World Orienteering Championships 2013

Vuokatti, Finland

6-14 July 2013
Email: info@woc2013.fi
Website: www.woc2013.fi
Event Adviser team leader:
Björn Persson
IOF Senior Event Adviser:
Henning Spjelkavik (NOR)

Bulletin 4
Bulletin 3
Bulletin 2 (net magazine)
Bulletin 2
Bulletin 1

Results

Sprint final

Women

1) Simone Niggli SUI 14:10,6, 2) Annika Billstam SWE 14:18,7, 3) Venla Niemi FIN 14:48,5, 4) Maja Alm DEN 14:53,0, 5) Tessa Hill GBR 14:58,2, 6) Galina Vinogradova RUS 15:04,3, 7) Emma Klingenberg DEN 15:08,9, 8) Merja Rantanen FIN 15:15,9, 9) Heidi Østlid Bagstevold NOR 15:20,8, 10) Anne Margrethe Hausken Nordberg NOR 15:22,8, 11) Nadiya Volynska UKR 15:34,5, 12) Lina Strand SWE 15:35,0, 13) Iveta Duchova CZE 15:38,4, 14) Lizzie Ingham NZL 15:39,6, 15) Olga Reznichenko UKR 15:49,3, 16) Rahel Friederich SUI 15:53,9, 17) Lea Vercellotti FRA 15:54,3, 18) Irina Nyberg RUS 15:54,7, 19) Ausrine Kutkaite LTU 15:54,9, 20) Sarah Rollins GBR 16:01,5, 21) Sabine Hauswirth SUI 16:07,5, 22) Tereza Novotna CZE 16:10,1, 23) Ursula Kadan AUT 16:12,6, 24) Alva Olsson SWE 16:15,6, 25) Alison Crocker USA 16:16,7, 26) Ekaterina Nikitina RUS 16:21,0, 27) Annika Rihma EST 16:24,7, 28) Gabija Ražaitytė LTU 16:33,0, 29) Miek Fabré BEL 16:33,3, 30) Kristina Rybakovaitė LTU 16:51,1, 31) Felicity Brown AUS 16:53,8, 32) Vanessa Round AUS 16:56,4, 33) Paulina Faron POL 16:57,5, 34) Elisa Elstner AUT 17:00,2, 35) Celine Dodin FRA 17:09,3, 36) Fanni Gyurkó HUN 17:12,5, 37) Laura Vīķe LAT 17:31,3, 38) Carlotta Scalet ITA 17:37,6, 39) Yingwei Wang CHN 17:52,3, 40) Christine Kirchlechner ITA 17:55,5, 41) Nataliya Dimitrova BUL 18:07,3, 42) Jasmine Neve AUS 18:36,5, 43) Alicia Cobo Caballero ESP 20:02,0, Michela Guizzardi ITA DSQ, Judith Wyder SUI DSQ.

Men

1) Mårten B. Boström FIN 14:19,6, 2) Scott Fraser GBR 14:36,7, 3) Jonas Leandersson SWE 14:37,8, 4) Fabian Hertner SUI 14:41,3, 5) Matthias Kyburz SUI 14:45,8, 6) Rasmus Thrane Hansen DEN 14:47,3, 7) Øystein Kvaal Østerbø NOR 14:49,4, 8) Jerker Lysell SWE 14:52,3, 9) Murray Strain GBR 14:56,4, 10) Jan Procházka CZE 14:56,8, 11) Andreas Kyburz SUI 14:58,2, 12) Yannick Michiels BEL 15:06,3, 13) Pavlo Ushkvarok UKR 15:06,7, 14) Jonas Vytautas Gvildys LTU 15:13,6, 15) Tuomo Mäkelä FIN 15:17,9, 16) Kristian Jones GBR 15:18,8, 17) Gustav Bergman SWE 15:19,9, 18) Bjørn Ekeberg NOR 15:21,8, 19) Petteri Muukkonen FIN 15:23,2, 20) Oleksandr Kratov UKR 15:24,3, 21) Carl Waaler Kaas NOR 15:24,6, 22) Martin Hubmann SUI 15:25,5, 23) Gernot Kerschbaumer AUT 15:25,6, 24) Kiril Nikolov BUL 15:32,4, 25) Robert Merl AUT 15:35,0, 26) Andreas Boesen DEN 15:38,6, 27) Vincent Coupat FRA 15:49,2, 28) Ivan Sirakov BUL 15:50,1, 29) Roman Ryapolov RUS 15:56,8, 30) Simon Uppill AUS 15:58,0, 31) Ivaylo Kamenarov BUL 16:00,3, 32) Wojciech Kowalski POL 16:00,8, 33) Andreu Blanes Reig ESP 16:06,6, 34) João Mega Figueiredo POR 16:07,2, 35) Pieter Hendrickx BEL 16:07,6, 36) Artūrs Pauliņš LAT 16:08,5, 37) Milos Nykodym CZE 16:17,7, 38) Mārtiņš Sirmais LAT 16:18,6, 39) Máté Baumholczer HUN 16:18,9, 40) Antonio Martínez Pérez ESP 16:24,0, 41) Christian Wartbichler AUT 16:31,8, 42) Alexander Lubina GER 16:43,5, 43) Frederic Tranchand FRA 16:54,9, 44) Marc Serrallonga Arqués ESP 16:59,2, 45) Kenny Kivikas EST 17:20,1, Vilius Aleliunas LTU DSQ.

Middle distance final

Women

1) Simone Niggli SUI 35:25, 2) Tove Alexandersson SWE 37:10, 3) Merja Rantanen FIN 37:59, 4) Minna Kauppi FIN 38:39, 5) Irina Nyberg RUS 38:45, 6) Annika Billstam SWE 38:49, 7) Amélie Chataing FRA 38:50, 7) Tatyana Riabkina RUS 38:50, 9) Anne Margrethe Hausken Nordberg NOR 38:56, 10) Maja Alm DEN 39:13, 11) Ida Bobach DEN 39:43, 12) Inga Dambe LAT 39:46, 13) Judith Wyder SUI 39:50, 14) Venla Niemi FIN 40:03, 15) Ausrine Kutkaite LTU 40:24, 16) Nadiya Volynska UKR 40:30, 17) Vendula Haldin CZE 40:42, 18) Tone Wigemyr NOR 40:45, 19) Mari Fasting NOR 41:10, 20) Saila Kinni FIN 41:13, 21) Hollie Orr GBR 41:39, 22) Sara Lüscher SUI 41:48, 23) Ursula Kadan AUT 41:54, 24) Dana Brožková CZE 42:01, 25) Eva Juřeníková CZE 42:09, 26) Emily Kemp CAN 42:43, 27) Lina Strand SWE 42:45, 28) Claire Ward GBR 43:01, 29) Alison Crocker USA 44:49, 30) Anu Åkerman EST 45:34, 31) Olga Reznichenko UKR 45:49, 32) Charlotte Bouchet FRA 46:36, 33) Hanny Allston AUS 46:38, 34) Paulina Faron POL 47:24, 35) Elisa Elstner AUT 47:31, 36) Indrė Valaite LTU 47:53, 37) Tessa Hill GBR 48:46, 38) Christiane Tröße GER 49:08, 39) Laura Vīķe LAT 49:19, 40) Annabel Fernández-Valledor ESP 50:05, 41) Louise Oram CAN 50:09, 42) Michela Guizzardi ITA 53:07, 43) Vanessa Round AUS 53:20, 44) Jasmine Neve AUS 54:28, 45) Hinako Inage JPN 1:01:24.

Men

1) Leonid Novikov RUS 37:45, 2) Thierry Gueorgiou FRA 37:54, 3) Gustav Bergman SWE 38:21, 4) Matthias Kyburz SUI 39:08, 5) Daniel Hubmann SUI 39:16, 5) Fabian Hertner SUI 39:16, 7) Carl Waaler Kaas NOR 39:21, 8) Edgars Bertuks LAT 39:51, 9) Denys Sherbakov UKR 39:59, 10) Peter Öberg SWE 40:22, 11) Oleksandr Kratov UKR 40:30, 12) Mārtiņš Sirmais LAT 40:33, 13) Lauri Sild EST 41:02, 14) Johan Runesson SWE 41:08, 15) Gernot Kerschbaumer AUT 41:10, 16) Anders Nordberg NOR 41:42, 16) Valentin Novikov RUS 41:42, 18) Zsolt Lenkei HUN 41:46, 19) Olle Kärner EST 42:20, 20) Tomáš Dlabaja CZE 42:22, 21) Jan Procházka CZE 42:28, 22) Tue Lassen DEN 42:44, 23) Hannu Airila FIN 42:46, 24) Jonas Vytautas Gvildys LTU 42:51, 25) Rasmus Thrane Hansen DEN 42:54, 26) Robert Merl AUT 42:56, 27) Pavlo Ushkvarok UKR 43:11, 28) Philippe Adamski FRA 43:24, 29) Bjørn Ekeberg NOR 43:32, 30) Alexey Bortnik RUS 44:01, 31) Andreu Blanes Reig ESP 44:03, 32) Mikhail Mamleev ITA 44:26, 33) Simon Uppill AUS 44:55, 34) Simonas Krėpšta LTU 45:39, 35) Michal Krajčík SVK 45:54, 36) Hector Haines GBR 46:50, 37) Christoph Prunsche GER 47:16, 38) Roger Casal Fernandez ESP 47:31, 39) Daniel Barkasz ROU 47:43, 40) Kalvis Mihailovs LAT 47:56, 41) Mateusz Wenslaw POL 48:24, 42) Pavel Gvozdev ISR 48:44, 43) Timo Sild EST 48:46, 44) Tiago Aires POR 51:17, Mark Nixon GBR DSQ.

Long distance final

Women

1) Simone Niggli SUI 1:20:02, 2) Tove Alexandersson SWE 1:23:01, 3) Lena Eliasson SWE 1:23:08, 4) Minna Kauppi FIN 1:23:44, 5) Tatyana Riabkina RUS 1:23:45, 6) Anni-Maija Fincke FIN 1:25:51, 7) Emma Johansson SWE 1:26:32, 8) Mari Fasting NOR 1:26:40, 9) Tone Wigemyr NOR 1:28:06, 10) Catherine Taylor GBR 1:28:11, 11) Ida Bobach DEN 1:28:46, 12) Eva Juřeníková CZE 1:29:26, 13) Dana Brožková CZE 1:29:41, 14) Amélie Chataing FRA 1:31:01, 15) Sara Lüscher SUI 1:31:27, 16) Anastasiya Tikhonova RUS 1:31:28, 17) Natalia Efimova RUS 1:31:37, 18) Alison Crocker USA 1:32:30, 19) Aija Skrastiņa LAT 1:33:03, 20) Sarina Jenzer SUI 1:34:05, 21) Inga Dambe LAT 1:34:53, 22) Hanny Allston AUS 1:35:17, 23) Ines Brodmann SUI 1:35:48, 24) Rasa Ptašekaitė LTU 1:36:56, 25) Emily Kemp CAN 1:38:03, 26) Gabija Ražaitytė LTU 1:38:13, 27) Helen Palmer GBR 1:38:37, 28) Līga Ārniece LAT 1:39:33, 29) Anu Åkerman EST 1:39:38, 30) Olga Sluta UKR 1:41:05, 31) Indrė Valaite LTU 1:43:22, 32) Nataliya Dimitrova BUL 1:44:50, 33) Miek Fabré BEL 1:45:08, 34) Kirti Rebane EST 1:46:26, 35) Michaela Omová CZE 1:46:52, 36) Ursula Kadan AUT 1:48:20, 37) Anastasia Kruglenia BLR 1:49:19, 38) Daria Lajn POL 1:50:19, 39) Alicia Cobo Caballero ESP 1:52:33, 40) Karoliina Sundberg FIN 1:53:51, 41) Anna Serrallonga Arqués ESP 1:55:30, 42) Maryna Suzdalova UKR 1:56:29, 43) Louise Oram CAN 1:56:50, 44) Michela Guizzardi ITA 1:58:03, Emma Klingenberg DEN DSQ.

Men

1) Thierry Gueorgiou FRA 1:41:39, 2) Jani Lakanen FIN 1:42:57, 3) Edgars Bertuks LAT 1:43:29, 4) Dmitriy Tsvetkov RUS 1:43:43, 5) Magne Daehli NOR 1:43:57, 6) Matthias Merz SUI 1:44:20, 7) Daniel Hubmann SUI 1:44:48, 8) Tue Lassen DEN 1:46:21, 9) Kiril Nikolov BUL 1:46:40, 9) Valentin Novikov RUS 1:46:40, 11) Anders Holmberg SWE 1:47:03, 12) Philippe Adamski FRA 1:47:36, 13) Anders Nordberg NOR 1:47:40, 14) Fredrik Johansson SWE 1:47:58, 15) Simonas Krėpšta LTU 1:48:11, 16) Jan Šedivý CZE 1:48:15, 17) Tero Föhr FIN 1:48:37, 18) Stepan Kodeda CZE 1:48:55, 19) Timo Sild EST 1:49:53, 20) Ralph Street GBR 1:50:19, 21) Vilius Aleliunas LTU 1:50:37, 22) Hans Gunnar Omdal NOR 1:50:44, 23) Yury Tambasov BLR 1:51:42, 24) Simo-Pekka Fincke FIN 1:51:45, 25) Leonid Novikov RUS 1:51:52, 25) Artem Panchenko UKR 1:51:52, 27) Peeter Pihl EST 1:53:04, 28) Zsolt Lenkei HUN 1:53:09, 29) Jan Petržela CZE 1:53:47, 30) Baptiste Rollier SUI 1:54:51, 31) Sören Lösch GER 1:55:40, 32) Aleksei Alekseyonok BLR 1:57:11, 33) Nicolas Simonin IRL 1:57:13, 34) Søren Schwartz Sørensen DEN 1:57:44, 35) Mikhail Mamleev ITA 1:58:17, 36) Tiago Aires POR 1:58:44, 37) Diogo Miguel POR 1:58:45, 38) Kalvis Mihailovs LAT 1:59:44, 39) Johan Runesson SWE 2:00:29, 40) Jānis Kūms LAT 2:02:35, 41) Markus Lang AUT 2:04:25, 42) Roger Casal Fernandez ESP 2:05:43, 43) Mateusz Wenslaw POL 2:07:02, 44) Pavel Gvozdev ISR 2:11:10, 45) Andrey Salin BLR 2:26:32.

Relay

Women

1) Norway 1:37:53 (Heidi Østlid Bagstevold, Mari Fasting, Anne Margrethe Hausken Nordberg), 2) Finland 1:39:07 (Venla Niemi, Anni-Maija Fincke, Minna Kauppi), 3) Switzerland 1:43:44 (Sara Lüscher, Judith Wyder, Simone Niggli), 4) Sweden 1:43:58 (Emma Johansson, Annika Billstam, Tove Alexandersson), 5) Czech Republic 1:45:48 (Vendula Haldin, Eva Juřeníková, Dana Brožková), 6) Russia 1:46:29 (Galina Vinogradova, Irina Nyberg, Tatyana Riabkina), 7) Denmark 1:48:27 (Maja Alm, Ida Bobach, Emma Klingenberg), 8) Great Britain 1:53:54 (Catherine Taylor, Hollie Orr, Claire Ward), 9) Ukraine 1:54:03 (Anastasiia Danylova, Olga Reznichenko, Nadiya Volynska), 10) Lithuania 1:56:11 (Gabija Ražaitytė, Indrė Valaite, Ausrine Kutkaite), 11) Italy 1:59:44 (Carlotta Scalet, Christine Kirchlechner, Michela Guizzardi), 12) Latvia 2:00:23 (Līga Ārniece, Inga Dambe, Aija Skrastiņa), 13) Australia 2:01:05 (Vanessa Round, Aislinn Prendergast, Hanny Allston), 14) France 2:02:16 (Lea Vercellotti, Charlotte Bouchet, Amélie Chataing), 15) Estonia 2:02:22 (Kirti Rebane, Annika Rihma, Anu Åkerman), 16) Austria 2:04:13 (Anna Nilsson-Simkovics, Elisa Elstner, Ursula Kadan), 17) Poland 2:10:31 (Daria Lajn, Maria Pabich, Paulina Faron), 18) Germany 2:11:27 (Esther Doetsch, Christiane Tröße, Sieglinde Kundisch), 19) United States 2:11:44 (Alison Crocker, Samantha Saeger, Hannah Culberg), 20) Canada 2:13:57 (Emily Kemp, Louise Oram, Kerstin Burnett), 21) New Zealand 2:25:08 (Lara Prince, Kate Morrison, Lizzie Ingham), 22) China 2:25:40 (Mingyue Zhu, Jieling Zhou, Yingwei Wang), 23) Spain 2:35:26 (Anna Serrallonga Arqués, Annabel Fernández-Valledor, Alicia Cobo Caballero), 24) Japan 2:52:14 (Hinako Inage, Saho Miyakawa, Natsuki Yamagishi), 25) Ireland 3:29:46 (Niamh O’Boyle, Rosalind Hussey, Susan Lambe), 26) Hong Kong 3:32:44 (Tsz Ying Yu, Wai Lan Iris Lui, Sophia Tam Kar Bik).

Men

1) Russia 1:41:47 (Leonid Novikov, Valentin Novikov, Dmitriy Tsvetkov), 2) Sweden 1:42:47 (Anders Holmberg, Peter Öberg, Gustav Bergman), 3) Ukraine 1:42:55 (Pavlo Ushkvarok, Oleksandr Kratov, Denys Sherbakov), 4) Switzerland 1:43:39 (Matthias Merz, Daniel Hubmann, Matthias Kyburz), 5) Finland 1:44:55 (Mårten B. Boström, Jani Lakanen, Tero Föhr), 6) Norway 1:45:00 (Øystein Kvaal Østerbø, Carl Waaler Kaas, Magne Daehli), 7) Estonia 1:45:50 (Olle Kärner, Timo Sild, Lauri Sild), 8) France 1:46:20 (Frederic Tranchand, Philippe Adamski, Thierry Gueorgiou), 9) Czech Republic 1:46:56 (Tomáš Dlabaja, Jan Šedivý, Jan Procházka), 10) Austria 1:50:14 (Gernot Kerschbaumer, Helmut Gremmel, Robert Merl), 11) Great Britain 1:50:21 (Murray Strain, Hector Haines, Ralph Street), 12) Latvia 1:50:23 (Kalvis Mihailovs, Mārtiņš Sirmais, Edgars Bertuks), 13) Italy 1:50:37 (Klaus Schgaguler, Alessio Tenani, Mikhail Mamleev), 14) Spain 1:57:29 (Antonio Martínez Pérez, Roger Casal Fernandez, Andreu Blanes Reig), 15) Hungary 1:57:34 (Zsolt Lenkei, Máté Baumholczer, Máté Kerényi), 16) Lithuania 1:58:00 (Vilius Aleliunas, Simonas Krėpšta, Jonas Vytautas Gvildys), 17) Bulgaria 1:58:10 (Ivan Sirakov, Ivaylo Kamenarov, Kiril Nikolov), 18) Denmark 2:01:01 (Rasmus Thrane Hansen, Andreas Boesen, Søren Schwartz Sørensen), 19) Belarus 2:04:24 (Aleksei Alekseyonok, Yury Tambasov, Andrey Salin), 20) Australia 2:04:27 (Simon Uppill, Joshua Blatchford, Bryan Keely), 21) Ireland 2:07:52 (Nicolas Simonin, Darren Burke, Neil Dobbs), 22) Germany 2:09:22 (Christoph Brandt, Bjarne Friedrichs, Sören Lösch), 23) Poland 2:10:55 (Mateusz Wenslaw, Wojciech Dwojak, Wojciech Kowalski), 24) Portugal 2:12:37 (Diogo Miguel, Miguel Silva, Tiago Aires), 25) Canada 2:15:46 (Will Critchley, Robbie Anderson, Eric Kemp), 26) New Zealand 2:19:45 (Ross Morrison, Tane Cambridge, Tim Robertson), 27) United States 2:23:46 (Eric Bone, Boris Granovskiy, Ross Smith), 28) Israel 2:25:21 (Pavel Gvozdev, Guy Sabo-Bar, Alexey Marchenko), 29) Belgium 2:28:27 (Tomas Hendrickx, Pieter Hendrickx, Yannick Michiels), 30) Moldova 2:42:41 (Roman Ciobanu, Igori Postica, Ivan Fomiciov), 31) Hong Kong 3:12:13 (Tsz Wai Yu, Kin Wai Lee, Gerald Yip), 32) China 3:42:33 (Xiyuan Liang, Yefeng Luo, Qiaoping Li), Japan DSQ (Hirokazu Osaki, Yuta Tanikawa, –no runner–).

Sprint qualification

Women A

1) Simone Niggli SUI 12:56, 2) Merja Rantanen FIN 13:31, 3) Annika Billstam SWE 13:37, 4) Alison Crocker USA 14:01, 5) Tessa Hill GBR 14:09, 6) Iveta Duchova CZE 14:13, 7) Sabine Hauswirth SUI 14:16, 8) Annika Rihma EST 14:35, 9) Ursula Kadan AUT 14:36, 10) Olga Reznichenko UKR 14:47, 11) Celine Dodin FRA 14:48, 12) Gabija Ražaitytė LTU 14:49, 13) Vanessa Round AUS 15:14, 14) Ekaterina Nikitina RUS 15:17, 15) Christine Kirchlechner ITA 15:19, 16) Mingyue Zhu CHN 15:38, 17) Wing Hay Yu HKG 16:00, 18) Kate Morrison NZL 16:23, 19) Emine Sezgűnsay TUR 17:28, 20) Maria Pabich POL 17:34, 21) Susan Lambe IRL 19:57, Kerstin Burnett CAN DSQ.

Women B

1) Galina Vinogradova RUS 13:44, 2) Emma Klingenberg DEN 13:50, 3) Anne Margrethe Hausken Nordberg NOR 14:00, 4) Alva Olsson SWE 14:12, 5) Rahel Friederich SUI 14:31, 6) Ausrine Kutkaite LTU 14:34, 7) Lizzie Ingham NZL 14:36, 8) Elisa Elstner AUT 14:56, 9) Felicity Brown AUS 15:04, 9) Alicia Cobo Caballero ESP 15:04, 11) Carlotta Scalet ITA 15:43, 12) Nataliya Dimitrova BUL 15:45, 13) Yingwei Wang CHN 16:07, 14) Paulina Faron POL 16:10, 15) Jana Knapova CZE 16:21, 16) Rosalind Hussey IRL 16:36, 17) Alison Campbell USA 17:42, 18) Slađana Jovanović SRB 18:56, 19) Wai Lan Iris Lui HKG 20:24, 20) Nateliya Alieva AZE 29:05, Marika Teini FIN DSQ.

Women C

1) Maja Alm DEN 13:36, 2) Judith Wyder SUI 13:39, 3) Nadiya Volynska UKR 14:09, 4) Heidi Østlid Bagstevold NOR 14:10, 5) Tereza Novotna CZE 14:15, 6) Venla Niemi FIN 14:20, 7) Miek Fabré BEL 14:22, 8) Irina Nyberg RUS 14:39, 9) Lea Vercellotti FRA 14:42, 10) Sarah Rollins GBR 14:51, 11) Lina Strand SWE 14:53, 12) Michela Guizzardi ITA 14:55, 13) Jasmine Neve AUS 15:25, 14) Kristina Rybakovaitė LTU 15:26, 15) Fanni Gyurkó HUN 15:34, 16) Jieling Zhou CHN 15:46, 17) Lara Prince NZL 16:00, 18) Maria Alekseyonok BLR 16:21, 19) Julia Bauer AUT 16:56, 20) Niamh O’Boyle IRL 17:20, 21) Tsz Ying Yu HKG 21:27, 22) Yanina Mashkova AZE 29:02, Alexandra Jospe USA DSQ.

Men A

1) Rasmus Thrane Hansen DEN 12:39, 2) Martin Hubmann SUI 12:58, 3) Carl Waaler Kaas NOR 12:59, 4) Andreas Kyburz SUI 13:01, 5) Mårten B. Boström FIN 13:03, 6) Kiril Nikolov BUL 13:08, 7) Andreu Blanes Reig ESP 13:19, 8) Kristian Jones GBR 13:26, 9) Frederic Tranchand FRA 13:27, 10) Gustav Bergman SWE 13:29, 11) Milos Nykodym CZE 13:31, 12) Vilius Aleliunas LTU 13:34, 13) Pieter Hendrickx BEL 13:39, 14) Pavlo Ushkvarok UKR 13:40, 15) Christian Wartbichler AUT 13:55, 15) Máté Baumholczer HUN 13:55, 17) Christoph Prunsche GER 14:12, 18) Andris Jubelis LAT 14:13, 19) Matjaž Štanfel CRO 14:15, 19) Tim Robertson NZL 14:15, 21) Michal Krajčík SVK 14:22, 22) Sergey Detkov RUS 14:26, 23) Kristo Heinmann EST 14:31, 24) Alessio Tenani ITA 14:35, 25) Miguel Silva POR 14:58, 26) Simion Suciu ROU 15:01, 27) Serghei Logvin CAN 15:12, 28) Roman Ciobanu MDA 15:13, 29) Yuta Tanikawa JPN 15:14, 30) Ross Smith USA 15:17, 31) Xiyuan Liang CHN 16:07, 32) Siu Tung Hui HKG 16:18, 33) Kevin O’Boyle IRL 16:58, 34) Che-Hao Chang TPE 18:31, Faig Baghirov AZE DSQ, Pavel Gvozdev ISR DSQ.

Men B

1) Øystein Kvaal Østerbø NOR 12:54, 2) Fabian Hertner SUI 13:19, 3) Jonas Vytautas Gvildys LTU 13:27, 4) Oleksandr Kratov UKR 13:31, 5) Jonas Leandersson SWE 13:34, 6) Gernot Kerschbaumer AUT 13:37, 7) Mārtiņš Sirmais LAT 13:50, 8) Petteri Muukkonen FIN 13:55, 9) Alexander Lubina GER 14:01, 10) Kenny Kivikas EST 14:12, 11) Wojciech Kowalski POL 14:15, 12) Marc Serrallonga Arqués ESP 14:16, 13) Murray Strain GBR 14:20, 14) Vincent Coupat FRA 14:22, 15) Tomáš Dlabaja CZE 14:27, 16) Roberto Dallavalle ITA 14:30, 17) Ross Morrison NZL 14:40, 18) Xiaoming Liang CHN 14:43, 19) Bryan Keely AUS 14:53, 20) Robbie Anderson CAN 15:00, 21) Ivan Nikitin RUS 15:04, 22) Darren Burke IRL 15:12, 23) Tomas Hendrickx BEL 15:15, 24) Daniel Barkasz ROU 15:20, 25) Máté Kerényi HUN 15:24, 26) Alexey Marchenko ISR 15:34, 27) Brendan Shields USA 16:04, 28) Ivan Fomiciov MDA 16:10, 29) Katsuya Yuki JPN 17:00, 30) Gerald Yip HKG 17:03, 31) Wei Lun Lai TPE 18:02, 32) Francesco Buselli ARG 18:58, 33) Dragutin Vujovic MNE 29:22, Ivan Sirakov BUL DSQ.

Men C

1) Jerker Lysell SWE 13:08, 2) Matthias Kyburz SUI 13:10, 3) Yannick Michiels BEL 13:23, 3) Scott Fraser GBR 13:23, 5) Jan Procházka CZE 13:32, 6) Ivaylo Kamenarov BUL 13:43, 7) Robert Merl AUT 13:45, 8) Antonio Martínez Pérez ESP 13:48, 9) Andreas Boesen DEN 13:49, 10) Simon Uppill AUS 13:52, 11) Bjørn Ekeberg NOR 13:54, 12) Tuomo Mäkelä FIN 13:56, 13) Artūrs Pauliņš LAT 14:02, 14) Roman Ryapolov RUS 14:12, 15) João Mega Figueiredo POR 14:26, 16) Lucas Basset FRA 14:29, 17) Artem Panchenko UKR 14:35, 18) Wojciech Dwojak POL 14:36, 19) Tane Cambridge NZL 14:52, 20) Vytautas Beliūnas LTU 14:53, 21) Krisztián Liszka HUN 15:03, 22) Qiaoping Li CHN 15:07, 23) Klaus Schgaguler ITA 15:12, 24) Josh O’S-Hourihan IRL 15:39, 25) Andrey Salin BLR 16:05, 26) Guy Sabo-Bar ISR 16:09, 27) Tomoaki Naganawa JPN 16:23, 28) Wyatt Riley USA 16:55, 29) Chi Ko Abdon Cheung HKG 18:33, 30) Pablo Sanguinetti URU 33:43, Will Critchley CAN DSQ, Igori Postica MDA DSQ, Kyong Sa Ri PRK DSQ, Ahmet Kaçmaz TUR DSQ.

Middle  distance qualification

Women A

1) Merja Rantanen FIN 28:26, 1) Annika Billstam SWE 28:26, 3) Dana Brožková CZE 28:38, 4) Anne Margrethe Hausken Nordberg NOR 29:02, 5) Minna Kauppi FIN 29:41, 6) Irina Nyberg RUS 31:15, 7) Nadiya Volynska UKR 31:27, 8) Charlotte Bouchet FRA 32:14, 9) Indrė Valaite LTU 33:19, 10) Judith Wyder SUI 34:23, 11) Laura Vīķe LAT 35:35, 12) Claire Ward GBR 37:23, 13) Paulina Faron POL 37:45, 14) Elisa Elstner AUT 37:49, 15) Jasmine Neve AUS 38:06, 16) Anna Serrallonga Arqués ESP 38:33, 17) Samantha Saeger USA 39:14, 18) Kerstin Burnett CAN 40:26, 19) Niamh O’Boyle IRL 44:50, 20) Christine Kirchlechner ITA 45:21, 21) Lara Prince NZL 46:09, 22) Kirti Rebane EST 46:47, 23) Esther Doetsch GER 47:21, 24) Maria Alekseyonok BLR 53:26, 25) Yingwei Wang CHN 54:45, 26) Natsuki Yamagishi JPN 59:48, 27) Wai Lan Iris Lui HKG 1:03:38, Fanni Gyurkó HUN DSQ.

Women B

1) Tove Alexandersson SWE 28:26, 2) Ida Bobach DEN 28:43, 3) Mari Fasting NOR 29:40, 4) Venla Niemi FIN 29:50, 5) Tatyana Riabkina RUS 31:36, 6) Amélie Chataing FRA 33:52, 7) Sara Lüscher SUI 33:55, 8) Vanessa Round AUS 34:21, 9) Vendula Haldin CZE 35:25, 10) Michela Guizzardi ITA 40:40, 11) Louise Oram CAN 41:00, 12) Annabel Fernández-Valledor ESP 42:45, 13) Tessa Hill GBR 43:58, 14) Anu Åkerman EST 46:48, 15) Hinako Inage JPN 47:19, 16) Maria Pabich POL 48:08, 17) Kate Morrison NZL 48:29, 18) Sieglinde Kundisch GER 48:50, 19) Hannah Culberg USA 48:52, 20) Anna Nilsson-Simkovics AUT 52:06, 21) Olga Sluta UKR 58:52, 22) Mingyue Zhu CHN 59:00, 23) Olivia Baxter IRL 1:01:01, 24) Miek Fabré BEL 1:04:45, 25) Anastasia Kruglenia BLR 1:08:03, Yanina Mashkova AZE DSQ, Wing Hay Yu HKG DSQ, Kristina Rybakovaitė LTU DSQ.

Women C

1) Inga Dambe LAT 30:01, 2) Saila Kinni FIN 30:17, 3) Eva Juřeníková CZE 31:02, 4) Lina Strand SWE 31:43, 5) Ursula Kadan AUT 31:52, 6) Simone Niggli SUI 32:05, 7) Ausrine Kutkaite LTU 32:11, 8) Emily Kemp CAN 33:23, 9) Maja Alm DEN 33:44, 10) Hollie Orr GBR 33:45, 11) Alison Crocker USA 34:06, 12) Tone Wigemyr NOR 34:19, 13) Hanny Allston AUS 36:01, 14) Christiane Tröße GER 36:10, 15) Olga Reznichenko UKR 37:38, 16) Nataliya Vinogradova RUS 40:52, 17) Daria Lajn POL 41:48, 18) Carlotta Scalet ITA 42:11, 19) Celine Dodin FRA 44:17, 20) Lizzie Ingham NZL 44:19, 21) Annika Rihma EST 49:04, 22) Alicia Cobo Caballero ESP 49:07, 23) Saho Miyakawa JPN 55:00, 24) Slađana Jovanović SRB 1:03:40, 25) Susan Lambe IRL 1:05:08, 26) Tsz Ying Yu HKG 1:05:54, 27) Nataliya Dimitrova BUL 1:06:37, Nateliya Alieva AZE DSQ, Jieling Zhou CHN DSQ.

Men A

1) Daniel Hubmann SUI 25:50, 2) Thierry Gueorgiou FRA 26:05, 3) Johan Runesson SWE 27:31, 4) Pavlo Ushkvarok UKR 28:15, 5) Lauri Sild EST 28:23, 6) Tomáš Dlabaja CZE 28:29, 7) Zsolt Lenkei HUN 28:40, 8) Andreu Blanes Reig ESP 28:54, 9) Gernot Kerschbaumer AUT 29:06, 10) Michal Krajčík SVK 29:10, 11) Hector Haines GBR 29:19, 12) Mateusz Wenslaw POL 29:35, 13) Bjørn Ekeberg NOR 29:56, 14) Valentin Novikov RUS 30:03, 15) Simonas Krėpšta LTU 30:27, 16) Yury Tambasov BLR 30:39, 17) Christoph Brandt GER 30:47, 18) Søren Schwartz Sørensen (IFK Göt/FIF Hill) DEN 31:14, 19) Andris Jubelis LAT 32:06, 20) Ivaylo Kamenarov BUL 32:12, 21) Petteri Muukkonen FIN 32:19, 22) Simion Suciu ROU 32:20, 23) Tim Robertson NZL 38:20, 24) Igori Postica MDA 38:27, 25) João Mega Figueiredo POR 38:28, 26) Conor Short IRL 39:38, 27) Alexey Marchenko ISR 40:14, 28) Klaus Schgaguler ITA 40:20, 29) Lachlan Dow AUS 46:17, 30) Tomas Hendrickx BEL 47:06, 31) Brendan Shields USA 47:50, 32) Yuta Tanikawa JPN 48:47, 33) Francesco Buselli ARG 53:30, 34) Yefeng Luo CHN 59:06, 35) Eric Kemp CAN 1:05:08.

Men B

1) Matthias Kyburz SUI 26:56, 2) Hannu Airila FIN 27:42, 3) Carl Waaler Kaas NOR 27:44, 4) Edgars Bertuks LAT 27:48, 5) Oleksandr Kratov UKR 28:21, 6) Alexey Bortnik RUS 29:20, 7) Gustav Bergman SWE 29:32, 8) Mārtiņš Sirmais LAT 29:47, 9) Rasmus Thrane Hansen DEN 29:50, 10) Mark Nixon GBR 30:04, 11) Pavel Gvozdev ISR 30:55, 12) Tiago Aires POR 31:13, 13) Mikhail Mamleev ITA 31:19, 14) Olle Kärner EST 31:29, 15) Simon Uppill AUS 31:34, 16) Wojciech Kowalski POL 31:37, 17) Nicolas Simonin IRL 31:43, 18) Aleksei Alekseyonok BLR 31:49, 19) Lucas Basset FRA 31:55, 20) Bjarne Friedrichs GER 32:53, 21) Jan Šedivý CZE 33:26, 22) Máté Kerényi HUN 35:09, 23) Helmut Gremmel AUT 35:17, 24) Eric Bone USA 36:54, 25) Antonio Martínez Pérez ESP 37:24, 26) Liutauras Bilevicius LTU 38:21, 27) Xiyuan Liang CHN 43:28, 28) Nicholas Mulder RSA 43:42, 29) Ivan Fomiciov MDA 43:53, 30) Serghei Logvin CAN 46:34, 31) Vladimir Atanasov BUL 46:51, 32) Tane Cambridge NZL 48:18, 33) Kyong Sa Ri PRK 51:19, 34) Tsz Wai Yu HKG 55:33.

Men C

1) Kalvis Mihailovs LAT 27:39, 2) Leonid Novikov RUS 28:22, 3) Anders Nordberg NOR 28:32, 4) Philippe Adamski FRA 29:11, 5) Jan Procházka (PGP8407) CZE 29:12, 6) Fabian Hertner SUI 29:23, 7) Peter Öberg SWE 29:39, 8) Denys Sherbakov UKR 30:26, 9) Timo Sild EST 30:29, 10) Christoph Prunsche GER 30:30, 11) Jonas Vytautas Gvildys LTU 32:06, 12) Roger Casal Fernandez ESP 32:12, 13) Robert Merl AUT 32:21, 14) Daniel Barkasz ROU 32:32, 15) Tue Lassen DEN 33:11, 16) Máté Baumholczer HUN 33:50, 17) Ross Morrison NZL 34:00, 18) Wojciech Dwojak POL 34:11, 19) Alessio Tenani ITA 38:06, 20) Will Critchley CAN 38:43, 21) Darren Burke IRL 39:15, 22) Ahmet Kaçmaz TUR 40:43, 23) Simo-Pekka Fincke FIN 42:15, 24) Diogo Miguel POR 43:57, 25) Hirokazu Osaki JPN 45:07, 26) Guy Sabo-Bar ISR 45:19, 27) Matjaž Štanfel CRO 46:01, 28) Boris Granovskiy USA 48:30, 29) Grigor Karaivanov BUL 48:41, 30) Bryan Keely AUS 50:43, 31) Pieter Hendrickx BEL 54:30, 32) Xiaoming Liang CHN 1:03:35.

Long distance qualification

Women A

1) Simone Niggli SUI 52:09, 2) Tatyana Riabkina RUS 52:17, 3) Eva Juřeníková CZE 55:19, 4) Emma Johansson SWE 55:51, 5) Tone Wigemyr NOR 56:23, 6) Anni-Maija Fincke FIN 56:57, 7) Ida Bobach DEN 58:02, 8) Inga Dambe LAT 58:36, 9) Alison Crocker USA 1:00:56, 10) Gabija Ražaitytė LTU 1:02:35, 11) Kirti Rebane EST 1:04:10, 12) Olga Sluta UKR 1:04:53, 13) Sarina Jenzer SUI 1:05:46, 14) Louise Oram CAN 1:07:47, 15) Anna Serrallonga Arqués ESP 1:09:49, 16) Carlotta Scalet ITA 1:10:39, 17) Susanne Casanova AUS 1:14:29, 18) Christiane Tröße GER 1:14:45, 19) Mingyue Zhu CHN 1:16:24, 20) Kate Morrison NZL 1:16:53, 21) Slađana Jovanović SRB 1:37:59, 22) Rosalind Hussey IRL 1:43:36, Nateliya Alieva AZE DSQ, Kwan Ni Wiwin Leung HKG DSQ.

Women B

1) Catherine Taylor GBR 52:16, 2) Lena Eliasson SWE 53:51, 3) Minna Kauppi FIN 54:27, 4) Anastasiya Tikhonova RUS 57:59, 5) Ines Brodmann SUI 59:30, 6) Indrė Valaite LTU 1:01:37, 7) Mari Fasting NOR 1:02:22, 8) Līga Ārniece LAT 1:02:28, 9) Amélie Chataing FRA 1:02:47, 10) Michaela Omová CZE 1:03:13, 11) Anu Åkerman EST 1:03:50, 12) Emily Kemp CAN 1:04:25, 13) Miek Fabré BEL 1:08:16, 14) Maryna Suzdalova UKR 1:09:02, 15) Alicia Cobo Caballero ESP 1:09:28, 16) Fanni Gyurkó HUN 1:09:30, 17) Christine Kirchlechner ITA 1:12:44, 18) Maria Pabich POL 1:13:30, 19) Esther Doetsch GER 1:15:24, 20) Aislinn Prendergast AUS 1:17:43, 21) Yingwei Wang CHN 1:19:04, 22) Lara Prince NZL 1:19:37, 23) Hannah Culberg USA 1:22:02, 24) Julia Bauer AUT 1:30:02, 25) Sophia Tam Kar Bik HKG 1:45:32.

Women C

1) Tove Alexandersson SWE 52:35, 2) Natalia Efimova RUS 57:37, 3) Hanny Allston AUS 57:57, 4) Emma Klingenberg DEN 58:07, 5) Karoliina Sundberg FIN 58:39, 6) Aija Skrastiņa LAT 58:59, 7) Sara Lüscher SUI 1:00:53, 8) Dana Brožková CZE 1:01:48, 9) Daria Lajn POL 1:03:07, 10) Rasa Ptašekaitė LTU 1:04:04, 11) Helen Palmer GBR 1:04:37, 12) Ursula Kadan AUT 1:04:51, 13) Michela Guizzardi ITA 1:06:59, 14) Anastasia Kruglenia BLR 1:07:38, 15) Nataliya Dimitrova BUL 1:08:10, 16) Sieglinde Kundisch GER 1:09:02, 17) Annabel Fernández-Valledor ESP 1:09:06, 18) Lizzie Ingham NZL 1:12:39, 19) Viktoriia Sukharevska UKR 1:14:26, 20) Emine Sezgűnsay TUR 1:24:28, 21) Kerstin Burnett CAN 1:26:21, 22) Alexandra Jospe USA 1:27:33, 23) Wai Lan Iris Lui HKG 1:48:07, Zhangyu Liang CHN DSQ.

Men A

1) Edgars Bertuks LAT 1:06:03, 2) Yury Tambasov BLR 1:06:29, 3) Dmitriy Tsvetkov RUS 1:06:51, 4) Timo Sild EST 1:06:56, 5) Philippe Adamski FRA 1:08:15, 6) Matthias Merz SUI 1:08:19, 7) Anders Nordberg NOR 1:08:22, 8) Stepan Kodeda CZE 1:08:36, 9) Fredrik Johansson SWE 1:09:52, 10) Zsolt Lenkei HUN 1:10:49, 11) Kiril Nikolov BUL 1:12:38, 12) Simo-Pekka Fincke FIN 1:13:03, 13) Diogo Miguel POR 1:14:56, 14) Roger Casal Fernandez ESP 1:15:49, 15) Pavel Gvozdev ISR 1:18:47, 16) Vytautas Beliūnas LTU 1:21:13, 17) Matthew Speake GBR 1:21:42, 18) Matjaž Štanfel CRO 1:22:01, 19) Roman Dolgikh UKR 1:22:45, 20) Manuel Negrello ITA 1:22:52, 21) Shigeyuki Koizumi JPN 1:23:21, 22) Christian Wartbichler AUT 1:25:04, 23) Lachlan Dow AUS 1:27:54, 24) Christoph Brandt GER 1:31:55, 25) Conor Short IRL 1:35:53, 26) Ross Smith USA 1:36:07, 27) Eric Kemp CAN 1:37:04, 28) Siu Tung Hui HKG 1:56:36, 29) Andrei Bezdiga MDA 2:04:49, 30) Xiaoming Liang CHN 2:16:51, Faig Baghirov AZE DSQ, Wei Lun Lai TPE DSQ.

Men B

1) Jani Lakanen FIN 1:04:49, 2) Thierry Gueorgiou FRA 1:05:29, 3) Leonid Novikov RUS 1:06:18, 4) Magne Daehli NOR 1:06:25, 5) Jan Šedivý CZE 1:06:31, 6) Daniel Hubmann SUI 1:06:40, 7) Mateusz Wenslaw POL 1:08:31, 8) Søren Schwartz Sørensen DEN 1:10:09, 9) Simonas Krėpšta LTU 1:12:00, 10) Johan Runesson SWE 1:12:09, 11) Andrey Salin BLR 1:13:25, 12) Jānis Kūms LAT 1:14:01, 13) Nicolas Simonin IRL 1:15:36, 14) Tiago Aires POR 1:16:31, 15) Markus Lang AUT 1:17:47, 16) Pieter Hendrickx BEL 1:20:23, 17) Bjarne Friedrichs GER 1:21:03, 18) Alexey Marchenko ISR 1:22:18, 19) Roberto Dallavalle ITA 1:23:42, 20) Tane Cambridge NZL 1:23:56, 21) Biel Ràfols Perramon ESP 1:24:15, 22) Kristo Heinmann EST 1:24:51, 23) Eric Bone USA 1:25:18, 24) Robbie Anderson CAN 1:25:57, 25) Roman Ciobanu MDA 1:29:20, 26) Wataru Teragauchi JPN 1:36:45, 27) Yefeng Luo CHN 1:41:04, 28) Kyong Sa Ri PRK 1:47:00, 29) Gerald Yip HKG 1:56:10, Mirali Kazimov AZE DSQ, Dragutin Vujovic MNE DSQ, Denys Sherbakov UKR DSQ.

Men C

1) Tero Föhr FIN 1:05:06, 2) Baptiste Rollier SUI 1:05:36, 3) Hans Gunnar Omdal NOR 1:05:54, 4) Peeter Pihl EST 1:07:12, 5) Jan Petržela CZE 1:08:09, 6) Valentin Novikov RUS 1:08:11, 7) Anders Holmberg SWE 1:08:14, 8) Ralph Street GBR 1:08:34, 9) Tue Lassen DEN 1:09:15, 10) Vilius Aleliunas LTU 1:12:02, 11) Mikhail Mamleev ITA 1:12:31, 12) Sören Lösch GER 1:14:09, 13) Kalvis Mihailovs LAT 1:14:10, 14) Aleksei Alekseyonok BLR 1:14:52, 15) Artem Panchenko UKR 1:18:42, 16) Neil Dobbs IRL 1:21:32, 17) Guy Sabo-Bar ISR 1:22:22, 18) Grigor Karaivanov BUL 1:22:40, 19) Marc Serrallonga Arqués ESP 1:23:11, 20) Krisztián Liszka HUN 1:23:27, 21) Daniel Barkasz ROU 1:23:28, 22) Serghei Logvin CAN 1:24:42, 23) Qiaoping Li CHN 1:25:15, 24) Helmut Gremmel AUT 1:26:30, 25) Wyatt Riley USA 1:27:42, 26) Ahmet Kaçmaz TUR 1:29:07, 27) Igori Postica MDA 1:29:26, 28) Katsuya Yuki JPN 1:35:11, 29) Tsz Wai Yu HKG 1:51:48, Fabien Pasquasy BEL DSQ, Che-Hao Chang TPE DSQ, Pablo Sanguinetti URU DSQ.

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation