MTB Orienteering World Cup 2014 Round 2

Skåne, Sweden

 logo small_MTBO WCup 2014 SWE
17-20 July
Email: mtbo.wcup@gmail.com
Website:
www.oringen.se/worldcup
IOF Senior Event Adviser:
Ursula Häusermann (SUI)
Bulletin 4
Bulletin 3

Bulletin 1-2 B
Bulletin 1-2 A

Results

Middle

Women

1) Emily  Benham GBR 51:7, 2) Marika  Hara FIN 52:8, 3) Svetlana  Poverina RUS 52:22, 4) Olga  Vinogradova RUS 53:18, 5) Michaela  Gigon AUT 54:2, 6) Martina  Tichovska CZE 54:6, 7) Hana  Bajtosova Garde FRA 55:2, 8) Tatiana  Repina RUS 55:13, 9) Susanna  Laurila FIN 55:16, 10) Laura  Scaravonati ITA 56:19, 11) Ingrid  Stengard FIN 56:29, 12) Karolina  Mickeviciute LTU 56:50, 13) Camilla  Sogaard DEN 57:3, 14) Maja  Rothweiler SUI 57:16, 15) Renata  Paulickova CZE 58:21, 16) Gaelle  Barlet FRA 58:58, 17) Eeva-Liisa  Hakala FIN 59:41, 18) Laure  Coupat FRA 1:0:16, 19) Anastasia  Bolshova RUS 1:0:18, 20) Claudia  Hunig SUI 1:0:49, 21) Nina  Hoffmann DEN 1:1:3, 22) Asta  Simkoniene LTU 1:1:4, 23) Marie  Brezinova CZE 1:1:27, 24) Anastasiya  Svir RUS 1:2:32, 25) Anke  Dannowski GER 1:4:30, 26) Mona  Lindroth FIN 1:4:38, 27) Sonja  Zinkl AUT 1:5:7, 28) Marina  Reiner AUT 1:5:21, 29) Nadezda  Skacelova CZE 1:6:58, 30) Fredrika  Alvarsson SWE 1:7:27, 31) Nicole  Hueber FRA 1:8:10, 32) Erica  Johansson SWE 1:10:43, 33) Ingrida  Smite LAT 1:11:32, 34) Elena  Nemchenko RUS 1:13:9, 35) Caroline  Konring DEN 1:15:52, 36) Caroline  Ryge Carlsen DEN 1:25:8, Laura  Csucs Fenyvesi HUN DSQ, Antonia  Haga FIN DSQ, Caecilie  Christoffersen DEN DSQ, Agnes  Elfving SWE DSQ, Cecilia  Thomasson SWE DSQ

Men

1) Anton  Foliforov RUS 51:24, 2) Ruslan  Gritsan RUS 51:32, 3) Pekka  Niemi FIN 51:45, 4) Kevin  Haselsberger AUT 53:39, 5) Hans Jorgen  Kvale NOR 53:47, 6) Lauri  Malsroos EST 53:58, 7) Vojtech  Stransky CZE 54:14, 8) Cedric  Beill FRA 54:45, 9) Valeriy  Gluhov RUS 55:28, 10) Jiri  Hradil CZE 56:1, 11) Jussi  Laurila FIN 56:4, 12) Grigory  Medvedev RUS 56:13, 13) Michael  Sommer DEN 56:16, 14) Juho  Saarinen FIN 57:3, 15) Baptiste  Fuchs FRA 57:22, 16) Regimantas  Kavaliauskas LTU 57:26, 17) Jan  Svoboda CZE 57:51, 18) Margus  Hallik EST 58:2, 19) Bernhard  Schachinger AUT 58:9, 20) Tonis  Erm EST 58:23, 21) Tobias  Breitschadel AUT 58:40, 22) Linus  Karlsson-Mood SWE 58:55, 23) Marek  Pospisek CZE 59:13, 24) Martin  Sevcik CZE 59:34, 25) Yoann  Garde FRA 59:52, 26) Rasmus  Soegaard DEN 1:0:7, 27) Dmitry  Gladilin RUS 1:0:14, 28) Andreas  Bergmann Hansen DEN 1:0:18, 29) Tuomo  Lahtinen FIN 1:0:24, 30) Luca  Dallavalle ITA 1:0:34, 31) Andreas  Waldmann AUT 1:0:43, 32) Clement  Souvray FRA 1:1:30, 33) Juuso  Jutila FIN 1:1:38, 34) Vojtech  Ludvik CZE 1:2:39, 35) Sarunas  Dmukauskas LTU 1:3:26, 36) Carlos  Simoes POR 1:3:34, 37) Nicolas  Pinsard FRA 1:3:40, 38) Marek  Karm EST 1:3:46, 39) Christian  Wuthrich SUI 1:3:50, 40) Jonas  Maiselis LTU 1:4:40, 41) Johan  MacLassen DEN 1:5:14, 42) Guilherme  Marques POR 1:5:50, 43) Jochen  Verdeyen BEL 1:5:59, 44) Tautvydas  Zilinskas LTU 1:6:36, 45) Marcus  Hylen SWE 1:6:50, 46) Benjamin  Midena Yvorra ESP 1:6:57, 47) Davide  Machado POR 1:7:25, 48) Joao  Ferreira POR 1:7:31, 49) Andreas  Rief AUT 1:7:33, 50) Riccardo  Rossetto ITA 1:8:6, 51) Anders  Frisk SWE 1:9:31, 52) Rasmus  Nielsen Folino DEN 1:10:9, 53) Daniel  Marques POR 1:10:29, 54) Martins  Lasmanis LAT 1:10:44, 55) Peter  Alvarsson SWE 1:11:6, 55) Sam  Deferm BEL 1:11:6, 57) Jorgen  Madslien NOR 1:12:55, 58) Johan  Alfredsson SWE 1:13:36, 59) Klaus  Csucs ROU 1:14:44, 60) Kare  Kaskinen FIN 1:15:1, 61) Eduards  Rens LAT 1:15:35, 62) Mark  Huster GER 1:15:41, 63) Andreas  Proschowsky DEN 1:16:13, 64) Bjornar  Kvale NOR 1:16:15, 65) Arbo  Rae EST 1:16:28, 66) Oyvind  Wiggen NOR 1:19:21, 67) Ugis  Voicescuks LAT 1:28:40, 68) Ivan  Trigales Delgado ESP 1:36:55, 69) Ulf  Uhlemann GER 1:43:41, 70) Inacio  Serralheiro POR 1:47:26, 71) Yuk Tung  Cheng HKG 1:59:26, 72) Hui Yau  Chiu HKG 2:15:26, 73) Kwok-Fung  Cheung HKG 3:4:38, Piero  Turra ITA DSQ, Eriks  Gruzde LAT DSQ, Paul  Nestor EST DSQ, Stefane  Toussaint FRA DSQ, Marcus  Jansson SWE DSQ, Florian  Exler AUT DSQ

Sprint

Women

1) Emily  Benham GBR 21:16, 2) Ingrid  Stengard FIN 21:19, 3) Cecilia  Thomasson SWE 21:33, 4) Svetlana  Poverina RUS 21:51, 5) Hana  Bajtosova Garde FRA 22:24, 6) Camilla  Sogaard DEN 22:47, 7) Marika  Hara FIN 23:11, 8) Renata  Paulickova CZE 23:15, 9) Susanna  Laurila FIN 23:22, 10) Martina  Tichovska CZE 23:27, 11) Anke  Dannowski GER 23:56, 12) Michaela  Gigon AUT 23:58, 13) Sonja  Zinkl AUT 24:13, 14) Nina  Hoffmann DEN 24:14, 15) Anastasiya  Svir RUS 24:29, 16) Karolina  Mickeviciute LTU 24:37, 17) Caecilie  Christoffersen DEN 25:24, 18) Laura  Scaravonati ITA 25:25, 19) Tatiana  Repina RUS 25:38, 19) Erica  Johansson SWE 25:38, 21) Marie  Brezinova CZE 25:46, 22) Asta  Simkoniene LTU 25:56, 23) Antonia  Haga FIN 26:3, 24) Claudia  Hunig SUI 26:5, 25) Eeva-Liisa  Hakala FIN 26:43, 26) Olga  Vinogradova RUS 27:17, 27) Marina  Reiner AUT 27:31, 28) Elena  Nemchenko RUS 27:35, 29) Anastasia  Bolshova RUS 27:55, 30) Malene  Telyakevych DEN 28:37, 31) Laura  Csucs Fenyvesi HUN 29:8, 32) Mona  Lindroth FIN 29:45, 33) Fredrika  Alvarsson SWE 29:59, 34) Agnes  Elfving SWE 31:26, 35) Nadezda  Skacelova CZE 33:13, 36) Ingrida  Smite LAT 35:3, Maja  Rothweiler SUI DSQ, Caroline  Ryge Carlsen DEN DSQ, Caroline  Konring DEN DSQ

Men

1) Lauri  Malsroos EST 22:33, 2) Hans Jorgen  Kvale NOR 23:3, 3) Jiri  Hradil CZE 23:12, 4) Tonis  Erm EST 23:15, 5) Jussi  Laurila FIN 23:40, 6) Ruslan  Gritsan RUS 23:42, 7) Jan  Svoboda CZE 23:49, 8) Luca  Dallavalle ITA 24:19, 9) Valeriy  Gluhov RUS 24:24, 10) Martin  Sevcik CZE 24:37, 11) Juho  Saarinen FIN 24:55, 12) Pekka  Niemi FIN 25:2, 13) Margus  Hallik EST 25:7, 14) Tuomo  Lahtinen FIN 25:16, 15) Vojtech  Stransky CZE 25:17, 16) Andreas  Waldmann AUT 25:18, 17) Tobias  Breitschadel AUT 25:20, 18) Jochen  Verdeyen BEL 25:24, 19) Bernhard  Schachinger AUT 25:30, 20) Kevin  Haselsberger AUT 25:35, 21) Regimantas  Kavaliauskas LTU 25:42, 22) Giaime  Origgi ITA 25:45, 23) Marcus  Jansson SWE 25:51, 24) Davide  Machado POR 25:56, 24) Rasmus  Soegaard DEN 25:56, 26) Andreas  Bergmann Hansen DEN 26:10, 27) Rasmus  Nielsen Folino DEN 26:11, 28) Juuso  Jutila FIN 26:17, 29) Michael  Sommer DEN 26:24, 30) Carlos  Simoes POR 26:45, 31) Vojtech  Ludvik CZE 26:46, 32) Dmitry  Gladilin RUS 26:47, 33) Joao  Ferreira POR 26:48, 34) Marcus  Hylen SWE 26:53, 34) Jonas  Maiselis LTU 26:53, 36) Riccardo  Rossetto ITA 27:1, 37) Grigory  Medvedev RUS 27:7, 38) Sarunas  Dmukauskas LTU 27:23, 39) Ugis  Voicescuks LAT 27:25, 40) Anton  Foliforov RUS 27:34, 41) Marek  Pospisek CZE 27:51, 42) Daniel  Marques POR 27:57, 43) Kare  Kaskinen FIN 28:16, 44) Johan  MacLassen DEN 28:23, 45) Jorgen  Madslien NOR 28:25, 46) Florian  Exler AUT 28:30, 47) Bjornar  Kvale NOR 28:41, 48) Johan  Alfredsson SWE 28:44, 49) Eriks  Gruzde LAT 28:49, 50) Nicholas  Mulder RSA 28:50, 51) Brian  Gardner RSA 28:57, 52) Arbo  Rae EST 29:6, 53) Sam  Deferm BEL 29:8, 54) Andreas  Proschowsky DEN 29:10, 55) Marek  Karm EST 29:12, 56) Anders  Frisk SWE 29:25, 56) Benjamin  Midena Yvorra ESP 29:25, 58) Ivan  Trigales Delgado ESP 29:33, 59) Oyvind  Wiggen NOR 30:9, 60) Andreas  Rief AUT 30:18, 61) Paul  Nestor EST 30:27, 62) Christian  Wuthrich SUI 30:48, 63) Mark  Huster GER 30:53, 64) Guilherme  Marques POR 30:56, 65) Eduards  Rens LAT 31:9, 66) Peter  Alvarsson SWE 31:13, 67) Martins  Lasmanis LAT 32:18, 68) Klaus  Csucs ROU 33:7, 69) Tautvydas  Zilinskas LTU 34:39, 70) Ulf  Uhlemann GER 37:59, 71) Yuk Tung  Cheng HKG 41:15, 72) Inacio  Serralheiro POR 44:41, 73) Hui Yau  Chiu HKG 50:17, 74) Kwok-Fung  Cheung HKG 1:6:16, Linus  Karlsson-Mood SWE DSQ, Piero  Turra ITA DSQ

Long

Women

1) Emily  Benham GBR 1:24:40, 2) Susanna  Laurila FIN 1:25:28, 3) Martina  Tichovska CZE 1:28:23, 4) Marika  Hara FIN 1:28:48, 5) Ingrid  Stengard FIN 1:29:57, 5) Eeva-Liisa  Hakala FIN 1:29:57, 7) Gaelle  Barlet FRA 1:30:19, 8) Olga  Vinogradova RUS 1:30:53, 9) Laura  Scaravonati ITA 1:30:56, 10) Cecilia  Thomasson SWE 1:31:13, 11) Antonia  Haga FIN 1:31:14, 12) Svetlana  Poverina RUS 1:32:33, 13) Maja  Rothweiler SUI 1:33:8, 14) Nina  Hoffmann DEN 1:33:15, 15) Renata  Paulickova CZE 1:33:34, 16) Camilla  Sogaard DEN 1:34:5, 17) Sonja  Zinkl AUT 1:34:57, 18) Marina  Reiner AUT 1:35:47, 19) Claudia  Hunig SUI 1:36:53, 20) Michaela  Gigon AUT 1:37:55, 21) Hana  Bajtosova Garde FRA 1:38:7, 22) Laure  Coupat FRA 1:39:30, 23) Tatiana  Repina RUS 1:40:6, 24) Marie  Brezinova CZE 1:40:32, 25) Erica  Johansson SWE 1:41:23, 26) Anastasiya  Svir RUS 1:41:39, 27) Caroline  Konring DEN 1:41:45, 28) Anastasia  Bolshova RUS 1:41:52, 29) Nadezda  Skacelova CZE 1:42:20, 30) Asta  Simkoniene LTU 1:43:8, 31) Caecilie  Christoffersen DEN 1:43:30, 32) Malene  Telyakevych DEN 1:43:33, 33) Mona  Lindroth FIN 1:48:6, 34) Nicole  Hueber FRA 1:48:28, 35) Agnes  Elfving SWE 1:50:57, 36) Elena  Nemchenko RUS 1:52:17, 37) Caroline  Ryge Carlsen DEN 1:52:20, 38) Ingrida  Smite LAT 1:52:31, 39) Laura  Csucs Fenyvesi HUN 1:52:32, 40) Fredrika  Alvarsson SWE 1:55:36, 41) Anke  Dannowski GER 1:56:16

Men

1) Anton  Foliforov RUS 1:37:23, 2) Jan  Svoboda CZE 1:39:15, 3) Pekka  Niemi FIN 1:39:19, 4) Juho  Saarinen FIN 1:39:26, 5) Lauri  Malsroos EST 1:39:38, 6) Jussi  Laurila FIN 1:40:13, 7) Marek  Pospisek CZE 1:40:25, 8) Tonis  Erm EST 1:40:35, 9) Vojtech  Stransky CZE 1:41:17, 10) Ruslan  Gritsan RUS 1:42:3, 11) Andreas  Bergmann Hansen DEN 1:42:4, 12) Valeriy  Gluhov RUS 1:42:10, 13) Baptiste  Fuchs FRA 1:42:44, 14) Martin  Sevcik CZE 1:43:29, 15) Giaime  Origgi ITA 1:43:36, 16) Clement  Souvray FRA 1:43:52, 17) Jonas  Maiselis LTU 1:43:59, 18) Tuomo  Lahtinen FIN 1:44:23, 19) Vojtech  Ludvik CZE 1:44:37, 20) Rasmus  Soegaard DEN 1:44:52, 21) Christian  Wuthrich SUI 1:45:25, 22) Jiri  Hradil CZE 1:45:27, 23) Yoann  Garde FRA 1:45:51, 24) Linus  Karlsson-Mood SWE 1:46:41, 25) Rasmus  Nielsen Folino DEN 1:46:49, 26) Regimantas  Kavaliauskas LTU 1:46:55, 27) Juuso  Jutila FIN 1:47:47, 28) Florian  Exler AUT 1:48:14, 29) Marcus  Jansson SWE 1:48:15, 30) Anders  Frisk SWE 1:48:18, 30) Andreas  Waldmann AUT 1:48:18, 32) Dmitry  Gladilin RUS 1:48:19, 33) Piero  Turra ITA 1:48:22, 34) Marcus  Hylen SWE 1:49:22, 35) Tobias  Breitschadel AUT 1:49:51, 36) Jochen  Verdeyen BEL 1:49:54, 37) Eduards  Rens LAT 1:49:57, 38) Johan  MacLassen DEN 1:49:58, 39) Joao  Ferreira POR 1:50:47, 40) Andreas  Rief AUT 1:51:20, 40) Guilherme  Marques POR 1:51:20, 42) Grigory  Medvedev RUS 1:51:30, 43) Michael  Sommer DEN 1:52:24, 44) Daniel  Marques POR 1:52:42, 45) Mark  Huster GER 1:53:50, 46) Loic  Lonchampt FRA 1:53:53, 47) Peter  Alvarsson SWE 1:54:16, 47) Jean Baptiste  Bourrin FRA 1:54:16, 49) Ugis  Voicescuks LAT 1:54:39, 50) Martins  Lasmanis LAT 1:55:6, 51) Marek  Karm EST 1:56:16, 52) Sarunas  Dmukauskas LTU 1:56:47, 53) Johan  Alfredsson SWE 1:57:11, 54) Kare  Kaskinen FIN 1:57:13, 55) Andreas  Proschowsky DEN 1:57:40, 56) Ivan  Trigales Delgado ESP 1:57:52, 57) Sam  Deferm BEL 1:58:8, 58) Eriks  Gruzde LAT 1:59:8, 59) Tautvydas  Zilinskas LTU 1:59:35, 60) Benjamin  Midena Yvorra ESP 2:2:7, 61) Arbo  Rae EST 2:2:50, 62) Riccardo  Rossetto ITA 2:3:35, 63) Jorgen  Madslien NOR 2:3:56, 64) Carlos  Simoes POR 2:4:48, 65) Nicholas  Mulder RSA 2:8:51, 66) Brian  Gardner RSA 2:10:23, 67) Inacio  Serralheiro POR 2:21:49, 68) Ulf  Uhlemann GER 2:22:44, 69) Klaus  Csucs ROU 2:26:27, 70) Yuk Tung  Cheng HKG 2:56:44, Bernhard  Schachinger AUT DSQ, Kevin  Haselsberger AUT DSQ, Bjornar  Kvale NOR DSQ, Hans Jorgen  Kvale NOR DSQ, Davide  Machado POR DSQ, Margus  Hallik EST DSQ, Paul  Nestor EST DSQ, Kwok-Fung  Cheung HKG DSQ, Luca  Dallavalle ITA DSQ, Cedric  Beill FRA DSQ

 

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • World Masters Ski Orienteering Championships
    4-12 March 2018

  • EOC

    European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2018
    26 June - 1 July 2018

  • World Masters Orienteering Championships
    5 -13 July 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • Global Association of International Sports Federations

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation