Junior World Ski Orienteering Championships 2014

Polva district, Estonia

mm logo_small
18-23 February
Email: skio2014@orienteerumine.ee
Website: www.orienteerumine.ee/skio2014/
IOF Senior Event Adviser:
Per Frost (SWE)
Bulletin 2

Results

Sprint

Women

1) Liubov Balandina RUS 18:28, 2) Frida Sandberg SWE 19:51, 3) Isabel Salen SWE 20:06, 4) Ellen Sarenmark SWE 20:52, 5) Iuliia Borodulina RUS 21:00, 6) Evelina Wickbom SWE 21:20, 7) Sanna Pusa FIN 21:26, 8) Liisa Sassi-Pakkila FIN 21:28, 9) Mariia Petrushko RUS 21:42, 10) Mirka Suutari FIN 21:44, 11) Helena Lundkvist SWE 21:45, 12) Ragnhild Hjermstad NOR 21:46, 13) Evine Westli Andersen NOR 21:57, 14) Suvi Oikarinen FIN 22:14, 15) Laura Diener SUI 22:32, 16) Iuliia Semenova RUS 23:00, 17) Alice Ventura ITA 23:49, 18) Elizaveta Moiseenko RUS 24:04, 19) Asem Nazyrova KAZ 24:24, 20) Kaisa Sander EST 24:58, 21) Alina Khusnutdinova RUS 25:09, 22) Jogvile Susinskaite LTU 25:17, 23) Silvia Luup EST 25:47, 24) Liga Valdmane LAT 25:48, 25) Lia Patscheider ITA 26:14, 26) Algirda Zaliauskaite LTU 26:57, 27) Margret Zimmermann EST 27:01, 28) Marianne Haug EST 27:24, 29) Dovile Makselyte LTU 27:45, 30) Antoaneta Dyaksova BUL 27:47, 31) Laura Leiboma LAT 27:59, 32) Kristiine Aluvee EST 28:03, 33) Gertrud Aarna EST 28:11, 34) Lisa Pacher AUT 28:29, 35) Stefania Corradini ITA 30:21, 36) Noora Räisänen FIN 32:28, 37) Vaiva Laurutyte LTU 33:17, Hanna Eriksson SWE DSQ, Oona Valkonen FIN DSQ.

Men

1) Sergey Shalin RUS 17:13, 2) Jyri Uusitalo FIN 17:56, 3) Sixten Walheim SWE 18:15, 4) Simon Fors SWE 18:31, 5) Misa Tuomala FIN 18:36, 6) Sergey Gorlanov RUS 18:37, 7) Joonas Ahola FIN 19:08, 7) Jørgen Madslien NOR 19:08, 9) Santeri Aikio FIN 19:10, 10) Oskar Sandberg SWE 19:33, 11) Bjørnar Kvåle NOR 19:41, 12) Andres Saal EST 19:42, 13) Jonatan Höjlind SWE 19:45, 13) Samuli Schroderus FIN 19:45, 15) Aleksi Karppinen FIN 19:52, 16) Stepan Zhukov RUS 20:06, 17) Nauris Raize LAT 20:10, 18) Petr Horvat CZE 20:26, 19) Maksim Volokhov RUS 20:55, 20) Elias Molnvik NOR 20:56, 21) Øyvind Wiggen NOR 20:57, 22) Filip Salen SWE 21:06, 23) Stepan Mudrak CZE 21:10, 24) Vootele Jagomägi EST 21:13, 25) Giordano Slanzi ITA 21:14, 26) Andreas Sølberg NOR 21:16, 27) Rimmo Rõõm EST 21:25, 28) Iaromir Vychegzhanin RUS 21:46, 29) Janis Baunis LAT 21:58, 30) Anders Vedin SWE 22:16, 31) Mathias Peter AUT 22:18, 32) Ivan Kulikov RUS 22:28, 33) Ivan Mykkhaylovyn UKR 22:55, 34) Philipp Mair ITA 23:09, 35) Dmitriy Adamovich KAZ 23:14, 36) Veiko Vinkel EST 23:27, 37) Samuele Canella ITA 23:41, 38) Vaclav Snuparek CZE 23:51, 39) Reigo Teervalt EST 23:56, 40) Janek Piirisild EST 24:14, 41) Atis Heinols LAT 24:20, 42) Aidas Zigilejus LTU 24:31, 43) Jonas Madslien Bakken NOR 24:55, 44) Andrey Bykou BLR 25:03, 45) Valentin Gigler AUT 25:06, 46) Yaroslav Koshovyy UKR 25:19, 47) Adrian Wickert AUT 25:26, 48) Andrey Kryvasheyeu BLR 25:27, 49) Heorhii Romanov UKR 25:33, 50) Iliya Tsonkov BUL 27:19, 51) Vojtech Matus CZE 27:46, 52) Colin Vavra GER 28:23, Matthias Groell AUT DSQ.

Middle

Women

1) Frida Sandberg SWE 29:17, 2) Isabel Salen SWE 30:16, 3) Suvi Oikarinen FIN 30:31, 4) Iuliia Borodulina RUS 30:40, 5) Evelina Wickbom SWE 32:01, 6) Elizaveta Moiseenko RUS 34:02, 7) Evine Westli Andersen NOR 34:28, 8) Mariia Petrushko RUS 35:03, 9) Mirka Suutari FIN 35:07, 10) Liubov Balandina RUS 35:28, 11) Liisa Sassi-Pakkila FIN 35:46, 12) Oona Valkonen FIN 35:59, 13) Asem Nazyrova KAZ 36:13, 14) Hanna Eriksson SWE 37:05, 15) Alina Khusnutdinova RUS 38:03, 16) Jogvile Susinskaite LTU 38:08, 17) Sanna Pusa FIN 38:16, 18) Ellen Sarenmark SWE 38:18, 19) Dovile Makselyte LTU 38:21, 20) Laura Diener SUI 39:14, 21) Silvia Luup EST 39:39, 22) Stefania Corradini ITA 40:20, 23) Iuliia Semenova RUS 40:23, 24) Algirda Zaliauskaite LTU 40:48, 25) Alice Ventura ITA 41:12, 26) Liga Valdmane LAT 41:15, 27) Lia Patscheider ITA 42:53, 28) Helena Lundkvist SWE 43:54, 29) Vaiva Laurutyte LTU 45:22, 30) Marianne Haug EST 45:55, 31) Lisa Pacher AUT 46:02, 32) Kristiine Aluvee EST 46:45, 33) Mariethe-Piret Niglas EST 48:30, 34) Kaisa Sander EST 50:41, 35) Ragnhild Hjermstad NOR 51:47, 36) Antoaneta Dyaksova BUL 57:57, 37) Laura Leiboma LAT 58:13, Gertrud Aarna EST DSQ, Noora Räisänen FIN DSQ.

Men

1) Jonas Madslien Bakken NOR 26:07, 2) Aleksi Karppinen FIN 26:56, 3) Sergey Gorlanov RUS 27:35, 4) Sergey Shalin RUS 28:26, 5) Jyri Uusitalo FIN 28:41, 6) Bjørnar Kvåle NOR 29:14, 7) Maksim Volokhov RUS 29:20, 8) Elias Molnvik NOR 29:22, 9) Ivan Kulikov RUS 29:27, 10) Sixten Walheim SWE 29:41, 11) Filip Salen SWE 29:50, 12) Oskar Sandberg SWE 30:17, 13) Andreas Sølberg NOR 30:26, 14) Andres Saal EST 30:29, 15) Øyvind Wiggen NOR 30:47, 16) Jørgen Madslien NOR 30:49, 17) Simon Fors SWE 30:54, 18) Joonas Ahola FIN 31:42, 19) Petr Horvat CZE 32:29, 20) Janis Baunis LAT 32:38, 21) Samuli Schroderus FIN 32:45, 22) Maxim Dmitriev RUS 33:10, 23) Ivan Mykkhaylovyn UKR 33:30, 24) Stepan Zhukov RUS 34:06, 24) Jonatan Höjlind SWE 34:06, 26) Aidas Zigilejus LTU 34:14, 27) Vaclav Snuparek CZE 34:23, 28) Misa Tuomala FIN 34:47, 29) Emils Henrijs Taube LAT 34:53, 30) Matthias Groell AUT 35:00, 31) Stepan Mudrak CZE 35:03, 32) Giordano Slanzi ITA 36:15, 33) Anders Vedin SWE 36:32, 34) Dmitriy Adamovich KAZ 36:36, 35) Yaroslav Koshovyy UKR 36:58, 36) Mathias Peter AUT 37:04, 37) Vootele Jagomägi EST 37:17, 38) Rimmo Rõõm EST 37:31, 39) Nauris Raize LAT 37:40, 40) Samuele Canella ITA 37:56, 41) Veiko Vinkel EST 39:34, 42) Janek Piirisild EST 40:07, 43) Valentin Gigler AUT 40:42, 44) Philipp Mair ITA 40:47, 45) Atis Heinols LAT 40:57, 46) Heorhii Romanov UKR 42:51, 47) Andrey Kryvasheyeu BLR 43:02, 48) Andrey Bykou BLR 43:32, 49) Iliya Tsonkov BUL 45:01, 50) Reigo Teervalt EST 48:10, 51) Vojtech Matus CZE 51:09, 52) Colin Vavra GER 1:06:52, Santeri Aikio FIN DSQ.

Long distance

Women

1) Evelina Wickbom SWE 51:00, 2) Frida Sandberg SWE 52:11, 3) Liubov Balandina RUS 52:13, 4) Hanna Eriksson SWE 53:55, 5) Suvi Oikarinen FIN 54:00, 6) Liisa Sassi-Pakkila FIN 54:02, 7) Isabel Salen SWE 54:02, 8) Evine Westli Andersen NOR 54:05, 9) Oona Valkonen FIN 55:25, 10) Sanna Pusa FIN 56:33, 11) Mirka Suutari FIN 56:40, 12) Asem Nazyrova KAZ 56:47, 13) Ragnhild Hjermstad NOR 56:55, 14) Mariia Petrushko RUS 57:44, 15) Elizaveta Moiseenko RUS 59:25, 16) Lia Patscheider ITA 1:01:14, 17) Helena Lundkvist SWE 1:01:15, 18) Noora Räisänen FIN 1:01:16, 19) Alina Khusnutdinova RUS 1:01:27, 20) Ellen Sarenmark SWE 1:01:46, 21) Gertrud Aarna EST 1:01:56, 22) Silvia Luup EST 1:02:00, 23) Vaiva Laurutyte LTU 1:02:04, 24) Laura Diener SUI 1:02:11, 25) Antoaneta Dyaksova BUL 1:02:15, 26) Daria Kobzarenko RUS 1:03:03, 27) Jogvile Susinskaite LTU 1:03:14, 28) Algirda Zaliauskaite LTU 1:03:36, 29) Kaisa Sander EST 1:04:02, 30) Marianne Haug EST 1:04:03, 31) Dovile Makselyte LTU 1:05:42, 32) Margret Zimmermann EST 1:11:00, 33) Stefania Corradini ITA 1:13:22, 34) Lisa Pacher AUT 1:16:06, 35) Alice Ventura ITA 1:18:33, 36) Laura Leiboma LAT 1:19:13, 37) Mariethe-Piret Niglas EST 1:20:01, Iuliia Borodulina RUS DSQ, Liga Valdmane LAT DSQ.

Men

1) Misa Tuomala FIN 54:38, 2) Sergey Gorlanov RUS 54:41, 3) Nauris Raize LAT 54:48, 4) Bjørnar Kvåle NOR 54:57, 5) Jørgen Madslien NOR 55:09, 6) Santeri Aikio FIN 55:12, 7) Jyri Uusitalo FIN 56:18, 8) Maksim Volokhov RUS 56:20, 9) Simon Fors SWE 56:21, 10) Joonas Ahola FIN 56:34, 11) Aleksi Karppinen FIN 57:22, 12) Sixten Walheim SWE 57:27, 13) Iaromir Vychegzhanin RUS 57:27, 14) Ivan Kulikov RUS 57:28, 15) Samuli Schroderus FIN 57:49, 16) Andreas Sølberg NOR 57:55, 17) Andres Saal EST 59:22, 18) Oskar Sandberg SWE 59:35, 19) Vootele Jagomägi EST 1:02:04, 20) Petr Horvat CZE 1:02:04, 21) Jonas Madslien Bakken NOR 1:02:10, 22) Giordano Slanzi ITA 1:02:12, 23) Elias Molnvik NOR 1:03:51, 24) Jonatan Höjlind SWE 1:04:28, 25) Maxim Dmitriev RUS 1:04:54, 26) Rimmo Rõõm EST 1:05:51, 27) Matthias Groell AUT 1:06:08, 28) Dmitriy Adamovich KAZ 1:06:49, 29) Samuele Canella ITA 1:07:28, 30) Heorhii Romanov UKR 1:08:15, 31) Filip Salen SWE 1:09:10, 32) Stepan Mudrak CZE 1:09:27, 33) Vaclav Snuparek CZE 1:13:12, 34) Andrey Bykou BLR 1:13:13, 35) Yaroslav Koshovyy UKR 1:13:14, 36) Mathias Peter AUT 1:14:14, 37) Atis Heinols LAT 1:15:06, 38) Anders Vedin SWE 1:15:08, 39) Andrey Kryvasheyeu BLR 1:15:21, 40) Veiko Vinkel EST 1:15:27, 41) Janek Piirisild EST 1:21:10, 42) Reigo Teervalt EST 1:24:00, 43) Valentin Gigler AUT 1:24:08, 44) Vojtech Matus CZE 1:24:18, 45) Colin Vavra GER 1:24:19, 46) Iliya Tsonkov BUL 1:39:05, Aidas Zigilejus LTU DSQ, Sergey Shalin RUS DSQ, Øyvind Wiggen NOR DSQ, Janis Baunis LAT DSQ, Ivan Mykkhaylovyn UKR DSQ, Philipp Mair ITA DSQ.

Relay

Women

1) Sweden 02:08:49 (Evelina Wickbom, Isabel Salen, Frida Sandberg), 2) Russia 02:13:37 (Mariia Petrushko, Iuliia Borodulina, Liubov Balandina), 3) Finland 02:16:54 (Liisa Sassi-Pakkila, Sanna Pusa, Suvi Oikarinen), 4) Italy 02:42:18 (Stefania Corradini, Alice Ventura, Lia Patscheider), 5) Estonia 02:47:03 (Gertrud Aarna, Silvia Luup, Marianne Haug), 6) Norway 02:49:38 (Ragnhild Hjermstad, Tiril Ruud Braaten, Evine Westli Andersen), 7) Switzerland 02:52:56 (Laura Diener, Lea Widmer, Riina Jordi), 8) Lithuania 02:55:39 (Jogvile Susinskaite, Algirda Zaliauskaite, Dovile Makselyte), 9) Austria 03:40:46 (Lisa Pacher, Antonia Erhart, Lisa Krimbacher), Latvia DSQ (Liga Valdmane, Vilma Alberinga, Laura Leiboma).

Men

1) Finland 02:03:51 (Misa Tuomala, Santeri Aikio, Jyri Uusitalo), 2) Russia 02:11:47 (Ivan Kulikov, Stepan Zhukov, Maxim Dmitriev), 3) Norway 02:13:34 (Elias Molnvik, Øyvind Wiggen, Andreas Sølberg), 4) Sweden 02:21:39 (Simon Fors, Filip Salen, Sixten Walheim), 5) Czech Republic 02:24:34 (Vaclav Snuparek, Stepan Mudrak, Petr Horvat), 6) Latvia 02:27:50 (Janis Baunis, Nauris Raize, Emils Henrijs Taube), 7) Estonia 02:29:23 (Vootele Jagomägi, Rimmo Rõõm, Andres Saal), 8) Italy 02:38:13 (Francesco Corradini, Samuele Canella, Giordano Slanzi), 9) Austria 02:49:36 (Matthias Groell, Mathias Peter, Adrian Wickert), 10) Belarus 02:57:53 (Andrey Kryvasheyeu, Aliaksandr Razhkou, Andrey Bykou), 11) Ukraine 03:37:09 (Ivan Mykkhaylovyn, Yaroslav Koshovyy, Heorhii Romanov).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation