MTB Orienteering World Cup 2013 Round 3

Costa Alentejana, Portugal

9-13 October
Email: mtbo13.portugal@gmail.com,
geral@fpo.pt

Website: www.wmmtboc2013.fpo.pt
IOF Senior Event Adviser:
Christian Gigon (SUI)

Bulletin 4
Bulletin 3
Bulletin 2
Bulletin 1

 

Results

Event 10: Middle distance in Costa Alentejana, Portugal (11 October)

Women

1) Olga Vinogradova RUS 41:54, 2) Cecilia Thomasson SWE 42:14, 3) Marika Hara FIN 43:37, 4) Ingrid Stengård FIN 44:41, 5) Michaela Gigon AUT 45:49, 6) Laure Coupat FRA 46:09, 7) Susanna Laurila FIN 46:51, 8) Anna Kamińska POL 47:21, 9) Kateřina Novaková CZE 48:44, 10) Eeva-Liisa Hakala FIN 48:47, 11) Ksenia Chernykh RUS 49:29, 12) Renata Paulíčková CZE 50:06, 13) Antonia Haga FIN 50:15, 14) Claudia Hünig SUI 50:19, 15) Henna Saarinen FIN 51:28, 16) Karolina Mickevičiūtė LTU 51:47, 17) Svetlana Poverina RUS 51:53, 18) Maja Rothweiler SUI 51:57, 19) Martina Tichovská CZE 51:58, 20) Camilla Søgaard DEN 52:44, 21) Gaëlle Barlet FRA 53:07, 22) Stanislava Fajtová SVK 54:46, 23) Marina Reiner AUT 54:48, 24) Sonja Zinkl AUT 56:07, 25) Anna Füzy HUN 56:47, 26) Joana Frazão POR 1:04:39, 27) Tatiana Repina RUS 1:05:04, 28) Catarina Ruivo POR 1:14:27, 29) Anke Dannowski GER 1:15:22, 30) Kajsa Engström SWE 1:21:39.

Men

1) Anton Foliforov RUS 47:31, 2) Kryštof Bogar CZE 48:38, 3) Luca Dallavalle ITA 49:37, 4) Jiři Hradil CZE 51:36, 5) Samuli Saarela FIN 52:35, 6) Kevin Haselsberger AUT 52:39, 7) Beat Oklé SUI 53:28, 8) Vojtech Stránský CZE 54:20, 9) Piero Turra ITA 54:42, 10) Pekka Niemi FIN 54:49, 11) Lauri Malsroos EST 54:52, 12) Oskar Lund SWE 55:02, 13) Clément Souvray FRA 55:07, 14) Baptiste Fuchs FRA 55:11, 15) Ruslan Gritsan RUS 55:27, 16) Jussi Laurila FIN 55:30, 17) Valeriy Gluhov RUS 55:35, 18) Mood Linus Karisson SWE 55:58, 19) Sebastian Wojtynek POL 56:08, 20) Davide Machado POR 56:47, 21) Marek Pospíšek CZE 57:18, 22) Tobias Breitschädel AUT 57:19, 23) Andreas Rief AUT 57:20, 24) Tuomo Lahtinen FIN 57:23, 25) Jan Svoboda CZE 57:30, 26) Grigory Medvedev RUS 57:33, 27) Rasmus Søgaard DEN 57:54, 28) João Ferreira POR 58:17, 29) Christian Wüthrich SUI 58:46, 30) Margus Hallik EST 59:06, 31) Cedric Beill FRA 59:16, 32) Jochen Verdeyen BEL 59:36, 33) Rasmus Lau Petersen DEN 1:00:22, 34) Stéfane Toussaint FRA 1:00:29, 35) Guilherme Marques POR 1:01:17, 36) Edwyn Oliver-Evans GBR 1:02:05, 37) Bernhard Schachinger AUT 1:02:10, 38) Christof Haingartner AUT 1:02:15, 39) Ivan Trigales Delgado ESP 1:02:54, 40) Joel Morgado POR 1:03:24, 41) Johan Maclassen DEN 1:04:33, 42) Luis Barreiro POR 1:05:48, 43) Florian Exler AUT 1:05:50, 44) Mika Pensas FIN 1:06:28, 45) Mark Huster GER 1:09:32, 46) Daniel Marques POR 1:10:32, 47) Arbo Rae EST 1:10:57, 48) Anton Persson SWE 1:11:27, 49) Johan Alfredsson SWE 1:12:00, 50) Sam Deferm BEL 1:13:23, 51) Holger Refslund DEN 1:17:44, 52) Alberto Béthaz ITA 1:27:26, František Bogar CZE DSQ, Andreas Bergmann DEN DSQ, Tõnis Erm EST DSQ, Riccardo Rossetto ITA DSQ.

Event 11: Long distance in Costa Alentejana, Portugal (12 October)

Women

1) Susanna Laurila FIN 1:35:55, 2) Laure Coupat FRA 1:37:47, 3) Marika Hara FIN 1:38:04, 4) Ingrid Stengård FIN 1:38:43, 5) Antonia Haga FIN 1:39:44, 6) Camilla Søgaard DEN 1:43:03, 7) Olga Vinogradova RUS 1:43:38, 8) Claudia Hünig SUI 1:43:42, 9) Martina Tichovská CZE 1:44:30, 10) Renata Paulíčková CZE 1:45:16, 11) Ksenia Chernykh RUS 1:45:20, 12) Maja Rothweiler SUI 1:46:20, 13) Anke Dannowski GER 1:47:20, 14) Cecilia Thomasson SWE 1:48:08, 15) Stanislava Fajtová SVK 1:48:40, 16) Anna Füzy HUN 1:48:43, 17) Marina Reiner AUT 1:48:46, 18) Michaela Gigon AUT 1:49:51, 19) Kateřina Novaková CZE 1:49:54, 20) Anna Kamińska POL 1:51:25, 21) Henna Saarinen FIN 1:52:35, 22) Sonja Zinkl AUT 1:55:40, 23) Karolina Mickevičiūtė LTU 1:57:04, 24) Svetlana Poverina RUS 2:04:05, 25) Kajsa Engström SWE 2:07:28, 26) Gaëlle Barlet FRA 2:08:09, 27) Rita Gomes POR 2:25:51, 28) Catarina Ruivo POR 2:27:44, 29) Joana Frazão POR 2:33:40, Eeva-Liisa Hakala FIN DSQ, Tatiana Repina RUS DSQ.

Men

1) Kryštof Bogar CZE 1:51:28, 2) Anton Foliforov RUS 1:54:03, 3) Jussi Laurila FIN 1:55:09, 4) Jiři Hradil CZE 1:56:47, 5) Pekka Niemi FIN 1:57:25, 6) Vojtech Stránský CZE 1:57:27, 7) Luca Dallavalle ITA 1:57:42, 8) Tõnis Erm EST 1:58:51, 9) Ruslan Gritsan RUS 1:58:59, 10) Samuli Saarela FIN 1:59:22, 11) Jan Svoboda CZE 1:59:28, 12) Davide Machado POR 1:59:54, 13) Piero Turra ITA 2:00:33, 14) Tuomo Lahtinen FIN 2:00:40, 15) Valeriy Gluhov RUS 2:01:36, 16) Kevin Haselsberger AUT 2:01:52, 17) Christian Wüthrich SUI 2:02:38, 18) Baptiste Fuchs FRA 2:02:40, 19) Clément Souvray FRA 2:03:35, 20) Oskar Lund SWE 2:04:42, 21) Andreas Rief AUT 2:04:59, 22) Sam Deferm BEL 2:05:08, 23) Marek Pospíšek CZE 2:05:18, 24) Bernhard Schachinger AUT 2:06:28, 25) František Bogar CZE 2:06:50, 26) Margus Hallik EST 2:09:03, 27) Rasmus Søgaard DEN 2:09:08, 28) Beat Oklé SUI 2:10:48, 29) Lauri Malsroos EST 2:12:20, 30) Luis Barreiro POR 2:13:39, 31) Mika Pensas FIN 2:13:57, 32) Rasmus Lau Petersen DEN 2:14:07, 33) Mood Linus Karisson SWE 2:14:08, 34) Andreas Bergmann DEN 2:15:09, 35) Grigory Medvedev RUS 2:18:08, 36) Johan Maclassen DEN 2:19:13, 37) Jochen Verdeyen BEL 2:20:14, 38) Ivan Trigales Delgado ESP 2:21:07, 39) Sebastian Wojtynek POL 2:21:17, 40) Stéfane Toussaint FRA 2:21:45, 41) João Ferreira POR 2:22:41, 42) Edwyn Oliver-Evans GBR 2:23:18, 43) Cedric Beill FRA 2:25:48, 44) Joel Morgado POR 2:26:32, 45) Arbo Rae EST 2:28:45, 46) Christof Haingartner AUT 2:29:11, 47) Florian Exler AUT 2:29:22, 48) Guilherme Marques POR 2:29:49, 49) Daniel Marques POR 2:33:33, 50) Holger Refslund DEN 2:33:43, 51) Anton Persson SWE 2:41:40, 52) Mark Huster GER 2:43:06, 53) Alberto Béthaz ITA 2:59:00, Tobias Breitschädel AUT DSQ, Riccardo Rossetto ITA DSQ, Johan Alfredsson SWE DSQ.

Event 12: Mixed Relay in Costa Alentejana, Portugal (13 October)

1) Czech Republic 2:15:52 (Martina Tichovská, Jiři Hradil, Kryštof Bogar), 2) Russia 2:19:46 (Olga Vinogradova, Ruslan Gritsan, Anton Foliforov), 3) Finland 2:19:56 (Susanna Laurila, Tuomo Lahtinen, Pekka Niemi),  4) Austria 2:28:35 (Michaela Gigon, Tobias Breitschädel, Kevin Haselsberger), 5) France 2:31:31 (Gaëlle Barlet, Stéfane Toussaint, Cedric Beill), 6) Sweden 2:38:28 (Cecilia Thomasson, Oskar Lund, Mood Linus Karisson), 7) Switzerland 2:39:38 (Claudia Hünig, Christian Wüthrich, Maja Rothweiler), 8) Denmark 2:44:39 (Camilla Søgaard, Rasmus Søgaard, Andreas Bergmann), 9) Portugal 2:59:08 (Rita Gomes, João Ferreira, Davide Machado), 10) Estonia 3:14:19 (Lauri Malsroos, Tõnis Erm, Susan Pihelgas).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation