Ski Orienteering World Cup 2013-2014 Round 1

Ylläs, Finland

logo_small

2-8 December 2013
Email: info@ensilumenrastit.fi
Website: http://ensilumenrastit.fi/en/
IOF Senior Event Adviser:
Tommy Jauhojärvi (NOR)

Bulletin 4
Bulletin 3 (updated)
Bulletin 2
Bulletin 1

Results

The results of Event 1 on 3 December were voided due to problems with electronic punching devices. A replacement event was held on 7 December.

Event 2: Mixed Sprint Relay in Ylläs, Finland (5 December)

1) Finland-1 1:01:33 (Milka Leppäsalmi, Staffan Tunis), 2) Sweden-1 1:01:46 (Tove Alexandersson, Erik Rost), 3) Russia-2 1:03:00 (Tatiana Rvacheva, Andrei Lamov), 4) Russia-5 1:03:13 (Mariya Kechkina, Vadim Tolstopyatov), 5) Norway-1 1:03:46 (Christina Løvald Hellberg, Øyvind Watterdal), 6) Finland-4 1:04:05 (Salla Koskela, Simo Turunen), 7) Sweden-3 1:04:40 (Magdalena Olsson, Ulrik Nordberg), 8) Switzerland-1 1:07:38 (Carmen Strub, Gion Schnyder), 9) Estonia-1 1:08:51 (Daisy Kudre, Priit Randman), 10) Switzerland-2 1:14:45 (Laura Diener, Christian Spoerry), 11) Estonia-2 1:18:13 (Evely Kaasiku, Tarvo Klaasimäe), 12) Italy-1 1:20:31 (Alice Ventura, Gabriele Canella), 13) Italy-2 1:26:40 (Stefania Monsorno, Giordano Slanzi), Latvia-1 DSQ (Līga Valdmane, Andris Kivlenieks).

Event 3: Long distance mass start in Ylläs, Finland (6 December)

Women

1) Tatiana Rvacheva RUS 1:08:56, 2) Milka Leppäsalmi FIN 1:09:10, 3) Daisy Kudre EST 1:09:28, 4) Tove Alexandersson SWE 1:10:00, 5) Yuliya Tarasenko RUS 1:10:31, 6) Anastasia Kravchenko RUS 1:10:35, 7) Elin Vedin SWE 1:11:59, 8) Mariya Kechkina RUS 1:12:00, 9) Natalia Galeeva RUS 1:12:01, 10) Marjut Turunen FIN 1:12:10, 11) Anastasiya Svir RUS 1:12:22, 12) Sari Vääränen FIN 1:12:49, 13) Mira Kaskinen FIN 1:13:22, 14) Sonja Mörsky FIN 1:14:49, 15) Tiia Tallila FIN 1:15:16, 16) Christina Løvald Hellberg NOR 1:16:01, 17) Mirka Suutari FIN 1:16:42, 18) Anni Honkimaa FIN 1:17:30, 19) Carmen Strub SUI 1:18:29, 20) Gabriele Keinaite LTU 1:20:37, 21) Anni Toiviainen FIN 1:20:41, 22) Riikka Suomalainen FIN 1:21:17, 23) Evelina Wickbom SWE 1:22:54, 24) Linda Lindkvist SWE 1:27:26, 25) Līga Valdmane LAT 1:29:26, 26) Alice Ventura ITA 1:44:55, 27) Laura Csucs-Fenyvesi HUN 1:47:15, 28) Stefania Monsorno ITA 1:49:41, Hana Hančíková CZE DSQ, Salla Koskela FIN DSQ, Suvi Oikarinen FIN DSQ, Noora Räisänen FIN DSQ, Laura Diener SUI DSQ, Magdalena Olsson SWE DSQ.

Men

1) Staffan Tunis FIN 1:21:38, 2) Andrei Lamov RUS 1:21:43, 3) Hans Jørgen Kvåle NOR 1:21:46, 4) Erik Rost SWE 1:22:05, 5) Lars Hol Moholdt NOR 1:22:19, 6) Vladimir Barchukov RUS 1:22:37, 7) Andreas Holmberg SWE 1:23:09, 8) Peter Arnesson SWE 1:23:14, 9) Stanimir Belomazhev BUL 1:23:21, 10) Gion Schnyder SUI 1:23:23, 11) Ove Saetra NOR 1:23:58, 12) Kiril Veselov RUS 1:24:05, 13) Martin Hammarberg SWE 1:24:15, 14) Hannu-Pekka Pukema FIN 1:24:16, 15) Vadim Tolstopyatov RUS 1:25:25, 16) Ville-Petteri Saarela FIN 1:26:22, 17) Janne Häkkinen FIN 1:26:23, 18) Michail Sorokin KAZ 1:28:02, 19) Santeri Aikio FIN 1:28:34, 20) Andrei Gruzdev RUS 1:29:42, 21) Erik Blomgren SWE 1:30:28, 22) Yury Yazykou BLR 1:30:44, 23) Ulrik Nordberg SWE 1:31:13, 24) Peter Sundelin FIN 1:31:40, 25) Jyri Uusitalo FIN 1:31:55, 26) Jørgen Madslien NOR 1:32:01, 27) Andris Kivlenieks LAT 1:32:12, 28) Raivo Kivlenieks LAT 1:34:14, 29) Tuomas Kotro FIN 1:34:52, 30) Tommi Reponen FIN 1:36:40, 31) Andrin Kappenberger SUI 1:37:42, 32) Andrey Grigoriev RUS 1:41:58, 33) Jukka Väyrynen FIN 1:42:51, 34) Lauri Nenonen FIN 1:44:16, 35) Eero-Matti Vainio FIN 1:44:52, 36) Tarvo Klaasimäe EST 1:46:05, 37) Ville Väyrynen FIN 1:46:40, 38) Giordano Slanzi ITA 1:49:39, 39) Antti Honkimaa FIN 1:51:26, 40) Gabriele Canella ITA 1:51:27, 41) Ilmar Udam EST 1:57:11, 42) Klaus Csúcs ROU 1:57:32, 43) Andrey Kryvasheyeu BLR 2:06:32, Tero Linnainmaa FIN DSQ, Simo Turunen FIN DSQ, Florian Bergmann GER DSQ, Christian Spoerry SUI DSQ, Sandro Truttmann SUI DSQ.

Event 1: Middle distance in Ylläs, Finland (7 December)

Women

1) Tatiana Rvacheva RUS 29:42, 2) Yuliya Tarasenko RUS 30:19, 3) Sonja Mörsky FIN 30:32, 4) Anastasia Kravchenko RUS 30:48, 5) Tove Alexandersson SWE 30:52, 6) Daisy Kudre EST 30:55, 7) Milka Leppäsalmi FIN 31:08, 8) Natalia Galeeva RUS 31:10, 9) Mariya Kechkina RUS 31:25, 10) Marjut Turunen FIN 31:38, 11) Mira Kaskinen FIN 31:54, 12) Hana Hančíková CZE 32:11, 13) Magdalena Olsson SWE 32:18, 14) Anni Toiviainen FIN 32:26, 15) Anastasiya Svir RUS 32:32, 16) Sari Vääränen FIN 32:33, 17) Tiia Tallila FIN 32:36, 18) Christina Løvald Hellberg NOR 32:39, 19) Elin Vedin SWE 33:05, 20) Linda Lindkvist SWE 33:27, 21) Carmen Strub SUI 33:33, 22) Evelina Wickbom SWE 33:58, 23) Salla Koskela FIN 34:17, 24) Suvi Oikarinen FIN 34:19, 25) Riikka Suomalainen FIN 34:41, 26) Evely Kaasiku EST 34:43, 27) Anni Honkimaa FIN 34:46, 28) Sanna Pusa FIN 36:23, 29) Mirka Suutari FIN 36:59, 30) Noora Räisänen FIN 37:07, 31) Gabriele Keinaite LTU 37:11, 32) Laura Diener SUI 40:10, 33) Līga Valdmane LAT 41:20, 34) Stefania Monsorno ITA 42:41, 35) Laura Csucs-Fenyvesi HUN 45:50, Marttiina Joensuu FIN DSQ, Alice Ventura ITA DSQ.

Men

1) Andrei Lamov RUS 30:19, 2) Lars Hol Moholdt NOR 30:40, 3) Hans Jørgen Kvåle NOR 30:42, 4) Gion Schnyder SUI 31:14, 5) Peter Arnesson SWE 31:19, 6) Ove Saetra NOR 31:30, 7) Stanimir Belomazhev BUL 31:33, 8) Øyvind Watterdal NOR 31:34, 9) Andreas Holmberg SWE 31:35, 10) Vladimir Barchukov RUS 31:46, 10) Erik Blomgren SWE 31:46, 12) Staffan Tunis FIN 31:47, 13) Erik Rost SWE 31:51, 14) Ville-Petteri Saarela FIN 32:09, 15) Kiril Veselov RUS 32:11, 16) Yury Yazykou BLR 32:17, 17) Martin Hammarberg SWE 32:18, 18) Sindre Haverstad NOR 32:24, 19) Janne Häkkinen FIN 32:33, 20) Andrey Grigoriev RUS 32:50, 21) Andrei Gruzdev RUS 32:54, 22) Simo Turunen FIN 32:59, 23) Tero Linnainmaa FIN 33:02, 24) Vadim Tolstopyatov RUS 33:04, 25) Christian Spoerry SUI 33:14, 26) Andris Kivlenieks LAT 33:16, 27) Jørgen Madslien NOR 33:28, 28) Santeri Aikio FIN 33:47, 29) Peter Sundelin FIN 34:07, 30) Ulrik Nordberg SWE 34:11, 31) Tuomas Kotro FIN 34:15, 32) Tommi Reponen FIN 34:40, 33) Michail Sorokin KAZ 35:18, 34) Sandro Truttmann SUI 35:20, 35) Ville Väyrynen FIN 35:55, 36) Jyri Uusitalo FIN 36:22, 37) Andrin Kappenberger SUI 36:35, 38) Eero-Matti Vainio FIN 36:40, 39) Hannu-Pekka Pukema FIN 37:05, 40) Klaus Csúcs ROU 37:18, 41) Priit Randman EST 37:36, 42) Jukka Väyrynen FIN 38:15, 43) Tarvo Klaasimäe EST 38:21, 44) Gabriele Canella ITA 38:45, 44) Giordano Slanzi ITA 38:45, 46) Nauris Neimanis LAT 40:00, 47) Andrey Kryvasheyeu BLR 45:30, 48) Ilmar Udam EST 46:34, Raivo Kivlenieks LAT DSQ.

Event 4: Sprint in Ylläs, Finland (8 December)

Women

1) Tatiana Rvacheva RUS 12:32, 2) Tove Alexandersson SWE 12:34, 3) Hana Hančíková CZE 12:43, 4) Yuliya Tarasenko RUS 12:50, 5) Anastasia Kravchenko RUS 13:00, 6) Sonja Mörsky FIN 13:04, 7) Marjut Turunen FIN 13:19, 8) Mariya Kechkina RUS 13:22, 9) Christina Løvald Hellberg NOR 13:25, 10) Daisy Kudre EST 13:27, 11) Elin Vedin SWE 13:29, 12) Salla Koskela FIN 13:37, 13) Anastasiya Svir RUS 13:39, 14) Marttiina Joensuu FIN 13:42, 14) Natalia Galeeva RUS 13:42, 16) Tiia Tallila FIN 13:56, 17) Anni Toiviainen FIN 13:57, 18) Mira Kaskinen FIN 14:06, 19) Carmen Strub SUI 14:11, 20) Evelina Wickbom SWE 14:15, 21) Linda Lindkvist SWE 14:21, 22) Magdalena Olsson SWE 14:27, 23) Mirka Suutari FIN 14:42, 24) Sanna Pusa FIN 14:43, 25) Sari Vääränen FIN 14:46, 26) Anni Honkimaa FIN 15:12, 27) Noora Räisänen FIN 15:22, 28) Gabriele Keinaite LTU 15:28, 29) Riikka Suomalainen FIN 15:57, 30) Suvi Oikarinen FIN 15:58, 31) Evely Kaasiku EST 16:12, 32) Stefania Monsorno ITA 16:48, 33) Laura Csucs-Fenyvesi HUN 17:02, 34) Alice Ventura ITA 17:29, 35) Līga Valdmane LAT 17:49, 36) Laura Diener SUI 18:32, Milka Leppäsalmi FIN DSQ.

Men

1) Lars Hol Moholdt NOR 11:59, 2) Andrei Lamov RUS 12:00, 3) Øyvind Watterdal NOR 12:06, 4) Peter Arnesson SWE 12:08, 5) Hans Jørgen Kvåle NOR 12:12, 6) Andreas Holmberg SWE 12:16, 6) Ulrik Nordberg SWE 12:16, 8) Kiril Veselov RUS 12:18, 9) Erik Rost SWE 12:25, 10) Martin Hammarberg SWE 12:28, 11) Ville-Petteri Saarela FIN 12:30, 12) Stanimir Belomazhev BUL 12:31, 13) Gion Schnyder SUI 12:33, 14) Ove Saetra NOR 12:39, 14) Vadim Tolstopyatov RUS 12:39, 16) Christian Spoerry SUI 12:43, 17) Staffan Tunis FIN 12:47, 18) Sindre Haverstad NOR 12:48, 19) Jørgen Madslien NOR 12:50, 20) Andrei Gruzdev RUS 12:51, 21) Andrey Grigoriev RUS 12:57, 22) Janne Häkkinen FIN 13:03, 23) Antti Honkimaa FIN 13:05, 24) Simo Turunen FIN 13:12, 24) Andris Kivlenieks LAT 13:12, 26) Hannu-Pekka Pukema FIN 13:15, 27) Erik Blomgren SWE 13:18, 28) Santeri Aikio FIN 13:33, 29) Tero Linnainmaa FIN 13:37, 30) Tuomas Kotro FIN 13:45, 31) Peter Sundelin FIN 13:56, 32) Yury Yazykou BLR 14:04, 33) Michail Sorokin KAZ 14:05, 34) Vladimir Barchukov RUS 14:07, 35) Ville Väyrynen FIN 14:14, 36) Gabriele Canella ITA 14:19, 37) Tommi Reponen FIN 14:21, 38) Andrin Kappenberger SUI 14:25, 39) Sandro Truttmann SUI 14:54, 40) Jukka Väyrynen FIN 15:14, 40) Klaus Csúcs ROU 15:14, 42) Giordano Slanzi ITA 15:24, 43) Tarvo Klaasimäe EST 15:46, 44) Priit Randman EST 17:13, 45) Raivo Kivlenieks LAT 17:54, 46) Ilmar Udam EST 20:01, Eero-Matti Vainio FIN DSQ.

 

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation