World Orienteering Championships 2014

Trentino-Veneto, Italy

WOC_new
5-13 July
Website: www.woc2014.info
Email: info@woc2014.info
IOF Senior Event Adviser:
Björn Persson, IOF Sports Director
IOF Assistant Senior Event Adviser:
Jørn Sundby (NOR)
Bulletin 4
Bulletin 3
Bulletin 2
Bulletin 1

WOC team allocations 2014 Men
WOC team allocations 2014 Women

Qualification for middle and long distance

Sprint Qualifications

Women A

1) Emma  Klingenberg DEN 12:57, 2) Judith  Wyder SUI 13:3, 3) Nadiya  Volynska UKR 13:55, 4) Lina  Strand SWE 13:56, 5) Galina  Vinogradova RUS 14:10, 6) Vendula  Horcickova CZE 14:14, 7) Hanny  Allston AUS 14:23, 8) Antoniya  Grigorova-Burgova BUL 14:25, 9) Miek  Fabre BEL 14:42, 10) Tekle Emilija  Gvildyte LTU 14:48, 11) Marika  Teini FIN 14:53, 12) Susen  Loesch GER 14:59, 13) Liis  Johanson EST 15:0, 13) Emma  Johansson NOR 15:0, 15) Bernadett  Kelemen HUN 15:6, 16) Celine  Dodin FRA 15:9, 17) Anna  Nilsson Simkovics AUT 15:15, 18) Ruth  Holmes GBR 15:22, 19) Adrienne  Brandi ITA 15:24, 20) Imogene  Scott NZL 15:41, 20) Paulina  Faron POL 15:41, 22) Laura  Vike LAT 15:48, 23) Jieling  Zhou CHN 15:53, 24) Mariana  Moreira POR 16:17, 25) Michele  Botha RSA 17:22, 26) Katarina  Labasova SVK 17:31, 27) Ajda  Flasker SLO 17:40, 28) Madoka  Kogure JPN 17:44, 29) Alicia  Cobo Caballero ESP 17:52, 30) Alison  Crocker USA 18:7, 31) Rosalind  Hussey IRL 18:18, 32) Yoon-Sun  Cha KOR 22:3

Men A

1) Daniel  Hubmann SUI 12:37, 2) Jerker  Lysell SWE 12:38, 3) Frederic  Tranchand FRA 12:44, 4) Jonas Vytautas  Gvildys LTU 12:59, 5) Murray  Strain GBR 13:2, 6) Tue Agner  Hjort Lassen DEN 13:3, 7) Ruslan  Glebov UKR 13:7, 8) Severi  Kymalainen FIN 13:14, 8) Kiril  Nikolov BUL 13:14, 10) Tomas  Hendrickx BEL 13:17, 10) Alessio  Tenani ITA 13:17, 12) Julian  Dent AUS 13:18, 13) Milos  Nykodym CZE 13:20, 14) Oystein  Kvaal Osterbo NOR 13:22, 15) Tiago  Romao POR 13:23, 16) Christian  Wartbichler AUT 13:26, 16) Andris  Jubelis LAT 13:26, 18) Andrey  Khramov RUS 13:33, 19) Pavol  Bukovac SVK 13:42, 20) Kenny  Kivikas EST 13:48, 21) Matthew  Ogden NZL 13:52, 21) Adam  Kovacs HUN 13:52, 23) Hirokazu  Osaki JPN 13:57, 24) Christoph  Prunsche GER 14:9, 25) Michael  Crone RSA 14:10, 26) Damian  Konotopetz CAN 14:18, 27) Luis Enrique  Nogueira de La Muela ESP 14:23, 28) Ethan  Childs USA 14:46, 29) Li  Qiaoping CHN 15:5, 30) Kin Wai  Lee HKG 15:28, 31) Vasili  Fomiciov MDA 15:49, 32) Cheng-Hsun  Liu TPE 16:12, 33) Guy  Sabo-Bar ISR 16:34, 34) Jernej  Zorman SLO 16:48, 35) Kyong Sa  Ri PRK 16:51, 36) Jorge Felix Hernando  Vargas Valbuena COL 18:55, 37) Vase  Iliev MKD 23:53, 38) Patricio  Sotomayor ECU 29:58, 39) Andrea  Georgios CYP 30:42, Josh  O’S-Hourihan IRL DSQ

Women B

1) Tove  Alexandersson SWE 13:38, 2) Svetlana  Mironova RUS 13:42, 3) Maja  Moeller Alm DEN 13:47, 3) Lea  Vercellotti FRA 13:47, 5) Rahel  Friederich SUI 13:48, 5) Lizzie  Ingham NZL 13:48, 7) Venla  Niemi FIN 13:52, 8) Anne Johanne  Lind NOR 14:6, 9) Ursula  Kadan AUT 14:18, 10) Aija  Skrastina LAT 14:22, 11) Iveta  Sistkova CZE 14:38, 12) Shuangyan  Hao CHN 14:43, 12) Iliana  Ilieva BUL 14:43, 14) Evely  Kaasiku EST 14:51, 15) Olga  Panchenko UKR 15:5, 16) Felicity  Brown AUS 15:9, 17) Ildiko  Szerencsi HUN 15:29, 18) Sabine  Rothaug GER 15:30, 19) Carlotta  Scalet ITA 15:51, 20) Kristina  Rybakovaite LTU 15:56, 21) Keren  Ziv ISR 16:2, 22) Ewa  Gwozdz POL 16:24, 23) Mojca  Flerin SLO 17:4, 24) Tori  Owen CAN 17:17, 25) Tsz Ying  Yu HKG 17:44, 26) Tori  Borish USA 17:45, 27) Olivia  Baxter IRL 17:54, 28) Ludmila  Fuster Arion ESP 18:0, 29) Maria  Alekseyonok BLR 18:27, 30) Julia  Maitia URU 31:25, Ulkar  Hamdullayeva AZE DSQ, Javiera Tamara  Saldias Tapia CHI DSQ

Men B

1) Jonas  Leandersson SWE 12:30, 2) Vojtich  Kral CZE 12:40, 2) Kristian  Jones GBR 12:40, 4) Gleb  Tikhonov RUS 12:46, 4) Antti  Anttonen FIN 12:46, 6) Andreu  Blanes Reig ESP 12:47, 7) Gaute  Hallan Steiwer NOR 12:48, 7) Philippe  Adamski FRA 12:48, 9) Sander  Vaher EST 12:54, 9) Soren  Bobach DEN 12:54, 11) Nicolas  Simonin IRL 12:55, 12) Martin  Hubmann SUI 12:58, 13) Davis  Dislers LAT 13:7, 14) Andrea  Seppi ITA 13:14, 15) Mate  Kerenyi HUN 13:15, 16) Ionut  Zinca ROU 13:21, 17) Marten B.  Bostrom FIN 13:22, 18) Will  Critchley CAN 13:23, 18) Joao Mega  Figueiredo POR 13:23, 20) Wojciech  Kowalski POL 13:24, 21) Artem  Panchenko UKR 13:25, 22) Lachlan  Dow AUS 13:32, 23) Bojan  Blumenstein GER 13:35, 23) Vilius  Aleliunas LTU 13:35, 23) Ivan  Sirakov BUL 13:35, 26) Tim  Robertson NZL 13:38, 27) Yoichi  Shimbo JPN 13:45, 28) stefan  Ringer SVK 13:49, 29) Andraz  Hribar SLO 14:33, 30) Gerald  Yip HKG 14:35, 30) Fu  Zhang CHN 14:35, 32) Koen  Wilssens BEL 14:48, 33) Francesco  Buselli ITA 14:57, 34) Helmut  Gremmel AUT 15:9, 35) Giacomo  Barbone USA 15:28, 36) Blazo  Maksimovic SRB 16:24, 37) Eugene  Botha RSA 16:43, 38) Constantinos  Papaconstantinou CYP 23:58, 39) Fabio Andres  Navarrete COL 24:49, 40) Pablo  Sanguinetti URU 25:0, 41) Darkwin  Cabrera ECU 41:36

Women C

1) Lena  Eliasson SWE 13:39, 2) Goril  Ronning Sund NOR 13:46, 3) Rachel  Effeney AUS 13:51, 4) Julia  Gross SUI 13:55, 5) Stine  Bagger Hagner DEN 14:9, 6) Jana  Knapova CZE 14:10, 7) Tessa  Hill GBR 14:13, 8) Natalia  Vinogradova RUS 14:20, 8) Anna  Narhi FIN 14:20, 10) Gabija  Razaityte LTU 14:21, 11) Michela  Guizzardi ITA 14:38, 12) Liga  Arniece LAT 14:53, 13) Ona  Rafols Perramon ESP 14:54, 14) Fanni  Gyurko HUN 14:57, 15) Samantha  Saeger USA 15:1, 16) Elisa  Elstner AUT 15:5, 17) Liesbeth  Van de Velde BEL 15:7, 18) Vera  Alvarez POR 15:16, 19) Kirti  Rebane EST 15:17, 19) Aliona  Sukharevska UKR 15:17, 21) Xiaoyu  Liu CHN 15:21, 21) Niamh  O’Boyle IRL 15:21, 23) Greta  Knarston NZL 15:38, 24) Naoko  Kano JPN 16:17, 25) Metka  Udovic SLO 16:21, 26) Galina  Rabediuc MDA 17:34, 27) Sarah  Pope RSA 18:11, 28) Wai Lan Iris  Lui HKG 18:20, 29) Sladjana  Jovanovic SRB 18:45, 30) Szu-Ying  Wu TPE 19:28, Isia  Basset FRA DSQ

Men C

1) Yannick  Michiels BEL 12:46, 2) Martin  Regborn SWE 12:50, 3) Jan  Prochazka CZE 13:1, 4) Pavlo  Ushkvarok UKR 13:7, 5) Scott  Fraser GBR 13:8, 5) Rafal  Podzinski POL 13:8, 7) Alexey  Sidorov RUS 13:9, 8) Andreas  Hougaard Boesen DEN 13:13, 9) Lucas  Basset FRA 13:15, 10) Matthias  Kyburz SUI 13:16, 11) Tiago  Leal Gingao POR 13:17, 12) Robert  Merl AUT 13:18, 13) Tuomo  Makela FIN 13:22, 14) Arturs  Paulins LAT 13:28, 15) Algirdas  Bartkevicius LTU 13:29, 16) Marco  Seppi ITA 13:30, 17) Ulf  Forseth Indgaard NOR 13:31, 18) Antonio  Martinez Perez ESP 13:35, 19) Grigor  Karaivanov BUL 13:44, 20) Kristo  Heinmann EST 13:47, 21) Soeren  Riechers GER 13:48, 22) Simon  Uppill AUS 13:50, 23) Ross  Smith USA 13:59, 24) Robbie  Anderson CAN 14:1, 24) Mate  Baumholczer HUN 14:1, 26) Darren  Burke IRL 14:14, 27) David  Franko SVK 14:15, 28) Ziliang  Liu CHN 14:27, 29) Matjaz  Stanfel CRO 14:46, 30) Tsz Wai  Yu HKG 14:59, 31) Peter  Tusar SLO 15:2, 32) Ahmet  Kacmaz TUR 15:10, 33) Tomoaki  Naganawa JPN 15:21, 34) Nicholas  Mulder RSA 16:28, 35) Wei-Lun  Lai TPE 18:55, 36) Metodi  Belchovski MKD 20:18, 37) Matias Nicolas  Diaz Catalan CHI 20:39, 38) Dejan  Vujicic MNE 21:21, 39) Zaur  Seyidov AZE 26:20, Ross  Morrison NZL DSQ

Sprint Final Women
Sprint Final Men

Middle distance Women
Middle distance Men

Long distance Women
Long distance Men

Relay Women
Relay Men

Sprint Relay

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • Global Association of International Sports Federations

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation