World Cup 2014 Round 4

Trentino-Veneto, Italy

WOC_new
5-13 July
World Orienteering Championships
Website: www.woc2014.info
Email: info@woc2014.info
IOF Senior Event Adviser:
Björn Persson, IOF Sports Director
IOF Assistant Senior Event Adviser:
Jørn Sundby (NOR)
Bulletin 3 (updated)
Bulletin 2
Bulletin 1

Results

Sprint

Women

1) Judith  Wyder SUI 15:32, 2) Tove  Alexandersson SWE 15:43, 3) Maja  Moeller Alm DEN 15:45, 4) Nadiya  Volynska UKR 15:46, 5) Lena  Eliasson SWE 15:59, 6) Rahel  Friederich SUI 16:6, 7) Galina  Vinogradova RUS 16:11, 8) Goril  Ronning Sund NOR 16:29, 9) Venla  Niemi FIN 16:31, 10) Emma  Klingenberg DEN 16:35, 11) Julia  Gross SUI 16:47, 12) Tessa  Hill GBR 16:52, 13) Lizzie  Ingham NZL 16:52, 14) Anna  Narhi FIN 17:3, 15) Anne Johanne  Lind NOR 17:4, 16) Marika  Teini FIN 17:5, 17) Lina  Strand SWE 17:7, 18) Ursula  Kadan AUT 17:13, 19) Natalia  Vinogradova RUS 17:24, 20) Iveta  Sistkova CZE 17:27, 21) Aija  Skrastina LAT 17:32, 22) Svetlana  Mironova RUS 17:38, 23) Stine  Bagger Hagner DEN 17:39, 24) Hanny  Allston AUS 17:42, 25) Ona  Rafols Perramon ESP 17:46, 26) Emma  Johansson NOR 17:50, 27) Rachel  Effeney AUS 17:52, 28) Lea  Vercellotti FRA 17:53, 29) Miek  Fabre BEL 17:56, 30) Olga  Panchenko UKR 18:3, 31) Susen  Loesch GER 18:7, 32) Samantha  Saeger USA 18:12, 33) Fanni  Gyurko HUN 18:16, 34) Liga  Arniece LAT 18:19, 35) Shuangyan  Hao CHN 18:22, 36) Michela  Guizzardi ITA 18:31, 37) Gabija  Razaityte LTU 18:32, 38) Antoniya  Grigorova-Burgova BUL 18:33, 39) Vendula  Horcickova CZE 18:36, 40) Tekle Emilija  Gvildyte LTU 18:44, 41) Jana  Knapova CZE 18:53, 42) Bernadett  Kelemen HUN 19:29, 43) Iliana  Ilieva BUL 19:35, 44) Evely  Kaasiku EST 20:14, 45) Liis  Johanson EST 20:18

Men

1) Soren  Bobach DEN 15:37, 2) Daniel  Hubmann SUI 15:39, 3) Tue Agner  Hjort Lassen DEN 15:41, 4) Jerker  Lysell SWE 15:48, 5) Matthias  Kyburz SUI 15:52, 6) Jonas  Leandersson SWE 15:58, 7) Yannick  Michiels BEL 16:4, 8) Jan  Prochazka CZE 16:8, 9) Jonas Vytautas  Gvildys LTU 16:9, 10) Martin  Hubmann SUI 16:10, 11) Robert  Merl AUT 16:13, 12) Oystein  Kvaal Osterbo NOR 16:18, 13) Murray  Strain GBR 16:21, 14) Kiril  Nikolov BUL 16:23, 15) Martin  Regborn SWE 16:26, 16) Gaute  Hallan Steiwer NOR 16:34, 17) Vojtich  Kral CZE 16:34, 18) Kristian  Jones GBR 16:36, 19) Tuomo  Makela FIN 16:45, 20) Lucas  Basset FRA 16:47, 21) Rafal  Podzinski POL 16:49, 22) Pavlo  Ushkvarok UKR 16:49, 23) Gleb  Tikhonov RUS 16:55, 24) Severi  Kymalainen FIN 16:57, 25) Ruslan  Glebov UKR 17:1, 26) Andreu  Blanes Reig ESP 17:5, 27) Antti  Anttonen FIN 17:6, 28) Philippe  Adamski FRA 17:15, 29) Sander  Vaher EST 17:15, 30) Andrea  Seppi ITA 17:16, 31) Scott  Fraser GBR 17:16, 32) Nicolas  Simonin IRL 17:16, 33) Milos  Nykodym CZE 17:21, 34) Alessio  Tenani ITA 17:23, 35) Alexey  Sidorov RUS 17:30, 36) Julian  Dent AUS 17:32, 37) Arturs  Paulins LAT 17:41, 38) Tomas  Hendrickx BEL 17:42, 39) Andreas  Hougaard Boesen DEN 17:44, 40) Algirdas  Bartkevicius LTU 17:46, 41) Davis  Dislers LAT 17:56, 42) Tiago  Leal Gingao POR 18:3, 43) Mate  Kerenyi HUN 18:16, 44) Tiago  Romao POR 19:9, Frederic  Tranchand FRA DSQ

Long

Women

1) Svetlana  Mironova RUS 1:19:44, 2) Tove  Alexandersson SWE 1:20:15, 3) Judith  Wyder SUI 1:20:34, 4) Mari  Fasting NOR 1:22:6, 5) Goril  Ronning Sund NOR 1:22:38, 6) Annika  Billstam SWE 1:22:40, 7) Tone  Wigemyr NOR 1:22:41, 8) Sarina  Jenzer SUI 1:22:43, 9) Sofia  Haajanen FIN 1:24:29, 10) Ida  Bobach DEN 1:25:5, 11) Saila  Kinni FIN 1:25:19, 12) Ines  Brodmann SUI 1:25:55, 13) Hanny  Allston AUS 1:25:56, 14) Amelie  Chataing FRA 1:26:6, 15) Ursula  Kadan AUT 1:26:32, 16) Sari  Anttonen FIN 1:27:25, 17) Julia  Gross SUI 1:27:48, 18) Inga  Dambe LAT 1:28:33, 19) Catherine  Taylor GBR 1:28:43, 20) Michaela  Omova CZE 1:28:48, 21) Eva  Jurenikova CZE 1:28:50, 22) Lena  Eliasson SWE 1:29:52, 23) Martina  Zverinova CZE 1:29:55, 24) Anastasia  Trubkina RUS 1:30:15, 25) Emily  Kemp CAN 1:30:58, 26) Alison  Crocker USA 1:32:4, 27) Daria  Lajn POL 1:32:29, 28) Fanni  Gyurko HUN 1:32:45, 29) Claire  Ward GBR 1:32:52, 30) Liis  Johanson EST 1:33:54, 31) Anastasia  Rudnaya RUS 1:34:10, 32) Emma  Klingenberg DEN 1:34:17, 33) Annika  Rihma EST 1:34:38, 34) Sandra  Pauzaite LTU 1:34:54, 35) Celine  Dodin FRA 1:34:58, 36) Ona  Rafols Perramon ESP 1:35:33, 37) Greta  Knarston NZL 1:35:56, 38) Louise  Oram CAN 1:36:29, 39) Liga  Arniece LAT 1:36:37, 40) Susen  Loesch GER 1:36:42, 41) Monika  Depta GER 1:37:38, 42) Dorottya  Peley HUN 1:37:59, 43) Vanessa  Round AUS 1:38:23, 44) Anna  Serrallonga Arques ESP 1:39:43, 45) Carlotta  Scalet ITA 1:40:1, 46) Kristina  Rybakovaite LTU 1:40:51, 47) Iliana  Ilieva BUL 1:41:28, 48) Anja  Arbter AUT 1:42:11, 49) Olena  Pitirimova UKR 1:42:51, 50) Michela  Guizzardi ITA 1:43:5, 51) Aliona  Sukharevska UKR 1:43:45, 52) Alexandra  Jospe USA 1:45:12, 53) Shuangyan  Hao CHN 1:45:14, 54) Jana  Macinska SVK 1:47:15, 55) Mojca  Flerin SLO 1:47:26, 56) Hinako  Inage JPN 1:51:59, 57) Anastasia  Kruglenya BLR 1:52:39, 58) Vera  Alvarez POR 1:56:45, 59) Galina  Rabediuc MDA 2:3:26, 60) Sladjana  Jovanovic SRB 2:17:25, 61) Lui  Wai Lan Iris HKG 2:41:44, Ulkar  Hamdullayeva AZE DSQ, Hollie  Orr GBR DSQ, Javiera Tamara  Saldias Tapia CHI DSQ, Keren  Ziv ISR DSQ, Heike  Torggler ITA DSQ, Julia  Maitia URU DSQ

Men

1) Thierry  Gueorgiou FRA 1:34:45, 2) Daniel  Hubmann SUI 1:36:12, 3) Olav  Lundanes NOR 1:37:9, 4) Fabian  Hertner SUI 1:38:39, 5) Matthias  Kyburz SUI 1:40:12, 6) Fredrik  Johansson SWE 1:40:16, 7) Baptiste  Rollier SUI 1:41:19, 8) Gernot  Kerschbaumer AUT 1:41:40, 9) Kiril  Nikolov BUL 1:41:59, 10) Filip  Dahlgren SWE 1:42:15, 11) Magne  Daehli NOR 1:42:27, 12) Ionut  Zinca ROU 1:42:55, 13) Francois  Gonon FRA 1:43:47, 14) Frederic  Tranchand FRA 1:44:20, 15) Dmitriy  Tsvetkov RUS 1:44:51, 16) Hans Gunnar  Omdal NOR 1:44:59, 17) Jan  Sedivy CZE 1:45:16, 18) Pasi  Ikonen FIN 1:45:20, 19) Philippe  Adamski FRA 1:45:26, 20) Graham  Gristwood GBR 1:45:37, 21) Kalvis  Mihailovs LAT 1:46:1, 22) Jan  Petrzela CZE 1:46:7, 23) Klaus  Schgaguler ITA 1:46:52, 24) Valentin  Novikov RUS 1:47:14, 25) Christian  Bobach DEN 1:47:21, 26) Mikko  Siren FIN 1:48:20, 27) Mikhail  Mamleev ITA 1:48:39, 27) Simonas  Krepsta LTU 1:48:39, 29) Zsolt  Lenkei HUN 1:48:40, 30) Soeren  Loesch GER 1:49:6, 31) Lauri  Sild EST 1:49:7, 32) Jerker  Lysell SWE 1:49:9, 33) Stepan  Kodeda CZE 1:49:20, 34) Bartosz  Pawlak POL 1:50:23, 35) Artem  Panchenko UKR 1:50:28, 36) Denys  Sherbakov UKR 1:51:14, 37) Timo  Sild EST 1:51:34, 38) Yury  Tambasov BLR 1:52:2, 39) Vilius  Aleliunas LTU 1:54:16, 40) Nicolas  Simonin IRL 1:54:19, 41) Jani  Lakanen FIN 1:54:33, 42) Yannick  Michiels BEL 1:55:18, 43) Simon  Uppill AUS 1:55:35, 44) Roberto  Dallavalle ITA 1:57:0, 45) Helmut  Gremmel AUT 1:57:8, 46) Michal  Krajcik SVK 1:58:56, 47) Bjarne  Friedrichs GER 1:58:58, 48) Andrey  Kozyrev RUS 2:1:31, 49) Andris  Jubelis LAT 2:3:25, 50) Katsuya  Yuki JPN 2:7:0, 51) Grigor  Karaivanov BUL 2:7:34, 52) Matthew  Ogden NZL 2:8:39, 53) Krisztian  Liszka HUN 2:8:45, 54) Daniel Martin  De Los Rios ESP 2:9:10, 55) Scott  Fraser GBR 2:9:47, 56) Andraz  Hribar SLO 2:10:1, 57) Matjaz  Stanfel CRO 2:11:38, 58) Javier  Ruiz de la Herran Pidal ESP 2:11:54, 59) Pedro  Nogueira POR 2:14:47, 60) Andrey  Salin BLR 2:16:59, 61) Eric  Bone USA 2:18:52, 62) Maksimovic  Blazo SRB 2:19:38, 63) Tiago  Leal Gingao POR 2:20:52, 64) Robbie  Anderson CAN 2:21:29, 65) Francesco  Buselli ITA 2:32:2, 66) Ahmet  Kacmaz TUR 2:34:44, 67) Nicholas  Mulder RSA 2:43:26, 68) Vasili  Fomiciov MDA 2:44:9, 69) Fu  Zhang CHN 2:57:23, 70) Kyong Sa  Ri PRK 3:2:52, 71) Tam  Wing Chung HKG 3:25:36, 72) Mark  Heikoop NED 3:52:15, 73) Jorge Felix Hernando  Vargas Valbuena COL 4:1:12, 74) Wei-Lun  Lai TPE 4:13:33, Rasmus  Djurhuus DEN DSQ, Edgars  Bertuks LAT DSQ, Zaur  Seyidov AZE DSQ, Matias Nicolas  Diaz Catalan CHI DSQ, Patricio  Sotomayor ECU DSQ, Guy  Sabo-Bar ISR DSQ, Metodi  Belchovski MKD DSQ, Dejan  Vujicic MNE DSQ, Pablo  Sanguinetti URU DSQ, Andrea  Georgios CYP DSQ

Middle

Women

1) Annika  Billstam SWE 37:3, 2) Ida  Bobach DEN 37:25, 3) Tove  Alexandersson SWE 37:27, 4) Sara  Luscher SUI 38:37, 5) Mari  Fasting NOR 38:53, 6) Maja  Moeller Alm DEN 39:0, 7) Saila  Kinni FIN 39:29, 8) Helena  Jansson SWE 39:37, 9) Sarina  Jenzer SUI 39:42, 10) Heidi  Bagstevold Ostlid NOR 40:1, 11) Emily  Kemp CAN 41:19, 12) Claire  Ward GBR 41:45, 13) Tone  Wigemyr NOR 41:46, 14) Sabine  Hauswirth SUI 41:59, 15) Hanny  Allston AUS 42:2, 16) Nadiya  Volynska UKR 42:11, 17) Venla  Niemi FIN 42:24, 18) Iveta  Sistkova CZE 42:42, 19) Inga  Dambe LAT 42:58, 20) Lizzie  Ingham NZL 43:6, 20) Irina  Nyberg RUS 43:6, 22) Daria  Lajn POL 43:20, 23) Julia  Novikova RUS 43:31, 24) Minna  Kauppi FIN 43:44, 25) Olga  Panchenko UKR 43:54, 26) Michela  Guizzardi ITA 44:25, 27) Eva  Jurenikova CZE 44:28, 28) Louise  Oram CAN 45:43, 29) Evely  Kaasiku EST 45:55, 30) Helen Suzanne  Palmer GBR 46:10, 31) Hollie  Orr GBR 46:11, 32) Gabija  Razaityte LTU 46:22, 33) Sandra  Pauzaite LTU 46:24, 34) Liis  Johanson EST 46:52, 35) Dorottya  Peley HUN 46:53, 36) Jana  Knapova CZE 47:42, 37) Anna  Serrallonga Arques ESP 47:44, 38) Isia  Basset FRA 48:21, 39) Anja  Arbter AUT 48:22, 40) Fanni  Gyurko HUN 48:36, 41) Ita  Klingenberg DEN 48:43, 41) Alison  Crocker USA 48:43, 43) Carlotta  Scalet ITA 48:54, 44) Susen  Loesch GER 49:18, 45) Aija  Skrastina LAT 49:19, 46) Amelie  Chataing FRA 49:46, 47) Iliana  Ilieva BUL 51:22, 48) Paulina  Faron POL 52:4, 49) Jana  Macinska SVK 52:38, 50) Maria Novella  Sbaraglia ITA 53:30, 51) Elisa  Elstner AUT 53:45, 52) Nina  Temyakova RUS 54:2, 53) Mariana  Moreira POR 54:19, 54) Monika  Depta GER 54:37, 55) Jasmine  Neve AUS 54:45, 56) Ludmila  Fuster Arion ESP 56:28, 57) Galina  Rabediuc MDA 56:30, 58) Maria  Alekseyonok BLR 57:20, 59) Hannah  Culberg Burgess USA 58:42, 60) Michele  Botha RSA 1:0:50, 61) Mojca  Flerin SLO 1:1:3, 62) Sladjana  Jovanovic SRB 1:4:13, 63) Tsz Ying  Yu HKG 1:17:25, 64) Keren  Ziv ISR 1:20:58, 65) Saho  Miyakawa JPN 1:26:40, 66) Yoon-Sun  Cha KOR 1:31:22, 67) Meiyun  Wu CHN 1:37:54, Javiera Tamara  Saldias Tapia CHI DSQ, Szu-Ying  Wu TPE DSQ, Julia  Maitia URU DSQ

Men

1) Olav  Lundanes NOR 38:12, 2) Fabian  Hertner SUI 38:30, 3) Oleksandr  Kratov UKR 38:46, 4) Baptiste  Rollier SUI 39:45, 5) Andreas  Kyburz SUI 40:5, 6) Lauri  Sild EST 40:39, 7) Carl  Godager Kaas NOR 41:28, 8) Leonid  Novikov RUS 41:29, 9) Gustav  Bergman SWE 41:54, 10) Jan  Prochazka CZE 41:57, 11) Daniel  Hubmann SUI 42:21, 12) Milos  Nykodym CZE 42:28, 12) Hector  Haines GBR 42:28, 14) Robert  Merl AUT 42:48, 15) Lucas  Basset FRA 42:53, 16) Johan  Runesson SWE 42:57, 17) Dmitriy  Tsvetkov RUS 43:1, 17) Olli-Markus  Taivainen FIN 43:1, 19) Francois  Gonon FRA 43:5, 20) Gernot  Kerschbaumer AUT 43:16, 21) Simonas  Krepsta LTU 43:23, 22) Tue Agner  Hjort Lassen DEN 43:32, 23) Soren  Schwartz Sorensen DEN 43:41, 24) Soeren  Loesch GER 43:45, 25) Julian  Dent AUS 43:54, 25) Michal  Krajcik SVK 43:54, 27) Kalvis  Mihailovs LAT 43:56, 28) Mikko  Siren FIN 43:59, 29) Wojciech  Kowalski POL 44:0, 30) Valentin  Novikov RUS 44:5, 31) Kiril  Nikolov BUL 44:20, 32) Pasi  Ikonen FIN 44:23, 33) Anders  Holmberg SWE 44:34, 34) Bjorn  Ekeberg NOR 44:37, 35) Vojtich  Kral CZE 44:55, 36) Matjaz  Stanfel CRO 45:7, 37) Marco  Seppi ITA 45:15, 38) Antonio  Martinez Perez ESP 45:23, 39) Tomas  Hendrickx BEL 45:30, 40) Aleksei  Alekseyonok BLR 45:56, 41) Zsolt  Lenkei HUN 45:59, 42) Bjarne  Friedrichs GER 46:46, 43) Manuel  Negrello ITA 46:48, 44) Andreu  Blanes Reig ESP 47:26, 45) Jonas Vytautas  Gvildys LTU 47:38, 46) Bartosz  Pawlak POL 47:52, 47) Timo  Sild EST 48:42, 48) Douglas  Tullie GBR 48:46, 49) Mate  Baumholczer HUN 48:53, 50) Tiago  Romao POR 49:2, 51) Pavlo  Ushkvarok UKR 49:11, 52) Arturs  Paulins LAT 49:19, 53) Ivaylo  Kamenarov BUL 49:39, 54) Alessio  Tenani ITA 50:33, 55) Eric  Kemp CAN 50:54, 56) Ahmet  Kacmaz TUR 51:26, 57) Edgars  Bertuks LAT 51:30, 58) Ross  Morrison NZL 52:17, 59) Guy  Sabo-Bar ISR 52:42, 60) Vasili  Fomiciov MDA 54:15, 61) Roman  Nazarov RUS 55:11, 62) Li  Qiaoping CHN 58:13, 63) Yoichi  Shimbo JPN 58:52, 64) Joao Mega  Figueiredo POR 59:32, 65) Francesco  Buselli ITA 59:40, 66) Wyatt  Riley USA 1:3:25, 67) Tsz Wai  Yu HKG 1:4:45, 68) Jaka  Piltaver SLO 1:6:9, 69) Eugene  Botha RSA 1:9:19, 70) Kyong Sa  Ri PRK 1:14:31, 71) Matias Nicolas  Diaz Catalan CHI 1:16:51, 72) Conor  Short IRL 1:17:49, 73) Vase  Iliev MKD 1:23:54, 74) Cheng-Hsun  Liu TPE 1:24:39, 75) Mark  Heikoop NED 1:25:48, 76) Dejan  Vujicic MNE 1:32:51, 77) Fabio Andres  Navarrete COL 2:20:21, Zaur  Seyidov AZE DSQ, Thierry  Gueorgiou FRA DSQ, Constantinos  Papaconstantinou CYP DSQ, Darkwin  Cabrera ECU DSQ, Blazo  Maksimovic SRB DSQ, Pablo  Sanguinetti URU DSQ

 

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation