World Cup 2014 Round 3

Kongsberg, Norway; Imatra, Finland

Stage 1
7-8 June
Kongsberg, Norway
Email: jan.arild.johnsen@orientering.no
Website: http://www.kolweb.no/wc-2014/hjem
IOF Senior Event Adviser:
Jari Kymäläinen (FIN)
Bulletin 4
Bulletin 3
Bulletin 1-2
Stage 2
11 June
Imatra, Finland
Email: info@skvuoksievent.com
Website: www.worldcupimatra2014.com/in-english/general/
IOF Senior Event Adviser:
Göran Andersson (SWE)
Bulletin 4
Bulletin 3
Bulletin 1-2

Results

Middle Norway

Women

1) Tove  Alexandersson SWE 32:1, 2) Helena  Jansson SWE 33:59, 3) Minna  Kauppi FIN 34:7, 4) Heidi  Bagstevold Ostlid NOR 34:46, 5) Emma  Johansson SWE 35:7, 6) Sofia  Haajanen FIN 35:9, 7) Tone  Wigemyr NOR 35:19, 8) Saila  Kinni FIN 35:25, 9) Ida  Bobach DEN 35:40, 10) Mari  Fasting NOR 35:53, 11) Maria  Magnusson SWE 36:1, 12) Nadiya  Volynska UKR 36:7, 13) Sari  Anttonen FIN 36:9, 14) Sara  Luscher SUI 36:15, 15) Venla  Niemi FIN 36:20, 16) Hollie  Orr GBR 36:46, 17) Sabine  Hauswirth SUI 37:9, 18) Catherine  Taylor GBR 37:10, 19) Irina  Nyberg RUS 37:17, 20) Anastasia  Rudnaya RUS 37:38, 21) Kamilla  Olaussen NOR 37:43, 22) Lina  Strand SWE 38:0, 22) Henna-Riikka  Haikonen FIN 38:0, 24) Julia  Gross SUI 38:4, 25) Julia  Novikova RUS 38:24, 26) Amelie  Chataing FRA 38:26, 27) Emma  Johansson NOR 38:29, 28) Anette  Baklid NOR 38:39, 29) Claire  Ward GBR 38:44, 30) Karolin  Ohlsson SWE 39:8, 31) Ida Marie   Naess Bjoergul NOR 39:15, 32) Lisa  Risby SWE 39:16, 33) Tuulia  Viberg FIN 39:27, 34) Elena  Roos SUI 40:43, 35) Kine  Hallan Steiwer NOR 41:24, 36) Lilian  Forsgren SWE 42:20, 37) Lilly  Gross SUI 42:39, 38) Bettina  Aebi SUI 42:40, 39) Laura  Vike LAT 42:56, 40) Iliana  Ilieva BUL 43:2, 41) Outi  Ojanen FIN 43:20, 42) Ita  Klingenberg DEN 43:29, 43) Inga  Kazlauskaite LTU 43:35, 44) Evely  Kaasiku EST 43:45, 45) Charlotte  Watson GBR 44:16, 46) Samantha  Saeger USA 45:5, 47) Louise  Oram CAN 45:19, 48) Lucy  Butt GBR 47:15, 49) Helen Suzanne  Palmer GBR 48:13, 50) Anastasia  Potapenko RUS 52:19, 51) Cristina  Luis USA 1:0:9

Men

1) Olav  Lundanes NOR 38:8, 2) Pasi  Ikonen FIN 38:13, 3) Carl  Godager Kaas NOR 38:24, 3) Matthias  Kyburz SUI 38:24, 5) Gustav  Bergman SWE 38:48, 6) Fabian  Hertner SUI 38:53, 7) Torgeir  Norbech NOR 38:59, 8) Johan  Runesson SWE 39:39, 9) Edgars  Bertuks LAT 39:57, 10) Oleksandr  Kratov UKR 39:58, 11) Thomas  Natvig Arstad NOR 40:4, 12) Albin  Ridefelt SWE 40:15, 13) Bjorn  Ekeberg NOR 40:19, 14) Oskar  Sjoberg SWE 40:26, 15) Florian  Howald SUI 40:37, 16) Anton  Ostlin SWE 40:47, 16) Andreas  Ruedlinger SUI 40:47, 18) Daniel  Hubmann SUI 40:48, 19) Mikko  Siren FIN 40:50, 20) Yngve  Skogstad NOR 40:54, 21) Anders  Holmberg SWE 40:58, 22) Hannu  Airila FIN 41:3, 23) Douglas  Tullie GBR 41:30, 24) William  Lind SWE 41:32, 25) Alain  Denzler SUI 41:34, 26) Robert  Merl AUT 41:42, 27) Filip  Dahlgren SWE 41:55, 28) Gaute  Hallan Steiwer NOR 42:0, 29) Timo  Sild EST 42:24, 30) Tero  Fohr FIN 42:30, 31) Toni  Saari FIN 42:52, 32) Hector  Haines GBR 42:53, 33) Soren  Schwartz Sorensen DEN 42:54, 34) Raffael  Huber SUI 43:18, 35) Kaspar  Hagler SUI 43:23, 36) Matthew  Speake GBR 43:44, 37) Magne  Daehli NOR 43:57, 38) Olli-Markus  Taivainen FIN 44:17, 39) Ivan  Sirakov BUL 44:55, 40) Scott  Fraser GBR 45:6, 41) Rune  Olsen DEN 45:57, 42) Christian  Bobach DEN 46:53, 43) Alan  Cherry GBR 46:59, 44) Pavel  Shestakov RUS 47:3, 45) James  Tullie GBR 49:1, 46) Bojan  Blumenstein GER 49:2, 47) Rasmus  Djurhuus DEN 49:4, 48) Liutauras  Bilevicius LTU 49:16, 49) Hirokazu  Osaki JPN 53:48, 50) Ross  Smith USA 1:5:3

Long Norway

Women

1) Tove  Alexandersson SWE 1:10:26, 2) Ida  Bobach DEN 1:12:36, 3) Mari  Fasting NOR 1:13:24, 4) Saila  Kinni FIN 1:13:33, 5) Goril  Ronning Sund NOR 1:15:8, 6) Sara  Luscher SUI 1:15:18, 7) Sari  Anttonen FIN 1:15:52, 8) Sofia  Haajanen FIN 1:16:8, 9) Helena  Jansson SWE 1:17:13, 10) Tone  Wigemyr NOR 1:17:24, 11) Julia  Gross SUI 1:18:58, 12) Nadiya  Volynska UKR 1:19:47, 13) Henna-Riikka  Haikonen FIN 1:19:48, 14) Eva  Jurenikova CZE 1:20:16, 15) Emma  Johansson NOR 1:21:45, 16) Anastasia  Rudnaya RUS 1:21:49, 17) Lilian  Forsgren SWE 1:22:2, 18) Riina  Kuuselo FIN 1:22:7, 19) Hollie  Orr GBR 1:22:9, 20) Amelie  Chataing FRA 1:24:19, 21) Kamilla  Olaussen NOR 1:24:25, 22) Maria  Magnusson SWE 1:24:30, 23) Outi  Ojanen FIN 1:25:20, 24) Anette  Baklid NOR 1:27:1, 25) Alva  Olsson SWE 1:27:13, 26) Sabine  Hauswirth SUI 1:27:33, 27) Ingjerd  Myhre NOR 1:27:52, 28) Emma  Johansson SWE 1:27:55, 29) Ida Marie   Naess Bjoergul NOR 1:28:43, 30) Lina  Strand SWE 1:29:6, 31) Karolin  Ohlsson SWE 1:29:13, 32) Evely  Kaasiku EST 1:29:40, 33) Samantha  Saeger USA 1:32:26, 34) Louise  Oram CAN 1:33:43, 35) Laura  Vike LAT 1:33:54, 36) Helen Suzanne  Palmer GBR 1:34:12, 37) Iliana  Ilieva BUL 1:34:15, 38) Tuulia  Viberg FIN 1:34:36, 39) Elena  Roos SUI 1:35:43, 40) Lilly  Gross SUI 1:38:47, 41) Anastasia  Potapenko RUS 1:51:46, 42) Cristina  Luis USA 2:7:9, Marika  Teini FIN DSQ, Claire  Ward GBR DSQ, Inga  Kazlauskaite LTU DSQ

Men

1) Oleksandr  Kratov UKR 1:33:16, 2) Hans Gunnar  Omdal NOR 1:33:37, 3) Magne  Daehli NOR 1:33:47, 4) Filip  Dahlgren SWE 1:33:58, 5) Fabian  Hertner SUI 1:34:4, 6) Torgeir  Norbech NOR 1:34:25, 7) William  Lind SWE 1:34:33, 8) Daniel  Hubmann SUI 1:34:50, 9) Olav  Lundanes NOR 1:35:33, 10) Matthias  Kyburz SUI 1:36:24, 11) Hector  Haines GBR 1:37:1, 12) Mikko  Siren FIN 1:38:4, 13) Timo  Sild EST 1:38:5, 14) Carl  Godager Kaas NOR 1:38:8, 15) Aaro  Asikainen FIN 1:39:36, 16) Pasi  Ikonen FIN 1:40:16, 17) Thomas  Natvig Arstad NOR 1:40:31, 18) Tero  Fohr FIN 1:42:2, 19) Douglas  Tullie GBR 1:42:31, 20) Andreas  Ruedlinger SUI 1:42:32, 21) Johan  Runesson SWE 1:43:8, 22) Albin  Ridefelt SWE 1:43:13, 23) Toni  Saari FIN 1:43:40, 24) Yngve  Skogstad NOR 1:43:41, 25) Hakon  Jarvis Westergard NOR 1:44:18, 26) Kaspar  Hagler SUI 1:45:54, 27) Anton  Ostlin SWE 1:46:41, 28) Robert  Merl AUT 1:46:59, 29) Matthew  Speake GBR 1:48:22, 30) Soren  Schwartz Sorensen DEN 1:49:50, 31) Olli-Markus  Taivainen FIN 1:50:16, 32) Raffael  Huber SUI 1:51:55, 33) Alain  Denzler SUI 1:53:16, 34) James  Tullie GBR 1:56:55, 35) Liutauras  Bilevicius LTU 1:57:0, 36) Pavel  Shestakov RUS 1:57:28, 37) Alan  Cherry GBR 1:57:31, 38) Florian  Howald SUI 1:58:57, 39) Ivan  Sirakov BUL 2:1:5, 40) Anders  Holmberg SWE 2:2:32, 41) Christian  Bobach DEN 2:3:1, 42) Hirokazu  Osaki JPN 2:11:22, 43) Ross  Smith USA 2:31:5, Rune  Olsen DEN DSQ, Oskar  Sjoberg SWE DSQ, Bojan  Blumenstein GER DSQ

Sprint Finland

Women

1) Judith  Wyder SUI 13:1, 2) Maja  Moeller Alm DEN 13:3, 3) Julia  Gross SUI 13:20, 3) Tove  Alexandersson SWE 13:20, 3) Helena  Jansson SWE 13:20, 6) Galina  Vinogradova RUS 13:21, 7) Venla  Niemi FIN 13:26, 8) Lena  Eliasson SWE 13:48, 9) Minna  Kauppi FIN 13:49, 10) Marika  Teini FIN 13:53, 11) Rahel  Friederich SUI 14:1, 12) Lea  Vercellotti FRA 14:2, 12) Nadiya  Volynska UKR 14:2, 14) Emma  Johansson NOR 14:7, 15) Anastasia  Rudnaya RUS 14:10, 16) Goril  Ronning Sund NOR 14:13, 17) Silje  Ekroll Jahren NOR 14:15, 18) Tessa  Hill GBR 14:19, 19) Josefine  Engstrom SWE 14:20, 20) Elena  Roos SUI 14:21, 20) Anna  Narhi FIN 14:21, 22) Lilian  Forsgren SWE 14:23, 22) Anne Johanne  Lind NOR 14:23, 24) Bettina  Aebi SUI 14:28, 25) Heidi  Martensson NOR 14:29, 26) Maija  Sianoja FIN 14:30, 27) Lina  Strand SWE 14:31, 28) Heidi  Bagstevold Ostlid NOR 14:32, 29) Anastasia  Potapenko RUS 14:34, 30) Natalia  Vinogradova RUS 14:40, 31) Amelie  Chataing FRA 14:43, 32) Ingjerd  Myhre NOR 14:46, 32) Brigitta  Mathys SUI 14:46, 34) Alva  Olsson SWE 14:52, 35) Catherine  Taylor GBR 14:59, 36) Stine  Bagger Hagner DEN 15:2, 37) Evely  Kaasiku EST 15:13, 38) Karolin  Ohlsson SWE 15:23, 39) Julia  Bjorkstrand FIN 16:35, Emma  Klingenberg DEN DSQ

Men

1) Jonas  Leandersson SWE 12:20, 2) Daniel  Hubmann SUI 12:24, 3) Yannick  Michiels BEL 12:26, 4) Jonas Vytautas  Gvildys LTU 12:40, 5) Tue Agner  Hjort Lassen DEN 12:44, 6) Gustav  Bergman SWE 12:50, 7) Scott  Fraser GBR 12:54, 8) Gaute  Hallan Steiwer NOR 13:0, 8) Marten B.  Bostrom FIN 13:0, 10) Severi  Kymalainen FIN 13:2, 11) Torgeir  Norbech NOR 13:3, 12) Soren  Bobach DEN 13:7, 13) Jerker  Lysell SWE 13:9, 14) Jonas  Mathys SUI 13:11, 15) Frederic  Tranchand FRA 13:14, 16) William  Lind SWE 13:21, 17) Oystein  Kvaal Osterbo NOR 13:23, 17) Andreas  Ruedlinger SUI 13:23, 19) Martin  Regborn SWE 13:25, 20) Florian  Howald SUI 13:27, 21) Antti  Anttonen FIN 13:28, 22) Tuomo  Makela FIN 13:29, 23) Bjorn  Ekeberg NOR 13:33, 24) Vili  Niemi FIN 13:34, 24) Alain  Denzler SUI 13:34, 26) Sander  Vaher EST 13:36, 27) Timo  Sild EST 13:39, 28) Bartosz  Pawlak POL 13:41, 29) Robert  Merl AUT 13:42, 30) Oskar  Sjoberg SWE 13:50, 31) Ross  Morrison NZL 13:53, 31) Murray  Strain GBR 13:53, 33) Kiril  Nikolov BUL 14:3, 34) Jakob  Loof SWE 14:4, 35) Vilius  Aleliunas LTU 14:5, 36) Ivan  Sirakov BUL 14:7, 37) Ulf  Forseth Indgaard NOR 14:58, Peter  Hodkinson GBR DSQ, Arturs  Paulins LAT DSQ

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation