World Orienteering Championships 2012

Lausanne, Switzerland

14-21 July 2012
Email: info@woc2012.ch
Website: www.woc2012.ch
IOF Senior Event Adviser:

David Rosen (GBR)

Bulletin 4
Bulletin 3

Bulletin 2

Bulletin 1

Results

Sprint

Women

1) Simone Niggli SUI 15:43,7, 2) Maja Alm DEN 16:20,2, 3) Annika Billstam SWE 16:28,0, 4) Helena Jansson SWE 16:30,2, 5) Rahel Friederich SUI 16:33,1, 6) Venla Niemi FIN 16:39,4, 7) Claire Ward GBR 16:49,4, 8) Lena Eliasson SWE 16:56,9, 9) Lizzie Ingham NZL 17:07,2, 10) Silje Ekroll Jahren NOR 17:12,8, 11) Tessa Hill GBR 17:14,4, 12) Signe Klinting DEN 17:18,2, 13) Shuangyan Hao CHN 17:25,4, 14) Marika Teini FIN 17:33,6, 14) Fanni Gyurkó HUN 17:33,6, 16) Judith Wyder SUI 17:36,7, 17) Heidi Østlid Bagstevold NOR 17:37,1, 18) Iveta Duchova CZE 17:39,0, 19) Ausrine Kutkaite LTU 17:44,9, 20) Alison Crocker USA 17:47,3, 21) Svetlana Mironova RUS 17:47,7, 22) Ursula Kadan AUT 18:01,2, 23) Anastasiya Tikhonova RUS 18:02,9, 24) Greta Knarston NZL 18:05,0, 25) Anne Margrethe Hausken Nordberg NOR 18:06,3, 26) Inga Kazlauskaite LTU 18:19,1, 27) Kim Geypen BEL 18:26,9, 28) Ildikó Szerencsi HUN 18:31,1, 29) Hanna Wisniewska POL 18:33,8, 30) Daria Lajn POL 18:35,1.

Men

1) Matthias Kyburz SUI 15:32,0, 2) Matthias Merz SUI 15:49,5, 3) Matthias Müller SUI 15:59,0, 4) Scott Fraser GBR 16:11,2, 5) Andrey Khramov RUS 16:22,7, 6) Tuomo Mäkelä FIN 16:32,9, 7) Jonas Vytautas Gvildys LTU 16:33,8, 8) Zsolt Lenkei HUN 16:39,5, 9) Søren Bobach DEN 16:43,7, 10) Vojtìch Král CZE 16:45,0, 11) Murray Strain GBR 16:46,1, 12) Anders Holmberg SWE 16:49,9, 13) Jerker Lysell SWE 16:51,2, 14) Ionut Zinca ROU 16:52,7, 15) Jonas Leandersson SWE 16:59,2, 16) Tomáš Dlabaja CZE 16:59,5, 17) Wojciech Kowalski POL 17:02,5, 18) Vincent Coupat FRA 17:04,2, 19) Alexey Sidorov RUS 17:05,2, 20) Rasmus Thrane Hansen DEN 17:07,7, 21) Robert Merl AUT 17:08,2, 22) Ádám Kovács HUN 17:12,7, 23) Tuomas Tervo FIN 17:15,4, 24) Andreu Blanes Reig ESP 17:21,0, 25) Vilius Aleliunas LTU 17:28,1, 26) Jan Procházka CZE 17:30,0, 27) Nicolas Simonin IRL 17:35,2, 28) Alexander Lubina GER 17:37,4, 29) Ulf Forseth Indgaard NOR 17:38,0, 30) Antonio Martínez Pérez ESP 17:42,2.

 Middle distance

Women

1) Minna Kauppi FIN 37:37, 2) Tove Alexandersson SWE 38:09, 3) Tatyana Riabkina RUS 39:03, 4) Ida Bobach DEN 39:52, 5) Simone Niggli SUI 40:00, 6) Annika Billstam SWE 40:07, 7) Sara Lüscher SUI 40:53, 8) Merja Rantanen FIN 41:03, 9) Inga Dambe LAT 41:15, 10) Saila Kinni FIN 41:24, 11) Lina Strand SWE 42:04, 12) Dana Brožková CZE 43:17, 12) Kristina Rybakovaitė LTU 43:17, 14) Fanni Gyurkó HUN 43:38, 15) Anastasia Trubkina RUS 43:46, 16) Nadiya Volynska UKR 43:51, 17) Heidi Østlid Bagstevold NOR 44:17, 18) Amélie Chataing FRA 44:33, 19) Iveta Duchova CZE 44:37, 20) Judith Wyder SUI 44:41, 21) Rachael Rothman GBR 45:22, 22) Signe Klinting DEN 45:26, 22) Claire Ward GBR 45:26, 24) Aija Skrastiņa LAT 45:29, 25) Gabija Ražaitytė LTU 45:46, 26) Helen Palmer GBR 45:58, 27) Inga Kazlauskaite LTU 46:10, 28) Maja Alm DEN 47:22, 29) Mari Fasting NOR 47:24, 30) Ida Marie Ness Bjorgul NOR 47:47, 31) Vanessa Round AUS 47:58, 32) Ursula Kadan AUT 47:59, 33) Elisa Elstner AUT 48:26, 33) Anna Serrallonga Arqués ESP 48:26, 35) Kirti Rebane EST 50:11, 36) Anja Arbter AUT 50:50, 37) Shuangyan Hao CHN 50:59, 38) Hanna Wisniewska POL 51:13, 39) Lizzie Ingham NZL 53:01, 40) Ona Rafols Perramón ESP 53:14, 41) Louise Oram CAN 53:31, 42) Liis Johanson EST 53:58, 43) Christine Kirchlechner ITA 54:34, 44) Iliana Shandurkova BUL 54:53, 45) Christiane Tröße GER 55:10.

Men

1) Edgars Bertuks LAT 36:45, 2) Valentin Novikov RUS 36:50, 3) Fabian Hertner SUI 37:10, 4) Thierry Gueorgiou FRA 37:15, 5) Francois Gonon FRA 37:18, 6) Peter Öberg SWE 37:22, 7) Magne Daehli NOR 38:08, 8) Gustav Bergman SWE 38:33, 9) Marc Lauenstein SUI 38:48, 10) Jan Procházka CZE 39:01, 11) Hannu Airila FIN 39:02, 11) Oleksandr Kratov UKR 39:02, 13) Kalvis Mihailovs LAT 39:10, 14) Olav Lundanes NOR 39:19, 15) Philippe Adamski FRA 39:26, 16) Lauri Sild EST 39:42, 17) Pasi Ikonen FIN 39:46, 18) Johan Runesson SWE 39:49, 19) Leonid Novikov RUS 40:01, 20) Gernot Kerschbaumer AUT 40:19, 21) Mārtiņš Sirmais LAT 40:22, 22) Carl Waaler Kaas NOR 40:24, 23) Pavlo Ushkvarok UKR 40:25, 24) Lucas Basset FRA 40:30, 25) Tue Lassen DEN 40:33, 26) Robert Merl AUT 41:03, 27) Matjaž Štanfel CRO 41:05, 27) Olle Kärner EST 41:05, 29) Jonas Vytautas Gvildys LTU 41:07, 30) Mikhail Mamleev ITA 41:11, 31) Vojtìch Král CZE 41:21, 32) Zsolt Lenkei HUN 41:40, 33) Simonas Krėpšta LTU 41:42, 34) Jarkko Huovila FIN 42:27, 34) Michal Krajčík SVK 42:27, 36) Graham Gristwood GBR 42:48, 37) Aleksei Alekseyonok BLR 43:28, 38) Ionut Zinca ROU 43:37, 39) Ross Morrison NZL 44:04, 40) Bjarne Friedrichs GER 45:53, 41) Ivaylo Kamenarov BUL 46:41, 42) Yury Tambasov BLR 47:25, 43) Fabien Pasquasy BEL 51:15, Søren Bobach DEN DSQ, Baptiste Rollier SUI DSQ.

Long distance

Women

1) Simone Niggli SUI 1:15:07, 2) Minna Kauppi FIN 1.16:38, 3) Annika Billstam SWE 1:17:13, 4) Tatyana Riabkina RUS 1:19:17, 5) Anne Margrethe Hausken Nordberg NOR 1:20:05, 6) Eva Juřeníková CZE 1:21:10, 7) Merja Rantanen FIN 1:22:51, 8) Ida Bobach DEN 1:23:22, 9) Ines Brodmann SUI 1:23:23, 10) Venla Niemi FIN 1:23:35, 11) Sara Lüscher SUI 1:24:04, 12) Lina Strand SWE 1:25:15, 13) Svetlana Mironova RUS 1:25:38, 14) Mari Fasting NOR 1:26:10, 15) Fanni Gyurkó HUN 1:26:38, 16) Celine Dodin FRA 1:27:31, 17) Vendula Klechová CZE 1:28:40, 18) Tone Wigemyr NOR 1:28:52, 19) Dana Brožková CZE 1:29:03, 20) Signe Klinting DEN 1:29:26, 21) Inga Dambe LAT 1:29:30, 22) Ursula Kadan AUT 1:29:43, 23) Daria Lajn POL 1:31:36, 24) Annika Rihma EST 1:32:04, 25) Claire Ward GBR 1:32:17, 26) Anastasiya Tikhonova RUS 1:32:19, 27) Ausrine Kutkaite LTU 1:32:41, 28) Ildikó Szerencsi HUN 1:1:35:08, 29) Nadiya Volynska UKR 1:35:11, 30) Kristina Rybakovaitė LTU 1:35:21, 31) Olga Sluta UKR 1:35:50, 32) Miek Fabré BEL 1:36:26, 33) Louise Oram CAN 1:37:48, 34) Lea Vercellotti FRA 1:38:38, 35) Aislinn Prendergast AUS 1:39:58, 36) Helen Bridle GBR 1:41:01, 37) Sarah Rollins GBR 1:41:02, 38) Inga Kazlauskaite LTU 1:41:23, 39) Anna Serrallonga Arqués ESP 1:41:32, 40) Samantha Saeger USA 1:41:39, 41) Kim Geypen BEL 1:43:48, 42) Kirti Rebane EST 1:48:38, 43) Elisa Elstner AUT 1:52:08, 44) Antoniya Grigorova BUL 1:56:52, Lena Eliasson SWE DSQ.

Men

1) Olav Lundanes NOR 1:34:42, 2) Matthias Merz SUI 1:37:34, 3) Edgars Bertuks LAT 1:39:13, 4) Philippe Adamski FRA 1:40:19, 5) Anders Holmberg SWE 1:41:46, 6) Kiril Nikolov BUL 1:41:48, 7) Dmitriy Tsvetkov RUS 1:43:20, 8) Frederic Tranchand FRA 1:43:55, 9) Tue Lassen DEN 1:44:46, 10) Anders Nordberg NOR 1:44:51, 11) Yury Tambasov BLR 1:44:57, 12) Jan Šedivý CZE 1:45:08, 13) Mikhail Mamleev ITA 1:45:11, 14) Fredric Portin FIN 1:45:23, 15) Gernot Kerschbaumer AUT 1:45:39, 16) Kalvis Mihailovs LAT 1:46:32, 17) Hans Gunnar Omdal NOR 1:47:18, 18) Tomáš Dlabaja CZE 1:47:24, 19) Matthias Kyburz SUI 1:47:28, 20) Scott Fraser GBR 1:48:31, 21) Vytautas Beliūnas LTU 1:48:59, 22) Ádám Kovács HUN 1:49:22, 23) Rasmus Djurhuus DEN 1:50:06, 24) Ionut Zinca ROU 1:50:37, 25) Vilius Aleliunas LTU 1:51:36, 26) Bartosz Pawlak POL 1:52:02, 27) Pavlo Ushkvarok UKR 1:52:04, 28) Erik Rost SWE 1:52:22, 29) Rasmus Thrane Hansen DEN 1:52:52, 30) Julian Dent AUS 1:54:18, 31) Tuomas Tervo FIN 1:54:42, 32) Stepan Kodeda CZE 1:55:21, 33) Diogo Miguel POR 1:55:24, 34) Alessio Tenani ITA 1:55:48, 35) Aleksei Alekseyonok BLR 1:56:42, 36) Yannick Michiels BEL 1:57:21, 37) Artem Panchenko UKR 1:57:43, 38) Peeter Pihl EST 1:57:50, 39) Nicolas Simonin IRL 1:58:54, Lauri Sild EST DSQ, Wojciech Kowalski POL DSQ, Andrey Khramov RUS DSQ, Valentin Novikov RUS DSQ, Fabian Hertner SUI DSQ, Gustav Bergman SWE DSQ.

Relay

 Women

 1) Switzerland 1:44:54 (Ines Brodmann, Judith Wyder, Simone Niggli), 2) Sweden 1:47:18 (Annika Billstam, Helena Jansson, Tove Alexandersson), 3) Norway 1:48:11 (Silje Ekroll Jahren, Mari Fasting, Anne Margrethe Hausken Nordberg), 4) Russia 1:48:38 (Anastasiya Tikhonova, Svetlana Mironova, Tatyana Riabkina), 5) Finland 1:51:41 (Venla Niemi, Merja Rantanen, Minna Kauppi), 6) Denmark 1:52:21 (Emma Klingenberg, Ida Bobach, Maja Alm), 7) France 1:53:13 (Celine Dodin, Lea Vercellotti, Amélie Chataing), 8) Czech Republic 1:59:54 (Iveta Duchova, Dana Brožková, Eva Juřeníková), 9) Estonia 2:00:24 (Kirti Rebane, Liis Johanson, Annika Rihma), 10) Great Britain 2:00:33 (Sarah Rollins, Claire Ward, Catherine Taylor), 11) Ukraine 2:01:02 (Anastasiia Danylova, Nadiya Volynska, Olga Reznichenko), 12) Poland 2:03:38 (Paulina Faron, Daria Lajn, Hanna Wisniewska), 13) Lithuania 2:03:52 (Kristina Rybakovaitė, Gabija Ražaitytė, Ausrine Kutkaite), 14) Hungary 2:04:06 (Fanni Gyurkó, Éva Novai, Ildikó Szerencsi), 15) USA 2:05:19 (Alison Crocker, Sandra Lauenstein, Samantha Saeger), 16) Austria 2:07:16 (Ursula Kadan, Elisa Elstner, Anja Arbter), 17) China 2:09:39 (Mingyue Zhu, Yingwei Wang, Shuangyan Hao), 18) Germany 2:09:56 (Esther Doetsch, Christiane Tröße, Sieglinde Kundisch), 19) New Zealand 2:14:34 (Lizzie Ingham, Kate Morrison, Amber Morrison), 20) Italy 2:14:47 (Carlotta Scalet, Maria Novella Sbaraglia, Christine Kirchlechner), 21) Bulgaria 2:15:56 (Nataliya Dimitrova, Iliana Shandurkova, Antoniya Grigorova), 22) Australia 2:17:53 (Rachel Effeney, Aislinn Prendergast, Vanessa Round), 23) Spain 2:21:15 (Ona Rafols Perramón, Berta Meseguer Flaqué, Anna Serrallonga Arqués), 24) Turkey 2:57:58 (Tuğba Cın  (Gata Doga), Selvıhan Aydin, Şengűl Űzen), 25) Hong Kong 3:20:15 (Tsz Ying Yu, Pui Fung Chan, Yuen Ki Hilda Cheng), Belarus disq. (Anastasia Klopovskaya, Maria Alekseyonok, Irina Yurok), Latvia disq. (Laura Vīķe, Aija Skrastiņa, Inga Dambe).

 Men

 1) Czech Republic 1:40:00 (Tomáš Dlabaja, Jan Šedivý, Jan Procházka), 2) Norway 1:40:06 (Magne Daehli, Carl Waaler Kaas, Olav Lundanes), 3) Sweden 1:40:11 (Jonas Leandersson, Peter Öberg, Anders Holmberg), 4) Switzerland 1:41:21 (Fabian Hertner, Matthias Müller, Matthias Merz), 5) France 1:42:56 (Philippe Adamski, Thierry Gueorgiou, Francois Gonon), 6) Denmark 1:43:08 (Søren Bobach, Rasmus Thrane Hansen, Tue Lassen), 7) Latvia 1:45:31 (Mārtiņš Sirmais, Kalvis Mihailovs, Edgars Bertuks), 8) Lithuania 1:45:42 (Vilius Aleliunas, Simonas Krėpšta, Jonas Vytautas Gvildys), 9) Ukraine 1:47:01 (Pavlo Ushkvarok, Oleksandr Kratov, Denys Sherbakov), 10) Poland 1:47:58 (Bartosz Pawlak, Michal Olejnik, Wojciech Kowalski), 11) Italy 1:48:08 (Klaus Schgaguler, Alessio Tenani, Mikhail Mamleev), 12) Austria 1:48:38 (Robert Merl, Helmut Gremmel, Gernot Kerschbaumer), 13) Belgium 1:49:34 (Tomas Hendrickx, Fabien Pasquasy, Yannick Michiels), 14) Slovakia 1:49:53 (Pavol Bukovác, Michal Krajčík, Marián Dávidík), 15) Finland 1:50:09 (Tuomas Tervo, Hannu Airila, Fredric Portin), 16) Great Britain 1:50:45 (Mark Nixon, Matthew Speake, Scott Fraser), 17) Estonia 1:51:02 (Peeter Pihl, Olle Kärner, Lauri Sild), 18) Spain 1:52:00 (Antonio Martínez Pérez, Luis Nogueira de La Muela, Andreu Blanes Reig), 19) Hungary 1:53:39 (Máté Baumholczer, Zsolt Lenkei, Ádám Kovács), 20) Belarus 1:53:53 (Yury Tambasov, Aleksei Alekseyonok, Dmitry Mikhalkin), 21) Bulgaria 1:54:21 (Kiril Nikolov, Ivaylo Kamenarov, Ivan Sirakov), 22) Australia 1:55:45 (David Brickhill-Jones, Simon Uppill, Julian Dent), 23) Germany 1:57:29 (Christoph Brandt, Bjarne Friedrichs, Sören Lösch), 24) Portugal 2:00:58 (Miguel Silva, Diogo Miguel, Manuel Horta), 25) New Zealand 2:04:42 (Ross Morrison, Thomas Reynolds, Toby Scott), 26) Ireland 2:07:12 (Nicolas Simonin, Colm Hill, Darren Burke), 27) Brazil 2:11:35 (Leandro Pereira Pasturiza, Fábio Kuczkoski, Ronaldo André Castelo dos Santos de Almeida), 28) Canada 2:18:01 (Patrick Goeres, Robbie Anderson, Will Critchley), 29) USA 2:22:11 (Eric Bone, Boris Granovskiy, Giacomo Barbone), 30) Turkey 2:23:32 (Ahmet Kaçmaz, Musa Erdoğan, Fatih Bodur), 31) Japan 2:25:30 (Shigeyuki Koizumi, Toshiyuki Matsuzawa, Wataru Teragauchi), 32) China 2:40:32 (Xiyuan Liang, Zhihui Yi, Qiaoping Li), 33) Hong Kong 3:13:09 (Chi Kin Man, Gerald Yip, Chun Kit Tang), Korea disq. (Byung-Gu Ryu, Geun-Hee Hong,Jong-Hyun Park), Russia disq. (Andrey Khramov, Dmitriy Tsvetkov, Valentin Novikov).

Sprint qualification

Women A

1) Helena Jansson SWE 13:57, 2) Simone Niggli SUI 14:00, 3) Anne Margrethe Hausken Nordberg NOR 14:30, 4) Fanni Gyurkó HUN 14:50, 5) Venla Niemi FIN 14:52, 6) Greta Knarston NZL 15:01, 7) Claire Ward GBR 15:06, 8) Lea Vercellotti FRA 15:18, 9) Signe Klinting DEN 15:20, 10) Eva Juřeníková CZE 15:23, 11) Antoniya Grigorova BUL 15:33, 12) Mingyue Zhu CHN 15:35, 13) Mikiko Minagawa JPN 15:39, 14) Raquel Costa POR 15:42, 15) Gabija Ražaitytė LTU 15:49, 16) Kirti Rebane EST 15:50, 17) Ekaterina Popovich RUS 15:54, 18) Michela Guizzardi ITA 16:00, 19) Julia Bauer AUT 16:02, 20) Susanne Casanova AUS 16:05, 21) Christiane Tröße GER 16:21, 22) Anastasia Klopovskaya BLR 16:24, 23) Olga Sluta UKR 16:35, 24) Slađana Jovanović SRB 17:41, 25) Berta Meseguer Flaqué ESP 17:57, 26) Pui Fung Chan HKG 18:33, 27) Hannah Burgess USA 18:47, 28) Tuğba Cın TUR 18:57, 29) Szu-Ying Wu TPE 21:24.

Women B

1) Lizzie Ingham NZL 14:08, 2) Heidi Østlid Bagstevold NOR 14:12, 3) Alison Crocker USA 14:13, 4) Lena Eliasson SWE 14:17, 5) Judith Wyder SUI 14:18, 6) Tessa Hill GBR 14:35, 7) Sofia Haajanen FIN 14:52, 8) Nataliya Dimitrova BUL 14:54, 9) Anastasiya Tikhonova RUS 14:55, 10) Daria Lajn POL 14:58, 11) Kim Geypen BEL 15:04, 12) Celine Dodin FRA 15:05, 13) Inga Kazlauskaite LTU 15:10, 14) Yingwei Wang CHN 15:12, 15) Esther Doetsch GER 15:16, 16) Rachel Effeney AUS 15:30, 17) Laura Ramstein AUT 15:33, 18) Katarína Labašová SVK 15:39, 19) Anastasiia Danylova UKR 15:49, 20) Carlotta Scalet ITA 15:58, 21) Ivana Bochenková CZE 16:04, 22) Liis Johanson EST 16:08, 23) Naoko Kano JPN 16:34, 24) Miriam Ferraz Pasturiza BRA 18:25, 25) Irina Yurok BLR 18:49, 26) Tsz Ying Yu HKG 19:11, 27) Şengűl Űzen TUR 21:09, 28) Georgia Karadimou GRE 38:19.

Women C

1) Annika Billstam SWE 13:32, 2) Silje Ekroll Jahren NOR 13:48, 3) Svetlana Mironova RUS 13:56, 4) Ildikó Szerencsi HUN 14:04, 4) Rahel Friederich SUI 14:04, 6) Hanna Wisniewska POL 14:12, 7) Catherine Taylor GBR 14:13, 8) Iveta Duchova CZE 14:15, 8) Maja Alm DEN 14:15, 10) Ursula Kadan AUT 14:16, 11) Marika Teini FIN 14:20, 12) Annika Rihma EST 14:21, 13) Amélie Chataing FRA 14:23, 14) Shuangyan Hao CHN 14:28, 15) Ausrine Kutkaite LTU 14:36, 16) Samantha Saeger USA 14:41, 17) Miek Fabré BEL 14:43, 18) Inga Dambe LAT 14:44, 19) Iliana Shandurkova BUL 15:04, 20) Ona Rafols Perramón ESP 15:12, 21) Olga Reznichenko UKR 15:20, 22) Christine Kirchlechner ITA 16:00, 23) Rosalind Hussey IRL 16:10, 24) Bridget Anderson AUS 16:32, 25) Selvıhan Aydin TUR 19:37, 26) Mojca Flerin SLO 20:25, 27) Tânia Maria Jesus de Carvalho BRA 23:23, 28) Yuen Ki Hilda Cheng HKG 28:42.

Men A

1) Ádám Kovács HUN 13:51, 2) Matthias Kyburz SUI 13:53, 3) Jerker Lysell SWE 13:55, 4) Murray Strain GBR 13:56, 5) Tuomo Mäkelä FIN 14:00, 6) Julian Dent AUS 14:03, 7) Vincent Coupat FRA 14:05, 8) Ivaylo Kamenarov BUL 14:13, 9) Robert Merl AUT 14:14, 9) Robert Krüger GER 14:14, 9) Ionut Zinca ROU 14:14, 12) Dmitry Nakonechny RUS 14:17, 13) Tomáš Dlabaja CZE 14:18, 14) Klaus Schgaguler ITA 14:22, 15) Simonas Krėpšta LTU 14:23, 16) Miguel Silva POR 14:26, 17) Tomas Hendrickx BEL 14:36, 17) Bartosz Pawlak POL 14:36, 19) Christian Bobach DEN 14:38, 20) Magne Daehli NOR 14:52, 21) Thomas Reynolds NZL 15:16, 21) Artem Panchenko UKR 15:16, 23) Matjaž Štanfel CRO 15:21, 24) Andrey Salin BLR 15:25, 25) Robbie Anderson CAN 15:38, 26) Toshiyuki Matsuzawa JPN 15:51, 27) David Healy IRL 15:55, 28) Raúl Ferra Murcia ESP 16:07, 29) Boris Granovskiy USA 16:16, 30) Xiyuan Liang CHN 16:19, 31) Igori Postica MDA 16:24, 32) Niels Peter Foppen NED 16:37, 33) Ronaldo André Castelo dos Santos de Almeida BRA 16:56, 34) Chi Kin Man HKG 17:05, 35) Fatih Bodur TUR 18:16, 36) Byung-Gu Ryu KOR 19:34, 37) Riste Kirov MKD 20:19, 38) Theodoros Papadimitriou GRE 30:16.

Men B

1) Matthias Merz SUI 13:23, 2) Scott Fraser GBR 13:41, 3) Jonas Leandersson SWE 13:49, 4) Nicolas Simonin IRL 13:52, 4) Ulf Forseth Indgaard NOR 13:52, 6) Yannick Michiels BEL 13:56, 7) Jan Procházka CZE 14:01, 8) Tuomas Tervo FIN 14:03, 9) Jonas Vytautas Gvildys LTU 14:05, 10) Andreu Blanes Reig ESP 14:11, 11) Tim Robertson NZL 14:12, 12) Alexey Sidorov RUS 14:17, 13) Patrick Goeres CAN 14:19, 14) Søren Bobach DEN 14:21, 15) Wolfgang Siegert AUT 14:27, 16) Ivan Sirakov BUL 14:28, 17) Lucas Basset FRA 14:29, 18) Simon Uppill AUS 14:31, 19) Andris Jubelis LAT 14:34, 20) Pavol Bukovác SVK 14:38, 21) Christoph Brandt GER 14:48, 22) Marco Seppi ITA 14:54, 23) Ruslan Glebov UKR 15:08, 24) Tiago Gingão Leal POR 15:09, 25) Jeremy Green RSA 15:31, 26) Tamás Bogya ROU 15:38, 27) Andraž Hribar SLO 15:43, 28) Zhihui Yi CHN 15:51, 29) Wataru Teragauchi JPN 15:58, 30) Gerald Yip HKG 16:15, 31) Ivan Isciuk MDA 16:24, 32) Robson Figueira Rengifo BRA 16:40, 33) Giacomo Barbone USA 16:54, 34) Musa Erdoğan TUR 16:56, 35) Kyong Sa Ri PRK 17:26, 36) Francesco Buselli ARG 17:35, 37) Cheng-Hsun Liu TPE 18:24, 38) Mark Heikoop NED 20:27, 39) Jong-Hyun Park KOR 21:10.

Men C

1) Frederic Tranchand FRA 13:21, 2) Rasmus Thrane Hansen DEN 13:24, 3) Andrey Khramov RUS 13:27, 4) Matthias Müller SUI 13:38, 5) Zsolt Lenkei HUN 13:43, 6) Antonio Martínez Pérez ESP 13:47, 7) Anders Holmberg SWE 13:50, 8) Vilius Aleliunas LTU 13:51, 9) Vojtìch Král CZE 13:53, 10) Kiril Nikolov BUL 13:54, 11) Wojciech Kowalski POL 13:56, 11) Michael Crone RSA 13:56, 13) Alexander Lubina GER 14:01, 14) Ross Morrison NZL 14:02, 15) David Brickhill-Jones AUS 14:03, 16) Øystein Kvaal Østerbø NOR 14:04, 17) Helmut Gremmel AUT 14:05, 17) Fredric Portin FIN 14:05, 19) Matthew Speake GBR 14:11, 20) Will Critchley CAN 14:28, 21) Diogo Miguel POR 14:33, 22) Sergei Ryzhkov BLR 14:34, 23) Štefan Ringer SVK 14:36, 24) Denys Sherbakov UKR 14:46, 25) Simion Suciu ROU 14:47, 26) Alessio Tenani ITA 14:48, 27) Ahmet Kaçmaz TUR 15:11, 28) Marcel Tschopp LIE 15:17, 29) Colm Hill IRL 15:23, 30) Jiewei Lai CHN 15:29, 31) Tomoaki Naganawa JPN 15:30, 32) Johan Goubau BEL 17:03, 33) Chun Kit Tang HKG 18:09, 34) Chieh-Lin Yu TPE 18:15, 35) Gerrit van de Riet NED 18:45, 36) Vasilii Vavilchenkov KGZ 48:20, Fábio Kuczkoski BRA DSQ, Peter Njuguna KEN DSQ, Geun-Hee Hong KOR DSQ.

Middle distance qualification

 Women A

 1) Tatyana Riabkina RUS 33:51, 2) Lina Strand SWE 33:59, 3) Signe Klinting DEN 34:17, 4) Merja Rantanen FIN 34:49, 5) Judith Wyder SUI 35:05, 6) Dana Brožková CZE 35:27, 7) Liis Johanson EST 36:50, 8) Kristina Rybakovaitė LTU 37:01, 8) Nadiya Volynska UKR 37:01, 10) Rachael Rothman GBR 38:16, 11) Mari Fasting NOR 38:28, 12) Elisa Elstner AUT 39:35, 13) Christiane Tröße GER 40:43, 14) Shuangyan Hao CHN 44:14, 15) Louise Oram CAN 44:17, 16) Michela Guizzardi ITA 44:20, 17) Susanne Casanova AUS 45:12, 18) Miriam Ferraz Pasturiza BRA 45:26, 19) Naoko Kano JPN 45:29, 20) Nataliya Dimitrova BUL 46:04, 21) Annabel Fernández-Valledor ESP 47:25, 22) Greet Oeyen BEL 47:59, 23) Maria Alekseyonok BLR 48:54, 24) Alexandra Jospe USA 56:20, 25) Rosalind Hussey IRL 59:40, 26) Greta Knarston NZL 1:01:14, 27) Mojca Flerin SLO 1:01:22, 28) Şengűl Űzen TUR 1:09:16, Pui Fung Chan HKG DSQ, Szu-Ying Wu TPE DSQ.

 Women B

 1) Tove Alexandersson SWE 30:38, 2) Minna Kauppi FIN 32:18, 3) Sara Lüscher SUI 32:34, 4) Ida Bobach DEN 33:37, 5) Anastasia Trubkina RUS 33:46, 6) Claire Ward GBR 34:42, 6) Hanna Wisniewska POL 34:42, 8) Aija Skrastiņa LAT 36:34, 9) Christine Kirchlechner ITA 36:38, 10) Inga Kazlauskaite LTU 36:43, 11) Anja Arbter AUT 37:24, 12) Vanessa Round AUS 38:06, 13) Anna Serrallonga Arqués ESP 40:25, 14) Iliana Shandurkova BUL 40:32, 15) Ida Marie Ness Bjorgul NOR 41:36, 16) Annika Rihma EST 41:41, 17) Ivana Bochenková CZE 42:47, 18) Olga Reznichenko UKR 43:00, 19) Yingwei Wang CHN 43:34, 20) Kate Morrison NZL 45:43, 21) Hannah Burgess USA 46:49, 22) Sieglinde Kundisch GER 46:58, 23) Zsuzsanna Domjan HUN 50:57, 24) Ciara Largey IRL 51:22, 25) Kim Geypen BEL 52:18, 26) Anastasia Klopovskaya BLR 1:02:39, 27) Selvıhan Aydin TUR 1:05:44, Georgia Karadimou GRE DSQ, Yuen Ki Hilda Cheng HKG DSQ.

 Women C

 1) Simone Niggli SUI 31:58, 2) Amélie Chataing FRA 32:35, 3) Iveta Duchova CZE 33:49, 4) Heidi Østlid Bagstevold NOR 33:53, 5) Fanni Gyurkó HUN 34:19, 6) Helen Palmer GBR 34:39, 7) Annika Billstam SWE 35:14, 8) Inga Dambe LAT 36:09, 9) Saila Kinni FIN 36:41, 10) Maja Alm DEN 38:02, 10) Lizzie Ingham NZL 38:02, 12) Kirti Rebane EST 38:21, 13) Gabija Ražaitytė LTU 38:38, 14) Ursula Kadan AUT 39:08, 15) Ona Rafols Perramón ESP 39:25, 16) Nataliya Vinogradova RUS 39:41, 17) Esther Doetsch GER 40:54, 18) Miek Fabré BEL 43:07, 19) Raquel Costa POR 43:16, 20) Anastasiia Danylova UKR 44:58, 21) Mikiko Minagawa JPN 46:10, 22) Sandra Lauenstein USA 46:32, 23) Carlotta Scalet ITA 48:05, 24) Aislinn Prendergast AUS 48:19, 25) Irina Yurok BLR 50:21, 26) Qiaohong Mo CHN 52:18, 27) Slađana Jovanović SRB 53:15, 28) Tânia Maria Jesus de Carvalho BRA 56:34, 29) Tsz Ying Yu HKG 1:03:09, 30) Tuğba Cın TUR 1:03:29.

 Men A

 1) Thierry Gueorgiou FRA 29:16, 2) Olav Lundanes NOR 30:10, 3) Lucas Basset FRA 31:35, 4) Vojtìch Král CZE 31:48, 5) Søren Bobach DEN 32:05, 6) Baptiste Rollier SUI 32:16, 7) Oleksandr Kratov UKR 32:20, 8) Mārtiņš Sirmais LAT 33:09, 9) Matjaž Štanfel CRO 33:15, 10) Jarkko Huovila FIN 34:03, 11) Johan Runesson SWE 34:04, 12) Robert Merl AUT 34:29, 13) Jonas Vytautas Gvildys LTU 34:42, 14) Yury Tambasov BLR 34:49, 15) Ivaylo Kamenarov BUL 35:06, 16) Mark Nixon GBR 35:08, 17) Timo Sild EST 35:14, 18) Pavol Bukovác SVK 35:47, 19) Dmitriy Tsvetkov RUS 36:00, 20) Qiaoping Li CHN 37:13, 21) Manuel Horta POR 38:33, 22) Máté Baumholczer HUN 39:10, 23) Colm Hill IRL 40:31, 24) Toby Scott NZL 40:32, 25) Toshiyuki Matsuzawa JPN 40:53, 26) Andreu Blanes Reig ESP 41:02, 27) Andraž Hribar SLO 41:07, 28) Michele Caraglio ITA 42:35, 29) Robson Figueira Rengifo BRA 42:37, 30) Sören Lösch GER 42:46, 31) Johan Goubau BEL 43:40, 32) Tamás Bogya ROU 44:09, 33) Blažo Maksimović SRB 46:56, 34) Eric Kemp CAN 48:43, 35) Eddie Bergeron USA 48:48, 36) Fatih Bodur TUR 54:55, 37) Chi Kin Man HKG 1:02:49, 38) Jeremy Green RSA 1:08:22, Murray Scown AUS DSQ, Ilshat Dautov KGZ DSQ, Jong-Hyun Park KOR DSQ, Chieh-Lin Yu TPE DSQ.

 Men B

 1) Gernot Kerschbaumer AUT 30:34, 2) Valentin Novikov RUS 30:54, 3) Magne Daehli NOR 30:55, 4) Pavlo Ushkvarok UKR 31:15, 5) Lauri Sild EST 31:30, 6) Aleksei Alekseyonok BLR 32:10, 7) Jan Procházka CZE 32:12, 8) Gustav Bergman SWE 32:28, 9) Hannu Airila FIN 32:29, 10) Marc Lauenstein SUI 32:37, 11) Tue Lassen DEN 32:44, 12) Zsolt Lenkei HUN 32:46, 13) Kalvis Mihailovs LAT 33:06, 14) Philippe Adamski FRA 33:30, 15) Ross Morrison NZL 33:51, 16) Marco Seppi ITA 35:29, 17) Bartosz Pawlak POL 35:53, 18) Vytautas Beliūnas LTU 35:59, 19) Simon Uppill AUS 36:15, 20) Marián Dávidík SVK 37:10, 21) Tomas Hendrickx BEL 37:18, 22) Douglas Tullie GBR 38:08, 23) Boris Granovskiy USA 38:48, 24) Christoph Brandt GER 39:37, 25) Leandro Pereira Pasturiza BRA 40:11, 26) Zlatko Kamenarov BUL 40:26, 27) Tiago Gingão Leal POR 40:40, 28) Igori Postica MDA 40:55, 29) Damian Konotopetz CAN 42:19, 30) Luis Nogueira de La Muela ESP 42:27, 31) Simion Suciu ROU 43:48, 32) Darren Burke IRL 45:09, 33) Zhihui Yi CHN 49:22, 34) Kyong Sa Ri PRK 50:50, 35) Shinichiro Sakuramoto JPN 54:15, 36) Musa Erdoğan TUR 54:24, 37) Michael Crone RSA 1:01:49, 38) Mark Heikoop NED 1:04:35, Chun Kit Tang HKG DSQ, Peter Njuguna KEN DSQ, Byung-Gu Ryu KOR DSQ.

 Men C

 1) Carl Waaler Kaas NOR 29:21, 2) Fabian Hertner SUI 29:30, 3) Edgars Bertuks LAT 29:34, 4) Peter Öberg SWE 29:55, 5) Ionut Zinca ROU 31:24, 6) Pasi Ikonen FIN 31:31, 7) Mikhail Mamleev ITA 31:33, 8) Francois Gonon FRA 31:40, 9) Michal Krajčík SVK 31:51, 10) Olle Kärner EST 31:58, 11) Graham Gristwood GBR 32:00, 12) Leonid Novikov RUS 32:11, 13) Bjarne Friedrichs GER 34:17, 14) Simonas Krėpšta LTU 34:23, 15) Fabien Pasquasy BEL 34:52, 16) Vladimir Atanasov BUL 34:53, 17) Ruslan Glebov UKR 35:34, 18) Pavel Kubát CZE 35:40, 19) Dmitry Mikhalkin BLR 35:44, 20) Christian Wartbichler AUT 36:29, 21) Miguel Silva POR 36:57, 22) István Zsebeházy HUN 38:18, 23) Xiyuan Liang CHN 39:51, 24) Eric Bone USA 39:52, 25) Dai Yagishita JPN 40:30, 26) Tane Cambridge NZL 41:29, 27) Ruairi Short IRL 41:48, 28) Ivan Isciuk MDA 43:39, 29) Ahmet Kaçmaz TUR 47:26, 30) Antonio Martínez Pérez ESP 48:14, 31) Nicholas Mulder RSA 49:18, 32) Jeffrey Teutsch CAN 53:24, 33) Francesco Buselli ARG 53:57, 34) Ronaldo André Castelo dos Santos de Almeida BRA 57:04, 35) Gerrit van de Riet NED 59:58, 36) Gerald Yip HKG 1:01:55, 37) Riste Kirov MKD 1:08:06, Christian Bobach DEN DSQ, Theodoros Papadimitriou GRE DSQ, Geun-Hee Hong KOR DSQ, Cheng-Hsun Liu TPE DSQ.

Long distance qualification

Women A

1) Tatyana Riabkina RUS 50:00, 2) Eva Juřeníková CZE 50:44, 3) Helena Jansson SWE 51:03, 4) Claire Ward GBR 51:58, 5) Ines Brodmann SUI 52:56, 6) Lena Eliasson SWE 53:38, 7) Svetlana Mironova RUS 54:05, 8) Ildikó Szerencsi HUN 54:31, 9) Kristina Rybakovaitė LTU 54:48, 10) Tone Wigemyr NOR 56:00, 11) Venla Niemi FIN 56:44, 12) Kirti Rebane EST 57:19, 13) Samantha Saeger USA 57:37, 14) Aislinn Prendergast AUS 58:02, 15) Antoniya Grigorova BUL 59:01, 16) Elisa Elstner AUT 1:00:04, 17) Greet Oeyen BEL 1:01:48, 18) Amber Morrison NZL 1:03:56, 19) Khrystina Bogomiagkova UKR 1:04:41, 20) Shuangyan Hao CHN 1:05:42, 21) Ciara Largey IRL 1:06:25, 22) Mikiko Minagawa JPN 1:06:48, 23) Berta Meseguer Flaqué ESP 1:12:50, 24) Maria Alekseyonok BLR 1:14:40, 25) Tânia Maria Jesus de Carvalho BRA 1:21:45, 26) Tuğba Cın TUR 1:25:41, 27) Yuen Ki Hilda Cheng HKG 1:47:20.

Women B

1) Simone Niggli SUI 47:39, 2) Celine Dodin FRA 50:26, 3) Ursula Kadan AUT 50:38, 4) Dana Brožková CZE 50:47, 5) Anne Margrethe Hausken Nordberg NOR 51:10, 6) Merja Rantanen FIN 51:37, 7) Lina Strand SWE 52:09, 8) Signe Klinting DEN 53:27, 9) Annika Rihma EST 54:12, 10) Inga Kazlauskaite LTU 54:40, 11) Olga Sluta UKR 56:09, 12) Sarah Rollins GBR 56:17, 13) Kim Geypen BEL 57:00, 13) Louise Oram CAN 57:00, 15) Anna Serrallonga Arqués ESP 59:17, 16) Maria Novella Sbaraglia ITA 1:00:20, 17) Rachel Effeney AUS 1:00:33, 18) Mingyue Zhu CHN 1:01:43, 19) Zsuzsanna Domjan HUN 1:01:45, 20) Greta Knarston NZL 1:03:21, 21) Katarína Labašová SVK 1:05:40, 22) Alexandra Jospe USA 1:07:14, 23) Raquel Costa POR 1:08:39, 24) Slađana Jovanović SRB 1:16:45, 25) Irina Yurok BLR 1:18:47, 26) Selvıhan Aydin TUR 1:26:00, Georgia Karadimou GRE DSQ, Tsz Ying Yu HKG DSQ.

Women C

1) Minna Kauppi FIN 49:34, 2) Ida Bobach DEN 49:40, 3) Sara Lüscher SUI 50:17, 4) Inga Dambe LAT 51:46, 5) Annika Billstam SWE 51:50, 6) Mari Fasting NOR 53:15, 7) Anastasiya Tikhonova RUS 53:27, 8) Vendula Klechová CZE 54:25, 9) Miek Fabré BEL 54:29, 10) Ausrine Kutkaite LTU 54:49, 11) Nadiya Volynska UKR 55:35, 12) Fanni Gyurkó HUN 55:38, 12) Daria Lajn POL 55:38, 14) Helen Bridle GBR 56:20, 15) Lea Vercellotti FRA 57:05, 16) Lizzie Ingham NZL 57:13, 17) Alison Crocker USA 57:58, 18) Julia Bauer AUT 58:33, 19) Vanessa Round AUS 58:57, 20) Christine Kirchlechner ITA 1:00:53, 21) Sieglinde Kundisch GER 1:01:07, 22) Annabel Fernández-Valledor ESP 1:02:17, 23) Anastasia Klopovskaya BLR 1:02:27, 24) Yingwei Wang CHN 1:06:41, 25) Miriam Ferraz Pasturiza BRA 1:14:58, 26) Mojca Flerin SLO 1:16:47, 27) Pui Fung Chan HKG 1:29:33, 28) Şengűl Űzen TUR 1:32:01.

Men A

1) Olav Lundanes NOR 59:03, 2) Dmitriy Tsvetkov RUS 1:01:13, 3) Fabian Hertner SUI 1:01:23, 4) Gernot Kerschbaumer AUT 1:02:20, 5) Tue Lassen DEN 1:02:42, 6) Mikhail Mamleev ITA 1:02:58, 7) Julian Dent AUS 1:04:35, 8) Fredric Portin FIN 1:04:54, 9) Gustav Bergman SWE 1:05:02, 10) Peeter Pihl EST 1:05:15, 11) Vilius Aleliunas LTU 1:05:18, 12) Aleksei Alekseyonok BLR 1:05:31, 13) Diogo Miguel POR 1:05:43, 14) Stepan Kodeda CZE 1:05:52, 15) Nicolas Simonin IRL 1:06:01, 16) Denys Sherbakov UKR 1:06:11, 17) Vincent Coupat FRA 1:06:30, 18) Fabien Pasquasy BEL 1:08:17, 19) Mārtiņš Sirmais LAT 1:08:52, 20) Matthew Speake GBR 1:09:11, 21) Sören Lösch GER 1:09:49, 22) István Zsebeházy HUN 1:11:38, 23) Tamás Bogya ROU 1:14:20, 24) Tane Cambridge NZL 1:15:40, 25) Vladimir Atanasov BUL 1:16:01, 26) Shigeyuki Koizumi JPN 1:17:20, 27) Eric Bone USA 1:17:34, 28) Nicholas Mulder RSA 1:21:58, 29) Jeffrey Teutsch CAN 1:24:01, 30) Ricardo García Dengra ESP 1:25:11, 31) Fatih Bodur TUR 1:32:46, 32) Jiewei Lai CHN 1:34:10, 33) Fábio Kuczkoski BRA 1:34:33, 34) Gerald Yip HKG 1:37:18, 35) Gerrit van de Riet NED 1:51:34, 36) Geun-Hee Hong KOR 2:26:31, Theodoros Papadimitriou GRE DSQ, Riste Kirov MKD DSQ.

Men B

1) Matthias Merz SUI 59:22, 2) Valentin Novikov RUS 59:42, 3) Frederic Tranchand FRA 1:02:15, 4) Lauri Sild EST 1:02:17, 5) Anders Holmberg SWE 1:03:09, 6) Ionut Zinca ROU 1:03:10, 7) Hans Gunnar Omdal NOR 1:04:41, 8) Yury Tambasov BLR 1:04:46, 9) Tomáš Dlabaja CZE 1:05:07, 10) Ádám Kovács HUN 1:05:25, 11) Rasmus Djurhuus DEN 1:06:20, 12) Artem Panchenko UKR 1:06:21, 13) Kalvis Mihailovs LAT 1:06:29, 13) Bartosz Pawlak POL 1:06:29, 15) Alessio Tenani ITA 1:07:41, 16) Matjaž Štanfel CRO 1:07:55, 17) Olli-Markus Taivainen FIN 1:09:01, 18) Wolfgang Siegert AUT 1:10:14, 19) Hector Haines GBR 1:10:22, 20) Toby Scott NZL 1:11:42, 21) Tomas Hendrickx BEL 1:11:46, 22) Leandro Pereira Pasturiza BRA 1:11:53, 23) Marcel Tschopp LIE 1:15:08, 24) Biel Ràfols Perramon ESP 1:15:26, 25) Will Critchley CAN 1:15:34, 26) Christoph Brandt GER 1:16:26, 26) Ahmet Kaçmaz TUR 1:16:26, 28) Manuel Horta POR 1:19:35, 29) Štefan Ringer SVK 1:21:10, 30) Igori Postica MDA 1:21:25, 31) Darren Burke IRL 1:22:36, 32) Tomoaki Naganawa JPN 1:26:17, 33) Eddie Bergeron USA 1:37:44, 34) Xiyuan Liang CHN 1:37:48, Wing Chung Tam HKG DSQ, Vasilii Vavilchenkov KGZ DSQ, Jong-Hyun Park KOR DSQ.

Men C

1) Edgars Bertuks LAT 58:13, 2) Jan Šedivý CZE 59:27, 3) Philippe Adamski FRA 1:00:54, 4) Matthias Kyburz SUI 1:00:58, 5) Wojciech Kowalski POL 1:01:09, 6) Kiril Nikolov BUL 1:01:15, 7) Anders Nordberg NOR 1:01:36, 8) Yannick Michiels BEL 1:02:38, 9) Scott Fraser GBR 1:02:42, 10) Erik Rost SWE 1:03:15, 11) Pavlo Ushkvarok UKR 1:03:17, 12) Tuomas Tervo FIN 1:04:01, 13) Vytautas Beliūnas LTU 1:04:47, 14) Andrey Khramov RUS 1:04:52, 15) Rasmus Thrane Hansen DEN 1:05:41, 16) Marián Dávidík SVK 1:05:54, 17) Luis Nogueira de La Muela ESP 1:06:51, 18) Klaus Schgaguler ITA 1:07:49, 19) Miguel Silva POR 1:08:03, 20) Christian Wartbichler AUT 1:08:20, 21) Robbie Anderson CAN 1:11:29, 22) Andraž Hribar SLO 1:11:47, 23) Thomas Reynolds NZL 1:12:39, 24) Bjarne Friedrichs GER 1:14:25, 25) Simion Suciu ROU 1:15:27, 26) Dmitry Mikhalkin BLR 1:18:12, 27) Qiaoping Li CHN 1:20:08, 28) Wataru Teragauchi JPN 1:24:37, 29) Hugh Cashell IRL 1:25:59, 30) Giacomo Barbone USA 1:26:58, 31) Jeremy Green RSA 1:31:58, 32) Kyong Sa Ri PRK 1:37:37, 33) Musa Erdoğan TUR 1:39:18, 34) Chi Kin Man HKG 1:53:07, 35) Mark Heikoop NED 2:01:22, Robson Figueira Rengifo BRA DSQ, Peter Njuguna KEN DSQ, Byung-Gu Ryu KOR DSQ, Ivan Isciuk MDA DSQ.


|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Junior World Orienteering Championships 2017
    9-16 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • Asian Junior and Youth Orienteering Championships 2017
    20-24 August 2017

  • Orienteering World Cup Round 3 2017
    24-28 August 2017

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation