World Orienteering Championships 1966

Fiskars, Finland

1-2 October 1966 

Results

Classic distance

Women (6.6 km) 1) Ulla Lindkvist SWE 52:45, 2) Katherina Perch-Nielsen SUI 1:00:30, 3) Raila Hovi FIN 1:00:51, 4) Kerstin Granstedt SWE 1:01:30, 5) Eivor Steen-Olsson SWE 1:02:54, 6) Ingrid Thoresen NOR 1:03:29, 7) Annakäthi Grieder SUI 1:04:58, 8) Anja Meldo FIN 1:05:06, 9) Sarolta Monspart HUN 1:05:25, 10) Gunborg Åhling SWE 1:05:33, 11) Ragnhild Kristensen NOR 1:09:36, 12) Vibeke Såbye Christensen DEN 1:11:44, 13) Barbara Cser HUN 1:12:18, 14) Astrid Hansen NOR 1:13:07, 15) Erika Wauer DDR 1:14:05, 16) Marianne Selbo DEN 1:16:20, 17) Nadezda Linhartova TCH 1:16:59, 18) Pirjo Ruotsalainen FIN 1:17:38, 19) Anna-Liisa Nissi FIN 1:17:50, 20) Ulrike Heinemann DDR 1:18:08, 21) Dobruse Novotna TCH 1:19:40, 22) Karin Ågesen DEN 1:23:10, 23) Ria Meyer DDR 1:24:29, 24) Ludmila Kumbarova TCH 1:28:23, 25) Delia Stoeva BUL 1:28:44, 26) Irene Köhli SUI 1:29:15, 27) Brjög Knudsen NOR 1:38:05, 28) Eliza Stoianova BUL 1:39:35, 29) Olga Tascheva BUL 1:40:52, 30) Eva Hohausova TCH 1:44:52, 31) Christine Lüdin SUI 1:49:34, 32) Bodil Jakobsen DEN 1:51:43, 33) Margarete Babay HUN 2:10:58, 34) Gisela Haralanoff AUT 2:25:14, 35) Magdalene Molnar HUN 2:25:59.

Men (14.1 km) 1) Åge Hadler NOR 1:36:05, 2) Aimo Tepsell FIN 1:38:47, 3) Anders Morelius SWE 1:40:05, 4) Dagfinn Olsen NOR 1:40:37, 5) Juhani Salmenkylä FIN 1:40:38, 6) Göran Öhlund 1:41:05, 7) Rolf Koskinen FIN 1:41:11, 8) Stig Berge NOR 1:42:23, 9) Karl Johansson SWE 1:42:48, 10) Heino Avikainen FIN 1:45:38, 11) Erkki Kohvakka FIN 1:45:52, 12) Ola Skarholt NOR 1:45:57, 13) Hans Ekberg SWE 1:48:10, 14) Jostein Nilsen NOR 1:48:26, 15) Hannu Haarma FIN 1:49:10, 16) Alex Schwager SUI 1:50:08, 17) Bertil Norman SWE 1:50:26, 18) Erik Engebråten NOR 1:50:30, 19) Sven-Ola Darell SWE 1:51:19, 20) Keld Olsen DEN 1:54:41, 21) Leif Nörgård DEN 1:55:16, 22) Flemming Nörgård DEN 2:00:16, 23) Svatoslav Galik TCH 2:03:41, 24) Max Jüni SUI 2:06:06, 25) Finn Faxner DEN 2:07:20, 26) Christian Jaggi SUI 2:08:57, 27) Fritz Maurer SUI 2:12:02, 28) Helmut Conrad DDR 2:12:26, 29) Roland Hirter SUI 2:12:27, 30) Peter Nilsen DEN 2:13:17, 31) Jindrich Novotny TCH 2:13:25, 32) Jörn Esbensen DEN 2:16:21, 33) Harald Grosse DDR 2:16:45, 34) Andreas Örsi HUN 2:17:42, 35) Antonin Urbanec TCH 2:17:47, 36) Gustav Bartak TCH 2:20:03, 37) Iwan Skerletz HUN 2:20:34, 38) Alois Lasnicka TCH 2:27:27, 39) Georg Schönviszky 2:30:05, 40) Franz Trampusch AUT 2:32:08, 41) Ernst Saxer SUI 2:32:27, 42) Alistair Patten GBR 2:33:09, 43) Ladislaus Deseö HUN 2:33:27, 44) Rolf Heinemann DDR 2:33:37, 45) Michail Galov BUL 2:36:06, 46) Gordon Pirie GBR 2:43:48, 47) Thomas Balogh HUN 2:45:48, 48) David Griffiths GBR 2:47:07, 49) John Disley GBR 2:48:56, 50) Georgi Gealtov BUL 2:51:24, 51) Achim Zemanek DDR 3:01:56, 52) Haralan Haralanoff AUT 3:05:55, 53) Michael Murray GBR 3:16:52, 54) Raimund Sobotka AUT 3:23:57, 55) Tony Walker GBR 3:29:12, 56) Grigor Kaloianov BUL 3:55:30; Nikola Bedelev BUL DSQ, Sepp Michael Pacher AUT DSQ.

Relay

Women

1) Sweden 2.42.58 (Kerstin Granstedt, Eivor Steen-Olsson, Gunvor Åhling) , 2) Finland 2.43.19 (Anja Meldo, Pirjo Ruotsalainen, Raila Hovi), 3) Norway 2.54.29 (Astrid Hansen, Ragnhild Kristensen, Ingrid Thoresen), 4) Switzerland 3.08.06 (Annakäthi Grieder, Irene Köhli, Katharina Perch-Nielsen), 5) German Democratic Republic 3.28.14 (Ulrike Heinemann, Ria Meyer, Erika Wauer), 6) Czechoslovakia 3.49.58 (Ludmila Kumbarova, Nadezda Linhartova, Dobruse Novotna), Denmark DSQ (Vibeke Såbye Chrisensen, Marianne Selbo, Karin Ågesen), Hungary DSQ (Margarete Babay, Barbara Cser, Charlotte Monspart), Bulgaria DSQ (Olga Tascheva, Delia Stoeva, Eliza Stoianova).

Men

1) Sweden 3.51.42 (Bertil Norman, Karl Johansson, Anders Morelius, Göran Öhlund), 2) Finland 3.59.34 (Erkki Kohvakka, Rolf Koskinen, Juhani Salmenkylä, Aimo Tepsell), 3) Norway 4.26.35 (Dagfinn Olsen, Ola Skarholt, Åke Hadler, Stig Berge), 4) Switzerland 5.08.00 (Alex Schwager, Fritz Maurer, Max Jüni, Christian Jaggi), 5) Denmark 5.14.25 (Flemming Nörgård, Finn Faxner, Leif Nörgård, Keld Olsen), 6) Czechoslovakia 5.18.06 (Jindrich Novotny, Antonin Urbanec, Gustav Bartak, Svatoslav Galik), 7) German Democratic Republic 5.41.14 (Rolf Heinemann, Achim Zemanek, Harald Grosse, Helmut Conrad), 8) Hungary 6.00.33 (Andreas Örsi, Ladislaus Deseö, Georg Schönviszky, Iwan Skerletz), Bulgaria DSQ (Michail Galov, Nikola Bedelev, Grigor Kaloianov, Georgi Gealtov), Austria DSQ (Franz Trampusch, Sepp Michael Pacher, Haralan Haralanoff, Raimund Sobotka).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation