CISM World Cadet Games 2014

Quito-Salinas, Ecuador

30 August – 5 September

Website: http://www.cismmilsport.org/portfolio/quito-salinas/

 

Results:

Long

Women

1) Kurbatova Alena RUS 44:18, 2) Taipe María ECU 49:36, 3) Alvear Karelyn ECU 57:23, 4) Prokhorova Anastasiya RUS 58:13, 5) Boytsova Mariya RUS 58:36, 6) Dávila Anabel ECU 59:31, 7) Lara Génesis Del Rocío ECU 1:4:3, 8) Araneda Catherine CHI 1:5:29, 9) Zepeda Evelyn CHI 1:11:20, 10) Litvintseva Anna RUS 1:12:4, 11) Varela Cedeño Scarletth Diorelvyesn VEN 1:16:49, 12) Faria Cunha De Jesus Mainã BRA 1:16:52, 13) Beal Paloma BRA 1:19:13, 14) Beltrán Hernández Paula Yulixacol COL 1:19:42, 15) Vásquez Mejía Paula Andrea COL 1:20:53, 16) Zúñiga Karina CHI 1:21:47, 17) Rodríguez Herrera Rosmelyn Yasvneanira VEN 1:24:26, 18) Pessoa De Araújo Débora BRA 1:25:7, 19) Campos Machado Patricia Lourdevsen VEN 1:31:48, 20) Hernández Guio Blanca Camila COL 1:33:21, 21) Gómez Paula ARG 1:35:3, 22) Penen Mariana URU 1:37:10, 23) Torres Macarena CHI 1:45:1, 24) Parada Torrealba María José VEN 1:47:42, 25) Hernández Jéssica URU 1:57:52, 26) Affonso Dos Santos Thais BRA 2:12:59, 27) Farías Aline URU 2:17:8, 28) Rivero Daniela Esther ARG 2:25:10, Olmedo Angela URU DSQ, García Merchán Laura COL DSQ, Varela Sabrina Noemí ARG DSQ, Miceli Tatiana Yanina ARG DSQ

Men

1) Medyantsev Vladimir RUS 51:11, 2) Medyantsev Aleksandr RUS 52:21, 3) Flores Marco ECU 52:23, 4) Chudinov Alexey RUS 53:23, 5) Anrango Oscar ECU 54:2, 6) Armijos Alex ECU 54:49, 7) Pandi Orlando ECU 55:10, 8) Sorokin Nikita RUS 55:44, 9) Ileri Ismail TUR 55:59, 10) Yeli Musa TUR 56:24, 11) Martínez Leonardo ECU 57:53, 12) Martynov Oleg RUS 59:30, 13) Bilgic Muhammet TUR 1:0:22, 14) Cunalata Henry ECU 1:1:59, 15) Rastebin Andrey RUS 1:2:9, 16) Cansever Burak TUR 1:4:55, 17) Sankari Matias FIN 1:4:57, 18) López Marcelo CHI 1:5:23, 19) Dos Santos Faria Erico Vinicius BRA 1:7:38, 20) Goncalves William Junio BRA 1:8:10, 21) Rodríguez Casas Luis Sebastián COL 1:8:21, 22) Silva Dos Santos Carlos Henriqubera BRA 1:8:55, 23) Cesmeliler Murat TUR 1:9:4, 24) Sponchiado Oliveira Lucas BRA 1:9:23, 25) Pintos Fernando URU 1:15:18, 26) Koishybayev Sultan KAZ 1:17:48, 27) Silva Diego URU 1:18:0, 28) Gazizov Samat KAZ 1:18:59, 29) González Álvarez Andrés Mauricciol COL 1:20:42, 30) Rachildes Pinto Fabio BRA 1:21:53, 31) Korelov Vitaliy KAZ 1:22:16, 32) Ferreira Belandria Darwin Dumavren VEN 1:22:57, 33) Al-Mohannadi Nawaf QAT 1:23:22, 34) De Los Santos Eduardo URU 1:24:38, 35) Muñoz Eduardo CHI 1:25:42, 36) Yessimkhan Daniyar KAZ 1:25:43, 37) Tique Nivia Juan David COL 1:25:50, 38) Medina Useche Ricard José VEN 1:26:52, 39) Barria Alen CHI 1:27:1, 40) Tejada Velázquez Nicolas Jesús ARG 1:27:18, 41) Navia Joaqui Edinson David COL 1:30:10, 42) Buchori Muhammad INA 1:30:17, 43) Romero Matías Emmanuel ARG 1:31:29, 44) Ramírez Ignacio CHI 1:32:24, 45) Contreras Zerpa Nino José VEN 1:34:32, 46) Martínez Vera Tobias Marcelo ARG 1:39:28, 47) Benítez Juan URU 1:42:59, 48) Torres Plaza Xandro Fernando VEN 1:44:27, 49) Rojas Rubio Jaime Orlando VEN 1:45:17, 50) Vásquez Rafael CHI 1:46:17, 51) Rabindra INA 1:46:59, 52) Fritz Michael CHI 1:48:55, 53) Gómez Richard URU 1:52:59, 54) Al-Mannai Juma QAT 2:5:44, 55) Zagi Wakhidu Muhammad INA 2:11:3, 56) Ruiz Martín Gabriel ARG 2:11:36, 57) González Álvarez Daniel Felipe COL 2:16:37, 58) Scasso Lucas Emmanuel ARG 2:22:33, 59) Al-Jehani Mohammed Ali QAT 2:27:50, 60) Vargas Pérez Brayan Steven COL 2:41:25, 61) Camara Rodríguez Rodrigo Ismael ARG 3:49:55, Al-Ahbabi Abdulla QAT DSQ, Martino Silvio URU DSQ, Smagulov Nurtas KAZ DSQ, Rojas Gutiérrez Oscar Eduardo VEN DSQ, Al-Kuwari Rashed Jassim QAT DSQ, Blese De Paula Ryan BRA DSQ, Al-Abdulla Salem QAT DSQ, Serikkhan Sungkar KAZ DSQ

Middle

Women

1) Dávila Anabel ECU 25:30, 2) Taipe María ECU 29:50, 3) Alvear Karelyn ECU 30:59, 4) Beal Paloma BRA 32:48, 5) Kurbatova Alena RUS 34:2, 6) Boytsova Mariya RUS 36:28, 7) Faria Cunha De Jesus Mainã BRA 36:44, 8) Lara Génesis Del Rocío ECU 37:17, 9) Penen Mariana URU 44:45, 10) Litvintseva Anna RUS 45:11, 11) Pessoa De Araújo Débora BRA 47:47, 12) Beltrán Hernández Paula Yulixa COL 49:18, 13) Prokhorova Anastasiya RUS 52:20, 14) Vásquez Mejía Paula Andrea COL 53:15, 15) Varela Cedeño Scarletth Diorelys VEN 55:4, 16) Araneda Catherine CHI 55:19, 17) Olmedo Angela URU 1:0:57, 18) Zepeda Evelyn CHI 1:2:8, 19) García Merchán Laura COL 1:2:48, 20) Rodríguez Herrera Rosmelyn Yasnaira VEN 1:6:21, 21) Farías Aline URU 1:8:53, 22) Zúñiga Karina CHI 1:10:28, 23) Hernández Guio Blanca Camila COL 1:11:59, 24) Hernández Jéssica URU 1:13:23, 25) Parada Torrealba María José VEN 1:14:10, 26) Torres Macarena CHI 1:21:37, 27) Gómez Paula ARG 1:44:55, 28) Rivero Daniela Esther ARG 1:57:51, 29) Affonso Dos Santos Thais BRA 2:0:40, Campos Machado Patricia Lourdes VEN DSQ, Varela Sabrina Noemí ARG DSQ, Miceli Tatiana Yanina ARG DSQ

Men

1) Chudinov Alexey RUS 24:4, 2) Anrango Oscar ECU 24:42, 3) Medyantsev Vladimir RUS 26:0, 4) Pandi Orlando ECU 27:11, 5) Sankari Matias FIN 27:15, 6) Sorokin Nikita RUS 27:38, 7) Ileri Ismail TUR 27:51, 8) Flores Marco ECU 28:56, 9) Blese De Paula Ryan BRA 29:24, 10) Armijos Alex ECU 29:33, 11) Goncalves William Junio BRA 30:9, 12) Medyantsev Aleksandr RUS 30:30, 13) Cansever Burak TUR 30:32, 14) Gazizov Samat KAZ 30:33, 15) Martynov Oleg RUS 30:39, 16) Bilgic Muhammet TUR 30:58, 17) Yeli Musa TUR 31:24, 18) Vargas Pérez Brayan Steven COL 31:35, 19) Rachildes Pinto Fabio BRA 32:26, 20) Sponchiado Oliveira Lucas BRA 32:43, 21) Rastebin Andrey RUS 32:57, 22) López Marcelo CHI 33:39, 23) Martínez Leonardo ECU 33:40, 24) Cesmeliler Murat TUR 33:42, 25) Martino Silvio URU 35:3, 26) Cunalata Henry ECU 35:15, 27) Rojas Gutiérrez Oscar Eduardo VEN 35:15, 28) Serikkhan Sungkar KAZ 36:0, 29) González Álvarez Daniel Felipe COL 36:9, 30) Barria Alen CHI 36:10, 31) Vásquez Rafael CHI 36:11, 32) Smagulov Nurtas KAZ 36:22, 33) Ferreira Belandria Darwin Dumar VEN 36:23, 34) Fritz Michael CHI 36:26, 35) Koishybayev Sultan KAZ 36:29, 36) Gómez Richard URU 36:59, 37) De Los Santos Eduardo URU 37:59, 38) Ramírez Ignacio CHI 38:12, 39) Silva Dos Santos Carlos Henrique BRA 38:41, 40) Navia Joaqui Edinson David COL 38:55, 41) Torres Plaza Xandro Fernando VEN 39:3, 42) Zagi Wakhidu Muhammad INA 39:37, 43) Medina Useche Ricard José VEN 39:50, 44) González Álvarez Andrés Mauricio COL 40:8, 45) Muñoz Eduardo CHI 41:27, 46) Camara Rodríguez Rodrigo Ismael ARG 41:27, 47) Rojas Rubio Jaime Orlando VEN 41:36, 48) Scasso Lucas Emmanuel ARG 43:59, 49) Tejada Velázquez Nicolas Jesús ARG 44:35, 50) Benítez Juan URU 46:3, 51) Yessimkhan Daniyar KAZ 46:27, 52) Rodríguez Casas Luis Sebastián COL 46:40, 53) Al-Mannai Juma QAT 49:15, 54) Ruiz Martín Gabriel ARG 49:56, 55) Tique Nivia Juan David COL 51:44, 56) Alajmi Fahad KWT 53:3, 57) Al-Mohannadi Nawaf QAT 54:54, 58) Romero Matías Emmanuel ARG 55:38, 59) Buchori Muhammad INA 56:27, 60) Rabindra INA 1:3:45, 61) Pintos Fernando URU 1:4:51, 62) Al-Ahbabi Abdulla QAT 1:30:50, 63) Alawadhi Abdulaziz KWT 1:43:5, 64) Kandari Ali KWT 1:56:54, Silva Diego URU DSQ, Dos Santos Faria Erico Vinicius BRA DSQ, Al-Jehani Mohammed Ali QAT DSQ, Contreras Zerpa Nino José VEN DSQ, Al-Kuwari Rashed Jassim QAT DSQ, Al-Abdulla Salem QAT DSQ, Martínez Vera Tobias Marcelo ARG DSQ, Korelov Vitaliy KAZ DSQ, Alidrees Abdullah KWT DSQ, Alboloshi Abdullah KWT DSQ, Alanazi Khalifah KWT DSQ

Relay

Women

1) RUS 0:53:10 ( Anastasiya Prokhorova , Maria Boitsova , Alena Kurbatova ), 2) ECU 0:54:21 ( Anabel Dávila Molina , Karelyn Alvear Izquierdo , María Fernanda Taipe Oviedo ), 3) COL 1:9:26 ( Paula Yulixa Beltrán Hernández , Blanca Camila Hernández Guio , Paula Andrea Vásquez Mejía ), 4) CHI 1:17:56 ( Evelyn Zepeda Navarete , Karina Zúñiga Rojas , Catherine Araneda Alvarez ), 5) URU 1:23:32 ( Aline Farías , Jéssica Hernández , Mariana Penen ), 6) VEN 1:41:36 ( Rosmelyn Yasnaira Rodríguez Herrera, Scarletth Diorelys Varela Cedeño , Patricia Lourdes Campos Machado ), 7) ARG 1:42:46 ( Daniela Esther Rivero , Tatiana Yanina Miceli , Paula Gómez ), BRA DSQ ( Mainã Faria Cunha De Jesus , Débora Pessoa De Araújo , Paloma Beal )

Men

1) RUS 1 0:57:7 ( Alexander Medyantcev , Alexey Chudinov , Vladimir Medyantcev ), 2) ECU 2 0:58:18 ( Leonardo Martínez Redroban , Henry Cunalata Paredes , Marco Flores Hidalgo ), 3) TUR 1 1:2:27 ( Burak Cansever , Musa Yeli , Ismail Ileri ), 4) KAZ 1 1:4:57 ( Sultan Koishybayev , Nurtas Smagulov , Vitaliy Korelov ), 5) BRA 2 1:6:26 ( Fabio Rachildes Pinto , Ryan Blese De Paula , Erico Vinicius Dos Santos Faria ), 6) CHI 1 1:10:41 ( Ignacio Ramírez Aravena , Alen Barria Recadarrem , Marcelo López Baha Monde ), 7) COL 1 1:13:55 ( Edinson David Navia Joaqui , Juan David Tique Nivia , Daniel Felipe González Álvarez ), 8) ARG 1 1:23:28 ( Matías Emmanuel Romero , Lucas Emmanuel Scasso , Nicolas Jesús Tejada Velázquez ), 9) URU 2 1:25:2 ( Juan Benítez , Eduardo De Los Santos , Diego Silva ), 10) QAT 1 1:30:20 ( Juma Al-Mannai , Nawaf Al-Mohannadi , Mohammed Ali Al-Jehani ), INA 1 DSQ ( Rabindra , Muhammad Buchori , Muhammad Zagi Wakhidu ), VEN 1 DSQ ( Nino José Contreras Zerpa , Oscar Eduardo Rojas Gutiérrez , Rojas Rubio Jaime ), KWT 1 DSQ ( Abdulaziz Al Awadhi , Abdullah Al Boloshi , Fahad Al Ajmi)

 

 

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation