Junior World MTB Orienteering Championships 2012

Veszprem, Hungary

20-25 August 2012
Contact person: Sándor Tálas
Tel: +36 20 364 2734
Email: sandor.talas@gmail.com
Website: www.mtbo.hu/mtbwoc2012.php
IOF Senior Event Adviser:
Wolf Eberle (AUT)

link to bulletin 4
Bulletin 3

Bulletin 2

Bulletin 1

Results

Sprint

Women

1) Lou Denaix FRA 21:52, 2) Henna Saarinen FIN 23:14, 3) Svetlana Poverina RUS 24:08, 4) Katerina Novakova CZE 25:15, 5) Eva Haltofova CZE 25:43, 6) Caecilie Christoffersen DEN 26:12, 7) Julita Linowska POL 26:41, 8) Lisa Pirker AUT 26:43, 9) Ruska Saarela FIN 26:59, 10) Magdalena Ożga POL 28:23, 11) Tatiana Oborina RUS 29:17, 12) Anastasia Shaykina RUS 29:33, 13) Caroline Konring DEN 30:06, 14) Nicole Hueber FRA 30:22, 15) Mia Lindroth FIN 32:23, 16) Olga Mikhaylova RUS 32:50, 17) Anastasia Trifilenkova RUS 32:57, 18) Julia Ritter AUT 33:14, 19) Eeva-Liisa Hakala FIN 33:16, 20) Elena Melikhova RUS 33:40, 21) Agnes Elfving SWE 35:20, 22) Saskia Hofer AUT 37:27, 23) Petra Egei HUN 37:31, 24) Vanda Kinde HUN 38:49, 25) Anne-Claire Defix FRA 39:59, 26) Anezka Parizkova CZE 42:00, 27) Algirda Zaliauskaite LTU 46:46, 28) Mar Soler Puig ESP 1:09:03, Barbara Sanocka POL DSQ.

Men

1) Grigory Medvedev RUS 22:32, 2) Marcell Horváth HUN 22:48, 3) Kare Kaskinen FIN 24:06, 4) Jonas Maišelis LTU 24:14, 5) Reinis Grende LAT 24:45, 6) Andreas Proschowsky DEN 25:09, 7) Denis Tsarev RUS 25:32, 8) André Haga FIN 25:38, 9) Alexander Arkhipov RUS 26:23, 10) Tomas Stanek CZE 26:51, 11) Cedric Beill FRA 27:42, 12) Csaba Bedő HUN 28:13, 13) Matej Müller SVK 28:25, 14) Eriks Gruzde LAT 28:44, 15) Alexey Terekhov RUS 29:10, 16) Marc Gluskie AUS 29:27, 17) Andreas Waldmann AUT 29:30, 18) Edwyn Oliver-Evans GBR 29:37, 19) Joakim Höstman FIN 29:41, 20) Silvan Stettler SUI 30:25, 21) Taaniel Tooming EST 30:44, 22) Filipp Zhikharev RUS 31:06, 23) Anders Blomster FIN 31:17, 24) Matthias Pletzer AUT 31:32, 25) Vojtech Ludvik CZE 31:48, 26) Radosław Jaroszek POL 32:06, 27) Karl Withers AUS 32:53, 28) Gergő Horváth HUN 33:09, 29) Tomáš Jánoška SVK 33:11, 30) Nicolas Pinsard FRA 33:24, 31) Conor Klingenberg DEN 33:31, 32) Thibaud Guelennoc FRA 33:47, 33) Vilius Stankevicius LTU 34:19, 34) Kristjan Linnus EST 34:51, 35) Chris Firman AUS 34:53, 36) Rafael Dobnik AUT 35:00, 37) Krystof Bogar CZE 35:13, 38) Filip Bergström SWE 35:20, 39) Tautvydas Zaliauskas LTU 35:52, 40) Anton Persson SWE 36:12, 41) Martin Bergström SWE 36:24, 42) Bence Németh HUN 36:44, 43) Vytenis Miliunas LTU 37:21, 44) Bernhard Finder AUT 37:58, 45) Tom Goddard AUS 38:03, 46) Piotr Dolatowski POL 39:27, 47) Benő Nagy HUN 39:44, 48) Lucas Falke GER 40:18, 49) Johan Alfredsson SWE 41:21, 50) Atis Heinols LAT 42:10, 51) Florian Exler AUT 42:45, 52) Markus Seppele AUT 42:50, 53) Andrej Cully SVK 44:17, 54) Heath Jamieson AUS 44:44, 55) Alejandro Martínez Flor ESP 48:29, 56) Kaan Akman TUR 49:49, 57) Erik Frost SWE 51:27, 58) Bendegúz Tóth HUN 55:21, Danius Kalvaitis LTU DSQ, Vladimir Emeliancik RUS DSQ, Holger Refslund DEN DSQ, Rasmus Sörensen DEN DSQ, Krzysztof Witek POL DSQ, Miguel Pires POR DSQ, Marcus Jansson SWE DSQ, Marco Bonazzi ITA DSQ.

Middle distance

Women

1) Eeva-Liisa Hakala FIN 42:19, 2) Caecilie Christoffersen DEN 44:19, 3) Svetlana Poverina RUS 45:24, 4) Anezka Parizkova CZE 45:42, 5) Caroline Konring DEN 46:18, 6) Ruska Saarela FIN 46:26, 7) Tatiana Oborina RUS 46:52, 8) Katerina Novakova CZE 47:18, 9) Henna Saarinen FIN 48:11, 10) Magdalena Ożga POL 49:19, 11) Lou Denaix FRA 49:35, 12) Elena Melikhova RUS 49:49, 13) Julita Linowska POL 50:19, 14) Eva Haltofova CZE 50:57, 15) Nicole Hueber FRA 51:08, 16) Mia Lindroth FIN 51:15, 17) Algirda Zaliauskaite LTU 53:39, 18) Barbara Sanocka POL 54:23, 19) Lisa Pirker AUT 54:56, 20) Anne-Claire Defix FRA 55:03, 21) Agnes Elfving SWE 56:59, 22) Julia Ritter AUT 57:27, 23) Olga Mikhaylova RUS 58:38, 24) Saskia Hofer AUT 1:01:06, 25) Petra Egei HUN 1:03:02, 26) Anastasia Trifilenkova RUS 1:06:21, 27) Anastasia Shaykina RUS 1:08:35, 28) Mar Soler Puig ESP 1:17:23.

Men

1) Krystof Bogar CZE 41:25, 2) Taaniel Tooming EST 42:05, 3) Grigory Medvedev RUS 42:17, 4) Marcell Horváth HUN 43:02, 5) Chris Firman AUS 43:22, 6) Cedric Beill FRA 43:35, 7) Vojtech Ludvik CZE 43:46, 8) Tomas Stanek CZE 43:58, 9) Rafael Dobnik AUT 44:24, 10) Jonas Maišelis LTU 44:29, 11) Alexander Arkhipov RUS 44:55, 12) André Haga FIN 44:56, 13) Tom Goddard AUS 45:06, 14) Kare Kaskinen FIN 45:10, 15) Anders Blomster FIN 45:28, 16) Alexey Terekhov RUS 45:36, 17) Marcus Jansson SWE 45:38, 18) Edwyn Oliver-Evans GBR 45:39, 19) Reinis Grende LAT 45:45, 20) Filipp Zhikharev RUS 46:00, 21) Marc Gluskie AUS 46:18, 21) Csaba Bedő HUN 46:18, 23) Radosław Jaroszek POL 46:27, 24) Silvan Stettler SUI 47:07, 25) Thibaud Guelennoc FRA 47:12, 26) Kristjan Linnus EST 47:18, 26) Matej Müller SVK 47:18, 28) Vilius Stankevicius LTU 48:31, 29) Denis Tsarev RUS 48:47, 30) Andrej Cully SVK 48:56, 31) Eriks Gruzde LAT 49:41, 32) Heath Jamieson AUS 49:51, 33) Benő Nagy HUN 49:54, 34) Andreas Waldmann AUT 50:12, 35) Joakim Höstman FIN 50:37, 36) Karl Withers AUS 50:55, 37) Gergő Horváth HUN 51:07, 38) Conor Klingenberg DEN 51:20, 39) Andreas Proschowsky DEN 51:57, 40) Holger Refslund DEN 52:24, 41) Tautvydas Zaliauskas LTU 52:29, 42) Nicolas Pinsard FRA 52:31, 43) Krzysztof Witek POL 52:49, 44) Vytenis Miliunas LTU 52:50, 45) Tomáš Jánoška SVK 53:18, 46) Filip Bergström SWE 53:32, 47) Piotr Dolatowski POL 54:07, 48) Bence Németh HUN 54:08, 49) Miguel Pires POR 54:12, 50) Markus Seppele AUT 54:50, 51) Anton Persson SWE 54:52, 52) Danius Kalvaitis LTU 55:22, 53) Erik Frost SWE 56:27, 54) Bendegúz Tóth HUN 57:54, 55) Rasmus Sörensen DEN 59:44, 56) Atis Heinols LAT 1:00:22, 57) Bernhard Finder AUT 1:02:09, 58) Johan Alfredsson SWE 1:02:43, 59) Matthias Pletzer AUT 1:04:51, 60) Kaan Akman TUR 1:06:59, 61) Lucas Falke GER 1:11:45, 62) Alejandro Martínez Flor ESP 1:30:48, Vladimir Emeliancik RUS DSQ, Martin Bergström SWE DSQ, Florian Exler AUT DSQ.

Long distance

Women

1) Eeva-Liisa Hakala FIN 58:30, 2) Svetlana Poverina RUS 1:01:31, 3) Ruska Saarela FIN 1:05:22, 4) Barbara Sanocka POL 1:05:26, 5) Henna Saarinen FIN 1:06:18, 6) Caroline Konring DEN 1:07:25, 7) Novakova Katerina CZE 1:07:49, 8) Tatiana Oborina RUS 1:08:22, 9) Caecilie Christoffersen DEN 1:08:35, 10) Lou Denaix FRA 1:09:32, 11) Magdalena Ożga POL 1:10:49, 12) Algirda Zaliauskaite LTU 1:11:27, 13) Julita Linowska POL 1:11:34, 14) Anezka Parizkova CZE 1:11:56, 15) Anne-Claire Defix FRA 1:13:46, 16) Nicole Hueber FRA 1:17:51, 17) Eva Haltofova CZE 1:18:01, 18) Anastasia Shaykina RUS 1:18:19, 19) Julia Ritter AUT 1:21:00, 20) Olga Mikhaylova RUS 1:26:16, 21) Lisa Pirker AUT 1:26:50, 22) Anastasia Trifilenkova RUS 1:27:51, 23) Agnes Elfving SWE 1:28:10, 24) Mar Soler Puig ESP 1:32:14.

Men

1) Krystof Bogar CZE 1:13:35, 2) Jonas Maišelis LTU 1:17:54, 3) Vojtech Ludvik CZE 1:18:02, 4) André Haga FIN 1:18:46, 5) Reinis Grende LAT 1:19:09, 6) Grigory Medvedev RUS 1:19:17, 7) Kare Kaskinen FIN 1:20:25, 8) Csaba Bedő HUN 1:20:37, 9) Alexander Arkhipov RUS 1:20:38, 10) Marcell Horváth HUN 1:21:00, 11) Joakim Höstman FIN 1:21:40, 12) Chris Firman AUS 1:21:52, 13) Alexey Terekhov RUS 1:21:56, 14) Taaniel Tooming EST 1:22:16, 15) Cedric Beill FRA 1:22:23, 16) Andreas Waldmann AUT 1:22:41, 17) Filipp Zhikharev RUS 1:24:45, 18) Anders Blomster FIN 1:25:14, 19) Vilius Stankevicius LTU 1:26:51, 20) Silvan Stettler SUI 1:27:13, 21) Tautvydas Zaliauskas LTU 1:27:49, 22) Edwyn Oliver-Evans GBR 1:27:54, 23) Radosław Jaroszek POL 1:28:08, 24) Matej Müller SVK 1:28:54, 25) Florian Exler AUT 1:30:07, 26) Denis Tsarev RUS 1:31:16, 27) Vladimir Emeliancik RUS 1:31:38, 28) Conor Klingenberg DEN 1:32:16, 29) Andrej Cully SVK 1:33:36, 30) Kristjan Linnus EST 1:34:47, 31) Tom Goddard AUS 1:35:50, 32) Karl Withers AUS 1:36:02, 33) Marcus Jansson SWE 1:36:09, 34) Eriks Gruzde LAT 1:37:55, 35) Danius Kalvaitis LTU 1:39:28, 36) Thibaud Guelennoc FRA 1:39:55, 37) Alejandro Martínez Flor ESP 1:41:03, 37) Marc Gluskie AUS 1:41:03, 39) Piotr Dolatowski POL 1:41:52, 40) Johan Alfredsson SWE 1:42:01, 41) Miguel Pires POR 1:42:36, 42) Gergő Horváth HUN 1:44:31, 43) Krzysztof Witek POL 1:44:58, 44) Vytenis Miliunas LTU 1:48:34, 45) Bendegúz Tóth HUN 1:48:42, 46) Tomáš Jánoška SVK 1:50:33, 47) Rasmus Sörensen DEN 1:52:36, 48) Markus Seppele AUT 1:53:54, 49) Matthias Pletzer AUT 1:55:37, 50) Lucas Falke GER 2:03:26, 51) Bence Németh HUN 2:04:05, 52) Anton Persson SWE 2:12:42, 53) Rafael Dobnik AUT 3:12:50, Andreas Proschowsky DEN DSQ, Tomas Stanek CZE DSQ, Nicolas Pinsard FRA DSQ, Benő Nagy HUN DSQ, Holger Refslund DEN DSQ, Erik Frost SWE DSQ.

Relay

Women

1) Russia 2:06:36 (Elena Melikhova, Tatiana Oborina, Svetlana Poverina), 2) Finland 2:10:25 (Henna Saarinen, Ruska Saarela, Eeva-Liisa Hakala), 3) Czech Republic 2:11:36 (Anezka Parizkova, Eva Haltofova, Katerina Novakova), 4) Poland 2:19:47 (Magdalena Ożga, Julita Linowska, Barbara Sanocka), 5) France 2:25:12 (Nicole Hueber, Anne-Claire Defix, Lou Denaix), 6) Austria 2:53:51 (Lisa Pirker, Saskia Hofer, Julia Ritter), 7) Hungary 3:07:49 (Petra Egei, Viktória Gillich, Vanda Kinde).

Men

1) Czech Republic 2:01:12 (Krystof Bogar, Vojtech Ludvik, Tomas Stanek), 2) Finland 2:06:06 (André Haga, Joakim Höstman, Kare Kaskinen), 3) Russia 2:12:23 (Filipp Zhikharev, Vladimir Emeliancik, Denis Tsarev), 4) France 2:14:59 (Thibaud Guelennoc, Nicolas Pinsard, Cedric Beill), 5) Lithuania 2:18:06 (Vilius Stankevicius, Tautvydas Zaliauskas, Jonas Maišelis), 6) Latvia 2:18:45 (Reinis Grende, Eriks Gruzde, Atis Heinols), 7) Sweden 2:19:51 (Anton Persson, Johan Alfredsson, Marcus Jansson), 8) Australia 2:26:31 (Chris Firman, Marc Gluskie, Tom Goddard), 9) Poland 2:30:42 (Radosław Jaroszek, Piotr Dolatowski, Krzysztof Witek), 10) Denmark 2:34:26 (Conor Klingenberg, Holger Refslund, Andreas Proschowsky), 11) Slovakia 2:42:52 (Matej Müller, Tomáš Jánoška, Andrej Cully), Austria DSQ (Markus Seppele, Rafael Dobnik, Andreas Waldmann), Hungary DSQ (Benő Nagy, Csaba Bedő, Marcell Horváth).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation