Junior World MTB Orienteering Championships 2014

Bialystok, Poland

banner 145x290 bialy
24–31 August
Email: iblachut@team360.pl
Website: http://wmtboc2014.pl/en
IOF Senior Event Adviser:
Simon Seger (SUI)
Bulletin 3
Bulletin 2
Bulletin 1

Results

Sprint

Women

1) Veronika  Kubinova CZE 21:33, 2) Katerina  Novakova CZE 21:56, 3) Ruska  Saarela FIN 22:19, 4) Lou  Denaix FRA 22:34, 5) Henna  Saarinen FIN 22:36, 6) Doris  Kudre EST 24:26, 7) Algirda  Zaliauskaite LTU 24:40, 8) Anastasiya  Trifilenkova RUS 25:13, 9) Viktorija  Michnovic LTU 25:30, 10) Kajsa  Engstrom SWE 25:49, 11) Minna  Narhi FIN 26:27, 12) Mariia  Fesenko RUS 26:35, 13) Alina  Khusnutdinova RUS 26:42, 14) Rebecka  Hylander SWE 26:44, 15) Essi  Hakala FIN 26:54, 16) Katarina  Hammas SWE 27:25, 17) Lisa  Pirker AUT 27:47, 18) Irina  Barishpolova RUS 28:5, 19) Aleksandra  Dimova RUS 28:30, 20) Jennifer  Andersson SWE 28:36, 21) Patricija  Babrauskaite LTU 29:39, 22) Caroline  Ryge Carlsen DEN 29:58, 23) Julia  Ritter AUT 30:5, 24) Misa  Kawashima JPN 31:11, 25) Natalia  Blagonravova RUS 32:6, 26) Vanda  Kinde HUN 32:51

Men

1) Oskar  Sandberg SWE 20:18, 2) Tim  Robertson NZL 20:21, 3) Aleksi  Rantala FIN 20:27, 3) Konsta  Vanhanen FIN 20:27, 5) Vladislav  Kiselev RUS 20:32, 6) Andreas  Waldmann AUT 20:36, 7) Pavel  Likhanov RUS 20:54, 8) Tomas  Stanek CZE 21:24, 9) Thibaud  Guelennoc FRA 21:45, 10) Angus  Robinson AUS 22:2, 11) Anders  Blomster FIN 22:6, 12) Vladimir  Emelyanchik RUS 22:8, 13) Rafael  Dobnik AUT 22:14, 13) Ivan  Panov RUS 22:14, 13) Eriks  Gruzde LAT 22:14, 16) Edwyn  Oliver-Evans GBR 22:16, 17) Bjornar  Kvale NOR 22:19, 18) Filip  Bergstrom SWE 22:20, 18) Florian  Pinsard FRA 22:20, 20) Silvan  Stettler SUI 22:26, 21) Vaclav  Snuparek CZE 22:42, 22) Yoann  Courtois FRA 22:49, 23) Darius  Kalvaitis LTU 23:2, 23) Sauli  Pietikainen FIN 23:2, 25) Vyacheslav  Chernykh RUS 23:8, 26) Aidas  Zigilejus LTU 23:10, 27) Silas Frederik  Thomsen DEN 23:25, 28) Vytenis  Miliunas LTU 23:27, 29) Michael  Nemet CZE 23:43, 30) Rasmus  Sorensen DEN 23:47, 31) Miska  Tervala FIN 23:58, 32) Radoslaw  Jaroszek POL 24:5, 33) Tim  Jackson AUS 24:7, 34) Elmeri  Toivanen FIN 24:13, 35) Vitalii  Sadovyi UKR 24:15, 36) Oyvind  Wiggen NOR 24:22, 37) Pontus  Kullin SWE 24:23, 37) Sebastian  Svard SWE 24:23, 39) Alejandro  Martinez ESP 24:27, 40) Matthias  Pletzer AUT 24:42, 41) Ivan  Kulikov RUS 25:4, 42) Simon  Kappel SWE 25:31, 43) Karl  Withers AUS 25:39, 44) Atis  Heinols LAT 25:40, 45) Georgiy  Romanov UKR 25:59, 46) Matej  Muller SVK 26:23, 47) Conor  Klingenberg DEN 26:32, 48) Andrej  Cully SVK 26:49, 49) Beno  Nagy HUN 27:2, 50) Lauri  Kukk EST 27:8, 51) Lukasz  Czerniak POL 28:10, 52) Dimitar  Damyanov BUL 28:20, 53) Duarte  Sousa POR 29:43, 54) Bernhard  Finder AUT 30:15, 55) Hubert  Kielak POL 30:53, 56) Otto Peteris  Pirtnieks LAT 31:0, 57) Ferhat  Alyilmaz TUR 36:14, Jorgen  Madslien NOR DSQ, Patryk  Szymczak POL DSQ, Nojus  Kalvaitis LTU DSQ, Fabiano  Bettega ITA DSQ

Middle

Women

1) Kajsa  Engstrom SWE 45:9, 2) Veronika  Kubinova CZE 45:46, 3) Lisa  Pirker AUT 46:1, 4) Ruska  Saarela FIN 47:4, 5) Katerina  Novakova CZE 48:33, 6) Lou  Denaix FRA 52:8, 7) Algirda  Zaliauskaite LTU 52:48, 8) Essi  Hakala FIN 54:24, 9) Rebecka  Hylander SWE 54:47, 10) Anastasiya  Trifilenkova RUS 55:13, 11) Caroline  Ryge Carlsen DEN 57:2, 12) Katarina  Hammas SWE 57:13, 13) Doris  Kudre EST 58:4, 14) Vanda  Kinde HUN 59:51, 15) Mariia  Fesenko RUS 1:0:50, 16) Alina  Khusnutdinova RUS 1:3:20, 17) Aleksandra  Dimova RUS 1:4:42, 18) Jennifer  Andersson SWE 1:4:49, 19) Patricija  Babrauskaite LTU 1:5:50, 20) Irina  Barishpolova RUS 1:6:36, 21) Julia  Ritter AUT 1:15:28, 22) Natalia  Blagonravova RUS 1:18:22, 23) Misa  Kawashima JPN 1:20:17, Henna  Saarinen FIN DSQ, Viktorija  Michnovic LTU DSQ, Minna  Narhi FIN DSQ

Men

1) Tim  Robertson NZL 44:33, 2) Vladislav  Kiselev RUS 45:41, 3) Vyacheslav  Chernykh RUS 46:29, 4) Rafael  Dobnik AUT 47:4, 5) Tomas  Stanek CZE 47:11, 6) Pavel  Likhanov RUS 47:13, 7) Silvan  Stettler SUI 47:17, 8) Andreas  Waldmann AUT 47:46, 9) Oskar  Sandberg SWE 48:23, 10) Yoann  Courtois FRA 48:57, 11) Anders  Blomster FIN 49:16, 12) Edwyn  Oliver-Evans GBR 49:31, 13) Bjornar  Kvale NOR 49:39, 14) Vladimir  Emelyanchik RUS 49:59, 15) Konsta  Vanhanen FIN 50:1, 16) Vytenis  Miliunas LTU 50:13, 17) Fabiano  Bettega ITA 50:19, 18) Radoslaw  Jaroszek POL 50:42, 19) Angus  Robinson AUS 51:13, 20) Atis  Heinols LAT 52:11, 21) Rasmus  Sorensen DEN 52:46, 22) Thibaud  Guelennoc FRA 52:54, 23) Aidas  Zigilejus LTU 53:24, 24) Matej  Muller SVK 53:41, 25) Ivan  Kulikov RUS 53:47, 26) Pontus  Kullin SWE 54:17, 27) Elmeri  Toivanen FIN 55:13, 28) Silas Frederik  Thomsen DEN 55:24, 29) Andrej  Cully SVK 55:52, 30) Eriks  Gruzde LAT 55:53, 31) Darius  Kalvaitis LTU 56:53, 32) Filip  Bergstrom SWE 56:54, 33) Miska  Tervala FIN 57:1, 34) Vaclav  Snuparek CZE 57:6, 35) Ivan  Panov RUS 57:52, 36) Matthias  Pletzer AUT 58:22, 37) Oyvind  Wiggen NOR 58:54, 38) Vitalii  Sadovyi UKR 59:6, 39) Tim  Jackson AUS 1:0:42, 40) Beno  Nagy HUN 1:1:27, 41) Sebastian  Svard SWE 1:1:54, 42) Jorgen  Madslien NOR 1:3:29, 43) Georgiy  Romanov UKR 1:3:51, 44) Lauri  Kukk EST 1:3:53, 45) Sauli  Pietikainen FIN 1:4:3, 46) Duarte  Sousa POR 1:4:22, 47) Bernhard  Finder AUT 1:4:34, 48) Simon  Kappel SWE 1:5:43, 49) Nojus  Kalvaitis LTU 1:7:0, 50) Hubert  Kielak POL 1:9:8, 51) Karl  Withers AUS 1:16:19, 52) Dimitar  Damyanov BUL 1:27:11, 53) Otto Peteris  Pirtnieks LAT 1:32:43, Aleksi  Rantala FIN DSQ, Ferhat  Alyilmaz TUR DSQ, Lukasz  Czerniak POL DSQ, Florian  Pinsard FRA DSQ, Patryk  Szymczak POL DSQ, Michael  Nemet CZE DSQ, Conor  Klingenberg DEN DSQ, Alejandro  Martinez ESP DSQ

Long

Women

1) Ruska  Saarela FIN 1:34:13, 2) Henna  Saarinen FIN 1:38:55, 3) Veronika  Kubinova CZE 1:41:32, 4) Katerina  Novakova CZE 1:42:7, 5) Lisa  Pirker AUT 1:47:33, 6) Doris  Kudre EST 1:48:16, 7) Lou  Denaix FRA 1:50:1, 8) Kajsa  Engstrom SWE 1:53:32, 9) Rebecka  Hylander SWE 1:59:13, 10) Essi  Hakala FIN 2:4:44, 11) Misa  Kawashima JPN 2:5:0, 12) Patricija  Babrauskaite LTU 2:8:37, 13) Anastasiya  Trifilenkova RUS 2:9:15, 14) Minna  Narhi FIN 2:10:47, 15) Aleksandra  Dimova RUS 2:14:37, 16) Mariia  Fesenko RUS 2:14:39, 17) Jennifer  Andersson SWE 2:20:38, 18) Vanda  Kinde HUN 2:22:34, 19) Julia  Ritter AUT 2:22:39, 20) Natalia  Blagonravova RUS 2:38:39, 21) Irina  Barishpolova RUS 2:49:46, Viktorija  Michnovic LTU DSQ, Alina  Khusnutdinova RUS DSQ, Caroline  Ryge Carlsen DEN DSQ, Katarina  Hammas SWE DSQ, Algirda  Zaliauskaite LTU DSQ

Men

1) Andreas  Waldmann AUT 1:28:34, 2) Anders  Blomster FIN 1:35:21, 3) Vladislav  Kiselev RUS 1:35:37, 4) Tomas  Stanek CZE 1:35:39, 5) Tim  Robertson NZL 1:37:18, 6) Vladimir  Emelyanchik RUS 1:38:14, 7) Oskar  Sandberg SWE 1:38:52, 8) Silvan  Stettler SUI 1:39:5, 9) Pavel  Likhanov RUS 1:39:41, 10) Florian  Pinsard FRA 1:39:53, 11) Andrej  Cully SVK 1:40:17, 12) Aleksi  Rantala FIN 1:40:22, 13) Matej  Muller SVK 1:40:37, 14) Silas Frederik  Thomsen DEN 1:41:12, 15) Vyacheslav  Chernykh RUS 1:42:5, 16) Yoann  Courtois FRA 1:42:59, 17) Angus  Robinson AUS 1:44:25, 18) Vaclav  Snuparek CZE 1:44:51, 19) Radoslaw  Jaroszek POL 1:44:56, 20) Sauli  Pietikainen FIN 1:45:8, 21) Vytenis  Miliunas LTU 1:46:2, 22) Darius  Kalvaitis LTU 1:46:5, 23) Sebastian  Svard SWE 1:46:14, 24) Jorgen  Madslien NOR 1:46:21, 25) Bjornar  Kvale NOR 1:47:5, 25) Atis  Heinols LAT 1:47:5, 27) Konsta  Vanhanen FIN 1:47:42, 28) Rafael  Dobnik AUT 1:48:32, 29) Aidas  Zigilejus LTU 1:48:34, 30) Alejandro  Martinez ESP 1:50:11, 31) Michael  Nemet CZE 1:50:27, 32) Karl  Withers AUS 1:51:24, 33) Ivan  Panov RUS 1:51:38, 34) Thibaud  Guelennoc FRA 1:52:35, 35) Miska  Tervala FIN 1:54:39, 36) Pontus  Kullin SWE 1:55:0, 37) Ivan  Kulikov RUS 1:56:31, 38) Conor  Klingenberg DEN 1:56:38, 39) Edwyn  Oliver-Evans GBR 1:59:22, 40) Hubert  Kielak POL 2:1:35, 41) Tim  Jackson AUS 2:2:10, 42) Fabiano  Bettega ITA 2:2:12, 43) Oyvind  Wiggen NOR 2:2:57, 44) Lukasz  Czerniak POL 2:3:15, 45) Duarte  Sousa POR 2:3:34, 46) Eriks  Gruzde LAT 2:4:16, 47) Rasmus  Sorensen DEN 2:4:18, 48) Filip  Bergstrom SWE 2:4:43, 49) Nojus  Kalvaitis LTU 2:5:34, 50) Patryk  Szymczak POL 2:7:7, 51) Otto Peteris  Pirtnieks LAT 2:8:30, 52) Simon  Kappel SWE 2:10:12, 53) Matthias  Pletzer AUT 2:11:29, 54) Lauri  Kukk EST 2:13:55, 55) Beno  Nagy HUN 2:17:36, 56) Ferhat  Alyilmaz TUR 2:30:37, 57) Bernhard  Finder AUT 2:40:48, Dimitar  Damyanov BUL DSQ, Georgiy  Romanov UKR DSQ, Elmeri  Toivanen FIN DSQ

Relay

Women

1) CZE 1:55:27 “(Veronika Kubinova, Andrea Kamenikova, Katerina Novakova), 2) LTU 2:1:20 “(Viktorija Michnovic, Patricija Babrauskaite, Algirda Zaliauskaite), 3) FIN 2:6:22 “(Essi Hakala, Henna Saarinen, Ruska Saarela), 4) SWE 2:6:36 “(Rebecka Hylander, Katarina Hammas, Kajsa Engstrom), 5) FRA 2:13:47 “(Lou Denaix, Lou Garcin, Pauline Fautrat), 6) RUS 1 2:20:14 “(Alina Khusnutdinova, Maria Fesenko, Anastasia Trifilenkova), 7) AUT 2:26:41 “(Lea Hnilica, Julia Ritter, Lisa Pirker)

Men

1) RUS 1 2:6:3 “(Viacheslav Chernykh, Pavel Likhanov, Vladislav Kiselev), 2) FRA 2:6:57 “(Thibaud Guelennoc, Florian Pinsard, Yoann Courtois), 3) LTU 2:12:2 “(Aidas Zigilejus, Danius Kalvaitis, Vytenis Miliunas), 4) FIN 2 2:13:35 “(Elmeri Toivanen, Sauli Pietikainen, Miska Tervala), 5) SWE 1 2:19:54 “(Filip Bergstrom, Pontus Kullin, Oskar Sandberg), 6) POL 2:22:33 “(Radoslaw Jaroszek, Hubert Kielak, Patryk Szymczak), 7) DEN 2:43:4 “(Rasmus Sorensen, Conor Klingenberg, Silas Frederik Thomsen), 8) AUT 2:51:16 “(Mattias Pletzer, Rafael Dobnik, Andreas Waldmann), CZE DSQ (Vaclav Snuparek, Michael Nemet, Tomas Stanek), AUS DSQ (Angus Robinson, Tim Jackson, Karl Withers), NOR DSQ (Oyvind Wiggen, Jorgen Madslien, Bjornar Kvale), LAT DSQ (Eriks Gruzde, Atis Heinols, Otto Peteris Pirtnieks)

 

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Ski Orienteering Championships 2017
    5-13 March 2017

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017
    30 June - 8 July 2017

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • Other Upcoming Events

  • World Masters Orienteering Championships 2017
    22-29 April 2017

  • Orienteering World Cup Round 1 2017
    25-28 May 2017

  • European Youth Orienteering Championships 2017
    29 June - 2 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation