World Orienteering Championships 2008

Olomouc, Czech Republic

10-20 July 2008
Website: www.woc2008.cz
IOF Senior Event Adviser: Unni Strand Karlsen (NOR)


Results

Sprint

Women (Length: 2.5 km, Climb: 45 m, 17 Controls)

1) Anne Margrethe Hausken NOR 12:42,2, 2) Minna Kauppi FIN 12:51,5, 3) Helena Jansson SWE 13:01,1, 4) Galina Vinogradova RUS 13:06,8, 5) Heli Jukkola FIN 13:13,1, 6) Dana Brožková CZE 13:13,2, 7) Signe Søes DEN 13:26,6, 8) Emma Engstrand SWE 13:28,4, 9) Eva Jureníková CZE 13:32,3, 10) Elise Egseth NOR 13:42,4, 11) Katri Lindeqvist FIN 13:52,7, 12) Seline Stalder SUI 13:53,1, 13) Sarah Rollins GBR 13:56,4, 14) Lea Mueller SUI 13:58,2, 15) Linnea Gustafsson SWE 14:04,7, 16) Céline Dodin FRA 14:06,6, 17) Radka Brožková CZE 14:07,0, 18) Mingyue Zhu CHN 14:13,1, 19) Rahel Friedrich SUI 14:17,2, 20) Martina Rákayová SVK 14:24,6, 21) Pippa Whitehouse GBR 14:25,3, 22) Ingunn Hultgreen Weltzien NOR 14:31,1, 23) Inga Kazlauskaite LTU 14:33,9, 24) Bernadett Kelemen HUN 14:42,9, 25) Iliana Shandurkova BUL 14:51,2, 26) Michela Guizzardi ITA 14:53,3, 27) Kathryn Ewels AUS 14:54,8, 28) Aija Skrastina LAT 14:55,2, 29) Natalia Korzhova RUS 14:57,5, 30) Sandra Pauzaite LTU 15:04,6, 31) Éva Makrai HUN 15:06,5, 32) Grace Elson AUS 15:07,5, 33) Inga Dambe LAT 15:12,0, 34) Rachael Elder GBR 15:20,1, 35) Ildikó Szerencsi HUN 15:22,5, 36) Yoko Bamba JPN 15:30,2, 37) Natalaya Dimitrova BUL 15:30,3, 38) Liis Johanson EST 15:47,4, 39) Nadiya Volynska UKR 15:57,2, 40) Amélie Chataing FRA 15:58,7, 41) Capucine Vercellotti FRA 16:21,9, 42) Jasmine Neve AUS 16:28,2; Ji Li CHN DSQ, Shuangyan Hao CHN DSQ, Larysa Stanchenko RUS DSQ.

Men (Length: 3.0 km, Climb: 45 m, 17 Controls)

1) Andrey Khramov RUS 13:36,9, 2) Daniel Hubmann SUI 13:39,3, 3) Martin Johansson SWE 14:13,7, 4) Lukáš Barták SVK 14:17,1, 5) Thierry Gueorgiou FRA 14:19,3, 6) Tomáš Dlabaja CZE 14:23,1, 7) Jan Procházka CZE 14:23,4, 8) Mats Haldin FIN 14:30,7, 9) Gernot Kerschbaumer AUT 14:38,1, 10) Simonas Krepsta LTU 14:39,2, 11) Pavlo Ushkvarok UKR 14:40,8, 12) Jamie Stevenson GBR 14:43,7, 13) Valentin Novikov RUS 14:44,6, 14) Matthias Mueller SUI 14:46,7, 15) Yuri Omelchenko UKR 14:47,4, 16) Pavol Bukovac SVK 14:52,8, 17) Tero Föhr FIN 14:53,2, 18) Jan Mrázek CZE 14:54,3, 19) Alexander Lubina GER 14:54,5, 20) Mikkel Lund DEN 14:55,4, 21) Ionut Alin Zinca ROU 14:55,9, 22) Graham Gristwood GBR 14:57,8, 23) Matthias Merz SUI 14:58,2, 24) Damien Renard FRA 15:00,8, 25) Christian Teich GER 15:02,5, 26) Wojciech Kowalski POL 15:02,9, 27) Vilius Aleliunas LTU 15:03,5, 28) Øystein Kvaal Østerbø NOR 15:09,0, 29) Marius Bjugan NOR 15:09,4, 30) Ádám Kovács HUN 15:10,6, 31) Kiril Nikolov BUL 15:10,9, 32) Mikhail Mamleev ITA 15:12,2, 33) Marco Seppi ITA 15:23,4, 34) Sander Vaher EST 15:29,2, 35) István Zsebeházy HUN 15:33,8, 36) Chris Forne NZL 15:37,2, 37) Martins Sirmais LAT 15:44,9, 38) Erik Öhlund SWE 15:53,4, 39) Christian Nielsen DEN 15:55,6, 40) Ross Morrison NZL 15:58,6, 41) Rasmus Soes DEN 16:03,3, 42) Julian Dent AUS 16:18,3, 43) Simon Uppill AUS 16:23,4, 44) Patrick Goeres CAN 16:37,8; Emil Wingstedt SWE DSQ, Lars Skjeset NOR DSQ.

Middle distance

Women (Length: 4.8 km, Climb: 200 m, 23 Controls)

1) Minna Kauppi FIN 32:35, 2) Vroni König-Salmi SUI 34:37, 3) Radka Brožková CZE 34:51, 4) Marianne Andersen NOR 35:11, 5) Tatiana Ryabkina RUS 35:39, 6) Merja Rantanen FIN 35:43, 7) Helena Jansson SWE 36:20, 8) Lina Bäckström SWE 36:56, 9) Lea Mueller SUI 36:58, 10) Heli Jukkola FIN 37:15, 11) Annika Rihma EST 37:48, 12) Marianne Riddervold NOR 38:03, 13) Lina Persson SWE 38:08, 14) Irina Petrova RUS 38:23, 15) Céline Dodin FRA 39:21, 16) Grace Elson AUS 39:49, 17) Joanne Allison AUS 39:50, 18) Yulia Novikova RUS 39:52, 19) Sarah Rollins GBR 39:56, 20) Esther Gil ESP 40:10, 20) Amélie Chataing FRA 40:10, 22) Signe Søes DEN 40:16, 23) Ines Brodmann SUI 40:29, 24) Zdenka Stará CZE 41:07, 25) Anne Margrethe Hausken NOR 41:13, 26) Sandy Hott CAN 41:22, 27) Nadiya Volynska UKR 41:55, 28) Rachael Elder GBR 42:00, 29) Iveta Duchová CZE 42:09, 30) Inga Kazlauskaite LTU 42:27, 31) Jana Macinská SVK 43:11, 32) Liis Johanson EST 43:31, 33) Vanessa Round AUS 43:35, 34) Capucine Vercellotti FRA 43:42, 35) Sandra Pauzaite LTU 44:00, 36) Inga Dambe LAT 45:27, 37) Zanda Abzalone LAT 46:16, 38) Natalaya Dimitrova BUL 46:28, 39) Iliana Shandurkova BUL 46:32, 40) Esther Doetsch GER 47:52, 41) Michela Guizzardi ITA 48:19, 42) Line Søderlund DEN 49:01, 43) Iaroslava Trygubiak UKR 49:07, 44) Ane Linde DEN 49:56, 45) Merike Vanjuk EST 50:08.

Men (Length: 5.8 km, Climb: 245 m, 27 Controls)

1) Thierry Gueorgiou FRA 33:49, 2) Michal Smola CZE 34:23, 3) Valentin Novikov RUS 34:27, 4) Daniel Hubmann SUI 34:36, 5) Peter Öberg SWE 35:20, 6) Anders Nordberg NOR 35:23, 7) Philippe Adamski FRA 36:32, 8) Pasi Ikonen FIN 36:36, 9) Edgars Bertuks LAT 36:39, 10) Mikhail Mamleev ITA 36:46, 11) Gernot Kerschbaumer AUT 36:48, 12) Baptiste Rollier SUI 36:50, 13) Tomáš Dlabaja CZE 37:00, 14) Erik Axelsson SWE 37:02, 14) Olle Kärner EST 37:02, 14) Simonas Krepsta LTU 37:02, 17) Roman Ryapolov RUS 37:16, 18) Damien Renard FRA 37:28, 19) Jarkko Huovila FIN 37:33, 20) Tero Föhr FIN 37:43, 21) Audun Weltzien NOR 37:58, 22) Jon Duncan GBR 37:59, 23) Hans Trøan NOR 38:56, 24) Tue Lassen DEN 38:58, 25) Pavel Gvozdev ISR 39:05, 26) Graham Gristwood GBR 39:07, 27) Marián Dávidík SVK 39:10, 27) Mikkel Lund DEN 39:10, 29) Vladimír Lucan CZE 39:58, 30) Fabian Hertner SUI 40:00, 31) Wojciech Kowalski POL 40:07, 32) Julian Dent AUS 40:08, 33) Felix Breitschädel AUT 40:40, 34) Michal Krajcík SVK 40:43, 35) Martins Sirmais LAT 40:47, 36) Jonas Vytautas Gvildys LTU 40:58, 37) Ionut Alin Zinca ROU 41:08, 38) Klaus Schgaguler ITA 41:54, 39) Wojciech Dwojak POL 43:22, 40) Christian Nielsen DEN 43:32, 41) Oleksandr Kratov UKR 44:43, 42) Zsolt Lenkei HUN 44:50, 43) Dmitriy Tsvetkov RUS 49:16, 44) Janis Krumins LAT 51:44; Ross Morrison NZL DSQ.

Long distance

Women (Length: 11.9 km, Climb: 440 m, 24 Controls)

1) Dana Brožková CZE 1:24:26, 2) Marianne Andersen NOR 1:25:09, 3) Annika Billstam SWE 1:25:28, 4) Anne Margrethe Hausken NOR 1:26:14, 5) Signe Søes DEN 1:27:24, 6) Sofie Johansson SWE 1:28:09, 7) Minna Kauppi FIN 1:28:14, 8) Eva Jureníková CZE 1:29:39, 9) Emma Engstrand SWE 1:30:12, 10) Liisa Anttila FIN 1:30:45, 11) Marianne Riddervold NOR 1:31:46, 12) Seline Stalder SUI 1:31:59, 13) Bernadett Kelemen HUN 1:32:05, 14) Kathryn Ewels AUS 1:32:54, 15) Merja Rantanen FIN 1:33:21, 16) Sarah Rollins GBR 1:33:31, 17) Natalia Korzhova RUS 1:34:08, 18) Esther Gil ESP 1:34:09, 19) Caroline Cejka SUI 1:34:23, 20) Martina Rákayová SVK 1:34:56, 21) Jana Panchártková CZE 1:36:09, 22) Angela Wild SUI 1:36:52, 23) Fanni Gyurkó HUN 1:37:26, 24) Aija Skrastina LAT 1:37:44, 25) Joanne Allison AUS 1:38:23, 26) Sandy Hott CAN 1:40:03, 27) Zsuzsa Fey ROU 1:40:15, 28) Céline Dodin FRA 1:40:20, 29) Merike Vanjuk EST 1:41:43, 30) Sandra Pauzaite LTU 1:41:49 31) Michaela Gigon AUT 1:41:54, 32) Iliana Shandurkova BUL 1:42:05, 33) Ane Linde DEN 1:43:27, 34) Jana Macinská SVK 1:43:52, 35) Una Arama LAT 1:45:01, 36) Veronica Minoiu ROU 1:46:00, 37) Natalaya Dimitrova BUL 1:46:07, 38) Rasa Ptasekaite LTU 1:47:28, 39) Vanessa Round AUS 1:49:11, 40) Anastasiia Danylova UKR 1:49:33, 41) Louise Oram CAN 1:50:50, 42) Ji Li CHN 1:53:44; Riina Kuuselo FIN DSQ.

Men (Length: 17.3 km, Climb: 750 m, 36 Controls)

1) Daniel Hubmann SUI 1:46:08, 2) Anders Nordberg NOR 1:47:23, 3) François Gonon FRA 1:48:05, 4) Andrey Khramov RUS 1:49:30, 5) Matthias Merz SUI 1:49:47, 6) Marián Dávidík SVK 1:50:15, 7) Topi Anjala FIN 1:50:17, 8) Olle Kärner EST 1:50:18, 9) Martin Johansson SWE 1:50:38, 10) Jamie Stevenson GBR 1:50:49, 11) Carl Waaler Kaas NOR 1:51:39, 12) Kiril NikolovBUL 1:51:49, 13) Michal Smola CZE 1:51:50, 14) Marc Lauenstein SUI 1:52:20, 15) Philippe Adamski FRA 1:52:39, 16) Dmitriy Tsvetkov RUS 1:52:52, 17) Mikhail Mamleev ITA 1:53:13, 18) Erik Öhlund SWE 1:53:15, 19) Audun Weltzien NOR 1:53:34, 20) Roman Efimov RUS 1:53:59, 21) Scott Fraser GBR 1:55:23, 22) Rasmus Soes DEN 1:55:28, 23) Oli Johnson GBR 1:55:36, 24) Jan Mrázek CZE 1:55:43, 25) Yuri Omelchenko UKR 1:55:53, 26) Lukáš Barták SVK 1:56:25, 26) Ruslan Glibov UKR 1:56:25, 28) Mats Troeng SWE 1:57:10, 29) Mats Haldin FIN 1:57:35, 30) Ádám Kovács HUN 1:57:43, 31) Fabien Pasquasy BEL 1:58:12, 32) Robert Banach POL 1:59:16, 33) Edgars Bertuks LAT 1:59:26, 34) Klaus Schgaguler ITA 1:59:51, 35) Christian Teich GER 1:59:57, 36) Antti Harju FIN 2:00:19, 37) David Schneider SUI 2:00:26, 38) Janis Krumins LAT 2:00:34, 39) Ionut Alin Zinca ROU 2:02:06, 40) Roger Casal ESP 2:03:13, 41) Markus Lang AUT 2:05:28, 42) Pavel Gvozdev ISR 2:05:54, 43) Jonas Vytautas Gvildys LTU 2:12:18, 44) Ross Morrison NZL 2:16:56.

Relay

Women (5.6-5.8+5.6-5.8+6.9-7.0)

1) Finland 2:13:14 (Katri Lindeqvist, Merja Rantanen, Minna Kauppi), 2) Russia 2:15:49 (Galina Vinogradova, Yulia Novikova, Tatiana Ryabkina), 3) Sweden 2:16:27 (Annika Billstam, Sofie Johansson, Helena Jansson), 4) Switzerland 2:17:08 (Ines Brodmann, Vroni König-Salmi, Lea Mueller), 5) Czech Republic 2:18:22 (Radka Brožková, Eva Jureníková, Dana Brožková), 6) Norway 2:20:04 (Marianne Riddervold, Marianne Andersen, Anne Margrethe Hausken), 7) China 2:29:37 (Mingyue Zhu, Shuangyan Hao, Ji Li), 8) Australia 2:30:01 (Joanne Allison, Grace Elson, Kathryn Ewels), 9) Latvia 2:30:16 (Inga Dambe, Zanda Abzalone, Aija Skrastina), 10) Hungary 2:33:59 (Fanni Gyurkó, Éva Makrai, Ildikó Szerencsi), 11) Slovakia 2:34:04 (Katarína Labašová, Jana Macinská, Martina Rákayová), 12) Great Britain 2:34:16 (Pippa Whitehouse, Rachael Elder, Sarah Rollins), 13) Estonia 2:34:53 (Annika Rihma, Merike Vanjuk, Liis Johanson), 14) France 2:35:48 (Capucine Vercellotti, Amélie Chataing, Céline Dodin), 15) Germany 2:36:54 (Elisa Dresen, Esther Doetsch, Meike Jaeger), 16) Ukraine 2:37:30 (Iaroslava Trygubiak, Olga Syvoronova, Nadiya Volynska), 17) Bulgaria 2:37:48 (Natalya Dimitrova, Iliana Shandurkova, Stefaniya Dimitrova), 18) 2:40:45 (Indre Valaite, Sandra Pauzaite, Inga Kazlauskaite), 19) Spain 2:42:32 (Esther Gil, Ona Rafols, Annabel Fernandez), 20) Denmark 2:47:05 (Line Soderlund, Ane Linde, Signe Søes), 21) United States 2:53:25 (Samantha Saeger, Sandra Zürcher, Hillary Saeger), 22) Austria 2:56:12 (Thea Lillehov, Anita Seeböck, Michaela Gigon), 23) Canada 3:05:33 (Victoria Smith, Heather Smith, Louise Oram), 24) Ireland 3:16:58 (Niamh O Boyle, Ciara Largey, Ailbhe Creedon), 25) Japan 3:19:03 (Yoko Bamba, Madoka Kogure, Naoko Kanoh), 26) Portugal 3:35:02 (Raquel Costa, Maria Sa, Susana Pontes).

Men (7.4-7.6+7.4-7.6+8.1-8.4)

1) Great Britain 2:18:17 (Graham Gristwood, Jon Duncan, Jamie Stevenson), 2) Russia 2:18:58 (Dmitriy Tsvetkov, Andrey Khramov, Valentin Novikov), 3) Switzerland 2:21:49 (Baptiste Rollier, Matthias Merz, Daniel Hubmann), 4) Czech Republic 2:22:27 (Jan Procházka, Michal Smola, Tomáš Dlabaja), 5) Latvia 2:22:53 (Edgars Bertuks, Janis Krumins, Martins Sirmais), 6) Finland 2:23:21 (Pasi Ikonen, Jarkko Huovila, Tero Föhr), 7) Norway 2:24:03 (Lars Skjeset, Anders Nordberg, Øystein Kvaal Østerbø), 8) Sweden 2.24:13 (Erik Öhlund, Martin Johansson, Peter Öberg), 9) Slovakia 2:27:05 (Pavol Bukovac, Marián Dávidík, Lukáš Barták), 10) Hungary 2:27:39 (Ádám Kovács, Csaba Gösswein, Zsolt Lenkei), 11) Austria 2:28:03 (Gernot Kerschbaumer, Felix Breitschädel, Martin Binder), 12) Poland 2:28:36 (Wojciech Dwojak, Robert Banach, Wojciech Kowalski), 13) Italy 2:31:32 (Michele Tavernaro, Klaus Schgaguler, Mikhail Mamleev), 14) Ukraine 2:31:51 (Ruslan Glibov, Oleksandr Kratov, Pavlo Ushkvarok), 15) Australia 2:32:13 (David Shepherd, Simon Uppill, Julian Dent), 16) Germany 2:32:50 (Alexander Lubina, Christian Teich, Torben Wendler), 17) Bulgaria 2:38:50 (Nikolay Dimitrov, Ivaylo Kamenarov, Kiril Nikolov), 18) Lithuania 2:39:10 (Vilius Aleliunas, Darius Sadeckas, Simonas Krepsta), 19) Belgium 2:41:20 (Fabien Pasquase, Michel Bastin, Bart Delobel), 20) Estonia 2:41:59 (Sander Vaher, Erkki Aadli, Peeter Pihl), 21) New Zealand 2:47:59 (Michael Adams, Ross Morrison, Neil Kerrison), 22) Japan 2:52:25 (Daisuke Yamaguchi, Shigeyuki Koizumi, Koji Kashimada), 23) Spain 2:56:13 (Daniel Portal, Lluis Ferrer, Roger Casal), 24) Canada 2:56:29 (Patrick Goeres, Wil Smith, Mike Smith), 25) Slovenia 3:02:01 (Andraž Hribar, Jaka Piltaver, Janez Pretnar), 26) USA 3:02:40 (Eric Bone, Eddie Bergeron, Ross Smith), 27) Romania 3:06:17 (Ionut Alin Zinca, Tamas Bogya, Marius Anghel), 28) China 3:08:51 (Guilong Li, Bin Cao, Rui Pan), 29) Croatia 3:08:53 (Matjaž Štanfel, Damir Klobucaric, Lino Legac), 30) Portugal 3:09:25 (Joaquim Sousa, Celso Moiteiro, Pedro Nogueira), 31) Serbia 3:15:49 (Dejan Avramovic, Igor Vukovic, Cedomir Paunovic), 32) Ireland 3:27:24 (Andrew Quin, Patrick Higgins, Neil Dobbs), 33) South Africa 3:51:35 (Eugene Botha, Paul Wimberley, Nicholas Mulder); Turkey DSQ (Bekmez Mehmet, Musa Erdogan, Ilyas Avci), France DSQ (Francois Gonon, Damien Renard, Thierry Gueorgiou), Denmark DSQ (Mikkel Lund, Christian Christensen, Tue Lassen).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation