Junior World Orienteering Championships 2000

Nove Mesto na Morave, Czech Republic

9-15 July 2000
Website: www.orienteering.cz/jwoc2000/

Results

Classic Distance

Women

1) Tatjana Perelieva RUS 59:43, 2) Marianne Riddervold NOR 1:00:34, 3) Natalia Potopalska UKR 1:01:15, 4) Minna Kauppi FIN 1:01:54, 5) Vendula Klechova CZE 1:02:17, 6) Ieva Sargautyte LTU 1:03:14, 7) Linda Antonsen NOR 1:03:26, 8) Maria Bergkvist SWE 1:03:28, 9) Marte Balchen NOR 1:04:06, 10) Maria Rantala FIN 1:04:17, 11) Eugenia Belova RUS 1:05:11, 12) Lene Moe NOR 1:05:24, 13) Hannah Wootton GBR 1:05:50, 14) Anne Marie Bleken NOR 1:06:05, 15) Ludmila Krasnoiarova RUS 1:06:07, 16) Julia Siedina RUS 1:06:10, 17) Anu Annus EST 1:06:11, 18) Maria Losseva RUS 1:06:13, 19) Michaela Przyczkova CZE 1:06:31, 20) Zuzana Stehnova CZE 1:06:34, 21) Kajsa Guterstam SWE 1:06:39, 22) Angela Wild SUI 1:07:00, 23) Eszter Zsebehazy HUN 1:07:04, 24) Amber Tomas AUS 1:07:17, 25) Kirsi Vanhalakka FIN 1:07:32, 26) Martina Fritschy SUI 1:07:43, 27) Karoliina Heiskanen FIN 1:08:11, 28) Kajsa Nilsson SWE 1:08:13, 29) Veronika Behounova CZE 1:08:30, 30) Wioletta Konkol POL 1:08:31, 31) Signe Soes DEN 1:08:37, 32) Sara Forsström FIN 1:08:56, 33) Zsuzsa Farkas HUN 1:09:13, 34) Diana Vosyliute LTU 1:09:29, 34) Victoria Plohenko UKR 1:09:29, 36) Lina Bäckström SWE 1:10:05, 37) Eveli Saue EST 1:10:31, 38) Andrea Eisl AUT 1:10:37, 39) Eva Makrai HUN 1:10:40, 40) Salla Sukki FIN 1:11:14, 41) Lucie Waldova CZE 1:11:20, 41) Fruzsina Hejjas AUT 1:11:20, 43) Rachael Elder GBR 1:11:24, 44) Laura Mols BEL 1:11:30, 45) Marta Prekopova SVK 1:11:38, 46) Rie Christensen Baun DEN 1:11:47, 47) Aija Klempere LAT 1:12:34, 48) Perrine Manissolle FRA 1:12:41, 49) Kathryn Ewels AUS 1:12:48, 50) Indre Valaite LTU 1:12:51, 50) Lea Wegmueller SUI 1:12:51, 52) Heather Burrows GBR 1:13:19, 53) Susanne Wydenkeller SUI 1:13:23, 53) Elisa Kaufmann GER 1:13:23, 55) Liz Day GBR 1:13:24, 56) Julie Böbel NOR 1:13:53, 57) Erin Olafsen USA 1:14:20, 58) Marie Filtenborg DEN 1:14:26, 59) Jana Miklusova SVK 1:14:38, 59) Katrin Gruber ITA 1:14:38, 61) Camilla Berglund SWE 1:14:42, 62) Dorota Kosinska POL 1:14:51, 63) Susanne Berchtold SUI 1:14:53, 64) Rebecca Minty AUS 1:14:56, 65) Linda Arone LAT 1:15:34, 66) Klara Krasuska POL 1:15:47, 67) Helen Palmer GBR 1:15:50, 68) Lisa Frith NZL 1:16:04, 69) Anezka Jahnova CZE 1:16:06, 70) Lena Eliasson SWE 1:16:10, 71) Elisa Dresen GER 1:16:26, 72) Sieglinde Kundisch GER 1:17:11, 73) Zsuzsa Fekete HUN 1:17:17, 74) Pernille Sommer DEN 1:17:35, 75) Marta Florkowska POL 1:17:57, 76) Lisa Brown GBR 1:18:01, 77) Sofie Herremans BEL 1:18:45, 78) Barbara Hohenwarter AUT 1:18:48, 79) Vanessa Mcgrail DEN 1:19:00, 80) Gaelle Blanchard FRA 1:19:07, 81) Insa Mueller GER 1:19:14, 82) Lieke van Opstal NED1:19:32, 83) Zoja Tichonava RUS 1:19:46, 84) Michelle Nash NZL 1:19:48, 85) Helene Toussaint BEL 1:20:17, 86) Zsuzsa Domjan HUN 1:20:41, 87) Irina MaiorescuROM 1:20:45, 88) Birgit Eisl AUT 1:20:59, 89) Veerle Buytaert BEL 1:21:28, 90) Severine Vandermeulen BEL 1:21:30, 91) Anna Sheldon AUS 1:21:33, 92) Esther Brotons Gil ESP 1:21:58, 93) Tuuli Mäeots EST 1:22:40, 94) Pernille Ibsen K: DEN, 95) Katarina Labasova SVK 1:23:10, 96) Clemmie Thompson AUS 1:23:26, 97) Ana Jesovnik CRO 1:24:13, 98) Mariya Semak UKR 1:25:09, 99) Olena Dakhnovska UKR 1:25:28, 100) Helle Trossmann EST 1:25:38, 101) Iryna Nyshkur UKR 1:25:53, 102) Christine Kirchlechner ITA 1:26:40, 103) Christiane Troesse GER 1:27:19, 104) Suzanne Armstrong USA 1:27:23, 105) Ieva Ansaberga LAT 1:28:02, 106) Catherine Hoofd BEL 1:28:14, 107) Natalia Dimitrova BUL 1:28:27, 108) Illiana Shandurkova BUL 1:28:48, 109) Oana E: Papurica ROM 1:29:58, 110) Brotons Veronica Gil ESP 1:30:49, 111) Lea Müller SUI 1:31:09, 112) Adrienn Csanyi HUN 1:31:14, 113) Hanna Krayushkina UKR 1:31:42, 114) Yoko Bamba JPN 1:31:49, 115) Caroline Dennehy IRL 1:32:00, 116) Penny Kane NZL 1:32:53, 117) Samantha Saeger USA 1:33:05, 118) Johanna Murer ITA 1:34:43, 119) Sandra Zurcher USA 1:34:49, 120) Imke van Opstal NED1:34:59, 121) Niamh O´Boyle IRL 1:35:37, 122) Valentina Dimitrova BUL 1:36:14, 123) Cindy Becu FRA 1:36:59, 124) Aislinn Austin IRL 1:38:36, 125) Sadie Zwikker NED1:39:05, 126) Sara Costa ITA 1:39:31, 127) Albert Alba Baena ESP 1:41:14, 128) Lazaro Ma Angele Lopez ESP 1:43:07, 129) Michele Mulder RSA 1:43:49, 130) Paula de la Vega Gil ESP 1:44:07, 131) Yuko Furusawa JPN 1:44:10, 132) Ruth Schulz AUS 1:45:48, 133) Talija Baboska MKD 1:46:32, 134) Corinne Porter USA 1:48:05, 135) Rosa Ana Samper Sanz ESP 2:00:03, 136) Susan HealyIRL 2:01:03, 137) Denise Healy IRL 2:06:25, 138) Fionne Austin IRL 2:18:38, 139) Milena Ckripeska MKD 2:37:31, 140) Rumi Sawada JPN 2:40:21, 141) Kanako Iwama JPN 2:42:45, 142) Yukiko Kurokawa JPN 2:48:42, Petra Strnad SLO dsq, Chihiro Ide JPN dsq, Krystell Hermet FRA dsq, Maria M: Papurica ROM dsq.

Men

1) Jiri Kazda CZE 1:09:53, 2) Pasi Ikonen FIN 1:10:11, 3) Jaromír Svihovsky CZE 1:10:58, 4) Michal Smola CZE 1:11:33, 5) Erik Öhlund SWE 1:11:50, 6) Andrei Hramov RUS 1:12:33, 7) Timo Saarinen FIN 1:12:50, 8) Zbynek Hora CZE 1:12:57, 9) Christian Ott SUI 1:13:20, 10) Lukas Ebneter SUI 1:14:06, 11) David Andersson SWE 1:14:23, 12) Marius Bjugan NOR 1:14:30, 13) Damien Renard FRA 1:14:31, 14) Maciej Grabowski POL 1:14:47, 15) Peter Öberg SWE 1:14:48, 16) Wojciech Kowalski POL 1:14:51, 16) Jon Birger Aarnes NOR 1:14:51, 18) Öystein Kvaal Österbö NOR 1:14:59, 19) Michal Parzewski POL 1:15:13, 20) Martins Sirmais LAT 1:15:15, 21) Markus Lindeqvist FIN 1:15:26, 22) Vasili Gluharev RUS 1:15:47, 23) Jan Mrazek CZE 1:15:50, 24) Michael Hohenwarter AUT 1:16:55, 25) Mårten Boström FIN 1:17:11, 26) Jacob Gronnegaard DEN 1:17:13, 27) Tero Föhr FIN 1:17:16, 28) Andrew Etherden GBR 1:17:24, 29) Pavol Bukovac SVK 1:17:28, 30) Christoph Bruder GER 1:17:29, 31) Krzysztof Nowicki POL 1:17:38, 32) Kiril Nikolov BUL 1:17:41, 33) Öystein Pettersen NOR 1:18:50, 34) Andriy Andrejev UKR 1:19:09, 35) Mikael Olofsson SWE 1:19:13, 36) Saulius Andrekus LTU 1:19:14, 37) Wojciech Dwojak POL 1:19:15, 38) Tarvo Klaasimäe EST 1:19:36, 39) Thomas Hirter SUI 1:19:47, 40) Henrikas Pauzas LTU 1:19:48, 41) Anders Sondergaard DEN 1:19:49, 42) Matthew Crane GBR 1:20:13, 43) Baptiste Rollier SUI 1:20:15, 44) Rune Strandberg NOR 1:20:47, 45) Per Andreasson SWE 1:21:00, 46) Nick Taylor GBR 1:21:14, 47) Antonio Serini ITA 1:21:28, 48) Donatas Svetnickas LTU 1:21:32, 49) Nikolai Panassenko RUS 1:21:46, 50) Tomas Hendrickx BEL 1:21:55, 51) Karlis Osis LAT 1:22:06, 52) Nikolai Malychev RUS 1:22:11, 53) Michal Cerny CZE 1:22:12, 54) Marco Seppi ITA 1:22:16, 55) Arti Albert EST 1:22:21, 56) Zoltan Harkanyi HUN 1:22:27, 57) Felix Meizer AUT 1:22:33, 58) Paul M: Brabiescu ROM 1:22:55, 59) Peter Labuda SVK 1:22:56, 60) Bruce Duncan GBR 1:22:59, 61) Rasmus Soes DEN 1:23:02, 62) Christian Gieseler GER 1:23:03, 63) Donatas Stulgys LTU 1:23:05, 64) Christian Christensen DEN 1:23:09, 65) Jarno Parkkinen FIN 1:23:14, 66) David Schneider SUI 1:23:20, 67) Fernandez Roger Casal ESP 1:23:22, 68) Anders B: Oksenholt NOR 1:23:29, 69) Petar Delic CRO 1:23:30, 70) Modestas Bacys LTU 1:23:47, 71) Tarmo Tomson EST 1:24:11, 72) Matteo Negrello ITA 1:24:23, 73) Vasile Zete ROM 1:24:34, 74) Vadim Tolstopjatov RUS 1:24:37, 75) Mathieu Brugat FRA 1:24:48, 76) Sergei Muhidinov UKR 1:24:53, 77) Tarmo Siimsaare EST 1:25:05, 78) Clive Parry GBR 1:25:08, 79) Robin L: Semeniuc ROM 1:25:23, 80) Alexei Laichev RUS 1:25:34, 81) Florian Kölbl AUT 1:25:44, 82) Allan Bogle GBR 1:25:59, 83) Andrej Sonnenberg GER 1:26:04, 84) David Brickhill-Jones AUS 1:26:33, 85) Imre Dedinszky HUN 1:26:55, 86) Pieter Hendrickx BEL 1:27:19, 87) Angelo Sbaraglia ITA 1:27:30, 88) Andrej Patras SVK 1:27:52, 89) Maris Freimanis LAT 1:29:01, 90) Marek Socha POL 1:29:06, 91) Gatis Berkis LAT 1:29:08, 92) Kristjan Gans EST 1:29:32, 93) Michael White AUS 1:29:56, 94) Leif Bader GER 1:30:11, 95) Emiliano Corona ITA 1:30:38, 96) Kerrin Rattray AUS 1:31:06, 97) Ian Meyer AUS 1:31:08, 98) Lukas Bartak SVK 1:31:25, 99) Andraz Hribar SLO 1:31:32, 100) Attila Toth HUN 1:31:56, 101) Lorenzo Vivian ITA 1:31:57, 102) Jamie Potter AUS 1:32:21, 102) Laurent Van Gasse BEL 1:32:21, 104) Pelado Raul Esposito ESP 1:32:22, 105) Nicolas Girsch FRA 1:32:42, 106) Oleksandr Rybakov UKR 1:33:13, 107) Ferenc Valler HUN 1:33:28, 108) Murcia Raul Ferra ESP 1:33:41, 109) Torbjörn Gasbjerg DEN 1:34:43, 110) Tonis Erm EST 1:34:53, 111) Gabor Szucs HUN 1:34:56, 112) Vladimir Kolev BUL 1:34:59, 113) Simon Miklavcic SLO 1:35:41, 114) Peter Preston AUS 1:36:06, 115) Jean F: Krier BEL 1:37:00, 116) Jan Gilot BEL 1:37:04, 117) Lopez Antonio Lopez ESP 1:37:25, 118) Stefan Seeböck AUT 1:37:52, 119) Klemen Cadez SLO 1:38:04, 120) Joel Rauschenbach USA 1:39:43, 121) Adam Scheck CAN 1:41:11, 122) Niall Bourke IRL 1:41:42, 123) Nikola Tot CRO 1:41:51, 124) Darren Burke IRL 1:42:17, 125) Sanchez Juan F Sanchez ESP 1:43:32, 126) Kiril Yovchev BUL 1:45:11, 127) Daniel Walker USA 1:46:40, 128) Neil Dobbs IRL 1:47:18, 129) Hiroyuki Kato JPN 1:47:37, 130) Martin Mirceski MKD 1:47:38, 131) Nobuhiro Nishio JPN 1:47:41, 132) Alan Barry IRL 1:48:53, 133) Dragan Antunovic CRO 1:49:14, 134) Christopher Gross USA 1:50:00, 135) Adem Alajbegovic CRO 1:50:14, 136) Masahiko Kurata JPN 1:50:50, 137) Ehood Azencot ISR 1:51:28, 138) Ross Smith USA 1:52:01, 139) García Jose Fc Navarro ESP 1:52:04, 140) Taku Satosu JPN 1:54:36, 141) Dries Van Der Kleij BEL 1:55:21, 142) Masanori Udagawa JPN 1:57:04, 143) Gregory Walker USA 1:58:17, 144) Milos Sterle SLO 2:00:46, 145) Stewart Caithness IRL 2:02:24, 146) Peter Nieuwveld RSA 2:11:23, 147) Tomoyasu Kozuka JPN 2:12:11, 148) Joshua Blake USA 2:38:43, Dmytro Durkin UKR dsq, Thibault Magne FRA dsq, Steen Piil DEN dsq, Andreas Mueller SUI dsq, Jane Atanasoski MKD dsq, Jan Troeng SWE dsq, Blagoja Velkoski MKD dsq.

Short Distance

Women

1) Camilla Berglund SWE 25:43, 2) Maria Bergkvist SWE 26:13, 3) Minna Kauppi FIN 26:22, 4) Ioulia Siedina RUS 26:33, 5) Tatiana Pereliaeva RUS 26:34, 6) Lene Moe NOR 26:50, 6) Zuzana Stehnová CZE 26:50, 8) Vendula Klechová CZE 27:11, 9) Linda Antonsen NOR 27:12, 10) Lina Bäckström SWE 27:21, 11) Ludmilla Krasnoiarova RUS 27:41, 11) Zsuzsa Farkas HUN 27:41, 13) Martina Fritschy SUI 27:47, 14) Eveli Saue EST 27:53, 15) Susanne Berchtold SUI 28:07, 15) Kajsa Guterstam SWE 28:07, 17) Kajsa Nilsson SWE 28:20, 18) Elisa Dresen GER 28:27, 19) Marta Florkowska POL 28:35, 20) Lena Eliasson SWE 28:41, 21) Klara Krasuska POL 28:51, 22) Hannah Wootton GBR 28:53, 23) Michaela Przyczková CZE 29:11, 24) Victoriya Plokhenko UKR 29:29, 25) Maria Rantala FIN 29:38, 26) Anne Marie Bleken NOR 29:52, 26) Indré Valaité LTU 29:52, 28) Signe Soes DEN 30:11, 29) Rie Baun Christensen DEN 30:12, 30) LIeke Van Opstal NED30:18, 31) Eugenia Belova RUS 30:53, 32) Angela Wild SUI 31:03, 33) Anecka Jahnová CZE 31:20, 34) Sara Forsström FIN 31:41, 35) Maria Losseva RUS 31:42, 36) Lucie Waldová CZE 31:48, 37) Salla Sukki FIN 32:05, 38) Karoliina Heiskanen FIN 32:09, 39) Ieva Sargautyté LTU 32:26, 40) Lea Mueller SUI 32:27, 41) Jana Miklusová SVK 32:30, 42) Heather Burrows GBR 33:35, 43) Marie Filtenborg DEN 33:38, 44) Lea Wegmueller SUI 33:51, 45) Irina MaiorescuROM 34:06, 46) Kathryn Ewels AUS 34:19, 47) Erin Olafsen USA 34:35, 48) Helen Palmer GBR 34:42, 49) Veronika Behounová CZE 35:04, 50) Eszter Zsebeházy HUN 35:35, 51) Ana Jerovnik CRO 35:36, 52) Eva Makrai HUN 35:44, 53) Dorota Kosinska POL 36:20, 54) Julie Bobel NOR 36:31, 55) Aber Tomas AUS 37:52, 56) Iryna Nyshkur UKR 38:48, 57) Ieva Ansaberga LAT 40:14, 58) Zsuzsa Fekete HUN 44:58, 59) Vanessa McGrail DEN 45:10; Rachael Elder GBR dsq.

Men

1) Michal Smola CZE 25:28, 2) Zbynek Hora CZE 25:44, 3) Jaromír Svihovský CZE 25:46, 4) Rune Strandberg NOR 26:25, 5) Per Andreasson SWE 26:31, 6) Andrei Khramov RUS 26:39, 7) Erik Öhlund SWE 27:04, 8) Mikael Olofsson SWE 27:16, 9) Wojciech Dwojak POL 27:24, 10) Jacob Gronnegaard DEN 27:25, 10) David Andersson SWE 27:25, 12) Jirí Kazda CZE 27:29, 13) Martins Sirmais LAT 27:43, 14) Jon Birger Aarnes NOR 27:54, 15) Timo Saarinen FIN 27:58, 16) Oystein Pettersen NOR 28:11, 17) Christian Ott SUI 28:32, 18) Oystein Kvaal Osterbo NOR 28:46, 19) Peter Öberg SWE 28:50, 20) Vadim Tolstopiatov RUS 28:52, 21) Bence Sprok HUN 28:57, 22) Nick Taylor GBR 29:01, 23) Christoph Bruder GER 29:03, 24) Nicolas Girsch FRA 29:05, 25) Bruce Duncan GBR 29:15, 26) Jan Troeng SWE 29:38, 27) Jarno Parkkinen FIN 29:41, 28) Matthew Crane GBR 29:48, 29) Damien Renard FRA 29:59, 30) David Schneider SUI 30:14, 31) Michal Parzewski POL 30:20, 32) Michael Hohenwarter AUT 30:50, 33) Tomas Hendrickx BEL 30:56, 34) Wojciech Kowalski POL 31:01, 35) Nikolai Panassenko RUS 31:03, 36) Roger Casal Fernandez ESP 31:04, 37) Mathieu Brugat FRA 31:08, 38) Thomas Hirter SUI 31:12, 39) Maciej Grabowski POL 31:26, 40) Andriy Andreyev UKR 31:28, 41) Henrikas Pausas LTU 31:30, 42) Jan Mrázek CZE 31:36, 43) Jan Gilot BEL 32:13, 44) Florian Kölbl AUT 32:31, 45) Baptiste Rollier SUI 32:37, 46) Zoltán Harkányi HUN 32:48, 47) Andreas Mueller SUI 32:55, 48) Tero Föhr FIN 32:58, 49) Pavol Bukovác SVK 33:01, 50) Andrew Etherden GBR 33:03, 51) David Brickhill-Jones AUS 33:28, 52) Lukas Ebneter SUI 33:38, 53) Pasi Ikonen FIN 34:01, 54) Maris Freimanis LAT 34:25, 55) Jean F: Krier BEL 35:32, 56) Robin L: Semeniuc ROM 35:48, 57) Dmytro Durkin UKR 37:47, 58) Jamie Potter AUS 37:49, 59) Oleksandr Rybakov UKR 39:29, 60) Dries Van der Kleij BEL 42:29.

Relay

Women

1) Russia 1:29:41 (Ioulia Siedina, Eugenia Belova, Tatiana Pereliaeva) 2) Sweden 1:29:58 (Maria Bergkvist, Kajsa Guterstam, Camilla Berglund) 3) Finland 1:31:44 (Sara Forsström, Maria Rantala, Minna Kauppi) 4) Czech Republic 1:32:24 (Veronika Bìhounová, Zuzana Stehnová, Vendula Klechová) 5) Switzerland 1:33:27 (Lea Mueller, Susann Wydenkeller, Martina Fritschy) 6) Norway 1:35:06 (Anne Marie Bleken, Julie Bobel, Marte Balchen) 7) Denmark 1:35:18 (Rie Baun Christensen, Marie Filtenborg, Signe Soes) 8) Lithuania 1:35:42 (Diana Vosyliúté, Indré Valaité, Ieva Sargautyté) 9 Ukraine 1:37:10 (Natalya Potopalska, Victoriy Plokhenko, Mariya Semak) 10) Hungary 1:37:46 (Eva Makrai, Eszter Zsebeházy, Zsuzsa Farkas) 11) Australia 1:37:54 (Kathryn Ewels, Rebecca Minty, Amber Tomas) 12) Belgium 1:39:18 (Sever Vandermeulen, Laura Mols, Sofie Herremans) 13) Germany 1:39:32 (Elisa Dresen, Insa Mueller, Sieglinde Kundisch) 14) Poland 1:40:26 (Marta Florkowska, Klara Krasuska, Wioletta Konkol) 15) France 1:42:14 (Perrine Manissolle, Krystell Hermet, Gaelle Blanchard) 16) Great Britain 1:42:43 (Helen Palmer, Heather Burrows, Liz Day) 17) Slovakia 1:42:46 (Marta Prékopová, Katarina Labasová, Jana Miklusová) 18) Italy 1:44:39 (Chris Kirchlechner, Johanna Murer, Katrin Gruber) 19) New Zealand 1:48:35 (Michelle Nash, Lisa Frith, Penny Kane) 20) Romania 1:48:47 (Oana E. Papurica, Maria M. Papurica, Irina Maiorescu) 21) Netherlands 1:50:16 (Imke Van Opstal, Sadie Zwikker, Lieke Van Opstal) 22) Bulgaria 1:53:27 (Iliana Shandurkova, Natalia Dimitrova Valentina Dimitrova) 23) Spain 1:53:37 (Veronica Gil Brotons, Alba Baena Albert, Esther Gil Brotons) 24) U.S.A 1:53:53 (Samantha Saeger, Sandra Zurcher, Erin Olafsen) 25 Ireland 1:54:36 (Aislinn Austin, Caroline Dennehy, Niamh O’Boyle) 26) Japan 2:46:10 (Yuko Furusawa, Yoko Bamba, Rumi Sawada).

Men

1) Czech Republic 1:52:16 (Jirí Kazda, Jaromí Svihovský, Michal Smola) 2) Sweden 1:53:38 (Erik Öhlund, David Andersson, Peter Öberg) 3) Finland 1:54:12 (Timo Saarinen, Markus Lindeqvist, Pasi Ikonen) 4) Poland 1:55:45 (Krzystof Nowicki, Michal Parzewski, Wojciech Dwojak) 5) Switzerland 1:56:43 (Lukas Ebneter, Christian Ott, Andreas Mueller) 6) Denmark 1:57:13 (Andres Sondergaard, Steen Piil, Jacob Gronnegaard) 7 Russia 1:57:27 (Alexei Laichev, Nikolai Panassenko, Nikolai Malychev) 8) France 1:58:45 (Thibault Magne, Mathieu Brugat, Damien Renard) 9) Latvia 1:59:57 (Gatis Berkis, Maris Freimanis, Martins Sirmais) 10) Norway 2:00:31 (Marius Bjugan, Rune Strandberg, Jon Birger Aarnes) 11) Germany 2:00:42 (Leif Bader, Christian Gieseler, Christoph Bruder) 12) Great Britain 2:02:37 (Andrew Etherden, Clive Parry, Allan Bogle) 13) Ukraine 2:03:01 (Andriy Andreyev, Serhiy Mukhidinov, Dmytro Durkin) 14) Slovakia 2:07:56 (Peter Labuda, Andrej Patrás, Pavol Bukovác) 15) Belgium 2:08:02 (Tomas Hendrickx, Laurent Van Gasse, Pieter Hendrickx) 16) Hungary 2:08:33 (Imre Dedinszky, Ferenc Valler, Attila Tóth) 17) Austria 2:08:58 (Michael Hohenwarter, Felix Meizer, Florian Kölbl) 18) Italy 2:09:05 (Angelo Sbaraglia, Lorenzo Vivian Matteo Negrello) 19) Croatia 2:15:29 (Petar Deliæ, Dragan Antunoviæ, Nikola Tot) 20) Spain 2:16:31 (Antoni Lopez Lopez, Raul Expósito Pelado, Roger Casal Fernandez) 21 Romania 2:17:15 (Robin L. Semeniuc, Vasile Zete, Paul M. Brabiescu) 22) Bulgaria 2:27:13 (Kiril Nikolov, Kiril Yovchevl, Vladimir Kolev) 23) Australia 2:32:09 (Kerrin Rattray, Ian Meyer, Peter Preston) 24) Ireland 2:35:02 (Niall Bourke, Neil Dobbs, Darren Burke) 25) U.S.A 2:44:16 (Christopher Gross, Daniel Walker, Ross Smith) 26) Japan 2:55:31 (Hiroyuki Kato, Nobuhiro Nishio, Masahiko Kurata) 27) Slovenia 2:58:58 (Andra Hríbar, Klemen Èade, Simon Miklavèiè).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation