Junior World Orienteering Championships 2004

Gdansk, Poland

5-11 July 2004

Results

Middle distance

Women

1) Helen Jansson SWE 28:59, 2) Radka Brožková CZE 30:08, 3) Anni-Maija Fincke FIN 30:30, 4) Alisn O’ Neil GBR 30:42, 5) Jorid Flatekval NOR 31:24, 6) Noemi Cerny SUI 31:51, 7) Mhairi Mackenzie GBR 31:54, 8) Anna Persson SWE 32:00, 9) Elina Skantze SWE 32:17, 10) Betty Ann Bjerkreim Nilsen NOR 32:33, 11) Galina Osvyannikova RUS 32:35, 12) Hanny Allston AUS 32:53, 13) Paula Iso-Markku FIN 32:56, 13) Heini Wennman FIN 32:56, 15) Sara Luscher SUI 33:22, 16) Veronika Krcálová CZE 33:26, 17) Emma Johansson SWE 33:29, 18) Anita Seebock AUT 33:49, 19) Mari Fasting NOR 33:50, 20) Jana Panchartková CZE 34:00, 21) Jana Macinská SVK 34:05, 22) Tatiyana Merova BUL 34:08, 23) Iliana Shandurkova BUL 34:30, 24) Nataliya Zakharova RUS 34:37, 25) Susanna TervoFIN 34:45, 26) Elise Egseth NOR 35:01, 27) Hana Bajtošová SVK 35:06, 28) Iana Fomenko RUS 35:11, 29) Silja Tarvonen FIN 35:22, 30) Maja Alm DEN 35:25, 31) Fabienne Stucki SUI 35:27, 32) Saila Kinni FIN 35:35, 33) Helen Gardner GBR 35:41, 34) Dorota Kosinska POL 35:48, 35) Mariya Semak UKR 36:16, 36) Skaiste Sidaraviciute LTU 36:25, 37) Jurate Rukaite LTU 37:03, 38) Annika Rihma EST 37:11, 39) Inga Priedite LAT 37:16, 40) Kristina Rybakovaite LTU 37:18, 41) Una Berzina LAT 37:23, 42) Sofie Johansson SWE 37:26, 43) Ingunn Weltzein NOR 37:32, 44) Rebecca Reischuk GER 37:42, 45) Lene Bergersen NOR 37:52, 46) Iwona Wicha POL 38:27, 47) Martina Tichovská CZE 38:53, 48) Lizzie Adams GBR 39:20, 49) Sanita Sokolova LAT 39:42, 50) Rasa Ptasekaite LTU 39:49, 51) Yaroslava Trygubyak UKR 40:03, 52) Usula Polzer AUT 40:04, 53) Fanny Deckner SWE 40:15, 54) Rahel Friederich SUI 40:32, 55) Anastassia Kortchaguina RUS 42:37, 56) Kristyna Kovárová CZE 42:45, 57) Bernadett Kelemen HUN 43:00, 58) Ildikó Szerencsi HUN 43:47, 59) Julia Davies AUS 44:03, 60) Kati Rooni EST 51:18.

Men

1) Audun Bjerkreim Nilsen NOR 27:09, 2) Matthias Merz SUI 27:34, 3) Simonas Krepsta LTU 27:42, 4) Martin Johansson SWE 28:04, 5) Topi Anjala FIN 28:56, 6) Johan Lindahl SWE 29:04, 6) Csaba Gosswein HUN 29:04, 8) Vasily Leksin RUS 29:08, 9) Ruslanas Pogorelovas LTU 29:10, 10) Tomáš Drencák SVK 29:21, 11) Graham Gristwood GBR 29:22, 12) Hannu Airila FIN 29:23, 13) Anders Holmberg SWE 29:27, 14) Yevhen Kandybey UKR 29:36, 14) Jacek Kowalczyk POL 29:36, 16) Jan Palas CZE 29:39, 17) Philippe Adamski FRA 29:57, 18) Jan Procházka CZE 30:04, 19) Oystein Sorensen NOR 30:08, 20) Kristian Ruud NOR 30:13, 21) Andreas Ruedlinger SUI 30:29, 21) Tue Lassen DEN 30:29, 23) Juha Sorvisto FIN 30:30, 24) Scott Fraser GBR 30:31, 25) Anders Tiltnes NOR 30:44, 26) Yury Masnyy RUS 30:49, 27) Marcus Millegard SWE 30:50, 28) Julian Dent AUS 31:00, 29) Vadim Elichev RUS 31:10, 30) Jan Šedivý CZE 31:13, 31) Ivaylo Kamenarov BUL 31:19, 32) Emil Folino DEN 31:25, 33) Ilya Belov RUS 31:29, 34) Michal Krajcík SVK 31:30, 35) Patrick Hofmeister GER 31:31, 36) István Zsebeházy HUN 31:32, 37) Mark Nixon GBR 31:36, 38) Christian ChristensenDEN 31:40, 39) Dmytro Terpay UKR 31:53, 40) Zdenek Rajnosek CZE 32:02, 41) Stefan Lombriser SUI 32:15, 42) Dan Halliday GBR 32:31, 43) Daniel Pelyhe HUN 32:33, 44) Teodor Yordanov BUL 32:50, 45) Jeppe Borch Petersen DEN 33:09, 46) Romualdas Stupelis LTU 33:21, 47) Oleksandr Kratov UKR 33:35, 48) Charly Boichut FRA 33:37, 49) Kirian Meyer FRA 33:54, 50) Mattias Millinger SWE 34:03, 51) Anders Skarholt NOR 34:27, 52) Conrad Elson AUS 34:53, 53) Jonas Rass ITA 35:12, 54) Pavel Utkin RUS 35:39, 55) Tomas Bogya ROM 35:42, 56) Ivaylo Danailov BUL 35:49, 57) Kristjan Trossmann EST 36:51, 58) Sebastian Hagler SUI 37:10, Jakub Háj CZE dsq, Václav Komanec CZE dsq.

Long distance

Women

1) Silja Tarvonen FIN 59:51, 2) Veline Stalder SUI 1:01:48, 3) Alison O’Neil GBR 1:02:22, 4) Jana Panchartková CZE 1:03:13, 5) Jorid Flatekval NOR 1:03:52, 6) Helen Jansson SWE 1:04:48, 7) Anni-Maija Fincke FIN 1:04:56, 8) Emma Johansson SWE 1:04:58, 9) Ines Brodmann SUI 1:05:10, 10) Anna Persson SWE 1:05:43, 11) Noemi Cerny SUI 1:07:07, 12) Elina Skantze SWE 1:07:16, 13) Ane Linde DEN 1:07:27, 14) Mari Fasting NOR 1:07:34, 15) Saila Kinni FIN 1:08:05, 16) Veronika Kr?álová CZE 1:08:11, 17) Fanny Deckner SWE 1:08:28, 18) Wennman Heini FIN 1:08:35, 19) Kristyna Ková?ová CZE 1:08:43, 20) Cerys Manning GBR 1:08:46, 21) Mhairi Mackenzie GBR 1:09:36, 22) Sofie Johansson SWE 1:09:52, 23) Evgeniya Ostrikova RUS1:10:04, 24) Ingunn Weltzein NOR 1:10:20, 25) Susanna TervoFIN 1:10:35, 26) Elisa Kaufmann GER 1:10:37, 27) Lene Bergersen NOR 1:10:52, 28) Betty Ann Bjerkreim Nilsen NOR 1:11:05, 28) Iwona Wicha POL 1:11:05, 30) Sarah Thomsen DEN 1:11:37, 31) Martina Tichovská CZE 1:13:17, 31) Nataliya Zakharova RUS 1:13:17, 33) Rasa Ptasekaite LTU 1:13:55, 33) Elise Egseth NOR 1:13:55, 35) Anastassia Kortchaguina RUS 1:14:05, 36) Annika Rihma EST 1:14:08, 37) Bernadett Kelemen HUN 1:14:18, 38) Julia Koslacz POL 1:14:19, 39) Edita Martuseviciute LTU 1:14:21, 40) Sara Luscher SUI 1:14:24, 41) Iana Fomenko RUS 1:14:26, 42) Antoniya Grigorova BUL 1:14:32, 43) Jana Macinská SVK 1:14:36, 44) Dorota Kosinska POL 1:14:40, 45) Maria Kosinska POL 1:14:51, 46) Tatiyana Merova BUL 1:15:06, 47) Claire Paterson NZL 1:15:07, 48) Rahel Friederich SUI 1:15:12, 49) Sofie Sorensen DEN 1:15:30, 50) Una Berzina LAT 1:15:50, 51) Iliana Shandurkova BUL 1:16:10, 52) Paula Iso-Markku FIN 1:16:24, 53) Sophie Barker AUS 1:16:29, 53) Kristine Kokina LAT 1:16:29, 55) Kristina Rybakovaite LTU 1:16:32, 56) Inga Priedite LAT 1:16:43, 57) Neringa Zemaityte LTU 1:16:57, 58) Skaiste Sidaraviciute LTU 1:17:00, 59) Hanny Allston AUS 1:17:04, 60) Galina Osvyannikova RUS1:17:12, 61) Charlotte Bouchet FRA 1:17:15, 62) Amelie Chataing FRA 1:17:29, 63) Anais Goffre FRA 1:17:36, 64) Kati Rooni EST 1:17:49, 65) Jutta Krischan AUT 1:18:04, 66) Sara Sambi ITA 1:18:11, 66) Anita Seebock AUT 1:18:11, 68) Nadiya Volynska UKR 1:18:12, 69) Sanita Sokolova LAT 1:18:13, 70) Capucine Vercellotti FRA 1:18:18, 71) Veronika Vávrová SVK 1:18:43, 72) Line Soderlund DEN 1:18:51, 73) Száva Zsigmond HUN 1:19:04, 74) Harreville D’ FRA 1:19:26, 75) Mariya Semak UKR 1:19:58, 76) Karin Leonhardt AUT 1:20:08, 77) Kirsten Muller GER 1:20:12, 78) Agniezka Grzelak POL 1:20:15, 79) Maja Alm DEN 1:20:20, 80) Oleksandra Krayushkina UKR 1:20:23, 81) Radka Brožková CZE 1:20:59, 82) Anneliese Steuben USA 1:21:30, 83) Felicity Brown AUS 1:21:43, 84) Jasmine Neve AUS 1:21:52, 85) Alicia Gil Sanchez ESP 1:22:02, 86) Anastasia Tyazhkorob RUS 1:22:09, 87) Julia Davies AUS 1:22:14, 88) Hana Bajtošová SVK 1:22:28, 89) Elizabeth Bridge GBR 1:22:29, 90) Lizzie Adams GBR 1:23:35, 91) Lise Grenouillat FRA 1:23:47, 92) So?a Beržinská SVK 1:23:48, 93) Ildikó Szivák HUN 1:24:00, 94) Yaroslava Trygubyak UKR 1:24:29, 95) Karolina Richert POL 1:24:33, 96) Sakar Tena CRO 1:24:52, 97) Hillary Saeger USA 1:24:54, 98) Michaela Przyczková CZE 1:24:59, 99) Jurate Rukaite LTU 1:25:07, 100) Joao Sa Maria POR 1:25:16, 101) Helen Gardner GBR 1:25:22, 102) Fabienne Stucki SUI 1:25:33, 103) Kim Geypen BEL 1:25:56, 104) Alicia Gil Sanchez ESP 1:25:57, 105) Ursula Polzer AUT 1:27:17, 106) Rico Frances ESP 1:28:14, 107) Ildikó Szerencsi HUN 1:28:44, 108) Laura Carluccio ITA 1:28:50, 109) Viktoria Brautigam USA 1:29:18, 110) Kadri Uiboupin EST 1:30:29, 111) Sara di Furia ITA 1:30:55, 112) Paula Gil de la Vega Gil ESP 1:31:54, 113) Dragana Padjen SCG 1:32:26, 114) Anne-Louise Gadsbølle DEN 1:33:56, 115) Laura Galvan Tortosa ESP 1:35:05, 116) Erin Post AUS 1:35:33, 117) Severine Crutzen BEL 1:37:19, 118) Naoko Hara JPN 1:39:24, 119) Marina Stepanova UKR 1:40:21, 120) Rosa Ana Samper Sanz ESP 1:41:33, 121) Nikolina Stepan CRO 1:46:32, 122) Emi Okada JPN 1:55:38, 123) Nahomi Arai JPN 1:56:22, 124) Yoko Hashimoto JPN 1:58:23, 125) Siobhan Fleming USA 1:58:30, 126) Ritsuko Watanabe JPN 2:08:33, 127) Ying Leung Cheuk HKG 2:19:05, 128) Akiko Tsunoda JPN 2:22:07.

Men

1) Matthias Merz SUI 1:12:19, 2) Martin Johansson SWE 1:12:20, 3) Simonas Krepsta LTU 1:12:29, 4) Jan Procházka CZE 1:12:41, 5) Mattias Millinger SWE 1:13:45, 6) Oystein Sorensen NOR 1:14:07, 7) Fabian Hertner SUI 1:15:30, 8) Anders Skarholt NOR 1:15:35, 9) Jan Šedivý CZE 1:15:59, 10) Jacek Kowalczyk POL 1:16:00, 11) Philippe Adamski FRA 1:16:17, 12) Csaba Gosswein HUN 1:16:27, 13) Tomáš Dren?ak SVK 1:16:41, 14) Yevhen Kandybey UKR 1:16:51, 15) Mikael Kristensson SWE 1:17:13, 16) Marcus Millegard SWE 1:17:47, 17) Christian Christensen DEN 1:17:53, 18) Anders Tiltnes NOR 1:18:12, 19) Yury Masnyy RUS 1:18:14, 20) Hannu Airila FIN 1:18:18, 21) Jonne Lehto FIN 1:18:23, 22) Kristaps Jaudzems LAT 1:18:43, 23) Ruslanas Pogorelovas LTU 1:19:02, 24) Christian Teich GER 1:19:07, 25) Juha Sorvisto FIN 1:19:10, 26) Graham Gristwood GBR 1:19:24, 27) Zden?k Rajnošek CZE 1:19:37, 28) Patrick Hofmeister GER 1:19:51, 29) Michal Kraj?ík SVK 1:19:53, 30) Ilya Belov RUS 1:20:00, 31) Emil Folino DEN 1:20:04, 32) Marcin Zaleski POL 1:20:07, 33) Johan Lindahl SWE 1:20:10, 34) Tue Lassen DEN 1:20:16, 35) Jakub Háj CZE 1:20:33, 36) István Zsebeházy HUN 1:20:38, 37) Topi Anjala FIN 1:20:45, 38) Martin Soukup NOR 1:20:52, 39) Sebastian Hagler SUI 1:20:55, 40) Artis Jansons LAT 1:21:25, 41) Julian Dent AUS 1:21:32, 42) Ivaylo Kamenarov BUL 1:21:40, 43) Alexander Lysenkov RUS 1:21:48, 44) Pawel Tarasiuk POL 1:21:55, 44) Tomas Bogya ROM1:21:55, 46) Oleksandr Starov UKR 1:21:56, 47) Audun Bjerkreim Nilsen NOR 1:21:58, 48) Ruslan Glebov UKR 1:22:13, 49) Sandro Rechsteiner SUI 1:22:23, 50) Kristjan Trossmann EST 1:22:28, 51) Yuriy Tumak UKR 1:22:30, 52) Jan Palas CZE 1:22:33, 53) Michael Auer AUT 1:22:41, 54) Corentin Meyer FRA 1:22:42, 55) Dariusz Konarczak POL 1:22:43, 56) Vasily Leksin RUS1:22:47, 57) Edgars Bertuks LAT 1:22:50, 58) Andreas Ruedlinger SUI 1:23:10, 59) Bjarne Knudsen DEN 1:23:11, 60) Teodor Yordanov BUL 1:23:24, 61) Christoph Hofmeister GER 1:23:51, 62) Pavel Utkin RUS1:23:59, 63) Yoann Garde FRA 1:24:07, 64) Scott Fraser GBR 1:24:23, 65) Lauri Olkarinen FIN 1:24:31, 66) Mihkel Jarveoja EST 1:24:54, 67) Dmytro Terpay UKR 1:25:06, 68) David Hodkinson GBR 1:25:07, 69) Hayden Lebbink AUS 1:26:04, 70) Timmo Tammemae EST 1:26:07, 71) Filip Mazurek POL 1:26:20, 72) David Meyer AUS 1:26:24, 73) Romualdas Stupelis LTU 1:26:26, 74) Zlatko Kamenarov BUL 1:26:27, 75) Jonas Rass ITA 1:26:31, 76) Tonis Vaiksaar EST 1:26:32, 77) Mark Nixon GBR 1:26:40, 78) Dariusz Sokalski POL 1:26:50, 79) Kasper Andersen DEN 1:27:20, 80) Mark SaundersGBR 1:27:37, 81) Oleksandr Kratov UKR 1:28:07, 82) Jeppe Borch Petersen DEN 1:28:09, 83) Daniel Pelyhe HUN 1:28:12, 84) Tamás Bogos HUN 1:28:24, 85) Biel Rafols Perramon ESP 1:28:26, 86) Dan Halliday GBR 1:28:37, 87) Hector Esteve Ibañez ESP 1:28:46, 88) Alar Assor EST 1:28:55, 89) Martin Mazúr SVK 1:28:58, 90) Leif Anderson USA 1:29:12, 91) Aleksi Mattila FIN 1:29:14, 92) Martina Murer ITA 1:29:24, 93) Charly Boichut FRA 1:29:39, 94) Martin Peat NZL 1:30:01, 95) Riho Taba EST 1:30:09, 96) Yuya Takahashi JPN 1:30:19, 97) Simon Leroy FRA 1:30:20, 98) Lachlan Hallett AUS 1:30:24, 99) Nicola Giovanelli ITA 1:30:30, 100) Andrea Ramos POR 1:30:32, 101) Kristian Ruud NOR 1:30:33, 102) Anders Holmberg SWE 1:30:40, 103) John Frederickson USA 1:30:44, 104) Alexandre Alvarez POR 1:31:26, 105) Stefan Lombriser SUI 1:32:24, 106) Christian Bastin BEL 1:32:53, 107) Alexey Marchenko ISR 1:33:02, 108) Martins Linde LAT 1:33:35, 109) Ivaylo Danailov BUL 1:33:36, 110) Andrea Bruno ITA 1:34:36, 111) Juan Daniel Iglesias Ayllon ESP 1:34:55, 112) Vadim Elichev RUS1:35:09, 113) Gasse Van BEL 1:35:14, 114) Kirian Meyer FRA 1:36:13, 115) Marco Martins POR 1:37:09, 116) Jercen Hoeckx BEL 1:37:10, 117) Johan Gouban BEL 1:37:33, 118) Jenaro Ramon Pardo’ Santallana ESP 1:38:23, 119) Lukas Bosina AUT 1:38:45, 120) Ernst Bosina AUT 1:38:48, 121) Dimitar Dimitrov BUL 1:39:06, 122) Tim Renton NZL 1:39:14, 123) Robert Paddock USA 1:40:21, 124) Conrad Elson AUS 1:40:38, 125) Pedro Duarte POR 1:40:58, 126) Martin Hawkes-Teeter USA 1:42:50, 127) Philipp Muller GER 1:42:59, 128) Alen Gavar TUR 1:43:05, 129) Chris Ingham NZL 1:44:35, 130) Eyal Heiman ISR 1:45:50, 131) Takahiko Yamazaki JPN 1:46:22, 132) Desmond Franssen BEL 1:47:04, 133) Jaka Piltaver SLO 1:47:24, 134) Francisco Navarro Cutillas ESP 1:47:35, 135) Francois Hanzen BEL 1:48:14, 136) Yohei Ike JPN 1:50:28, 137) Lee Andrewartha AUS 1:51:17, 138) Kentaro Kamata JPN 1:51:41, 139) Kohei Onishi JPN 117:03, 140) Eran Ariam ISR 1:58:29, 141) Patrick Higgins IRL 1:59:15, 142) Frank Worsham USA 2:00:04, 143) Cedomir Paunovic SCG 2:03:40, 144) Hin Luk Chi HKG 2:06:05, 145) Fisher Foley IRL 2:06:56, 146) Masanao Ebi JPN 2:10:28, 147) Conor O’brien IRL 2:11:54, Martin Binder AUT dsq, Nestor Rico Mira ESP dsq, Václav Komanec CZE dns.

Relay

Women

1) Sweden (Elina Skantze, Anna Persson, Helen Jansson) 1:51:43, 2) Finland (Anni-Maija Fincke, Heini Wennman, Silja Tarvonen) 1:53:41, 3) Norway (Elise Egseth, Betty Ann Bjerkreim Nilsen, Jorid Flatekval) 114:16, 4) Czech Republic (Radka Brožková, Veronika Kr?álová, Jana Panchartková) 1:58:29, 5) Switzerland (Ines Brodmann, Noemi Cerny, Seline Stalder) 2:00:26, 6) Latvia (Una Berzina, Kristine Kokina, Inga Priedite) 2:01:07, 7) Russia (Galina Osvyannikova, Evgeniya Ostrikova, Nataliya Zakharova) 2:02:19, 8) France (Mellanie D’Harreville, Amelie Chataing, Charlotte Bouchet) 2:02:23, 9) Hungary (Bernadett Kelemen, Száva Zsigmond, Ildikó Szerencsi) 2:02:40, 10) Estonia (Annika Rihma, Kati Rooni, Kadri Uiboupin) 2:04:21, 11) Denmark (Sarah Thomsen, Sofie Serensen, Ane Linde) 2:06:22, 12) Great Britain (Cerys Manning, Mhairi Mackenzie, Alison O’Neil) 2:09:11, 13) Bulgaria (Iliana Shandurkova, Antoniya Grigorova, Tatiyana Merova) 2:10:06, 14) Lithuania (Kristina Rybakovaite, Neringa Zemaityte, Rasa Ptasekaite) 2:10:07, 15) Poland (Agniezka Grzelak, Maria Kosinska, Karolina Richert) 2:10:13, 16) Australia (Hanny Allston, Julia Davies, Sophie Barker) 2:10:20, 17) Germany (Rebecca Reischuk, Elisa Kaufmann, Kirsten Muller) 2:15:22, 18) Slovakia (Jana Macinská, Hana Bajtošová, Veronika Vávrová) 2:15:54, 19) Italy (Sara Sambi, Laura Carluccio, Sara Di Furia) 2:16:45, 20) Spain (Rico Frances, Laura Galvan Tortosa, Sanchez Gil) 2:31:56, 21) Ukraine (Yaroslava Trygubyak, Mariya Semak, Nadiya Volynska) 2:35:44, 22) USA (Hillary Saeger, Anneliese Steuben, Viktoria Brautigam) 2:38:07, 23) Japan (Naoko Hara, Yoko Hashimoto, Nahomi Arai) 3:08:54; Austria (Ursula Polzer, Karin Leonhardt, Anita Seebock) dsq.

Men

1) Sweden (Johan Lindahl, Mattias Millinger, Martin Johansson) 2:08:25, 2) Czech Republic (Jan Palas, Jan Šedivý, Jan Procházka) 2:11:07, 3) Switzerland (Andreas Ruedlinger, Fabian Hertner, Matthias Merz) 2:12:40, 4) Latvia (Edgars Bertuks, Artis Jansons, Kristaps Jaudzems) 2:13:26, 5) Norway (Anders Tiltnes, Oystein Sorensen, N Audun Bjerkreim ilsen) 2:14:26, 6) Russia (Ilya Belov, Vasily Leksin, Yury Masnyy) 2:15:21, 7) Lithuania (Romualdas Stupelis, Ruslanas Pogorelovas, Simonas Krepsta) 2:15:49, 8) Finland (Topi Anjala, Juha Sorvisto, Hannu Airila) 2:16:39, 9) Poland (Dariusz Konarczak, Dariusz Sokalski, Filip Mazurek) 2:18:01, 10) France (Kirian Meyer, Corenthin Meyer, Philippe Adamski) 2:19:33, 11) Great Britain (Scott Fraser, Mark Nixon, Graham Gristwood) 2:19:36, 12) Denmark (Emil Folino, Tue Lassen, Christian Christensen) 2:20:10, 13) Hungary (István Zsebeházy, Daniel Pelyhe, Csaba Gosswein) 2:20:25, 14) Estonia (Kristjan Trossmann, Mihkel Jarveoja, Tonis Vaiksaar) 2:20:49, 15) Germany (Patrick Hofmeister, Christian Teich, Christoph Hofmeister) 2:23:01, 16) Ukraine (Yuriy Tumak, Oleksandr Kratov, Yevhen Kandybey) 2:23:40, 17) Slovakia (Tomás Dren?ák, Michal Kraj?ík, Martin Mazúr) 2:27:16, 18) Australia (Julian Dent, Conrad Elson, Corenthin Meyer) 2:28:07, 19) Italy (Nicola Giovanelli, Andrea Bruno, Jonas Rass) 2:29:54, 20) Portugal (Pedro Duarte, Alexandre Alvarez, Andrea Ramos) 2:35:49, 21) Bulgaria (Ivaylo Kamenarov, Zlatko Kamenarov, Ivaylo Danailov) 2:38:37, 22) Belgium (Gasse Van, Christian Bastin, Jercen Hoeckx) 2:39:13, 23) Austria (Martin Binder, Michael Auer, Lukas Bosina) 2:42:40, 24) Spain (Hector Esteve Ibanez, Biel Rafols Perramon, Juan Daniel Iglesias Ayllon) 2:42:41, 25) USA (John Frederickson, Robert Paddock, Leif Anderson) 2:48:44, 26) Israel (Alexey Marchenko, Eyal Heiman, Eran Ariam) 2:53:55, 27) New Zealand (Martin Peat, Tim Renton, Chris Ingham) 2:55:58, 28) Japan (Yuya Takahashi, Takahiko Yamazaki, Masanao Ebi) 3:00:42, Ireland (Patrick Higgins, Conor O’Brien, Christian Foley-Fisher) dsq.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • Global Association of International Sports Federations

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation