Junior World Orienteering Championships 2005

Tenero, Switzerland

11-16 July 2005
Website: www.asti-ticino.ch/jwoc2005

Results

Middle Distance

Women

1) Anna Persson SWE 25:51, 2) Heini Wennman FIN 26:00, 3) Hanny Allston AUS 27:18, 4) Helena Jansson SWE 27:23, 5) Paula Iso-Markku FIN 27:51, 6) Saila Kinni FIN 28:16, 7) Elise Egseth NOR 29:14, 8) Silja Tarvonen FIN 29:26, 8) Sara Lüscher SUI 29:26, 10) Caroline Cejka SUI 29:31, 11) Amélie Chataing FRA 30:06, 12) Charlotte Bouchet FRA 30:41, 13) Evgeniya Ostrikova RUS 30:49, 14) Fabienne Stucki SUI 30:51, 15) Johanna Lindberg SWE 31:07, 16) Rahel Friederich SUI 31:17, 17) Mhairi Mackenzie GBR 32:07, 18) Mariya Shilova RUS 32:40, 19) Susanna TervoFIN 32:49, 20) Lenka Hruskova CZE 33:01, 21) Kati Rooni EST 33:05, 22) Anais Goffre FRA 33:34, 23) Simona Karochova CZE 33:50, 24) Silje Ekroll Jahren NOR 34:04, 25) Helena Andersson SWE 34:22, 26) Jana Panchartkova CZE 34:33, 27) Veronika Krcalova CZE 35:03, 28) Betty Ann Bjerkreim Nilsen NOR 35:21, 29) Siri Ulvestad NOR 35:41, 30) Rasa Ptasekaite LTU 35:46, 31) Cerys Manning GBR 35:59, 32) Jasmine Neve AUS 36:00, 33) Fanny Welle-Strand Horn NOR 37:06, 34) Antonia Grigorova BUL 37:21, 35) Anita Seeböck AUT 37:26, 36) Maja Alm DEN 37:40, 37) Rebecca Reischuk GER 37:50, 38) Zinaida Lukyanova RUS 38:06, 39) Yaroslava Trygubyak UKR 38:46, 40) Karin Leonhardt AUT 38:52, 41) Edita Martuseviciute LTU 39:42, 42) Elin A-Skantze SWE 40:06, 43) Ursula Kadan AUT 40:26, 44) Eszter Öry HUN 40:41, 45) Signe Klinting DEN 41:32, 46) Tatyana Kozlova RUS 41:49, 47) Mélanie D’Harreville FRA 42:42, 47) Esther Doetsch GER 42:42, 49) Jana Macinská SVK 43:04, 50) Line Søderlund DEN 44:33, 51) Mari Fasting NOR 44:50, 51) Martina Spurna CZE 44:50, 53) Nicole Scalet ITA 46:27, 54) Ildikó Szerencsi HUN 50:40, 55) Alicja Ewiak POL 56:10, 56) Sara Sambi ITA 56:39, 57) Lizzie Adams GBR 1:01:23.

Men

1) Fabian Hertner SUI 21:28, 2) Philippe Adamski FRA 22:43, 3) Hannu Airila FIN 23:27, 4) Olav Lundanes NOR 23:31, 5) Sebastian Hägler SUI 23:37, 6) Olli-Markus Taivainen FIN 24:27, 7) John Fredriksson SWE 24:51, 8) Julian Dent AUS 25:10, 9) Csaba Gösswein HUN 25:12, 10) Scott Fraser GBR 25:18, 11) Aleksi Mattila FIN 25:36, 11) Andreas Rüedlinger SUI 25:36, 13) Christian Bobach DEN 25:37, 14) Adam Chromy CZE 25:44, 15) Øystein Sørensen NOR 25:49, 16) Jeppe Borch DEN 26:05, 17) Zsolt Lenkei HUN 26:31, 18) Eriks Lebedoks LAT 26:54, 19) Stanimir Belomazhev BUL 27:02, 20) Denis Glazunov RUS 27:06, 21) Timo Sild EST 27:07, 22) Simon Uppill AUS 27:26, 23) Simion Suciu ROM 27:28, 24) Juuso Metsälä FIN 27:30, 25) Fredrik Johansson SWE 27:37, 26) Markus Puusepp EST 27:44, 27) Oskari Liukkonen FIN 27:51, 28) Jan Palas CZE 28:18, 29) Filip Mazurek POL 28:44, 30) Leif Anderson USA 28:48, 31) István Zsebeházy HUN 29:07, 32) Sergey Ryzhankov RUS 29:18, 32) Yury Masnyy RUS 29:18, 34) Alban Dalberto FRA 29:20, 34) Oleg Chepelin GBR 29:20, 36) Sandro Rechsteiner SUI 29:23, 37) Jonas Rass ITA 29:25, 38) Ivailo Kamenarov BUL 29:36, 39) Philip G. Lund DEN 29:39, 40) Jan Benes CZE 29:46, 41) Thomas Van Der Kleij BEL 29:54, 42) Gianluca Salvioni ITA 30:01, 43) Oleksandr Starov UKR 30:16, 44) Ondrej Holas CZE 30:27, 44) Erik Rost SWE 30:27, 46) Michal Krajcík SVK 30:43, 47) Erik Sagvolden NOR 30:52, 48) Marcus Millegård SWE 31:15, 49) Tore Bjørseth Berdal NOR 32:08, 49) Sören Lösch GER 32:08, 51) Martins Linde LAT 32:09, 52) Zlatko Kamenarov BUL 32:19, 53) Emil Folino Nielsen Folino DEN 33:24, 54) Andrei Lemachka BLR 34:00, 55) Sander Vaher EST 35:42, 56) Rasmus Djurhuus DEN 35:47, 57) Giancarlo Simion ITA 38:04, 58) Gatis Caics LAT 40:45, 59) Ádám Kovács HUN 44:55.

Long Distance

Women

1) Mari Fasting NOR 1:03:14, 2) Elise Egseth NOR 1:03:31, 3) Paula Iso-Markku FIN 1:05:47, 4) Anna Persson SWE 1:06:55, 5) Sara Lüscher SUI 1:07:01, 6) Elin A-Skantze SWE 1:08:17, 7) Saila Kinni FIN 1:08:24, 8) Helena Jansson SWE 1:09:23, 9) Johanna Lindberg SWE 1:09:47, 10) Linnea Lidström SWE 1:10:07, 11) Hanny Allston AUS 1:10:53, 12) Caroline Cejka SUI 1:11:14, 13) Heini Papinsaari FIN 1:12:07, 14) Helena Andersson SWE 1:12:42, 15) Ane Linde DEN 1:12:47, 16) Susanna TervoFIN 1:13:27, 17) Evgeniya Ostrikova RUS 1:14:13, 18) Edita Martuseviciute LTU 1:14:21, 19) Tatyana Kozlova RUS 1:14:22, 20) Jana Panchartkova CZE 1:15:15, 21) Veronika Krcalova CZE 1:15:41, 22) Lenka Hruskova CZE 1:16:16, 23) Agnieszka Grzelak POL 1:16:19, 24) Simona Karochova CZE 1:16:28, 25) Jitka Kraemer GER 1:16:30, 26) Yaroslava Trygubyak UKR 1:17:05, 27) Zinaida Lukyanova RUS 1:17:23, 28) Ines Brodmann SUI 1:18:16, 29) Silja Tarvonen FIN 1:18:18, 30) Siri Ulvestad NOR 1:18:58, 31) Antonia Grigorova BUL 1:19:03, 32) Charlotte Bouchet FRA 1:20:11, 33) Rasa Ptasekaite LTU 1:20:22, 34) Silje Ekroll Jahren NOR 1:21:10, 35) Krisztina Kerényi HUN 1:21:14, 36) Maja Alm DEN 1:21:23, 37) Lucie Krafkova CZE 1:21:54, 38) Mariya Shilova RUS 1:22:27, 39) Signe Klinting DEN 1:22:49, 40) Heini Wennman FIN 1:23:32, 41) Helen Gardner GBR 1:23:37, 42) Fanny Welle-Strand Horn NOR 1:23:57, 43) Sara Sambi ITA 1:24:02, 44) Inga Priedite LAT 1:24:22, 45) Rebecca Reischuk GER 1:24:47, 46) Mélanie D?Harreville FRA 1:24:50, 47) Malgorzata Kosinska POL 1:25:03, 48) Rahel Friederich SUI 1:25:50, 49) Olena Srtuhalova UKR 1:25:54, 50) Erin Post AUS 1:26:34, 51) Capucine Vercellotti FRA 1:26:37, 52) Ivett Hrenkó HUN 1:26:59, 53) Lizzie Adams GBR 1:27:57, 54) Miek Fabre BEL 1:28:27, 55) Olga Novikova RUS 1:28:30, 56) Jessica Halliday GBR 1:29:10, 57) Anais Goffre FRA 1:29:13, 58) Nicole Scalet ITA 1:29:37, 59) Martina Spurna CZE 1:30:34, 60) Alison O’Neil GBR 1:31:03, 61) Line Søderlund DEN 1:31:06, 62) Alicia Gil Sanchez ESP 1:31:19, 63) Lizzie Ingham NZL 1:31:48, 64) Jutta Krischan AUT 1:31:54, 65) Cerys Manning GBR 1:32:14, 65) Kristina Rybakovaite LTU 1:32:14, 67) Ida Marie Heerfordt DEN 1:32:31, 68) Ainsley Cavanagh AUS 1:32:46, 69) Eszter Öry HUN 1:33:00, 70) Camilla Bergmann DEN 1:33:07, 71) Karin Leonhardt AUT 1:33:15, 72) Skaiste Sidaraviciute LTU 1:33:25, 73) Fabienne Stucki SUI 1:33:42, 74) Vanessa Round AUS 1:34:14, 75) Amélie Chataing FRA 1:35:48, 76) Jasmine Neve AUS 1:36:23, 77) Una Berzina LAT 1:36:36, 78) Viktoria Brautigam USA 1:37:51, 79) Zebedy Hallett AUS 1:37:56, 80) Jana Macinská SVK 1:38:00, 81) Marina Simion ITA 1:38:54, 82) Alicja Ewiak POL 1:38:55, 83) Tessa Ramsden NZL 1:39:20, 84) Rosa Ana Samper Sanz ESP 1:39:51, 85) Liene Bruvele LAT 1:40:10, 86) Paula Gil De La Vega ESP 1:41:20, 87) Száva Zsigmond HUN 1:42:09, 88) Kristine Kokina LAT 1:42:13, 89) Ona Rafols Perramon ESP 1:44:41, 90) Fanni Máthé HUN 1:46:31, 91) Ana Daldon ITA 1:46:38, 92) Maria Tuncu ROM 1:49:31, 93) Kati Rooni EST 1:50:57, 94) Volha Karpikava BLR 1:51:13, 95) Akane Inaba JPN 1:51:22, 96) Iwona Wicha POL 1:51:42, 97) Eriko Ide JPN 1:54:12, 98) Nicoleta Iancu ROM 1:55:53, 99) Yuliya Shaposhnyk UKR 1:55:59, 100) Siobhan Fleming USA 1:59:11, 101) Sarah Brandreth CAN 2:01:57, 102) Sarah Gray NZL 2:03:15, 103) Kazumi Komura JPN 2:04:22, 104) Carol Ross CAN 2:05:45, 105) Rita Homes NZL 2:05:46, 106) Sandra Juras GER 2:06:46, 107) Mira Luisa Rico ESP 2:07:28, 108) Yukiko Ishikura JPN 2:08:05, 109) Sarah Klaben USA 2:19:54, 110) Charmai Fung Kai Wing HKG 2:23:32, 111) Ancuta Patras ROM 2:24:25, 112) Hao Chee Lai HKG 2:38:28, 113) Nori Takemura JPN 2:38:34, 114) Yuk Mei Law HKG 2:51:59, 115) Cheryl Chan Wei Shuen HKG 3:03:53, 116) Phyllis Luk Ka Yan HKG 3:23:24, disq. Zlata Borina RUS mp, Miharu Takano JPN mp, Betty Ann Bjerkreim Nilsen NOR mp, Elien Melis BEL mp, Ildikó Szerencsi HUN mp, Pui Fung Chan HKG mp, Ursula Kadan AUT dnf, Ieva Purina LAT dnf, Anita Seeböck AUT dnf.

Men

1) Olav Lundanes NOR 1:12:39, 2) Andreas Rüedlinger SUI 1:17:16, 3) Philippe Adamski FRA 1:18:12, 4) Julian Dent AUS 1:19:52, 5) Ádám Kovács HUN 1:21:23, 6) Michal Krajcík SVK 1:22:57, 7) Øystein Sørensen NOR 1:23:22, 8) Erik Rost SWE 1:23:27, 9) Mikael Kristensson SWE 1:24:14, 10) Hannu Airila FIN 1:24:17, 11) Fabian Hertner SUI 1:24:43, 12) Scott Fraser GBR 1:27:31, 13) Jonas Rass ITA 1:27:45, 14) Sander Vaher EST 1:27:58, 15) Magne Dæhli NOR 1:28:08, 16) Pelle Engstrand SWE 1:28:12, 17) Ciprian Marian ROM 1:28:17, 18) John Fredriksson SWE 1:28:28, 19) Aleksi Mattila FIN 1:28:32, 20) Erik Sagvolden NOR 1:29:59, 21) Zsolt Lenkei HUN 1:30:55, 22) Sebastian Hägler SUI 1:31:09, 23) István Zsebeházy HUN 1:31:13, 24) Emil Folino Nielsen DEN 1:31:28, 25) Stefan Lombriser SUI 1:31:41, 26) Marcus Millegård SWE 1:32:13, 27) Rasmus Djurhuus DEN 1:32:49, 28) Patrick Hofmeister GER 1:33:17, 29) Dan Halliday GBR 1:34:06, 30) Jan Palas CZE 1:34:21, 31) Jonas Gvildys LTU 1:34:55, 32) David Meyer AUS 1:35:21, 32) John Fredrickson USA 1:35:21, 34) Christian BobachDEN 1:35:43, 35) Konstantin Aleshin RUS 1:35:55, 36) Yury Masnyy RUS 1:36:32, 37) Fredrik Johansson SWE 1:36:47, 38) Lars Christian Unger NOR 1:36:50, 39) Olli-Markus Taivainen FIN 1:37:02, 40) Janne Heikka FIN 1:37:19, 41) Atis Reskis LAT 1:37:20, 42) Ondrej Holas CZE 1:37:28, 43) Tore Bjørseth Berdal NOR 1:37:41, 44) Philipp Müller GER 1:37:42, 45) Sandro Rechsteiner SUI 1:37:53, 46) Alexey Marchenko ISR 1:37:55, 47) Juuso Metsälä FIN 1:38:08, 48) Zdenek Rajnosek CZE 1:38:11, 49) Alban Dalberto FRA 1:38:22, 50) Jeppe Borch DEN 1:38:24, 51) Ross Morrison NZL 1:38:25, 52) Adam Chromy CZE 1:38:41, 52) Nestor Rico Mira ESP 1:38:41, 54) Oleg Chepelin GBR 1:38:50, 55) Alexey Sidorov RUS 1:39:02, 56) Martin Peat NZL 1:39:17, 57) Denis Glazunov RUS 1:39:29, 58) Simon Uppill AUS 1:39:44, 59) Dzimitry Shamshur BLR 1:39:53, 60) Edgars Bertuks LAT 1:40:07, 61) Martin Henych CZE 1:40:12, 62) Tamas Bogya ROM 1:40:31, 63) Martin Mazúr SVK 1:40:36, 64) Sergey Ryzhankov RUS 1:40:45, 65) Gatis Caics LAT 1:40:47, 66) Ivan Sirakov BUL 1:41:16, 67) Oleksandr Starov UKR 1:41:50, 68) Sören Lösch GER 1:41:57, 69) Gianluca Salvioni ITA 1:42:51, 70) Leif Anderson USA 1:42:53, 71) Philip G. Lund DEN 1:43:07, 72) Máté Kerényi HUN 1:43:19, 73) Jaka Piltaver SLO 1:43:21, 74) Lukasz Nowacki POL 1:43:48, 75) Duncan Coombs GBR 1:44:40, 76) Lauri Malsroos EST 1:45:09, 77) Eriks Lebedoks LAT 1:45:29, 77) Andrey Lamov RUS 1:45:29, 79) Vincent Coupat FRA 1:46:00, 80) Siarhei Ryzhkov BLR 1:47:20, 81) Christian Wartbichler AUT 1:47:25, 82) Ivailo Kamenarov BUL 1:47:32, 82) Kristjan Trossmann EST 1:47:32, 84) Sergiy Nadtochyy UKR 1:47:51, 85) James Tullie GBR 1:47:53, 86) András Szabó HUN 1:48:09, 87) Rastislav Szabó SVK 1:48:22, 88) Zdravko Taralov BUL 1:48:28, 88) Francisco Navarro Cutillas ESP 1:48:28, 90) Luca Dallavalle ITA 1:48:39, 91) Biel Rafols Perramon ESP 1:49:02, 92) Oskari Liukkonen FIN 1:49:07, 93) Marfil Alfredo Renzullo ESP 1:49:50, 94) Giancarlo Simion ITA 1:49:52, 95) Nicola Giovanelli ITA 1:49:58, 96) Filip Mazurek POL 1:50:04, 97) Matt Dickinson GBR 1:51:12, 98) Renars Roze LAT 1:53:48, 99) Manuel Wiesberger AUT 1:54:36, 100) Robert Louis Paddock USA 1:55:09, 101) Iulian Negoità ROM 1:55:12, 102) Jeroen Hoekx BEL 1:56:14, 103) Thomas Van Der Kleij BEL 1:56:21, 104) Zlatko Kamenarov BUL 1:56:24, 105) Louis Elson AUS 1:56:43, 106) Martin Hawkes-TeeterUSA 1:57:23, 107) Ivan Ivanov BUL 1:57:38, 108) Andrei Lemachka BLR 1:57:53, 109) Mihkel Järveoja EST 1:58:05, 110) Eyal Heiman ISR 1:58:13, 111) Ken Peeters BEL 1:58:39, 112) Robin Foubister CAN 1:59:19, 113) Patrick Goeres CAN 1:59:41, 114) Martins Linde LAT 2:00:05, 115) Ryan Smyth AUS 2:00:57, 116) Sam McNally NZL 2:01:35, 117) Johan Goubau BEL 2:02:01, 118) Simon Addison NZL 2:03:11, 119) Vytautas Beliunas LTU 2:03:26, 119) Conrad Elson AUS 2:03:26, 121) Romain Brunerie FRA 2:03:41, 122) Tomás Drencák SVK 2:05:10, 123) Simion Suciu ROM 2:05:17, 124) André Ramos POR 2:05:49, 125) Ben-Yosef Dolev ISR 2:06:06, 126) Timo Sild EST 2:06:39, 127) Juan Jose Sancosmed Vazquez ESP 2:07:20, 128) Tane Cambridge NZL 2:09:22, 129) Juan Daniel Iglesias Ayllon ESP 2:12:43, 130) Trevor Li Churk Fai HKG 2:13:39, 131) Volodymyr Myasoed UKR 2:14:03, 132) Takahiko Moteki JPN 2:15:33, 133) Scott Foubister CAN 2:18:35, 134) Tomoaki Naganawa JPN 2:20:47, 135) Wouter Foppen NED 2:21:39, 136) Darius Konotopetz CAN 2:21:49, 137) Patrick Higgins IRL 2:25:56, 138) Mircea Maiorescu ROM 2:25:59, 139) William Enger USA 2:30:52, 140) Yoshiki Moroe JPN 2:35:54, 141) Hikaru Ueno JPN 2:36:14, 142) Li Ming Cheung HKG 2:41:37, 143) Keisuke Ooi JPN 2:46:12, 144) Niels-Peter Foppen NED 2:47:26, 145) Natsuki Uno JPN 2:56:28, 146) Hui Yau Chiu HKG 3:05:42, 147) Leon Jurcic CRO 3:18:15, 148) Man Yiu Fung HKG 3:23:15, 149) Tomislav Resetar CRO 3:30:32, 150) Cheung Chi Ko HKG 3:37:10, 151) Daniel Antonio Pereira HKG 4:12:20, disq. Jan Benes CZE mp, Jonas Mathys SUI mp, Jochen Verdeyen BEL mp, Markus Puusepp EST mp, Christian Foley-Fischer IRL mp, Dario Bertolini ITA mp, Romualdas Stupelis LTU mp, Yuriy Tumak UKR mp, Quentin Deneyer BEL dnf, Michal Weber POL dnf, Marco Martins POR dnf, Ionut Patras ROM dnf, Artem Panchenko UKR dnf, Stanimir Belomazhev BUL dnf, Tue Lassen DEN dnf, Pedro Duarte POR dnf, Thomas Lang AUT dnf, Edi Grbac CRO dnf, Kamil Wlodarczyk POL dnf, Alexandre Alvarez POR dnf, Csaba Gösswein HUN dnf.

Relay

Women

1) Norway (Elise Egseth, Mari Fasting, Betty Ann Bjerkreim Nilsen) 2:13:46, 2) Sweden (Elin A-Skantze, Helena Jansson, Anna Persson) 2:18:12, 3) Finland (Saila Kinni, Paula Iso-Markku, Silja Tarvonen) 2:22:21, 4) Switzerland (Rahel Friederich, Ines Brodmann, Sara Lüscher) 2:24:43, 5) France (Mélanie D’Harreville, Amélie Chataing, Anais Goffre) 2:27:39, 6) Czech Republic (Veronika Krcalova, Lenka Hruskova, Jana Panchartkova) 2:30:00, 7) Australia (Jasmine Neve, Erin Post, Hanny Allston) 2:33:56, 8) Russia (Tatyana Kozlova, Mariya Shilova, Evgeniya Ostrikova) 2:34:16, 9) Great Britain (Lizzie Adams, Helen Gardner, Cerys Manning), 2:35:49, 10) Denmark (Maja Alm, Line Søderlund, Ane Linde) 2:42:15, 11) Hungary (Ivett Hrenkó, Eszter Öry, Ildikó Szerencsi) 2:43:13, 12) Germany (Esther Doetsch, Jitka Kraemer, Sandra Juras) 2:46:32, 13) Italy (Sara Sambi, Marina Simion, Nicole Scalet) 2:47:02, 14) Lithuania (Kristina Rybakovaite, Rasa Ptasekaite, Edita Martuseviciute) 2:50:55, 15) Poland (Alicja Ewiak, Malgorzata Kosinska, Iwona Wicha) 2:51:02, 16) Ukraine (Yaroslava Trygubyak, Yuliya Shaposhnyk, Olena Srtuhalova) 2:58:45, 17) Austria (Jutta Krischan, Karin Leonhardt, Anita Seeböck) 3:02:25, 18) Spain (Alicia Gil Sanchez, Rosa Ana Samper Sanz, Paula Gil De La Vega) 3:05:22, 19) Latvia (Una Berzina, Kristine Kokina, Inga Priedite) 3:10:03, 20) New Zealand (Lizzie Ingham, Sarah Gray, Tessa Ramsden) 3:18:12, 21) United States (Viktoria Brautigam, Siobhan Fleming, Sarah Klaben) 3:40:58, 22) Japan (Akane Inaba, Eriko Ide, Kazumi Komura) 4:26:53.

Men

1) Norway (Øystein Sørensen, Magne Dæhli, Olav Lundanes) 2:30:32, 2) Czech Republic (Adam Chromy, Jan Benes, Jan Palas) 2:33:38, 3) Sweden (John Fredriksson, Erik Rost, Mikael Kristensson) 2:36:50, 4) Switzerland (Sebastian Hägler, Andreas Rüedlinger, Fabian Hertner) 2:37:58, 5) Denmark (Emil Folino Nielsen, Rasmus Djurhuus, Tue Lassen) 2:38:41, 6) Latvia (Atis Reskis, Eriks Lebedoks, Edgars Bertuks) 2:41:09, 7) Russia (Andrey Lamov, Alexey Sidorov, Denis Glazunov) 2:41:33, 8) Hungary (Ádám Kovács, Csaba Gösswein, István Zsebeházy) 2:42:04, 9) Great Britain (Dan Halliday, Oleg Chepelin, Scott Fraser) 2:42:58, 10) Finland (Olli-Markus Taivainen, Aleksi Mattila, Hannu Airila) 2:43:54, 11) Bulgaria (Ivailo Kamenarov, Zlatko Kamenarov, Stanimir Belomazhev) 2:44:51, 12) Italy (Nicola Giovanelli, Jonas Rass, Dario Bertolini) 2:45:56, 13) Germany (Patrick Hofmeister, Sören Lösch, Philipp Müller) 2:46:26, 14) Slovakia (Tomás Drencák, Martin Mazúr, Michal Krajcík) 2:49:01, 15) Estonia (Sander Vaher, Lauri Malsroos, Markus Puusepp) 2:52:48, 16) New Zealand (Ross Morrison, Tane Cambridge, Martin Peat) 2:52:53, 17) France (Simon Leroy, Charly Boichut, Philippe Adamski) 2:53:13, 18) Belarus (Andrei Lemachka, Dzimitry Shamshur, Siarhei Ryzhkov) 2:54:56, 19) Australia (David Meyer, Simon Uppill, Julian Dent) 2:59:04, 20) United States (John Fredrickson, Leif Anderson, Robert Louis Paddock) 2:59:35, 21) Romania (Ciprian Marian, Iulian Negoità, Tamas Bogya) 2:59:43, 22) Austria (Christian Wartbichler, Thomas Lang, Manuel Wiesberger) 3:04:02, 23) Belgium (Ken Peeters, Jeroen Hoekx, Thomas Van Der Kleij) 3:04:15, 24) Spain (Francisco Navarro Cutillas, Biel Rafols Perramon, Nestor Rico Mira) 3:12:27, 25) Ukraine (Oleksandr Starov, Sergiy Nadtochyy, Volodymyr Myasoed) 3:12:38, 26) Portugal (Alexandre Alvarez, Marco Martins, André Ramos) 3:14:08, 27) Poland (Kamil Wlodarczyk, Lukasz Nowacki, Filip Mazurek) 3:15:01, 28) Canada (Patrick Goeres, Scott Foubister, Robin Foubister) 3:38:15, 29) Israel (Alexey Marchenko, Eyal Heiman, Dolev Ben-Yosef) 3:51:26, 30) Japan (Takahiko Moteki, Tomoaki Naganawa, Hikaru Ueno) 4:32:33, 31) Croatia (Leon Jurcic, Tomislav Resetar, Edi Grbac) 4:42:15, 31) Hong Kong (Fung Man Yiu, Chiu Hui Yau, Daniel Antonio Pereira) 4:42:15.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Junior World Orienteering Championships 2017
    9-16 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • Asian Junior and Youth Orienteering Championships 2017
    20-24 August 2017

  • Orienteering World Cup Round 3 2017
    24-28 August 2017

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation