUT 16:19, 65) Håkon Heggedal NOR 16:24, 65) Martin Simpson EST 16:24, 67) Hector Haines GBR 16:28, 68) Iain Embrey GBR 16:29, 69) Aapo Summanen FIN 16:30, 70) Daniel Martin de los Rios ESP 16:33, 71) Rhys Challen AUS 16:38, 72) Kalvis Mihailovs LAT 16:39, 73) Johan Goubau BEL 16:40, 74) Seamus O’Boyle IRL 16:48, 75) Stanmir Belomazhev BUL 16:50, 75) Daniel Portal Gordillo ESP 16:50, 77) Sam McNally NZL 17:00, 78) Rapolas Striuka LTU 17:01, 78) Louis Elson AUS 17:01, 80) Fransisco Navarro Cutillas ESP 17:03, 81) Gilles de Neyer BEL 17:04, 82) Petar Doganov BUL 17:19, 83) Nick Andrewartha AUS 17:25, 84) Jack Vincent NZL 17:33, 84) Mike Sandstrom USA 17:33, 86) Rob Fell AUS 17:43, 87) Morten Neve AUS 17:49, 88) Illian Tonchev BUL 17:55, 89) Ondrej Kvaka SVK 18:00, 90) Ruairi Short IRL 18:06, 91) Jonas Munthe DEN 18:27, 92) Andrew Peat NZL 18:31, 93) Wataru Kume JPN 18:32, 94) Fiach O’Rourke IRL 18:33, 95) Chen Min CHN 18:34, 96) John Goodwin USA 18:36, 97) Chen Juwen CHN 18:44, 98) Robbie Anderson CAN 18:49, 99) Yusuke Ohashi JPN 18:52, 100) Marty Hawkes-Teeter USA 18:54, 101) Andy Strat USA 18:55, 102) Matt Hryciuk CAN 19:09, 103) Brian Poon HKG 19:22, 104) Taisuke Kamiya JPN 19:25, 105) Shunsuke Uno JPN 19:57, 106) Malcolm Wyatt-Mair USA 20:03, 107) Yuki Tsuckiya JPN 20:09, 108) Yau Chiu Hui HKG 20:14, 109) Jonas Mathys SUI 21:21, 110) Luca Dallavalle ITA 21:25, 111) Colm Hill IRL 21:39, 112) Chi Kin Man HKG 21:50, 113) Nariaki Komiyama JPN 22:02, 114) Robbie Paddock USA 22:16, 115) Ho Ching Chiu HKG 22:43, 116) Fraser Ross CAN 23:21, 117) Liang Jianlong CHN 24:49, 118) Scott Foubister CAN 25:00, 119) U Hang Leung HKG 35:53; Frédéric Tranchard FRA mp, Philipp Muller GER mp, Mikus Zagata LAT mp, Riki Cambridge NZL mp, Evgeny Paladiev RUSmp, Biel Rafols Perramon ESP mp, Nicholas Simonin IRL mp, Petr Nurmukhametov RUS dns, Ola Martner SWE dns.

Middle distance

Women

1) Jenny Lönnkvist SWE 22:07, 2) Ida Marie Bjørgul NOR 23:41, 3) Tatyana Mendel RUS 24:32, 3) Saila Kinni FIN 24:32, 5) Anastasia Trubkina RUS 24:41, 6) Simona Karochova CZE 24:44, 7) Silje Jahren NOR 25:11, 8) Sarka Svobodna CZE 25:25, 9) Heidi Bakstevold NOR 25:32, 10) Heini Papinsaari FIN 25:39, 11) Mali Nielsen NOR 25:43, 12) Alena Trapeznikova RUS 25:52, 12) Sara Eskilsson SWE 25:52, 14) Fanni Gyurkó HUN 26:00, 15) Vanessa Round AUS 26:10, 16) Ausra Miksyte LTU 26:30, 17) Ursula Kaden AUT 26:33, 18) Judith Wyder SUI 26:39, 19) Ida Bobach DEN 26:42, 20) Tineke Berthelsen NZL 26:49, 21) Maja Alm DEN 26:55, 22) Sabine Hauswirth SUI 27:07, 23) Eva Svensson SWE 27:13, 24) Tanja Frey SUI 27:16, 25) Signe Klinting DEN 27:18, 26) Marie Winkler GER 27:31, 27) Eva Kabathova CZE 27:39, 28) Heini Saarimäki FIN 27:47, 28) Tessa Hill GBR 27:47, 30) Sara Würmli SUI 27:53, 31) Beata Falk SWE 27:54, 32) Lizzie Ingham NZL 27:56, 33) Gabija Razaityte LTU 28:13, 34) Karine d’Harreville FRA 28:16, 35) Marjo Liikanen FIN 28:22, 36) Léa Vercellotti FRA 28:37, 37) Hollie Orr GBR 28:38, 38) Heather Harding AUS 28:46, 39) Line Søderlund DEN 29:00, 39) Ekaterina Terekhova RUS 29:00, 41) Nicole Scalet ITA 29:04, 42) Anne Edwards GBR 29:13, 43) Ugne Grigonyte LTU 29:20, 44) Eleri Hirv EST 29:41, 45) Monika Dolezalova CZE 30:01, 46) Anna Forsberg SWE 30:03, 47) Jessica Davis AUS 30:07, 48) Grete Gutmann EST 30:11, 49) Regula Müller SUI 30:47, 50) Kate Morrison NZL 31:20, 51) Mariya Seledkova RUS 31:24, 52) Aino Leskinen FIN 31:56, 53) Holly Kuestner USA 33:37, 54) Kine Hallan Steiwer NOR 34:48, 55) Bridget Anderson AUS 35:13, 56) Eszter Öry HUN 35:25, 57) Gaelle Barlet FRA 35:58; Rasa Bruna LAT mp, Carla Guillen Escriba ESP mp, Stephanie Killman AUT dns.

Men

1) Olav Lundanes NOR 23:15, 2) Petter Eriksson SWE 23:59, 3) Martin Hubmann SUI 24:02, 4) Magne Dæhli NOR 24:29, 5) Adam Chromy CZE 24:31, 6) Michal Krajcik SVK 24:53, 7) Zsolt Lenkei HUN 24:59, 8) Johan Runesson SWE 25:09, 9) Jonas Rass ITA 25:45, 10) Torgeir Nørbech NOR 25:53, 11) Timo Sild EST 25:58, 12) Vilius Aleliunas LTU 25:59, 13) Severin Howald SUI 26:05, 14) Martin Mazur SVK 26:16, 15) Patrik Karlsson SWE 26:23, 16) Doug Tullie GBR 26:28, 17) Stepan Kodeda CZE 26:30, 18) Søren Bobach DEN 26:34, 19) Matej Klusacek CZE 26:36, 20) Erik Sagvolden NOR 26:49, 21) Simon Uppill AUS 26:51, 22) Jonas Merz SUI 26:58, 23) András Szabo HUN 27:09, 24) Bjørn Ekeberg NOR 27:11, 25) Jonas Mathys SUI 27:17, 26) Mikael Kristensson SWE 27:21, 27) Dmitry Masnyy RUS 27:38, 28) Sebastian Bergmann GER 27:47, 29) Vojtech Kral CZE 27:57, 30) Aapo Summanen FIN 28:10, 31) Bastien Mengin FRA 28:11, 32) Jan Benes CZE 28:23, 33) Rico Mogensen DEN 28:31, 34) Philipp Sauter SUI 28:35, 35) Juste Raimbault FRA 28:40, 36) Olli-Markus Taivainen FIN 28:44, 37) Rasmus Hansen DEN 28:54, 38) Máté Kerenyi HUN 28:58, 39) Christian Bobach DEN 29:05, 40) Duncan Coombs GBR 29:06, 41) Daniel Portal Gordillo ESP 29:08, 42) Anatolijis Tarasovs LAT 29:09, 43) Lauri Tammemäe EST 29:16, 44) Tobias Killman AUT 29:33, 45) Sören Lösch GER 29:39, 46) Johan Aronsson SWE 29:43, 47) Nicholas Simonin IRL 29:55, 48) Robin Froberg FIN 29:57, 49) Petr Nurmukhametov RUS 30:08, 50) Joe Mercer GBR 30:12, 51) Ola Martner SWE 30:38, 52) Christian Wartbichler AUT 30:47, 53) Philipp Muller GER 32:27, 54) Kalvis Mihailovs LAT 32:36, 55) Daniel Martin de los Rios ESP 33:40, 56) Frédéric Tranchard FRA 35:00, 57) Luca Dallavalle ITA 35:24; Thomas Reynolds NZL mp, Illian Tonchev BUL mp, Petar Doganov BUL mp.

Long distance

Women

1) Siri Ulvestad NOR 1:00:47, 2) Kine Hallan Steiwer NOR 1:01:13, 3) Heini Saarimäki FIN 1:01:48, 4) Sabine Hauswirth SUI 1:02:48, 5) Silje Jahren NOR 1:02:34, 6) Vanessa Round AUS 1:02:50, 7) Simona Karochova CZE 1:03:48, 8) Anna Forsberg SWE 1:04:16, 9) Jenny Lönnkvist SWE 1:05:36, 10) Sara Würmli SUI 1:06:13, 11) Alena Trapeznikova RUS 1:06:23, 12) Maja Alm DEN 1:06:24, 13) Karine D’Harraville FRA 1:06:36, 14) Mali Nielsen NOR 1:06:42, 15) Signe Klinting DEN 1:07:05, 16) Greta Knarston NZL 1:07:46, 17) Ida Marie Bjørgul NOR 1:07:51, 18) Sarka Svobodna CZE 1:08:23, 19) Marjo Liikanen FIN 1:08:40, 20) Gabija Razaityte LTU 1:08:56, 21) Aino Leskinen FIN 1:08:57, 22) Sara Eskilsson SWE 1:09:15, 23) Line Søderlund DEN 1:09:54, 24) Monika Dolezalova CZE 1:10:01, 25) Saila Kinni FIN 1:10:06, 26) Tessa Hill GBR 1:10:12, 27) Fanni Gyurkó HUN 1:10:16, 28) Eva Kabatjova CZE 1:10:19, 29) Ursula Kadan AUT 1:10:30, 30) Judith Wyder SUI 1:10:49, 31) Regula Müller SUI 1:10:54, 32) Ona Rafols Perramon ESP 1:11:44, 33) Ida Bobach DEN 1:11:46, 34) Marie Hauerslev DEN 1:11:57, 35) Heidi Bakstevold NOR 1:12:13, 36) Olga Ivanova RUS 1:12:22, 37) Léa Vercellotti FRA 1:12:23, 38) Ekaterina Terekhova RUS 1:12:43, 39) Anastasia Trubkina RUS 1:12:47, 40) Tatyana Mendel RUS 1:12:50, 41) Eleri Hirv EST 1:12:56, 42) Lizzie Ingham NZL 1:12:59, 43) Nicole Scalet ITA 1:13:17, 44) Hollie Orr GBR 1:13:20, 45) Tanya Frey SUI 1:13:27, 46) Ausra Miksyte LTU 1:13:52, 47) Anina Senn SUI 1:13:56, 48) Krista Mihailova LAT 1:15:48, 49) Kate Morrison NZL 1:16:18, 50) Beata Falk SWE 1:16:24, 51) Frida Aspnäs SWE 1:16:57, 52) Eszter Öry HUN 1:17:14, 53) Rachel Effeney AUS 1:17:16, 54) Heini Papinsaari FIN 1:17:28, 55) Alicia Gil Sanchez ESP 1:17:56, 56) Grete Gutmann EST 1:18:11, 57) Eva Svensson SWE 1:20:21, 58) Kate Rea NZL 1:20:30, 59) Camilla Bergmann DEN 1:20:35, 60) Tineke Berthelsen NZL 1:20:36, 61) Rasa Bruna LAT 1:20:54, 62) Ciara Largey IRL 1:20:55, 63) Mariya Seledkova RUS 1:21:44, 64) Anne Edwards GBR 1:22:07, 64) Gaelle Barlet FRA 1:22:07, 66) Carla Guillen Escriba ESP 1:22:18, 67) Esther Doetsch GER 1:23:36, 68) Ines Grunau GER 1:24:36, 69) Nicola Peat NZL 1:24:25, 70) Heather Harding AUS 1:27:18, 71) Ilze Cahrausa LAT 1:28:32, 72) Ivett Hrenkó HUN 1:28:32, 73) Marie Winkler GER 1:28:49, 74) Bridget Anderson AUS 1:29:21, 75) Carol Ross CAN 1:29:58, 76) Kati Rooni EST 1:30:29, 77) Ugne Grigonyte LTU 1:30:55, 78) Jessica Davis AUS 1:31:24, 79) Feng Jiayi CHN 1:36:27, 80) Holly Kuestner USA 1:40:57, 81) Belinda Lawford AUS 1:41:01, 82) Zhou Xiangyi CHN 1:57:41, 83) Lu Jiamin CHN 2:00:57, 84) Muiharu Takano JPN 2:01:00, 85) Yukina Aoyama JPN 2:03:40, 86) Mayumi Nemoto JPN 2:06:18, 87) Masami Tagawa JPN 1:29:23, 88) Yuki Shirakata JPN 2:48:04; Stephanie Killman AUT mp, Rebecca Roberts GBR mp, Yukara Nagata JPN mp, Eileen Underwood USA mp.

Men

1) Olav Lundanes NOR 1:11:30, 2) Magne Dæhli NOR 1:14:05, 3) Christian Bobach DEN 1:15:31, 4) Simon Uppill AUS 1:16:42, 5) Stephan Kodeda CZE 1:17:40, 6) Torgeir Nørbech NOR 1:17:51, 7) Søren Bobach DEN 1:17:58, 8) Jan Benes CZE 1:17:59, 9) Adam Chromy CZE 1:18:24, 10) Martin Hubmann SUI 1:18:29, 11) Timo Sild EST 1:18:41, 12) Johan Aronsson SWE 1:18:51, 13) Stanmir Belomazhev BUL 1:19:31, 14) Ivan Sirakov BUL 1:19:51, 15) Simon Hodler SUI 1:20:48, 16) Zsolt Lenkei HUN 1:20:51, 16) Yury Kiryanov RUS 1:20:51, 18) Mikael Kristensson SWE 1:20:52, 19) Jonas Merz SUI 1:21:14, 20) Jonas Gvildys LTU 1:21:15, 21) Vojtech Kral CZE 1:21:21, 22) Jonas Rass ITA 1:21:50, 23) Anders Olesen DEN 1:21:51, 24) Michal Krajcik SVK 1:22:14, 25) Aaro Asikainen FIN 1:22:50, 26) Severin Howald SUI 1:22:52, 27) Erik Sagvolden NOR 1:23:19, 28) Frédéric Tranchard FRA 1:23:55, 29) Oskari Liukkonen FIN 1:23:57, 30) Juste Raimbault FRA 1:24:34, 31) Olli-Markus Taivainen FIN 1:24:46, 32) Dmitry Masnyy RUS 1:24:56, 33) Bjørn Ekeberg NOR 1:25:06, 34) Damir Kurmakaev RUS 1:25:10, 35) Jonas Mathys SUI 1:25:11, 36) Joe Mercer GBR 1:25:24, 37) Louis Elson AUS 1:25:35, 38) Andrea Seppi ITA 1:25:51, 39) Duncan Coombs GBR 1:25:55, 40) Sören Lösch GER 1:25:58, 41) Wolfgang Siegert AUT 1:26:09, 42) Philipp Sauter SUI 1:26:25, 43) Giancarlo Simion ITA 1:26:47, 44) Anatolijis Tarasovs LAT 1:26:55, 45) Christoph Brandt GER 1:27:00, 46) Christian Wartbichler AUT 1:27:09, 47) Máté Kerenyi HUN 1:27:16, 47) Doug Tullie GBR 1:27:16, 49) Rico Mogensen DEN 1:27:25, 50) Petter Eriksson SWE 1:27:31, 51) Hector Haines GBR 1:27:39, 52) Håkon Heggedal NOR 1:28:16, 53) Eduard Smehlik CZE 1:28:31, 54) Daniel Portal Gordillo ESP 1:28:49, 55) Martin Mazur SVK 1:29:23, 56) Sebastian Bergmann GER 1:29:25, 57) Tobias Killman AUT 1:29:30, 58) Robin Froberg FIN 1:29:39, 58) Bastien Mengin FRA 1:29:39, 60) Duca Dallavalle ITA 1:29:44, 61) Matej Klusacek CZE 1:29:48, 62) Lauri Tammemäe EST 1:30:00, 63) Thomas Reynolds NZL 1:30:04, 64) Rasmus Hansen DEN 1:30:16, 65) Patrik Karlsson SWE 1:30:30, 66) Biel Rafols Perramon ESP 1:31:11, 67) Vilius Aleliunas LTU 1:31:12, 68) Mikus Zagata LAT 1:31:16, 69) Petar Doganov BUL 1:31:27, 70) Johan Runesson SWE 1:32:01, 71) Aapo Summanen FIN 1:32:04, 72) Rapolas Striuka LTU 1:32:15, 73) Martin Simpson EST 1:32:40, 74) Sam McNally NZL 1:33:09, 75) Jonas Munthe DEN 1:34:21, 76) Illian Tonchev BUL 1:34:55, 77) Philipp Muller GER 1:35:47, 78) Jack Vincent NZL 1:36:11, 79) Evgeny Paladiev RUS 1:37:22, 80) Mike Sandstrom USA 1:37:31, 81) Riki Cambridge NZL 1:37:33, 82) András Szabo HUN 1:37:40, 83) John Rocke GBR 1:37:44, 84) Sergey Zhupikov RUS 1:37:51, 85) Benjamin Lepoutre FRA 1:39:22, 86) Sandro Schachner AUT 1:39:59, 87) Rob Fell AUS 1:40:20, 88) Scott Foubister CAN 1:41:28, 89) Ondrej Kvaka SVK 1:42:46, 90) Taisuke Kamiya JPN 1:43:46, 90) Nicholas Simonin IRL 1:43:46, 92) Robbie Paddock USA 1:44:27, 93) Morten Neve AUS 1:45:51, 94) Rhys Challen AUS 1:46:01, 95) Daniel Martin de los Rios ESP 1:46:49, 96) Nick Andrewartha AUS 1:47:43, 97) Marty Hawkes-Teeter USA 1:48:49, 98) Ruairi Short IRL 1:49:52, 99) Matt Hryciuk CAN 1:55:44, 100) Andrew Peat NZL 1:56:09, 101) Colm Hill IRL 1:57:10, 102) Nariaki Komiyama JPN 1:58:16, 103) Robbie Anderson CAN 1:58:43, 104) Fiach O’Rourke IRL 2:00:31, 105) Andy Strat USA 1:00:37, 106) Fraser Ross CAN 2:06:09, 107) Iain Embrey GBR 2:08:21, 108) Brian Poon HKG 2:13:45, 109) Gilles de Neyer BEL 2:14:19, 110) Malcolm Wyatt-Mair USA 2:15:18, 111) U Hang Leung HKG 2:16:56, 112) Chi Kin Man HKG 2:16:59, 113) Yusuke Ohashi JPN 2:17:34, 114) Yuki Tsuchiya JPN 2::21:48, 115) John Goodwin USA 2:25:18, 116) Chen Min CHN 2:37:46, 117) Wataru Kume JPN 2:42:05, 118) Ho Ching Chiu HKG 2:49:03, 119) Yau Chiu Hui HKG 2:52:01, 120) Chen Juwen CHN 3:00:47, 121) Liang Jianlong CHN 3:04:54; Johan Goubau BEL mp, Fransisco Navarro Cutillas ESP mp, Seamus O’Boyle IRL mp, Shunsuke Uno JPN mp, Kalvis Mihailovs LAT mp, Simon Jager NZL mp, Petr Nurmukhametov RUS mp, Ola Martner SWE dns.

Relay

Women

1) Norway 1:41:49 (Kine Hallan Steiwe, Silje Jahren, Siri Ulvestad), 2) Sweden 1:41:49 (Eva Svensson, Sara Eskilsson, Jenny Lönnkvist), 3) Switzerland 1:43:05 (Sara Würmli, Judith Wyder, Sabine Hauswirth), 4) Finland 1:43:48 (Heini Saarimäki, Saila Kinni, Marjo Liikanen), 5) Czech Republic 1:44:06 (Sarka Svobodna, Eva Kabatjova, Simona Karochova), 6) Russia 1:46:03 (Mariya Seledkova, Olga Ivanova, Ekaterina Terekhova), 7) Hungary 1:47:59 (Fanni Gyurkó, Ivett Hrenkó, Eszter Öry), 8) Lithuania 1:49:42 (Ausra Miksyte, Ugne Grigonyte, Gabija Razaityte), 9) France 1:51:08 (Karine d’Harreville, Gaelle Barlet, Léa Vercellotti), 10) Denmark 1:51:55 (Signe Klinting, Line Søderlund, Maja Alm), 11) Australia 1:53:35 (Heather Harding, Rachel Effeney, Vanessa Round), 12) Latvia 1:55:36 (Ilze Cahrausa, Rasa Bruna, Krista Mihailova), 13) Great Britain 1:55:48 (Anne Edwards, Hollie Orr, Tessa Hill), 14) New Zealand 1:55:54 (Lizzie Ingham, Tineke Berthelsen, Greta Knarston), 15) Estonia 1:57:59 (Eleri Hirv, Kati Rooni, Grete Gutmann), 16) Spain 2:03:24 (Alicia Gil Sánchez, Carla Guillen Escriba, Ona Ráfols Perramón), 17) Germany 2:19:15 (Esther Doetsch, Marie Winkler, Ines Grunau), 18) China 2:52:39 (Feng Jiayi, Zhou Xiangyi, Lu Jiamin), 19) Japan 2:55:22 (Mayumi Nemoto, Miharu Takano, Yuki Shirakata).

Men

1) Czech Republic 2:09:47 (Stepan Kodeda, Jan Benes, Adam Chromy), 2) Norway 2:10:57 (Torgeir Nørbech, Magne Dæhli, Olav Lundanes), 3) Latvia 2:14:30 (Mikus Zagata, Kalvis Mihailovs, Anatolijis Tarasovs), 4) Sweden (Patrik Karlsson, Petter Eriksson, Johan Aronsson), 5) Switzerland 2:15:38 (Simon Hodler, Severin Howald, Martin Hubmann), 6) Finland 2:18:44 (Aaro Asikainen, Olli-Markus Taivainen, Oskari Liukkonen), 7) Bulgaria 2:19:12 (Ivan Sirakov, Petar Doganov, Stanmir Belomazhev), 8) France 2:19:13 (Juste Raimbault, Benjamin Lepoutre, Frédéric Tranchard), 9) Italy 2:19:15 (Andrea Seppi, Jonas Rass, Giancarlo Simion), 10) Russia 2:19:22 (Yury Kiryanov, Dmitry Masnyy, Evgeny Paladiev), 11) Denmark 2:19:58 (Anders Olesen, Søren Bobach, Christian Bobach), 12) Estonia 2:20:46 (Lauri Tammemäe, Martin Simpson, Timo Sild), 13) Great Britain 2:20:56 (Joe Mercer, Doug Tullie, Duncan Coombs), 14) Lithuania 2:21:13 (Vilius Aleliunas, Rapolas Striuka, Jonas Gvildys), 15) Germany 2:21:16 (Sören Lösch, Sebastian Bergmann, Christoph Brandt), 16) Hungary 2:24:09(Máté Kerenyi, András Szabo, Zsolt Lenkei), 17) Austria 2:25:52 (Tobias Killman, Christian Wartbichler, Wolfgang Siegart), 18) New Zealand 2:27:14 (Thomas Reynolds, Sam McNally, Jack Vincent), 19) Australia 2:32:07 (Louis Elson, Simon Uppill, Rhys Challen), 20) Spain 2:32:31 (Daniel Portal Gordillo, Biel Rafols Perramon, Francisco Navarro Cutillas), 21) Slovakia 2:35:25 (Michal Krajcik, Martin Mazur, Ondrej Kvaka), 22) Ireland 2:48:52 (Nicholas Simonin, Seamus O’Boyle, Ruairi Short), 23) USA 2:58:25 (Mike Sandstrom, Marty Hawkes-Teeter, Robbie Paddock), 24) Japan 3:19:40 (Taisuke Kamiya, Wataru Kume, Nariaki Komiyama), 25) Hong Kong 3:38:39 (Yau Chiu Hui, Brian Poon, Chi Kin Man), 26) China 4:28:27 (Chen Min, Chen Juwen, Liang Jianlong); Canada DSQ (Fraser Ross, Robbie Anderson, Matt Hryciuk).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation