Junior World Orienteering Championships 2002

Alicante, Spain

7-14 July 2002
Website: www.fedocv.org/jwoc2002/

Results

Classic Distance

Women

1) Tiina Kivimäki FIN 50:08, 2) Michaela Przyczkova CZE 50:14, 3) Minna Kauppi FIN 51:10, 4) Lene Moe NOR 52:12, 5) Pinja Satri FIN 52:33, 6) Indre Valaite LTU 53:31, 7) Inga Ekeberg Schjerve NOR 53:40, 8) Anna Lampinen SWE 53:47, 9) Veronika Behounova CZE 54:20, 10) Seline Stalder SUI 54:24, 11) Katerina Novakova CZE 54:39, 12) Martina Fritschy SUI 54:43, 13) Maria Gorchkova RUS 55:01, 14) Laura Hokka FIN 55:07, 15) Tanya Merova BUL 55:26, 16) Lina Persson SWE 55:41, 17) Alexandra Altdorfer SUI 55:46, 18) Vicky Brocklebank GBR 55:53, 19) Marttiina Joensuu FIN 55:55, 20) Lea Müller SUI 56:11, 21) Siiri Mere EST 56:31, 22) Grace Elson AUS 56:38, 22) Sari Suomalainen FIN 56:38, 24) Martina Dockalova CZE 57:16, 25) Veronica Gil Brotons ESP 57:36, 26) Insa Mueller GER 57:43, 27) Aija Skrastina LAT 57:50, 28) Iva Rufferova CZE 58:07, 29) Georgie Statham AUS 58:11, 30) Signe Söes DEN 58:28, 31) Marta Prekopova SVK 58:31, 31) Linda Ericsson SWE 58:31, 33) Adrienn Csiszar HUN 58:34, 34) Natalia Korzhova RUS 58:52, 35) Johanna Murer ITA 59:12, 36) Iana Ferchalova RUS 59:28, 37) Hanne Novik NOR 59:45, 38) Gry Johannsen DEN 59:58, 39) Helena Jansson SWE 1.00:01, 40) Eveli Saue EST 1:00:03, 41) Piret Klade EST 1:00:10, 42) Elsa Törnros SWE 1:00:36, 43) Jorid Flatekval NOR 1:00:45, 44) Galina Ovsiannikova RUS 1:01:08, 45) Sieglinde Kundisch GER 1:01:09, 46) Line Hagman NOR 1:01:35, 47) Suzanne Armstrong USA 1:01:47, 48) Laura Daniel GBR 1:01:48, 49) Clementine Thompson AUS 1:01:50, 50) Ieva Ansaberga LAT 1:01:57, 51) Olena Fedorovska UKR 1:02:01, 52) Franziska Wolleb SUI 1:02:16, 53) Lara Prince NZL 1:02:35, 54) Teodora Malcheva BUL 1:02:53, 55) Olga Shibanova RUS 1:02:55, 56) Sarah Naomi Thomsen DEN 1:03:18, 57) Maria Konring Olesen DEN 1:03:28, 58) Natalia Rezvova RUS 1:03:48, 59) Aniko Fekete HUN 1:03:49, 60) Viktoriya Plokhenko UKR 1:03:53, 61) Bernadette Piller SUI 1:04:07, 62) Samantha Saeger USA 1:04:15, 63) Annika Rihma EST 1:04:17, 64) Szava Zsigmond HUN 1:04:19, 65) Maria Novella Sbaraglia ITA 1:04:59, 65) Zoe Radford AUS 1:04:59, 67) Phoebe Dent AUS 1:05:04, 68) Anita Seeböck AUT 1:05:05, 69) Karina Boen Knudsen DEN 1:05:24, 70) Ida Vedel Jorgensen DEN 1:05:30, 71) Mace Neve AUS 1:05:45, 72) Paula Gil de la Vega ESP 1:06:21, 72) Liis Johanson EST 1:06:21, 74) Julia Breitschädel AUT 1:06:58, 75) Irina Kamenarova BUL 1:07:35, 76) Carole Klein FRA 1:07:36, 77) Bernadette Kelemen HUN 1:07:44, 78) Sara Lundblad SWE 1:08:06, 79) Becky Kingdon GBR 1:08:28, 80) Nikolina Cukovic CRO 1:09:25, 81) Sarah Browne IRL 1:09:44, 81) Liga Arniece LAT 1:09:44, 83) Zsuzsanna Fekete HUN 1:10:07, 84) Ashley Smith USA 1:10:41, 85) Eva Gil Sanchez SPA 1:10:44, 86) Marta Florkowska POL 1:11:37, 87) Michela Guizzardi ITA 1:12:21, 88) Claire Paterson NZL 1:12:29, 89) Yanna Gencheva BUL 1:12:33, 90) Ana Jesovnik CRO 1:12:45, 91) Jana Panchartkova CZE 1:13:42, 92) Fiona Berrow GBR 1:13:47, 93) Yulia Ivanenko UKR 1:14:03, 93) Elisa Kaufmann GER 1.14:03, 95) Kate Bodger NZL 1:14:38, 96) Aislinn Austin IRL 1:14:48, 97) Niamh O’Boyle IRL 1:14:55, 98) Kirsten Mueller GER 1:14:56, 99) Corinne Porter USA 1:15:09, 100) Rosa Ana Samper Sanz ESP 1:15:34, 101) Lise Grenouillat FRA 1:15:54, 102) Hillary Saeger USA 1:16:11, 103) Alba Baena Albert ESP 1:17:01, 104) Mari Fasting NOR 1:17:31, 105) Zsuzsanna Domjan HUN 1:18:56, 106) Boriana Melnikliyska BUL 1:19:29, 107) Petra Strnad SLO 1:19:40, 108) Jasmin Schuh AUT 1:20:09, 109) Monica Teixeira POR 1:20:59, 110) Mariya Berdnikova UKR 1:21:19, 111) Aline Parmentier BEL 1:22:55, 112) Kana Shimomura JPN 1:26:47, 113) Sayaka Kawashima JPN 1:27:25, 114) Mutsuko Hanaki JPN 1:27:46, 115) Neuza Pimenta POR 1:28:05, 116) Irina Hutsalenko UKR 1:28:12, 117) Laura Galvan Tortosa ESP 1:28:54, 118) Katharine Jensen USA 1:29:11, 119) Vanessa Henriques POR 1:29:27, 120) Raquel Costa POR 1.29:30, 121) Cheung King Yan HKG 1:32:53, 122) Denise Healy IRL 1:39:19, 123) Yuko Sakurai JPN 1:40:32, 124) Cha Yoon-sun KOR 1:42:41, 125) Maki Nakano JPN 1:46:02, 126) Yukari Tsukahachi JPN 1:58:41, 127) Pang Hoy Yan HKG 2:05:04, 128) Lai Hao Chee HKG 2:29:59, Tiny Dams BEL dsq, Karin Leonhardt AUT dns, Nina Striednig AUT dns, Eva Schgaguler ITA dns.

Men

1) Daniel Hubmann SUI 59:35, 2) Wojciech Kowalski POL 59:57, 3) Alexei Bortnik RUS 1:00:00, 4) Erik Andersson, SWE 1:00:09, 5) Anders Holmberg SWE 1:00:23, 6) Leonid Novikov RUS 1:01:14, 7) Jani Myllärinen FIN 1:01:42, 8) Tomas Dlabaja CZE 1:01:51, 9) Martin Johansson SWE 1:02:19, 10) Jörgen Wickholm FIN 1:02:23, 11) Benno Schuler SUI 1:02:31, 12) Marten Boström FIN 1:02:38, 13) Juha-Matti Huhtanen FIN 1:02:40, 14) Egor Kostylev RUS 1:02:44, 15) Martins Sirmais LAT 1:02:50, 16) Andreas Jansson SWE 1:02:51, 16) Simonas Krepsta LTU 1:02:51, 18) Carl Waaler Kaas NOR 1:03:29, 19) Aleksander Bernaciak POL 1:03:51, 19) Matthias Müller SUI 1:03:51, 21) Ionut Zinca ROM 1:03:52, 22) Andriy Kharchenko HUN 1:03:53, 23) Johan Höij SWE 1:04:04, 24) Michael Stroi AUT 1:04:13, 25) Pavlo Ushkvarok UKR 1:04:24, 26) Kiril Nikolov BUL 1:04:33, 27) Lukas Bartak SVK 1:04:45, 28) Tuomas Tervo FIN 1:04:51, 29) Lukas Ebneter SUI 1:04:55, 30) Bence Sprok HUN 1:05:07, 31) Ciprian Popa ROM 1:05:53, 32) Zbynek Sterba CZE 1:05:56, 33) Maciej Krawczyk POL 1:06:25, 34) Petr Zverina CZE 1:06:29, 35) Jaroslav Krcal CZE 1:06:30, 36) Jan Gilot BEL 1:06:55, 37) Julian Dent AUS 1:07:07, 38) Gernot Kerschbaumer AUT 1:07:15, 39) Christian Teich GER 1:07:26, 40) Eirik Watterdal NOR 1:07:31, 41) Markus Lang AUT 1:07:36, 42) Baptiste Rollier SUI 1:07:40, 43) Christian Christensen DEN 67:53, 44) Emiliano Corona ITA 1:08:21, 45) Oleksiy Vedmets`kyy UKR 1:08:29, 46) Daniel Pelyhe HUN 1:08:34, 47) Yevhen Kandybey UKS 1:08:36, 48) Jon Pedersen NOR 1:08:57, 49) Adrian Jackson AUS 1:08:58, 49) Alexandre Minakov RUS 1:08:58, 51) Christian Gieseler GER 1:09:21, 52) Vladysl Laskarzhevs`kyy UKR 1:09:24, 53) Antonio Franco ITA 1:09:29, 54) Ondrej Pijak SVK 1:10:07, 55) Torbjorn Sagberg NOR 1:10:12, 56) Jan Vodicka CZE 1:10:14, 57) Petar Delic CRO 1:10:32, 58) Pablo Manuel Samper Sanz ESP 1:10:39, 59) Janis Zamovskis LAT 1:10:43, 60) Ewan McCarthy GBR 1:10:56, 61) Nicholas Morgan GBR 1:10:58, 62) Matthias Merz SUI 1:11:03, 63) Dmitry Tsvetkov RUS 1:11:05, 64) Kiril Yovchev BUL 1:11:27, 65) Manuel Negrello ITA 1:11:31, 66) Leif Bader GER 1:11:35, 67) Matt Speake GBR 1:11:36, 68) Martin Mure ITA 1:11:39, 69) Christian Boen NOR 1:11:52, 70) Etienne Van Gasse BEL 1:12:24, 71) Sander Vaher EST 1:12:34, 72) James Bradshaw NZL 1:12:35, 73) Tomas Drencak SVK 1:12:47, 73) Riho Taba EST 1:12:47, 75) Martin Pongratz AUT 1:12:50, 75) Urmo Liblik EST 1:12:50, 75) Peter Preston AUS 1:12:50, 78) Zdravko Taralov BUL 1:12:51, 79) Kristaps Jaudzems LAT 1:12:53, 80) Yuri Kovalenko RUS 1:12:54, 81) Zdenek Liscinsky CZE 1:13:00, 82) Raul Martinez Diaz ESP 1:13:02, 83) Miguel Clark AUS 1:13:19, 84) Martón Scultety HUN 1:13:35, 85) Mikkel Mörch DEN 1:13:39, 86) Ed Catmur GBR 1:13:40, 87) Jaka Piltaver SLO 1:14:33, 88) Ian Nixon GBR 1:14:43, 89) Yohann Garde FRA 1:15:09, 90) Palle Korsbäk DEN 1:15:41, 91) Pavel Gvozdev ISR 1:15:55, 92) Andraz Hribar SLO 1:16:01, 93) Janos Sinko HUN 1:16:02, 94) Istvan Zsebehazy HUN 1:16:11, 95) Nestor Rico Mira ESP 1:16:20, 96) Juha Sorvisto FIN 1:16:57, 97) Pierre-Marie Lesaffre FRA 1:16:58, 98) Isak Bergman SWE 1:17:29, 99) Juan Alber Flores Giner ESP 1:17:32, 100) Graham Gristwood GBR 1:18:00, 101) Ivaylo Kamenarov BUL 1:18:04, 102) Teodor Yordanov BUL 1:18:50, 103) Yoann Tinchant FRA 1:19:19, 104) Martin Pijak SVK 1:19:37, 105) Jeppe Borch DEN 1:19:47, 105) David Stewart NZL 1:19:47, 107) Tamas Gyulai HUN 1:19:52, 108) Laurent Van Gasse BEL 1:20:15, 109) Zlatko Kamenarov BUL 1:20:23, 110) Federico Sbetta ITA 1:20:26, 111) Lars Skjeset NOR 1:20:31, 112) Yusuke Kuno JPN 1:21:35, 113) Takashi Yamada JPN 1:21:56, 114) Tiago Aires POR 1:22:19, 115) Julien Goubau BEL 1:22:50, 116) Daniel Walker USA 1:22:59, 117) Kerrin Rattray AUS 1:23:11,118) Greg Flynn NZL 1:23:25, 119) Tonis Vaiksaar EST 1:23:28, 120) Ross Morrison NZL 1:23:45, 121) Rasmus Söes DEN 1:24:19, 122) David Healy IRL 1:24:33, 123) Pedro Nogueira POR 1:24:40, 124) Martin Binder, AUT 1:24:42, 125) Maris Freimanis LAT 1:24:52, 126) Thomas Skouenborg DEN 1:25:01, 127) Stewart Caithness IRL 1:25:04, 128) Tomohiko Yokoyama JPN 1:26:26, 129) Ricardo Martins POR 1:27:13, 130) Nathan Lawley AUS 1:27:21, 131) Tomaz Draksler SLO 1:27:23, 132) Bryn Davies NZL 1:27:58, 133) Jose Jordao POR P1:29:19, 134) Ross Smith USA 1:30:16, 135) Ayal Parish-Plass ISR 1:31:13, 136) Gregor Kalan SLO 1:31:45, 137) Hisashi Hamada JPN 1.33:11, 138) Yakir Goldner ISR 1:33:17, 139) Christian Bastin BEL 1:35:17, 140) Hui Siu Tung HKG 1:36:58, 141) Laurent Mano FRA 1:41:38, 142) Drago Peternelj SLO 1:43:37, 143) Kyosuke Kobayashi JPN 1:43:50, 144) Zoran Furman SLO 1:45:21, 145) Toshiaki Kusumoto JPN 1:46:55, 146) Carl Sack USA 1:49:48, 147) Claudiu Pavel ROM 1:55:21, 148) Eran Ariam ISR 1:58:02, 149) Tam Wei Yeung HKG 2:00:57, 150) Li Ming Cheung HKG 2:16:25, Ruslanas Pogorelovas LIT dsq, Juan Fr Sanchez Sanchez ESP dsq, Oleksandr Zalyesov UKR dsq, John Fredrickson USA Dsq, Jean François Krier BEL dsq, Hector Esteve Ibañez ESP dsq, Patrick Hofmeister GER dns.

Short Distance

Women

1) Minna Kauppi FIN 22:42, 2) Indre Valaite LTU 23:25, 3) Martina Fritschy SUI 23:47, 4) Pinja Satri FIN 24:12, 5) Michaela Przyczkova CZE 24:21, 6) Natalia Korzhova RUS 24:47, 7) Katerina Novakova CZE 24:50, 8) Annika Rihma EST 25:18, 9) Helena Jansson SWE 25:36, 10) Viktoriya Plokhenko UKR 25:48, 11) Iana Ferchalova RUS 25:50, 12) Siiri Mere EST 25:55, 13) Marttiina Joensuu FIN 25:59, 14) Maria Gorchkova RUS 26:24, 15) Natalia Rezvova RUS 26:34, 16) Hanne Novik NOR 26:38, 17) Anna Lampinen SWE 26:48, 18) Jorid Flatekval NOR 26:50, 19) Lea Müller SUI 26:56, 20) Szava Zsigmond HUN 27:03, 21) Lene Moe NOR 27:04, 22) Insa Mueller GER 27:09, 23) Zoe Radford AUS 27:26, 24) Vicky Brocklebank GBR 27:37, 25) Lina Persson SWE 27:52, 26) Laura Hokka FIN 27:59, 27) Mari Fasting NOR 28:20, 28) Iva Rufferova CZE 28:24, 29) Maria Novella Sbaraglia ITA 28:34, 30) Clementine Thompson AUS 28:40, 31) Karina Boen Knudsen DEN 28:43, 32) Bernadette Kelemen HUN 28:48, 33) Olga Shibanova RUS 28:58, 34) Franziska Wolleb SUI 29:29, 35) Zsuzsanna Fekete HUN 29:34, 36) Signe Söes DEN 30:02, 37) Liis Johanson EST 30:20, 38) Kirsten Mueller GER 30:34, 39) Elisa Kaufmann GER 30:46, 40) Julia Breitschädel AUT 30:48, 41) Eveli Saue EST 30:55, 42) Aniko Fekete HUN 30:58, 43) Paula Gil de la Vega ESP 31:13, 44) Alexandra Altdorfer SUI 31:20, 45) Fiona Berrow GBR 31:21, 46) Sarah Naomi Thomsen DEN 31:27, 46) Georgie Statham AUS 31:27, 48) Aija Skrastina LAT 31:45, 49) Sari Suomalainen FIN 31:46, 50) Anita Seeböck AUT 32:04, 51) Rosa Ana Samper Sanz ESP 33:02, 52) Carole Klein FRA 33:06, 53) Lara Prince NZL 33:27, 54) Tanya Merova BUL 35:23, 55) Linda Ericsson SWE 36:55, 56) Martina Dockalova CZE 38:23, 57) Nina Striednig AUT 50:38, 58) Corinne Porter USA 1:01:31, Sara Lundblad SWE dsq,Tiina Kivimäki FIN dsq.

Men

1) Erik Andersson SWE 22:54, 2) Tuomas Tervo FIN 23:09, 3) Jörgen Wickholm FIN 23:20, 4) Juha-Matti Huhtanen FIN 23:26, 5) Matthias Merz SUI 23:35, 6) Anders Holmberg SWE 23:52, 7) Lars Skjeset NOR 24:03, 8) Alexandre Minakov RUS 24:23, 9) Matt Speake GBR 24:25, 10) Johan Höij SWE 24:43, 11) Yevhen Kandybey UKR 24:49, 12) Sander Vaher EST 24:53, 12) Dmitry Tsvetkov RUS 24:53, 14) Matthias Müller SUI 24:59, 15) Simonas Krepsta LTU 25:00 16) Martin Johansson SWE 25:08, 17) Ewan McCarthy GBR 25:18, 18) Ondrej Pijak SVK 25:22, 19) Alexei Bortnik RUS 25:27, 20) Baptiste Rollier SUI 25:32, 21) Greg Flynn NZL 25:35, 22) Mikkel Mörch DEN 25:38, 23) Riho Taba EST 25:44, 24) Rasmus Söes DEN 25:55, 25) Tomas Dlabaja CZE 25:57, 26) Leif Bader GER 26:03, 27) Juha Sorvisto FIN 26:07, 28) Nicholas Morgan GBR 26:28, 29) Lukas Ebneter SUI 26:47, 30) Tomas Drencak SVK 26:49, 31) Ciprian Popa ROM 26:54, 32) Christian Christensen DEN 26:56, 33) Markus Lang AUT 27:14, 34) Jaroslav Krcal CZE 27:18, 35) Nathan Lawley AUS 27:25, 36) Jani Myllärinen FIN 27:29, 37) Christian Gieseler GER 27:40, 38) Christian Boen NOR 27:46, 39) Graham Gristwood GBR 27:58, 40) Yoann Tinchant FRA 28:06, 41) Egor Kostylev RUS 28:23, 42) Aleksander Bernaciak POL 28:28, 43) Carl Waaler Kaas NOR 28:31, 44) Petar Delic CRO 28:34, 45) Oleksiy Vedmetskyy UKR 28:35, 46) Adrian Jackson AUS 28:54, 47) Kiril Nikolov BUL 29:10, 48) Martón Scultety HUN 29:25, 49) Jon Pedersen NOR 29:36, 50) Gernot Kerschbaumer AUT 29:38, 51) Manuel Negrello ITA 29:56, 52) Jan Vodicka CZE 30:15, 53) Zdravko Taralov BUL 30:35, 54) Isak Bergman SWE 30:36, 55) Martins Sirmais LAT 30:59, 56) Leonid Novikov RUS 31:56, 57) Tiago Aires POR 32:02, 58) Wojciech Kowalski POL 32:45, Zbynek Sterba CZE dsq, Martin Murer ITA dsq.

Relay

Women

1) Switzerland (Franziska Wolleb, Martina Fritschy, Lea Müller) 1:42:14, 2) Finland (Tiina Kivimäki, Pinja Satri, Minna Kauppi) 1:42:44, 3) Sweden (Helena Jansson, Lina Persson, Anna Lampinen) 1:46:09, 4) Norway (Jorid Flatekval, Hanne Novik, Lene Moe) 1:46:55, 5) Estonia (Siiri Mere, Piret Klade, Eveli Saue) 1:47:15, 6) Czech Republic (Michaela Przyczkova, Veronika Behounova, Martina Dockalova) 1:48:31, 7) Russia (Iana Ferchalova, Natalia Korzhova, Maria Gorchkova) 1:48:47, 8) Great Britain (Laura Daniel, Becky Kingdon, Vicky Brocklebank) 1:51:01, 9) Hungary (Adrienn Csiszar, Szava Zsigmond, Zsuzsanna Fekete) 1:51:48, 10) Germany (Elisa Kaufmann, Insa Mueller, Sieglinde Kundisch) 1:57:54, 11) Australia (Grace Elson, Zoe Radford, Georgie Statham) 1:58:32, 12) Spain (Veronica Gil Brotons, Rosa Ana Samper Sanz, Paula Gil de la Vega) 2:00:38, 13) France (Anaîs Goffre, Cécilia Cavallini, Carole Klein) 2:00:40, 14) Latvia (Aija Skrastina, Ieva Ansaberga, Liga Arniece) 2:01:50, 15) Austria (Anita Seeböck, Karin Leonhardt, Julia Breitschädel) 2:02:08, 16) Italy (Johanna Murer, Maria Novella Sbaraglia, Michaela Guizzardi) 2:02:44, 17) New Zealand (Lara Prince, Claire Paterson, Kate Bodger) 2:02:57, 18) Denmark (Ida Vedel Jorgensen, Maria Konring Olesen, Sarah Naomi Thomsen) 2:05:08, 19) United States (Suzanne Armstrong, Ashley Smith, Samantha Saeger) 2:09:13, 20) Ireland (Aislinn Austin, Niamh O’Boyle, Sarah Browne) 2:20:48, 21) Ukraine (Viktoriya Plokhenko, Yulia Ivanenko, Olena Fedorovska) 2:24:29, 22) Bulgaria (Tanya Merova, Yanna Gencheva, Teodora Malcheva) 2:25:49, 23) Japan (Sayaka Kawashima, Mutsuko Hanaki, Maki Nakano) 3:27:24, 24) Hong Kong (Pang Hoy Yan, Lai Hao Chee, Cheung King Yan) 3:48:29, Portugal dsq.

Men

1) Switzerland (Matthias Merz, Daniel Hubmann, Lukas Ebneter) 1:55:03, 2) Finland (Tuomas Tervo, Juha-Matti Huhtanen, Jörgen Wickholm) 1:56:50, 3) Sweden (Anders Holmberg, Johan Höij, Erik Andersson) 1:57:45, 4) Russia (Egor Kostylev, Leonid Novikov, Alexei Bortnik) 2:01:09, 5) Czech Republic (Jaroslav Krcal, Jan Vodicka, Tomas Dlabaja) 2:02:35, 6) Slovakia (Tomas Drencak, Ondrej Pijak, Lukas Bartak) 2:02:54, 7) Poland (Aleksander Bernaciak, Maciej Krawczyk, Wojciech Kowalski) 2:04:23, 8) Norway (Torbjorn Sagberg, Lars Skjeset, Christian Boen) 2:04:37, 9) Austria (Markus Lang, Michael Stroi, Gernot Kerschbaumer) 2:04:40, 10) Ukraine (Andriy Kharchenko, Yevhen Kandybey, Pavlo Ushkvarok) 2:04:43,11) Great Britain (Ewan McCarthy, Matt Speake, Nicholas Morgan) 2:08:46, 12) Belgium (Etienne Van Gasse, Laurent Van Gasse, Jan Gilot) 2:08:53, 13) Germany (Leif Bader, Christian Gieseler, Christian Teich) 2:09:44,14) Denmark (Thomas Skouenborg, Palle Korsbäk, Jeppe Borch) 2:12:51, 15) Estonia (Urmo Liblik, Riho Taba, Sander Vaher) 2:13:26, 16) Romania (Ciprian Popa, Claudiu Padel, Ionut Zinca) 2:17:05, 17) Australia (Adrian Jackson, Peter Preston, Julian Dent) 2:18:04, 18) United States (Daniel Walker, Ross Smith, John Fredrickson) 2:19:52, 19) Spain (Raul Martinez Diaz, Juan Fr Sanchez Sanchez, Pablo Manue Samper Sanz) 2:20:20, 20) New Zealand (Greg Flynn, James Bradshaw, David Stewart) 2:22:04, 21) Bulgaria (Zlatko Kamenarov, Zdravko Taralov, Ivaylo Kamenarov) 2:23:11, 22) Hungary (Bence Sprok, Martón Scultety, Istvan Zsebehazy) 2:28:24, 23) Italy (Emiliano Corona, Antonio Franco, Manuel Negrello) 2:31:53, 24) Portugal (Tiago Aires, Ricardo Martins, Pedro Nogueira) 2:39:39, 25) Japan (Takashi Yamada, Yusuke Kuno, Tomohiko Yokoyama) 2:41:03, 26) Slovenia (Andraz Hribar, Jaka Piltaver, Drago Peternelj) 2:52:28, 27) Israel (Pavel Gvozdev, Ayal Parish-Plass, Yakir Goldner) 2:57:35, 28) Hong Kong (Tam Wei Yeung, Li Ming Cheung, Hui Siu Tung) 3:24:20, Lithuania dsq, France dsq, Latvia dsq.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation