Junior World Orienteering Championships 1998

Reims, France

13-18 July 1998

Results

Classic Distance

Women

1) Hanna Heiskanen FIN 46:25, 2) Tatiana Pereliaeva RUS46:42, 3) Eva Jurenikova CZE 50:15, 4) Regula Hulliger SUI 50:17, 5) Wioletta Konkol POL 50:59, 6) Eniko Gall ROM 51:49, 7) Simone Luder SUI 51:53, 8) Riina Kuuselo FIN 52:16, 9) Heli Jukkola FIN 52:50, 10) Ieva Sargautyt LTU 53:15, 11) Kirsten Fairfax AUS 53:29, 12) Natalia Skrzypek POL 53:48, 13) Katalin Hecz HUN 54:39, 14) Tatiana Kostyleva RUS 54:45, 15) Marina Libo RUS 55:20, 16) Diana Vosiliãt LTU 55:50, 17) Ingrid Bronebakk NOR 56:34, 18) Zdenka Stara CZE 57:24, 19) Audrey Perbet FRA 57:46, 20) Rose-Marie Forslund SWE 57:48, 21) Lesla Dyachenko UKR 58:00, 22) Anne-Konring Olesen DEN 58:28, 23) Laura Scaravonati ITA 58:32, 24) Agita Klempere LAT 58:39, 25) Zsuzsa Farkas HUN 58:43, 26) Rachel Elder GBR 58:53, 27) Christin Johansson SWE 59:03, 28) Galina Galkina RUS 59:10, 29) Natalia Dasal POL 59:50, 30) Chloe Manissolle FRA 59:56, 31) Rasa Paznokaite LTU 1:00:03, 32) Alma Biro HUN 1:00:13, 33) Elisa Dresen GER 1:00:18, 34) Linda Antonsen NOR 1:00:39, 35) Luise Karger GER 1:00:42, 36) Jenny Whitehead GBR 1:00:49, 37) Christine Raeber SUI 1:01:42, 38) Christine Tutzer ITA 1:01:47, 39) Salla Sukki FIN 1:01:50, 40) Natalia Potopalska UKR 1:02:02, 41) Anu Annus EST 1:02:29, 42) Eszter Zsebehazy HUN 1:02:54, 43) Maria Spasyuk UKR 1:03:03, 44) Amber Tomas AUS 1:03:19, 45) Zelmira Korlova SVK 1:03:31, 46) Hanna Andersson SWE 1:03:50, 47) Vendula Klechova CZE 1:04:15, 48) Fruzsi Hejjas AUT 1:04:47, 49) Ivelina Andreynska BUL 1:05:15, 50) Pauline Filet FRA 1:05:21, 51) Astrid Fritschi SUI 1:05:32, 52) Rie Baun Christensen DEN 1:05:34, 53) Elisabeth Schutjes BEL 1:05:35, 54) Sofie Herremans BEL 1:05:50, 55) Aija Klempere LAT 1:07:07, 56) Ingunn Fristad NOR 1:07:30, 57) Severin Vandermeulen BEL 1:07:33, 58) Jamie Doe GBR 1:07:39, 59) Lina Backstrom SWE 1:07:50, 60) Andrea Eisl AUT 1:07:56, 61) Penka Stoyanova BUL 1:08:19, 62) Rebecca Minty AUS 1:08:26, 63) Ilze Lapina LAT 1:08:40, 64) Maria Pajaro ESP 1:09:39, 65) Irina-Gabr Maiorescu ROM 1:10:29, 66) Anja Mattick GER 1:10:44, 67) Toni O’Donovan IRL 1:10:53, 68) Zuzana Macuchova CZE 1:12:42, 69) Annieke Baljeu NED1:12:49, 70) Katrin Gruber ITA 1:13:49, 71) Marianne Riddervold NOR 1:13:57, 72) Jo Stevenson GBR 1:14:11, 73) Lieke Van-Opstal NED1:15:02, 74) Silvia Shandourkova BUL 1:16:27, 75) Michelle Nash NZL 1:19:07, 76) Ana Oliveira POR 1:19:39, 77) Stinne Skammelsen DEN 1:20:47, 78) Elisabet Hohenwarter AUT 1:25:20, 79) Cynthia Reece USA 1:25:21, 80) Jonine Nash NZL 1:26:17, 81) Sadie Zwikker NED1:27:15, 82) Alexandrina- Negoita ROM 1:29:06, 83) Sachiko Agematsu JPN 1:29:11, 84) Ana Jesovnic CRO 1:32:39, 85) Esther Gil ESP 1:34:36, 86) Cristina Estrela POR 1:41:13, 87) Rei Yamane JPN 1:45:28, 88) Amparo Gil ESP 1:50:06, 89) Wakako Ikeda JPN 2:07:46, 90) Mafalda Almeida POR 2:07:56; Marianne Husen DEN dsq.

Men

1) Håkan Peterson SWE 56:17, 2) Thierry Gueorgiou FRA 57:11, 3) Jørgen Rostrup NOR 57:12, 4) Jostein Moe NOR 58:01, 5) Mats Troeng SWE 58:03, 6) Christian Nielsen DEN 58:23, 7) Henrik Jørgensen DEN 58:26, 8) Jonne Lakanen FIN 58:40, 9) Petr Losman CZE 59:46, 10) Francois Gonon FRA 1:00:10, 11) Sergei Detkov RUS 1:00:44, 12) Mykhalo Andreyen UKR 1:01:09, 12) Anders Nordberg NOR 1:01:09, 14) Felix Bentz SUI 1:01:16, 15) Darius Sadeckas LTU 1:01:18, 16) Gediminas Ranonis LTU 1:01:46, 17) Karl Dravitzki NZL 1:01:54, 18) Fabien Pasquasy BEL 1:01:58, 19) Lars Lindstrom DEN 1:02:03, 20) Rouslan Gritsan RUS 1:02:04, 21) Brent Edwards NZL 1:02:35, 22) Hubert Klauser SUI 1:02:41, 23) Szolt Cserpak HUN 1:03:42, 24) Pasi Ikonen FIN 1:03:47, 25) Andrej Maj SVK 1:03:52, 26) Robert Dittmann GER 1:04:05, 27) Troy de Haas AUS 1:04:14, 28) Joakim Kaminsky SWE 1:04:16, 29) Petr Balabanov BLR 1:04:19, 30) Lukasz Kolasinski POL 1:04:26, 31) Yakiv Sidarenko UKR 1:04:37, 32) Mikulas Sabo SVK 1:04:45, 33) Rikard Gunnarsson SWE 1:05:13, 34) Lorenzo Calabro AUS 1:05:22, 35) Stefan Surgan SVK 1:05:24, 36) Roman Bespalov BLR 1:05:31, 37) Tomas Holas CZE 1:05:32, 37) Radek Cech CZE 1:05:32, 39) Silver Eensaar EST 1:05:48, 40) Jari Sillman FIN 1:05:49, 41) Andre Leumann SUI 1:06:08, 42) Michal Parzewski POL 1:07:09, 43) Andrei Jouravlev BLR 1:07:15, 44) Juris Zilko LAT 1:07:33, 45) Ulrik Lassen DEN 1:07:46, 45) Ed Nash GBR 1:07:46, 45) Serguei Merentsov RUS 1:07:46, 48) Vasile Zete ROM 1:07:48, 49) Pierre Kaltenbacher AUT 1:08:08, 50) Sami Hamalisto FIN 1:08:17, 51) Benoit Peyvel FRA 1:08:20, 52) Viktor Mateics LAT 1:08:21, 53) David Donaldson CAN 1:09:05, 54) Christian Ott SUI 1:09:45, 55) Robert Baker GBR 1:09:57, 56) Jurgis Krastins LAT 1:10:00, 57) Robin Lucia Semeniuc ROM 1:10:04, 58) Sven Meder GER 1:10:22, 59) Marius Baginskas LTU 1:10:26, 60) Igor Patras SVK 1:11:07, 61) David Colls AUS 1:11:12, 62) Vitaliy Gavrylenko UKR 1:11:42, 63) Ivar Haugen NOR 1:11:47, 64) Tobias Breitschadel AUT 1:13:55, 65) Bence Szash HUN 1:14:12, 66) Robert Heczko CZE 1:14:15, 67) Oliver Johnson GBR 1:14:37, 67) Erik Vliegen BEL 1:14:37, 69) Shunsuke Konno JPN 1:14:46, 70) Christian Gigon AUT 1:15:57, 71) Paul-Mariu Brabiescu ROM 1:16:25, 72) Gabor Friedrich HUN 1:17:41, 73) Nicholas Mulder RSA 1:17:52, 74) Wieland Kaerger GER 1:18:00, 75) Daniel Grif ISR 1:18:04, 76) Wannes Hendrickx BEL 1:18:05, 77) Latchezar Iliev BUL 1:18:09, 78) Giacomo Seidenari ITA 1:18:16, 79) Nikolay Bonev BUL 1:18:32, 80) Petar Delic CRO 1:18:46, 81) Andreas Kraas EST 1:20:01, 82) Nikolay Dimitrov BUL 1:20:38, 83) Roger Casal ESP 1:21:04, 84) Giuseppe Bezzi ITA 1:21:23, 85) Valentin Erzen SLO 1:23:18, 86) Marek Nomm EST 1:23:27, 87) Gabor lipcsey CAN 1:24:49, 88) Fraser Mills NZL 1:26:26, 89) Takeo Shinohara JPN 1:26:45, 90) Lino legac CRO 1:27:55, 91) Ivan NagySLO 1:28:10, 92) Simon Miklavcic SLO 1:28:25, 93) Marco Bezzi ITA 1:29:18, 94) Timo Suppi EST 1:29:38, 95) JR Kenneth Walker USA 1:30:11, 96) Daniel Fabijanic CRO 1:32:12, 97) Bruno Oliveira POR 1:33:57, 98) Arno Swinkels NED1:33:59, 99) Marcin Richert POL 1:35:41, 100) Raul Exposito ESP 1:36:30, 101) Liron Rigbi ISR 1:37:11, 102) Jose-Fco Navarro ESP 1:38:54, 103) Bruno Goncalves POR 1:39:51, 104) Greg Walker USA 1:48:53, 105) David Anderson CAN 1:53:31, 106) Masashi Ikai JPN 1:56:38, 107) Antonio Almeida POR 2:02:38, 108) Patrick Shannon USA 2:06:23, 109) Andrwe Quin IRL 2:13:24; Pavel Naumov RUS dsq, Maksim Shtelmah UKR dsq.

Short Distance

Women

1) Tatiana Pereliaeva RUS 26:33, 2) Astrid Fritschi SUI 28:35, 3) Hanna Heiskanen FIN 28:45, 4) Regula Hulliger SUI 29:03, 5) Rose-Marie Forslund SWE 29:18, 6) Ingrid Bronebakk NOR 29:48, 7) Eva Jurenikova CZE 30:15, 8) Ieva Sargautyte LTU 30:33, 9) Tatiana Kostyleva RUS 30:40, 10) Elisa Dresen GER 30:44, 11) Lina Backstrom SWE 31:08, 12) Riina Kuuselo FIN 32:02, 13) Angela Wild SUI 32:57, 14) Zdenka Stara CZE 33:03, 15) Christine Raeber SUI 33:35, 16) Eniko Gall ROM 33:53, 17) Iryna Kupriyanova UKR 34:06, 18) Simone Luder SUI 34:12, 19) Lena Gommesson SWE 34:16, 20) Diana Vosyliete LTU 34:23, 21) Hanna Andersson SWE 34:26, 22) Audrey Perbet FRA 34:31, 23) Marina Libo RUS 34:48, 24) Pauline Filet FRA 34:51, 25) Galina Galkina RUS 35:23, 26) Anu Annus EST 35:25, 27) Elisabeth Schutjes BEL 35:34, 28) Alma Biro HUN 35:35, 29) Christin Johansson SWE 35:37, 30) Lesla Dyachenko UKR 35:41, 31) Luise Kaerger GER 36:17, 32) Anja Mattick GER 36:37, 33) Elena Sofiskaia RUS 36:41, 34) Salla Sukki FIN 36:46, 35) Anni Kulmala FIN 36:56, 36) Rasa Paznokaite LTU 37:09, 37) Linda Antonsen NOR 37:18, 38) Toni O’Donovan IRL 37:51, 39) Irina Voronina UKR 38:20, 40) Ilze Lapina LAT 38:41, 41) Natalia Dasal POL 38:42, 42) Katalin Hecz HUN 39:05, 43) Melissa Thomas AUS 39:06, 44) Vendula Klechova CZE 40:17, 45) Katrin Gruber ITA 40:35, 46) Andrea Eisl AUT 41:13, 47) Michaela Mahdalova CZE 41:38, 48) Heli Jukkola FIN 42:10, 49) Malgorza Stankiewicz POL 42:17, 50) Natalia Libo RUS 43:17, 51) Linda Karlsson SWE 44:04, 52) Jenny Whitehead GBR 44:45, 53) Rachel Elder GBR 46:17, 54) Susanne Berchtold SUI 47:42, 55) Kinga Patejko POL 50:40, 56) Irina-Gabr Maiorescu ROM 54:30, 57) Marianne Riddervold NOR 54:37, 58) Agita Klempere LAT 54:49, 59) Christine Tutzer ITA 58:47, 60) Aija Klempere LAT 59:05.

Men

1) Jørgen Rostrup NOR 26:58, 2) Rikard Gunnarsson SWE 29:03, 3) Håkan Peterson SWE 29:24, 4) Jonne Lakanen FIN 29:53, 5) Samuli Salmenoja FIN 30:54, 6) Francois Gonor FRA 30:58, 7) Thierry Gueorgiou FRA 31:08, 8) Christian Ott SUI 31:08, 9) Beat Studer SUI 31:24, 10) Lukasz Kolasinski POL 31:41, 11) Pavel Naumov RUS 32:01, 12) Johan Nordlund SWE 32:12, 13) Maksim Shtelman UKR 32:26, 14) Ulrik Lassen DEN 32:31, 15) Mikko Heikela FIN 32:35, 16) Oliver Johnson GBR 32:39, 16) Radek Cech CZE 32:39, 18) Andreas Kraas EST 32:57, 19) Jari Sillman FIN 33:06, 20) Anders Nordberg NOR 33:10, 21) Andre Leumann SUI 33:12, 22) Mikhail Senine RUS 33:13, 23) Yakiv Sidarenko UKR 33:18, 24) Robert Dittmann GER 33:28, 25) Petr Losman CZE 33:51, 26) Greger Tysk SWE 33:55, 27) Tobias Breitschadel AUT 34:06, 28) Serguei Detkov RUS 34:27, 29) Mats Troeng SWE 34:29, 30) Lorenzo Calabro AUS 34:45, 31) Viktor Mateics LAT 34:51, 32) Gabor Lipcsey CAN 35:22, 32) Serguei Osipov RUS 35:22, 32) Fabien Pasquasy BEL 35:22, 35) Benoit Peyvel FRA 35:38, 36) Nikolay Dimitrov BUL 35:45, 37) Felix Bentz SUI 35:58, 38) Marius Baginskas LTU 36:22, 38) Michal Parzewski POL 36:22, 40) Christian Nielsen DEN 36:23, 41) Timo Suppi EST 36:31, 42) Gediminas Ranonis LTU 36:33, 43) Pasi Ikonen FIN 36:35, 44) Brent Edwards NZL 37:06, 45) Antonio Serini ITA 38:05, 46) J-Baptiste Bourrin FRA 38:17, 47) Joakim Kaminsky SWE 38:21, 48) Lars Lindstrom DEN 39:16, 49) Roman Bespalov BLR 40:02, 50) Martin Skrove NOR 40:33, 51) Petr Balabanov BLR 41:59, 52) Ben Chesters GBR 42:04, 53) Zsolt Cserpak HUN 43:26, 54) Karl Dravitzki NZL 43:45, 55) Troy de Haas AUS 44:30, 56) Tore Linde DEN 44:44, 57) Lubomir Tomecek CZE 46:22, 58) Vitaliy Gavrylenko UKR 48:50, 59) Serguei Merentsov RUS 52:12; Radoslaw Bala POL dsq.

Relay

Women

1) Finland (Heli Jukkola, Riina Kuuselo, Hanna Heiskanen) 2:11:50, 2) Russia (Tatiana Kostyleva, Galina Galkina, Tatiana Pereliaeva) 2:16:16, 3) Switzerland (Astrid Fritschi, Simone Luder, Regula Hulliger) 2:16:29, 4) Norway (Ingrid Bronebakk, Linda Antonsen, Marianne Riddervold) 2:16:53, 5) Czech Republic (Vendula Klechova, Zdenka Stara, Eva Jurenikova) 2:21:11, 6) Sweden (Christin Johansson, Lina Backstrom, Rose-Marie Forslund) 2:23:32, 7) Poland (Malgorza Stankiewicz, Natalia Dasal, Natalia Skrzypek) 2:26:00, 8) Belgium (Severin Vandermeulen, Sofie Herremans, Elisabeth Schutjes) 2:35:42, 8) Great Britain (Amy Willis, Rachel Elder, Jenny Whitehead) 2:35:42, 10) France (Chloe Manissolle, Audrey Perbet, Pauline Filet) 2:36:21, 11) Ukraine (Iryna Kupriyanova, Natalia Potopalska, Viktoria Plohkenko) 2:37:00, 12) Austria (Fruzsi Hejjas, Elisabet Hohenwarter, Andrea Eisl) 2:37:47, 13) Germany (Luise Kaerger, Anja mattick, Elisa Dresen) 2:46:01, 14) Hungary (Alma Biro, Eszter Zsebehazy, Katalin Hecz) 2:47:20, 15) Denmark (Rie-Braun Christensen, Rikke Nygaard, Pernille Sommer) 2:48:25, 16) Australia (Kirsten Fairfax, Melissa Thomas, Amber Tomas) 2:51:51, 17) Lithuania (Rasa Paznokaite, Diana Vosiliãte, Ieva Sargautyte) 2:54:20, 18) Romania (Alexandrina Negoita, Irina-Gabr Maiorescu, Eniko Gall) 2:55:09, 19) Latvia (Agita Klempere, Ilze Lapina, Aija Klempere) 3:00:19, 20) Netherlands (Annieke Baljeu, Sadie Zwikker, Lieke Van-Opstal) 3:12:46, 21) Italy (Laura Scaravonati, Christine Tutzer, Katrin Grubek) 3:16:21, 22) Bulgaria (Ivelina Andreynska, Penka Stoyanova, Silvia Shandourkova) 3:35:38, 23) Spain (Esther Gil, Amparo Gil, Maria Pajaro) 4:02:37, 24) Japan (Kimika Yokoe, Keiko Katsuragi, Yoko Yamada) 4:30:40, 25) Portugal (Mafalda Almeida, Cristina Estrela, Ana Oliveira) 5:01:47.

Men

1) Sweden (Rikard Gunnarsson, Mats Troeng, Håkan Peterson) 2:15:09, 2) Finland (Pasi Ikonen, Samuli Salmenoja, Jonne Lakanen) 2:16:36, 3) France (Thierry Gueorgiou, J-Baptiste Bourrin, Francois Gonon) 2:17:21, 4) Norway (Anders Nordberg, Jostein Moe, Jørgen Rostrup) 2:17:55, 5) Poland (Marcin Richert, Wojciec Dwojak, Maciej Stachowiak) 2:20:16, 6) Switzerland (Michael Rinhart, Beat Studer, Christian Ott) 2:22:27, 7) Czech Republic (Robert Heczko, Radek Cech, Petr Losman) 2:22:31, 8) Slovakia (Mikulas Sabo, Igor Patras, Andrej Maj) 2:22:34, 9) New Zealand (Brent Edwards, Fraser Mills, Karl Dravitzki) 2:22:35, 10) Ukraine (Yakiv Sidlyarenko, Vitaliy Gavrylenko, Maksim Shtelmah) 2:22:46, 11) Belgium (Fabien Pasquasy, Erik Vliegen, Bart Delobel) 2:22:54, 12) Russia (Mikhail Senine, Serguei Detkov, Rouslan Gritsan) 2:26:15, 13) Germany (Wieland Kaerger, Sven Meder, Robert Dittmann) 2:26:24, 14) Belaus (Petr Balabanov, Roman Bespalov, Andrei Jouravlev) 2:27:57, 15) Estonia (Andreas Kraas, Silver Eensaar, Timo Suppi) 2:28:39, 16) Great Britain (Robert Baker, Ed Nash, Stewart Fishwick) 2:28:49, 17) Lithuania (Gediminas Ranonis, Marius Baginskas, Darius Sadeckas) 2:31:13, 18) Denmark (Jacob Hansen, Christian Nielsen, Henrik Jørgensen) 2:31:32, 19) Australia (Lorenzo Calabro, David Colls, Troy Dehaas) 2:33:24, 20) Austria (Felix Breitschadel, Pierre Kaltenbacher, Tobias Breitschadel) 2:35:40, 21) Hungary (Bence Szasz, Gabor Friedrich, Zsolt Cserpak) 2:36:43, 22) Latvia (Juris Zilko, Jurgis Krastins, Viktor Mateics) 2:38:45, 23) Bulgaria (Latchezar Iliev, Nikolay Bonev, Nikolay Dimitrov) 2:51:43, 24) Romania (Paul Brabiescu, Robin Semeniuc, Vasile Zete) 2:53:13, 25) Canada (Gabor Lipcsey, David Anderson, David Donaldson) 2:55:56, 26) Italy (Giuseppe Bezzi, Antonio Serini, Giacomo Seidenari) 3:01:32, 27) Croatia (Petar Delic, Lino Legac, Daniel Fabijanic) 3:21:23, 28) Spain (Raul Exposito, Jose-Fco Navarro, Roger Casal) 3:35:12, 29) Slovenia (Ivan Nagy, Simon Miklavcic, Valentin Erzen) 3:35:32, 30) Japan (Shinya Shoda, Hidehito Shimizu, Tokuro Yamaki) 3:51:39, 31) Portugal (Bruno Goncalves, Bruno Nazario, Bruno Oliveira) 3:55:51, 32) USA (Patrick Shannon, JR Kenneth Walker, Greg Walker) 3:57:46.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation