Junior World Orienteering Championships 2003

Põlva, Estonia

7-12 July 2003
Website: www.orienteerumine.ee/jwoc/

Results

Classic Distance

Women

1) Martina Dockalova CZE 55:36, 2) Anni-Maija Fincke FIN 55:43, 3) Helena Jansson SWE 56:49, 4) Michaela Przyczkova CZE 56:58, 5) Line Hagman NOR 57:42, 6) Anna Lampinen SWE 57:46, 7) Pinja Satri FIN 58:40, 8) Eveli Saue EST 58:49, 9) Radka Brozkova CZE 59:24, 10) Laura Hokka FIN 59:34, 11) Silja Tarvonen FIN 59:48, 12) Betty Ann Bjerkreim Nilsen NOR 1:00:33, 13) Viktoriya Plokhenko UKR 1:00:44, 14) Indre Valaite LTU 1:01:00, 15) Sofia Karlsson SWE 1:01:06, 16) Fanny Deckner SWE 1:01:19, 17) Marte Grande Ostby NOR 1:01:24, 18) Annika Rihma EST 1:01:37, 19) Ane Linde DEN 1:02:04, 20) Piret Klade EST 1:02:09, 21) Mhairi Mackenzie GBR 1:02:29, 22) Natalia Zahharova RUS 1:02:56, 23) Kristyna Kovarova CZE 1:03:04, 24) Jorid Flatekval NOR 1:03:32, 25) Heini Wennman FIN 1:03:33, 26) Liis Johanson EST 1:03:39, 27) Julia Koslacz POL 1:04:05, 28) Martina Fritschy SUI 1:04:10, 29) Elisa Kaufmann GER 1:04:29, 30) Natalia Korþova RUS 1:04:35, 31) Jurate Rukaite LTU 1:04:36, 32) Evelina Grigaite LTU 1:04:59, 33) Ines Brodmann SUI 1:05:09, 34) Yvonne Haefeli SUI 1:05:23, 35) Signe Soes DEN 1:05:28, 36) Una Berzina LAT 1:05:54, 37) Marie Andersson SWE 1:05:58, 38) Grace Elson AUS 1:06:00, 39) Kati Rooni EST 1:06:18, 40) Galina Ovsjannikova RUS 1:06:43, 41) Heather Gardner GBR 1:06:49, 42) Fiona Berrow GBR 1:07:09, 43) Noemi Cerny SUI 1:07:10, 44) Jana Ljahhova RUS 1:07:29, 45) Edita Martuseviciute LTU 1:07:30, Iva Rufferova CZE 1:07:30, 47) Gry Johansen DEN 1:07:49, 48) Kateryna Vykhor UKR 1:07:54, 49) Anne Weber Overoyen NOR 1:08:10, 50) Karina Boen Knudsen DEN 1:08:40, 51) Seline Stalder SUI 1:08:49, 52) Dorota Kosinska POL 1:08:52, 53) Antoniya Grigorova BUL 1:08:59, 54) Niamh O’boyle IRL 1:09:04, 55) Elin A Skantze SWE 1:09:12, 56) Jekaterina Kisseleva RUS 1:09:19, 57) Zsuzsa Domjan HUN 1:09:20, 58) Ida Jorgensen DEN 1:09:25, 59) Skaiste Sidaraviciute LTU 1:09:42, 60) Olga Sibanova RUS 1:09:44, 61) Annamaria Väli-Klemelä FIN 1:09:59, 62) Hanny Allston AUS 1:10:40, 63) Claire Paterson NZL 1:11:24, 64) Alison O’neil GBR 1:11:35, 65) Mace Neve AUS 1:11:38, 66) Radka Dokoupilova CZE 1:11:42, 67) Zoe Radford AUS 1:11:44, 68) Charlotte Bouchet FRA 1:12:01, 69) Liga Arniece LAT 1:12:13, 70) Iliana Shandurkova BUL 1:12:22, 71) Rebecca Reischuk GER 1:12:36, 72) Ursula Polzer AUS 1:12:59, 73) Celine Deflandre FRA 1:14:04, 74) Sarah N. Thomsen DEN 1:15:21, 75) Kadri Uiboupin EST 1:15:33, 76) Nadiya Volynska UKR 1:15:42, 77) Helen Gardner GBR 1:16:33, 78) Ingunn Hultgren Weltzi NOR 1:16:42, 79) Kitija Kuzmina LAT 1:16:56, 80) Anne Kretzschmar GER 1:17:05, 81) Karin Leonhardt AUT 1:17:31, 82) Monika Schmutz SUI 1:18:01, 83) Erin Post AUS 1:19:43, 84) Jasmine Neve AUS 1:19:56, 85) Aline Parmentier BEL 1:20:18, 86) Kristina Maseviciute LTU 1:20:26, 87) Ieva Ansaberga LAT 1:21:06, 88) Hillary Saeger USA 1:21:25, 89) Capucine Vercellotti FRA 1:21:36, 90) Zsuzsa Fekete HUN 1:21:37, 91) Eva Schgaguler ITA 1:22:02, 92) Nikolina Cukovic CRO 1:22:39, 93) Kirsten Müller GER 1:24:01, 94) Daniela Poete ITA 1:24:07, 95) Maria Novella Sbaraglia ITA 1:24:11, 96) Mariya Berdnikova UKR 1:24:47, 97) Jitka Kraemer GER 1:25:45, 98) Laura Daniel GBR 1:25:46, 99) Ashley Smith USA 1:26:33, 100) Teodora Malcheva BUL 1:26:54, 101) Mariya Zhygan UKR 1:27:18, 102) Irina Kamenarova BUL 1:28:07, 103) Sarah Browne IRL 1:29:11, 104) Yuliya Ivanenko UKR 1:29:22, 105) Jasmin Schuh AUS 1:29:38, 106) Katherine Scheck CAN 1:29:42, 107) Viktoria Brautigam USA 1:29:43, 108) Monica Casalini ITA 1:29:50, 109) Severine Crutzen BEL 1:32:51, 110) Alba Baena Albert ESP 1:36:02, 111) Aniko Fekete HUN 1:36:09, 112) Katarina Labasova SVK 1:38:04, 113) Corinne Porter USA 1:39:31, 114) Paula Gil De La Vega ESP 1:46:01, 115) Kana Shimomura JPN 1:52:17 ,116) Linda Stimac CRO 1:52:56, 117) Eva Gil Sanchez ESP 1:55:14, 118) Cheuk Ying Leung HKG 1:56:21, 119) Mitsue Chiba JPN 1:56:47, 120) Hao Chee Lai HKG 1:59:47, 121) Wai Lan Lui HKG 2:00:58, 122) Shuko Hotoge JPN 2:08:55, 123) Naoko Hara JPN 2:08:59, 124) Hang Tung Chow HKG 2:13:37, Wing Man So HKG dnf, Aya Tsukiyama JPN dnf, Szava Zsigmond HUN dsq, Asami Akutsu JPN dsq, Vinka Kvocic CRO dsq, Rosa Ana Samper Sanz ESP dsq, Anna Kraj POL dns.

Men

1) Dmitri Tsvetkov RUS 1:04:00, 2) Matthias Merz SUI 1:04:55, 3) Daniel Hubmann SUI 1:05:55, 4) Anders Holmberg SWE 1:06:16, 5) Aleksei Bortnik RUS 1:07:01, 6) Emil Lauri SWE 1:07:06, 7) Juha-Matti Huhtanen FIN 1:08:03, 8) Simonas Krepsta LTU 1:08:53, 9) Donatas Stuglys LTU 1:09:06, 10) Yevhen Kandybey UKR 1:09:16, 11) Simon Fröjdö FIN 1:09:46, 12) Lukas Bartak SVK 1:10:25, 13) Christian Christensen DEN 1:11:05, 14) Tuomas Tervo FIN 1:11:17, 15) Pavlo Ushkvarok UKR 1:11:30, 16) Jussi Uusitalo FIN 1:11:33, 17) Edgars Bertuks LAT 1:11:50, 18) Kristaps Jaudzems LAT 1:12:02, Ulf Troeng SWE 1:12:02, 20) Dmitri Jekaterinin RUS 1:12:20, 21) Lars Skjeset NOR 1:12:26, 22) Tomas Dlabaja CZE 1:12:57, 23) Audun Weltzien NOR 1:12:59, 24) Hannu Airila FIN 1:13:03, 25) Jan Sedivy CZE 1:13:18, 26) Oskar Malmberg SWE 1:13:45, 27) Ari-Pekka Kaivosaari FIN 1:13:46, 28) Graham Gristwood GBR 1:13:51, 29) Marcin Zaleski POL 1:14:05, 30) Patrick Hofmeister GER 1:14:09, 31) Tõnis Vaiksaar EST 1:14:21, 32) Jeppe Borch DEN 1:14:36, 33) Matthew Speake GBR 1:14:42, 34) Markus Lang AUT 1:14:56, 35) Martin Pongratz AUT 1:15:09, 36) Hannes Friederich SUI 1:15:10, 37) Aleksander Bernaciak POL 1:15:13, 38) Vaclav Komanec CZE 1:15:17, 39) Emiliano Corona ITA 1:15:39, 40) Anders Tiltnes NOR 1:15:45, 41) Gernot Kerschbaumer AUT 1:15:58, 42) Rasmus Soes DEN 1:16:00, 43) Christian Teich GER 1:16:08, 44) Jan Prochazka CZE 1:16:11, 45) Maciej Krawczyk POL 1:16:56, 46) Jevgeni Krasnojarov RUS 1:17:02, 47) Martin Härberg SWE 1:17:03, 48) Jan Palas CZE 1:17:07, 49) Zbynek Sterba CZE 1:17:24, 50) Mikkel Morch DEN 1:17:27, 51) Vadim Jelitsev RUS 1:17:28, 52) Paulius Kudriavcevas LTU 1:17:31, 53) Kirian Meyer FRA 1:17:48, 54) Murray Strain GBR 1:17:52, 55) Mark Nixon GBR 1:17:56, 56) Audun Bjerkreim Nilse NOR 1:18:02, 57) Martin Pijak SVK 1:18:24, 58) Kerrin Rattray AUS 1:18:31, 59) Michael Oswald SUI 1:18:37, 60) Ruslanas Pogorelovas LTU 1:18:52, 61) Petter Haraldsson SWE 1:18:54, 62) Jörg Meyer GER 1:18:57, 63) Adrian Jackson AUS 1:18:59, 64) Riho Taba EST 1:19:11, 65) Michael Stroi AUT 1:19:19, 66) Fabian Hertner SUI 1:19:20, 67) Marek Socha POL 1:19:45, 68) Yoann Garde FRA 1:19:47, 69) Artis Jansons LAT 1:20:10, Csaba Gosswein HUN 1:20:10, 71) Kristian Dalby NOR 1:20:27, 72) Lukasz Warmuz POL 1:20:38, 73) Markus Puusepp EST 1:20:50, 74) Ivaylo Kamenarov BUL 1:20:52, 75) Andreas Rüedlinger SUI 1:20:53, 76) Julian Dent AUS 1:21:05, David Healy IRL 1:21:05, 78) Vassili Leksin RUS 1:21:07, 79) Daniel Pelyhe HUN 1:21:18, Alban Dalberto FRA 1:21:18, 81) Oystein Sorensen NOR 1:22:18, 82) Jevgenijs Sproge LAT 1:22:24, 83) Jürgen Einpaul EST 1:23:19, 84) Romualdas Stupelis LTU 1:23:50, 85) Tomas Drencak SVK 1:23:56, 86) Renars Roze LAT 1:23:59, 87) Emil Thorsen DEN 1:24:13, 88) Oskar Booth AUS 1:24:20, 89) Christian Bastin BEL 1:24:37, 90) Julien Goubau BEL 1:24:41, 91) Pavel Balabanov BLR 1:25:05, 92) Istvan Zsebehazy HUN 1:25:08, 93) Nestor Rico Mira ESP 1:26:07, 94) Martin Binder AUS 1:26:10, 95) Bryn Davies NZL 1:26:31, 96) Igar Lukashov BLR 1:28:01, 97) Alar Assor EST 1:28:11, 98) Agnius Ciapas LTU 1:28:19, 99) Alexey Marchenko ISR 1:28:34, Thomas Van der Kleij BEL 1:28:34, 101) Philippe Adamski FRA 1:28:51, 102) Zdravko Taralov BUL 1:29:08, 103) Thomas Hudax AUS 1:29:14, 104) Aliaksei Aldoshin BLR 1:29:16, 105) Martins Linde LAT 1:30:09, 106) Bjarne Knudsen DEN 1:30:30, 107) Mihkel Järveoja EST 1:30:42, 108) Pavel Gvozdev ISR 1:31:02, 109) Riccardo Panciroli ITA 1:31:17, 110) Jacek Kowalczyk POL 1:31:20, 111) Hector Esteve Ibanez ESP 1:31:42, 112) Torben Wendler GER 1:32:17, 113) Manuel Negrello ITA 1:32:20, 114) John Fredrickson USA 1:32:22, 115) Daniel Walker USA 1:33:10, 116) Peter Preston AUS 1:33:49, 117) Wieland Kundisch GER 1:35:34, 118) Todd Oates NZL 1:36:20, 119) David Hodkinson GBR 1:36:26, 120) Sergiy Gotra UKR 1:37:04, 121) Takashi Yamada JPN 1:37:17, 122) Ross Smith USA 1:37:57, 123) Lachlan Hallett AUS 1:39:32, 124) Robert Paddock USA 1:40:44, 125) Francois Crutzen BEL 1:41:05, 126) Raul Ferra Murcia ESP 1:42:05, 127) Pablo Manuel Samper Sanz ESP 1:42:13, 128) Dario Rodriguez Santo ESP 1:42:30, 129) Andre Ramos POR 1:43:28, 130) Ivaylo Danailov BUL 1:43:43, 131) Pedro Duarte POR 1:44:50, 132) Andrej Baric CRO 1:47:51, 133) Eyal Heiman ISR 1:48:07, 134) Fatih Ozkahraman TUR 1:50:25, 135) Thomas Widmann ITA 1:50:33, 136) Pablo Gonzalez Moreno ESP 1:51:10, 137) Etienne Van Gasse BEL 1:51:20, 138) Takashi Sakamoto JPN 1:52:42, 139) Churk Fai Li HKG 1:53:31, 140) Ken Peeters BEL 1:54:04, 141) Danilo Malanczyj CAN 1:54:05, 142) Tsuyoshi Horo JPN 1:54:09, 143) Gani Sanlioz TUR 1:55:01, 144) Alexandre Alvarez POR 1:59:29, 145) Kin San Li HKG 2:03:10, 146) Zlatko Kamenarov BUL 2:04:42, 147) Vedran Bijelic CRO 2:05:26, 148) Takahiko Yamazaki JPN 2:05:47, 149) Yuya Takahashi JPN 2:09:05, 150) Daisuke Goto JPN 2:09:08, 151) Zeki Sahin TUR 2:15:02, 152) Wing Chung Tam HKG 2:20:13, 153) Chi Hin Luk HKG 2:21:23, 154) Marin Stefanac CRO 2:23:45, 155) Tim Renton NZL 2:24:42, Scott Fraser GBR dnf, Corentin Meyer FRA dnf, Marco Martins POR dnf, Hanifi Yuce TUR dnf, Mustafa Yaman TUR dnf, Yau Chung Chiu HKG dnf, Yiu Fung Man HKG dnf, Gabor Jozsa HUN dsq, Ivan Boyadzhiev BUL dsq, Mustafa Acik TUR dsq, Ivan Boyadzhiev BUL dsq, Mustafa Acik TUR dsq.

Short Distance

Women

1) Laura Hokka FIN 25:09, 2) Signe Soes DEN 25:19, 3) Eveli Saue EST 25:27, 4) Sofia Karlsson SWE 25:44, 5) Una Berzina LAT 25:55, 6) Elin A Skantze SWE 26:00, 7) Anni-Maija Fincke FIN 26:37, 8) Martina Fritschy SUI 26:41, 9) Helena Jansson SWE 26:56, 10) Anne Weber Overoyen NOR 27:14, 11) Anna Lampinen SWE 27:19, 12) Marte Grande Ostby NOR 27:35, 13) Zsuzsa Fekete HUN 28:07, 14) Annika Rihma EST 28:19, 15) Mhairi Mackenzie GBR 28:25, 16) Pinja Satri FIN 28:32, 17) Marie Andersson SWE 28:43, 18) Heini Wennman FIN 28:44, 19) Radka Brozkova CZE 28:46, Line Hagman NOR 28:46, 21) Martina Dockalova CZE 28:52, 22) Liis Johanson EST 29:04, 23) Jorid Flatekval NOR 29:20, 24) Ane Linde DEN 29:23, 25) Kateryna Vykhor UKR 29:27, 26) Indre Valaite LTU 29:35, 27) Viktoriya Plokhenko UKR 29:36, 28) Iva Rufferova CZE 29:39, 29) Silja Tarvonen FIN 30:14, 30) Zoe Radford AUS 30:44, 31) Heather Gardner GBR 31:16, 32) Kati Rooni EST 31:23, 33) Skaiste Sidaraviciute LTU 31:56, 34) Kristyna Kovarova CZE 32:11, 35) Iliana Shandurkova BUL 32:13, 36) Dorota Kosinska POL 32:16, 37) Kitija Kuzmina LAT 32:31, 38) Sarah Browne IRL 32:34, 39) Celine Deflandre FRA 32:45, 40) Michaela Przyczkova CZE 32:47, 41) Ieva Ansaberga LAT 32:49, 42) Katarina Labasova SVK 33:00, 43) Natalia Zahharova RUS 33:20, 44) Betty Ann Bjerkreim Nilse NOR 33:34, 45) Gry Johansen DEN 33:58, 46) Yvonne Haefeli SUI 34:21, 47) Annamaria Väli-Klemelä FIN 34:22, 48) Ida Jorgensen DEN 34:41, 49) Szava Zsigmond HUN 34:55, 50) Fanny Deckner SWE 35:02, 51) Piret Klade EST 35:25, 52) Galina Ovsjannikova RUS 35:41, 53) Jana Ljahhova RUS 35:42, 54) Kadri Uiboupin EST 35:53, 55) Monika Schmutz SUI 36:49, 56) Julia Koslacz POL 37, 57) Charlotte Bouchet FRA 37:11, 58) Karina Boen Knudsen DEN 37:39, 59) Evelina Grigaite LTU 39:46, 60) Noemi Cerny SUI 42:38, 58) Karina Boen Knudsen DEN 37:39, 59) Evelina Grigaite LTU 39:46, 60) Noemi Cerny SUI 42:38.

Men

1) Matthias Merz SUI 24:35, 2) Tuomas Tervo FIN 24:46, 3) Aleksei Bortnik RUS 25:06, 4) Jevgeni Krasnojarov RUS 25:38, 5) Daniel Hubmann SUI 25:53, 6) Lukas Bartak SVK 26:12, 7) Anders Holmberg SWE 26:23, 8) Simonas Krepsta LTU 26:28, 9) Ulf Troeng SWE 26:30, 10) Emil Lauri SWE 26:34, 11) Pavlo Ushkvarok UKR 26:35, 12) Hannu Airila FIN 26:38, 13) Martin Pijak SVK 26:50, 14) Christian Christensen DEN 26:52, Aleksander Bernaciak POL 26:52, 16) Andreas Rüedlinger SUI 26:58, 17) Donatas Stuglys LTU 27:06, 18) Jussi Uusitalo FIN 27:18, 19) Yevhen Kandybey UKR 27:26, 20) Zbynek Sterba CZE 27:28, 21) Tomas Dlabaja CZE 27:33, 22) Ari-Pekka Kaivosaari FIN 27:35, 23) Vadim Jelitsev RUS 27:39, 24) Juha-Matti Huhtanen FIN 27:43, 25) Simon Fröjdö FIN 27:44, 26) Tomas Drencak SVK 27:47, 27) Audun Weltzien NOR 28:05, 28) Oystein Sorensen NOR 28:07, Oskar Malmberg SWE 28:07, 30) Lars Skjeset NOR 28:12, 31) Kristaps Jaudzems LAT 28:46, 32) Riho Taba EST 29:03, 33) Dmitri Tsvetkov RUS 29:04, 34) Vassili Leksin RUS 29:12, 35) Ruslanas Pogorelovas LTU 29:16, 36) Fabian Hertner SUI 29:30, 37) Anders Tiltnes NOR 29:44, 38) Adrian Jackson AUS 29:47, 39) Alar Assor EST 29:49, 40) Paulius Kudriavcevas LTU 29:54, 41) Artis Jansons LAT 30:04, 42) Matthew Speake GBR 30:06, 43) Mikkel Morch DEN 30:10, 44) Gernot Kerschbaumer AUT 30:28, Kirian Meyer FRA 30:28, 46) Christian Teich GER 30:44, 47) Kerrin Rattray AUS 30:49, 48) Tõnis Vaiksaar EST 30:50, 49) Audun Bjerkreim Nilse NOR 31:20, 50) Edgars Bertuks LAT 31:29, 51) Rasmus Soes DEN 31:42, 52) Petter Haraldsson SWE 31:45, 53) Agnius Ciapas LTU 32:24, 54) Emiliano Corona ITA 33:00, 55) Hannes Friederich SUI 33:07, 56) Corentin Meyer FRA 33:56, 57) Jan Sedivy CZE 34:16, 58) David Healy IRL 34:37, 59) Jan Prochazka CZE 35:03, 60) Daniel Pelyhe HUN 44:10.

Relay

Women

1) Finland (Annamaria Väli-Klemelä, Heini Wennman, Silja Tarvonen) 1:41.55, 2) Sweden (Anna Lampinen, Sofia Karlsson, Helena Jansson) 1:42.12, 3) Norway (Marte Grande Ostby, Betty Ann Bjerkreim, Line Hagman) 1:42.15, 4) Czech Republic (Michaela Przyczkova, Iva Rufferova, Martina Dockalova) 1:42.34, 5) Estonia (Annika Rihma, Piret Klade, Eveli Saue) 1:44.36, 6) Lithuania (Jurate Rukaite, Indre Valaite, Evelina Grigaite) 1:44.58, 7) Switzerland (Seline Stalder, Yvonne Haefeli, Martina Fritschy) 1:45.15, 8) Russia (Natalia Korzova, Galina Ovsjannikova, Natalia Zahharova) 1:47.44, 9) Great Britain (Fiona Berrow, Heather Gardner, Mhairi Mackenzie) 1:51.05, 10) Bulgaria (Iliana Shandurkova, Teodora Malcheva, Antoniya Grigorova) 1:52.14, 11) Australia (Grace Elson, Zoe Radford, Hanny Allston) 1:52.18, 12) Denmark (Gry Johansen, Karina Boen, Ane Linde) 1:52.36, 13) Ukraine (Kateryna Vykhor, Yuliya Ivanenko, Nadiya Volynska) 1:55.31, 14) Poland (Dorota Kosinska, Anna Kraj, Julia Koslacz) 1:55.36, 15) Latvia (Ieva Ansaberga, Liga Arniece, Una Berzina) 1:55.46, 16) France (Anais Goffre, Melanie D’harreville, Amelie Chataing) 1:56.15, 17) Hungary (Zsuzsa Domjan, Szava Zsigmond, Zsuzsa Fekete) 1:58.44, 18) Germany (Rebecca Reischuk, Anne Kretzschmar, Elisa Kaufmann) 2:03.59, 19) Austria (Ursula Polzer, Karin Leonhardt, Jasmin Schuh) 2:04.50, 20) Italy (Maria Novella Sbarag, Monica Casalini, Eva Schgaguler) 2:15.11, 21) Spain (Paula Gil De Veg, Alba Baena Albert, Rosa Ana Samper) 2:27.55, 22) Croatia (Nikolina Cukovic, Linda Stimac, Vinka Kvocic) 2:29.45, 23) United States (Hillary Saeger, Viktoria Brautigam, Ashley Smith) 2:36.55, 24) Japan (Kana Shimomura, Shuko Hotoge, Naoko Hara) 2:49.45, Hongkong dsq.

Men

1) Russia (Dmitri Tsvetkov, Dmitri Jekaterinin, Aleksei Bortnik) 1:56.37, 2) Norway (Kristian Dalby, Lars Skjeset, Audun Weltzien) 1:58.01, 3) Switzerland (Hannes Friederich, Matthias Merz, Daniel Hubmann) 1:58.30, 4) Slovakia (Martin Pijak, Tomas Drencak, Lukas Bartak) 1:59.21, 5) Sweden (Ulf Troeng, Emil Lauri, Anders Holmberg) 1:59.29, 6) Czech Republic (Jan Palas, Jan Sedivy, Vaclav Komanec) 2:01.10, 7) Lithuania (Donatas Stulgys, Ruslanas Pogorelovas, Simonas Krepsta) 2:01.31, 8) Poland (Marcin Zaleski, Marek Socha, Aleksander Bernaciak) 2:02.40, 9) Finland (Ari-Pekka Kaivosaari, Hannu Airila, Jussi Uusitalo) 2:03.48, 10) Austria (Gernot Kerschbaumer, Markus Lang, Martin Pongratz) 2:05.10, 11) Estonia (Alar Assor, Riho Taba, Tõnis Vaiksaar) 2:05.13, 12) Great Britain (Matthew Speake, Murray Strain, Graham Gristwood) 2:05.14, 13) France (Kirian Meyer, Corentin Meyer, Alban Dalberto) 2:06.33, 14) Denmark (Christian Christense, Rasmus Soes, Mikkel Morch) 2:07.13, 15) Italy (Emiliano Corona, Riccardo Panciroli, Manuel Negrello) 2:08.51, 16) Latvia (Edgars Bertuks, Artis Jansons, Kristaps Jaudzems) 2:10.04, 17) Germany (Patrick Hofmeister, Jörg Meyer, Christian Teich) 2:10.35, 18) Australia (Kerrin Rattray, Adrian Jackson, Julian Dent) 2:10.38, 19) Hungary (Csaba Gosswein, Daniel Pelyhe, Istvan Zsebehazy) 2:13.11, 20) Ukraine (Pavlo Ushkvarok, Viktoriya Plokhenko, Yevhen Kandybey) 2:16.43, 21) Bulgaria (Zdravko Taralov, Zlatko Kamenarov, Ivaylo Kamenarov) 2:21.25, 22) Belorussia (Pavel Balabanov, Aliaksei Aldoshin, Igar Lukashov) 2:23.51, 23) Belgium (Julien Goubau, Thomas Van Der, Christian Bastin) 2:30.07, 24) New Zealand (Bryn Davies, Todd Oates, Tim Renton) 2:33.41, 25) Israel (Alexey Marchenko, Pavel Gvozdev, Eyal Heiman) 2:35.35, 26) Spain (Nestor Rico Mira, Hector Esteve Ibanez, Pablo Manuel Samper) 2:49.24, 27) Japan (Takashi Yamada, Takahiko Yamazaki, Takashi Sakamoto) 2:53.38, 28) Turkey (Mustafa Yaman, Gani Sanlioz, Fatih Ozkahraman) 3:00.25, 29) Croatia (Vedran Bijelic, Marin Stefanac, Andrej Baric) 3:03.28, 30) Hong Kong (Chi Hin Luk, Yiu Fung Man, Yau Chung) 3:34.09, Portugal dsq, United States dsq.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Junior World Orienteering Championships 2017
    9-16 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • Asian Junior and Youth Orienteering Championships 2017
    20-24 August 2017

  • Orienteering World Cup Round 3 2017
    24-28 August 2017

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation