World MTB Orienteering Championships 2012

Veszprem, Hungary

20-25 August 2012
Contact person: Sándor Tálas
Tel: +36 20 364 2734
Email: sandor.talas@gmail.com
Website: www.mtbo.hu/mtbwoc2012.php
IOF Senior Event Adviser:
Wolf Eberle (AUT)

link to bulletin 4
Bulletin 3

Bulletin 2

Bulletin 1

Results

Sprint

Women

1) Christine Schaffner-Räber SUI 21:45, 2) Emily Benham GBR 22:07, 3) Anna Kamińska POL 22:33, 4) Tatiana Repina RUS 22:39, 5) Gaëlle Barlet FRA 24:02, 6) Michaela Gigon AUT 24:03, 7) Nina Hoffmann DEN 24:17, 8) Hana Bajtošová SVK 24:31, 9) Maja Rothweiler SUI 25:26, 10) Ingrid Stengård FIN 26:01, 11) Ramune Arlauskienė LTU 26:09, 12) Laura Scaravonati ITA 26:14, 13) Susanna Laurila FIN 26:27, 14) Marika Hara FIN 26:33, 14) Anastasiya Svir RUS 26:33, 16) Ursina Jäggi SUI 26:39, 17) Claudia Hünig SUI 27:26, 18) Renata Paulíčková CZE 27:27, 19) Camilla Søgaard DEN 27:40, 20) Anna Füzy HUN 27:50, 21) Martina Tichovská CZE 27:55, 22) Karolina Mickevičiūtė LTU 28:09, 23) Annick Béguin SUI 28:21, 24) Anke Dannowski GER 28:23, 25) Marquita Gelderman NZL 28:34, 26) Laure Coupat FRA 28:43, 27) Hana La Carbonara CZE 28:51, 28) Sakiko Miyauchi JPN 28:53, 29) Markéta Kuchařová CZE 29:04, 30) Milena Cipriani ITA 29:15, 31) Pippa Archer GBR 29:27, 31) Anna Telyakevych UKR 29:27, 33) Sonja Zinkl AUT 30:02, 34) Vaida Reinartaitė LTU 30:19, 35) Madeleine Kammerer FRA 30:31, 36) Elena Nemchenko RUS 30:46, 37) Stanislava Fajtová SVK 31:29, 38) Sanna Wallenborg SWE 31:43, 39) Christine Browne NZL 31:52, 40) Ekaterina Illarionova RUS 32:00, 41) Marie Hrdinová CZE 32:15, 42) Brigitta Koós HUN 32:24, 43) Antonia Haga FIN 32:28, 44) Marie Brezinová CZE 32:42, 45) Stella Varotti ITA 33:04, 46) Melanie Simpson AUS 33:52, 47) Roma Puisiene LTU 34:17, 48) Marina Reiner AUT 34:50, 49) Tatiana Kalugina RUS 35:35, 50) Tânia Covas Costa POR 36:28, 51) Rita Madaleno POR 36:41, 52) Malene Telyakevych DEN 37:13, 53) Paula Vrdoljak CRO 37:30, 54) Lydia Jahn GER 37:56, 55) Lisi Sandrisser AUT 38:48, 56) Daniela Trnovcová SVK 39:23, 57) Naoko Kano JPN 40:11, 58) Mikiko Minagawa JPN 40:31, 59) Krystyna Konvisarova UKR 40:39, 60) Taija Jäppinen FIN 42:14, 61) Brigitta Kaufmann HUN 43:12, 62) Susanna Arroyo Schnell ESP 45:49, 63) Margarida Guerra POR 47:05, 64) Melinda Nagy ROU 47:17, 65) Steph Fountain GBR 50:03, 66) Susan Grandjean USA 51:00, 67) Rebecca Jensen USA 56:01, 68) Milda Cerneckyte LTU 57:32, 69) Barbara Bomfim BRA 1:04:54, 70) Abra McNair USA 1:09:10, 71) Sanja Zuzic CRO 1:13:43, Ksenia Chernykh RUS DSQ, Fredrika Alvarsson SWE DSQ, Cecilia Thomasson SWE DSQ.

Men

1) Tobias Breitschädel AUT 24:45, 2) Marek Pospíšek CZE 24:47, 3) Ruslan Gritsan RUS 24:59, 4) František Bogar CZE 25:35, 5) Jussi Laurila FIN 25:43, 6) Valeriy Gluhov RUS 25:53, 7) Regimantas Kavaliauskas LTU 26:01, 8) Jiři Hradil CZE 26:15, 9) Samuli Saarela FIN 26:17, 10) Beat Oklé SUI 26:19, 11) Hans Jørgen Kvåle NOR 26:22, 12) Yoann Garde FRA 26:25, 13) Pekka Niemi FIN 26:52, 13) Anton Foliforov RUS 26:52, 15) Stanimir Belomazhev BUL 27:08, 16) Radek Laciga CZE 27:11, 16) Rasmus Søgaard DEN 27:11, 18) Maxim Zhurkin RUS 27:30, 19) Tõnis Erm EST 28:12, 20) Juuso Jutila FIN 28:22, 21) Davide Machado POR 28:25, 22) Bernhard Schachinger AUT 28:31, 23) Margus Hallik EST 28:34, 24) Benjamin Midena FRA 28:36, 25) Luca Dallavalle ITA 28:39, 26) László Rózsa HUN 29:03, 27) Lauri Malsroos EST 29:05, 28) Juho Saarinen FIN 29:07, 29) Dániel Marosffy HUN 29:08, 30) Urtzi Iglesias ESP 29:17, 31) Beat Schaffner SUI 29:18, 32) Jan Svoboda CZE 29:43, 32) Mikchail Utkin RUS 29:43, 34) Loïc Lonchampt FRA 29:47, 35) Martin Ševčik CZE 30:34, 35) Ian Nixon GBR 30:34, 35) James Welti SUI 30:34, 38) Jonas Wicky SUI 30:39, 39) Šarūnas Dmukauskas LTU 30:45, 40) Andreas Rief AUT 30:50, 41) Giaime Origgi ITA 31:05, 41) Sebastian Wojtynek POL 31:05, 43) Christian Wüthrich SUI 31:07, 44) Artem Strizhak UKR 31:10, 45) Baptiste Fuchs FRA 31:27, 46) Martin Moser AUT 31:39, 47) Christof Haingartner AUT 31:41, 48) Kazushige Hatori JPN 31:48, 49) Egidijus Pilybas LTU 31:49, 50) Kevin Haselsberger AUT 32:26, 51) Tamás Bogya ROU 32:35, 52) Oskar Lund SWE 32:54, 53) Andreas Bergmann DEN 33:05, 54) David Toll ESP 33:12, 55) João Ferreira POR 33:34, 56) Miguel Angel Ramo Martín ESP 33:56, 57) Maciej Gromadka POL 34:34, 58) Oscar Phillips AUS 34:51, 59) Michal Fraňo SVK 35:02, 60) Samuel Pökälä FIN 35:13, 61) Alar Viitmaa EST 35:17, 61) Luis Barreiro POR 35:17, 63) Clément Souvray FRA 35:25, 64) Ádám Beőthy HUN 35:32, 65) Ricky Thackray AUS 35:49, 66) Munehiro Tada JPN 36:27, 67) Simion Suciu ROU 36:50, 68) Rolf Wermelinger SUI 37:18, 69) Tautvydas Žilinskas LTU 37:56, 70) Štefan Šurgan SVK 38:18, 71) Torsten Kaufmann GER 38:31, 72) Peter Alvarsson SWE 38:59, 73) Marco Guizzardi ITA 39:42, 74) Igor Dorotic CRO 39:56, 75) Chris Brand Barker GBR 40:03, 76) Alican Öztürk TUR 40:14, 77) Vedran Berković CRO 40:17, 78) Matúš Trnovec SVK 41:02, 79) Tomoyuki Gengo JPN 41:24, 80) Petras Andrašiūnas LTU 42:06, 81) Albert Denny GER 42:12, 82) Bjarke Refslund DEN 42:50, 83) Piero Turra ITA 43:19, 84) Nenad Lovrec CRO 44:49, 85) Zoltán Tóth ROU 45:36, 86) Riivo Roose EST 46:18, 87) Tatsuhiko Adachi JPN 46:20, 88) Andrew Douglas GBR 49:04, 89) Mark Huster GER 49:26, 90) Shinichi Mizutake JPN 50:38, 91) David Soria Miguel ESP 52:31, 92) Jonas Junckes BRA 55:46, 93) Patrick Higgins IRL 56:29, 94) Matthias Jahn GER 1:27:33, 95) Chiungtzu Lin TPE 1:30:41, Steven Cusworth AUS DSQ, Ivan Trigales Delgado ESP DSQ, Stéfane Toussaint FRA DSQ, Benjamin Michael GER DSQ, Olaf Kaden GER DSQ, Zoltán Bihari HUN DSQ, Riccardo Rossetto ITA DSQ, Kazushi Higuchi JPN DSQ, Daniel Marques POR DSQ, Carlos Simões POR DSQ, Victor Korchagin RUS DSQ, Dmitry Kuzmin RUS DSQ, Per Frost SWE DSQ, Mood Linus Karisson SWE DSQ.

Middle distance

Women

1) Ursina Jäggi SUI 46:40, 2) Ingrid Stengård FIN 47:35, 3) Nina Hoffmann DEN 48:42, 4) Ramune Arlauskienė LTU 48:44, 5) Laura Scaravonati ITA 48:46, 6) Gaëlle Barlet FRA 48:48, 7) Christine Schaffner-Raeber SUI 49:07, 8) Michaela Gigon AUT 49:11, 9) Annick Béguin SUI 49:16, 10) Anna Kamińska POL 49:57, 11) Markéta Kuchařová CZE 50:09, 12) Anna Telyakevych UKR 50:35, 13) Martina Tichovská CZE 50:43, 14) Camilla Søgaard DEN 50:54, 14) Taija Jäppinen FIN 50:54, 16) Anna Füzy HUN 50:55, 17) Hana Bajtošová SVK 51:07, 18) Renata Paulíčková CZE 51:16, 19) Ksenia Chernykh RUS 51:35, 20) Stanislava Fajtová SVK 51:50, 21) Anastasiya Svir RUS 51:58, 22) Milena Cipriani ITA 52:25, 23) Melanie Simpson AUS 52:26, 24) Maja Rothweiler SUI 52:32, 25) Emily Benham GBR 52:42, 26) Madeleine Kammerer FRA 53:07, 27) Hana La Carbonara CZE 53:20, 28) Cecilia Thomasson SWE 53:35, 29) Sakiko Miyauchi JPN 53:40, 30) Laure Coupat FRA 53:52, 31) Sanna Wallenborg SWE 54:12, 32) Tatiana Repina RUS 54:21, 33) Marie Brezinová CZE 54:22, 34) Olga Vinogradova RUS 54:45, 35) Claudia Hünig SUI 54:56, 36) Anke Dannowski GER 55:09, 37) Antonia Haga FIN 55:32, 38) Sonja Zinkl AUT 55:40, 39) Brigitta Kaufmann HUN 55:48, 40) Lydia Jahn GER 55:52, 41) Fredrika Alvarsson SWE 56:00, 42) Marquita Gelderman NZL 57:25, 43) Marika Hara FIN 57:49, 44) Ekaterina Illarionova RUS 58:23, 45) Vaida Reinartaitė LTU 59:10, 46) Karolina Mickevičiūtė LTU 59:31, 47) Krystyna Konvisarova UKR 59:59, 48) Brigitta Koós HUN 1:00:48, 49) Marina Reiner AUT 1:01:44, 50) Milda Cerneckyte LTU 1:01:51, 51) Barbara Bomfim BRA 1:02:06, 52) Malene Telyakevych DEN 1:02:13, 53) Lisi Sandrisser AUT 1:02:31, 54) Rita Madaleno POR 1:03:12, 55) Tatiana Kalugina RUS 1:03:21, 56) Roma Puisiene LTU 1:04:28, 57) Naoko Kano JPN 1:05:46, 58) Christine Browne NZL 1:06:50, 59) Mikiko Minagawa JPN 1:12:21, 60) Susan Grandjean USA 1:13:18, 61) Paula Vrdoljak CRO 1:13:54, 62) Susanna Arroyo Schnell ESP 1:15:01, 63) Margarida Guerra POR 1:15:02, 64) Rebecca Jensen USA 1:16:03, 65) Sanja Zuzic CRO 1:16:38, 66) Tânia Covas Costa POR 1:16:59, 67) Abra McNair USA 1:19:08, 68) Melinda Nagy ROU 1:22:37, Marie Hrdinová CZE DSQ, Susanna Laurila FIN DSQ, Pippa Archer GBR DSQ, Steph Fountain GBR DSQ, Stella Varotti ITA DSQ, Daniela Trnovcová SVK DSQ.

Men

1) Samuli Saarela FIN 50:49, 2) Anton Foliforov RUS 51:42, 3) Jan Svoboda CZE 51:46, 3) Samuel Pökälä FIN 51:46, 5) Ruslan Gritsan RUS 52:18, 6) Jussi Laurila FIN 52:19, 7) Marek Pospíšek CZE 52:25, 8) Juho Saarinen FIN 52:46, 9) Pekka Niemi FIN 52:48, 10) Kevin Haselsberger AUT 53:11, 11) Davide Machado POR 53:14, 12) Tõnis Erm EST 53:23, 13) Giaime Origgi ITA 53:26, 14) Beat Schaffner SUI 53:42, 15) Jiři Hradil CZE 53:48, 16) Lauri Malsroos EST 53:58, 17) Luca Dallavalle ITA 54:01, 18) Benjamin Michael GER 54:05, 19) Michael Sommer DEN 54:27, 20) Valeriy Gluhov RUS 54:37, 21) Dmitry Kuzmin RUS 54:38, 22) Bjarke Refslund DEN 54:50, 23) Juuso Jutila FIN 55:03, 24) Beat Oklé SUI 55:22, 25) Yoann Garde FRA 55:28, 26) Maciej Gromadka POL 55:59, 27) Rasmus Søgaard DEN 56:12, 28) Benjamin Midena FRA 56:17, 29) Margus Hallik EST 56:30, 30) Regimantas Kavaliauskas LTU 56:44, 31) Christian Wüthrich SUI 57:06, 32) Martin Ševčik CZE 57:12, 33) Tobias Breitschädel AUT 57:19, 34) László Rózsa HUN 57:38, 35) Bernhard Schachinger AUT 57:47, 36) Sebastian Wojtynek POL 58:09, 37) Martin Moser AUT 58:18, 38) Rolf Wermelinger SUI 58:21, 39) Radek Laciga CZE 58:37, 40) Oskar Lund SWE 58:39, 41) Clément Souvray FRA 59:11, 42) František Bogar CZE 59:21, 43) Matúš Trnovec SVK 59:36, 44) Tautvydas Žilinskas LTU 59:51, 45) Peter Alvarsson SWE 1:00:07, 46) Loïc Lonchampt FRA 1:00:24, 47) Stéfane Toussaint FRA 1:00:25, 48) João Ferreira POR 1:00:33, 49) Andreas Bergmann DEN 1:00:36, 50) Zoltán Tóth ROU 1:00:55, 51) Ádám Beőthy HUN 1:01:00, 52) Jonas Wicky SUI 1:01:09, 53) Zoltán Bihari HUN 1:01:10, 54) Ian Nixon GBR 1:01:12, 54) Piero Turra ITA 1:01:12, 56) Maxim Zhurkin RUS 1:01:14, 57) Egidijus Pilybas LTU 1:01:19, 58) Dániel Marosffy HUN 1:01:36, 59) Andreas Rief AUT 1:01:50, 59) Mood Linus Karisson SWE 1:01:50, 61) Riccardo Rossetto ITA 1:01:58, 62) Šarūnas Dmukauskas LTU 1:02:05, 63) Marco Guizzardi ITA 1:02:09, 64) Munehiro Tada JPN 1:02:19, 65) David Toll ESP 1:02:24, 66) Miguel Angel Ramo Martín ESP 1:02:34, 67) Andrew Douglas GBR 1:02:53, 68) Steven Cusworth AUS 1:02:54, 69) Alar Viitmaa EST 1:03:06, 70) Carlos Simões POR 1:03:42, 71) Petras Andrašiūnas LTU 1:03:43, 72) Mark Huster GER 1:04:34, 73) Zsolt Vajda HUN 1:04:37, 74) Urtzi Iglesias ESP 1:04:41, 75) David Soria Miguel ESP 1:05:06, 76) Ivan Trigales Delgado ESP 1:05:24, 77) Riivo Roose EST 1:05:49, 78) Štefan Šurgan SVK 1:06:00, 79) Oscar Phillips AUS 1:07:09, 80) Ricky Thackray AUS 1:07:22, 81) Michal Fraňo SVK 1:08:51, 82) Tamás Bogya ROU 1:08:53, 83) Daniel Marques POR 1:09:06, 84) Luis Barreiro POR 1:09:23, 85) Christof Haingartner AUT 1:09:26, 86) Bartosz Krzyśko POL 1:09:48, 87) Vedran Berković CRO 1:10:07, 88) Tomoyuki Gengo JPN 1:13:32, 89) Albert Denny GER 1:13:51, 90) Per Frost SWE 1:15:11, 91) Simion Suciu ROU 1:17:12, 92) Tatsuhiko Adachi JPN 1:17:31, 93) Jonas Junckes BRA 1:17:59, 94) Chris Brand Barker GBR 1:18:50, 95) Igor Dorotic CRO 1:21:45, 96) Nenad Lovrec CRO 1:24:59, 97) Patrick Higgins IRL 1:26:37, 98) Alican Öztürk TUR 1:35:32, 99) James Welti SUI 1:47:07, 100) Shinichi Mizutake JPN 1:54:18, 101) Chiungtzu Lin TPE 2:18:33, Stanimir Belomazhev BUL DSQ, Baptiste Fuchs FRA DSQ, Kazushige Hatori JPN DSQ, Hans Jørgen Kvåle NOR DSQ, Victor Korchagin RUS DSQ, Artem Strizhak UKR DSQ.

Long distance

Women

1) Susanna Laurila FIN 1:17:27, 2) Ksenia Chernykh RUS 1:17:50, 3) Marika Hara FIN 1:19:15, 4) Annick Béguin SUI 1:19:38, 5) Ursina Jäggi SUI 1:20:43, 6) Christine Schaffner-Raeber SUI 1:21:02, 7) Ingrid Stengård FIN 1:21:27, 8) Michaela Gigon AUT 1:21:49, 9) Emily Benham GBR 1:22:19, 10) Maja Rothweiler SUI 1:22:20, 11) Nina Hoffmann DEN 1:22:38, 12) Cecilia Thomasson SWE 1:22:43, 13) Camilla Søgaard DEN 1:22:48, 14) Claudia Hünig SUI 1:23:08, 15) Anke Dannowski GER 1:23:43, 16) Anna Kamińska POL 1:23:53, 17) Gaëlle Barlet FRA 1:24:16, 18) Marquita Gelderman NZL 1:24:55, 19) Anna Füzy HUN 1:25:08, 20) Melanie Simpson AUS 1:25:31, 21) Laura Scaravonati ITA 1:25:41, 21) Hana Bajtošová SVK 1:25:41, 23) Martina Tichovská CZE 1:26:04, 24) Renata Paulíčková CZE 1:26:25, 25) Olga Vinogradova RUS 1:26:57, 26) Stanislava Fajtová SVK 1:27:21, 27) Laure Coupat FRA 1:27:22, 28) Antonia Haga FIN 1:27:27, 29) Ramune Arlauskienė LTU 1:27:33, 30) Markéta Kuchařová CZE 1:27:37, 31) Anastasiya Svir RUS 1:27:47, 32) Hana La Carbonara CZE 1:27:52, 33) Anna Telyakevych UKR 1:28:03, 34) Sakiko Miyauchi JPN 1:28:43, 35) Milena Cipriani ITA 1:29:20, 36) Tatiana Repina RUS 1:29:52, 37) Ekaterina Illarionova RUS 1:30:23, 38) Sanna Wallenborg SWE 1:31:48, 39) Stella Varotti ITA 1:35:15, 40) Marie Brezinová CZE 1:35:52, 41) Madeleine Kammerer FRA 1:35:55, 42) Marie Hrdinová CZE 1:36:15, 43) Marina Reiner AUT 1:36:46, 44) Brigitta Kaufmann HUN 1:37:37, 45) Mikiko Minagawa JPN 1:39:21, 46) Sonja Zinkl AUT 1:39:45, 47) Rita Madaleno POR 1:39:46, 48) Elena Nemchenko RUS 1:40:33, 49) Fredrika Alvarsson SWE 1:42:42, 50) Lydia Jahn GER 1:44:06, 51) Vaida Reinartaitė LTU 1:46:41, 52) Christine Browne NZL 1:50:49, 53) Steph Fountain GBR 1:52:41, 54) Susanna Arroyo Schnell ESP 1:55:30, 55) Taija Jäppinen FIN 1:55:37, 56) Susan Grandjean USA 2:00:29, 57) Naoko Kano JPN 2:02:22, Daniela Trnovcová SVK DSQ.

Men

1) Ruslan Gritsan RUS 1:30:41, 2) Juho Saarinen FIN 1:30:57, 3) Samuel Pökälä FIN 1:31:34, 4) Samuli Saarela FIN 1:31:41, 5) Davide Machado POR 1:35:01, 6) Tõnis Erm EST 1:35:13, 7) Beat Schaffner SUI 1:35:24, 8) Jussi Laurila FIN 1:35:37, 9) Jiři Hradil CZE 1:35:47, 10) Lauri Malsroos EST 1:36:56, 11) Clément Souvray FRA 1:37:21, 12) Bjarke Refslund DEN 1:38:10, 13) Giaime Origgi ITA 1:38:17, 14) Marek Pospíšek CZE 1:38:20, 15) Anton Foliforov RUS 1:38:24, 16) Maciej Gromadka POL 1:38:33, 17) Baptiste Fuchs FRA 1:38:36, 18) Mikchail Utkin RUS 1:38:46, 19) Kevin Haselsberger AUT 1:38:51, 20) Martin Ševčik CZE 1:39:26, 21) Yoann Garde FRA 1:39:33, 22) Pekka Niemi FIN 1:41:16, 23) Benjamin Midena FRA 1:41:36, 24) František Bogar CZE 1:41:40, 25) Beat Oklé SUI 1:41:58, 26) Michael Sommer DEN 1:42:10, 27) Steven Cusworth AUS 1:43:58, 28) Benjamin Michael GER 1:44:06, 29) Regimantas Kavaliauskas LTU 1:44:13, 30) Luca Dallavalle ITA 1:44:20, 31) Valeriy Gluhov RUS 1:44:53, 32) Jan Svoboda CZE 1:45:55, 33) Victor Korchagin RUS 1:46:11, 34) Hans Jørgen Kvåle NOR 1:48:08, 35) Stanimir Belomazhev BUL 1:48:13, 36) Mood Linus Karisson SWE 1:48:21, 37) Stéfane Toussaint FRA 1:48:34, 38) Jonas Wicky SUI 1:48:45, 39) Oskar Lund SWE 1:48:49, 40) Loïc Lonchampt FRA 1:49:21, 40) Christian Wüthrich SUI 1:49:21, 42) László Rózsa HUN 1:51:21, 43) Ian Nixon GBR 1:51:52, 44) Tobias Breitschädel AUT 1:52:04, 45) Štefan Šurgan SVK 1:54:50, 46) Radek Laciga CZE 1:55:16, 47) Šarūnas Dmukauskas LTU 1:55:44, 48) Mark Huster GER 1:56:08, 49) João Ferreira POR 1:56:32, 50) Miguel Angel Ramo Martín ESP 1:57:02, 51) Andrew Douglas GBR 1:59:14, 52) Andreas Rief AUT 1:59:57, 53) Munehiro Tada JPN 2:01:05, 54) Juuso Jutila FIN 2:02:38, 55) Albert Denny GER 2:04:18, Rasmus Søgaard DEN DSQ, Margus Hallik EST DSQ, Piero Turra ITA DSQ, Riccardo Rossetto ITA DSQ, Dmitry Kuzmin RUS DSQ.

Relay

Women

1) Finland 2:15:12 (Marika Hara, Ingrid Stengård, Susanna Laurila), 2) Switzerland 2:17:31 (Maja Rothweiler, Ursina Jäggi, Christine Schaffner-Räber), 3) Slovakia 2:26:02 (Daniela Trnovcová, Stanislava Fajtová, Hana Bajtošová), 4) Austria 2:27:48 (Sonja Zinkl, Marina Reiner, Michaela Gigon), 5) France 2:28:36 (Gaëlle Barlet, Madeleine Kammerer, Laure Coupat), 6) Czech Republic 2:28:45 (Marie Hrdinová, Marie Brezinová, Hana La Carbonara), 7) Denmark 2:29:46 (Nina Hoffmann, Cæcilie Christoffersen, Camilla Søgaard 8) Sweden 2:34:41 (Sanna Wallenborg, Fredrika Alvarsson, Cecilia Thomasson), 9) Russia 2:40:27 (Anastasiya Svir, Olga Vinogradova, Tatiana Repina), 10) Lithuania 2:44:58 (Vaida Reinartaitė, Ramune Arlauskienė, Roma Puisiene), 11) Italy 2:46:43 (Stella Varotti, Milena Cipriani, Laura Scaravonati), 12) Hungary 2:49:58 (Brigitta Kaufmann, Orsolya Marosffy, Anna Füzy), 13) Japan 3:01:25 (Naoko Kano, Mikiko Minagawa, Sakiko Miyauchi), 14) Great Britain 3:15:22 (Emily Benham, Pippa Archer, Steph Fountain), 15) Germany 3:29:48 (Lydia Jahn, Sylvia Thomas, Anke Dannowski), 16) United States 3:31:47 (Susan Grandjean, Abra McNair, Rebecca Jensen), Portugal DSQ (Tânia Covas Costa, Margarida Guerra, Rita Madaleno).

Men

1) Finland 2:16:04 (Pekka Niemi, Samuli Saarela, Jussi Laurila), 2) Russia 2:16:47 (Valeriy Gluhov, Ruslan Gritsan, Anton Foliforov), 3) Austria 2:17:06 (Bernhard Schachinger, Kevin Haselsberger, Tobias Breitschädel), 4) Czech Republic 2:20:00 (Radek Laciga, Martin Ševčik, Jan Svoboda), 5) France 2:24:13 (Stéfane Toussaint, Clément Souvray, Yoann Garde), 6) Switzerland 2:24:58 (Christian Wüthrich, Beat Oklé, Beat Schaffner), 7) Italy 2:31:53 (Piero Turra, Giaime Origgi, Luca Dallavalle), 8) Portugal 2:32:03 (João Ferreira, Carlos Simões, Davide Machado), 9) Australia 2:35:03 (Oscar Phillips, Ricky Thackray, Steven Cusworth), 10) Denmark 2:35:52 (Michael Sommer, Rasmus Søgaard, Bjarke Refslund), 11) Poland 2:39:34 (Maciej Gromadka, Bartosz Krzyśko, Sebastian Wojtynek), 12) Slovakia 2:39:45 (Michal Fraňo, Štefan Šurgan, Matúš Trnovec), 13) Spain 2:39:51 (Miguel Angel Ramo Martín, David Toll, Urtzi Iglesias), 14) Lithuania 2:40:01 (Regimantas Kavaliauskas, Egidijus Pilybas, Šarūnas Dmukauskas), 15) Hungary 2:42:59 (László Rózsa, Dániel Marosffy, Ádám Beőthy), 16) Sweden 2:45:26 (Mood Linus Karisson, Oskar Lund, Peter Alvarsson), 17) Great Britain 2:49:25 (Ian Nixon, Andrew Douglas, Edwyn Oliver-Evans), 18) Germany 2:53:13 (Benjamin Michael, Albert Denny, Mark Huster), 19) Estonia 2:53:53 (Lauri Malsroos, Margus Hallik, Tõnis Erm), 20) Japan 2:54:06 (Munehiro Tada, Kazushige Hatori, Tomoyuki Gengo), 21) Romania 2:58:21 (Zoltán Tóth, Simion Suciu, Tamás Bogya), 22) Croatia 3:31:38 (Vedran Berković, Nenad Lovrec, Igor Dorotic).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Junior World Orienteering Championships 2017
    9-16 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • Asian Junior and Youth Orienteering Championships 2017
    20-24 August 2017

  • Orienteering World Cup Round 3 2017
    24-28 August 2017

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation