World MTB Orienteering Championships 2008

Ostróda, Poland

24–31 August

Website: www.mtbo.pl/woc2008

IOF Senior Event Adviser: Arbo Rae (EST)

Bulletin 4

Bulletin 3

Bulletin 2

bulletin nr1

Results

Sprint

Women

1) Hana Bajtosowa SVK 21:04, 2) Michaela Gigon AUT 21:08, 3) Martina Tichovska CZE 21:43, 4) Marquita Gelderman NZL 22.05, 5) Anna Fuzy HUN 22.06, 6) Marika Hara FIN 22:16, 7) Anna Kaminska POL 22:22, 7) Stanislava Fajtova SVK 22:22, 9) Christine Schaffner SUI 22:24, 10) Line Pedersen DEN 22:25, 11) Ingrid Stengård FIN 22:36, 12) Karoli Mickieviciute LTU 23:13, 13) Sonja Zinkl AUT 23:15, 14) Elisabet Hohenwarter AUT 23:32, 15) Laura Scaravonati ITA 23:35, 16) Hana La Carbonara CZE 23:57, 17) Eneja Osterman SLO 23:58, 18) Renata Paulickova CZE 24:17, 19) Maija Lång FIN 24:46, 20) Ramune Arlauskiene LTU 24:57, 21) Madeleine Kammerer FRA 25:11, 22) Anna Telyakevych UKR 25:14, 23) Ksenia Chernykh RUS 25:16, 24) Veronika Cseh HUN 25:23, 25) Kirsi Korhonen FIN 25:25, 26) Anna Wlodarczyk POL 25:30, 27) Iliana Shandurkova BUL 25:40, 28) Irina Medvedeva RUS 25:43, 29) Nataliya Polyakova RUS 26:06, 30) Susana Pontes POR 26:18, 31) Rikke Kornvig DEN 26:26, 32) Thor Egerton AUS 27:00, 33) Cath Chalmers AUS 27:12, 34) Marketa Jiraskova CZE 27:13, 35) Zsofia Koczka HUN 27:40, 36) Emily Wall NZL 27:43, 37) Charlot Somers-Cocks GBR 27:44, 38) Sarah Bayliss GBR 27:51, 39) Agne Matonyte LTU 27:58, 40) Milena Cipriani ITA 28:34, 41) Jen Graham-Taylor AUS 28:49, 42) Melanie Simpson AUS 29:30, 43) Anna Vorobiova RUS 31:02, 44) Isabel Sanjuan ESP 31:04, 45) Alena Durcova SVK 31:56, 46) Anne-Mett Norregaard DEN 33:14, 47) Susana Arroyo ESP 33:41, 48) Angela Brand-Barker GBR 36:21, 49) Esmeralda Gabasa ESP 40:14, 50) Vira Zhdanovych UKR 41:51; Reinartaite Vaida LTU DSQ, Nadiya Mikrukova RUS DSQ, Kath Copland NZL DSQ.

Men

1) Lasse Brun Pedersen DEN 19:43, 2) Jiri Hradil CZE 20:16, 3) Tonis Erm EST 20:19, 4) Ruslan Gritsan RUS 20:34, 5) Beat Schaffner SUI 20:46, 6) Adrian Jackson AUS 20:55, 7) Robert Banach POL 20:58, 8) Radek Laciga CZE 21:03, 9) Søren Strunge DEN 21:04, 10) Lauri Malsroos EST 21:17, 11) Bjarke Refslund DEN 21:19, 12) Margus Hallik EST 21:40, 13) Jussi Laurila FIN 21:43, 14) Andreas Rief AUT 21:48, 15) Tobias Breitschadel AUT 21:57, 16) Anton Foliforof RUS 22, 17) Tuukka Turkka FIN 22:13, 18) Pawel Krzeminski POL 22:21, 19) Timo Sarkkinen FIN 22:34, 20) Juho Saarinen FIN 22:38, 21) Daniel Marques POR 22:51, 22) Yoann Garde FRA 23 :01, 23) Paprcka Pavol SVK 23:23, 24) Mario Ruggiero ITA 23:24, 25) Beat Okle SUI 23:25, 26) Sabo Mikulas SVK 23:27, 27) Lubomir Tomecek CZE 23:38, 28) Andrea Cipriani ITA 23:44, 28) Maxim Zhurkin RUS 23:44, 30) Remy Jabas SUI 24:01, 31) Daniel Marosffy HUN 24:12, 32) Regimant Kavaliauskas LTU 24:14, 33) Sebastien Rora FRA 24:15, 34) Donatas Celkys LTU 24:24, 35) Stefano Batticci ITA 24:28, 36) Juan Sancosmed ESP 24:30, 36) Simon Seger SUI 24:30, 38) Christian Gigon AUT 24:40, 39) Jaroslav Rygl CZE 24:45, 40) Giaime Origgi ITA 24:50, 41) Laszlo Paulovits HUN 25:17, 42) Munehiro Tada JPN 25:40, 42) Paulo Alipio POR 25:40, 44) Elvis Forabosco CRO 25:42, 45) Chris Forne NZL 25:47, 46) Tautvydas Zilinskas LTU 26:16, 47) Bartlomiej Bober POL 26:17, 48) Paul Darvodelsky AUS 26:20, 49) Greg Barbour NZL 26:30, 50) Alex Randall AUS 26:37, 50) Morihiro Horie JPN 26:37, 52) Toms Veits LAT 26:44, 53) Oleksiy Zhdanovych UKR 27:01, 54) Gal Cohn ISR 27:03, 55) Frano Michal SVK 27:28, 56) Darius Kalvaitis LTU 27:34, 56) Ugis Voicescuks LAT 27:34, 58) Oleksandr Savenkov UKR 27:40, 59) Bernd Kohlschmidt GER 27:41, 60) Mark Huster GER 27:43, 61) Erez Shalev ISR 28:01, 62) Georgii Fecho UKR 28:43, 63) Andrey Kornev RUS 29:16, 64) Tatsuhiko Adachi JPN 29:17, 65) Jose Garcia ESP 30:40, 66) David Soria ESP 31:01, 67) Rostislav Gleba UKR 31:28, 68) David Simpfendorfer AUS 32:11, 69) Tibor Tamas HUN 37:37, 70) Pedro Neto POR 39:58, 71) Benny Lautenbach GER 40:07; Philippe Cahuzac FRA DSQ, Mathieu Barthelemy FRA DSQ, Ivan Trigales ESP DSQ, Allan Jensen DEN DSQ, Mateusz Niedbala POL DSQ, Torbjørn Gasbjerg DEN DSQ.

Middle distance

Women

1) Ksenia Chernykh RUS 51:43, 2) Michaela Gigon AUT 52:13, 3) Päivi Tommola FIN 52:39, 4) Line Pedersen DEN 53:12, 5) Marquita Gelderman NZL 54:17, 6) Renata Paulickova CZE 54:38, 7) Hana La Carbonara CZE 55:48, 8) Stanislava Fajtova SVK 55:50, 9) Hana Bajtosowa SVK 56:14, 10) Marketa Jiraskova CZE 57:12, 11) Ramune Arlauskiene LTU 57:45, 11) Eneja Osterman SLO 57:45, 13) Anna Fuzy HUN 58:04, 14) Maija Lång FIN 58:11, 15) Marika Hara FIN 59:27, 16) Melanie Simpson AUS 59:32, 17) Kirsi Korhonen FIN 1:00:06, 18) Irina Medvedeva RUS 1:00:46, 19) Karolin Mickieviciute LTU 1:01:09, 20) Nataliya Polyakova RUS 1:01:10, 21) Veronika Cseh HUN 1:01:49, 22) Barbora Chudikova CZE 1:02:07, 23) Anna Vorobiova RUS 1:02:20, 24) Martina Tichovska CZE 1:02:56, 25) Michaela Lacigova CZE 1:03:36, 26) Kath Copland NZL 1:04:42, 27) Reinartaite Vaida LTU 1:05:24, 28) Elisabeth Hohenwarter AUT 1:05:37, 29) Ingrid Stengård FIN 1:05:47, 30) Anne-Mette Norregaard DEN 1:06:58, 31) Agne Matonyte LTU 1:07:13, 32) Laura Scaravonati ITA 1:07:33, 33) Madeleine Kammerer FRA 1:08:06, 34) Alena Durcova SVK 1:09:00, 35) Iliana Shandurkova BUL 1:10:58, 36) Anna Wlodarczyk POL 1:11:02, 37) Susana Arroyo ESP 1:12:14, 38) Susana Pontes POR 1:12:36, 39) Zsofia Koczka HUN 1:13:17, 40) Marina Sharaevskaiya RUS 1:15:20, 41) Jen Graham-Taylor AUS 1:15:36, 42) Thor Egerton AUS 1:16:30, 43) Cath Chalmers AUS 1:16:33, 44) Sonja Zinkl AUT 1:17:02, 45) Kaisa Pirkonen FIN 1:17:15, 46) Marina Polianskaya RUS 1:18:00, 47) Charlott Somers-Cocks GBR 1:19:20, 48) Sarah Bayliss GBR 1:20:52, 49) Vira Zhdanovych UKR 1:22:14, 50) Angela Brand-Barker GBR 1:24:42, 51) Emily Wall NZL 1:25:38, 52) Milena Cipriani ITA 1:27:48; Isabel Sanjuan ESP DSQ, Rikke Kornvig DEN DSQ, Nadiya Mikrukova RUS DSQ, Christine Schaffner SUI DSQ, Anna Telyakevych UKR DSQ, Esmeralda Gabasa ESP DSQ.

Men

1) Adrian Jackson AUS 54:13, 2) Søren Strunge DEN 54:39, 3) Lubomir Tomecek CZE 55:26, 4) Anton Foliforof RUS 56:29, 5) Ruslan Gritsan RUS 56:30, 6) Tonis Erm EST 56:37, 7) Beat Okle SUI 56:50, 8) Torbjørn Gasbjerg DEN 57:14, 9) Mika Tervala FIN 57:21, 10) Erik Skovgaar Knudsen DEN 58:10, 11) Jan Lauerman CZE 58:13, 12) Allan Jensen DEN 58:16, 13) Chris Forne NZL 58:23, 14) Tobias Breitschadel AUT 58:55, 15) Andrey Kornev RUS 59:27, 16) Beat Schaffner SUI 59:30, 17) Paprcka Pavol SVK 1:00:24, 18) Mateusz Niedbala POL 1:00:27, 19) Robert Banach POL 1:00:31, 20) Mathieu Barthelemy FRA 1:00:36, 21) Alex Randall AUS 1:00:37, 22) Victor Korchagin RUS 1:00:58, 23) Remy Jabas SUI 1:01:01, 24) Jussi Laurila FIN 1:01:44, 24) Martin Sevcik CZE 1:01:44, 26) Maxim Zhurkin RUS 1:01:55, 27) Andreas Rief AUT 1:02:39, 28) Jan Svoboda CZE 1:02:56, 29) Stefano Batticci ITA 1:03:00, 30) Daniel Marosffy HUN 1:03:01, 31) Lasse Brun Pedersen DEN 1:03:32, 32) Danielius Pralgauskis LTU 1:03:41, 33) Giaime Origgi ITA 1:03:47, 34) Margus Hallik EST 1:03:48, 35) Yoann Garde FRA 1:04:06, 36) Radek Laciga CZE 1:04:09, 37) Juho Saarinen FIN 1:04:10, 38) Daniel Marques POR 1:04:18, 39) Urs Dauwalder SUI 1:04:34, 40) Lauri Malsroos EST 1:04:49, 41) Simon Seger SUI 1:05:08, 42) Toms Veits LAT 1:05:15, 43) Jaroslav Rygl CZE 1:05:34, 44) Munehiro Tada JPN 1:05:35, 45) Christian Gigon AUT 1:05:38, 46) James Welti SUI 1:06:55, 47) Pasi Pohjasvuo FIN 1:07:02, 48) Ugis Voicescuks LAT 1:07:12, 49) Tuukka Turkka FIN 1:07:13, 50) Paul Darvodelsky AUS 1:07:44, 51) Andrea Cipriani ITA 1:08:09, 52) Sebastien Rora FRA 1:08:25, 53) Paulo Alipio POR 1:08:50, 54) Pawel Krzeminski POL 1:08:57, 55) Petras Andrasiunas LTU 1:09:45, 56) Darius Kalvaitis LTU 1:10:31, 57) Ivan Trigales ESP 1:10:32, 58) Vytenis Benetis LTU 1:10:41, 59) Frano Michal SVK 1:10:42, 60) David Simpfendorfer AUS 1:10:57, 61) Oleksiy Zhdanovych UKR 1:10:58, 62) Mario Ruggiero ITA 1:11:40, 63) Michele Mogno ITA 1:12:03, 64) Juan Jose Sancosmed ESP 1:12:05, 65) Gal Cohn ISR 1:12:16, 66) Mark Huster GER 1:12:29, 67) Morihiro Horie JPN 1:12:55, 68) Clement Souvray FRA 1:13:23, 69) Bernd Kohlschmidt GER 1:13:29, 70) David Soria ESP 1:13:54, 71) Bartlomiej Bober POL 1:14:05, 72) Sabo Mikulas SVK 1:14:20, 73) Elvis Forabosco CRO 1:14:31, 74) Alessandro Gaspari ITA 1:16:34, 75) Jose Garcia ESP 1:17:25, 76) Jose Luis Morcillo ESP 1:17:34, 77) Regimant Kavaliauskas LTU 1:18:22, 78) Tatsuhiko Adachi JPN 1:18:31, 79) Bartosz Krzysko POL 1:19:31, 80) Jean Ballot FRA 1:20:13, 81) Philippe Cahuzac FRA 1:20:41, 82) Greg Barbour NZL 1:22:03, 83) Pedro Neto POR 1:22:11, 84) Rostislav Gleba UKR 1:23:47, 85) Erez Shalev ISR 1:27:58, 86) Oleksandr Savenkov UKR 1:31:58, 87) Tibor Tamas HUN 1:32:07; Benny Lautenbach GER DSQ, Bjarke Refslund DEN DSQ, Laszlo Paulovits HUN DSQ, Timo Sarkkinen FIN DSQ, Donatas Celkys LTU DSQ, Georgii Fecho UKR DSQ.

Long distance

Women

1) Christine Schaffner SUI 1:23:14, 2) Marika Hara FIN 1:25:11, 3) Line Pedersen DEN 1:26:20, 4) Ingrid Stengård FIN 1:26:21, 5) Nadiya Mikrukova RUS 1:26:52, 6) Michaela Gigon AUT 1:27:05, 7) Ramune Arlauskiene LTU 1:28:20, 8) Ksenia Chernykh RUS 1:28:30, 9) Karolin Mickeviciute LTU 1:30:43, 10) Kirsi Korhonen FIN 1:30:53, 11) Marquita Gelderman NZL 1:30:54, 12) Anna Telyakevych UKR 1:31:10, 13) Barbora Chudikova CZE 1:31:23, 14) Marketa Jiraskova CZE 1:31:38, 15) Hana La Carbonara CZE 1:31:51, 16) Sonja Zinkl AUT 1:31:52, 17) Elisabeth Hohenwarter AUT 1:32:22, 18) Madeleine Kammerer FRA 1:32:41, 19) Maija Lång FIN 1:33:04, 20) Anna Fuzy HUN 1:33:07, 21) Tichovska Martina CZE 1:33:45, 22) Anna Kaminska POL 1:34:12, 23) Irina Medvedeva RUS 1:34:31, 24) Hana Bajtosowa SVK 1:35:27, 25) Michaela Lacigova CZE 1:35:48, 26) Melanie Simpson AUS 1:35:49, 27) Renata Paulickova CZE 1:37:36, 28) Veronika Cseh HUN 1:40:26, 29) Thor Egerton AUS 1:41:28, 30) Agne Matonyte LTU 1:43:11, 31) Jen Graham-Taylor AUS 1:43:19, 32) Rikke Kornvig DEN 1:43:29, 33) Anne-Mette Norregaard DEN 1:43:41, 34) Reinartaite Vaida LTU 1:45:27, 35) Eneja Osterman SLO 1:46:00, 36) Anna Vorobiova RUS 1:46:16, 37) Anna Wlodarczyk POL 1:47:24, 38) Laura Scaravonati ITA 1:49:30, 39) Milena Cipriani ITA 1:52:52, 40) Iliana Shandurkova BUL 1:53:02, 41) Charlott Somers-Cocks GBR 1:54:47, 42) Marina Polianskaya RUS 1:55:38, 43) Nataliya Polyakova RUS 1:55:43, 44) Emily Wall NZL 1:58:22, 45) Angela Brand-Barker GBR 2:06:49, 46) Susana Pontes POR 2:08:04, 47) Zsofia Koczka HUN 2:09:19, 48) Susana Arroyo ESP 2:09:42, 49) Cath Chalmers AUS 2:14:41, 50) Vira Zhdanovych UKR 2:15:36, 51) Isabel Sanjuan ESP 2:25:47, 52) Esmeralda Gabasa ESP 2:31:35, Kath Copland NZL DSQ, Sarah Bayliss GBR DSQ.

Men

1) Ruslan Gritsan RUS 1:42:28, 2) Torbjørn Gasbjerg DEN 1:44:16, 3) Beat Okle SUI 1:44:22, 4) Lubomir Tomecek CZE 1:45:02, 5) Anton Foliforof RUS 1:45:19, 6) Adrian Jackson AUS 1:45:30, 7) Maxim Zhurkin RUS 1:45:38, 8) Andrey Kornev RUS 1:46:55, 9) Bjarke Refslund DEN 1:47:10, 10) Mathieu Barthelemy FRA 1:47:11, 11) Erik Skovgaar Knudsen DEN 1:47:44, 12) Jan Lauerman CZE 1:48:44, 13) Alex Randall AUS 1:49:06, 14) Mika Tervala FIN 1:49:09, 15) Søren Strunge DEN 1:50:04, 16) Tonis Erm EST 1:50:10, 17) Beat Schaffner SUI 1:50:43, 18) Tobias Breitschadel AUT 1:51:05, 19) Chris Forne NZL 1:51:29, 20) Victor Korchagin RUS 1:51:54, 21) Margus Hallik EST 1:52:09, 22) Donatas Celkys LTU 1:53:09, 23) Simon SegerSUI 1:55:31, 24) Juho Saarinen FIN 1:55:53, 25) Jiri Hradil CZE 1:56:20, 26) James Welti SUI 1:56:23, 27) Jan Svoboda CZE 1:56:54, 28) Christian Gigon AUT 1:56:55, 29) Robert Banach POL 1:57:16, 30) Timo Sarkkinen FIN 1:59:22, 31) Clement Souvray FRA 1:59:48, 32) Regimant Kavaliauskas LTU 2:00:23, 33) Urs Dauwalder SUI 2:00:27, 34) Lauri Malsroos EST 2:01:46, 35) Pavel Blagikh RUS 2:02:09, 36) Yoann Garde FRA 2:02:11, 37) Toms Veits LAT 2:03:06, 38) Daniel Marques POR 2:03:38, 39) Philippe Cahuzac FRA 2:04:17, 40) Tuukka Turkka FIN 2:05:38, 41) Jaroslav Rygl CZE 2:05:53, 42) Bernd Kohlschmidt GER 2:06:06, 43) Paprcka Pavol SVK 2:06:25, 44) Pedro Neto POR 2:06:38, 45) Jussi Laurila FIN 2:08:45, 46) Mario Ruggiero ITA 2:10:21, 47) Aleksey Zdeblovskii RUS 2:10:28, 48) Stefano Batticci ITA 2:11:44, 49) Darius Kalvaitis LTU 2:12:52, 50) Mark Huster GER 2:13:29, 51) Mateusz Niedbala POL 2:14:56, 52) Petras Andrasiunas LTU 2:15:42, 53) Ugis Voicescuks LAT 2:16:06, 54) Daniel Marosffy HUN 2:16:12, 55) Oleksiy Zhdanovych UKR 2:16:56, 56) Bartlomiej Bober POL 2:19:12, 57) Tautvydas Zilinskas LTU 2:24:22, 58) Munehiro Tada JPN 2:27:47, 59) Alessandro Gaspari ITA 2:30:45, 60) Sebastien Rora FRA 2:39:26, Allan Jensen DEN DSQ, Remy Jabas SUI DSQ, Lasse Brun Pedersen DEN DSQ, Martin Sevcik CZE DSQ.

Relay

Women

1) Finland 2:13:40 (Maija Lång, Marika Hara, Ingrid Stengård), 2) Russia 2:18:55 (Anna Vorobiova, Nadiya Mikrukova, Ksenia Chernykh), 3) Austria 2:19:29 (Elisab Hohenwarter, Sonja Zinkl, Michaela Gigon), 4) Denmark 2:20:41 (Rikke Kornvig, Anne-Me Norregaard, Line Pedersen), 5) Czech Republic 2:23:37 (Renata Paulickova, Marketa Jiraskova, Hana La Carbonara), 6) Slovakia 2:27:23 (Stanislava Fajtova, Alena Durcova, Hana Bajtosowa), 7) Lithuania 2:28:52 (Ramune Arlauskiene, Karol Mickeviciute, Agne Matonyte), 8) Poland 2:37:54 (Anna Wlodarczyk, Justyna Lutecka, Anna Kaminska), 9) Italy 2:38:08 (Laura Scaravonati, Milena Cipriani, Stella Varotti), 10) New Zealand 2:41:16 (Marquita Gelderman, Georgia Whitla, Kath Copland), 11) Hungary 2:43:35 (Anna Fuzy, Zsofia Koczka, Veronika Cseh), 12) Great Britain 2:46:29 (Sarah Bayliss, Charl Somers-Cocks, Angel Brand-Barker), 13) Spain 3:40:02 (Susana Arroyo, Esmeralda Gabasa, Isabel Sanjuan); Australia DSQ (Melanie Simpson, Jen Graham-Taylor, Thor Egerton).

Men

1) Denmark 2:13:09 (Lasse Pedersen, Torbjørn Gasbjerg, Søren Strunge), 2) Russia 2:13:16 (Ruslan Gritsan, Maxim Zhurkin, Anton Foliforof), 3) Czech Republic 2:16:24 (Martin Sevcik, Jaroslav Rygl, Lubomir Tomecek), 4) Switzerland 2:16:34 (Beat Schaffner, Simon Seger, Beat Okle), 5) Estonia 2:17:32 (Lauri Malsroos, Margus Hallik, Tonis Erm), 6) Finland 2:19:39 (Timo Sarkkinen, Mika Tervala, Juho Saarinen), 7) Lithuania 2:20:29 (Regim Kavaliauskas, Daniel Pralgauskis, Donatas Celkys), 8) France 2:22:36 (Clement Souvray, Yoann Garde, Mathieu Barthelemy), 9) Austria 2:24:12 (Christian Gigon, Andreas Rief, Tobia Breitschadel), 10) Poland 2:27:07 (Pawel Krzeminski, Mateusz Niedbala, Robert Banach), 11) Australia 2:33:34 (Alex Randall, Paul Darvodelsky, Adrian Jackson), 12) Spain 2:38:34 (Juan Sancosmed, Ivan Trigales, David Soria), 13) Germany 2:41:23 (Bernd Kohlschmidt, Mark Huster, Benny Lautenbach), 14) Ukraine 2:44:14 (Oleksiy Zhdanovych, Anna Telyakevych, Oleksandr Savenkov), 15) New Zealand 2:45:18 (Chris Forne, Greg Barbour, Emily Wall), 16) Hungary 2:45:29 (Laszlo Paulovits, Daniel Marosffy, Tibor Tamas), 17) Japan 2:51:05 (Morihiro Horie, Munehiro Tada, Tatsuhiko Adachi), 18) Slovakia 2:54:01 (Frano Michal, Sabo Mikulas, Paprcka Pavol), 19) Italy 2:54:37 (Mario Ruggiero, Giaime Origgi, Stefano Batticci), 20) Portugal 2:57:24 (Paulo Alipio, Daniel Marques, Pedro Neto), 21) Israel 3:17:16 (Gal Cohn, Erez Shalev, Amit Wainer), 22) Bulgaria 3:32:49 (Stanimi Belomazhev, Iliana Shandurkova, Hristo Kazakov).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Junior World Orienteering Championships 2017
    9-16 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • Asian Junior and Youth Orienteering Championships 2017
    20-24 August 2017

  • Orienteering World Cup Round 3 2017
    24-28 August 2017

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation