World MTB Orienteering Championships 2013

Rakvere, Estonia

logo
26-31 August
Contact person: Joonas Oja
Email: mtbo2013@orienteerumine.ee
Website: www.orienteerumine.ee/mtbo2013,
www.raok.ee
IOF Senior Event Adviser:
Sandor Talas (HUN)

Bulletin 4
Bulletin 3
Bulletin 2
Bulletin 1

Long distance start slots

Results

Sprint

Women

1) Cecilia Thomasson SWE 20:32, 2) Eeva-Liisa Hakala FIN 20:42, 3) Tatiana Repina RUS 20:58, 4) Susanna Laurila FIN 21:11, 5) Marika Hara FIN 21:32, 6) Martina Tichovská CZE 22:00, 7) Ingrid Stengård FIN 22:07, 8) Michaela Gigon AUT 22:25, 9) Olga Vinogradova RUS 22:26, 10) Renata Paulíčková CZE 22:28, 11) Laure Coupat FRA 22:38, 12) Maja Rothweiler SUI 22:56, 13) Karolina Mickevičiūtė LTU 23:01, 14) Stanislava Fajtová SVK 23:10, 15) Ramune Arlauskienė LTU 23:11, 16) Ksenia Chernykh RUS 23:28, 17) Nina Hoffmann DEN 23:47, 18) Laura Scaravonati ITA 24:21, 19) Marie Brezinová CZE 24:37, 20) Anna Kamińska POL 25:04, 21) Claudia Hünig SUI 25:31, 22) Dina Zobena LAT 25:40, 23) Nadìžda Skácelová CZE 25:44, 24) Ann-Dorthe Lisbygd DEN 25:57, 24) Inese Kauķe LAT 25:57, 26) Cæcilie Christoffersen DEN 26:07, 27) Roma Puisiene LTU 26:25, 28) Maret Vaher EST 26:37, 29) Helene Persson SWE 26:54, 30) Anke Dannowski GER 27:02, 31) Marina Reiner AUT 27:26, 32) Renata Paulauskienė LTU 27:27, 33) Vaida Reinartaitė LTU 27:33, 34) Elena Nemchenko RUS 27:46, 35) Asta Šimkonienė LTU 27:58, 36) Sonja Zinkl AUT 28:25, 36) Elisabeth Sandrisser AUT 28:25, 36) Naoko Kano JPN 28:25, 39) Krystyna Konvisarova UKR 28:44, 40) Ekaterina Illarionova RUS 28:55, 41) Anna Füzy HUN 29:06, 42) Susana Pontes POR 29:15, 43) Monica Aguilera ESP 30:06, 44) Daniela Trnovcová SVK 30:26, 45) Abra McNair USA 31:35, 46) Aiga Strazdiņa LAT 32:13, 47) Marje Venelaine EST 34:04, 48) Susan Grandjean USA 36:55, Carolyn Jackson AUS DSQ, Hristina Kozareva BUL DSQ, Camilla Søgaard DEN DSQ, Caroline Konring DEN DSQ, Eleri Hirv EST DSQ, Ingrit Kala EST DSQ, Gaëlle Barlet FRA DSQ, Emily Benham GBR DSQ, Ingrīda Šmite LAT DSQ, Anastasiya Svir RUS DSQ, Ursina Jäggi SUI DSQ, Natália Tyszová SVK DSQ, Susan Sherman USA DSQ.

Men

1) Tõnis Erm EST 19:24, 2) Lauri Malsroos EST 19:45, 3) Kryštof Bogar CZE 20:17, 4) Ruslan Gritsan RUS 20:20, 5) Hans Jørgen Kvåle NOR 20:26, 6) Anton Foliforov RUS 20:40, 7) Valeriy Gluhov RUS 20:47, 8) Jussi Laurila FIN 20:50, 8) Luca Dallavalle ITA 20:50, 10) Juuso Jutila FIN 21:00, 11) Maciej Gromadka POL 21:04, 12) Tobias Breitschädel AUT 21:22, 13) František Bogar CZE 21:27, 13) Vojtech Stránský CZE 21:27, 13) Victor Korchagin RUS 21:27, 16) Rasmus Søgaard DEN 21:33, 17) Mood Linus Karisson SWE 21:35, 18) Jiři Hradil CZE 21:37, 19) Taaniel Tooming EST 21:46, 20) Jonas Maišelis LTU 22:06, 21) Beat Oklé SUI 22:16, 22) Grigory Medvedev RUS 22:17, 23) Artem Strizhak UKR 22:23, 24) Andrew Douglas GBR 22:37, 25) Margus Hallik EST 22:43, 26) Anders Frisk SWE 23:00, 27) Alar Viitmaa EST 23:18, 27) Sebastian Wojtynek POL 23:18, 27) Mihail Utkin RUS 23:18, 30) Bjarke Refslund DEN 23:30, 31) Andreas Bergmann DEN 23:32, 31) João Ferreira POR 23:32, 33) Benjamin Michael GER 23:43, 34) Davide Machado POR 23:44, 35) Marcus Hylen SWE 23:46, 36) Miguel Angel Ramo Martín ESP 23:50, 37) Csaba Bedo HUN 24:06, 38) Edgars Bričonoks LAT 24:14, 39) Bernhard Schachinger AUT 24:15, 40) Dániel Marosffy HUN 24:27, 41) Toms Veits LAT 24:29, 42) Florian Exler AUT 24:36, 43) Baptiste Fuchs FRA 24:40, 44) László Rózsa HUN 24:52, 45) Julius Juodisius LTU 24:57, 46) Andreas Rief AUT 25:21, 47) Chris Firman AUS 25:26, 48) Ian Nixon GBR 25:36, 49) Alex Randall AUS 25:42, 50) Egidijus Pilybas LTU 25:51, 51) Petras Andrašiūnas LTU 25:56, 52) Kazushige Hatori JPN 26:56, 53) Ivan Trigales Delgado ESP 27:14, 54) Johan Maclassen DEN 27:52, 55) Ricky Thackray AUS 28:13, 56) Munehiro Tada JPN 28:50, 57) Joe Brautigam USA 30:50, 58) Thomas Puzak USA 31:21, 59) Alican Öztürk TUR 38:29, 60) Masashi Inoue JPN 41:29, Callum Fagg AUS DSQ, Christof Haingartner AUT DSQ, Kevin Haselsberger AUT DSQ, Stanimir Belomazhev BUL DSQ, Jan Svoboda CZE DSQ, Marek Pospíšek CZE DSQ, Rasmus Lau Petersen DEN DSQ, Urtzi Iglesias ESP DSQ, David Toll ESP DSQ, Marek Karm EST DSQ, Pekka Niemi FIN DSQ, Samuli Saarela FIN DSQ, Mika Tervala FIN DSQ, Juho Saarinen FIN DSQ, Jean-Baptiste Bourrin FRA DSQ, Yoann Garde FRA DSQ, Clément Souvray FRA DSQ, Piero Turra ITA DSQ, Giaime Origgi ITA DSQ, Koichi Ono JPN DSQ, Kazushi Higuchi JPN DSQ, Jānis Malcāns LAT DSQ, Eduards Rēns LAT DSQ, Uģis Voiceščuks LAT DSQ, Regimantas Kavaliauskas LTU DSQ, Šarūnas Dmukauskas LTU DSQ, Carlos Simões POR DSQ, Christian Wüthrich SUI DSQ, Oskar Lund SWE DSQ, David Ashley USA DSQ, Fletcher Hamel USA DSQ.

Middle distance

Women

1) Marika Hara FIN 39:31, 2) Emily Benham GBR 40:04, 3) Susanna Laurila FIN 41:29, 4) Olga Vinogradova RUS 41:33, 5) Tatiana Repina RUS 42:26, 6) Cecilia Thomasson SWE 42:49, 7) Camilla Søgaard DEN 42:59, 8) Ingrid Stengård FIN 43:17, 9) Ksenia Chernykh RUS 43:20, 10) Nina Hoffmann DEN 43:37, 11) Maja Rothweiler SUI 43:52, 12) Daniela Trnovcová SVK 44:33, 13) Gaëlle Barlet FRA 44:38, 14) Renata Paulíčková CZE 44:44, 15) Michaela Gigon AUT 44:49, 16) Eeva-Liisa Hakala FIN 44:54, 17) Ann-Dorthe Lisbygd DEN 44:59, 18) Martina Tichovská CZE 45:02, 19) Claudia Hünig SUI 45:03, 20) Laura Scaravonati ITA 45:06, 21) Anna Füzy HUN 45:37, 22) Stanislava Fajtová SVK 45:40, 23) Ramune Arlauskienė LTU 46:27, 24) Karolina Mickevičiūtė LTU 46:33, 25) Anke Dannowski GER 46:45, 26) Natália Tyszová SVK 47:18, 27) Asta Šimkonienė LTU 47:33, 28) Ursina Jäggi SUI 47:54, 29) Anastasiya Svir RUS 48:14, 30) Ekaterina Illarionova RUS 48:28, 31) Krystyna Konvisarova UKR 48:30, 32) Sonja Zinkl AUT 48:57, 32) Anna Kamińska POL 48:57, 34) Ingrit Kala EST 49:19, 35) Marie Brezinová CZE 49:31, 36) Hristina Kozareva BUL 49:46, 37) Renata Paulauskienė LTU 51:15, 38) Maret Vaher EST 51:50, 39) Helene Persson SWE 52:03, 40) Monica Aguilera ESP 52:08, 41) Marina Reiner AUT 52:23, 42) Laure Coupat FRA 52:26, 43) Carolyn Jackson AUS 52:27, 44) Cæcilie Christoffersen DEN 53:08, 45) Vaida Reinartaitė LTU 53:44, 46) Caroline Konring DEN 54:29, 47) Dina Zobena LAT 55:28, 48) Inese Kauķe LAT 56:29, 49) Elisabeth Sandrisser AUT 56:38, 50) Naoko Kano JPN 56:54, 51) Nadìžda Skácelová CZE 59:00, 52) Susana Pontes POR 59:07, 53) Ingrīda Šmite LAT 59:32, 54) Anastasia Bolshova RUS 1:00:09, 55) Eleri Hirv EST 1:00:44, 56) Roma Puisiene LTU 1:01:35, 56) Susan Grandjean USA 1:01:35, 58) Aiga Strazdiņa LAT 1:01:54, 59) Marje Venelaine EST 1:02:12, 60) Susan Sherman USA 1:08:10, 61) Abra McNair USA 1:15:25.

Men

1) Tõnis Erm EST 47:41, 2) Anton Foliforov RUS 47:46, 3) Samuli Saarela FIN 47:53, 4) Ruslan Gritsan RUS 47:59, 5) Luca Dallavalle ITA 48:09, 6) Jussi Laurila FIN 48:15, 6) Hans Jørgen Kvåle NOR 48:15, 8) Marek Pospíšek CZE 48:25, 9) Valeriy Gluhov RUS 49:11, 10) Jiři Hradil CZE 49:43, 11) Yoann Garde FRA 50:14, 12) Baptiste Fuchs FRA 50:30, 13) Bjarke Refslund DEN 50:48, 14) Giaime Origgi ITA 51:05, 15) Vojtech Stránský CZE 51:22, 16) Bernhard Schachinger AUT 51:25, 17) Clément Souvray FRA 51:36, 18) Mika Tervala FIN 51:42, 19) Pekka Niemi FIN 51:44, 20) Jan Svoboda CZE 51:52, 21) Maciej Gromadka POL 52:13, 22) Sebastian Wojtynek POL 52:35, 23) Oskar Lund SWE 52:38, 24) Lauri Malsroos EST 52:46, 25) František Bogar CZE 52:51, 26) Petras Andrašiūnas LTU 52:53, 27) Victor Korchagin RUS 52:58, 28) Kevin Haselsberger AUT 53:00, 29) Kryštof Bogar CZE 53:02, 30) Michael Sommer DEN 53:20, 31) Jonas Maišelis LTU 53:29, 32) Marcus Hylen SWE 53:34, 33) Margus Hallik EST 53:43, 34) Juuso Jutila FIN 53:44, 34) Juho Saarinen FIN 53:44, 36) Munehiro Tada JPN 53:47, 37) Taaniel Tooming EST 54:08, 38) Grigory Medvedev RUS 54:09, 38) Beat Oklé SUI 54:09, 40) Stanimir Belomazhev BUL 54:29, 41) Benjamin Michael GER 54:30, 42) Christian Wüthrich SUI 54:32, 43) Alex Randall AUS 54:40, 44) Tobias Breitschädel AUT 55:01, 45) Artem Strizhak UKR 55:04, 46) Andreas Rief AUT 55:06, 47) Mood Linus Karisson SWE 55:08, 48) Edgars Bričonoks LAT 55:09, 49) Anders Frisk SWE 55:17, 50) Andreas Bergmann DEN 55:56, 51) Urtzi Iglesias ESP 56:01, 52) Regimantas Kavaliauskas LTU 56:04, 53) Erik Aibast EST 56:13, 54) Uģis Voiceščuks LAT 56:17, 55) Carlos Simões POR 56:23, 56) Andrew Douglas GBR 56:51, 57) Ricky Thackray AUS 57:16, 58) Chris Firman AUS 57:30, 58) Rasmus Søgaard DEN 57:30, 60) Mihail Utkin RUS 57:48, 61) Jānis Malcāns LAT 57:56, 62) João Ferreira POR 58:23, 63) Kazushige Hatori JPN 58:44, 64) Jean-Baptiste Bourrin FRA 59:35, 65) Rasmus Lau Petersen DEN 59:43, 66) Mika Pensas FIN 59:53, 67) Alar Viitmaa EST 59:58, 68) Csaba Bedo HUN 1:00:01, 69) Egidijus Pilybas LTU 1:00:07, 70) David Toll ESP 1:00:13, 71) Ian Nixon GBR 1:00:34, 72) Dániel Marosffy HUN 1:00:38, 73) Ivan Trigales Delgado ESP 1:02:10, 74) Miguel Angel Ramo Martín ESP 1:03:35, 75) Florian Exler AUT 1:03:47, 76) Thomas Puzak USA 1:04:30, 77) László Rózsa HUN 1:04:55, 78) Callum Fagg AUS 1:05:26, 79) Christof Haingartner AUT 1:06:38, 80) Johan Maclassen DEN 1:07:59, 81) Toms Veits LAT 1:09:51, 82) Julius Juodisius LTU 1:11:41, 83) Joe Brautigam USA 1:12:33, 84) David Ashley USA 1:12:53, 85) Masashi Inoue JPN 1:14:21, 86) Kazushi Higuchi JPN 1:15:14, 87) Alican Öztürk TUR 1:28:59, 88) Fletcher Hamel USA 1:37:13, 89) Koichi Ono JPN 1:44:22, Piero Turra ITA DSQ, Eduards Rēns LAT DSQ, Šarūnas Dmukauskas LTU DSQ, Davide Machado POR DSQ.

Long distance

Women

1) Marika Hara FIN 1:42:41, 2) Susanna Laurila FIN 1:45:34, 3) Cecilia Thomasson SWE 1:46:46, 4) Emily Benham GBR 1:47:33, 5) Ingrid Stengård FIN 1:48:18, 6) Maja Rothweiler SUI 1:50:13, 7) Tatiana Repina RUS 1:51:33, 8) Camilla Søgaard DEN 1:51:41, 9) Nina Hoffmann DEN 1:52:11, 10) Ramune Arlauskienė LTU 1:52:41, 11) Gaëlle Barlet FRA 1:55:09, 12) Olga Vinogradova RUS 1:55:16, 13) Renata Paulíčková CZE 1:55:36, 14) Michaela Gigon AUT 1:56:18, 15) Ursina Jäggi SUI 1:56:37, 16) Eeva-Liisa Hakala FIN 1:56:45, 17) Martina Tichovská CZE 1:57:12, 18) Laure Coupat FRA 1:57:36, 19) Laura Scaravonati ITA 1:57:50, 20) Claudia Hünig SUI 1:58:34, 21) Ksenia Chernykh RUS 1:58:46, 22) Anna Kamińska POL 2:01:34, 23) Ann-Dorthe Lisbygd DEN 2:01:41, 24) Anke Dannowski GER 2:03:19, 25) Stanislava Fajtová SVK 2:04:41, 26) Anastasiya Svir RUS 2:04:55, 27) Sonja Zinkl AUT 2:05:07, 28) Ingrit Kala EST 2:05:16, 29) Marina Reiner AUT 2:06:38, 30) Karolina Mickevičiūtė LTU 2:06:43, 31) Ekaterina Illarionova RUS 2:07:07, 32) Carolyn Jackson AUS 2:07:40, 33) Krystyna Konvisarova UKR 2:09:46, 34) Renata Paulauskienė LTU 2:10:13, 35) Asta Šimkonienė LTU 2:10:23, 36) Natália Tyszová SVK 2:10:43, 37) Nadìžda Skácelová CZE 2:11:11, 38) Anna Füzy HUN 2:11:45, 39) Marie Brezinová CZE 2:11:56, 40) Monica Aguilera ESP 2:13:09, 41) Helene Persson SWE 2:14:50, 42) Elisabeth Sandrisser AUT 2:16:00, 43) Ingrīda Šmite LAT 2:16:28, 44) Naoko Kano JPN 2:20:07, 45) Inese Kauķe LAT 2:22:05, 46) Caroline Konring DEN 2:22:35, 47) Sanna Wallenborg SWE 2:23:53, 48) Elena Nemchenko RUS 2:24:34, 49) Dina Zobena LAT 2:25:18, 50) Aiga Strazdiņa LAT 2:29:13, 51) Daniela Trnovcová SVK 2:29:45, 52) Hristina Kozareva BUL 2:30:26, 53) Susana Pontes POR 2:34:34, 54) Susan Grandjean USA 2:35:34, 55) Abra McNair USA 2:40:44, 56) Susan Sherman USA 2:54:07.

Men

1) Kryštof Bogar CZE 1:55:24, 2) Samuli Saarela FIN 1:58:30, 3) Anton Foliforov RUS 1:59:20, 4) Vojtech Stránský CZE 1:59:38, 5) Ruslan Gritsan RUS 1:59:44, 6) Tõnis Erm EST 1:59:53, 7) Jiři Hradil CZE 2:00:14, 8) Pekka Niemi FIN 2:01:58, 9) Lauri Malsroos EST 2:02:12, 10) Juho Saarinen FIN 2:02:18, 11) Marek Pospíšek CZE 2:02:19, 12) Valeriy Gluhov RUS 2:02:40, 13) Hans Jørgen Kvåle NOR 2:03:03, 14) Jussi Laurila FIN 2:03:18, 15) Baptiste Fuchs FRA 2:04:51, 16) Bjarke Refslund DEN 2:05:09, 17) Mika Tervala FIN 2:05:59, 18) Yoann Garde FRA 2:06:10, 19) Alex Randall AUS 2:06:27, 20) Rasmus Søgaard DEN 2:07:13, 21) František Bogar CZE 2:07:14, 22) Margus Hallik EST 2:07:47, 23) Christian Wüthrich SUI 2:08:13, 24) Kevin Haselsberger AUT 2:09:03, 25) Jan Svoboda CZE 2:09:24, 26) Clément Souvray FRA 2:09:30, 27) Šarūnas Dmukauskas LTU 2:09:38, 28) Michael Sommer DEN 2:09:48, 29) Davide Machado POR 2:10:02, 30) Giaime Origgi ITA 2:10:06, 31) Victor Korchagin RUS 2:10:39, 32) Mihail Utkin RUS 2:10:48, 33) Oskar Lund SWE 2:11:17, 34) Benjamin Michael GER 2:11:34, 35) Taaniel Tooming EST 2:11:56, 36) Stanimir Belomazhev BUL 2:12:12, 37) Mood Linus Karisson SWE 2:13:04, 38) Regimantas Kavaliauskas LTU 2:13:17, 39) Bernhard Schachinger AUT 2:13:18, 40) Tobias Breitschädel AUT 2:13:26, 41) Beat Oklé SUI 2:13:57, 42) Luca Dallavalle ITA 2:14:00, 43) Sebastian Wojtynek POL 2:14:32, 44) Artem Strizhak UKR 2:14:33, 45) Munehiro Tada JPN 2:15:19, 46) Jean-Baptiste Bourrin FRA 2:15:48, 47) Anders Frisk SWE 2:16:21, 48) Andreas Rief AUT 2:16:32, 49) Urtzi Iglesias ESP 2:18:12, 50) Andrew Douglas GBR 2:19:20, 51) Andreas Bergmann DEN 2:21:55, 52) Eduards Rēns LAT 2:22:08, 53) João Ferreira POR 2:23:47, 54) Piero Turra ITA 2:24:23, 55) Ricky Thackray AUS 2:24:59, 56) Thomas Puzak USA 2:27:32, 57) Kazushige Hatori JPN 2:28:58, 58) Csaba Bedo HUN 2:45:39, Erik Aibast EST DSQ, Dmitry Kuzmin RUS DSQ, Alican Öztürk TUR DSQ.

Relay

Women

1) Finland 2:12:17 (Ingrid Stengård, Susanna Laurila, Marika Hara), 2) Denmark 2:15:16 (Ann-Dorthe Lisbygd, Nina Hoffmann, Camilla Søgaard), 3) Switzerland 2:18:06 (Maja Rothweiler, Claudia Hünig, Ursina Jäggi), 4) Czech Republic 2:21:31 (Martina Tichovská, Marie Brezinová, Renata Paulíčková), 5) Lithuania 2:23:59 (Asta Šimkonienė, Ramune Arlauskienė, Karolina Mickevičiūtė), 6) Slovakia 2:26:10 (Daniela Trnovcová, Natália Tyszová, Stanislava Fajtová), 7) Austria 2:29:40 (Sonja Zinkl, Marina Reiner, Michaela Gigon), 8) France 2:32:33 (Gaëlle Barlet, Nicole Hueber, Laure Coupat), 9) Russia 2:37:10 (Anastasiya Svir, Elena Nemchenko, Ekaterina Illarionova), 10) Sweden 2:37:13 (Helene Persson, Sanna Wallenborg, Cecilia Thomasson), 11) Latvia 3:04:43 (Dina Zobena, Inese Kauķe, Ingrīda Šmite), 12) United States 3:24:10 (Susan Grandjean, Abra McNair, Susan Sherman), Estonia DSQ (Eleri Hirv, Ingrit Kala, Maret Vaher).

Men

1) Czech Republic 2:21:14 (František Bogar, Jan Svoboda, Kryštof Bogar), 2) Finland 2:22:45 (Pekka Niemi, Samuli Saarela, Jussi Laurila), 3) Estonia 2:23:09 (Lauri Malsroos, Margus Hallik, Tõnis Erm), 4) Russia 2:27:15 (Valeriy Gluhov, Ruslan Gritsan, Anton Foliforov), 5) Lithuania 2:30:29 (Regimantas Kavaliauskas, Jonas Maišelis, Šarūnas Dmukauskas), 6) France 2:31:09 (Baptiste Fuchs, Clément Souvray, Yoann Garde), 7) Austria 2:31:16 (Bernhard Schachinger, Kevin Haselsberger, Tobias Breitschädel), 8) Denmark 2:40:39 (Michael Sommer, Andreas Bergmann, Bjarke Refslund), 9) Switzerland 2:40:55 (Beat Oklé, Simon Seger, Christian Wüthrich), 10) Portugal 2:42:58 (João Ferreira, Carlos Simões, Davide Machado), 11) Sweden 2:43:08 (Oskar Lund, Anders Frisk, Marcus Hylen), 12) Norway 2:53:47 (Hans Jørgen Kvåle, Øyvind Wiggen, Bjørnar Kvåle), 13) Hungary 2:56:15 (László Rózsa, Dániel Marosffy, Csaba Bedo), 14) Great Britain 2:57:26 (Ian Nixon, Edwyn Oliver-Evans, Andrew Douglas), 15) Japan 3:00:14 (Munehiro Tada, Kazushige Hatori, Masahiro Shimaoka), 16) Spain 3:14:31 (David Toll, Manuel Espina Monestina, Alejandro Martinez Flor), 17) Australia 3:32:01 (Ricky Thackray, Carolyn Jackson, Ian Dalton), 18) United States 4:04:13 (Thomas Puzak, Fletcher Hamel, David Ashley), Italy DSQ (Piero Turra, Giaime Origgi, Luca Dallavalle).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Junior World Orienteering Championships 2017
    9-16 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • Asian Junior and Youth Orienteering Championships 2017
    20-24 August 2017

  • Orienteering World Cup Round 3 2017
    24-28 August 2017

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation