Junior World MTB Orienteering Championships 2011

Vicenza, Veneto, Italy

 
20 – 28 August
Contact person: Gabriele Viale
Phone: +39 3386138508
E-mail: viale( at)orienteering.it
Website: www.mtbo2011.org
IOF Senior Event Adviser:
Antje Bornhak (AUT)
Bulletin 4
Bulletin 3
Bulletin 2
Bulletin 1
Embargoed areas 1
Embargoed areas 2

Results

Sprint

Women

1) Svetlana Poverina RUS 23:00, 2) Eeva-Liisa Hakala FIN 23:20, 3) Tatiana Repina RUS 24:02, 4) Anastasia Bolshova RUS 25:00, 5) Magdalena Seifertova CZE 25:21, 6) Marie Brezinova CZE 25:42, 7) Brigitta Koós HUN 26:14, 8) Ruska Saarela FIN 26:54, 9) Henna Saarinen FIN 28:07, 10) Tatiana Oborina RUS 28:20, 11) Pamela Gaigher ITA 29:15, 12) Cæcillie Christoffersen DEN 29:19, 13) Lisa Pirker AUT 30:14, 14) Eva Haltofova CZE 30:29, 15) Martina Lamichova CZE 30:44, 16) Caroline Konring DEN 31:25, 17) Silvia Simoni ITA 32:14, 18) Marina Reiner AUT 32:29, 19) Julia Ritter AUT 33:26, 20) Katia Dalmolin ITA 33:47, 21) Anastasia Shishikina RUS 35:09, 22) Anastasia Shaykina RUS 35:28, Camilla Søgaard DEN DSQ.

Men

1) Krystof Bogar CZE 23:21, 2) Martin Tisnovsky CZE 23:40, 3) Eero-Matti Vainio FIN 23:47, 4) Grigoriy Medvedev RUS 23:56, 5) Rasmus Søgaard DEN 24:41, 6) Andreas Bergmann DEN 24:43, 7) Marco Bonazzi ITA 25:01, 8) Filipp Zhikharev RUS 25:13, 9) Lukas Stampfer ITA 25:22, 10) Vojtech Ludvik CZE 25:23, 11) Egils Kampuss LAT 25:26, 12) Marco Guizzardi ITA 25:29, 13) Dieter Gutschi AUT 25:32, 14) Tomas Stanek CZE 25:36, 15) Joakim Höstman FIN 25:38, 16) Andreas Proschowsky DEN 25:39, 17) Kare Kaskinen FIN 25:50, 17) Tom Goddard AUS 25:50, 19) Edgars Briconoks LAT 26:03, 20) Jacques Schmidt-Morgenroth FRA 26:09, 21) Oscar Phillips AUS 26:12, 22) Cedric Beill FRA 26:17, 23) Anders Blomster FIN 26:18, 24) Andre Haga FIN 26:19, 25) Andrej Cully SVK 26:28, 26) Reinis Grende LAT 26:53, 27) Taaniel Tooming EST 26:57, 28) Riccardo Rossetto ITA 26:59, 28) Tiago Silva POR 26:59, 30) Jonas Maišelis LTU 27:01, 31) Cristiano Silva POR 27:15, 32) Domantas Cibas LTU 27:17, 33) Alexander Arkhipov RUS 27:52, 34) Marc Gluskie AUS 28:11, 35) Denis Tsarev RUS 28:20, 36) Markus Räsänen FIN 28:22, 37) Beno Nagy HUN 28:33, 38) Markus Seppele AUT 28:40, 39) Eriks Gruzde LAT 28:41, 40) Evgenii Logvinchuk RUS 28:52, 41) Gergo Horváth HUN 28:55, 41) Vilius Stankevicius LTU 28:55, 43) Teo Valentin FRA 29:09, 44) Chris Firman AUS 29:41, 45) Jose Ignacio Gracia ESP 29:53, 46) Tomas Janoska SVK 30:23, 47) John Maxa AUT 30:33, 48) Bernhard Finder AUT 31:45, 49) Chris Brand-Barker GBR 33:41, 50) Bence Németh HUN 34:29, 51) Matej Muller SVK 35:31, 52) Andreas Waldmann AUT 36:32, 53) Matthias Pletzer AUT 37:36, Marcell Horváth HUN DSQ, Alexey Terekhov RUS DSQ.

Middle distance

Women

1) Svetlana Poverina RUS 48:46, 2) Tatiana Repina RUS 48:57, 3) Marie Brezinova CZE 52:16, 4) Eeva-Liisa Hakala FIN 53:46, 5) Henna Saarinen FIN 54:53, 6) Brigitta Koós HUN 54:54, 7) Barbara Sanocka POL 54:58, 8) Camilla Søgaard DEN 57:07, 9) Julita Linowska POL 57:35, 10) Martina Lamichova CZE 1:01:22, 11) Magdalena Seifertova CZE 1:02:14, 12) Ruska Saarela FIN 1:04:11, 13) Cæcillie Christoffersen DEN 1:05:39, 14) Caroline Konring DEN 1:06:11, 15) Anastasia Shishikina RUS 1:07:11, 16) Tatiana Oborina RUS 1:08:25, 17) Silvia Simoni ITA 1:09:01, 18) Anastasia Shaykina RUS 1:09:07, 19) Magdalena Ozga POL 1:09:25, 20) Julia Ritter AUT 1:09:35, 21) Marina Reiner AUT 1:11:00, 22) Anastasia Bolshova RUS 1:14:10, 23) Eva Haltofova CZE 1:17:28, 24) Pamela Gaigher ITA 1:18:37, 25) Katia Dalmolin ITA 1:40:06, 26) Lisa Pirker AUT 1:48:50.

Men

1) Krystof Bogar CZE 54:56, 2) Vojtech Ludvik CZE 58:58, 3) Kare Kaskinen FIN 59:00, 4) Denis Tsarev RUS 1:00:00, 5) Taaniel Tooming EST 1:00:34, 6) Marco Guizzardi ITA 1:01:00, 7) Rasmus Søgaard DEN 1:01:36, 8) Eero-Matti Vainio FIN 1:02:01, 9) Martin Tisnovsky CZE 1:02:25, 10) Tom Goddard AUS 1:03:18, 11) Vilius Stankevicius LTU 1:04:11, 12) Andreas Proschowsky DEN 1:04:21, 13) Cedric Beill FRA 1:04:30, 14) Kamil Rombczyk POL 1:04:43, 15) Marco Bonazzi ITA 1:05:01, 16) Reinis Grende LAT 1:05:22, 17) Tomas Stanek CZE 1:05:31, 18) Dieter Gutschi AUT 1:06:40, 19) Marc Gluskie AUS 1:06:53, 20) Joakim Höstman FIN 1:07:05, 21) Lukas Stampfer ITA 1:07:09, 22) Jacques Schmidt-Morgenroth FRA 1:07:10, 23) Grigoriy Medvedev RUS 1:07:11, 24) Domantas Cibas LTU 1:07:26, 25) Cristiano Silva POR 1:08:07, 26) Andre Haga FIN 1:08:41, 27) Chris Firman AUS 1:08:48, 28) Radoslaw Jaroszek POL 1:09:46, 29) Alexey Terekhov RUS 1:10:28, 30) Alexander Arkhipov RUS 1:10:51, 31) Tiago Silva POR 1:10:52, 32) Matej Muller SVK 1:11:02, 33) Oscar Phillips AUS 1:11:10, 34) Anders Blomster FIN 1:11:17, 35) Marcell Horváth HUN 1:11:22, 36) Edgars Briconoks LAT 1:11:37, 37) Evgenii Logvinchuk RUS 1:13:29, 38) Andreas Waldmann AUT 1:14:07, 39) Andrej Cully SVK 1:15:21, 40) Riccardo Rossetto ITA 1:15:32, 41) Beno Nagy HUN 1:15:40, 42) Adrian Szpakowski POL 1:16:03, 43) Egils Kampuss LAT 1:16:18, 44) Markus Seppele AUT 1:16:41, 45) Tom Bradshaw NZL 1:17:03, 46) Krzysztof Witek POL 1:17:46, 47) Tomas Janoska SVK 1:18:34, 48) Teo Valentin FRA 1:19:16, 49) Jose Ignacio Gracia ESP 1:20:24, 50) Bence Németh HUN 1:21:36, 51) Matthias Pletzer AUT 1:22:33, 52) Chris Brand-Barker GBR 1:23:49, 53) John Maxa AUT 1:25:46, 54) Bernhard Finder AUT 1:26:14, 55) Gergo Horváth HUN 1:54:20, Markus Räsänen FIN DSQ, Jonas Maišelis LTU DSQ, Sebastian Niczyporuk POL DSQ, Filipp Zhikharev RUS DSQ, Eriks Gruzde LAT DSQ, Andreas Bergmann DEN DSQ.

Long distance

Women

1) Svetlana Poverina RUS 1:27:21, 2) Tatiana Repina RUS 1:27:32, 3) Marie Brezinova CZE 1:30:19, 4) Barbara Sanocka POL 1:35:17, 5) Magdalena Seifertova CZE 1:35:53, 6) Brigitta Koós HUN 1:36:19, 7) Camilla Søgaard DEN 1:40:08, 8) Henna Saarinen FIN 1:41:42, 9) Anastasia Bolshova RUS 1:42:10, 10) Tatiana Oborina RUS 1:44:00, 11) Eeva-Liisa Hakala FIN 1:45:45, 12) Martina Lamichova CZE 1:46:39, 13) Caroline Konring DEN 1:50:10, 14) Ruska Saarela FIN 1:51:56, 15) Eva Haltofova CZE 1:52:05, 16) Julita Linowska POL 1:53:01, 17) Cæcillie Christoffersen DEN 1:55:03, 18) Lisa Pirker AUT 1:57:47, 19) Magdalena  Ozga POL 2:01:10, 20) Marina Reiner AUT 2:03:28, 21) Julia Ritter AUT 2:13:27, 22) Anastasia Shishikina RUS 2:23:31, 23) Pamela Gaigher ITA 2:23:44, 24) Silvia Simoni ITA 2:25:32, 25) Katia Dalmolin ITA 2:30:54, Anastasia Shaykina RUS DSQ.

Men

1) Andreas Proschowsky DEN 1:55:24, 2) Riccardo Rossetto ITA 1:57:35, 3) Grigoriy Medvedev RUS 2:02:21, 4) Andre Haga FIN 2:02:54, 5) Marco Guizzardi ITA 2:03:47, 6) Joakim Höstman FIN 2:04:44, 7) Eero-Matti Vainio FIN 2:05:07, 8) Denis Tsarev RUS 2:06:01, 9) Tom Goddard AUS 2:06:15, 10) Filipp Zhikharev RUS 2:07:56, 11) Martin Tisnovsky CZE 2:08:05, 12) Reinis Grende LAT 2:08:29, 13) Tomas Stanek CZE 2:10:36, 14) Jacques Schmidt-Morgenroth FRA 2:13:39, 15) Tiago Silva POR 2:14:08, 16) Kare Kaskinen FIN 2:14:17, 17) Vilius Stankevicius LTU 2:16:43, 18) Marco Bonazzi ITA 2:17:48, 19) Lukas Stampfer ITA 2:18:53, 20) Dieter Gutschi AUT 2:19:19, 21) Andreas Waldmann AUT 2:19:38, 22) Oscar Phillips AUS 2:20:06, 23) Cedric Beill FRA 2:21:58, 24) Jose Ignacio Gracia ESP 2:24:14, 25) Domantas Cibas LTU 2:24:39, 26) Anders Blomster FIN 2:24:54, 27) Radoslaw Jaroszek POL 2:24:56, 28) Alexander Arkhipov RUS 2:25:40, 29) Marc Gluskie AUS 2:25:43, 30) Cristiano Silva POR 2:27:25, 31) Markus Räsänen FIN 2:28:14, 32) Beno Nagy HUN 2:28:35, 33) Kamil Rombczyk POL 2:28:58, 34) Eriks Gruzde LAT 2:29:28, 35) Andrej Cully SVK 2:30:53, 36) Matej Muller SVK 2:38:02, 37) Evgenii Logvinchuk RUS 2:40:55, 38) Adrian Szpakowski POL 2:42:47, 39) Markus Seppele AUT 2:47:53, 40) Sebastian Niczyporuk POL 2:48:53, 41) Tomas Janoska SVK 2:49:09, 42) Egils Kampuss LAT 2:51:53, 43) Matthias Pletzer AUT 2:52:08, 44) John Maxa AUT 3:06:00, 45) Bence Németh HUN 3:29:35, Taaniel Tooming EST DSQ, Vojtech Ludvik CZE DSQ, Krystof Bogar CZE DSQ, Teo Valentin FRA DSQ, Jonas Maišelis LTU DSQ, Rasmus Søgaard DEN DSQ, Andreas Bergmann DEN DSQ, Chris Firman AUS DSQ, Bernhard Finder AUT DSQ, Edgars Briconoks LAT DSQ, Krzysztof Witek POL DSQ, Alexey Terekhov RUS DSQ, Chris Brand-Barker GBR DSQ.

Relay

Women

1) Russia 2:10:59 (Tatiana Oborina, Tatiana Repina, Svetlana Poverina), 2) Finland 2:11:00 (Henna Saarinen, Ruska Saarela, Eeva-Liisa Hakala), 3) Czech Republic 2:17:02 (Martina Lamichova, Marie Brezinova, Magdalena Seifertova), 4) Denmark 2:27:35 (Cæcillie Christoffersen, Caroline Konring, Camilla Søgaard), 5) Poland 2:31:13 (Magdalena Ozga, Julita Linowska, Barbara Sanocka), 6) Austria 2:37:17 (Lisa Pirker, Marina Reiner, Julia Ritter), 7) Italy 3:15:09 (Silvia Simoni, Katia Dalmolin, Pamela Gaigher).

Men

1) Denmark 2:11:05 (Rasmus Søgaard, Andreas Bergmann, Andreas Proschowsky), 2) Russia 2:11:53 (Filipp Zhikharev, Grigoriy Medvedev, Denis Tsarev), 3) Finland 2:15:23 (Eero-Matti Vainio, Joakim Höstman, Kare Kaskinen), 4) Latvia 2:16:53 (Reinis Grende, Eriks Gruzde, Edgars Briconoks), 5) Lithuania 2:21:52 (Domantas Cibas, Jonas Maišelis, Vilius Stankevicius), 6) Czech Republic 2:28:04 (Vojtech Ludvik, Martin Tisnovsky, Krystof Bogar), 7) Australia 2:28:05 (Chris Firman, Tom Goddard, Marc Gluskie), 8) Austria 2:33:18 (Markus Seppele, Andreas Waldmann, Dieter Gutschi), 9) Italy 2:37:34 (Marco Guizzardi, Marco Bonazzi, Riccardo Rossetto), 10) Slovakia 2:39:44 (Matej Muller, Andrej Cully, Tomas Janoska), 11) France 2:47:37 (Jacques Schmidt-Morgenroth, Teo Valentin, Cedric Beill), 12) Hungary 2:51:49 (Beno Nagy, Gergo Horváth, Marcell Horváth), 13) Poland 3:02:30 (Adrian Szpakowski, Radoslaw Jaroszek, Kamil Rombczyk).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation