World Orienteering Championships 2006

Århus, Denmark

1-5 August 2006
Website: www.woc2006.dk
IOF Senior Event Adviser: Björn Persson (SWE)

Results

Sprint

Women

1) Hanny Allston AUS 13:13,3, 2) Simone Niggli-Luder SUI 13:19,1, 3) Kajsa Nilsson SWE 13:24,3 4) Lena Eliasson SWE 13:29,4, 5) Minna Kauppi FIN 13:48,7, 6) Helen Bridle GBR 14:13,6, 7) Karolina A. Höjsgaard SWE 14:18,4, 8) Paula Haapakoski FIN 14:26,9, 9) Anne Konring Olesen DEN 14:28,5, 10) Sara Gemperle SUI 14:33,5, 11) Céline Dodin FRA 14:38,5, 12) Pippa Whitehouse GBR 14:41,2, 13) Anni-Maija Fincke FIN 14:51,5, 14) Karin Schmalfeld GER 14:59,3, 15) Dana Brozková CZE 15:01,1, 16) Sarah Rollins GBR 15:02,3, 17) Éva Makrai HUN 15:07,5, 18) Zuzana Macúchová CZE 15:12,3, 19) Brigitte Grüniger SUI 15:12,6, 20) Lea Müller SUI 15:14,3, 21) Esther Gil Brotons ESP 15:16,0, 22) Marianne Riddervold NOR 15:24,9, 23) Zdenka Stará CZE 15:25,9, 24) Inga Dambe LAT 15:32,0, 25) Ane Linde DEN 15:44,4, 26) Anne Margrethe Hausken NOR 15:44,6, 27) Antoniya Grigorova BUL 15:50,4, 28) Iliana Shandurkova BUL 15:53,1, 29) Samantha Saeger USA 15:53,5, 30) Wei Dai CHN 15:58,0, 31) Vilma Rudzenskaite LTU 16:03,2, 32) Monika Depta POL 16:07,1, 33) Zsuzsa Fey ROM 16:10,5, 34) Michela Guizzardi ITA 16:14,0, 35) Veronica Minoiu ROM 16:21,2, 36) Louise Oram CAN 16:32,3, 37) Annabel Fernandez Valledor ESP 16:35,3, 38) Fei Li CHN 16:53,8, 39) Grace Elson AUS 17:10,6, 40) Ildikó Szerencsi HUN 17:16,2, 41) Mikiko Minagawa JPN 17:17,5, 42) Hillary Saeger USA 18:55,3, Annika Rihma EST dqf, Tania Robinson NZL dqf, Aleksandra Kondrateva BLR dqf

Men

1) Emil Wingstedt SWE 13:35,3, 2) Daniel Hubmann SUI 13:36,3, 3) Claus Bloch DEN 13:37,0 4) Jonne Lakanen FIN 13:47,8, 5) Matthias Müller SUI 13:50,9 6) Yuri Omelchenko UKR 13:59,7, 7) Martin Johansson SWE 14:08,9, 8) Pasi Ikonen FIN 14:09,8, 9) Graham Gristwood GBR 14:12,0, 10) David Andersson SWE 14:15,1, 11) Christian Nielsen DEN 14:19,5, 12) Andrey Khramov RUS 14:19,6, 13) Mårten Boström FIN 14:24,7, 14) Nicolas Girsch FRA 14:25,1, 15) Damien Renard FRA 14:28,8, 16) Jonas Pilblad SWE 14:29,3, 17) David Brickhill-Jones GBR 14:29,6, 18) Tomás Dlabaja CZE 14:29,7, 19) Øystein Kvaal Østerbø NOR 14:33,8, 20) Pieter Hendrickx BEL 14:35,5, 21) Pavlo Ushkvarok UKR 14:38,1, 22) Jan Gilot BEL 14:38,7, 23) Henrikas Pauzas LTU 14:41,4, 24) Jan Zazgornik AUT 14:41,7, 25) Felix Breitschädel AUT 14:50,9, 26) Fabian Hertner SUI 14:54,5, 27) Audun Weltzien NOR 14:54,8, 28) Ingo Horst GER 14:55,7, 29) Marco Seppi ITA 14:56,4, 30) Petr Losman CZE 14:56,8, 31) Roman Efimov RUS 14:56,9, 32) Marcin Richert POL 15:00,2, 33) Sander Vaher EST 15:00,9, 34) Wojciech Kowalski POL 15:05,3, 35) Jan Sedivý CZE 15:07,9, 36) Lars Skjeset NOR 15:15,8, 37) Klaus Schgaguler ITA 15:30,2, 01:54,9 38) Teodor Todorov BUL 15:39,2 02:03,9 39) David Shepherd AUS 15:40,1, 40) Andrew Quin IRL 15:54,3, 41) Edgars Bertuks LAT 16:04,6, 42) Axel Fischer GER 16:05,3, Jonn Are Myhren NED dqf, Simonas Krepsta LTU dqf, Troy de Hass AUS dqf, Matthew Speake GBR dqf, Martins Sirmais LAT dqf

Middle distance

Women

1) Simone Niggli-Luder SUI 33:58,1, 2) Marianne Andersen NOR 34:20,5, 3) Tanja Riabkina RUS 36:13,9, 4) Minna Kauppi FIN 36:24,9, 5) Heli Jukkola FIN 37:20,7, 6) Mari Fasting NOR 37:24,3, 7) Anni-Maija Fincke FIN 37:54,3, 8) Jenny Johansson SWE 38:23,6, 9) Helena Jansson SWE 38:29,8, 10) Kajsa Nilsson SWE 38:33,6, 11) Lea Müller SUI 38:48,4, 12) Karin Schmalfeld GER 39:03,0, 13) Marianne Riddervold NOR 39:07,5, 14) Céline Dodin FRA 39:24,9, 15) Eva Jureníková CZE 40:00,4, 16) Sarah Rollins GBR 40:06,3, 17) Inga Dambe LAT 40:17,1, 18) Indre Valaite LTU 40:17,5, 19) Tania Robinson NZL 40:36,3, 20) Jo Allison AUS 40:41,5, 21) Sandra Pauzaite LTU 41:03,5, 22) Irina Mikhalko RUS 41:19,7, 23) Capucine Vercelotti FRA 41:24,0, 24) Signe Søes DEN 41:26,8, 25) Sara Gemperle SUI 41:39,6, 26) Anu Annus EST 41:44,7, 27) Grace Elson AUS 41:56,9, 28) Rachael Elder GBR 42:08,3, 29) Zsuzsa Fey ROM 42:38,7, 30) Vroni König-Salmi SUI 42:53,4, 31) Anne Konring Olesen DEN 43:06,2, 32) Radka Brozková CZE 43:34,6, 33) Iliana Shandurkova BUL 43:46,5, 34) Esther Gil Brotons ESP 44:33,5, 35) Helen Bridle GBR 44:50,6, 36) Yoko Bamba JPN 44:53,6, 37) Juliette Soulard FRA 45:24,0, 38) Zdenka Stará CZE 45:38,2, 39) Marta Florkowska POL 46:01,4, 40) Anna Sheldon AUS 47:03,7, 41) Merike Vanjuk EST 48:01,2, 42) Maret Vaher EST 48:12,5, 43) Bernadett Kelemen HUN 49:47,3, 44) Annabel Fernandez Valledor ESP 50:36,1, 45) Dace Gaigala LAT 53:04,9

Men

1) Holger Hott Johansen NOR 35:49,4, 2) Jarkko Huovila FIN 35:58,3, 3) Jamie Stevenson GBR 36:00,0, 4) Thierry Gueorgiou FRA 36:20,5, 5) Valentin Novikov RUS 36:43,5, 6) Daniel Hubmann SUI 36:45,2, 7) Simonas Krepsta LTU 37:24,6, 8) Mikhail Mamleev ITA 37:26,3, 9) Yuri Omelchenko UKR 37:28,7, 10) François Gonon FRA 37:41,3, 11) Emil Wingstedt SWE 37:41,9, 12) Damien Renard FRA 37:49,7, 13) Matthias Merz SUI 38:00,3, 14) Matthias Müller SUI 38:02,7, 15) Chris Terkelsen DEN 38:03,2, 16) Audun Weltzien NOR 38:09,6, 17) Pasi Ikonen FIN 38:10,8, 18) Jon Duncan GBR 38:20,4, 19) Vladimír Lucan CZE 38:24,3, 20) Marian Davidik SVK 38:33,8, 21) Jonas Pilblad SWE 38:49,1, 22) Jonn Are Myhren NED 39:01,2, 23) Olle Kärner EST 39:14,9, 24) Rob Walter AUS 39:40,9, 25) Kiril Nikolov BUL 39:50,2, 26) Wojciech Kowalski POL 39:50,5, 27) Jonne Lakanen FIN 40:00,2, 28) Pavlo Ushkvarok UKR 40:02,1, 29) Christian Nielsen DEN 40:17,9, 30) Jan Sedivý CZE 40:20,3, 31) Andrei Zhuravlev BLR 40:31,1, 32) Philippe Adamski FRA 41:08,3, 33) Anders Nordberg NOR 41:17,4, 34) Robert Banach POL 41:40,1, 35) Janusz Porzycz POL 41:42,9, 36) David Shepherd AUS 42:05,1, 37) Rasmus Søes DEN 42:20,3, 38) Martins Sirmais LAT 42:35,6, 39) Matthew Crane GBR 43:22,0, 40) Michal Smola CZE 43:23,7, 41) Edgars Bertuks LAT 44:36,3, 42) Tomas Kuzminskis LTU 47:48,1, David Andersson SWE dqf, Sander Vaher EST dnf, Leonid Novikov RUS dnf

Long distance

Women

1) Simone Niggli-Luder SUI 1:19:50,4, 2) Marianne Andersen NOR 1:20:16,1, 3) Dana Brozková CZE 1:22:42,4, 4) Heli Jukkola FIN 1:24:06,6, 5) Birte Riddervold NOR 1:24:17,4, 6) Anne Margrethe Hausken NOR 1:24:27,1, 7) Karolina A. Höjsgaard SWE 1:25:05,7, 8) Emma Engstrand SWE 1:25:40,4, 9) Tanja Riabkina RUS 1:25:45,9, 10) Vroni König-Salmi SUI 1:26:10,7, 11) Anna Mårsell SWE 1:26:31,7, 12) Hanny Allston AUS 1:26:32,9, 13) Karin Schmalfeld GER 1:28:02,8, 14) Anne Konring Olesen DEN 1:28:31,2, 15) Maria Rantala FIN 1:28:48,3, 16) Sandra Pauzaite LTU 1:29:35,4, 17) Seline Stalder SUI 1:30:05,9, 18) Eva Jureníková CZE 1:30:07,4, 19) Martina Fritschy SUI 1:30:09,6, 20) Bodil Holmström FIN 1:31:31,7, 21) Nataliya Potopalska UKR 1:31:58,3, 22) Zsuzsa Fey ROM 1:31:59,6, 23) Signe Søes DEN 1:32:09,6, 24) Inga Dambe LAT 1:32:27,9, 25) Monika Depta POL 1:33:26,0, 26) Jenny Whitehead GBR 1:33:55,0, 27) Céline Dodin FRA 1:34:02,9, 28) Rachael Elder GBR 1:35:37,0, 29) Indre Valaite LTU 1:36:07,2, 30) Alison O’Neil GBR 1:36:27,5, 31) Iliana Shandurkova BUL 1:36:47,1, 32) Maret Vaher EST 1:36:54,0, 33) Vilma Rudzenskaite LTU 1:37:41,7, 34) Radka Brozková CZE 1:38:06,9, 35) Mariya Spasyuk UKR 1:40:14,9, 36) Annika Rihma EST 1:41:06,1, 37) Yoko Bamba JPN 1:42:09,5, 38) Esther Gil Brotons ESP 1:42:11,4, 39) Capucine Vercelotti FRA 1:42:25,1, 40) Éva Makrai HUN 1:43:12,2, 41) Mingyue Zhu CHN 1:47:07,4, 42) Ágnes Simon HUN 1:47:42,9, 43) Jenni Adams NZL 1:47:54,9, 44) Anna Sheldon AUS 1:51:02,0, Irina Mikhalko RUS dns

Men

1) Jani Lakanen FIN 1:45:01,0 2) Marc Lauenstein SUI 1:46:10,5, 3) Andrey Khramov RUS 1:46:41,2, 4) Michal Smola CZE 1:47:18,8, 5) Olle Kärner EST 1:47:46,5, 6) François Gonon FRA 1:49:04,1., 7) Christian Ott 1:49:21,1, 8) Thierry Gueorgiou FRA 1:49:34, 9) David Schneider SUI 1:49:40,1, 10) Mattias Karlsson SWE 1:49:41,6, 11) Anders Nordberg NOR 1:50:05,2, 12) Mikhail Mamleev ITA 1:50:11,5, 13) Mats Haldin FIN 1:50:21,3, 14) Jamie Stevenson GBR 1:50:30,7, 15) Petr Losman CZE 1:50:43, 16) Hans Gunnar Omdal NOR 1:50:50,2, 17) Jon Duncan GBR 1:51:38,0, 18) Kiril Nikolov BUL 1:51:43,4, 19) Valentin Novikov RUS 1:52:32,0, 20) René Rokkjær DEN 1:53:03,6, 21) Marian Davidik SVK 1:53:16,2, 22) Roman Efimov RUS 1:53:26,3, 23) Niclas Jonasson SWE 1:54:08,1, 24) Tobias Noborn SWE 1:54:12,1, 25) Antti Harju FIN 1:55:30,3, 26) Michele Tavernaro ITA 1:57:48,3, 27) Holger Hott Johansen NOR 1:57:57,1, 28) Carsten Jørgensen DEN 2:1:01,8, 29) Roger Casal Fernandez ESP 2:02:55,8, 30) Erkki Aadli EST 2:03:41,7, 31) Andreas Kraas EST 2:03:53,5, 32) Tomas Kuzminskis LTU 2:04:04,2, 33) Leif Bader GER 2:04:16,3, 34) Janis Krumins LAT 2:04:17,6, 35) Vitek Pospisil SVK 2:05:36,2, 36) Vyacheslav Mukhidinov UKR 2:06:42,4, 37) Modestas Bacys LTU 2:06:52,7, 38) Thibaut Magne FRA 2:09:21,2, 39) Andrei Zhuravlev BLR 2:14:32,9, 40) Péter Vonyó HUN 2:15:01,5, 41) Zoltán Dénes HUN 2:17:28,1, Janusz Porzycz POL dqf, Alexey Bortnik RUS dqf, Chris Terkelsen DEN dqf, Edgars Bertuks LAT dns

Relay

Women

1) Finland 2:21:05 (Paula Haapakoski, Heli Jukkola, Minna Kauppi), 2) Sweden 2:22:16 (Jenny Johansson, Kajsa Nilsson, Karolina A. Höjsgaard) 3) Switzerland 2:22:55 (Martina Fritschy, Vroni König-Salmi, Simone Niggli) 4) Australia 2:26:02 (Jo Allison, Grace Elson, Hanny Allston) 5) Czech Republic 2:26:54 (Zdenka Stará, Eva Jureníková, Dana Brozková), 6) Norway 2:27:00 (Birte Riddervold, Marianne Andersen, Anne Margrethe Hausken), 7) Russia 2:29:51 (Julia Novikova, Irina Mikhalko, Tanja Riabkina), 8) Lithuania 2:31:53 (Indre Valaite, Vilma Rudzenskaite, Sandra Pauzaite), 9) France 2:42:10 (Capucine Vercelotti, Juliette Soulard, Céline Dodin), 10) Poland 2:42:31 (Monika Depta, Marta Florkowska, Dorota Kosinska), 11) Great Britain 2:43:17 (Sarah Rollins, Alison O’Neil, Helen Bridle), 12) Germany 2:46:29 (Elisa Dresen, Gunda Fischer, Karin Schmalfeld), 13) Ukraine 2:49:42 (Nataliya Potopalska, Nadiya Volynska, Mariya Spasyuk), 14) Denmark 2:50:39 (Ane Linde, Signe Søes, Anne Konring Olesen), 15) Estonia 2:51:53 (Annika Rihma, Maret Vaher, Anu Annus), 16) Italy 2:53:40 (Laura Scaravonati, Christine Kirchlechner, Michela Guizzardi), 17) United States 3:00:14 (Samantha Saeger, Sandra Zurcher, Pavlina Brautigam), 18) New Zealand 3:02:27 (Tania Robinson, Lara Prince, Jenni Adams), 19) Latvia 3:02:34 (Dace Gaigala, Inga Dambe, Zanda Abzalone), 20) Hungary 3:02:48 (Bernadett Kelemen, Éva Makrai, Ildikó Szerencsi), 21) Austria 3:02:58 (Andrea Eisl, Michaela Gigon, Thea Lillehov), 22) Spain 3:03:23 (Esther Gil Brotons, Annabel Fernandez Valledor, Eva Gil Sanchez), 23) Bulgaria 3:04:37 (Antoniya Grigorova, Eleonora Nikolova, Iliana Shandurkova), 24) Canada 3:08:47 (Sandy Hott-Johansen, Louise Oram, Pam James), 25) Japan 3:12:02 (Mikiko Minagawa, Yoko Bamba, Tomoko Motoki), 26) China 3:29:06 (Mingyue Zhu, Fei Li, Wei Dai), 27) Hong Kong 4:18:05 (Hiu Yin Maureen Olsson Lo, Wing Man So, Wai Lan Iris Lui), 28) South Africa 4:31:37 (Kathy Kitchin, Tania Wimberley, Margaret Archibald)

Men

1) Russia 2:11:41 (Roman Efimov, Andrey Khramov, Valentin Novikov), 2) Finland 2:15:44 (Mats Haldin, Jarkko Huovila, Jani Lakanen), 3) Sweden 2:18:22 (Niclas Jonasson, Emil Wingstedt, Mattias Karlsson) 4) Switzerland 2:19:25 (Matthias Merz, Daniel Hubmann, Marc Lauenstein), 5) Czech Republic 2:22:55 (Vladimír Lucan, Michal Smola, Petr Losman), 6) Norway 2:23:14 (Øystein Kvaal Østerbø, Øystein Kristiansen, Hans Gunnar Omdal), 7) Latvia 2:24:25 (Edgars Bertuks, Janis Krumins, Martins Sirmais), 8) Denmark 2:25:25 (Claus Bloch, René Rokkjær, Mikkel Lund), 9) Ukraine 2:25:48 (Vyacheslav Mukhidinov, Pavlo Ushkvarok, Yuri Omelchenko), 10) Estonia 2:25:53 (Sander Vaher, Olle Kärner, Andreas Kraas), 11) France 2:26:19 (François Gonon, Damien Renard, Thierry Gueorgiou), 12) Slovakia 2:27:41 (Vitek Pospisil, Michal Krajcik, Marian Davidik), 13) Italy 2:28:02 (Michele Tavernaro, Klaus Schgaguler, Michail Mamleev), 14) Great Britain 2:28:08 (Jon Duncan, Oli Johnson, Jamie Stevenson), 15) Germany 2:28:53 (Ingo Horst, Christian Teich, Leif Bader), 16) Austria 2:31:33 (Jan Zazgornik, Felix Breitschädel, Gernot Kerschbaumer), 17) Lithuania 2:32:02 (Modestas Bacys, Henrikas Pauzas, Simonas Krepsta), 18) Poland 2:33:00 (Wojciech Kowalski, Janusz Porzycz, Robert Banach), 19) Bulgaria 2:35:08 (Nikolay Dimitrov, Ivaylo Kamenarov, Kiril Nikolov), 20) Australia 2:37:18 (Rob Walter, David Shepherd, Troy de Hass), 21) Hungary 2:38:57 (Gábor Józsa, Zoltán Dénes, Ádám Kovács), 22) Spain 2:45:31 (Luis Ferrer Ferrer, Roger Casal Fernandez, Javier Gomez Prada), 23) New Zealand 2:48:40 (Ross Morrison, Karl Dravitski, Rob Jessop), 24) Japan 2:51:37 (Shigeyuki Koizumi, Toshiyuki Matsuzawa, Hiroyuki Kato), 25) Israel 2:54:00 (Pavel Gvozdev, Gilad Harnik, Alexey Marchenko), 26) Canada 2:55:22 (Mike Smith, Wil Smith, Patrick Goeres), 27) Belarus 2:55:53 (Slava Zhuravlev, Andrei Zhuravlev, Sergey Solodkin), 28) United States 3:01:49 (Eric Bone, Boris Granovskiy, James Scarborough), 29) Belgium 3:06:40 (Pieter Hendrickx, Jan Gilot, Robert Theiss), 30) Romania 3:09:10 (Tamas Bogya, Zsuzsa Fey, Veronica Minoiu), 31) Slovenia 3:11:47 (Ivan Nagy, Jaka Piltaver, Andraz Hribar), 32) Ireland 3:18:24 (Stewart Caithness, Neil Dobbs, Andrew Quin), 33) China 3:21:01 (Qiangqiang Sh, Meng Wang, Guilong Li), 34) Netherlands 3:23:28 (Jonn Are Myhren, Clemens Roos, Mark Heikoop), 35) South Africa 3:24:22 (Martin Terry, Martin Kleynhans, Nicholas Mulder), 36) Croatia 3:37:16 (Tena Sakar, Edi Ocvirk, Lino Legac), 37) Hong Kong 4:13:43 (Siu Tung Hui, Sam Choi Lam, Kwok Keung Yeung), Portugal dqf (Marco Povoa, Tiago Aires, Joaquim Sousa)

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Junior World Orienteering Championships 2017
    9-16 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • Asian Junior and Youth Orienteering Championships 2017
    20-24 August 2017

  • Orienteering World Cup Round 3 2017
    24-28 August 2017

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation