MTB Orienteering World Cup 2014 Round 1

Birkerød, Denmark

mtbo_world_cup
Bulletin 4
Bulletin 3
Bulletin 2
Bulletin 1

16-18 May
Email: wc2014@eg-net.dk
Website: www.okoest.dk/wc2014/
IOF Senior Event Adviser:
Tibor Erdelyi (HUN)

 

Results

Sprint

Women

1) Marika  Hara FIN 21:48, 2) Emily  Benham GBR 21:53, 3) Eeva-Liisa  Hakala FIN 22:14, 4) Olga  Vinogradova RUS 22:44, 5) Svetlana  Poverina RUS 23:8, 5) Tatiana  Repina RUS 23:8, 7) Gaelle  Barlet FRA 23:17, 8) Maja  Rothweiler SUI 23:20, 9) Cecilia  Thomasson SWE 23:41, 10) Renata  Paulickova CZE 23:42, 11) Martina  Tichovska CZE 23:43, 12) Ingrid  Stengard FIN 23:46, 13) Michaela  Gigon AUT 24:4, 14) Camilla  Sogaard DEN 24:15, 15) Marina  Reiner AUT 24:16, 16) Hana  Bajtosova Garde FRA 24:24, 17) Nina  Hoffmann DEN 24:25, 18) Antonia  Haga FIN 24:36, 19) Nicole  Hueber FRA 24:38, 19) Anna  Kaminska POL 24:38, 21) Katerina  Novakova CZE 24:52, 22) Laura  Scaravonati ITA 24:59, 23) Marie  Brezinova CZE 25:18, 24) Ekaterina  Illarionova RUS 25:30, 25) Sonja  Zinkl AUT 25:34, 26) Ksenia  Chernykh RUS 25:39, 27) Caecilie  Christoffersen DEN 25:57, 28) Caroline  Konring DEN 26:2, 29) Susanna  Laurila FIN 26:8, 29) Claudia  Hunig SUI 26:8, 31) Anke  Dannowski GER 26:21, 32) Anastasiya  Svir RUS 26:23, 33) Karolina  Mickeviciute LTU 26:35, 34) Asta  Simkoniene LTU 26:52, 35) Fredrika  Alvarsson SWE 27:34, 36) Algirda  Zaliauskaite LTU 28:6, 37) Malene  Telyakevych DEN 28:11, 38) Marja Katariina  Penttila FIN 28:21, 39) Lydia  Jahn GER 28:37, 40) Agnes  Elfving SWE 29:38, 41) Roma  Puisiene LTU 31:15, 42) Caroline  Ryge Carlsen DEN 31:56, 43) Julita  Linowska POL 33:8, 44) Ingrida  Smite LAT 34:37, Laure  Coupat FRA DSQ

Men

1) Anton  Foliforov RUS 23:36, 2) Erik  Knudsen Skovgaard DEN 23:45, 3) Lauri  Malsroos EST 23:59, 4) Ruslan  Gritsan RUS 24:1, 5) Christian  Wuthrich SUI 24:16, 6) Frantisek  Bogar CZE 24:27, 6) Valeriy  Gluhov RUS 24:27, 8) Jussi  Laurila FIN 24:39, 9) Pekka  Niemi FIN 24:44, 10) Tuomo  Lahtinen FIN 24:45, 11) Jiri  Hradil CZE 24:50, 12) Rasmus  Soegaard DEN 24:56, 13) Baptiste  Fuchs FRA 24:57, 13) Luca  Dallavalle ITA 24:57, 15) Tonis  Erm EST 25:0, 16) Davide  Machado POR 25:2, 17) Rasmus Lau  Petersen DEN 25:4, 18) Bernhard  Schachinger AUT 25:5, 19) Cedric  Beill FRA 25:13, 20) Jan  Svoboda CZE 25:24, 21) Kevin  Haselsberger AUT 25:28, 22) Vojtech  Stransky CZE 25:31, 23) Jonas  Maiselis LTU 25:48, 24) Tobias  Breitschadel AUT 25:56, 25) Linus  Karlsson-Mood SWE 26:0, 26) Marcus  Jansson SWE 26:3, 27) Bjarke  Refslund DEN 26:21, 28) Victor  Korchagin RUS 26:24, 29) Sarunas  Dmukauskas LTU 26:39, 30) Marcus  Hylen SWE 26:47, 31) Joao  Ferreira POR 26:54, 32) Anders  Blomster FIN 26:56, 33) Grigory  Medvedev RUS 27:0, 34) Martin  Sevcik CZE 27:1, 34) Mika  Pensas FIN 27:1, 36) Anders  Frisk SWE 27:2, 37) Stefane  Toussaint FRA 27:5, 38) Margus  Hallik EST 27:12, 39) Florian  Exler AUT 27:18, 40) Andreas  Rief AUT 27:29, 41) Peter  Alvarsson SWE 27:36, 42) Piero  Turra ITA 27:44, 43) Clement  Souvray FRA 27:47, 44) Artur  Jackiewicz POL 27:50, 44) Carlos  Simoes POR 27:50, 46) Maxim  Zhurkin RUS 28:7, 47) Johan  MacLassen DEN 28:9, 47) Donatas  Mickus LTU 28:9, 49) Vojtech  Ludvik CZE 28:10, 50) Jean Baptiste  Bourrin FRA 28:22, 51) Tautvydas  Zaliauskas LTU 28:34, 52) Petras  Andrasiunas LTU 28:49, 53) Anton  Persson SWE 29:14, 54) Jacques  Schmidt-Morgenroth FRA 29:43, 55) Guilherme  Marques POR 30:12, 56) Martins  Lasmanis LAT 30:27, 57) Thomas  Klimo AUT 30:41, 58) Daniel  Marques POR 30:58, 59) Riccardo  Rossetto ITA 30:59, 60) David  Tarres Villegas ESP 31:50, 61) Arbo  Rae EST 32:3, 62) Ugis  Voicescuks LAT 32:14, 63) Julius  Juodisius LTU 32:19, 64) Peter  Simmonds GBR 36:35, 65) Matthias  Jahn GER 41:36, Juuso  Jutila FIN DSQ, Giaime  Origgi ITA DSQ, Hans Jorgen  Kvale NOR DSQ

Long

Women

1) Ingrid  Stengard FIN 1:31:51, 2) Marika  Hara FIN 1:31:53, 3) Emily  Benham GBR 1:31:59, 4) Martina  Tichovska CZE 1:32:6, 5) Susanna  Laurila FIN 1:32:33, 6) Svetlana  Poverina RUS 1:33:0, 7) Renata  Paulickova CZE 1:33:7, 8) Eeva-Liisa  Hakala FIN 1:33:26, 9) Maja  Rothweiler SUI 1:33:49, 10) Cecilia  Thomasson SWE 1:34:35, 11) Claudia  Hunig SUI 1:35:39, 12) Gaelle  Barlet FRA 1:35:59, 13) Hana  Bajtosova Garde FRA 1:38:10, 14) Olga  Vinogradova RUS 1:38:33, 15) Katerina  Novakova CZE 1:41:6, 16) Laura  Scaravonati ITA 1:41:17, 17) Anna  Kaminska POL 1:41:49, 18) Ekaterina  Illarionova RUS 1:42:4, 19) Ksenia  Chernykh RUS 1:42:51, 20) Michaela  Gigon AUT 1:43:14, 21) Anke  Dannowski GER 1:43:50, 22) Antonia  Haga FIN 1:43:51, 23) Sonja  Zinkl AUT 1:44:41, 24) Nicole  Hueber FRA 1:46:5, 25) Caroline  Konring DEN 1:46:16, 26) Asta  Simkoniene LTU 1:47:4, 27) Laure  Coupat FRA 1:47:45, 28) Sanna  Wallenborg SWE 1:49:21, 29) Marja Katariina  Penttila FIN 1:49:50, 30) Caecilie  Christoffersen DEN 1:51:3, 31) Marie  Brezinova CZE 1:54:5, 32) Algirda  Zaliauskaite LTU 1:54:6, 33) Roma  Puisiene LTU 1:54:20, 34) Caroline  Ryge Carlsen DEN 1:54:24, 35) Malene  Telyakevych DEN 1:54:27, 36) Fredrika  Alvarsson SWE 1:54:30, 37) Ingrida  Smite LAT 1:59:7, 38) Agnes  Elfving SWE 2:0:24, 39) Anastasiya  Svir RUS 2:15:20, 40) Julita  Linowska POL 2:19:51, Marina  Reiner AUT DSQ, Nina  Hoffmann DEN DSQ, Camilla  Sogaard DEN DSQ, Lydia  Jahn GER DSQ, Tatiana  Repina RUS DSQ

Men

1) Pekka  Niemi FIN 1:35:32, 2) Davide  Machado POR 1:35:35, 3) Jiri  Hradil CZE 1:35:42, 4) Luca  Dallavalle ITA 1:35:46, 5) Jussi  Laurila FIN 1:35:49, 6) Hans Jorgen  Kvale NOR 1:36:4, 7) Baptiste  Fuchs FRA 1:36:9, 8) Kevin  Haselsberger AUT 1:36:49, 9) Clement  Souvray FRA 1:37:12, 10) Vojtech  Stransky CZE 1:37:21, 11) Anton  Foliforov RUS 1:37:35, 12) Cedric  Beill FRA 1:37:43, 13) Ruslan  Gritsan RUS 1:38:20, 14) Tuomo  Lahtinen FIN 1:38:24, 15) Giaime  Origgi ITA 1:38:26, 16) Tonis  Erm EST 1:38:34, 17) Lauri  Malsroos EST 1:39:10, 18) Peter  Alvarsson SWE 1:42:8, 19) Piero  Turra ITA 1:42:11, 20) Valeriy  Gluhov RUS 1:42:22, 21) Juuso  Jutila FIN 1:42:43, 22) Tobias  Breitschadel AUT 1:42:50, 23) Sarunas  Dmukauskas LTU 1:42:54, 24) Anders  Blomster FIN 1:43:19, 25) Rasmus Lau  Petersen DEN 1:43:28, 26) Joao  Ferreira POR 1:43:42, 27) Bernhard  Schachinger AUT 1:44:5, 28) Donatas  Mickus LTU 1:45:29, 29) Andreas  Rief AUT 1:45:34, 30) Rasmus  Soegaard DEN 1:45:37, 31) Mika  Pensas FIN 1:45:51, 32) Frantisek  Bogar CZE 1:46:20, 33) Florian  Exler AUT 1:46:56, 34) Johan  MacLassen DEN 1:47:3, 35) Grigory  Medvedev RUS 1:47:5, 36) Vojtech  Ludvik CZE 1:47:15, 37) Jean Baptiste  Bourrin FRA 1:47:31, 38) Victor  Korchagin RUS 1:47:45, 39) Conor  Klingenberg DEN 1:47:48, 40) Guilherme  Marques POR 1:48:31, 41) Loic  Lonchampt FRA 1:49:23, 42) Arbo  Rae EST 1:49:48, 43) Artur  Jackiewicz POL 1:51:51, 44) Rasmus  Sorensen DEN 1:52:40, 45) Riccardo  Rossetto ITA 1:52:54, 46) Martins  Lasmanis LAT 1:53:11, 47) Anton  Persson SWE 1:53:20, 48) Ugis  Voicescuks LAT 1:55:7, 49) Peter  Simmonds GBR 1:58:5, 50) Jan  Svoboda CZE 1:58:47, Thomas  Klimo AUT DSQ, Martin  Sevcik CZE DSQ, Margus  Hallik EST DSQ, Stefane  Toussaint FRA DSQ, Matthias  Jahn GER DSQ, Petras  Andrasiunas LTU DSQ, Jonas  Maiselis LTU DSQ, Julius  Juodisius LTU DSQ, Tautvydas  Zaliauskas LTU DSQ, Daniel  Marques POR DSQ, Carlos  Simoes POR DSQ, Maxim  Zhurkin RUS DSQ, Christian  Wuthrich SUI DSQ, Marcus  Hylen SWE DSQ, Marcus  Jansson SWE DSQ, Linus  Karlsson-Mood SWE DSQ, Anders  Frisk SWE DSQ

Mixed Relay

1) FIN 1 2:03:45 (Marika Hara, Jussi Laurila, Pekka Niemi), 2) FRA 1 2:05:09 (Gaelle Barlet, Cedric Beill, Baptiste Fuchs), 3) CZE 1 2:06:06 (Renata Paulickova, Jan Svoboda, Jiri Jradil), 4) Russia 1 2:07:10 (Svetlana Poverina, Ruslan Gritsan, Anton Foliforov), 5) ITA 1 2:07:30 (Laura Scaravonati, Giaime Origgi, Luca Dallavalle), 6) CZE 3 2:09:06 (Katerina Novakova, Vojtech Stransky, Frantisek Bogar), 7) FRA 3 2:09:37 (Laure Coupat, Clement Souvray, Stéphane Toussaint), 8) RUS 2 2:09:42 (Victor Korchagin, Olga Vinogradova, Valerii Glukhov), 9) FIN 2 2:10:25 (Ingrid Stengård, Tuomo Lahtinen, Juuso Jutila), 10) LTU 1 2:10:31 (Karolina Mickeviciute, Sarunas Dmukauskas, Jonas Maiselis), 11) DEN 1 2:10:34 (Bjarke Refslund, Camilla Søgaard, Rasmus Søgaard), 12) CZE 2 2:10:42 (Martina Tichovska, Vojtech Ludvik, Martin Sevcik), 13) SWE 1 2:10:52 (Cecilia Thomasson, Anders Frisk, Linus Karlsson Mood), 14) AUT 1 2:11:32 (Michaela Gigon, Berhard Schachinger, Kevin Haselsberger), 15) FRA 4 2:13:18 (Nicole Hueber, Jecques Schmidtmorgenroth, Thibaut Guelenna), 16) AUT 2 2:13:58 (Marina Reiner, Andreas Rief, Tobias Breitschadel), 17) FIN 3 2:14:02 (Susanna Laurila, Anders Blomster, Mika Pensas), 18) LTU 2 2:15:45 (Asta Simkoniene, Tautvydas Zaliauskas, Donatas Mickus), 19) FRA 2 2:16:29 (Hana Garde, Jean-Baptiste Bourrin, Loic Lonchamps), 20) AUT 3 2:19:38 (Sonja Zinkl, Thomas Klimo, Florian Exler), 21) DEN 3 2:21:09 (Cæcilie Christoffersen, Conor Klingenberg, Rasmus Sørensen), 22) DEN 2 2:22:33 (Rasmus Lau Petersen, Caroline Konring, Johan MacLassen), 23) SWE 3 2:25:10 (Peter Alvarsson, Anton Persson, Agnes Elfving), 24) RUS 4 2:25:45 (Ksenia Chernykh, Tatiana Repina, Anastasiya Svir), 25) FIN 4 2:26:00 (Eeva-Liisa Hakala, Antonia Haga, Marja Penttila), 26) SUI 1 2:27:19 (Maja Rothweiler, Christian Wüthrich, Claudia Hünig), 27) LTU 3 2:27:29 (Algirda Zaliauskaite, Petras Andrasiunas, Julius Juodisius), 28) LAT 1 2:27:36 (Ugis Voicescuks, Martins Lasmanis, Ingrida Smite), 29) DEN 4 2:31:25 (Silas Frederik Thomsen, Caroline Ryge Carlsen, Malene Telyakevych), 30) RUS 3 2:33:10 (Maxim Zhurkin, Ekaterina Illarionova, Grigory Medvedev), 31) GER 1 3:05:38 (Anke Dannowski, Lydia Jahn, Matthias Jahn), SWE 2 DSQ (Marcus Hylen, Marcus Jansson, Fredroka Alvarsson), POL 1 DSQ (Artur Jackiewicz, Anna Kaminska, Julita Linowska)

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation