World Cup 2014 Round 5

Liestal, Switzerland

Logo_WCup 2014 SUI_small
4-5 October
Email: info@o-worldcup.ch
Website: www.o-worldcup.ch
IOF Senior Event Adviser:
Rimas Jovaisas (LTU)Old maps:
Galms_2007 (Middle)
Liestal_2002 (Sprint)
Neuewelt_2000 (Sprint Relay)
Park-im-Grünen_2009 (Sprint Relay)
St. Jakob_2003 (Sprint Relay)
Bulletin 4
Bulletin 3
Bulletin 1-2GPS tracking: IOF LiveCenter

Results

Middle

Women

1) Ida  Bobach DEN 34:54, 2) Judith  Wyder SUI 35:3, 3) Emma  Klingenberg DEN 36:25, 4) Sabine  Hauswirth SUI 36:39, 5) Sara  Luscher SUI 36:59, 6) Julia  Gross SUI 37:19, 7) Tove  Alexandersson SWE 37:27, 8) Lina  Strand SWE 37:37, 9) Saila  Kinni FIN 37:44, 10) Sarina  Jenzer SUI 37:47, 11) Maja  Moeller Alm DEN 37:53, 12) Natalia  Vinogradova RUS 38:25, 13) Josefine  Engstrom SWE 38:37, 14) Rahel  Friederich SUI 38:45, 14) Sanni  Kivela FIN 38:45, 16) Amelie  Chataing FRA 38:46, 17) Elena  Roos SUI 38:53, 18) Lena  Eliasson SWE 38:55, 19) Mari  Fasting NOR 39:29, 20) Ines  Brodmann SUI 39:33, 21) Maria  Magnusson SWE 39:53, 22) Galina  Vinogradova RUS 39:54, 23) Svetlana  Mironova RUS 39:59, 24) Jana  Knapova CZE 40:5, 25) Vendula  Horcickova CZE 40:7, 26) Isia  Basset FRA 40:35, 27) Stine  Bagger Hagner DEN 40:38, 28) Eva  Jurenikova CZE 40:39, 29) Saara  Norrgrann FIN 40:40, 30) Eva  Kabathova CZE 40:45, 31) Bettina  Aebi SUI 41:2, 32) Tone  Wigemyr NOR 41:4, 33) Lilian  Forsgren SWE 41:11, 34) Catherine  Taylor GBR 41:12, 35) Alva  Olsson SWE 41:39, 36) Kamilla  Olaussen NOR 41:40, 37) Ursula  Kadan AUT 41:41, 38) Adelka  Indrakova CZE 41:42, 39) Sari  Anttonen FIN 41:52, 40) Sara  Hagstrom SWE 42:0, 41) Michaela  Omova CZE 42:40, 41) Lea  Vercellotti FRA 42:40, 43) Lenka  Poklopova CZE 42:42, 44) Anastasia  Denisova BLR 42:45, 45) Hollie  Orr GBR 43:27, 46) Nina  Temyakova RUS 43:38, 47) Vanessa  Round AUS 45:3, 48) Michela  Guizzardi ITA 45:28, 49) Ekaterina  Savkina RUS 45:51, 50) Jasmine  Neve AUS 46:1, 51) Aleksandra  Voytova RUS 46:32, 52) Anja  Arbter AUT 47:7, 53) Laura  Ramstein AUT 48:4

Men

1) Daniel  Hubmann SUI 32:49, 2) Florian  Howald SUI 34:34, 3) Soren  Bobach DEN 34:45, 4) Fabian  Hertner SUI 34:54, 5) Oleksandr  Kratov UKR 35:1, 6) Andreas  Ruedlinger SUI 35:3, 7) Anders  Holmberg SWE 35:14, 8) Olav  Lundanes NOR 35:23, 9) Carl  Godager Kaas NOR 35:24, 10) Gernot  Kerschbaumer AUT 35:27, 11) Andreas  Kyburz SUI 35:29, 12) Jan  Petrzela CZE 35:30, 13) Lucas  Basset FRA 35:41, 14) Jan  Prochazka CZE 35:46, 15) Milos  Nykodym CZE 35:48, 16) Graham  Gristwood GBR 35:56, 17) Edgars  Bertuks LAT 36:3, 18) Jerker  Lysell SWE 36:4, 19) Frederic  Tranchand FRA 36:22, 20) Magne  Daehli NOR 36:27, 20) Rasmus  Thrane Hansen DEN 36:27, 22) Matthias  Kyburz SUI 36:37, 23) Jonas  Leandersson SWE 36:43, 24) Vojtich  Kral CZE 36:47, 24) Albin  Ridefelt SWE 36:47, 26) Gustav  Bergman SWE 37:6, 26) Christian  Bobach DEN 37:6, 26) Anton  Ostlin SWE 37:6, 29) Oskar  Sjoberg SWE 37:11, 30) Marten B.  Bostrom FIN 37:20, 31) Yannick  Michiels BEL 37:25, 32) Ionut  Zinca ROU 37:32, 33) Stepan  Kodeda CZE 37:40, 34) William  Lind SWE 37:45, 35) Tero  Fohr FIN 37:49, 36) Kaspar  Hagler SUI 37:52, 37) Vincent  Coupat FRA 37:54, 38) Hector  Haines GBR 38:10, 39) Mikko  Siren FIN 38:18, 40) Fredric  Portin FIN 38:24, 41) Dmitry  Polyakov RUS 38:36, 42) Robert  Merl AUT 39:15, 43) Ralph  Street GBR 39:18, 44) Loic  Capbern FRA 39:54, 45) Severi  Kymalainen FIN 39:55, 46) Marco  Seppi ITA 40:4, 47) Marek  Minar CZE 40:39, 48) Ivan  Potylitsyn RUS 40:42, 49) Vladimir  Tregubov RUS 40:44, 50) Philipp  Sauter SUI 41:40, 51) Roberto  Dallavalle ITA 42:6, 52) Janis  Tamuzs LAT 42:17, 53) Francois  Van der Ouderaa BEL 45:13, 54) Pavel  Shestakov RUS 45:52, 55) Giacomo  Zagonel ITA 46:22, 56) Andrew  Barnett AUS 50:51

Sprint

Women

1) Tove  Alexandersson SWE 14:21, 2) Maja  Moeller Alm DEN 14:27, 3) Judith  Wyder SUI 14:31, 4) Emma  Klingenberg DEN 14:46, 5) Ida  Bobach DEN 14:53, 5) Rahel  Friederich SUI 14:53, 7) Julia  Gross SUI 14:55, 8) Lena  Eliasson SWE 15:0, 9) Lina  Strand SWE 15:2, 10) Galina  Vinogradova RUS 15:17, 11) Sara  Luscher SUI 15:19, 12) Sabine  Hauswirth SUI 15:28, 13) Catherine  Taylor GBR 15:30, 14) Svetlana  Mironova RUS 15:33, 15) Ines  Brodmann SUI 15:34, 16) Lea  Vercellotti FRA 15:44, 17) Hollie  Orr GBR 15:45, 18) Ursula  Kadan AUT 15:46, 19) Sarina  Jenzer SUI 15:47, 20) Josefine  Engstrom SWE 15:48, 21) Lilian  Forsgren SWE 15:49, 22) Alva  Olsson SWE 15:50, 23) Stine  Bagger Hagner DEN 15:53, 24) Amelie  Chataing FRA 15:57, 25) Sari  Anttonen FIN 16:5, 26) Jana  Knapova CZE 16:6, 27) Tone  Wigemyr NOR 16:14, 28) Lilly  Gross SUI 16:17, 29) Saila  Kinni FIN 16:28, 30) Mari  Fasting NOR 16:29, 31) Isia  Basset FRA 16:35, 32) Kamilla  Olaussen NOR 16:41, 33) Michaela  Omova CZE 16:46, 34) Maria  Magnusson SWE 17:5, 35) Vanessa  Round AUS 17:10, 36) Michela  Guizzardi ITA 17:29, Elena Roos SUI DSQ, Eva Jurenikova CZE DSQ, Natalia Vinogradova RUS DSQ

Men

1) Daniel  Hubmann SUI 15:0, 2) Matthias  Kyburz SUI 15:3, 3) Jerker  Lysell SWE 15:16, 4) Fabian  Hertner SUI 15:19, 5) Gustav  Bergman SWE 15:28, 6) Yannick  Michiels BEL 15:29, 7) Martin  Hubmann SUI 15:31, 8) Soren  Bobach DEN 15:39, 9) Anders  Holmberg SWE 15:46, 9) Frederic  Tranchand FRA 15:46, 11) Carl  Godager Kaas NOR 15:52, 11) Jonas  Leandersson SWE 15:52, 13) Olav  Lundanes NOR 15:54, 14) Raffael  Huber SUI 15:58, 14) Andreas  Kyburz SUI 15:58, 16) Marten B.  Bostrom FIN 15:59, 17) Albin  Ridefelt SWE 16:0, 18) Andreas  Ruedlinger SUI 16:6, 19) Oskar  Sjoberg SWE 16:8, 20) Magne  Daehli NOR 16:10, 21) Lucas  Basset FRA 16:15, 22) Anton  Ostlin SWE 16:20, 23) Vojtich  Kral CZE 16:23, 24) Stepan  Kodeda CZE 16:30, 25) Florian  Howald SUI 16:31, 26) Oleksandr  Kratov UKR 16:33, 26) Jan  Petrzela CZE 16:33, 28) Alain  Denzler SUI 16:38, 29) Ionut  Zinca ROU 16:48, 30) Graham  Gristwood GBR 16:56, 31) Edgars  Bertuks LAT 17:12, 32) Robert  Merl AUT 17:16, 33) Tero  Fohr FIN 17:19, 34) Hector  Haines GBR 17:43, 35) Mikko  Siren FIN 18:5, Gernot Kerschbaumer AUT DSQ, Severi Kymalainen FIN DSQ, Milos Nykodym CZE DSQ, Jan Prochazka CZE DSQ

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation