World University Orienteering Championships 2014

Olomouc, Czech Republic

12-17 August
Website: www.wuoc2014.cz

 

Results

Long

Women

1) Goeril  Roenning Sund NOR 1:8:6, 2) Bettina  Aebi SUI 1:12:29, 3) Jana  Knapova CZE 1:12:52, 4) Ingjerd  Myhre NOR 1:13:4, 5) Ursula  Kadan AUT 1:14:25, 6) Saara  Norrgrann FIN 1:15:1, 7) Elena  Roos SUI 1:15:27, 8) Lilian  Forsgren SWE 1:15:42, 11) Anastasiya  Neverova RUS 1:16:4, 9) Helena  Karlsson SWE 1:16:31, 10) Sari  Nurmela FIN 1:16:36, 12) Adelka  Indrakova CZE 1:17:7, 13) Anna  Forsberg SWE 1:17:23, 14) Anna  Bachman SWE 1:17:32, 15) Anette  Baklid NOR 1:17:58, 16) Anastasia  Potapenko RUS 1:18:3, 17) Linn  Hokholt NOR 1:18:4, 18) Emily  Kemp CAN 1:18:5, 19) Franziska  Dorig SUI 1:18:29, 20) Marjo  Liikanen FIN 1:18:56, 21) Regina  Bertoti HUN 1:19:17, 22) Eva  Kabathova CZE 1:19:21, 23) Kirsi  Nurmi FIN 1:19:31, 24) Martina  Seiterle SUI 1:20:6, 25) Denisa  Kosova CZE 1:20:7, 26) Laura  Robertson NZL 1:20:14, 27) Fanni  Gyurko HUN 1:20:26, 28) Alicia  Gil Sanchez ESP 1:20:32, 29) Darya  Krasilnikova RUS 1:21:17, 30) Charlotte  Watson GBR 1:21:21, 31) Lucy  Butt GBR 1:22:1, 32) Carlotta  Scalet ITA 1:23:35, 33) Ewa  Gwozdz POL 1:24:48, 34) Sigrid  Ruul EST 1:25:6, 35) Kristina  Ivanova BUL 1:25:24, 36) Lauriane  Beauvisage FRA 1:26:5, 37) Anja  Arbter AUT 1:26:54, 38) Tatiana  Bevza RUS 1:27:3, 39) Vesta  Ambrazaite LTU 1:27:7, 40) Julia  Bauer AUT 1:27:37, 41) Kerstin  Uiboupin EST 1:28:15, 42) Marina  Garcia Castro ESP 1:28:47, 43) Katalin  Rusvai HUN 1:28:49, 44) Adrienne  Brandi ITA 1:28:58, 45) Ajda  Flasker SLO 1:29:35, 46) Emilie  Backscheider FRA 1:29:42, 47) Rebecca  Harding GBR 1:29:51, 48) Vanda  Zsigmond HUN 1:30:58, 49) Lucia  Curzio ITA 1:31:5, 50) Renee  Beveridge NZL 1:31:31, 51) Viola  Zagonel ITA 1:31:35, 53) Milda  Radzivonaite LTU 1:32:3, 52) Alison  Campbell USA 1:32:7, 54) Elina  Svilpe LAT 1:34:39, 54) Rhona  McMillan GBR 1:34:39, 56) Xiaojie  Dai CHN 1:35:22, 57) Krystal  Neumann AUS 1:36:48, 58) Violeta  Feliciano Sanjuan ESP 1:37:15, 59) Gudrun  Englmaier AUT 1:38:14, 60) Maya  Nedyalkova BUL 1:38:51, 61) Tessa  Ramsden NZL 1:39:7, 62) Monika  Gotcaityte LTU 1:39:11, 63) Tori  Borish USA 1:40:1, 64) Olena  Postelniak UKR 1:40:27, 65) Andra Cecilia  Anghel ROU 1:40:41, 66) Adina  Popescu ROU 1:41:4, 67) Khrystina  Bogomiagkova UKR 1:42:18, 68) Indre  Maciuleviciute LTU 1:43:43, 69) Liliana  Gotseva BUL 1:45:1, 70) Lauren  Gillis AUS 1:46:9, 71) Belinda  Lawford AUS 1:46:17, 72) Khrystsina  Yakubkina BLR 1:47:5, 73) Hanna  Rudakouskaya BLR 1:47:49, 74) Maika  Moriya JPN 1:50:5, 75) Tori  Owen CAN 1:50:8, 76) Bridget  Anderson AUS 1:50:9, 77) Mie  Takahashi JPN 1:54:5, 78) Aine  McCann IRL 1:57:49, 79) Ayako  Watanabe JPN 1:59:4, 80) Carmen  Patino Deniz ESP 2:0:5, 81) Qianqian  Xiao CHN 2:0:13, 82) Triin  Aedmae EST 2:1:42, 83) Mckenzie  Hudgins USA 2:6:1, 84) Risa  Sunada JPN 2:10:48, 85) Wing Hay  Yu HKG 2:16:26, Rosalind  Hussey IRL DSQ

Men

1) Frederic  Tranchand FRA 1:19:14, 2) Matthias  Kyburz SUI 1:21:3, 3) Andreas  Kyburz SUI 1:22:3, 4) Rassmus  Andersson SWE 1:24:18, 5) Thomas  Natvig Arstad NOR 1:25:45, 6) Oskar  Sjoberg SWE 1:26:13, 8) Jan  Petrzela CZE 1:27:3, 7) Raffael  Huber SUI 1:27:6, 9) Michal  Krajcik SVK 1:28:35, 10) Stepan  Kodeda CZE 1:29:0, 11) Adam  Chromy CZE 1:29:33, 12) Jo  Forseth Indgaard NOR 1:29:43, 12) Piotr  Parfianowicz POL 1:29:43, 14) Soeren  Loesch GER 1:29:45, 15) Johnathon  Crickmore GBR 1:30:6, 16) Roberto  Dallavalle ITA 1:30:8, 17) Bjarne  Friedrichs GER 1:30:13, 18) Kaspar  Hagler SUI 1:30:17, 19) Nicholas  Oskarsson NOR 1:30:34, 20) Pavel  Kubat CZE 1:30:43, 21) Otto  Simosas FIN 1:30:59, 22) Aron  Bako HUN 1:31:25, 23) Gene  Beveridge NZL 1:31:32, 24) Erik  Nilsson Simkovics AUT 1:31:53, 25) Johan  Hogstrand SWE 1:32:13, 26) Antonio  Martinez Perez ESP 1:33:22, 27) Einari  Heinaro FIN 1:33:41, 28) Mate  Baumholczer HUN 1:33:57, 29) Alan  Cherry GBR 1:35:42, 30) Andris  Jubelis LAT 1:36:26, 30) Sebastian  Inderst ITA 1:36:26, 32) Hakon  Jarvis Westergard NOR 1:36:39, 33) Serge  Fedatsenka BLR 1:36:52, 34) Toni  Saari FIN 1:36:54, 35) stefan  Ringer SVK 1:37:36, 36) Olivier  Blanc-Tranchant FRA 1:37:44, 37) Matthias  Kretzschmar GER 1:37:49, 38) Krisztian  Liszka HUN 1:37:51, 39) Grigor  Karaivanov BUL 1:37:57, 40) Theo  Fleurent FRA 1:38:6, 41) Nikita  Stepanov RUS 1:38:41, 42) Ivan  Potylitsyn RUS 1:38:43, 43) Christian  Pfeifer AUT 1:38:55, 45) Erik  Ivarsson Sandberg SWE 1:39:1, 47) Mikko  Huhtinen FIN 1:39:3, 44) Matthew  Ogden NZL 1:39:4, 46) Levente  Tugyi HUN 1:39:25, 48) Bryan  Keely AUS 1:40:52, 49) Stanimir  Belomazhev BUL 1:41:32, 50) Franz  Glaner AUT 1:41:49, 51) Paul  Luetzkendorf GER 1:42:7, 52) Daniel  Barkasz ROU 1:42:8, 53) Maciej  Hewelt POL 1:42:19, 54) Vasili  Straltsou BLR 1:42:27, 55) Celestin  Crespin FRA 1:43:2, 56) Mutsuki  Matsushita JPN 1:43:19, 57) Tomoki  Hosokawa JPN 1:44:1, 58) Jourdan  Harvey NZL 1:44:42, 59) Henrik  Sulz AUT 1:45:11, 60) Miroslav  Papuga SVK 1:45:35, 61) Tonis  Laugesaar EST 1:47:4, 62) Samuele  Curzio ITA 1:48:1, 63) Giacomo  Zagonel ITA 1:48:18, 64) Andrew  Barnett AUS 1:48:32, 65) Viktoras  Staisiunas LTU 1:48:57, 66) Eric  Kemp CAN 1:49:12, 67) VitaliI  Hychko UKR 1:49:39, 68) Conor  Short IRL 1:51:47, 69) Graeme  Rennie CAN 1:51:56, 70) Murray  Scown AUS 1:52:19, 71) Ricardo  Garcia Dengra ESP 1:52:44, 72) Eoin  McCullough IRL 1:53:2, 73) Valentin  Gorodetskiy RUS 1:53:27, 74) Sergiu  Fala MDA 1:58:9, 75) Oleksiy  Savchenko UKR 2:0:14, 76) Khyusein  Kekhayov BUL 2:1:43, 77) Ruairi  Short IRL 2:3:31, 78) Todd  Neve AUS 2:6:18, 79) Roman  Ciobanu MDA 2:6:43, 80) Naoya  Togami JPN 2:9:37, 81) Andrej  Borstnik SLO 2:11:4, 82) Yuki  Takahashi JPN 2:13:37, 83) Jiangming  Tan CHN 2:14:5, 84) James  OKeefe USA 2:19:47, 85) Charles  Whitaker USA 2:22:17, 86) Hans  Sitarz USA 2:32:44, 87) Jacob  Grant USA 2:44:54, 88) Junliang  Lin CHN 3:0:23, 89) Kaijun  Mai CHN 3:1:3, Chi Kin  Man HKG DSQ, David  Schorah GBR DSQ, Vladyslav  Rusenchik UKR DSQ, Luis Enrique  Nogueira de La Muela ESP DSQ, William  Gardner GBR DSQ, Sergey  Dobrynin RUS DSQ, Colm  Moran IRL DSQ, Andrei  Bezdiga MDA DSQ

Sprint

Women

1) Karolin  Ohlsson SWE 14:9, 2) Anastasia  Denisova BLR 14:29, 3) Elena  Roos SUI 14:39, 4) Julia  Gross SUI 14:43, 5) Lina  Strand SWE 14:45, 6) Ingjerd  Myhre NOR 14:51, 7) Iveta  Sistkova CZE 15:12, 8) Adelka  Indrakova CZE 15:14, 9) Isia  Basset FRA 15:17, 10) Vendula  Horcickova CZE 15:23, 11) Laura  Robertson NZL 15:24, 12) Emma  Johansson NOR 15:29, 13) Evely  Kaasiku EST 15:45, 14) Helena  Karlsson SWE 15:46.1, 15) Miia  Niittynen FIN 15:46.8, 16) Sarina  Jenzer SUI 15:59.5, 17) Kristina  Ivanova BUL 15:59.9, 18) Fanni  Gyurko HUN 16:8, 19) Linn  Hokholt NOR 16:12, 20) Kine  Hallan Steiwer NOR 16:27, 21) Marina  Garcia Castro ESP 16:27.5, 22) Anna  Forsberg SWE 16:29, 23) Martina  Seiterle SUI 16:35, 24) Lea  Vercellotti FRA 16:38, 25) Carlotta  Scalet ITA 16:48, 26) Adrienne  Brandi ITA 16:53, 27) Maya  Nedyalkova BUL 16:55.8, 28) Denisa  Kosova CZE 16:55.9, 29) Maija  Sianoja FIN 16:56, 30) Khrystina  Bogomiagkova UKR 17:7, 31) Regina  Bertoti HUN 17:19, 31) Lauriane  Beauvisage FRA 17:19, 33) Viola  Zagonel ITA 17:19.9, 34) Malgorzata  Szeliga POL 17:23, 35) Lucia  Curzio ITA 17:24, 36) Tori  Borish USA 17:27, 37) Tamsin  Moran GBR 17:33, 38) Olena  Postelniak UKR 17:34, 39) Renee  Beveridge NZL 17:35, 40) Kirsi  Nurmi FIN 17:40, 41) Fang  Ba CHN 17:50, 42) Kirstin  Maxwell GBR 18:4, 43) Alison  Campbell USA 18:12, 44) Katalin  Rusvai HUN 18:29, 45) Qianqian  Xiao CHN 18:30, 46) Rhona  McMillan GBR 18:31, 47) Tori  Owen CAN 18:36, 48) Ewa  Gwozdz POL 18:38, 49) Paulina  Faron POL 18:44, 50) Darya  Krasilnikova RUS 18:46, 51) Maren  Herrgesell AUT 18:48, 52) Rosalind  Hussey IRL 18:50, 52) Olga  Khoroshilova RUS 18:50, 54) Ajda  Flasker SLO 18:52, 55) Vesta  Ambrazaite LTU 18:54, 56) Belinda  Lawford AUS 18:54.8, 57) Bridget  Anderson AUS 18:57, 58) Xiaojie  Dai CHN 19:0, 59) Filomena  Kovacs HUN 19:1, 60) Triin  Aedmae EST 19:17, 61) Tessa  Ramsden NZL 19:21, 62) Tatiana  Bevza RUS 19:30, 63) Agata  Stankiewicz POL 19:37, 64) Alicia  Gil Sanchez ESP 19:39, 65) Lauren  Gillis AUS 20:0, 66) Adina  Popescu ROU 20:2, 67) Julia  Bauer AUT 20:16, 68) Carmen  Patino Deniz ESP 20:18, 69) Barbora  Pijakova SVK 20:25, 70) Anzhalika  Barsukova BLR 20:28, 71) Krystal  Neumann AUS 20:37, 72) Katarina  Papugova SVK 20:54, 73) Gudrun  Englmaier AUT 21:8, 74) Risa  Sunada JPN 21:10, 75) Lisa  Pacher AUT 21:11, 76) Kristina  Ugrayova SVK 21:19, 77) Liliana  Gotseva BUL 21:23, 78) Andra Cecilia  Anghel ROU 21:32, 79) Indre  Maciuleviciute LTU 22:16, 80) Adele  Puusalu EST 22:37, 81) Hanna  Rudakouskaya BLR 22:51, 82) Monika  Gotcaityte LTU 23:4, 83) Khrystsina  Yakubkina BLR 25:1, 84) Milda  Radzivonaite LTU 26:2, 85) Maika  Moriya JPN 34:8, 86) Mckenzie  Hudgins USA 35:28, Perrine  Obstetar FRA DSQ, Violeta  Feliciano Sanjuan ESP DSQ, Azusa  Yanagawa JPN DSQ, Aleksandra  Voytova RUS DSQ, Elina  Svilpe LAT DSQ

Men

1) Martin  Hubmann SUI 14:13, 1) Matthias  Kyburz SUI 14:13, 3) Frederic  Tranchand FRA 14:16, 4) Andreas  Kyburz SUI 14:33, 5) Vojtech  Kral CZE 14:35, 6) Severi  Kymalainen FIN 14:47, 7) Stepan  Kodeda CZE 14:52, 8) Otto  Simosas FIN 14:54, 9) Lucas  Basset FRA 15:1, 10) Milos  Nykodym CZE 15:2, 11) Kristian  Jones GBR 15:4, 12) Johnathon  Crickmore GBR 15:11, 13) Pavel  Kubat CZE 15:15, 14) Albin  Ridefelt SWE 15:21, 15) Antonio  Martinez Perez ESP 15:25.2, 16) Bjorn  Ekeberg NOR 15:25.8, 17) Gaute  Hallan Steiwer NOR 15:32, 18) Alain  Denzler SUI 15:35, 19) Peter  Hodkinson GBR 15:37, 20) Arturs  Paulins LAT 15:40, 21) Mikko  Huhtinen FIN 15:45, 22) Johan  Hogstrand SWE 15:46, 23) Gleb  Tikhonov RUS 15:49, 24) Levente  Tugyi HUN 15:55, 25) Roberto  Dallavalle ITA 15:57.6, 26) Soeren  Riechers GER 15:57.9, 27) Franz  Glaner AUT 15:59, 28) Wolfgang  Siegert AUT 16:1, 29) Andreu  Blanes Reig ESP 16:7, 30) Ivan  Sirakov BUL 16:10, 31) Sergey  Dobrynin RUS 16:12, 32) Andris  Jubelis LAT 16:22, 33) Nicholas  Oskarsson NOR 16:25, 34) Bryan  Keely AUS 16:26, 35) Grigor  Karaivanov BUL 16:28, 36) Jens  Wangdahl SWE 16:31, 37) Matthias  Kretzschmar GER 16:32, 38) Gene  Beveridge NZL 16:34, 39) Piotr  Parfianowicz POL 16:36, 40) Christoph  Prunsche GER 16:40, 41) Kuba  Dragowski POL 16:54, 42) Hirokazu  Osaki JPN 16:57, 43) Yoichi  Shimbo JPN 16:59, 44) Damian  Konotopetz CAN 17:0, 45) Sebastian  Inderst ITA 17:1, 46) Remi  Dubois FRA 17:2, 47) Simion  Suciu ROU 17:5, 48) Artjoms  Rekunenko LAT 17:7, 49) Conor  Short IRL 17:13, 50) stefan  Ringer SVK 17:13.6, 51) Serge  Fedatsenka BLR 17:14, 52) Eoin  McCullough IRL 17:16.6, 53) Daniel  Barkasz ROU 17:16.9, 54) William  Gardner GBR 17:17, 55) Marton  Mets HUN 17:19, 56) Ats  Sonajalg EST 17:21, 57) Lukas  Scharnagl AUT 17:28, 58) Justas  Misiunas LTU 17:40, 59) VitaliI  Hychko UKR 17:43, 60) Nikita  Stepanov RUS 17:46, 61) Andrey  Ukhvanov RUS 17:47, 62) Paul  Luetzkendorf GER 17:52, 63) Krisztian  Liszka HUN 17:53, 64) Hao  He CHN 17:54, 65) Viktoras  Staisiunas LTU 17:55, 66) Khyusein  Kekhayov BUL 17:55.6, 67) Toby  Scott NZL 17:56, 68) Tomas  Musinsky CZE 18:0, 69) Henrik  Sulz AUT 18:2, 70) Jourdan  Harvey NZL 18:3, 71) Todd  Neve AUS 18:5, 72) Lauri  Tammemae EST 18:10, 73) Murray  Scown AUS 18:14, 74) Mutsuki  Matsushita JPN 18:15, 75) Oleksiy  Savchenko UKR 18:20, 76) Sergiu  Fala MDA 18:25, 77) Vladyslav  Rusenchik UKR 18:41, 78) Ricardo  Garcia Dengra ESP 18:50, 79) Peter  Mizur SVK 18:53, 80) Graeme  Rennie CAN 19:4, 81) Maciej  Hewelt POL 19:6, 82) Celestin  Crespin FRA 19:8, 83) Jiangming  Tan CHN 19:10, 84) Naoya  Togami JPN 19:18, 85) Abel  Sulyok HUN 19:23, 86) Junliang  Lin CHN 19:25, 87) Samuele  Curzio ITA 19:36, 88) Roman  Ciobanu MDA 19:42, 89) Charles  Whitaker USA 19:49, 90) Chi Kin  Man HKG 20:0, 91) Andrew  Barnett AUS 20:11, 92) Andrei  Bezdiga MDA 20:21, 93) James  OKeefe USA 20:39, 94) Giacomo  Zagonel ITA 20:44, 95) Andrej  Borstnik SLO 20:47, 96) Kaijun  Mai CHN 21:9, 97) Miroslav  Papuga SVK 21:24, 98) Jacob  Grant USA 22:33, 99) Hans  Sitarz USA 23:58, Oskar  Sjoberg SWE DSQ, Karolis  Lazdauskas LTU DSQ, Vasili  Straltsou BLR DSQ

Middle

Women

1) Jenzer Sarina SUI 30:48, 2) Šístková Iveta CZE 31:36, 3) Sund Goril Ronning NOR 31:42, 3) Vercellotti Lea FRA 31:42, 5) Kemp Emily Kathryn CAN 31:47, 6) Ohlsson Karolin SWE 31:57, 7) Knapová Jana CZE 32:10, 7) Horčičková Vendula CZE 32:10, 9) Strand Lina SWE 32:25, 10) Denisova Anastasia BLR 32:27, 11) Johanssen Emma Mathilda NOR 32:56, 12) Aebi Bettina SUI 33:33, 13) Bachman Anna SWE 33:41, 14) Neverova Anastasiia RUS 33:44, 15) Liikanen Marjo FIN 33:45, 16) Steiwer Kine Hallan NOR 33:48, 17) Butt Lucy Jane GBR 33:54, 18) Nurmela Sari FIN 33:57, 19) Sianoja Maija FIN 34:8, 20) Niittynen Miia FIN 34:33, 21) Basset Isia FRA 34:40, 21) Gross Julia SUI 34:40, 23) Obstetar Perrine FRA 34:43, 24) Forsgren Lilian SWE 34:44, 25) Svilpe Elina LAT 35:3, 26) Potapenko Anastasiia RUS 35:23, 27) Dörig Franziska SUI 35:42, 28) Robertson Laura NZL 35:43, 29) Kabáthová Eva CZE 35:44, 30) Gwozdz Ewa POL 35:49, 31) Kadan Ursula AUT 35:50, 32) Kaasiku Evely EST 36:26, 33) Bogomiagkova Khrystyna UKR 36:42, 34) Scalet Carlotta ITA 36:47, 35) Backscheider Emilie FRA 36:50, 36) Ruul Sigrid EST 37:2, 37) Baklid Anette NOR 37:21, 38) Watson Charlotte Barbara GBR 37:29, 39) Szeliga Malgorzata POL 37:45, 40) Zsigmond Vanda HUN 37:46, 41) Voitova Aleksandra RUS 37:54, 42) Radzivonaite Milda LTU 38:23, 43) Kovács Filoména HUN 38:32, 44) Postelniak Olena UKR 38:35, 45) Arbter Anja AUT 39:3, 46) Flašker Ajda SLO 39:5, 47) Uiboupin Kerstin EST 39:10, 48) Curzio Lucia ITA 39:26, 49) Gil Sanchez Alicia ESP 39:40, 50) Patiňo Deniz Carmen ESP 39:47, 51) Bertóti Regina HUN 39:48, 52) Neumann Krystal AUS 39:53, 53) Campbell Alison USA 40:3, 54) Zagonel Viola ITA 40:23, 55) Khoroshilova Olga RUS 40:30, 56) Papugová Katarina SVK 40:35, 57) Stankiewicz Agata POL 40:40, 58) Beveridge Renee NZL 40:42, 59) Faron Paulina POL 40:50, 60) Gotseva Liliana BUL 40:50, 61) Maciuleviciute Indre LTU 41:38, 62) Moran Tamsin Alice GBR 41:40, 63) Popescu Adina Monica ROU 41:56, 64) Brandi Adrienne ITA 42:3, 65) García Castro Marina ESP 42:11, 66) Krajcikova Kristina SVK 42:43, 67) Lawford Belinda AUS 43:18, 68) Ramsden Tessa NZL 43:40, 69) Herrgesell Maren AUT 44:16, 70) Anderson Bridget AUS 44:22, 71) Ivanova Kristina BUL 44:33, 72) Ambrazaite Vesta LTU 45:2, 73) Harding Rebecca Frances GBR 45:19, 74) Borish Victoria USA 45:25, 75) Rudakouskaya Hanna BLR 45:29, 76) Takahashi Mie JPN 45:35, 77) Miyakawa Saho JPN 45:38, 78) Feliciano Sanjuan Violeta ESP 45:55, 79) Hussey Rosalind IRL 46:6, 80) Gotcaityte Monika LTU 46:23, 81) Gillis Lauren AUS 46:57, 82) Yakubkina Khrystsina BLR 47:41, 83) Owen Victoria Susan CAN 47:52, 84) Pacher Lisa AUT 48:41, 85) Dai Xiaojie CHN 48:43, 86) Nedyalkova Maya BUL 48:53, 87) Rusvai Katalin HUN 49:1, 88) McCann Áine IRL 51:5, 89) Anghel Andra Cecilia ROU 52:21, 90) Pijáková Barbora SVK 54:53, 91) Watanabe Ayako JPN 58:49, 92) Yanagawa Azusa JPN 58:50, 93) Hudgins McKenzie USA 1:0:17, 94) Puusalu Adele EST 1:1:56, 95) Ba Fang CHN 1:12:19, 96) Xiao Qianqian CHN 1:19:43, Barsukova Anzhalika BLR DSQ

Men

1) Ridefelt Albin SWE 31:44, 2) Basset Lucas FRA 32:20, 3) Petržela Jan CZE 32:32, 4) Andersson Rassmus SWE 32:38, 5) Král Vojtěch CZE 32:41, 6) Huber Raffael SUI 33:5, 7) Portin Frederic FIN 33:9, 7) Kymäläinen Severi FIN 33:9, 9) Hubmann Martin SUI 33:13, 10) Ekeberg Bjorn NOR 33:33, 11) Nykodým Miloš CZE 33:58, 12) Parfianowicz Piotr POL 34:1, 13) Wängdal Jens SWE 34:3, 14) Friedrichs Bjarne GER 34:14, 15) Krajcik Michal SVK 34:38, 16) Blanc-Tranchant Olivier FRA 34:43, 17) Arstad Thomas Natvig NOR 34:55, 18) Heinaro Einari FIN 34:59, 19) Steiwer Gaute Hallan NOR 35:9, 20) Indgaard Jo Forseth NOR 35:12, 21) Barkasz Daniel ROU 35:24, 22) Fedatsenka Siarhei BLR 35:36, 22) Hodkinson Peter James GBR 35:36, 24) Denzler Alain SUI 35:38, 25) Chromý Adam CZE 35:49, 26) Ogden Matthew NZL 35:53, 27) Jones Kristian Mark GBR 36:20, 28) Tikhonov Gleb RUS 36:21, 29) Jubelis Andris LAT 36:23, 30) Martínez Pérez Antonio ESP 36:25, 31) Beveridge Gene NZL 36:27, 32) Blanes Reig Andreu ESP 36:33, 33) Nilsson Simkovics Erik AUT 36:41, 34) Baumholczer Máté HUN 36:47, 35) Paulins Arturs LAT 37:9, 36) Tammemäe Lauri EST 37:14, 36) Zagonel Giacomo ITA 37:14, 38) Belomazhev Stanimir BUL 37:15, 39) Cherry Alan George GBR 37:20, 40) Hewelt Maciej POL 37:23, 41) Bakó Áron HUN 37:30, 42) Ivarsson-Sandberg Erik SWE 37:31, 43) Sirakov Ivan BUL 37:53, 44) Keely Bryan AUS 37:57, 45) Dubois Remi FRA 38:1, 46) Lützkendorf Paul GER 38:5, 47) Fleurent Theo FRA 38:12, 48) Dallavalle Roberto ITA 38:15, 49) Suciu Simion ROU 38:25, 50) Short Conor IRL 38:41, 51) Franko David SVK 38:48, 52) Straltsou Vasili BLR 38:50, 53) Konotopetz Damian Michael CAN 38:59, 54) Lazdauskas Karolis LTU 39:1, 55) Potylitcyn Ivan RUS 39:6, 55) Ciobanu Roman MDA 39:6, 57) Prunsche Christoph GER 39:22, 57) Nogueira De La Muela Luis ESP 39:22, 59) Pfeifer Christian AUT 39:25, 60) Scown Murray AUS 39:45, 61) Laugesaar Tönis EST 39:49, 62) Dragowski Kuba POL 40:21, 63) Osaki Hirokazu JPN 40:27, 64) Musinsky Tomas SVK 40:30, 65) Ukhvanov Andrei RUS 40:32, 66) Inderst Sebastian ITA 40:47, 67) Scott Toby NZL 40:58, 68) Scharnagl Lukas AUT 41:18, 69) Misiunas Justas LTU 41:36, 70) Saari Toni FIN 41:52, 71) Hychko Vitalii UKR 41:59, 72) Fala Sergiu MDA 42:0, 73) Harvey Jourdan NZL 42:1, 74) Gorodetskiy Valentin RUS 42:2, 75) Rekunenko Artjoms LAT 42:15, 76) Rennie Graeme Jeffrey CAN 42:36, 77) Siegert Wolfgang AUT 42:43, 78) Hägler Kaspar SUI 42:56, 79) Karaivanov Grigor BUL 43:4, 80) Shimbo Yoichi JPN 43:7, 81) Neve Todd AUS 43:20, 82) Kemp Eric Lawrence CAN 43:47, 83) Mets Márton HUN 44:15, 84) Barbone Giacomo USA 44:48, 85) Sulyok Ábel HUN 45:5, 86) Hosokawa Tomoki JPN 45:12, 87) Curzio Samuele ITA 45:25, 88) Rusenchyk Vladyslav UKR 45:34, 88) Schorah David James GBR 45:34, 90) García Dengra Ricardo ESP 45:38, 91) Short Ruairi IRL 45:43, 92) Mizur Peter SVK 47:11, 93) Borštnik Andrej SLO 48:54, 94) Sönajalg Ats EST 49:35, 95) Riechers Sören GER 49:59, 96) Lin Junliang CHN 50:20, 97) He Hao CHN 50:43, 98) Bezdiga Andrei MDA 51:8, 99) McCullough Eoin IRL 51:46, 100) Barnett Andrew AUS 51:54, 101) Takahashi Yuki JPN 53:51, 102) Tan Jiangming CHN 55:28, 103) Whitaker Charles USA 58:10, 104) Kehayov Hyusein BUL 58:58, 105) Savchenko Oleksii UKR 59:26, 106) Sitarz Hans USA 1:2:3, 107) Man Chi Kin HKG 1:4:58, 108) Mai Kaijun CHN 1:5:20, 109) O’Keefe James USA 1:6:59, Staišiunas Viktroras LTU DSQ

Relay

Women

1) SWE 1:31:29 (Forsgren Lilian, Karlsson Helena, Strand Lina), 2) CZE 1:31:44 (Horčičková Vendula, Knapová Jana, Šístková Iveta), 3) FIN 1:32:38 (Niittynen Miia, Nurmi Kirsi, Sianoja Maija), 4) SUI 1:33:31 (Aebi Bettina, Gross Julia, Jenzer Sarina), 5) NOR 1:34:16 (Myhre Ingjerd, Johanssen Emma Mathilda, Sund Goril Ronning), 6) RUS 1:34:46 (Voitova Aleksandra, Potapenk Anastasiia, Neverova Anastasiia), 7) FRA 1:39:25 (Vercellotti Lea, Obstetar Perrine, Basset Isia), 8) HUN 1:40:4 (Gyurkó Dr. Fanni, Kovács Filoména, Zsigmond Vanda), 9) GBR 1:42:26 (Watson Charlotte Barbara, Butt Lucy Jane, Harding Rebecca Frances), 10) POL 1:44:29 (Faron Paulina, Szeliga Malgorzata, Gwozdz Ewa), 11) LTU 1:44:35 (Radzivonaite Milda, Maciuleviciute Indre, Ambrazaite Vesta), 12) EST 1:44:50 (Uiboupin Kerstin, Ruul Sigrid, Kaasiku Evely), 13) AUT 1:44:54 (Bauer Julia, Arbter Anja, Kadan Ursula), 14) ESP 1:48:52 (García Castro Marina, Gil Sanchez Alicia, Feliciano Sanjuan Violet), 15) NZL 1:50:54 (Robertson Laura, Beveridge Renee, Ramsden Tessa), 16) ITA 1:52:28 (Scalet Carlotta, Brandi Adrienne, Curzio Lucia), 17) UKR 1:59:6 (Bogomiagkova Khrystyna, Parkhomenko Oleksandra, Postelniak Olena), 18) AUS 2:1:54 (Anderson Bridget, Lawford Belinda, Neumann Krystal), 19) BUL 2:1:57 (Nedyalkova Maya, Gotseva Liliana, Ivanova Kristina), 20) USA 2:11:23 (Borish Victoria, Campbell Alison, Hudgins McKenzie), 21) JPN 2:20:23 (Takahashi Mie, Miyakawa Saho, Moriya Maika), 22) SVK 2:20:30 (Papugová Katarina, Pijáková Barbora, Krajcikova Kristina), BLR DSQ (Denisova Anastasia, Rudakouskaya Hanna, Yakubkina Khrystsina)

Men

1) SWE 1:33:30 (Andersson Rassmus , Ridefelt Albin, Sjöberg Oskar ), 2) CZE 1:33:56 (Nykodým Miloš, Petržela Jan, Král Vojtěch), 3) SUI 1:34:20 (Kyburz Andreas, Kyburz Matthias, Hubmann Martin), 4) GBR 1:35:53 (Jones Kristian Mark, Hodkinson Peter James, Crickmore Jonathan Peter), 5) FIN 1:37:34 (Simosas Otto, Kymäläinen Severi, Portin Frederic), 6) NOR 1:38:7 (Oskarsson Nicholas, Westergard Hakon Jarvis, Indgaard Jo Forseth), 7) FRA 1:38:55 (Basset Lucas, Blanc-Tranchant Olivier, Tranchand Frederic), 8) RUS 1:41:36 (Dobrynin Sergey, Potylitcyn Ivan, Tikhonov Gleb), 9) POL 1:45:18 (Hewelt Maciej, Parfianowicz Piotr, Dragowski Kuba), 10) HUN 1:45:33 (Bakó Áron, Liszka Krisztián, Baumholczer Máté), 11) BUL 1:48:1 (Belomazhev Stanimir, Karaivanov Grigor, Sirakov Ivan), 12) ESP 1:49:24 (Martínez Pérez Antonio, Nogueira De La Muela Lui, Blanes Reig Andreu), 13) SVK 1:49:46 (Musinsky Tomas, Franko David, Krajcik Michal), 14) EST 1:50:54 (Sönajalg Ats, Laugesaar Tönis, Tammemäe Lauri), 15) AUT 1:51:6 (Nilsson Simkovics Erik, Siegert Wolfgang, Pfeifer Christian), 16) NZL 1:51:40 (Beveridge Gene, Ogden Matthew, Harvey Jourdan), 17) USA 1:52:45 (Keely Bryan, Scown Murray, Barnett Andrew), 18) CAN 1:52:57 (Konotopetz Damian Michae, Kemp Eric Lawrence, Rennie Graeme Jeffrey), 19) LAT 1:53:3 (Rekunenko Artjoms, Jubelis Andris, Paulins Arturs), 20) ITA 1:53:5 (Zagonel Giacomo, Inderst Sebastian, Dallavalle Roberto), 21) IRL 1:59:38 (Short Conor, McCullough Eoin, Short Ruairi), 22) JPN 2:7:28 (Osaki Hirokazu, Hosokawa Tomoki, Shimbo Yoichi), 23) UKR 2:9:29 (Hychko Vitalii, Rusenchyk Vladyslav, Savchenko Oleksii), 24) CHN 2:16:6 (Tan Jiangming, Lin Junliang, He Hao), 25) ROU 2:24:47 (Suciu Simion, Barkasz Daniel, Popescu Adina Monica), DSQ BLR (Fedatsenka Siarhei, Straltsou Vasili, Barsukova Anzhalika), DSQ GER (Prunsche Christoph, Friedrichs Bjarne, Lösch Sören)

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation