World MTB Orienteering Championships 2005

Banska Bystrica, Slovakia

5–11 September

Website: www.orienteering.sk/mtbo2005

Results

Middle Distance

Women (17,9km, Climb: 550m, 9 controls)

1) Michaela Gigon AUT 1:09:42, 2) Christine Schaffner-Räber SUI 1:10:17, 3) Ramune Arlauskiene LTU 1:11:05, 4) Marquita Gelderman NZL 1:12:18, 5) Anna Füzy HUN 1:12:34, 6) Anna Sheldon AUS 1:12:45, 7) Markéta Jakoubová CZE 1:14:56, 8) Hana Bajtošová SVK 1:15:18, 9) Maija Lång FIN 1:16:37, 10) Ingrid Stengård FIN 1:17:04, 11) Amparo Gil ESP 1:17:07, 12) Anna Ustinova RUS 1:17:12, 13) Michaela Lacigová CZE 1:17:29, 14) Hana La Carbonara CZE 1:17:33, 15) Stanislava Fajtová SVK 1:17:42, 16) Yvonne Gantenbein SUI 1:19:10, 17) Aurélie Ballot FRA 1:20:04, 18) Ksenia Chernykh RUS 1:20:07, 19) Regula Mühlemann SUI 1:20:25, 20) Helen Winskill GBR 1:20:27, 21) Carolyn Jackson AUS 1:20:38, 22) Karoline Finance FRA 1:20:59, 23) Nina Philips IRL 1:21:07, 24) Madeleine Kammerer FRA 1:21:17, 25) Janine Hensman GBR 1:21:52, 26) Antje Bornhak GER 1:22:24, 27) Gerit Pfuhl GER 1:22:35, 28) Hanna-Maija Mäkelä FIN 1:23:17, 29) Mary Fien AUS 1:23:43, 30) Natália Tyszová SVK 1:24:55, 31) Kirsi Korhonen FIN 1:25:02, 32) Päivi Tommola FIN 1:25:30, 33) Monika Topinková CZE 1:25:58, 34) Bára Hancíková CZE 1:26:07, 35) Sonja Zinkl AUT 1:27:17, 36) Carla Freitas POR 1:27:52, 37) Karen Heppenstall GBR 1:28:13, 38) Marina Charaevskaia RUS 1:28:14, 39) Anna Vorobieva RUS 1:28:37, 40) Anke Dannowski GER 1:29:06, 41) Olga Lepšíková CZE 1:29:50, 42) Asta Misiunaite LTU 1:30:20, 43) Nadia Mikryukova RUS 1:31:30, 44) Maria Amador POR 1:32:17, 45) Anna Kraj POL 1:36:04, 46) Sylvia Thomas GER 1:36:14, 47) Toni O’Donovan IRL 1:36:42, 48) Tatiana Korchagina RUS 1:37:60, 49) Dagmara Panas POL 1:38:33, 50) Orsolya Marosffy HUN 1:38:53, 51) Milena Cipriani ITA 1:39:10, 52) Anna Wlodarczyk POL 1:39:45, 53) Susana Arroyo ESP 1:39:49, 54) Monica D’Amico ITA 1:42:28, 55) Anna Chiandetti ITA 1:44:59, 56) Brigitta Kaufmann HUN 1:48:56, 57) Susana Pontes POR 1:50:24, 58) Jolanta Sulciene LTU 1:50:30, 59) Lina Kievisaite LTU 1:51:15, 60) Ágnes Gábor HUN 1:55:22, 61) Isabel Sanjuan ESP 2:11:06, Kerstin Wieser AUT dns, Taija Lyyski FIN DSQ.

Men (19,0km, Climb: 735m, 12 controls)

1) Ruslan Gritsan RUS 1:07:02, 2) Jaroslav Rygl CZE 1:08:02, 3) Mika Tervala FIN 1:08:51, 4) Jussi Mäkilä FIN 1:08:58, 5) Donatas Celkys LTU 1:09:30, 6) Štefan Šurgan SVK 1:09:38, 7) Tõnis Erm EST 1:10:21, 8) Adrian Jackson AUS 1:10:29, 9) Beat Oklé SUI 1:10:40, 10) Matthieu Barthelemy FRA 1:11:08, 11) Margus Hallik EST 1:11:43, 12) Ants Grende LAT 1:11:45, 13) Christian Gigon AUT 1:12:22, 14) Soren Strunge DEN 1:12:38, 15) Rene Ottesson EST 1:13:43, 16) Maxim Zhurkin RUS 1:13:57, 17) Beat Schaffner SUI 1:14:01, 18) Urs Dauwalder SUI 1:14:40, 19) Simon Seger SUI 1:14:50, 20) Stéphane Toussaint FRA 1:15:05, 21) Radek Tichácek CZE 1:15:14, 22) Ctibor Podrábský CZE 1:15:37, 23) Dietmar Dörfler AUT 1:15:47, 24) Lasse Brun Pedersen DEN 1:15:58, 25) Mikuláš Šabo SVK 1:16:47, 26) Andy Conn GBR 1:17:10, 27) Claus Stallknecht DEN 1:17:48, 28) Martin Ševcík CZE 1:18:02, 29) Rémy Jabas SUI 1:18:14, 30) Stefan Cerwenka AUT 1:18:30, 31) Pavel Sysoev RUS 1:18:44, 32) Anton Foliforov RUS 1:19:00, 33) Phil Winskill GBR 1:19:08, 34) Timo Sarkkinen FIN 1:19:09, 35) Killian Lomas GBR 1:19:20, 36) Pekka Lång FIN 1:19:27, 37) Mateusz Niedbala POL 1:19:45, 38) Liam Corner GBR 1:19:57, 39) Laurent Lestarquit FRA 1:20:04, 40) Andrey Kornev RUS 1:20:12, 41) Pawel Krzeminski POL 1:20:24, 42) Steve Heading GBR 1:20:36, 43) Michal Glowacki NZL 1:20:49, 44) Holger Mager GER 1:21:02, 45) Harald Männel GER 1:21:29, 46) Daniel Marques POR 1:21:51, 47) Tomáš Hanicák SVK 1:22:02, 48) Radek Laciga CZE 1:22:17, 49) Viktor Korchagin RUS 1:22:23, 50) Matej Pilka SVK 1:22:24, 51) Andrea Cipriani ITA 1:22:41, 52) Raul KudreEST 1:22:49, 53) Torbjorn Gasbjerg DEN 1:23:25, 54) Tautvydas Zilinskas LTU 1:23:30, 55) Mikko Tommola FIN 1:23:42, 56) Bernhard Schachinger AUT 1:23:48, 57) Falk Wenzel GER 1:24:08, 58) Klaus Lagler AUT 1:24:32, 59) László Paulovits HUN 1:24:33, 60) Michele Mogno ITA 1:24:35, 61) Alex Randall AUS 1:24:38, 62) Jean-Charles Lalevee FRA 1:24:55, 63) Tiago LopesPOR 1:24:56, 64) Jose Ramon Garcia ESP 1:25:28, 65) Anthony Darr AUS 1:25:50, 66) Eduardo Sebastiao POR 1:25:53, 67) Mait Mändmets EST 1:25:56, 68) Krzysztof Sokalski POL 1:26:11, 69) Zsolt Vajda HUN 1:26:44, 70) Ugis Voicescuks LAT 1:27:25, 71) Alexandre Reis POR 1:27:38, 72) Alessandro Gaspari ITA 1:28:09, 73) Remigiusz Nowak POL 1:28:13, 74) Sarunas Dmukauskas LTU 1:28:24, 75) Zoltán Molnár HUN 1:29:17, 76) Thomas Hartung GER 1:29:22, 77) Lubomir Tomecek CZE 1:30:18, 78) Michal Fraco SVK 1:30:34, 78) Nerijus Sulcys LTU 1:30:34, 80) András Holluby HUN 1:31:01, 81) Giaime Origgi ITA 1:32:38, 82) Grega Raj SLO 1:33:44, 83) Zoltán Viraszkó HUN 1:34:03, 84) Javier Saz ESP 1:34:24, 85) Andy Simpson GBR 1:36:02, 86) Mark Huster GER 1:36:23, 87) Marco Martins POR 1:37:32, 88) Igor Blachut POL 1:37:48, 89) Roberto Saz ESP 1:37:53, 90) Tamás Tóth HUN 1:37:58, 91) Sandi Kmetic SLO 1:38:14, 91) Benjamin Dumont FRA 1:38:14, 93) Hendrik Hess GER 1:38:16, 94) Remigijus Arlauskas LTU 1:38:47, 95) Filipe Reinoite POR 1:39:07, 96) Kazushi Higuchi JPN 1:40:49, 97) Ido Green ISR 1:40:52, 98) Paco Llopis ESP 1:41:42, 99) Augusto Emanuele Dal Moro ITA 1:41:56, 100) Nened Lovrec CRO 1:42:37, 101) Michael SegerSUI 1:44:03, 102) Matúš Trnovec SVK 1:44:14, 103) Janis Malcans LAT 1:44:47, 104) Tatsuhiko Adachi JPN 1:45:14, 105) Reinis Zobens LAT 1:45:36, 106) Vedran Berkovic CRO 1:47:45, 107) Valter Foški SLO 1:48:33, 108) Petar Strmecki CRO 1:48:45, 109) Erez Shalev ISR 1:48:51, 110) Miguel Rubio ESP 1:48:52, 111) Takanori Arata JPN 1:49:45, 112) Greg Barbour NZL 1:52:42, 113) Toshihito Shibata JPN 2:00:41, 114) Igor Pecovnik SLO 2:05:32, 115) Karlo Gobec CRO 2:05:50, 116) Javier Garcia ESP 2:14:20, 117) Andrej Perkuš SLO 2:17:28, 118) Takashi Miyahara JPN 2:17:38, 119) Thomas McNally IRL 147:40, 120) Masaru Miyabayashi JPN 147:55, Miro Šalamun SLO dns, Davide Cucchiaro ITA DSQ, Peter Entenfellner AUT DSQ, Darryl Taylor NZL DSQ, Jérémie Gillmann FRA DSQ, Michal Parzych POL DSQ, Darius Kalvaitis LTU DSQ, Gahl Cohen ISR DSQ, Arbo Rae EST DSQ, Tuomo Tompuri FIN DSQ.

Long Distance Final

Women (27,8km, Climb: 650m, 10 controls)

1) Päivi Tommola FIN 1:34:31, 2) Antje Bornhak GER 1:35:14, 3) Anke Dannowski GER 1:36:20, 4) Michaela Gigon AUT 1:36:37, 5) Ksenia Chernykh RUS 1:36:52, 6) Hana Bajtošová SVK 1:37:01, 7) Helen Winskill GBR 1:37:59, 8) Anna Sheldon AUS 1:39:17, 9) Hana La Carbonara CZE 1:41:26, 10) Anna Füzy HUN 1:42:08, 11) Ingrid Stengård FIN 103:53, 12) Olga Lepšíková CZE 1:44:15, 13) Kirsi Korhonen FIN 1:44:37, 14) Yvonne Gantenbein SUI 1:44:58, 15) Mary Fien AUS 1:45:29, 16) Christine Schaffner-Räber SUI 1:46:20, 17) Aurélie Ballot FRA 1:46:30, 18) Markéta Jakoubová CZE 1:46:48, 19) Hanna-Maija Mäkelä FIN 1:47:13, 20) Michaela Lacigová CZE 1:47:15, 21) Tatiana Korchagina RUS 1:47:38, 22) Ramune Arlauskiene LTU 1:48:03, 23) Asta Misiunaite LTU 1:48:34, 24) Regula Mühlemann SUI 1:49:10, 25) Stanislava Fajtová SVK 1:50:48, 26) Karen Heppenstall GBR 1:51:33, 27) Monika Topinková CZE 1:51:43, 28) Karoline Finance FRA 1:53:08, 29) Dagmara Panas POL 1:53:31, 30) Anna Kraj POL 1:53:51, 31) Toni O’Donovan IRL 1:56:06, 32) Natália Tyszová SVK 1:56:28, 33) Nina Phillips IRL 1:56:57, 34) Anna Ustinova RUS 1:57:50, 35) Nadia Mikryukova RUS 1:58:51, 36) Anna Vorobieva RUS 1:59:03, 37) Gerit Pfuhl GER 1:59:21, 38) Eva Hašková CZE 2:00:09, 39) Sylvia Thomas GER 2:04:59, 40) Susana Arroyo ESP 2:05:01, 41) Carla Freitas POR 2:06:17, 42) Gil Amparo ESP 2:06:24, 43) Ágnes Gábor HUN 2:06:32, 44) Marquita Gelderman NZL 2:07:28, 45) Orsolya Marosffy HUN 2:07:38, 46) Anna Wlodarczyk POL 2:08:13, 47) Madeleine Kammerer FRA 2:08:56, 48) Taija Lyyski FIN 2:10:22, 49) Jolanta Sulciene LTU 2:10:57, 50) Maria Amador POR 2:11:03, 51) Monica D’Amico ITA 2:17:31, 52) Brigitta Kaufmann HUN 2:21:54, 53) Milena Cipriani ITA 2:22:12, 54) Anna Chiandetti ITA 2:36:37, 55) Isabel Sanjuan ESP 2:45:51, 56) Susana Pontes POR 2:48:27, 57) Lina Kievisaite LTU 2:56:40; Maija Lång FIN DSQ, Carolyn Jackson AUS DSQ, Sonja Zinkl AUT DSQ, Marina Charaevskaia RUS DSQ, Janine Hensman GBR DSQ

Men (39,8km, Climb: 1155m, 17 controls)

1) Ruslan Gritsan RUS 1:57:27, 2) Viktor Korchagin RUS 1:59:06, 3) Adrian Jackson AUS 1:59:10, 4) Margus Hallik EST 2:00:27, 5) Jérémie Gillmann FRA 2:01:37, 6) Matthieu Barthelemy FRA 2:02:46, 7) Maxim Zhurkin RUS 2:04:37, 8) Ctibor Podrábský CZE 2:04:57, 9) Jussi Mäkilä FIN 2:05:12, 10) Radek Tichácek CZE 2:05:29, 11) Simon Seger SUI 2:05:41, 12) Beat Oklé SUI 2:06:49, 13) Jaroslav Rygl CZE 2:07:14, 14) Alex Randall AUS 2:07:37, 15) Štefan Šurgan SVK 2:08:06, 16) Mika Tervala FIN 2:08:07, 17) Urs Dauwalder SUI 2:08:11, 18) Lubomir Tomecek CZE 2:09:01, 19) Rene Ottesson EST 2:09:11, 20) Martin Ševcík CZE 2:09:27, 21) Stéphane Toussaint FRA 2:10:30, 22) Rémy Jabas SUI 2:10:37, 23) Soren Strunge DEN 2:11:09, 24) Lasse Brun Pedersen DEN 2:11:37, 25) Dietmar Dörfler AUT 2:11:50, 26) Beat Schaffner SUI 2:11:51, 27) Holger Mager GER 2:11:58, 28) Bernhard Schachinger AUT 2:12:24, 29) Ants Grende LAT 2:13:46, 30) Laurent Lestarquit FRA 2:13:49, 31) Tuomo Tompuri FIN 2:15:18, 32) Raul KudreEST 2:15:32, 33) Radek Laciga CZE 2:17:16, 34) Donatas Celkys LTU 2:17:19, 35) Andrey Kornev RUS 2:17:35, 36) Matúš Trnovec SVK 2:18:11, 37) Timo Sarkkinen FIN 2:18:23, 38) Mikuláš Šabo SVK 2:21:09, 39) Christian GigonAUT 2:22:02, 40) Stefan Cerwenka AUT 2:22:59, 41) Mikko Tommola FIN 2:23:45, 42) Claus Stallknecht DEN 2:24::13, 43) Hendrik Hess GER 2:26:01, 44) Anton Foliforov RUS 2:26:45, 45) Tiago Lopes POR 2:29:01, 46) Andy Simpson GBR 2:30:03, 47) Liam Corner GBR 2:31:06, 48) Klaus Lagler AUT 2:32:39, 49) Darryl Taylor NZL 2:34:54, 50) Michele Mogno ITA 2:35:55, 51) Daniel Marques POR 2:39:43, 52) Benjamin Dumont FRA 2:39:46, 53) Pawel Krzeminski POL 2:42:19, 54) Marco Martins POR 2:51:16, 55) Mateusz Niedbala POL 2:59:57, Torbjorn Gasbjerg DEN DSQ, Michael Seger SUI DSQ, Arbo Rae EST DSQ, Michal Parzych POL DSQ, Tõnis Erm EST DSQ.

Relay

Women (13,1km, Climb: 415m, 10 controls)

1) Germany 2:38:52 (Anke Dannowski, Gerit Pfuhl, Antje Bornhak), 2) Czech Republic 2:42:08 (Michaela Lacigová, Markéta Jakoubová, Hana La Carbonara), 3) France 2:44:45 (Karoline Finance, Madeleine Kammerer, Aurélie Ballot), 4) Great Britain 2:45:23 (Karen Heppenstall, Janine Hensman, Helen Winskill), 5) Russia 2:47:04 (Anna Vorobieva, Ksenia Chernykh, Anna Ustinova), 6) Slovakia 2:48:57 (Hana Bajtošová, Alena Durcová, Stanislava Fajtová), 7) Finland 2:50:53 (Maija Lång, Kirsi Korhonen, Ingrid Stengård), 8) Switzerland 2:56:06 (Regula Mühlemann, Yvonne Gantenbein, Christine Schaffner), 9) Lithuania 3:03:16 (Ramune Arlauskiene, Asta Misiunaite, Jolanta Sulciene), 10) Hungaria 3:09:23 (Anna Füzy, Brigitta Kaufmann, Orsolya Marosffy), 11) Portugal 3:09:28 (Susana Pontes, Carla Freitas, Maria Amador), 12) Poland 3:20:48 (Anna Wlodarczyk, Anna Kraj, Dagmara Panas), 13) Spain 3:41:28 (Amparo Gil, Susana Arroyo, Isabel Sanjuan).

Men (18,8km, Climb: 540m, 12 controls)

1) Finland 2:59:14 (Timo Sarkkinen, Mika Tervala, Jussi Mäkilä), 2) France 3:02:55 (Matthieu Barthelem, Stéphane Toussaint, Jérémie Gillmann), 3) Switzerland 3:04:17 (Beat Schaffner, Simon Seger, Rémy Jabas), 4) Russia 3:06:08 (Ruslan Gritsan, Maxim Zhurkin, Viktor Korchagin), 5) Estonia 3:08:08 (Rene Ottesson, Tõnis Erm, Margus Hallik), 6) Czech Republic 3:08:37 (Martin Ševcík, Lubomir Tomecek, Jaroslav Rygl), 7) Australia 3:14:46 (Anthony Darr, Alex Randall, Adrian Jackson), 8) Slovakia 3:20:38 (Mikuláš Šabo, Štefan Šurgan, Tomáš Hanicák), 9) Italy 3:27:42 (Andrea Cipriani, Giaime Origgi, Michele Mogno), 10) Portugal 3:28:37 (Daniel Marques, Marco Martins, Tiago Lopes), 11) Denmark 3:30:52 (Lasse Brun Pedersen, Torbjorn Gasbjerg, Soren Strunge), 12) Austria 3:32:27 (Christian Gigon, Bernhard Schaching, Dietmar Dörfler), 13) Poland 3:34:18 (Michal Parzych, Pawel Krzeminski, Mateusz Niedbala), 14) Germany 3:41:14 (Holger Mager, Hendrik Hess, Harald Männel), 15) Great Britain 3:42:08 (Killian Lomas, Phil Winskill, Rick Featherston), 16) Hungaria 3:44:08 (András Holluby, Zoltán Viraszkó, Zsolt Vajda), 17) New Zeland 3:47:50 (Darryl Taylor, Michal Glowacki, Greg Barbour), 18) Lithuania 3:52:25(Darius Kalvaitis, Tautvydas Zilinska, Donatas Celkys), 19) Israel 3:57:37 (Ido Green, Erez Shalev, Gahl Cohen), 20) Spain 3:57:55 (Paco Llopis, Jose Ramon Garcia, Javier Saz), 21) Latvia 4:01:45 (Ugis Voicescuks, Reinis Zobens, Janis Malcans), 22) Croatia 4:11:46 (Vedran Berkovic, Petar Strmecki, Nenad Lovrec), 23) Slovenia 4:14:27 (Grega Raj, Sandi Kmetic, Igor Pecovnik), 24) Japan 4:20:13 (Kazushi Higuchi, Tatsuhiko Adachi, Takanori Arata).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation