World Masters MTB Orienteering Championships 2014

Bialystok, Poland

banner 145x290 bialy
24–31 August
Email: iblachut@team360.pl
Website: http://wmtboc2014.pl/en
IOF Senior Event Adviser:
Simon Seger (SUI)
Bulletin 3
Bulletin 2
Bulletin 1

 
Sprint

W40

1) Marquita Gelderman NZL 22:21, 2) Ingrit Kala EST 24:2, 3) Susana Pontes POR 26:5, 4) Aurelie Villar FRA 28:1, 5) Giedre Rubazeviciene LTU 30:8, 6) Egle Mackuviene LTU 35:17, 7) Gaby Finder AUT 36:55, 8) Zsoltne Nemeth HUN 37:31, 9) Sarah Bayliss GBR 38:6, Liz Notter USA DSQ, Veronika Cseh HUN DSQ, Viktorija Moreniene LTU DSQ

M40

1) Maxim Zhurkin RUS 24:10, 2) Igor Bondarenko RUS 25:17, 3) Beat Okle SUI 25:34, 4) Killian Lomas GBR 25:43, 5) Miroslav Rygl CZE 26:1, 6) Alexandr Toloch CZE 26:6, 7) Alar Viitmaa EST 26:28, 8) Tomas Zrnik CZE 26:41, 9) Andrew Windrum GBR 27:13, 10) Raul Kudre EST 27:19, 11) Jan Skoupy CZE 27:21, 12) Andy Conn GBR 27:44, 13) Vesa Forsblom FIN 27:51, 14) Sebastien Thiery FRA 28:24, 15) Andrius Simkonis LTU 28:27, 16) Timofei Gerasko RUS 28:49, 17) Erik Ernstsson SWE 29:15, 18) Raitis Muiznieks LAT 29:41, 19) Margus Venelaine EST 29:51, 20) Thomas Hnilica AUT 30:55, 21) Saulius Morenas LTU 31:11, 22) Kazushi Higuchi JPN 32:43, 23) Peter Simmonds GBR 32:56, 24) Michael Sturm GER 33:6, 25) Benny Wiklund SWE 33:13, 26) Tibor Tamas HUN 33:30, 27) Jurgis Rubazevicius LTU 33:56, 28) Vilius Docius LTU 34:19, 29) Antal Palfi HUN 34:25, 30) Rui Botao POR 34:52, 31) Gunnar Nilsson SWE 34:56, 32) Saulius Jurgelevicius LTU 36:30, 33) Slawomir Kielak POL 36:54, 34) Andras Holluby HUN 37:31, 35) Daniele Sacchet ITA 37:41, 36) Adam Wroniak POL 39:56, 37) Matiss Velde LTU 40:13, 38) Zsolt Nemeth HUN 43:2, 39) Maciej Oleszek POL 53:54, Samuli Kyyronen FIN DSQ, Ifor Powell GBR DSQ, Michael Hoffmann DEN DSQ, Arbo Rae EST DSQ, Mariusz Skorupa POL DSQ, Bartosz Niebielski POL DSQ, Alexey Zdeblovskiy RUS DSQ, Rastislav Malatek SVK DSQ, Stefan Pfister SUI DSQ, Daniel Marosffy HUN DSQ

W50

1) Carolyn Jackson AUS 20:18, 2) Tove Andersen DEN 22:3, 3) Ursula Hausermann SUI 23:9, 4) Bente Madsen DEN 25:54, 5) Ruta Staneviciene LTU 26:30, 6) Tatjana Janoskova SVK 27:42, 7) Karen Wibe Enevoldsen DEN 28:11, 8) Charlotte Bergmann DEN 28:12, 9) Charlie Somers Cocks GBR 31:28, 10) Sonnenberg Olga GER 33:21, 11) Olga Ivanowa RUS 36:10, 12) Galina Mitereva RUS 39:50, 13) Nermin Fenmen TUR 47:1

M50

1) Per Gustavsson SWE 20:48, 2) Kenneth Svensson SWE 22:5, 3) Lalevee Jean-Charles FRA 22:12, 4) Stefan Kollberg SWE 22:50, 5) Hakan Lang SWE 24:3, 5) Anders Stjerndahl SWE 24:3, 7) Poirette Joel FRA 24:4, 8) Olli Savikko FIN 24:32, 9) Joe Brautigam USA 25:9, 10) Troels Bent Hansen DEN 25:33, 11) Frank Steiner GER 26:29, 12) Dietmar Dörfler AUT 26:31, 13) Ludomir Parfianowicz POL 26:32, 14) Tamas Janko HUN 26:45, 15) Denaix Michel FRA 26:47, 16) Miklos Mets HUN 26:56, 17) Andrzej Krochmal POL 26:57, 18) Peter Rosen SWE 27:0, 19) Michael Melcher AUT 27:2, 20) Laus Seir Hansen DEN 27:15, 21) John Rawden GBR 27:28, 22) Esa Juura FIN 27:34, 23) Ants Turban EST 28:10, 24) Sandor Talas HUN 28:25, 25) Lorang Francois FRA 28:29, 26) Allan Topp DEN 28:35, 27) Markus Siitonen FIN 28:41, 28) Lemmie Rotving DEN 28:42, 29) Tony Howes AUS 28:47, 30) Kai Nokelainen FIN 28:54, 31) Göran Persson SWE 29:0, 32) Zbynek Pospisek CZE 29:46, 33) Sonnenberg Sergej GER 30:39, 34) Nick Dallimore GBR 30:58, 35) Egils Gruzde LAT 32:50, 36) Henrik Wibe DEN 32:53, 37) Zoltan Kiss HUN 34:18, 38) Peter Heinrich GER 34:45, 39) Jan Zdanowicz POL 35:45, 40) Stanislaw Skorupa POL 37:7, 41) Vesa Saari FIN 39:9, 42) Inacio Serralheiro POR 39:24, 43) Andrzej Grabowicz POR 40:6, 44) Adam Hyjek POR 43:4, 45) Edmundas Kasevicius LTU 44:35, 46) Franck Garcin FRA 54:19, Piotr Czajkowski AUS DSQ, Jiri Kral CZE DSQ, Jiri Hejna CZE DSQ, Finn Johannsen DEN DSQ, Gunner Sie DEN DSQ, Ismo Saari FIN DSQ, Selga Josep ESP DSQ, Mindaugas Strumskis LTU DSQ, Harald Männel GER DSQ, Boris Elfimov RUS DSQ, Jozef Janoska SVK DSQ, Keith Dawson GBR DSQ, Didzis C?Kurs LAT DSQ, Jacek Mroz POL DSQ

W60

1) Ing-Marie Andren SWE 26:24, 2) Maarit Juura FIN 27:37, 3) Kirsten Brunstedt DEN 27:50, 4) Birgit Hausner DEN 28:18, 5) Anne-Mette Kirkegaard DEN 33:56, 6) Bea Rahm SUI 36:31, 7) Kalcich Licia ITA 37:55, 8) Krystyna Galicz POL 59:28, Birgit Olsen DEN DSQ, Tuula Ohramaa FIN DSQ, Ellis Byrgiel Sommer DEN DSQ

M60

1) Risto Orpana FIN 23:27, 2) Paul Grun AUT 23:47, 3) Jorgen Nielsen DEN 24:8, 4) Rob Garden NZL 24:22, 5) Walter Rahm SUI 24:37, 6) Keld Johnsen DEN 25:46, 7) Peter Cusworth AUS 26:58, 8) Esbjörn Andren SWE 27:6, 9) Klaus Olsen DEN 28:56, 10) Anders Thomasson SWE 29:13, 11) David Firman AUS 30:14, 12) Wolf Eberle AUT 30:54, 13) Sonny Myrefelt SWE 32:55, 14) Stuart Norman GBR 33:2, 15) Stanislaw Kruczek POL 33:31, 16) Claes-Göran Lundberg SWE 33:34, 17) Lars-Ake Sjökvist SWE 34:53, 18) Jes Steen DEN 36:11, 19) Claus Poulsen DEN 36:13, 20) Mati Kallemets EST 37:10, 21) Konrad Janowski POL 37:16, 22) Lars Sahlberg SWE 37:37, 23) Kestutis Kviecinskas LTU 38:57, 24) Toncho Neychev BUL 41:48, 25) Tanyo Tanev BUL 45:49, 26) Pavel Mihalev BUL 1:1:36, Tage V. Andersen DEN DSQ, Heikki Saarinen FIN DSQ

M70

1) Jan Hausner DEN 21:12, 2) Ronny Hedlund SWE 22:15, 3) Seppo Kettunen FIN 23:8, 4) Jukka Luukko FIN 27:36, 5) Jerzy Kalinowski POL 28:48, 6) Herbert Lackner AUT 32:32, 7) John Rasmussen DEN 32:46, 8) Soren Bjornoen DEN 38:27, 9) Barry Huntington AUS 38:42, 10) Ryszard Bykowski POL 45:22, Rein Kuttim EST DSQ, Pertti Nyberg FIN DSQ, Maier Curt AUT DSQ

Middle

W40

1) Marquita Gelderman NZL 45:31, 2) Veronika Cseh HUN 47:32, 3) Ingrit Kala EST 48:57, 4) Aurelie Villar FRA 50:45, 5) Susana Pontes POR 56:27, 6) Liz Notter USA 58:36, 7) Giedre Rubazeviciene LTU 1:3:30, 8) Sarah Bayliss GBR 1:5:58, 9) Egle Mackuviene LTU 1:15:44, 10) Viktorija Moreniene LTU 1:27:0, 11) Zsoltne Nemeth HUN 1:30:18, 12) Gaby Finder AUT 1:41:53

M40

1) Maxim Zhurkin RUS 58:16, 2) Beat Okle SUI 59:22, 3) Alar Viitmaa EST 59:59, 4) Miroslav Rygl CZE 1:0:34, 5) Killian Lomas GBR 1:0:38, 6) Raul Kudre EST 1:2:38, 7) Daniele Sacchet ITA 1:3:47, 8) Samuli Kyyronen FIN 1:4:16, 9) Vesa Forsblom FIN 1:4:23, 10) Rastislav Malatek SVK 1:4:45, 11) Daniel Marosffy HUN 1:4:54, 12) Andrew Windrum GBR 1:4:57, 13) Igor Bondarenko RUS 1:7:9, 14) Andy Conn GBR 1:7:11, 15) Timofei Gerasko RUS 1:7:21, 16) Tomas Zrnik CZE 1:7:33, 17) Sebastien Thiery FRA 1:7:48, 18) Erik Ernstsson SWE 1:8:11, 19) Saulius Morenas LTU 1:8:21, 20) Tibor Tamas HUN 1:9:51, 21) Andras Holluby HUN 1:10:55, 22) Jan Skoupy CZE 1:11:20, 23) Margus Venelaine EST 1:11:32, 24) Andrius Simkonis LTU 1:13:14, 25) Thomas Hnilica AUT 1:14:14, 25) Ifor Powell GBR 1:14:14, 27) Kazushi Higuchi JPN 1:14:51, 28) Alexandr Toloch CZE 1:15:28, 29) Jurgis Rubazevicius LTU 1:15:44, 30) Rui Botao POR 1:17:13, 31) Antal Palfi HUN 1:17:27, 32) Michael Sturm GER 1:18:10, 33) Peter Simmonds GBR 1:21:44, 34) Raitis Muiznieks LAT 1:24:58, 35) Slawomir Kielak POL 1:31:26, 36) Saulius Jurgelevicius LTU 1:35:59, 37) Gunnar Nilsson SWE 1:36:18, 38) Adam Wroniak POL 1:36:45, 39) Zsolt Nemeth HUN 1:45:21, Vilius Docius LTU DSQ, Matiss Velde LTU DSQ, Benny Wiklund SWE DSQ, Michael Hoffmann DEN DSQ, Arbo Rae EST DSQ, Mariusz Skorupa POL DSQ, Maciej Oleszek POL DSQ, Bartosz Niebielski POL DSQ, Alexey Zdeblovskiy RUS DSQ, Stefan Pfister SUI DSQ

W50

1) Carolyn Jackson AUS 40:39, 2) Ursula Hausermann SUI 46:15, 3) Charlie Somers Cocks GBR 48:23, 4) Tove Andersen DEN 49:16, 5) Bente Madsen DEN 51:51, 6) Charlotte Bergmann DEN 52:36, 7) Karen Wibe Enevoldsen DEN 55:9, 8) Ruta Staneviciene LTU 56:6, 9) Tatjana Janoskova SVK 59:0, 10) Nermin Fenmen TUR 1:2:49, 11) Galina Mitereva RUS 1:5:59, 12) Olga Ivanowa RUS 1:25:3

M50

1) Lalevee Jean-Charles FRA 50:23, 2) Poirette Joel FRA 50:30, 3) Anders Stjerndahl SWE 51:51, 4) Dietmar Dörfler AUT 52:9, 5) Olli Savikko FIN 52:19, 6) Kenneth Svensson SWE 52:20, 7) Per Gustavsson SWE 53:13, 8) Jiri Kral CZE 53:18, 9) Troels Bent Hansen DEN 55:21, 10) Finn Johannsen DEN 55:43, 11) Göran Persson SWE 56:3, 12) Peter Heinrich GER 56:14, 13) Laus Seir Hansen DEN 57:40, 14) Allan Topp DEN 58:7, 15) Ismo Saari FIN 58:45, 16) Peter Rosen SWE 58:50, 17) Hakan Lang SWE 59:0, 18) Tamas Janko HUN 59:51, 19) Nick Dallimore GBR 1:0:50, 20) Frank Steiner GER 1:1:34, 21) Jiri Hejna CZE 1:1:39, 22) Boris Elfimov RUS 1:1:40, 23) Lemmie Rotving DEN 1:1:41, 24) Harald Männel GER 1:1:49, 25) Denaix Michel FRA 1:1:56, 26) Selga Josep ESP 1:2:42, 27) Stefan Kollberg SWE 1:4:1, 28) Zbynek Pospisek CZE 1:4:29, 29) Egils Gruzde LAT 1:5:8, 30) Lorang Francois FRA 1:5:14, 31) Mindaugas Strumskis LTU 1:6:15, 32) Ludomir Parfianowicz POL 1:6:36, 33) Esa Juura FIN 1:7:29, 34) Andrzej Krochmal POL 1:8:38, 35) Vesa Saari FIN 1:9:27, 36) Stanislaw Skorupa POL 1:9:54, 37) Didzis C?Kurs LAT 1:10:3, 38) Miklos Mets HUN 1:10:31, 39) Markus Siitonen FIN 1:10:46, 40) John Rawden GBR 1:11:57, 41) Piotr Czajkowski AUS 1:12:31, 42) Jozef Janoska SVK 1:14:30, 43) Michael Melcher AUT 1:14:31, 44) Gunner Sie DEN 1:17:21, 45) Ants Turban EST 1:17:44, 46) Zoltan Kiss HUN 1:17:54, 47) Edmundas Kasevicius LTU 1:20:28, 48) Kai Nokelainen FIN 1:20:43, 49) Inacio Serralheiro POR 1:21:49, 50) Tony Howes AUS 1:23:25, 51) Joe Brautigam USA 1:23:31, 52) Franck Garcin FRA 1:23:52, 53) Jan Zdanowicz POL 1:24:44, 54) Keith Dawson GBR 1:27:54, 55) Henrik Wibe DEN 1:41:54, Adam Hyjek POL DSQ, Sonnenberg Sergej GER DSQ, Andrzej Grabowicz POL DSQ, Sandor Talas HUN DSQ, Audrius Jurgelevicius LTU DSQ, Jacek Mroz POL DSQ

W60

1) Birgit Hausner DEN 42:34, 2) Maarit Juura FIN 43:56, 3) Ellis Byrgiel Sommer DEN 49:9, 4) Bea Rahm SUI 51:37, 5) Birgit Olsen DEN 52:23, 6) Kirsten Brunstedt DEN 53:5, 7) Kalcich Licia ITA 54:31, 8) Anne-Mette Kirkegaard DEN 1:2:28, 9) Ing-Marie Andren SWE 1:3:51, 10) Tuula Ohramaa FIN 1:4:56, 11) Krystyna Galicz POL 1:49:24

M60

1) Heikki Saarinen FIN 51:56, 2) Risto Orpana FIN 54:24, 3) Peter Cusworth AUS 56:32, 4) Keld Johnsen DEN 56:39, 5) Jes Steen DEN 57:48, 6) Rob Garden NZL 58:19, 7) Sonny Myrefelt SWE 59:35, 8) Paul Grun AUT 59:54, 9) Jorgen Nielsen DEN 1:1:49, 10) Stuart Norman GBR 1:1:57, 11) Walter Rahm SUI 1:2:33, 12) Anders Thomasson SWE 1:2:45, 13) Wolf Eberle AUT 1:4:6, 14) Tanyo Tanev BUL 1:7:39, 15) Claes-Göran Lundberg SWE 1:8:20, 16) Klaus Olsen DEN 1:8:50, 17) David Firman AUS 1:9:49, 18) Stanislaw Kruczek POL 1:14:16, 19) Mati Kallemets EST 1:16:31, 20) Lars-Ake Sjökvist SWE 1:16:48, 21) Kestutis Kviecinskas LTU 1:22:43, 22) Claus Poulsen DEN 1:31:30, 23) Lars Sahlberg SWE 1:32:1, 24) Tage V. Andersen DEN 1:39:14, 25) Toncho Neychev BUL 1:39:19, 26) Pavel Mihalev BUL 2:25:45, Konrad Janowski POL DSQ, Esbjörn Andren SWE DSQ

M70

1) Jan Hausner DEN 52:31, 2) Ronny Hedlund SWE 1:1:57, 3) Maier Curt AUT 1:3:10, 4) John Rasmussen DEN 1:4:0, 5) Jerzy Kalinowski POL 1:6:38, 6) Seppo Kettunen FIN 1:7:20, 7) Pertti Nyberg FIN 1:8:19, 8) Jukka Luukko FIN 1:8:56, 9) Barry Huntington AUS 1:39:50, 10) Ryszard Bykowski POL 1:46:49, Herbert Lackner AUT DSQ, Rein Kuttim EST DSQ, Soren Bjornoen DEN DSQ

Long

W40

1) Ingrit Kala EST 1:38:46, 2) Veronika Cseh HUN 1:38:47, 3) Marquita Gelderman NZL 1:42:7, 4) Aurelie Villar FRA 1:48:7, 5) Giedre Rubazeviciene LTU 1:56:10, 6) Susana Pontes POR 2:1:37, 7) Liz Notter USA 2:7:58, 8) Sarah Bayliss GBR 2:20:58, 9) Egle Mackuviene LTU 2:44:48, Viktorija Moreniene LTU DSQ, Zsoltne Nemeth HUN DSQ, Gaby Finder AUT DSQ

M40

1) Miroslav Rygl CZE 1:56:46, 2) Toussaint Stephane FRA 1:58:4, 3) Andrew Windrum GBR 2:0:7, 4) Vesa Forsblom FIN 2:0:29, 5) Alar Viitmaa EST 2:3:42, 6) Samuli Kyyronen FIN 2:3:58, 7) Killian Lomas GBR 2:4:6, 8) Maxim Zhurkin RUS 2:4:19, 9) Beat Okle SUI 2:4:55, 10) Lopez Costoya Francisco ESP 2:7:11, 11) Arbo Rae EST 2:8:4, 12) Alexandr Toloch CZE 2:10:4, 12) Andras Holluby HUN 2:10:4, 14) Raul Kudre EST 2:10:7, 15) Daniel Marosffy HUN 2:11:28, 16) Igor Bondarenko RUS 2:12:25, 17) Erik Ernstsson SWE 2:13:5, 18) Rastislav Malatek SVK 2:13:46, 19) Sebastien Thiery FRA 2:17:10, 20) Timofei Gerasko RUS 2:17:35, 21) Tomas Zrnik CZE 2:18:54, 22) Andy Conn GBR 2:19:16, 23) Andrius Simkonis LTU 2:19:32, 24) Peter Simmonds GBR 2:20:0, 25) Margus Venelaine EST 2:21:56, 26) Tibor Tamas HUN 2:21:59, 27) Rui Botao POR 2:28:28, 28) Jan Skoupy CZE 2:29:58, 29) Saulius Morenas LTU 2:31:20, 30) Jurgis Rubazevicius LTU 2:32:24, 31) Slawomir Kielak POL 2:33:58, 32) Thomas Hnilica AUT 2:34:6, 33) Ifor Powell GBR 2:34:7, 34) Antal Palfi HUN 2:34:12, 35) Benny Wiklund SWE 2:37:28, 36) Gunnar Nilsson SWE 2:37:39, 37) Raitis Muiznieks LAT 2:38:5, 38) Michael Sturm GER 2:40:34, 39) Vilius Docius LTU 2:49:40, 40) Adam Wroniak POL 3:4:7, 41) Saulius Jurgelevicius LTU 3:5:48, 42) Zsolt Nemeth HUN 3:22:32, Kazushi Higuchi JPN DSQ, Matiss Velde LTU DSQ, Daniele Sacchet ITA DSQ, Michael Hoffmann DEN DSQ, Mariusz Skorupa POL DSQ, Maciej Oleszek POL DSQ, Bartosz Niebielski POL DSQ, Alexey Zdeblovskiy RUS DSQ, Stefan Pfister SUI DSQ

W50

1) Carolyn Jackson AUS 1:20:52, 2) Tove Andersen DEN 1:31:0, 3) Charlie Somers Cocks GBR 1:33:18, 4) Ursula Hausermann SUI 1:37:5, 5) Charlotte Bergmann DEN 1:46:7, 6) Karen Wibe Enevoldsen DEN 1:46:21, 7) Bente Madsen DEN 1:46:26, 8) Ruta Staneviciene LTU 1:47:37, 9) Sonnenberg Olga GER 1:58:26, 10) Tatjana Janoskova SVK 2:25:15, 11) Galina Mitereva RUS 2:32:26, 12) Nermin Fenmen TUR 3:19:15, Olga Ivanowa RUS DSQ

M50

1) Olli Savikko FIN 1:47:46, 2) Lalevee Jean-Charles FRA 1:49:3, 3) Finn Johannsen DEN 1:54:6, 4) Kenneth Svensson SWE 1:55:11, 5) Peter Heinrich GER 1:57:37, 6) Stefan Kollberg SWE 1:58:28, 7) Jiri Kral CZE 1:59:14, 8) Troels Bent Hansen DEN 1:59:31, 9) Dietmar Dörfler AUT 2:0:3, 10) Laus Seir Hansen DEN 2:0:58, 11) Anders Stjerndahl SWE 2:1:47, 12) Hakan Lang SWE 2:2:5, 13) Denaix Michel FRA 2:3:26, 14) Harald Männel GER 2:3:48, 15) Inacio Serralheiro POR 2:4:10, 16) Lorang Francois FRA 2:4:32, 17) Lemmie Rotving DEN 2:5:0, 18) Markus Siitonen FIN 2:6:6, 19) Tamas Janko HUN 2:6:10, 20) Göran Persson SWE 2:6:54, 21) Egils Gruzde LAT 2:7:8, 22) Joe Brautigam USA 2:8:10, 23) Boris Elfimov RUS 2:8:58, 24) Didzis C?Kurs LAT 2:9:1, 25) Ismo Saari FIN 2:10:54, 26) Nick Dallimore GBR 2:11:29, 27) Zbynek Pospisek CZE 2:11:39, 28) Sonnenberg Sergej GER 2:12:15, 29) Ludomir Parfianowicz POL 2:12:25, 30) Esa Juura FIN 2:14:16, 31) Mindaugas Strumskis LTU 2:14:18, 32) Piotr Czajkowski AUS 2:15:41, 33) Ants Turban EST 2:19:18, 34) Keith Dawson GBR 2:21:49, 35) Tony Howes AUS 2:22:13, 36) Franck Garcin FRA 2:22:27, 37) Selga Josep ESP 2:23:49, 38) John Rawden GBR 2:25:44, 39) Andrzej Grabowicz POL 2:28:28, 40) Edmundas Kasevicius LTU 2:29:55, 41) Andrzej Krochmal POL 2:30:37, 42) Jozef Janoska VK 2:31:31, 43) Vesa Saari FIN 2:31:43, 44) Miklos Mets HUN 2:33:0, 45) Kai Nokelainen FIN 2:33:4, 46) Gunner Sie DEN 2:33:16, 47) Michael Melcher AUT 2:39:46, 48) Henrik Wibe DEN 2:44:8, 49) Zoltan Kiss HUN 2:57:29, 50) Jan Zdanowicz POL 3:2:1, Peter Rosen SWE DSQ, Jiri Hejna CZE DSQ, Allan Topp DEN DSQ, Poirette Joヒl FRA DSQ, Frank Steiner GER DSQ, Per Gustavsson SWE DSQ, Audrius Jurgelevicius LTU DSQ, Adam Hyjek POL DSQ, Jacek Mroz POL DSQ, Stanislaw Skorupa POL DSQ, Sandor Talas HUN DSQ

W60

1) Maarit Juura FIN 1:7:46, 2) Ing-Marie Andren SWE 1:12:43, 3) Ellis Byrgiel Sommer DEN 1:14:54, 4) Bea Rahm SUI 1:23:12, 5) Birgit Hausner DEN 1:26:56, 6) Kalcich Licia ITA 1:28:49, 7) Birgit Olsen DEN 1:29:3, 8) Tuula Ohramaa FIN 1:30:54, 9) Anne-Mette Kirkegaard DEN 1:38:24, 10) Kirsten Brunstedt DEN 1:41:46, 11) Krystyna Galicz POL 2:6:18

M60

1) Heikki Saarinen FIN 1:43:33, 2) Rob Garden NZL 1:47:46, 3) Peter Cusworth AUS 1:48:59, 4) Anders Thomasson SWE 1:49:11, 5) Stuart Norman GBR 1:49:33, 6) Jorgen Nielsen DEN 1:50:10, 7) Walter Rahm SUI 1:58:14, 8) Risto Orpana FIN 1:59:54, 9) Sonny Myrefelt SWE 2:5:16, 10) Lars Sahlberg SWE 2:13:28, 11) Stanislaw Kruczek POL 2:14:1, 12) Paul Grun AUT 2:14:26, 13) Klaus Olsen DEN 2:15:52, 14) Keld Johnsen DEN 2:21:19, 15) Kestutis Kviecinskas LTU 2:24:5, 16) Lars-Ake Sjökvist SWE 2:25:13, 17) Claus Poulsen DEN 2:34:40, 18) Wolf Eberle AUT 2:35:8, 19) Mati Kallemets EST 2:37:15, 20) Tage V. Andersen DEN 2:43:49, 21) Konrad Janowski POL 2:49:6, 22) Toncho Neychev BUL 2:58:8, 23) Pavel Mihalev BUL 3:14:4, Tanyo Tanev BUL DSQ, David Firman AUS DSQ, Jes Steen DEN DSQ, Claes-Göran Lundberg SWE DSQ, Esbjörn Andren SWE DSQ

M70

1) Maier Curt AUT 1:22:19, 2) Pertti Nyberg FIN 1:25:29, 3) John Rasmussen DEN 1:34:11, 4) Jan Hausner DEN 1:37:8, 5) Herbert Lackner AUT 1:39:31, 6) Rein Kuttim EST 1:58:28, 7) Ronny Hedlund SWE 2:6:3, 8) Jukka Luukko FIN 2:12:25, 9) Ryszard Bykowski POL 2:17:32, 10) Jerzy Kalinowski POL 2:17:35, 11) Barry Huntington AUS 2:22:45, Soren Bjornoen DEN DSQ, Seppo Kettunen FIN DSQ

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation