World Military Orienteering Championships 2014

Gussing, Austria

cism_wmoc_2014_austria
24-30 August
Email: jgb19@bmlvs.gv.at
Website: http://www.cism-austria.at/20140824/index.html

Results

Middle

Women

1) Julia  Novikova RUS 26:34, 2) Sandra  Pauzaite LTU 26:52, 3) Galina  Vinogradova RUS 28:15, 4) Natalia  Efimova RUS 28:29, 5) Johanna  Bergman SWE 28:51, 6) Laura  Vike LAT 29:10, 7) Annika  Rihma EST 29:22, 8) Goril  Fristad NOR 29:27, 9) Fanny  Roche FRA 29:29, 10) Indre  Valaite LTU 29:34, 11) Laura  Joonas EST 29:37, 12) Hanna  Wisniewska POL 29:38, 13) Vesta  Ambrazaite LTU 30:21, 14) Kirti  Rebane EST 30:30, 15) Charlotte  Bouchet FRA 30:44, 16) Lauriane  Foulet-Moureau FRA 30:46, 16) Mojca  Flerin SLO 30:46, 18) Capucine  Vercellotti FRA 30:50, 19) Lea  Reime DEN 30:56, 20) Natalia  Naumova RUS 31:38, 21) Elmira  Moldasheva KAZ 31:43, 22) Gry  Granstedt NOR 31:55, 23) Gabriele  Keinaite LTU 32:49, 24) Mariya  Vlassova KAZ 32:56, 25) Hannah  Culberg Burgess USA 33:1, 26) Geke  Bakker NED 34:3, 27) Hanna  Kaipiainen FIN 34:48, 28) Elaine  Lenz BRA 35:0, 29) Miriam  Pasturiza BRA 35:51, 30) Helena  Pluymers BEL 36:13, 31) Stina  Granefelt SWE 36:19, 32) Sofia  Grawe SWE 36:33, 33) Astrid  Hadberg DEN 36:40, 34) Esmeralda  Ruiz Alonso ESP 36:48, 35) Sari  Suomalainen FIN 37:16, 36) Tania Maria  Jesus de Carvalho BRA 37:23, 37) Meri  Louhisola FIN 37:55, 38) Montserrat  Marinas Rojo ESP 38:18, 39) Linda  Schrader NED 38:51, 40) Mira  Scheir BEL 39:2, 41) Humeyra  Akkoc TUR 39:8, 42) Leticia  da Silva Sartori BRA 39:48, 43) Riana  Khassanova KAZ 39:57, 44) Sakire  Bilgin TUR 40:23, 45) Jenny Anreassen  Moe NOR 40:31, 46) Liesbeth  Van de Velde BEL 40:44, 47) Isabella  Toft DEN 40:50, 48) Andreea  Hepcal ROU 41:1, 49) Sengul  Uzen TUR 41:11, 50) Elif  Ates TUR 41:39, 51) Oana  Luchian ROU 43:5, 52) Marinela  Piringiu ROU 43:14, 53) Iuliana  Rusescu ROU 43:15, 54) Turk Lea  Hladky SLO 43:38, 55) Guro  Harstad NOR 44:42, 56) Maiya  Anderson USA 44:45, 57) Victoria Joan  Campbell USA 45:11, 58) Aurelie  Deschepper BEL 45:38, 59) Josmaira  Becerra Garcia VEN 45:47, 60) Soo Ji  Park KOR 45:55, 61) Louise  Borg SWE 46:4, 62) Su Kyung  Kim KOR 46:11, 63) Mijke  Mallekoote NED 46:23, 64) Esther  Arias Enero ESP 46:57, 65) Betsy Griselda  Bogarin Munoz VEN 48:26, 66) Tina  Zagorc SLO 48:55, 67) Virginia  DeBons USA 51:49, 68) Mona  Rasmussen DEN 52:57, 69) Ke  Xu CHN 54:7, 70) Le  Yang CHN 56:26, 71) Yaimar  Campos Romero VEN 57:4, 72) Changjiang  Liu CHN 58:12, 73) Michelle  Ascensao VEN 58:47, 74) Laura  Kusber GER 59:54, 75) Seok Hwa  Lee KOR 1:0:21, 76) Melanie  Gunther GER 1:4:34, 77) Mi Na  Kim KOR 1:16:59, Yan  Zhu CHN DSQ, Lidija  Hribar SLO DSQ

Men

1) Matthias  Kyburz SUI 27:19, 2) Gernot  Kerschbaumer AUT 27:59, 3) Fabian  Hertner SUI 28:14, 4) Florian  Howald SUI 28:29, 5) Andrey  Khramov RUS 28:30, 6) Timo  Sild EST 28:37, 7) Baptiste  Rollier SUI 28:40, 8) Valentin  Novikov RUS 28:48, 9) Tero  Fohr FIN 29:0, 10) Bartosz  Pawlak POL 29:4, 11) Frederic  Tranchand FRA 29:6, 12) Andreas  Kyburz SUI 29:7, 13) Dmitrii  Nakonechniy RUS 29:14, 14) Lauri  Sild EST 29:15, 15) Edgars  Bertuks LAT 29:24, 16) Wojciech  Kowalski POL 29:28, 17) Nicholas  Oskarsson NOR 29:46, 18) Raffael  Huber SUI 29:47, 19) Olli-Markus  Taivainen FIN 29:51, 20) Sander  Vaher EST 29:52, 21) Helmut  Gremmel AUT 30:12, 22) Anders  Tiltnes NOR 30:15, 23) Andreas  Rueedlinger SUI 30:34, 23) Michal  Olejnik POL 30:34, 25) Leonid  Novikov RUS 30:46, 26) Wojciech  Dwojak POL 30:52, 27) Paul Marius  Brabiescu ROU 31:0, 28) Vilius  Aleliunas LTU 31:17, 29) Kristo  Heinmann EST 31:18, 30) Jonas Vytautas  Gvildys LTU 31:29, 31) Marcin  Richert POL 31:38, 32) Donatas  Stulgys LTU 31:46, 33) Mateusz  Wenslaw POL 31:55, 34) Santeri  Sainio FIN 32:9, 35) Xander  Berger AUT 32:10, 36) Roman  Efimov RUS 32:11, 37) Christian  Wartbichler AUT 32:14, 38) Robert  Merl AUT 32:17, 39) Arturs  Paulins LAT 32:22, 40) Tamas  Bogya ROU 32:28, 41) Hans Gunnar  Omdal NOR 32:33, 42) Sami-Petteri  Juopperi FIN 32:40, 43) Juuso  Metsala FIN 32:46, 44) Kjetil  Okkenhaug NOR 32:48, 45) Markus  Lang AUT 32:49, 46) William  Bouvier FRA 32:50, 47) Ironir  Alberto Ev BRA 32:53, 47) Janis  Kums LAT 32:53, 49) Ulrik  Nielsen DEN 33:1, 50) Matthias  Reiner AUT 33:2, 51) Andris  Jubelis LAT 33:13, 52) Pierre  Boudet FRA 33:15, 53) Jim Oystein  Nybraten NOR 33:16, 53) Dmitriy  Maslovskiy RUS 33:16, 55) Miika  Kirmula FIN 33:23, 56) Harun  Isler TUR 33:27, 57) Anton  Lif SWE 33:30, 58) Leandro  Pereira Pasturiza BRA 33:34, 59) David  Rihtaric SLO 33:39, 60) Yann  Locatelli FRA 33:54, 61) Marcus  Wadell SWE 34:11, 62) Benjamin  Anciaux BEL 34:22, 62) Otto  Lundman SWE 34:22, 62) Artyom  Stepaschkin KAZ 34:22, 65) Vytautas  Beliunas LTU 34:25, 66) Igor  Daniel FRA 34:31, 67) Denis  Vlasov KAZ 34:33, 68) Cleber  Baratto Vidal BRA 34:41, 69) Jonas  Sommerstad Juveli NOR 34:47, 70) Per Harald  Havnen Johansen NOR 34:48, 71) Ozgur  Fettah TUR 34:51, 72) Mikko  Hoelsoe FIN 34:55, 73) Ciprian  Marian ROU 34:59, 74) Fabrice  Vannier FRA 35:5, 75) Jucelino  Alencar Karnikowski BRA 35:8, 76) Ahmet  Kacmaz TUR 35:9, 76) Ilyas  Avci TUR 35:9, 78) Engin  Pinar TUR 35:14, 79) Thomas  Jensen DEN 35:33, 80) Dejan  Popovic SRB 35:43, 81) Bart  Delobel BEL 35:46, 82) Fabio  Kuczkoski BRA 36:0, 83) Geert  Simkens BEL 36:2, 84) Zeljko  Coric SRB 36:4, 85) Milovan  Milic SRB 36:33, 86) Andreas  Mikkelsen Jensen DEN 36:37, 87) Hasan  Ayaz TUR 36:44, 88) Jose Manuel  Garcia Crespo ESP 36:57, 89) Tomy  Janssens BEL 37:7, 90) Conny  Forsberg SWE 37:34, 91) Angel  Rojas Aviles ESP 37:37, 92) Thomas  Johannesson SWE 37:43, 93) Andreas  Nikolausson SWE 37:55, 94) Santiago  Jimenez Molina ESP 38:2, 95) Bert  Bockx BEL 38:3, 96) Ionut Daniel  Durau ROU 38:14, 97) Pal  Skogtjarn SWE 38:19, 97) Janez  Pretnar SLO 38:19, 99) Aslan  Tokbajev KAZ 38:20, 100) Clemens  Roos NED 38:41, 101) Jo  Linten BEL 39:3, 102) George  Dumitrascu ROU 39:7, 103) Carlos  Urios Carcia ESP 39:9, 104) Tue  Strom Jensen DEN 39:12, 105) Sinisa  Savic SRB 39:15, 106) Ulrik  Staugaard DEN 39:22, 107) Slobodan  Ivkovic SRB 39:31, 108) Bjoern  Frieling GER 39:37, 109) Istvan  Sebestyen ROU 39:48, 110) Claudinei  Nitsch BRA 39:51, 111) Ovidiu  Mutiu ROU 40:10, 111) Christophe  Klein FRA 40:10, 114) Michel  Van Dongen NED 40:43, 115) Ruslan  Abapolov KAZ 40:50, 116) Joacy  Dantas de Araujo BRA 41:17, 117) Mindaugas  Stulgys LTU 41:19, 118) Klaus  Rehner GER 41:20, 119) Veli  Emre TUR 41:32, 120) Kevin  Culberg USA 42:5, 121) Francois  Van der Ouderaa BEL 42:7, 122) Rajko  Kracun SLO 42:19, 123) Denis  Kokelj SLO 42:26, 124) Sven  Karstadt GER 42:34, 125) Jian  Lu CHN 42:42, 126) Daniel  Heininger GER 42:54, 127) Nenad  Mitrovic SRB 42:55, 128) Jan  Moller DEN 43:31, 129) Miro  Salamun SLO 43:33, 131) Liam  Collins USA 44:23, 132) Jonathan  Campbell USA 44:27, 133) Carlos  Vera Guerrero ESP 44:28, 134) Pieter  Van Geldere NED 44:48, 135) Tasho  Terziev BUL 45:0, 136) Ke  Wang CHN 45:20, 137) Matej  Kostanjevec SLO 45:29, 138) Jes  Mose Jensen DEN 46:0, 139) Christoph  Freudenfeld GER 46:3, 141) Cesar Armando  Vega Rodriguez VEN 46:22, 143) Jae Woong  Kim KOR 47:0, 144) Klaus  Rehner GER 47:45, 145) Jie  Liu CHN 47:50, 146) Juntao  Wang CHN 47:59, 147) Leon  Kropivsek SLO 48:34, 148) Jonses Antonio  Romero VEN 48:46, 150) Manuel  Reichert GER 49:44, 152) Tony  Musone NED 50:4, 153) Luis Antonio  Prieto Machado VEN 50:7, 154) Sasa  Vojnovic SRB 50:51, 155) Oscar  Ramirez Zambrano VEN 51:26, 157) Seung Mook  Lee KOR 53:13, 158) Anne  Heikoop NED 53:25, 159) Yunfu  Dong CHN 55:5, 160) Gia  Khozrevanidze GEO 55:23, 161) Xiaogang  Jian CHN 56:10, 162) Wuyue  Liu CHN 56:18, 163) Robert  Kilian USA 58:38, 164) Gustavo  Cordero VEN 1:1:27, 165) Nathan  Dressel USA 1:2:37, 166) Jeremy  Debons USA 1:6:8, 167) Bryce  Livingston USA 1:6:37, 168) Byung Seok  Song KOR 1:7:36, 169) Beka  Guledani GEO 1:7:57, 170) Jurjen  Blokzijl NED 1:8:22, 171) Henn  Antson EST 1:9:8, 172) Vladimeri  Saltanov GEO 1:14:7, 173) Ji Heuk  Hong KOR 1:18:5, 174) Jonathan  Duran Aguilera VEN 1:21:22, 175) Stoyan  Asenov BUL 1:26:57, 176) Stefan  Nikolchev BUL 1:43:23, 177) Seok Jong  Kang KOR 1:53:8, Sang Min  Han KOR DSQ, Vakhtangi  Kopadze GEO DSQ, Won Ki  Kim KOR DSQ, Giorgi  Shenkenashvili GEO DSQ

Long

Women

1) Natalia  Efimova RUS 50:6, 2) Annika  Rihma EST 51:8, 3) Julia  Novikova RUS 52:28, 4) Galina  Vinogradova RUS 52:58, 5) Sandra  Pauzaite LTU 54:0, 6) Johanna  Bergman SWE 54:34, 7) Indre  Valaite LTU 56:38, 8) Laura  Vike LAT 57:38, 9) Sofia  Grawe SWE 58:12, 10) Charlotte  Bouchet FRA 59:19, 11) Fanny  Roche FRA 59:25, 12) Capucine  Vercellotti FRA 59:39, 13) Vesta  Ambrazaite LTU 1:0:17, 14) Mojca  Flerin SLO 1:0:38, 15) Meri  Louhisola FIN 1:1:2, 16) Laura  Joonas EST 1:2:7, 17) Kirti  Rebane EST 1:2:15, 18) Gry  Granstedt NOR 1:2:16, 19) Liesbeth  Van de Velde BEL 1:2:43, 20) Gabriele  Keinaite LTU 1:2:46, 21) Goril  Fristad NOR 1:3:3, 22) Mariya  Vlassova KAZ 1:3:24, 23) Natalia  Naumova RUS 1:4:15, 24) Lea  Reime DEN 1:5:16, 25) Helena  Pluymers BEL 1:5:29, 26) Andreea  Hepcal ROU 1:6:21, 27) Hanna  Wisniewska POL 1:6:33, 28) Elaine  Lenz BRA 1:7:1, 29) Elmira  Moldasheva KAZ 1:7:17, 30) Leticia  da Silva Sartori BRA 1:8:9, 31) Tania Maria  Jesus de Carvalho BRA 1:8:13, 32) Stina  Granefelt SWE 1:8:14, 33) Soo Ji  Park KOR 1:8:40, 34) Miriam  Pasturiza BRA 1:8:57, 35) Sengul  Uzen TUR 1:9:42, 35) Hannah  Culberg Burgess USA 1:9:42, 37) Hanna  Kaipiainen FIN 1:10:20, 38) Geke  Bakker NED 1:11:27, 39) Esmeralda  Ruiz Alonso ESP 1:13:2, 40) Esther  Arias Enero ESP 1:13:24, 41) Louise  Borg SWE 1:15:48, 42) Riana  Khassanova KAZ 1:16:19, 43) Isabella  Toft DEN 1:17:7, 44) Lidija  Hribar SLO 1:18:45, 45) Guro  Harstad NOR 1:18:55, 46) Michelle  Ascensao VEN 1:19:23, 47) Sakire  Bilgin TUR 1:19:55, 48) Astrid  Hadberg DEN 1:21:27, 49) Elif  Ates TUR 1:22:34, 50) Montserrat  Marinas Rojo ESP 1:23:30, 51) Jenny Anreassen  Moe NOR 1:24:19, 52) Maiya  Anderson USA 1:24:44, 53) Humeyra  Akkoc TUR 1:25:4, 54) Yan  Zhu CHN 1:26:29, 55) Iuliana  Rusescu ROU 1:26:43, 56) Mira  Scheir BEL 1:26:46, 57) Mona  Rasmussen DEN 1:27:53, 58) Linda  Schrader NED 1:28:31, 59) Aurelie  Deschepper BEL 1:28:58, 60) Tina  Zagorc SLO 1:29:34, 61) Marinela  Piringiu ROU 1:30:49, 62) Victoria Joan  Campbell USA 1:30:54, 63) Turk Lea  Hladky SLO 1:31:13, 64) Seok Hwa  Lee KOR 1:32:11, 65) Mijke  Mallekoote NED 1:32:39, 66) Melanie  Gunther GER 1:33:59, 67) Changjiang  Liu CHN 1:35:34, 68) Ke  Xu CHN 1:35:35, 69) Betsy Griselda  Bogarin Munoz VEN 1:39:1, 70) Yaimar  Campos Romero VEN 1:40:10, 71) Mi Na  Kim KOR 1:45:21, 72) Su Kyung  Kim KOR 1:46:46, 73) Oana  Luchian ROU 1:48:38, 74) Le  Yang CHN 1:50:44, 75) Virginia  DeBons USA 1:50:54, 76) Laura  Kusber GER 1:52:12, 77) Josmaira  Becerra Garcia VEN 2:1:5

Men

1) Matthias  Kyburz SUI 1:4:35, 2) Fabian  Hertner SUI 1:6:7, 3) Andrey  Khramov RUS 1:7:13, 4) Andreas  Kyburz SUI 1:7:44, 5) Florian  Howald SUI 1:8:48, 6) Baptiste  Rollier SUI 1:9:36, 7) Frederic  Tranchand FRA 1:9:45, 8) Valentin  Novikov RUS 1:10:8, 9) Jonas Vytautas  Gvildys LTU 1:10:22, 10) Gernot  Kerschbaumer AUT 1:10:29, 11) Bartosz  Pawlak POL 1:11:2, 12) Olli-Markus  Taivainen FIN 1:12:18, 13) Dmitrii  Nakonechniy RUS 1:12:20, 14) Robert  Merl AUT 1:12:25, 15) Timo  Sild EST 1:12:39, 16) Andreas  Rueedlinger SUI 1:13:0, 17) Leonid  Novikov RUS 1:13:12, 18) Andris  Jubelis LAT 1:13:37, 19) Edgars  Bertuks LAT 1:14:22, 20) Christian  Wartbichler AUT 1:14:32, 21) Helmut  Gremmel AUT 1:14:51, 22) Roman  Efimov RUS 1:14:54, 23) Donatas  Stulgys LTU 1:15:7, 24) Tero  Fohr FIN 1:15:22, 25) Nicholas  Oskarsson NOR 1:15:26, 26) Paul Marius  Brabiescu ROU 1:15:42, 27) Vilius  Aleliunas LTU 1:16:1, 28) Wojciech  Kowalski POL 1:16:2, 28) Mateusz  Wenslaw POL 1:16:2, 30) Markus  Lang AUT 1:16:20, 31) Raffael  Huber SUI 1:16:39, 32) Michal  Olejnik POL 1:16:53, 32) Arturs  Paulins LAT 1:16:53, 34) Kristo  Heinmann EST 1:16:55, 35) Lauri  Sild EST 1:17:5, 36) Juuso  Metsala FIN 1:17:17, 37) Wojciech  Dwojak POL 1:17:27, 38) David  Rihtaric SLO 1:17:48, 39) Ovidiu  Mutiu ROU 1:18:21, 40) Kjetil  Okkenhaug NOR 1:18:23, 41) Jim Oystein  Nybraten NOR 1:18:25, 42) Pal  Skogtjarn SWE 1:18:45, 43) Miika  Kirmula FIN 1:19:8, 44) Tamas  Bogya ROU 1:19:17, 45) Fabio  Kuczkoski BRA 1:19:37, 46) Sami-Petteri  Juopperi FIN 1:20:4, 47) Hans Gunnar  Omdal NOR 1:20:11, 48) Sander  Vaher EST 1:20:13, 49) Ahmet  Kacmaz TUR 1:20:17, 50) Leandro  Pereira Pasturiza BRA 1:20:58, 51) Xander  Berger AUT 1:20:59, 52) Janis  Kums LAT 1:21:2, 53) Ironir  Alberto Ev BRA 1:21:15, 54) Bart  Delobel BEL 1:21:30, 55) Vytautas  Beliunas LTU 1:21:31, 56) Yann  Locatelli FRA 1:21:36, 57) Marcin  Richert POL 1:21:44, 58) Francois  Van der Ouderaa BEL 1:21:58, 59) Otto  Lundman SWE 1:22:14, 60) Benjamin  Anciaux BEL 1:22:43, 61) Dmitriy  Maslovskiy RUS 1:23:51, 62) Harun  Isler TUR 1:24:7, 63) Ciprian  Marian ROU 1:24:10, 64) Jonas  Sommerstad Juveli NOR 1:24:16, 65) Jucelino  Alencar Karnikowski BRA 1:24:32, 66) Fabrice  Vannier FRA 1:24:41, 67) Pierre  Boudet FRA 1:25:11, 68) Santeri  Sainio FIN 1:25:13, 69) Conny  Forsberg SWE 1:26:6, 70) Janez  Pretnar SLO 1:26:10, 71) Matthias  Reiner AUT 1:26:11, 72) Geert  Simkens BEL 1:26:14, 73) Robert  Kilian USA 1:26:24, 74) Thomas  Jensen DEN 1:26:48, 75) Cleber  Baratto Vidal BRA 1:26:58, 76) William  Bouvier FRA 1:27:33, 77) Igor  Daniel FRA 1:28:11, 78) Istvan  Sebestyen ROU 1:28:18, 79) Ozgur  Fettah TUR 1:28:33, 80) Marcus  Wadell SWE 1:28:38, 81) Denis  Vlasov KAZ 1:28:52, 82) Jo  Linten BEL 1:29:0, 83) Dejan  Popovic SRB 1:29:10, 84) Sinisa  Savic SRB 1:29:13, 85) Veli  Emre TUR 1:29:21, 86) Mindaugas  Stulgys LTU 1:30:9, 87) Anton  Lif SWE 1:30:17, 88) Artyom  Stepaschkin KAZ 1:30:23, 89) Ilyas  Avci TUR 1:30:56, 90) Andreas  Mikkelsen Jensen DEN 1:31:46, 91) Mikko  Hoelsoe FIN 1:32:9, 92) Tomy  Janssens BEL 1:32:10, 93) Jose Manuel  Garcia Crespo ESP 1:32:41, 94) George  Dumitrascu ROU 1:32:45, 95) Santiago  Jimenez Molina ESP 1:33:14, 96) Ulrik  Staugaard DEN 1:33:36, 97) Hasan  Ayaz TUR 1:33:57, 98) Joacy  Dantas de Araujo BRA 1:34:6, 99) Thomas  Johannesson SWE 1:37:32, 100) Claudinei  Nitsch BRA 1:37:48, 101) Rajko  Kracun SLO 1:38:3, 102) Angel  Rojas Aviles ESP 1:38:5, 103) Carlos  Vera Guerrero ESP 1:38:15, 104) Engin  Pinar TUR 1:38:17, 105) Aslan  Tokbajev KAZ 1:38:23, 105) Denis  Kokelj SLO 1:38:23, 107) Tue  Strom Jensen DEN 1:38:26, 108) Tony  Musone NED 1:38:57, 109) Jonses Antonio  Romero VEN 1:39:15, 110) Christoph  Freudenfeld GER 1:39:52, 111) Zeljko  Coric SRB 1:40:50, 112) Yunfu  Dong CHN 1:41:35, 113) Ionut Daniel  Durau ROU 1:41:56, 114) Cesar Armando  Vega Rodriguez VEN 1:42:36, 115) Klaus  Rehner GER 1:43:2, 116) Bryce  Livingston USA 1:43:4, 117) Jan  Moller DEN 1:43:9, 118) Ruslan  Abapolov KAZ 1:44:2, 119) Pieter  Van Geldere NED 1:44:46, 120) Sasa  Vojnovic SRB 1:44:48, 121) Slobodan  Ivkovic SRB 1:46:48, 122) Bjoern  Frieling GER 1:47:41, 123) Carlos  Urios Carcia ESP 1:48:15, 124) Liam  Collins USA 1:48:27, 125) Leon  Kropivsek SLO 1:49:7, 126) Daniel  Heininger GER 1:49:20, 126) Michel  Van Dongen NED 1:49:20, 128) Christophe  Klein FRA 1:49:42, 129) Tasho  Terziev BUL 1:49:58, 130) Bert  Bockx BEL 1:51:35, 131) Matej  Kostanjevec SLO 1:52:8, 132) Won Ki  Kim KOR 1:52:9, 133) Sven  Karstadt GER 1:52:12, 134) Xiaogang  Jian CHN 1:52:54, 135) Oscar  Ramirez Zambrano VEN 1:55:39, 136) Ke  Wang CHN 1:57:23, 137) Jian  Lu CHN 1:58:36, 138) Jae Woong  Kim KOR 2:1:10, 139) Wuyue  Liu CHN 2:1:29, 140) Manuel  Reichert GER 2:1:34, 141) Jes  Mose Jensen DEN 2:1:48, 142) Ji Heuk  Hong KOR 2:3:19, 143) Byung Seok  Song KOR 2:3:48, 144) Jonathan  Campbell USA 2:5:33, 145) Kevin  Culberg USA 2:6:11, 146) Fabian  Janischowsky GER 2:7:4, 147) Miro  Salamun SLO 2:7:19, 148) Jonathan  Duran Aguilera VEN 2:9:52, 149) Nenad  Mitrovic SRB 2:12:2, 150) Gia  Khozrevanidze GEO 2:19:45, 151) Juntao  Wang CHN 2:20:54, 152) Sang Min  Han KOR 2:28:1, 153) Seung Mook  Lee KOR 2:29:21, 154) Henn  Antson EST 2:29:40, 155) Vakhtangi  Kopadze GEO 2:33:45, 156) Jeremy  Debons USA 2:41:32, 157) Vladimeri  Saltanov GEO 2:49:56, 158) Luis Antonio  Prieto Machado VEN 2:51:41, 159) Seok Jong  Kang KOR 3:16:12, 160) Stoyan  Asenov BUL 3:17:2, 161) Beka  Guledani GEO 3:19:34, Jie  Liu CHN DSQ, Nathan  Dressel USA DSQ, Clemens  Roos NED DSQ, Milovan  Milic SRB DSQ, Gustavo  Cordero VEN DSQ, Andreas  Nikolausson SWE DSQ, Jurjen  Blokzijl NED DSQ, Anne  Heikoop NED DSQ, Giorgi  Shenkenashvili GEO DSQ

Relay

Women

1) EST 1:11:46 (Rebane Kirti, Joonas Laura, Rihma Annika), 2) RUS 1:13:36 (Vinogradova Galina, Novikova Yulia, Efimova Natalia), 3) LTU 1:17:12 (Ambrazaite Vesta, Valaite Indre, Pauzaite Sandra), 4) FRA 1:18:38 (Vercellotti Capucine, Bouchet Charlotte, Roche Fanny), 5) KAZ 1:22:31 (Vlassova Mariya, Khassanova Riana, Moldasheva Elmira), 6) BRA 1:22:32 (Lenz Elaine, Pasturiza Mirian, Carvalho Tania), 7) NOR 1:29:13 (Fristad Goril, Harstad Guro, Granstedt Gry Emilie), 8) BEL 1:32:12 (Van De Velde Liesbeth, Pluymers Helena, Scheir Mira), 9) SWE 1:36:9 (Grawe Sofia, Bergman Johanna, Granefelt Stina), 10) DEN 1:43:51 (Reime Lea, Toft Isabella, Hadberg Astrid), 11) NED 1:44:32 (Bakker Geke, Mallekoote Mijke, Schrader Linda), 12) TUR 1:47:5 (Üzen Sengül, Bilgin Sakire, Akkoc Hümeyra), 13) ROU 1:54:9 (Boangiu-Rusescu Iuliana, Hepcal Andreea, Luchian Oana), 14) FIN 1:54:18 (Kaipiainen Hanna, Louhisola Meri, Riikonen Salla), 15) ESP 1:56:35 (Ruiz Alonso Esmeralda, Arias Enero Esther, Marinas Rojo Montserrat), 16) USA 2:2:19 (Anderson Maiya, Campbell Victoria Joan, Culberg Hannah), 17) CHN 2:25:41 (Xu Ke, Liu Changjiang, Zhu Yan), 18) KOR 2:45:49 (Park Soo Ji, Lee Seok Hwa, Kim Su Kyung), VEN DSQ (Ascensao Navarro Michelle, Campos Romero Yaimar, Becerra Garcia Josmaira), DSQ SLO (Flerin Mojca, Hribar Lidija, Zagorc Tina)

Men

1) SUI 1:24:19 (Kyburz Andreas, Hertner Fabian, Kyburz Matthias), 2) RUS 1:26:59 (Novikov Leonid, Novikov Valentin, Khramov Andrey), 3) EST 1:27:6 (Vaher Sander, Sild Lauri, Sild Timo), 4) AUT 1:27:35 (Merl Robert, Gremmel Helmut, Kerschbaumer Gernot), 5) POL 1:31:12 (Wenslaw Mateusz, Pawlak Bartosz, Kowalski Wojciech), 6) NOR 1:31:38 (Tiltnes Anders, Omdal Hans Gunnar, Oskarsson Nicholas), 7) LTU 1:31:42 (Aleliunas Vilius, Stulgys Donatas, Gvildys Jonas Vytautas), 8) FIN 1:31:45 (Taivainen Olli-Markus, Föhr Tero, Kirmula Miika), 9) LAT 1:32:47 (Jubelis Andris, Paulins Artürs, Bertuks Edgars), 10) ROU 1:38:35 (Brabiescu-Calinescu Paul, Mutiu Ovidiu, Bogya Tamas), 11) BEL 1:43:27 (Delobel Bart, Anciaux Benjamin, Simkens Geert), 12) SWE 1:47:42 (Lif Anton, Lundman Otto, Skogtjarn Pal), 13) FRA 1:47:50 (Locatelli Yann, Tranchand Frederic, Boudet Pierre), 14) TUR 1:49:58 (Kacmaz Ahmet, Pinar Engin, Fettah Özgür), 15) SLO 1:54:39 (Rihtaric David, Kokelj Denis, Pretnar Janez), 16) DEN 1:55:35 (Jensen Andreas M, Jensen Thomas, Nielsen Ulrik), 17) ESP 2:1:36 (Jimenez Molina Santiago, Garcia Crespo Jose Manuel, Rojas Aviles Manuel Angel), 18) KAZ 2:6:13 (Stepashkin Artyom, Tokbayev Aslan, Vlassov Denis), 19) NED 2:13:31 (Roos Clemens, Van Geldere Pieter, Van Dongen Michel), 20) CHN 2:17:0 (Wang Ke, Lu Jian, Dong Yunfu), 21) GER 2:17:25 (Freudenfeld Christoph, Frieling Björn, Rehner Klaus), 22) USA 2:19:3 (Kilian Robert, Campbell Jonathan, Culberg Kevin), 23) SRB 2:31:12 (Savic Sinisa, Vojnovic Sasa, Ivkovic Slobodan), 24) BUL 2:50:44 (Terziev Tasho, Asenov Stoyan, Nikolchev Stefan), 25) UAE 2:59:8 (Almazrouei Rashed, Alqaydi Ali, Alkaabi Salem), 26) GEO 3:18:31 (Khozrevanidze Gia, Guledani Beka, Kopadze Vakhtangi), 27) VEN 3:29:50 (Prieto Machado Luis, Cordero Consentino Gustavo, Duran Aguilera Jonathan), 28) KOR 3:54:24 (Han Sang Min, Song Byung Seok, Hong Ji Heuk), DSQ BRA (Ev Ironir Alberto, Kuczkoski Fabio, Pasturiza Leandro), DSQ SRB (Popovic Dejan, Coric Zelijko, Milic Milovan)

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation