World Cup 2014 Round 2

Murcia, Spain; Palmela, Portugal

logowcupspain
Stage 1
5-6 April
Murcia, Spain
Email: info@wcupspain2014.es
Website: www.wcupspain2014.es
IOF Senior Event Adviser:
Lars Forsberg (SWE)
Bulletin 4
Bulletin 3
Bulletin 1-2
  logo EOC2014
Stage 2
European Orienteering Championships
9-16 April
Palmela, Portugal
Contact person: Jorge Simoes,
Federacão Portuguesa de Orientacão (FPO)
Tel. +351 244 575 074,
Mobile: +351 919 919 801 / 912 162 662
Email: geral@fpo.pt
Website: www.eoc2014.fpo.pt
IOF Senior Event Adviser:
André W. Schoepfer (SUI)
Bulletin 3
Bulletin 2
Bulletin 1

Results

Murcia

Long

Women

1) Tove  Alexandersson SWE 1:27:43, 2) Lena  Eliasson SWE 1:32:29, 3) Lilian  Forsgren SWE 1:34:28, 4) Amelie  Chataing FRA 1:34:55, 5) Tessa  Hill GBR 1:35:37, 6) Riina  Kuuselo FIN 1:36:49, 6) Alva  Olsson SWE 1:36:49, 8) Sari  Anttonen FIN 1:37:53, 9) Helena  Jansson SWE 1:39:4, 10) Nadiya  Volynska UKR 1:40:1, 11) Karoliina  Sundberg FIN 1:40:6, 12) Henna-Riikka  Haikonen FIN 1:40:35, 13) Vanessa  Round AUS 1:41:23, 14) Ausrine  Kutkaite LTU 1:42:54, 15) Galina  Vinogradova RUS 1:44:45, 16) Daria  Lajn POL 1:44:56, 17) Maria  Magnusson SWE 1:45:10, 18) Sara  Luscher SUI 1:45:13, 19) Annica  Gustafsson SWE 1:45:23, 20) Olga  Panchenko UKR 1:45:27, 21) Outi  Ojanen FIN 1:45:29, 22) Anastasia  Potapenko RUS 1:46:15, 23) Ona  Rafols Perramon ESP 1:49:32, 24) Marjo  Liikanen FIN 1:49:42, 25) Marttiina  Joensuu FIN 1:50:35, 26) Ulrika  Uotila FIN 1:50:56, 27) Karolin  Ohlsson SWE 1:50:57, 28) Franziska  Dorig SUI 1:52:44, 29) Eva  Kabathova CZE 1:52:50, 30) Anna  Serrallonga Arques ESP 1:53:23, 31) Natalia  Gurchenkova RUS 1:54:32, 32) Anna  Morawska POL 1:54:39, 33) Esther  Gil Brotons ESP 1:54:42, 34) Lilly  Gross SUI 1:55:52, 35) Liga  Arniece LAT 1:56:8, 36) Evely  Kaasiku EST 1:56:40, 36) Liis  Johanson EST 1:56:40, 38) Elo  Saue EST 1:58:18, 39) Mirjam  Hellmuller SUI 1:59:6, 40) Raquel  Costa POR 2:4:59, 41) Paulina  Faron POL 2:9:45, 42) Tatiana  Rozova RUS 2:12:4, 43) Violeta  Feliciano Sanjuan ESP 2:12:47, 44) Marion  Aebi SUI 2:15:17, 45) Alicia  Cobo Caballero ESP 2:16:8, 46) Kseniya  Popova USA 2:25:8, 47) Ludmila  Fuster Arion ESP 2:49:9, 48) Kerstin  Burnett CAN 2:54:42, Catherine  Taylor GBR DSQ, Natalia  Vinogradova RUS DSQ, Fanni  Gyurko HUN DSQ, Sigrid  Ruul EST DSQ, Anastasia  Rudnaya RUS DSQ, Irina  Nyberg RUS DSQ, Svetlana  Mironova RUS DSQ

Men

1) Baptiste  Rollier SUI 1:47:35, 2) Albin  Ridefelt SWE 1:54:25, 3) Ionut  Zinca ROU 1:54:44, 4) Artem  Panchenko UKR 1:55:54, 5) Pasi  Ikonen FIN 1:57:14, 6) Olli-Markus  Taivainen FIN 1:59:3, 7) Anders  Holmberg SWE 2:1:48, 8) Filip  Dahlgren SWE 2:2:31, 9) Timo  Sild EST 2:2:44, 10) Anton  Ostlin SWE 2:2:50, 11) Marten B.  Bostrom FIN 2:3:5, 12) Hector  Haines GBR 2:5:3, 13) Martins  Sirmais LAT 2:5:8, 14) Kaspar  Hagler SUI 2:6:43, 15) Alain  Denzler SUI 2:7:11, 16) Oystein  Kvaal Osterbo NOR 2:7:12, 17) Bartosz  Pawlak POL 2:7:40, 18) Eskil  Kinneberg NOR 2:7:43, 19) Raffael  Huber SUI 2:8:43, 20) Oskari  Liukkonen FIN 2:9:56, 21) Andris  Jubelis LAT 2:10:49, 22) Dmitry  Nakonechny RUS 2:10:56, 23) Javier  Ruiz de la Herran Pidal ESP 2:11:50, 24) Arturs  Paulins LAT 2:12:46, 25) Janis  Kums LAT 2:13:7, 26) Ivan  Sirakov BUL 2:13:35, 27) Denys  Sherbakov UKR 2:15:18, 28) Pavel  Shestakov RUS 2:15:39, 29) Martin  Poklop CZE 2:17:27, 30) Roman  Nazarov RUS 2:19:13, 31) Christoph  Meier SUI 2:20:40, 32) Biel  Rafols Perramon ESP 2:21:16, 33) Daniel  Hajek CZE 2:21:17, 34) Tomas  Kubelka CZE 2:21:19, 35) Marc  Serrallonga Arques ESP 2:27:15, 36) Michal  Hubacek CZE 2:28:19, 37) Paulo  Franco POR 2:29:50, 38) Tiago  Leal Gingao POR 2:30:28, 39) Tamas  Bogya ROU 2:31:17, 40) Oleksandr  Asmolov UKR 2:31:17, 41) Ivan  Potylitsyn RUS 2:37:14, 42) Ross  Morrison NZL 2:38:17, 43) Rafael  Miguel POR 2:39:30, 44) Luis Enrique  Nogueira de La Muela ESP 2:41:22, 45) Rafal  Podzinski POL 2:42:41, 46) Simion  Suciu ROU 2:42:48, 47) Adam  Chloupek CZE 2:43:11, 48) Gregory Eamon  Ahlswede McGrogan USA 3:16:31, 49) Francois  Van der Ouderaa BEL 3:26:8, Lauri  Sild EST DSQ, Sergei  Rjaboshkin EST DSQ, Olav  Lundanes NOR DSQ, Gustav  Bergman SWE DSQ, Oleksandr  Kratov UKR DSQ, Philippe  Adamski FRA DSQ, Kiril  Nikolov BUL DSQ, Jonas  Leandersson SWE DSQ, Jonas  Mathys SUI DSQ, Andreu  Blanes Reig ESP DSQ, Johan  Runesson SWE DSQ, Edgars  Bertuks LAT DSQ, Antonio  Martinez Perez ESP DSQ, Pavlo  Ushkvarok UKR DSQ, Oleksandr  Asmolov UKR DSQ, Jerker  Lysell SWE DSQ

Middle

Women

1) Lena  Eliasson SWE 36:10, 2) Anastasia  Rudnaya RUS 36:38, 3) Helena  Jansson SWE 36:56, 4) Maria  Magnusson SWE 37:15, 5) Lilian  Forsgren SWE 37:16, 6) Sara  Luscher SUI 37:38, 7) Tessa  Hill GBR 38:36, 8) Nadiya  Volynska UKR 38:39, 9) Vanessa  Round AUS 38:50, 10) Karolin  Ohlsson SWE 38:56, 11) Karoliina  Sundberg FIN 39:11, 12) Olga  Panchenko UKR 39:14, 13) Outi  Ojanen FIN 39:15, 14) Natalia  Vinogradova RUS 39:33, 15) Amelie  Chataing FRA 39:45, 16) Lina  Strand SWE 40:5, 17) Tove  Alexandersson SWE 40:11, 18) Ida Marie   Naess Bjoergul NOR 40:35, 19) Marjo  Liikanen FIN 40:51, 20) Liis  Johanson EST 41:1, 21) Irina  Nyberg RUS 41:39, 22) Lilly  Gross SUI 41:46, 23) Marttiina  Joensuu FIN 41:52, 24) Sari  Anttonen FIN 41:57, 25) Paulina  Faron POL 42:2, 26) Riina  Kuuselo FIN 42:19, 27) Esther  Gil Brotons ESP 42:31, 28) Alva  Olsson SWE 42:40, 29) Mari  Fasting NOR 42:44, 30) Franziska  Dorig SUI 43:13, 31) Ausrine  Kutkaite LTU 43:52, 32) Tatiana  Rozova RUS 44:22, 33) Ona  Rafols Perramon ESP 44:37, 34) Mariana  Moreira POR 44:59, 35) Evely  Kaasiku EST 45:16, 36) Anastasia  Potapenko RUS 45:22, 37) Anna  Serrallonga Arques ESP 45:47, 38) Galina  Vinogradova RUS 45:50, 39) Liga  Arniece LAT 46:2, 40) Vera  Alvarez POR 46:21, 41) Ulrika  Uotila FIN 46:28, 42) Raquel  Costa POR 46:40, 43) Elo  Saue EST 47:42, 44) Marion  Aebi SUI 47:44, 45) Fanni  Gyurko HUN 48:2, 46) Mirjam  Hellmuller SUI 48:22, 47) Anna  Morawska POL 48:30, 48) Eva  Kabathova CZE 49:41, 49) Daria  Lajn POL 49:43, 50) Sigrid  Ruul EST 51:30, 51) Violeta  Feliciano Sanjuan ESP 54:50, 52) Natalia  Gurchenkova RUS 55:25, 53) Ludmila  Fuster Arion ESP 56:45, 54) Kerstin  Burnett CAN 57:13, 55) Alicia  Cobo Caballero ESP 1:5:42, Kseniya  Popova USA DSQ, Kine  Hallan Steiwer NOR DSQ, Catherine  Taylor GBR DSQ

Men

1) Oleksandr  Kratov UKR 42:15, 2) Daniel  Hubmann SUI 42:28, 3) Timo  Sild EST 42:52, 4) Baptiste  Rollier SUI 43:24, 5) Anders  Holmberg SWE 43:30, 6) Magne  Daehli NOR 43:31, 7) Gustav  Bergman SWE 43:57, 8) Ionut  Zinca ROU 44:10, 9) Filip  Dahlgren SWE 44:34, 10) Janis  Kums LAT 44:57, 11) Pasi  Ikonen FIN 45:3, 12) Jonas  Leandersson SWE 45:18, 13) Kiril  Nikolov BUL 45:23, 14) Raffael  Huber SUI 45:24, 15) Johan  Runesson SWE 45:30, 16) Eskil  Kinneberg NOR 45:39, 17) Martins  Sirmais LAT 45:40, 18) Denys  Sherbakov UKR 46:14, 19) Ivan  Sirakov BUL 46:19, 20) Oskari  Liukkonen FIN 46:21, 21) Albin  Ridefelt SWE 46:44, 22) Hector  Haines GBR 46:54, 23) Pavlo  Ushkvarok UKR 47:6, 24) Florian  Schneider SUI 47:26, 24) Arturs  Paulins LAT 47:26, 26) Pavel  Shestakov RUS 47:34, 27) Aaro  Asikainen FIN 47:36, 28) Jonas  Mathys SUI 47:42, 29) Anton  Ostlin SWE 47:47, 30) Edgars  Bertuks LAT 47:52, 31) Ross  Morrison NZL 47:56, 32) Bartosz  Pawlak POL 47:57, 32) Antonio  Martinez Perez ESP 47:57, 34) Andris  Jubelis LAT 48:17, 35) Adam  Chloupek CZE 48:25, 36) Oystein  Kvaal Osterbo NOR 48:28, 37) Gaute  Hallan Steiwer NOR 48:41, 38) Andreu  Blanes Reig ESP 49:0, 39) Lauri  Sild EST 49:8, 40) Luis Enrique  Nogueira de La Muela ESP 49:9, 41) Kaspar  Hagler SUI 49:24, 42) Artem  Panchenko UKR 49:44, 43) Alain  Denzler SUI 49:49, 44) Daniel  Hajek CZE 50:0, 45) Javier  Ruiz de la Herran Pidal ESP 50:8, 46) Tiago  Romao POR 50:39, 47) Ruslan  Glebov UKR 51:8, 48) Olli-Markus  Taivainen FIN 51:51, 49) Biel  Rafols Perramon ESP 51:56, 50) Marc  Serrallonga Arques ESP 51:57, 51) Christoph  Meier SUI 51:59, 52) Tiago  Leal Gingao POR 52:35, 53) Martin  Poklop CZE 53:15, 54) Tamas  Bogya ROU 53:24, 55) Tomas  Kubelka CZE 53:53, 56) Simion  Suciu ROU 54:27, 57) Michal  Hubacek CZE 55:11, 58) Oleksandr  Asmolov UKR 55:35, 59) Rafael  Miguel POR 56:4, 60) Roman  Nazarov RUS 56:19, 61) Dmitry  Nakonechny RUS 57:0, 62) Sergei  Rjaboshkin EST 57:26, 63) Rafal  Podzinski POL 58:22, 64) Francois  Van der Ouderaa BEL 58:34, 65) Ivan  Potylitsyn RUS 1:0:51, 66) Marten B.  Bostrom FIN 1:2:11, 67) Gregory Eamon  Ahlswede McGrogan USA 1:2:32, 68) Paulo  Franco POR 1:8:26, Jerker  Lysell SWE DSQ

Palmela

Middle

Women

1) Signe  Soes DEN 30:45, 2) Maja  Moeller Alm DEN 31:2, 3) Tove  Alexandersson SWE 31:3, 4) Lena  Eliasson SWE 32:1, 5) Maria  Magnusson SWE 32:41, 6) Nadiya  Volynska UKR 32:48, 7) Sabine  Hauswirth SUI 32:53, 8) Ida  Bobach DEN 33:17, 9) Natalia  Vinogradova RUS 33:18, 10) Venla  Niemi FIN 33:43, 11) Olga  Panchenko UKR 33:50, 12) Ausrine  Kutkaite LTU 33:51, 12) Julia  Novikova RUS 33:51, 14) Ita  Klingenberg DEN 33:54, 15) Amelie  Chataing FRA 34:1, 16) Mari  Fasting NOR 34:3, 17) Natalia  Efimova RUS 34:10, 18) Riina  Kuuselo FIN 34:13, 18) Lina  Strand SWE 34:13, 20) Eva  Jurenikova CZE 34:26, 21) Marika  Teini FIN 34:35, 21) Sofia  Haajanen FIN 34:35, 23) Gabija  Razaityte LTU 34:38, 24) Hollie  Orr GBR 34:44, 25) Lilian  Forsgren SWE 34:46, 26) Elena  Roos SUI 34:57, 27) Emily  Kemp CAN 35:2, 27) Michaela  Omova CZE 35:2, 29) Kamilla  Olaussen NOR 35:14, 30) Helena  Jansson SWE 35:30, 31) Ingjerd  Myhre NOR 35:37, 32) Ursula  Kadan AUT 35:41, 33) Martina  Zverinova CZE 35:44, 34) Laura  Vike LAT 35:52, 35) Sarina  Jenzer SUI 35:53, 36) Ida Marie   Naess Bjoergul NOR 35:57, 37) Tone  Wigemyr NOR 36:3, 38) Elisa  Elstner AUT 36:9, 39) Marjo  Liikanen FIN 36:10, 40) Mariana  Moreira POR 36:11, 41) Claire  Ward GBR 36:27, 42) Saila  Kinni FIN 36:33, 43) Helen Suzanne  Palmer GBR 36:35, 44) Ane  Linde DEN 36:36, 45) Perrine  Obstetar FRA 36:45, 46) Fanni  Gyurko HUN 36:49, 47) Anastasia  Potapenko RUS 36:51, 48) Michela  Guizzardi ITA 37:3, 49) Lenka  Poklopova CZE 37:15, 49) Sandra  Pauzaite LTU 37:15, 51) Susen  Loesch GER 37:19, 52) Zoe  Harding GBR 37:20, 53) Ona  Rafols Perramon ESP 37:28, 54) Bettina  Aebi SUI 37:43, 55) Evely  Kaasiku EST 37:46, 56) Charlotte  Watson GBR 37:49, 57) Lucy  Butt GBR 37:53, 58) Olena  Pitirimova UKR 38:1, 59) Inga  Dambe LAT 38:4, 60) Anna  Nilsson Simkovics AUT 38:14, 61) Inna  Somova RUS 38:23, 62) Sabine  Rothaug GER 38:28, 63) Louise  Oram CAN 38:37, 64) Vanessa  Round AUS 38:41, 65) Kirti  Rebane EST 38:54, 66) Niamh  O’Boyle IRL 38:56, 66) Vera  Alvarez POR 38:56, 68) Kristina  Rybakovaite LTU 39:8, 69) Liis  Johanson EST 39:11, 70) Vendula  Horcickova CZE 39:22, 70) Carlotta  Scalet ITA 39:22, 72) Jana  Knapova CZE 39:33, 73) Isia  Basset FRA 39:37, 74) Aliona  Sukharevska UKR 39:40, 75) Kerstin  Uiboupin EST 39:51, 76) Mette  Hjerrild DEN 40:9, 77) Felicity  Brown AUS 40:24, 77) Sigrid  Ruul EST 40:24, 79) Heike  Torggler ITA 40:27, 80) Maryna  Suzdalova UKR 40:33, 81) Julia  Bauer AUT 41:0, 81) Anna  Serrallonga Arques ESP 41:0, 83) Laura  Ramstein AUT 41:23, 84) Emilie  Backscheider FRA 41:34, 85) Rita  Rodrigues POR 41:39, 86) Maria  Alekseyonok BLR 41:49, 87) Patricia  Casalinho POR 42:32, 88) Nicole  Scalet ITA 43:17, 89) Magalie  Cordeiro Mendes POR 45:39, 90) Ludmila  Fuster Arion ESP 48:4, 91) Anna  Reinhardt GER 48:6, 92) Keren  Ziv ISR 48:22, 93) Alicia  Cobo Caballero ESP 52:24, 94) Regina  Kelly IRL 1:5:33, Raquel  Costa POR DSQ, Irina  Nyberg RUS DSQ

Men

1) Daniel  Hubmann SUI 32:23, 2) Fabian  Hertner SUI 32:41, 3) Thierry  Gueorgiou FRA 33:4, 4) Jan  Prochazka CZE 33:32, 5) Edgars  Bertuks LAT 33:40, 6) Oleksandr  Kratov UKR 33:52, 7) Timo  Sild EST 34:2, 8) Baptiste  Rollier SUI 34:8, 9) Valentin  Novikov RUS 34:10, 10) Vojtich  Kral CZE 34:18, 11) Olav  Lundanes NOR 34:21, 12) Jani  Lakanen FIN 34:23, 13) Andrey  Khramov RUS 34:26, 14) Zsolt  Lenkei HUN 34:33, 14) Gustav  Bergman SWE 34:33, 16) Martin  Hubmann SUI 34:39, 17) Andreas  Kyburz SUI 34:45, 18) Gernot  Kerschbaumer AUT 34:48, 19) Andrey  Salin BLR 34:55, 20) Johan  Runesson SWE 35:0, 21) Magne  Daehli NOR 35:1, 22) Pasi  Ikonen FIN 35:2, 23) Ralph  Street GBR 35:11, 24) Florian  Howald SUI 35:18, 25) Ruslan  Glebov UKR 35:22, 26) Martins  Sirmais LAT 35:23, 27) Stepan  Kodeda CZE 35:30, 28) Aaro  Asikainen FIN 35:34, 28) Graham  Gristwood GBR 35:34, 30) Ivan  Sirakov BUL 35:58, 31) Thomas  Natvig Arstad NOR 36:1, 32) Lucas  Basset FRA 36:8, 32) Dmitriy  Tsvetkov RUS 36:8, 34) Wojciech  Kowalski POL 36:9, 35) Rassmus  Andersson SWE 36:11, 35) Albin  Ridefelt SWE 36:11, 37) Lauri  Sild EST 36:15, 38) Jonas Vytautas  Gvildys LTU 36:17, 39) Oystein  Kvaal Osterbo NOR 36:18, 40) Mikko  Siren FIN 36:20, 41) Denys  Sherbakov UKR 36:21, 42) Gaute  Hallan Steiwer NOR 36:42, 43) Donatas  Stulgys LTU 36:53, 44) Soren  Schwartz Sorensen DEN 36:57, 45) Soren  Bobach DEN 36:58, 46) Hannu  Airila FIN 37:10, 46) Torgeir  Norbech NOR 37:10, 48) Philippe  Adamski FRA 37:11, 49) Luis  Silva POR 37:19, 50) Julian  Dent AUS 37:21, 51) Antonio  Martinez Perez ESP 37:22, 52) Helmut  Gremmel AUT 37:30, 53) Arturs  Paulins LAT 37:31, 54) Denis  Grishman RUS 37:32, 55) Robert  Merl AUT 37:37, 56) Tero  Fohr FIN 37:39, 56) Soeren  Loesch GER 37:39, 58) Sander  Vaher EST 37:42, 59) Jon  Aukrust Osmoen NOR 37:44, 60) Ivan  Nikitin RUS 37:46, 61) Jakob  Edsen Ekhard DEN 37:47, 62) Pavlo  Ushkvarok UKR 38:10, 63) Marco  Seppi ITA 38:15, 64) Tue Agner  Hjort Lassen DEN 38:18, 65) Vilius  Aleliunas LTU 38:20, 66) Ross  Morrison NZL 38:21, 67) Douglas  Tullie GBR 38:28, 68) Joao Mega  Figueiredo POR 38:47, 69) Artem  Popov RUS 38:51, 70) Alessio  Tenani ITA 38:52, 71) Jan  Petrzela CZE 38:53, 72) Christian  Wartbichler AUT 38:54, 73) Kenny  Kivikas EST 39:4, 73) Andreu  Blanes Reig ESP 39:4, 75) Lauri  Tammemae EST 39:7, 76) Janis  Tamuzs LAT 39:28, 77) Vasily  Streltsov BLR 39:29, 78) Luis Enrique  Nogueira de La Muela ESP 39:39, 79) Franz  Glaner AUT 39:40, 80) Bjarne  Friedrichs GER 39:42, 81) Roberto  Dallavalle ITA 39:48, 82) Erik  Nilsson Simkovics AUT 39:53, 83) Tiago  Romao POR 40:36, 84) Guy  Sabo-Bar ISR 40:38, 85) Vincent  Coupat FRA 40:40, 86) Mateusz  Wenslaw POL 40:46, 87) Loic  Capbern FRA 40:47, 88) Michele  Caraglio ITA 40:56, 89) Giacomo  Zagonel ITA 41:19, 90) Emiliano  Corona ITA 41:43, 91) Algirdas  Bartkevicius LTU 41:46, 92) Alexey  Marchenko ISR 41:49, 93) Pavel  Kubat CZE 41:54, 94) Tamas  Bogya ROU 42:6, 95) William  Gardner GBR 42:7, 96) Evan  Barr AUS 42:18, 97) Marc  Serrallonga Arques ESP 42:21, 98) Janis  Sars LAT 43:6, 99) Andris  Jubelis LAT 43:16, 100) Pavel  Gvozdev ISR 43:48, 101) Pedro  Nogueira POR 43:56, 102) Conor  Short IRL 44:4, 103) Vadym  Dyachenko UKR 44:5, 104) Rafael  Miguel POR 44:11, 105) Felix  Spaeth GER 44:18, 106) Simion  Suciu ROU 45:15, 107) Sergei  Rjaboshkin EST 45:16, 108) Oleksii  Asmolov UKR 45:43, 109) Eduardo  Gil Marcos ESP 47:16, 110) Josh  O’S-Hourihan IRL 47:36, 111) Ruairi  Short IRL 49:22, 112) Hugh  Cashell IRL 53:46, Kiril  Nikolov BUL DSQ, Bartosz  Pawlak POL DSQ, Milos  Nykodym CZE DSQ, Yannick  Michiels BEL DSQ, Jerker  Lysell SWE DSQ

Long

Women

1) Judith  Wyder SUI 1:10:19, 2) Svetlana  Mironova RUS 1:11:44, 3) Catherine  Taylor GBR 1:12:44, 4) Anastasia  Rudnaya RUS 1:13:3, 5) Galina  Vinogradova RUS 1:13:27, 6) Signe  Soes DEN 1:13:30, 7) Sarina  Jenzer SUI 1:14:15, 8) Eva  Jurenikova CZE 1:15:6, 9) Julia  Gross SUI 1:15:40, 10) Sofia  Haajanen FIN 1:15:45, 11) Rahel  Friederich SUI 1:15:47, 12) Lena  Eliasson SWE 1:15:53, 13) Alva  Olsson SWE 1:16:12, 14) Irina  Nyberg RUS 1:16:36, 15) Annika  Rihma EST 1:17:41, 16) Tove  Alexandersson SWE 1:18:1, 17) Karolin  Ohlsson SWE 1:18:7, 18) Ines  Brodmann SUI 1:18:33, 19) Riina  Kuuselo FIN 1:18:49, 20) Celine  Dodin FRA 1:19:46, 21) Tessa  Hill GBR 1:20:22, 22) Tuulia  Viberg FIN 1:20:38, 23) Michaela  Omova CZE 1:21:1, 24) Saila  Kinni FIN 1:21:5, 25) Jana  Knapova CZE 1:21:12, 26) Annica  Gustafsson SWE 1:21:49, 27) Sari  Anttonen FIN 1:21:59, 28) Emily  Kemp CAN 1:22:50, 29) Liga  Arniece LAT 1:22:57, 30) Kamilla  Olaussen NOR 1:23:44, 31) Inga  Dambe LAT 1:23:47, 32) Fanni  Gyurko HUN 1:24:20, 33) Iveta  Sistkova CZE 1:24:42, 34) Claire  Ward GBR 1:24:53, 35) Bettina  Aebi SUI 1:25:51, 36) Lenka  Poklopova CZE 1:25:54, 37) Maija  Sianoja FIN 1:26:19, 38) Sandra  Pauzaite LTU 1:26:56, 39) Anna  Serrallonga Arques ESP 1:27:3, 40) Raquel  Costa POR 1:28:37, 41) Vendula  Horcickova CZE 1:28:51, 42) Kerstin  Uiboupin EST 1:28:52, 43) Ane  Linde DEN 1:28:53, 44) Lea  Vercellotti FRA 1:28:55, 45) Ursula  Kadan AUT 1:29:11, 46) Helena  Karlsson SWE 1:29:30, 47) Louise  Oram CAN 1:31:51, 48) Laura  Ramstein AUT 1:32:52, 49) Carlotta  Scalet ITA 1:39:11, 50) Keren  Ziv ISR 1:54:19

Men

1) Daniel  Hubmann SUI 1:30:23, 2) Olav  Lundanes NOR 1:30:48, 3) Fredrik  Johansson SWE 1:30:50, 4) Fabian  Hertner SUI 1:30:56, 5) Frederic  Tranchand FRA 1:32:4, 6) William  Lind SWE 1:32:59, 7) Oskar  Sjoberg SWE 1:33:32, 8) Jani  Lakanen FIN 1:33:36, 9) Ionut  Zinca ROU 1:33:37, 10) Edgars  Bertuks LAT 1:34:3, 11) Baptiste  Rollier SUI 1:34:21, 12) Philippe  Adamski FRA 1:34:24, 13) Matthias  Kyburz SUI 1:34:55, 14) Marten B.  Bostrom FIN 1:34:58, 15) Magne  Daehli NOR 1:35:1, 16) Graham  Gristwood GBR 1:35:4, 17) Anton  Ostlin SWE 1:35:20, 18) Timo  Sild EST 1:35:28, 19) Pasi  Ikonen FIN 1:35:47, 20) Filip  Dahlgren SWE 1:35:53, 21) Gernot  Kerschbaumer AUT 1:36:50, 22) Eskil  Kinneberg NOR 1:36:55, 23) Zsolt  Lenkei HUN 1:37:12, 24) Bartosz  Pawlak POL 1:37:43, 25) Pavel  Kubat CZE 1:38:10, 26) Stepan  Kodeda CZE 1:38:45, 27) Raffael  Huber SUI 1:39:40, 28) Nicolas  Simonin IRL 1:40:2, 29) Denys  Sherbakov UKR 1:40:30, 30) Donatas  Stulgys LTU 1:40:35, 31) Thomas  Natvig Arstad NOR 1:40:38, 32) Jon  Aukrust Osmoen NOR 1:40:55, 33) Lauri  Sild EST 1:42:0, 34) Mikko  Siren FIN 1:42:4, 35) Olli-Markus  Taivainen FIN 1:42:9, 36) Soeren  Loesch GER 1:42:49, 37) Rasmus  Djurhuus DEN 1:43:50, 38) Artem  Panchenko UKR 1:43:54, 39) Bjarne  Friedrichs GER 1:44:4, 40) Fredric  Portin FIN 1:44:22, 40) Emil  Svensk SWE 1:44:22, 42) Peter  Bray GBR 1:46:53, 43) Janis  Kums LAT 1:47:4, 44) Pedro  Nogueira POR 1:48:47, Julian  Dent AUS DSQ, Rune  Olsen DEN DSQ, Valentin  Novikov RUS DSQ, Oleksandr  Kratov UKR DSQ

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation