Junior World Orienteering Championships 2006

Druskininkai, Lithuania

2-7 July 2006
Website: www.losf.lt/jwoc2006
IOF Senior Event Adviser: Tuomo Peltola (FIN)

Results

Sprint

Women

1) Ingunn Hultgren Weltzien NOR 10:46:8, 2) Hanny Allston AUS 10:50:1, 3) Eva Svensson SWE 11:25:3, 4) Jana Vaculikova CZE 11:32:5, 5) Ekaterina Terekhova RUS 11:41:0, 6) Welle Fanny Stand-Horn NOR 11:42:0, 7) Guro Flate-Kval NOR 11:48:5, 8) Elin A. Skantze SWE 11:48:9, 9) Linnea Lidstrom SWE 11:49:1, 10) Mariya Shilova RUS 11:51:3, 11) Jurate Rukaite LTU 11:54:0, 12) Heini Wennman FIN 12:05:2, 13) Rahel Friederich SUI 12:08:1, 14) Amber Morrison NZL 12:16:3, 15) Betty Ann Bjerkreim Nilsen NOR 12:19:1, 16) Svetlana Mironova RUS 12:20:7, 17) Signe Klinting DEN 12:22:1, 18) Ane Linde DEN 12:23:9, 19) Olga Sluta UKR 12:24:3, 20) Aušra Mikšyte LTU 12:27:0, 21) Sabine Hauswirth SUI 12:29:0, 22) Saila Kinni, FIN, 12:30:4, 23) Lucie Krafkova CZE 12:34:8, 24) Silje Jahren Ekrole NOR 12:35:2, 25) Lucie Machutova CZE 12:35:9, 26) Anna Persson SWE 12:36:5, 27) Fabre Miek BEL 12:37:2, 28) Iveta Duchova CZE 12:37:4, 29) Sofia Haajanen FIN 12:38:6, 30) Antoniya Grigorova BUL 12:40:2, 31) Jana Macinska SVK, 12:43:7 32) Jutta Krischan AUT 12:54:2, 33) Johanna Jonsson SWE 12:54:4, 34) Sara Wurmli SUI 12:54:6, 35) Mariya Seledkova RUS 12:55:9, 36) Agnieszka Grzelak POL 12:57:5, 37) Sara Lusche SUI 13:00:8, 38) Elizabeth Ingham NZL 13:00:9, 39) Amelie Chataing FRA 13:05:6, 40) Outi Paula Ojanen FIN 13:05:7, 41) Weronika Machowska POL 13:05:9, 42) Camilla Bergmann DEN 13:07:3, 43) Ganna Kalinichenko UKR 13:08:9, 44) Alicja Ewiak POL 13:09:1, 45) Monika Dolezalova CZE 13:11:0, 46) Ivett Hrenko HUN 13:11:9, 47) Sofia Adolfsson SWE 13:13:3, 48) Tessa Hill GBR 13:13:7, 49) Ida Bobach DEN 13:14:1, 50) Ulrika Uotila FIN 13:18:6, 51) Tineke Berthelsen NZL 13:18:7, 52) Rebecca Roberts GBR 13:19:4, 53) Fanni Gyurko HUN 13:20:4, 54) Tatiana Khodan BLR 13:22:7, 55) Jitka Kraemer GER 13:23:1, 56) Fabienne Stucki SUI 13:23:8, 57) Mali Fjogstad Nielsen NOR, 13:26:0, 58) Lyudmila Zinchenko UKR 13:26:9, 59) Rachel Engeler SUI 13:32:2, 60) Viktorija Zacharenko LTU 13:34:9, 61) Nicole Scalet ITA 13:37:4, 62) Vanessa Round AUS 13:38:8, 63) Tatyana Kozlova RUS 13:41:1, 64) Simona Karochova CZE 13:41:9, 65) Skaiste Sidaravieiete LTU 13:42:0, 66) Maja Alm DEN 13:43:6, 67) Marie Christine Bohm GER 13:45:2, 68) Karine D’Harrevile FRA 13:46:5, 69) Hanna Botsian BLR 13:47:3, 70) Line Soderlund DEN 13:47:7, 71) Esther Doetsch GER 13:49:6, 72) Janeta Turka LAT 13:55:6, 73) Federica Maggioni ITA 13:55:8, 74) Anne Fritsche GER 13:56:8, 75) Kati Rooni EST 14:02:4, 76) Jasmine Neve AUS 14:03:6, 77) Olga Trifanova RUS 14:04:8, 77) Tiina Laas EST 14:04:8, 79) Tena Sakar CRO 14:05:2, 80) Lizzie Adams GBR 14:07:7, 81) Melanie D’Harreville FRA 14:08:9, 82, Dora Szerrencsi HUN 14:10:7, 83) Tetiana Ziltsova UKR 14:11:4, 84) Marina Simion ITA 14:15:5, 85) Kata Tas HUN 14:16:2, 86) Ineta Purvina LAT 14:18:7, 87) Patricia Casalinho POR 14:19:0, 88) Malgorzata Kosinska POL 14:23:1, 89) Melis Elien BEL 14:36:7, 90) Kate Rea NZL 14:37:5, 91) Sara Sambi ITA 14:40:2, 92) Paula Iso-Markku FIN 14:41:5, 93) Michi Niitsuma JPN 14:51:5, 94) Carol Ross CAN 14:57:3, 95) Anne Edwards GBR 15:04:3, 96) Kellie Whitfield AUS 15:06:8, 97) Rose Hodkinson GBR 15:07:7, 98) Ieva Purina LAT 15:22:2, 99) Ruth Holmes GBR 15:22:8, 100) Anna Shafer Skelton USA 15:23:4, 101) Charmaine Kai Wing Fung HKG 15:41:7, 102) Kristina Rybakovaite LTU 16:01:5, 103) Ainsley Cavanagh AUS 16:03:2, 104) Siobhan Fleming USA 16:04:3, 105) Shoko Hataoka JPN 16:05:9, 106) Nikolina Stepan CRO 16:11:3, 107) Pui Fung Chan HKG 16:43:4, 108), Miharu Takano JPN 17:15:6, 109), Yukari Abe JPN 17:21:4, 110) Justine Scheck CAN 17:27:2, 111, Anamaria Tusic CRO 17:33:2, 112) Marie Sekiya JPN 17:37:9, 113) Franchesca Worsham USA 17:38:6, 114) Wai Ning Lui HKG 17:56:4, 115) Natasha Ouellette CAN 18:18:0, 116) Masumi Matsunaga JPN 19:30:7, 117) Cheryl Chan Wei Shuen HKG 23:11:5; Iwona Wicha POL dsq, Sophie Barker AUS dsq, Liene Bruvele LAT dsq, Rasa Ptašekaite LTU dsq, Goffre Anais FRA dns, Charlotte Bouchet FRA dns.

Men

1) Mikael Kristensson SWE 11:44:8, 2) Patrik Karisson SWE 11:53:5, 3) Ruslan Glebov UKR 11:55:9, 4) Verdeyen Jochen BEL 11:59:7, 5) Sergei Rizhkov BLR 12:02:4, 6) Matthew Parton AUS 12:08:4, 7) Jan Benes CZE 12:09:6, 8) Adam Kovacs HUN 12:16:5, 9) Soren Bobach DEN 12:17:0, 10) Adam Chromy CZE 12:17:2, 11) Olav Lundanes NOR 12:18:2, 12) Scott Fraser GBR 12:19:7, 13) Rasmus Djurhuus DEN 12:23:5, 14) Ola Martner SWE 12:26:5, 15) Pavel Korchagin RUS 12:27:6, 16) David Bejbom SWE 12:28:7, 17) Christian Mathys SUI 12:30:1, 18) Jonas Gvildys Vytautas LTU 12:30:9, 19) Stepan Kodeda CZE 12:31:2, 20) Sebastian Hägler SUI 12:31:9, 21) Christian Bobach DEN 12:32:5, 22) Vojtech Kral CZE 12:33:0, 23) Martin Henych CZE 12:34:1, 24) Andrea Seppi ITA 12:34:6, 25) Oleksandr Choban UKR 12:38:7, 26) Anders Skarholt NOR 12:41:5, 27) Mihkel Jarveoja EST 12:43:1, 28) Kamil Wlodarczyk POL 12:43:3, 29) Vilius Aleliunas LTU 12:46:1, 30) Robert Kovacs HUN 12:47:2, 31) Vincent Coupat FRA 12:47:8, 32) Erik Sagvolden NOR 12:47:9, 33) Kalvis Mihailovs LAT 12:49:5, 34) Sebastian Bergmann GER 12:52:5, 35) Emil Folino DEN 12:57:5, 36) Anatolijs Tarasovs LAT 12:58:2, 37) Aaro Asikainen FIN 12:58:4, 38) Andrejus Gerasimovas LTU 13:00:9, 38) Andrey Lamov RUS 13:00:9, 40) Henrik Vaisanen FIN 13:03:0, 41) Eduard Smehlik CZE 13:03:1, 42) Froseth Indgard Ulf NOR 13:05:1, 43) Rass Jonas ITA 13:06:2, 43) Tomasz Pancerowicz POL 13:06:2, 45) Duncan Coombs GBR 13:07:5, 46) Luca Dallavalle ITA 13:07:7, 47) Vytautas Belienas LTU 13:09:4, 48) Thomas Lang AUT 13:09:7, 49) Simon Uppill AUS 13:12:1, 50) Martin Hubmann SUI 13:13:4, 51) Oleg Chepelin GBR 13:14:5, 51) Martin Simpson EST 13:14:5, 53) Oskari Liukkonen FIN 13:15:6, 54) Ryan Smyth AUS 13:18:6, 55) Alfredo Renzullo ESP 13:19:3, 56) Oleksandr Starov UKR 13:19:8, 57) John Fredriksson SWE 13:20:0, 58) Bogya Tamas ROM 13:22:0, 59) Adam Toth HUN 13:22:5, 60) Simon Hodler SUI 13:23:2, 61) Denis Glazurov RUS 13:24:5, 62) Mengin Bastien FRA 13:24:9, 63) James Tullie GBR 13:25:2, 64) Tomasz Lubkiewicz POL 13:27:0, 65) Janne Heikka FIN 13:27:4, 66) Vitaliy Chorniy BLR 13:29:0, 66) Olli Markus Taivainen FIN 13:29:0, 68) Mateusz Wenslaw POL 13:29:4, 69) Michal Krajcik SVK 13:31:7, 70) Erin Schinarm USA 13:32:8, 71) Miguel Silva POR 13:36:1, 72) Renars Roze LAT 13:36:2, 73) Michael Sandstrom USA 13:36:5, 74) John Fredrickson USA 13:39:8, 75) Nestor Rico Mira ESP 13:40:3, 76) Douglas Tullie GBR 13:41:0, 77) Andreas Kyburz SUI 13:43:2, 78) Luis Nogueira De La Muela ESP 13:47:1, 79) Soren Losch GER 13:47:6, 80) Martin Mazur SVK 13:48:3, 81) Murray Scown AUS 13:48:9, 82) Zlatko Kamenarov BUL 13:51:5, 83) Juan Manuel Merida Sanchinas ESP 13:52:6, 84) Jeroen Hoekx BEL 13:53:0, 85) Goubau Johan BEL 13:53:2, 86) Juho Matti Taivainen FIN 13:53:7, 87) Rastislav Szabo SVK 13:54:3, 88) Christoph Brandt GER, 13:56:1, 88) Fredrik Johansson SWE 13:56:1, 89) Andrew Strat USA 13:59:0, 90) Ilian Tonchev BUL 13:59:0, 92) Christopher Naunton AUS 13:59:7, 93) Joe Mercer GBR 13:59:9, 94) Ivaylo Danailov BUL 14:00:3, 95) Georgi Doganov BUL 14:00:8, 96) Genar Jeremy BEL 14:01:2, 97) Frederic Tranchant FRA 14:06:5, 98) Lauri Malsroos EST 14:07:7, 99) Margers Kietis LAT 14:11:3, 100) Paul Lutzkendorf GER 14:12:1, 101) Simon Jager NZL 14:13:9, 102) Scott Foubister CAN 14:16:7, 103) Darius Konotopetz CAN 14:18:7, 103) Wallaert Kim BEL 14:18:7, 105) Emilien Schnavio FRA 14:19:1, 105) Martins Sars LAT 14:19:1, 107) Ernst Bosina AUT 14:20:6, 108) Robbie Paddock USA 14:22:1, 109) Samuel McNally NZL 14:24:3, 110) Dmitrij Vasilenko RUS 14:25:3, 111) Philip Lund Giodesen DEN 14:28:8, 112) Cheung Ko Abdon HKG 14:29:9, 113) Ondrej Kvaka SVK 14:30:4, 114) Biel Rafols Perramon ESP 14:33:9, 115) Lukasz Nowacki POL 14:36:9, 116) Juan Antonio Laguna Esteban ESP 14:39:1, 117) Torgeir Norbch NOR 14:44:9, 118) Hitomi Chinaiiwa JPN 14:45:6, 118) Evan Barr AUS 14:45:6, 120) Filip Mazurek POL 14:47:0, 121) Neve Barkai ISR 14:48:5, 122) Simon Addison NZL 14:49:8, 123) Alastair Long NZL 14:51:3, 124) Gianluca Salvioni ITA 14:52:9, 125) Giedrius Sabaliauskas LTU 15:07:3, 126) Nicolas Simonin IRL 15:08:6, 127) Lorenzo Pittau ITA 15:14:2, 128) Seamus O’Boyle IRL 15:17:2, 129) Natsuki Uno JPN 15:21:6, 130) Dylan Hemer RSA 15:37:8, 131) Takafumi Sakida JPN 15:38:7, 132) Andre Ramos POR 15:38:8, 133) Patrick Higgins IRL 15:41:1, 134) Masashi Okamoto JPN 15:44:8, 135) Kin Man HKG 15:57:9, 136) Alex Pope RSA 15:58:8, 137) Doley Ben Yosef ISR 15:58,9, 138) Nariaki Komiyama JPN 16:04:0, 139) Marty Hawkes-Teeter USA 16:08:8, 140) Tsuyoshi Ban JPN 16:10:8, 141) Ivan Grigorov RUS 16:12:4, 142) Fraser Ross CAN 16:47:0, 143) Leon Jurcic CRO 16:50:8, 144) Benoit Phelan CAN 16:59:2, 145) Douglas Owen CAN 17:04:6, 146) Riki Cambrige NZL 17:15:1, 147) Denis Zabaev UKR 17:18:6, 148) Brian Wing Young Poon HKG 17:38:4, 149) Yau Chinau Hui HKG 21:15:1, 150) Luka Rešetar CRO 25:06:1; Giancarlo Simion ITA dsq, Christoph Rathgeb SUI dsq, Clement Valla FRA dsq, Tore Mo Dyrhaug NOR dsq, Eyal Heiman ISR dsq, Oleksandr Marchuk UKR dsq, Daniel Antonio HKG dsq, Artem Panchenko UKR dsq, Rasmus Kiilerich Kragh DEN dsq, Matt Hryciuk CAN dsq, Alexandre Alvarez POR dsq, Robertas Marcinkevicius LTU dsq, Charly Boichut FRA dsn, Aleksei Alekseenok BLR dns, Gatis Caics LAT dns.

Middle distance

Women

1) Betty Ann Bjerkreim Nilsen NOR 26:19, 2) Ulrika Uotila FIN 26:38, 3) Signe Klinting DEN 26:57, 4) Anna Persson SWE 27:05, 5) Eva Svensson SWE 27:14, 6) Silje Jahren Ekrole NOR 27:39, 7) Johanna Jonsson SWE 27:44, 8) Kristina Rybakovaite LTU 28:03, 9) Sofia Haajanen FIN 28:07, 10) Elin A. Skantze SWE 28:11, 11) Melanie D’Harreville FRA 28:23, 12) Heini Wennman FIN 28:26, 13) Ekaterina Terekhova RUS 28:53, 14) Anais Goffre FRA 29:20, 15) Sabine Hauswirth SUI 29:22, 16) Iveta Duchova CZE 29:35, 17) Saila Kinni FIN 30:06, 18) Amelie Chataing FRA 30:09, 19) Svetlana Mironova RUS 30:17, 20) Ida Bobach DEN 358, 21) Ane Linde DEN 31:17, 22) Aušra Mikšyte LTU 31:18, 23) Tatyana Kozlova RUS 31:23, 24) Maja Alm DEN 31:40, 24) Linnea Lidstrom SWE 31:40, 26) Ganna Kalinichenko UKR 31:47, 27) Eleri Hirv EST 32:07, 28) Ingunn Hultgren Weltzien NOR 32:25, 29) Mariya Shilova RUS 32:28, 30) Camilla Bergmann DEN 32:37, 30) Sara Wurmli SUI 32:37, 32) Rasa Ptašekaite LTU 32:45, 33) Tiina Laas EST 33:08, 34) Monika Dolezalova CZE 33:15, 35) Iwona Wicha POL 33:21, 36) Fanny Welle Stand – Horn NOR 33:29, 37) Grete Gutmann EST 33:32, 38) Hanny Allston AUS 33:53, 38) Lizzie Adams GBR 33:53, 40) Ieva Purina LAT 34:04, 41) Lucie Machutova CZE 34:16, 42) Charlotte Bouchet FRA 34:21, 43) Lyudmila Zinchenko UKR 35:01, 44) Jitka Kraemer GER 35:15, 45) Jana Vaculikova CZE 35:26, 46) Kati Rooni EST 35:54, 47) Anne Edwards GBR 36:36, 48) Jerate Rekaite LTU 36:44, 49) Viktorija Zacharenko LTU 36:47, 50) Outi Ojanen FIN 37:17, 51) Alicja Ewiak POL 37:35, 52) Paula Iso-Markku FIN 37:36, 53) Mali Fjogstad Nielsen NOR 39:41, 54) Janeta Turka LAT 39:55, 55) Jasmine Neve AUS 40:12, 56) Skaiste Sidaravieiete LTU 40:13, 57) Lucie Krafkova CZE 40:18, 58) Ly Trei EST 40:48, 59) Sara Lusche SUI 44:31, 60) Esther Doetsch GER 46:52, Eszter Ory HUN dsq.

Men

1) Jan Benes CZE 25:09, Soren Bobach DEN 25:09, 3) Olav Lundanes NOR 25:14, 4) Jonas Gvildys Vytautas LTU 25:21, 5) Olli Markus Taivainen FIN 25:37, 5) Markus Puusepp EST 25:37, 7) Mikael Kristensson SWE 25:46, 8) John Fredriksson SWE 26:15, 9) Michal Krajcik SLO 26:29, 10) Timo Sild EST 26:38, 11) Ola Martner SWE 26:50, 12) Mo Tore Dyrhaug NOR 27:07, 13) Oskari Liukkonen FIN 27:08, 14) Stepan Kodeda CZE 27:17, 15) Adam Chromy CZE 27:20, 16) Patrik Karlsson SWE 27:29, 17) Sebastian Hägler SUI 27:49, 18) Kalvis Mihailovs LAT 27:52, 19) Rass Jonas ITA 27:53, 20) Denis Glazunov RUS 28:01, 21) Filip Mazurek POL 28:05, 22) Zsolt Lenkei HUN 28:24, 23) Gatis Caics LAT 28:39, 24) Fredrik Johansson SWE 28:41, 24) Janne Heikka FIN 28:41, 26) Simon Uppill AUS 29:05, 27) Mihkel Jarveoja EST 29:32, 28) Vincent Coupat FRA 29:34, 28) Luca Dallavalle ITA 29:34, 30) Alexei Zotov RUS 29:41, 31) Martin Simpson EST 29:51, 32) Charly Boichut FRA 29:58, 33) Oleksandr Marchuk UKR 30:00, 34) Adam Kovacs HUN 30:06, 35) Oleg Chepelin GBR 30:09, 36) Emil Folino DEN 30:33, 37) Andrey Lamov RUS 30:35, 38) Torgeir Norbech NOR 30:36, 39) Lukasz Nowacki POL 30:39, 40) Andrejus Gerasimovas LTU 30:52, 41) Eduard Smehlik CZE 31:12, 42) Mate Kerenyi HUN 31:35, 43) Anders Skarholt NOR 31:38, 44) Anatolijs Tarasovs LAT 31:47, 45) Erik Sagvolden NOR 32:15, 46) Zlatko Kamenarov BUL 32:50, 47) Christian Bobach DEN 33:06, 47) Pavel Korchagin RUS 33:06, 49) James Tullie GBR 33:09, 50) Simon Addison NZL 33:59, 51) Dmitrij Vasilenko RUS 34:04, 52) Mira Nestor Rico ESP 34:55, 53) Murray Scown AUS 35:03, 54) Aleksei Alekseenok BLR 36:01, 55) Douglas Tullie GBR 42:48, 56) Martin Mazur SVK 43:14, 57) Vitaliy Chorniy BLR 45:52; John Fredrickson USA dsq, David Bejbom SWE dsq, Lauri Tammemae EST dsq.

Long distance

Women

1) Hanny Allston AUS 53:57, 2) Betty Ann Bjerkreim Nilsen NOR 58:35, 3) Elin A. Skantze SWE 1:00:13, 4) Eva Svensson SWE 1:01:54, 5) Tatyana Kozlova RUS 1:03:27, 6) Ingunn Hultgren Weltzien NOR 1:03:38, 7) Sara Lusche SUI 1:03:43, 8) Mariya Shilova RUS 1:04:17, 9) Anna Persson SWE 1:04:23, 10) Melanie D’Harreville FRA 1:04:48, 11) Linnea Lidstrom SWE 1:05:44, 12) Saila Kinni FIN 1:06:18, 13) Ane Linde DEN 1:06:25, 14) Rahel Friederich SUI 1:07:21, 15) Fabienne Stucki SUI 1:07:24, 16) Tiina Laas EST 1:08:02, 17) Amber Morrison NZL 1:08:10, 18) Heini Wennman FIN 1:08:40, 19) Sara Wurmli SUI 1:09:42, 20) Kristina Rybakovaite LTU 1:09:42, 21) Sofia Haajanen FIN 1:09:55, 22) Svetlana Mironova RUS 1:10:27, 23) Signe Klinting DEN 1:10:37, 24) Johanna Jonsson SWE 1:10:41, 25) Jana Vaculikova CZE 1:10:55, 26) Rasa Ptašekaite LTU 1:10:56, 27) Eleri Hirv EST 1:11:06, 28) Lucie Machutova CZE 1:11:07, 29) Amelie Chataing FRA 1:11:13, 30) Aušra Mikšyte LTU 1:12:09, 31) Grete Gutmann EST 1:12:11, 32) Monika Dolezalova CZE 1:12:13, 33) Olga Sluta UKR 1:12:15, 34) Simona Karochova CZE 1:12:19, 35) Silje Ekrole Jahren NOR 1:12:24, 36) Anne Edwards GBR 1:12:49, 37) Karine D’Harrevile FRA 1:12:57, 38) Lyudmila Zinchenko UKR 1:13:14, 39) Paula Iso-Markku FIN 1:14:20, 40) Ekaterina Terekhova RUS 1:14:46, 41) Sofia Adolfsson SWE 1:14:47, 42) Jerate Rekaite LTU 1:15:12, 43) Iveta Duchova CZE 1:15:23, 44) Olga Trifanova RUS 1:15:25, 45) Sabine Hauswirth SUI 1:15:51, 46) Ulrika Uotila FIN 1:16:36, 47) Jana Macinska SVK 1:17:04, 48) Outi Ojanen FIN 1:17:23, 49) Ida Bobach DEN 1:18:11, 50) Rachel Engeler SUI 1:18:18, 51) Liene Bruvele LAT 1:19:11, 52) Skaiste Sidaravieiete LTU 1:19:52, 53) Esther Doetsch GER 1:20:46, 54) Mali Nielsen Fjogstad NOR 1:20:51, 55) Fanni Gyurko HUN 1:21:15, 56) Weronika Machowska POL 1:21:19, 57) Antoniya Grigorova BUL 1:22:08, 58) Mariya Seledkova RUS 1:22:15, 59) Anais Goffre FRA 1:22:34, 60) Fanny Welle Stand – Horn NOR 1:22:45, 61) Viktorija Zacharenko LTU 1:23:05, 62) Vanessa Round AUS 1:23:16, 63) Ivett Hrenko HUN 1:23:19, 64) Jitka Kraemer GER 1:23:25, 65) Guro Flate-Kval NOR 1:24:22, 66) Alicja Ewiak POL 1:24:25, 67) Ly Trei EST 1:24:49, 68) Lizzie Adams GBR 1:25:10, 69) Fabre Miek BEL 1:25:30, 70) Tena Sakar CRO 1:25:46, 71) Kellie Whitfield AUS 1:26:02, 72) Hanna Botian BLR 1:26:03, 73) Jutta Krischan AUT1:26:23, 74) Maja Alm DEN 1:26:30, 75) Tatiana Khodran BLR 1:27:16, 76) Ganna Kalinichenko UKR 1:27:24, 77) Lucie Krafkova CZE 1:27:55, 78) Carol Ross CAN 1:28:06, 79) Rebecca Roberts GBR 1:28:34, 80) Tineke Berthelsen NZL 1:28:50, 81) Elizabeth Ingham NZL 1:29:06, 82) Kata Tas HUN 1:30:03, 83) Janeta Turka LAT 1:31:27, 84) Sara Sambi ITA1:32:15, 85) Anne Fritsche GER 1:32:31, 86) Nicole Scalet ITA1:32:59, 87) Iwona Wicha POL 1:33:13, 88) Ruth Holmes GBR 1:33:17, 89) Ieva Purina LAT 1:33:35, 90) Camilla Bergmann DEN 1:33:39, 91) Marina Simion ITA1:35:06, 92) Sophie Barker AUS 1:35:35, 93) Line Soderlund DEN 1:36:36, 94) Kate Rea NZL 1:38:01, 95) Patricia Casalinho POR 1:38:41, 96) Melis Elien BEL 1:38:52, 97) Rose Hodkinson GBR 1:40:15, 98) Marie Christine Bohm GER 1:42:37, 99) Ineta Purvina LAT 1:43:28, 100) Tessa Hill GBR 1:44:56, 101) Federica Maggioni ITA1:47:29, 102) Tetiana Zhyltsova UKR 1:48:17, 103) Agnieszka Grzelak POL 1:49:17, 104) Dora Szerrencsi HUN 1:50:56, 105) Ainsley Cavanagh AUS 1:51:15, 106) Nikolina Stepan CRO 1:55:45, 107) Siobhan Fleming USA 1:56:39, 108) Marie Sekiya JPN 2:04:44, 109) Justine Scheck CAN 2:05:41, 110) Masumi Matsunaga JPN 2:07:24, 111) Natasha Ouellette CAN 2:12:15, 112) Yukari Abe JPN 2:15:09, 113) Chan Wei Shuen Cheryl HKG 2:18:41, 114) Fung Charmaine Kai Wing HKG 2:24:41, 115) Shoko Hataoka JPN 2:26:10, 116) Miharu Takano JPN 2:27:51; Franchesca Worsham USA dsq, Anna Skelton Shafer USA dsq, Mi Niitsuma CHN JPN dsq, Charlotte Bouchet FRA dsq, Wai Ning Lui HKG dsq, Pui Fung Chan HKG dsq, Anamaria Tusic CRO dsq, Malgorzata Kosinska POL dsq, Jasmine Neve AUS dns.

Men

1) Anders Skarholt NOR 1:10:41, 2) Olav Lundanes NOR 1:13:21, 3) Markus Puusepp EST 1:16:57, 4) Mikael Kristensson SWE 1:17:43, 5) Michal Krajcik SLO 1:18:06, 6) Christian Bobach DEN 1:18:09, 7) Fredrik Johansson SWE 1:18:21, 8) Emil Folino DEN 1:18:26, 9) Olli Markus Taivainen FIN 1:18:42, 10) Anatolijs Tarasovs LAT 1:18:51, 11) Adam Kovacs HUN 1:19:27, 12) Ola Martner SWE 1:20:01, 13) Vincent Coupat FRA 1:20:12, 14) Soren Bobach DEN 1:20:41, 15) Jan Benes CZE 1:21:00, 16) Bogya Tamas ROM 1:21:01, 17) Ruslan Glebov UKR 1:21:21, 18) Filip Mazurek POL 1:21:32, 19) Oleksandr Starov UKR 1:21:36, 20) Mihkel Jarveoja EST 1:21:45, 21) Denis Glazurov RUS 1:22:00, 22) David Bejbom SWE 1:22:01, 23) Jonas Vytautas Gvildys LTU 1:22:01, 24) Sebastian Hägler SUI 1:22:29, 25) Adam Chromy CZE 1:22:41, 26) Janne Heikka FIN 1:23:09, 27) Stepan Kodeda CZE 1:24:16, 28) Erik Sagvolden NOR 1:24:40, 29) Gatis Caics LAT 1:24:43, 30) Vilius Aleliunas LTU 1:24:59, 31) Christian Mathys SUI 1:25:17, 32) Martin Simpson EST 1:25:18, 33) Torgeir Norbech NOR 1:25:22, 34) Philip Lund Giodesen DEN 1:26:16, 35) Tomasz Lubkiewicz POL 1:26:52, 36) Simon Uppill AUS 1:27:04, 37) Vytautas Belienas LTU 1:27:32, 38) Lukasz Nowacki POL 1:27:36, 39) Aaro Asikainen FIN 1:27:38, 40) Lauri Tammemae EST 1:28:02, 41) Soren Losch GER 1:28:04, 42) Scott Fraser GBR 1:28:23, 43) Margers Kietis LAT 1:29:22, 44) Timo Sild EST 1:29:35, 45) Rass Jonas ITA1:29:36, 46) Oskari Liukkonen FIN 1:30:04, 47) Ulf Froseth Indgard NOR 1:30:10, 48) Andreas Kyburz SUI 1:30:34, 49) Rasmus Djurhuus DEN 1:31:59, 50) Eduard Smehlik CZE 1:32:04, 51) Nestor Rico Mira ESP 1:32:19, 52) Denis Zabaev UKR 1:32:25, 53) Oleg Chepelin GBR 1:32:36, 54) Giedrius Sabaliauskas LTU 1:32:39, 55) Juho Matti Taivainen FIN 1:33:12, 56) Martin Hubmann SUI 1:33:14, 57) Luca Dallavalle ITA1:33:37, 58) Frederic Tranchand FRA 1:33:38, 59) Oleksandr Choban UKR 1:33:42, 60) Simon Hodler SUI 1:34:00, 61) Sergei Rizhov BLR 1:34:30, 62) Tore Dyrhaug Mo NOR 1:34:33, 63) Artem Panchenko UKR 1:34:47, 64) Kalvis Mihailovs LAT 1:34:58, 65) Aleksei Alekseenok BLR 1:35:13, 66) Lauri Malsroos EST 1:35:32, 67) Georgi Doganov BUL 1:35:55, 68) Robertas Marcinkevicius LTU 1:36:25, 69) Douglas Tullie GBR 1:36:57, 70) Renars Roze LAT 1:36:59, 71) Zlatko Kamenarov BUL 1:37:47, 72) Andrea Seppi ITA1:38:05, 73) Johan Goubau BEL 1:38:07, 74) James Tullie GBR 1:38:21, 75) Sebastian Bergmann GER 1:38:26, 76) Rasmus Kiilerich Kragh DEN 1:39:03, 77) Ilian Tonchev BUL 1:39:25, 78) Vitaliy Chorniy BLR 1:40:16, 79) Biel Rafols Perramon ESP 1:40:21, 80) Vojtech Kral CZE 1:41:02, 81) Bastien Mengin FRA 1:41:03, 82) Kamil Wlodarczyk POL 1:41:07, 83) Giancarlo Simion ITA 1:41:12, 84) Nicolas Simonin IRL 1:41:30, 85) Gianluca Salvioni ITA 1:41:32, 86) Eyal Heiman ISR 1:41:48, 87) Martins Sars LAT 1:42:31, 88) Pavel Korchagin RUS 1:43:22, 89) Verdeyen Jochen BEL 1:43:24, 90) Miguel Silva POR 1:44:15, 91) Ryan Smyth AUS 1:44:18, 92) Murray Scown AUS 1:44:53, 93) Hoekx Jeroen BEL 1:45:06, 94) Joe Mercer GBR 1:45:26, 95) Christopher Naunton AUS 1:45:53, 96) Christoph Brandt GER 1:46:02, 97) Paul Lutzkendorf GER 1:46:47, 98) Robert Kovacs HUN 1:47:03, 99) Andre Ramos POR 1:47:06, 100) Tomasz Pancerowicz POL 1:48:25, 101) Oleksandr Marchuk UKR 1:49:01, 102) Neve Barkai ISR 1:49:04, 103) John Fredrickson USA 1:49:26, 104) Emilien Schiavio FRA 1:50:07, 105) Seamus O’Boyle IRL 1:50:33, 106) Ondrej Kvaka SVK 1:50:34, 107) Andrey Lamov RUS 1:50:45, 108) Simon Addison NZL 1:50:49, 109) Ivan Grigorov RUS 1:51:01, 110) Dmitrij Vasilenko RUS 1:51:24, 111) Michael Sandstrom USA 1:51:37, 112) Mateusz Wenslaw POL 1:51:52, 113) Teeter Hawkes USA 1:52:12, 114) Samuel McNally NZL 1:53:09, 115) Adam Toth HUN 1:56:35, 116) Martin Henych CZE 1:58:22, 117) Christoph Rathgeb SUI 1:58:28, 118) Robbie Paddock USA 1:58:36, 119) Matthew Parton AUS 1:58:45, 120) Alfredo Renzullo ESP 1:59:57, 121) Henrik Väisänen FIN 2:00:27, 122) Rastislav Szabo SVK 2:00:43, 123) Riki Cambrige NZL 2:01:12, 124) Clement Valla FRA 2:02:08, 125) Alexandre Alvarez POR 2:02:20, 126) Ernst Bosina AUT 2:02:59, 127) Scott Foubister CAN 2:03:39, 128) Alastair Long NZL 2:04:37, 129) Thomas Lang AUT 2:09:36, 130) Juan Manuel Merida Sanches ESP 2:09:42, 131) Evan Barr AUS 2:09:55, 132) Erin Schirm USA 2:09:57, 133) Martin Mazur SVK 2:10:39, 134) Wallaert Kim BEL 2:12:11, 135) Simon Jager NZL 2:12:22, 136) Dylan Hemer RSA 2:18:17, 137) Lorenzo Pittau ITA2:19:29, 138) Masashi Okamoto JPN 2:20:23, 139) Andrew Strat USA 2:21:58, 140) Fraser Ross CAN 2:25:32, 141) Matt Hryciuk CAN 2:25:44, 142) Tsuyoshi Ban JPN 2:26:22, 143) Brian Wing Young Poon HKG 2:29:20; Genar Jeremy BEL dsq, Daniel Antonio Pereira HKG dsq, Chi Kin Man HKG dsq, Luis Nogueira De La Muela ESP dsq, Yau Chiu Hui HKG dsq, Chi Ko Abdon Cheung HKG dsq, Felix Vandemeulebroeck BEL dsq, Charly Boichut FRA dsq, Juan Antonio Laguna Esteban ESP dsq, Duncan Coombs GBR dsq, Alex Pope RSA dsq, Andrejus Gerasimovas LTU dsq, Luka Rešetar CRO dsq, Darius Konotopetz CAN dsq, Benoit Phelan CAN dsq, Leon Jurcic CRO dsq, Ivaylo Danailov BUL dsq, John Fredriksson SWE dsq, Takafumi Sakida JPN dsq, Natsuki Uno JPN dsq, Nariaki Komiyama JPN dsq, Hitomi Chijiiwa JPN dsq, Yosef Dolev Ben ISR dsq, Patrik Karisson SWE dsq.

Relay

Women

1) Russia 1:54:35 (Ekaterina Terekhova, Tatyana Kozlova, Mariya Shilova), 2) Sweden 1:55:26 (Linnea Lindstrom, Anna Persson, Eva Svensson), 3) Finland 1:55:37 (Sofia Haajanen, Saila Kinni, Heini Wennman), 4) Denmark 1:56:34 (Maja Alm, Signe Klinting, Ane Linde), 5) Norway 1:57:28 (Guro Flate-Kval, Mali Nielsen Fjogstad, Fanny Welle Stand-Horn), 6) Switzerland 2:01:03 (Sara Wurmli, Rahel Friederich, Sara Luscher), 7) France 2:02:28 (Melanie D’Harreville, Charlotte Bouchet, Amelie Chataing), 8) Czech Republic 2:02:45 (Monika Dolezalova, Simona Karochova, Lucie Krafkova), 9) Ukraine 2:08:43 (Olga Sluta, Ganna Kalinichenko, Lyudmila Zinchenko), 10) Lithuania 2:09:11 (Jurate Rukaite, Viktorija Zacharenko, Skaiste Sidaraviuite), 11) Australia 2:10:13 (Jasmine Neve, Vanessa Round, Hanny Allston), 12) New Zealand 2:14:46 (Amber Morrison, Tineke Berthelsen, Elizabeth Ingham), 13) Estonia 2:15:21 (Tiina Laas, Eleri Hirv, Grete Gutmann), 14) Italy 2:17:36 (Nicole Scalet, Sara Sambi, Marina Simion), 15) Germany 2:18:31 (Esther Doetsch, Jitka Kraemer, Anne Fritsche), 16) Great Britain 2:19:18 (Lizzie Adams, Anne Edwards, Ruth Holmes), 17) Hungary 2:23:35 (Ivett Hrenko, Fanni Gyurko, Eszter Ory), 18) Latvia 2:27:44 (Janeta Turka, Liene Bruvele, Ieva Purina), 19) Poland 2:39:44 (Alicia Ewiak, Weronika Machowska, Iwona Wicha), 20) Canada 2:53:29 (Carol Ross, Natasha Ouellette, Justine Scheck), 21) Croatia 3:23:20 (Tena Sakar, Nikolina Stepan, Anamaria Tusic), 22) USA 2:23:39 (Anna Shafer Skelton, Franchesca Worsham, Siobhan Fleming), 23) Japan 3:32:26 (Marie Sekiya, Yukari Abe, Miharu Takano), 24) Hong Kong 4:04:17 (Pui Fung Chan, Cheryl Chan Wei Shuen, Charmaine Kai Wing Fung).

Men

1) Estonia 2:18:42 (Mihkel Jarveoja, Timo Sild, Markus Puusepp), 2) Sweden 2:20:21 (Fredrik Johansson, John Fredriksson, Mikael Kristensson), 3) Norway 2:20:40 (Anders Skarholt, Erik Sagvolden, Olav Lundanes), 4) Czech Republic 2:22:49 (Adam Chromy, Jan Benes, Vojtech Kral), 5) Lithuania 2:23:41 (Vilius Aleliunas, Vytautas Beliunas, Jonas Vytautas Gvildys), 6) Denmark 2:24:30 (Christian Bobach, Emil Folino, Rasmus Djurhuus) 7) Russia 2:27:51 (Andrey Lamov, Alexei Zotov, Denis Glazunov), 8) Finland 2:29:49 (Henrik Väisänen, Aaro Asikainen, Juho Matti Taivainen), 9) Great Britain 2:49:50 (Duncan Coombs, Oleg Chepelin, Scott Fraser), 10) Switzerland 2:30:02 (Simon Hodler, Andreas Kyburz, Sebastian Hagler), 11) Latvia 2:30:29 Kalvis Mihailovs, Gatis Caics, Anatolijs Tarasovs), 12) Italy 2:31:36 (Luca Dallavalle, Rass Jonas, Giancarlo Simion), 13) Hungary 2:31:37 (Zsolt Lenkei, Mate Kerenvi, Adam Kovacs), 14) Ukraine 2:31:38 (Oleksandr Starov, Ruslan Glebov, Oleksandr Marchuk), 15) Poland 2:31:56 (Tomasz Lubkiewicz, Tomasz Pancerowicz, Kamil Wlodarczyk), 16) Belarus 2:32:17 (Sergei Ryzhok, Aleksei Alekseenok, Vitaliy Chorniy), 17) France 2:34:27 (Frederic Tranchard, Charly Boichut, Vincent Coupat), 18) Germany 2:39:02 (Sören Losch, Sebastian Bergman, Christoph Brandt), 19) Belgium 2:39:05 (Verdeyen Jochen, Hoekx Jeroen, Goubau Johan), 20) Bulgaria 2:40:22 (Georgi Doganov, Ivaylo Danailov, Zlatko Kamenarov), 21) Portugal 2:41:33 (Andre Ramos, Miguel Silva, Alexandre Alvarez), 22) Slovakia 2:41:47 (Ondrej Kvaka, Martin Mazur, Michal Krajcik), 23) Australia 2:43:37 (Ryan Smith, Christopher Naunton, Simon Uppill), 24) USA 3:09:32 (Andrew Strat, Teeter Hawkes, Robbie Paddock), 25) New Zealand 3:12:17 (Simon Jager, Simon Addison, Samuel Mcnally), 26) Ireland 3:12:58 (Seamus O’Boyle, Nicolas Simonin, Patrick Higgins), 27) Spain 3:14:45 (Nestor Rica Mira, Alfredo Renzullo, Biel Rafols Perramon), 28) Israel 3:14:49 (Eyal Heiman, Dolev Ben Yosef, Neve Barkai), 29) Austria 3:21:05 (Thomas Lang, Ernst Bosina, Jutta Krischan), 30) Hong Kong 4:00:29 (Brian Wing Young Poon, Yau chinau Hui, Chi Ko Abdon Cheung), 31) Japan 4:06:03 (Takafumi Sakida, Nariaki Komiyama, Masashi Okamoto); Canada DSQ (Matt Hryciuk, Darius Konotopetz, Scott Foubister).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • World Masters Ski Orienteering Championships
    4-12 March 2018

  • EOC

    European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2018
    26 June - 1 July 2018

  • World Masters Orienteering Championships
    5 -13 July 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • Global Association of International Sports Federations

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation