World MTB Orienteering Championships 2014

Bialystok, Poland

banner 145x290 bialy
24–31 August
Email: iblachut@team360.pl
Website: http://wmtboc2014.pl/en
IOF Senior Event Adviser:
Simon Seger (SUI)
Bulletin 3
Bulletin 2
Bulletin 1

Results

Sprint

Women

1) Marika  Hara FIN 20:44, 2) Tatiana  Repina RUS 21:4, 3) Emily  Benham GBR 21:9, 4) Svetlana  Poverina RUS 21:22, 5) Eeva-Liisa  Hakala FIN 21:45, 6) Martina  Tichovska CZE 21:58, 7) Olga  Vinogradova RUS 22:10, 8) Gaelle  Barlet FRA 22:12, 9) Ramune  Arlauskiene LTU 22:17, 10) Ingrid  Stengard FIN 22:21, 11) Renata  Paulickova CZE 22:30, 12) Hana  Bajtosova Garde FRA 22:43, 13) Cecilia  Thomasson SWE 23:0, 14) Anastasiya  Svir RUS 23:9, 15) Anna  Kaminska POL 23:14, 16) Michaela  Gigon AUT 23:18, 17) Claudia  Hunig SUI 23:37, 18) Nadezda  Skacelova CZE 23:46, 19) Laure  Coupat FRA 23:47, 20) Nina  Hoffmann DEN 23:49, 21) Anastasia  Bolshova RUS 24:7, 22) Camilla  Sogaard DEN 24:16, 23) Daisy  Kudre EST 24:21, 24) Caecilie  Christoffersen DEN 24:35, 25) Asta  Simkoniene LTU 24:39, 26) Marina  Reiner AUT 24:43, 27) Marie  Brezinova CZE 24:56, 28) Maja  Rothweiler SUI 24:58, 29) Sonja  Zinkl AUT 25:13, 30) Karolina  Mickeviciute LTU 25:14, 30) Stanislava  Fajtova SVK 25:14, 32) Renata  Paulauskiene LTU 25:20, 33) Marja Katariina  Penttila FIN 25:23, 34) Natalia  Tyszova SVK 25:40, 35) Erica  Johansson SWE 25:41, 36) Anke  Dannowski GER 26:11, 37) Laura  Scaravonati ITA 26:17, 38) Antonia  Haga FIN 26:30, 39) Anna  Fuzy HUN 27:6, 40) Fatima  Saraiva POR 27:22, 41) Roma  Puisiene LTU 28:12, 42) Monica  Aguilera ESP 28:27, 43) Ekaterina  Illarionova RUS 28:42, 44) Julita  Linowska POL 29:15, 45) Susan  Grandjean USA 29:17, 46) Vanessa  McGrail DEN 29:21, 47) Noemi  Benke HUN 29:28, 48) Ingrida  Smite LAT 29:40, 49) Agnes  Elfving SWE 30:10, 50) Naoko  Kano JPN 31:33, 51) Risa  Matsuoka JPN 36:43, 52) Sarah  Ginsbach USA 43:49, Susanna  Laurila FIN DSQ

Men

1) Anton  Foliforov RUS 21:46, 1) Hans Jorgen  Kvale NOR 21:46, 3) Grigory  Medvedev RUS 21:52, 4) Ruslan  Gritsan RUS 22:2, 5) Lauri  Malsroos EST 22:7, 6) Jussi  Laurila FIN 22:11, 7) Valeriy  Gluhov RUS 22:32, 8) Radek  Laciga CZE 22:35, 9) Christian  Wuthrich SUI 22:47, 10) Jiri  Hradil CZE 22:48, 11) Juuso  Jutila FIN 22:53, 12) Pekka  Niemi FIN 23:3, 13) Yoann  Garde FRA 23:5, 14) Baptiste  Fuchs FRA 23:8, 15) Rasmus  Soegaard DEN 23:13, 16) Bernhard  Schachinger AUT 23:18, 17) Tobias  Breitschaedel AUT 23:19, 18) Vojtech  Stransky CZE 23:21, 19) Regimantas  Kavaliauskas LTU 23:24, 20) Victor  Korchagin RUS 23:27, 21) Dmitry  Kuzmin RUS 23:34, 22) Artur  Jackiewicz POL 23:36, 23) Tuomo  Lahtinen FIN 23:37, 24) Juho  Saarinen FIN 23:38, 25) Linus  Karlsson-Mood SWE 23:42, 25) Davide  Machado POR 23:42, 27) Vojtech  Ludvik CZE 23:50, 28) Luca  Dallavalle ITA 23:51, 29) Samuli  Saarela FIN 23:53, 30) Jonas  Maiselis LTU 23:55, 30) Marek  Pospisek CZE 23:55, 32) Andris  Kivlenieks LAT 23:59, 33) Tautvydas  Zaliauskas LTU 24:0, 34) Clement  Souvray FRA 24:2, 35) Tonis  Erm EST 24:26, 36) Cedric  Beill FRA 24:33, 37) Marcus  Hylen SWE 24:35, 37) Kevin  Haselsberger AUT 24:35, 37) Taaniel  Tooming EST 24:35, 40) Donatas  Mickus LTU 24:46, 41) Giaime  Origgi ITA 24:58, 42) Maciej  Gromadka POL 25:0, 43) Florian  Exler AUT 25:9, 44) Ivan  Trigales Delgado ESP 25:12, 44) Artem  Stryzhak UKR 25:12, 46) Anders  Frisk SWE 25:13, 47) Stefane  Toussaint FRA 25:23, 48) Rasmus  Nielsen Folino DEN 25:25, 49) Stanimir  Belomazhev BUL 25:32, 50) Joao  Ferreira POR 25:34, 51) Chris  Firman AUS 25:36, 52) Arbo  Rae EST 25:40, 52) Ugis  Voicescuks LAT 25:40, 54) Martin  Sevcik CZE 25:41, 55) Petras  Andrasiunas LTU 25:42, 56) Daniel  Marques POR 25:56, 57) Riivo  Roose EST 26:6, 58) Andreas  Bergmann Hansen DEN 26:19, 59) Erik  Frost SWE 26:39, 60) Johan  Alfredsson SWE 26:50, 61) Sarunas  Dmukauskas LTU 27:0, 62) David  Toll ESP 27:9, 63) Andreas  Rief AUT 27:18, 64) Sebastian  Wojtynek POL 27:25, 65) Patrick  Higgins GBR 27:30, 66) Miguel Angel  Martin Garcia ESP 27:36, 66) Marek  Karm EST 27:36, 68) Luis  Barreiro POR 27:37, 69) Martins  Lasmanis LAT 27:51, 70) Laszlo  Rozsa HUN 27:52, 71) Piotr  Buciak POL 28:25, 72) Piero  Turra ITA 28:42, 73) Carlos  Simoes POR 28:56, 74) Johan  MacLassen DEN 29:16, 75) Thomas  Puzak USA 29:32, 75) Alex  Randall AUS 29:32, 77) David  Tarres Villegas ESP 29:33, 78) Marcus  Jansson SWE 29:41, 79) Hendrik  Hess GER 30:23, 80) Kazushige  Hatori JPN 30:47, 81) Nathan  Winkelmann USA 30:51, 82) Andrew  Douglas GBR 31:21, 83) Dave  Swanson USA 32:6, 84) Thomas  Klimo AUT 33:11, 85) Yuriy  Rasko UKR 33:48, 86) Alican  Ozturk TUR 36:39, 87) Ryo  Ito JPN 37:0, 88) Peter  Jolles USA 39:6, 89) Chiungtzu  Lin TPE 16:21, Francisco  Costoya ESP DSQ, Yuta  Yamashita JPN DSQ, Mark  Huster GER DSQ, Margus  Hallik EST DSQ

Middle

Women

1) Cecilia  Thomasson SWE 49:41, 2) Emily  Benham GBR 50:15, 3) Marika  Hara FIN 50:55, 4) Martina  Tichovska CZE 51:6, 5) Svetlana  Poverina RUS 51:38, 6) Olga  Vinogradova RUS 52:14, 7) Tatiana  Repina RUS 53:4, 8) Michaela  Gigon AUT 54:40, 9) Renata  Paulickova CZE 54:41, 10) Gaelle  Barlet FRA 54:52, 11) Ramune  Arlauskiene LTU 55:41, 12) Hana  Bajtosova Garde FRA 55:52, 13) Laure  Coupat FRA 56:0, 14) Claudia  Hunig SUI 56:49, 15) Nina  Hoffmann DEN 57:4, 16) Susanna  Laurila FIN 57:10, 17) Laura  Scaravonati ITA 57:44, 18) Eeva-Liisa  Hakala FIN 57:47, 19) Anastasia  Bolshova RUS 58:39, 20) Camilla  Sogaard DEN 59:38, 21) Asta  Simkoniene LTU 1:0:3, 22) Erica  Johansson SWE 1:1:29, 23) Nadezda  Skacelova CZE 1:1:35, 24) Karolina  Mickeviciute LTU 1:1:36, 25) Maja  Rothweiler SUI 1:1:43, 26) Sonja  Zinkl AUT 1:2:2, 27) Monica  Aguilera ESP 1:2:4, 28) Anna  Kaminska POL 1:2:6, 29) Stanislava  Fajtova SVK 1:2:15, 30) Ekaterina  Illarionova RUS 1:2:43, 31) Daisy  Kudre EST 1:3:54, 32) Anna  Fuzy HUN 1:4:21, 33) Natalia  Tyszova SVK 1:6:2, 34) Marina  Reiner AUT 1:6:14, 35) Caecilie  Christoffersen DEN 1:6:16, 36) Marie  Brezinova CZE 1:6:47, 37) Antonia  Haga FIN 1:7:7, 38) Marja Katariina  Penttila FIN 1:7:46, 39) Renata  Paulauskiene LTU 1:9:14, 40) Barbara  Sanocka POL 1:9:57, 41) Agnes  Elfving SWE 1:10:55, 42) Naoko  Kano JPN 1:13:32, 43) Noemi  Benke HUN 1:14:10, 44) Roma  Puisiene LTU 1:15:52, 45) Anke  Dannowski GER 1:16:17, 46) Ingrida  Smite LAT 1:21:31, 47) Julita  Linowska POL 1:25:0, 48) Susan  Grandjean USA 1:26:21, 49) Abra  McNair USA 1:36:20, 50) Risa  Matsuoka JPN 1:53:35, Ingrid  Stengard FIN DSQ, Sarah  Ginsbach USA DSQ, Ksenia  Chernykh RUS DSQ

Men

1) Ruslan  Gritsan RUS 55:20, 2) Jiri  Hradil CZE 55:51, 3) Anton  Foliforov RUS 56:23, 4) Marek  Pospisek CZE 56:59, 5) Tonis  Erm EST 57:10, 6) Cedric  Beill FRA 57:32, 7) Hans Jorgen  Kvale NOR 57:54, 7) Valeriy  Gluhov RUS 57:54, 9) Luca  Dallavalle ITA 58:18, 10) Baptiste  Fuchs FRA 58:23, 11) Juho  Saarinen FIN 58:49, 12) Jussi  Laurila FIN 58:54, 13) Pekka  Niemi FIN 59:17, 14) Tuomo  Lahtinen FIN 59:44, 15) Martin  Sevcik CZE 1:0:22, 16) Clement  Souvray FRA 1:0:25, 17) Michael  Sommer DEN 1:0:40, 18) Vojtech  Ludvik CZE 1:0:41, 19) Stanimir  Belomazhev BUL 1:0:46, 20) Vojtech  Stransky CZE 1:0:48, 21) Lauri  Malsroos EST 1:0:59, 22) Sarunas  Dmukauskas LTU 1:1:12, 23) Victor  Korchagin RUS 1:1:26, 24) Rasmus  Soegaard DEN 1:2:23, 25) Christian  Wuthrich SUI 1:2:30, 26) Samuli  Saarela FIN 1:3:2, 27) Taaniel  Tooming EST 1:3:25, 28) Giaime  Origgi ITA 1:3:40, 28) Maciej  Gromadka POL 1:3:40, 30) Jonas  Maiselis LTU 1:4:0, 31) Bernhard  Schachinger AUT 1:4:3, 32) Tobias  Breitschaedel AUT 1:4:9, 33) Anders  Frisk SWE 1:5:7, 34) Grigory  Medvedev RUS 1:5:8, 35) Marcus  Jansson SWE 1:5:31, 36) Kevin  Haselsberger AUT 1:5:50, 37) Margus  Hallik EST 1:5:55, 38) Regimantas  Kavaliauskas LTU 1:5:59, 39) Petras  Andrasiunas LTU 1:6:1, 40) Thomas  Puzak USA 1:6:8, 41) Riivo  Roose EST 1:6:15, 42) Radek  Laciga CZE 1:6:16, 43) David  Tarres Villegas ESP 1:6:23, 44) Florian  Exler AUT 1:6:36, 45) Piero  Turra ITA 1:6:45, 46) Artur  Jackiewicz POL 1:7:1, 47) Yoann  Garde FRA 1:7:34, 47) Linus  Karlsson-Mood SWE 1:7:34, 47) Marcus  Hylen SWE 1:7:34, 50) Davide  Machado POR 1:7:35, 51) Tautvydas  Zaliauskas LTU 1:7:44, 52) Chris  Firman AUS 1:7:47, 53) Laszlo  Rozsa HUN 1:7:57, 54) Ugis  Voicescuks LAT 1:8:12, 55) Joao  Ferreira POR 1:8:19, 56) David  Toll ESP 1:8:23, 57) Miguel Angel  Martin Garcia ESP 1:9:0, 58) Stefane  Toussaint FRA 1:9:10, 59) Dmitry  Kuzmin RUS 1:9:11, 60) Andreas  Rief AUT 1:9:17, 60) Andreas  Bergmann Hansen DEN 1:9:17, 62) Donatas  Mickus LTU 1:9:18, 63) Juuso  Jutila FIN 1:10:3, 64) Patrick  Higgins GBR 1:11:21, 65) Andris  Kivlenieks LAT 1:11:28, 66) Daniel  Marques POR 1:11:37, 67) Andrew  Douglas GBR 1:12:9, 68) Marek  Karm EST 1:12:26, 69) Alex  Randall AUS 1:12:48, 70) Artem  Stryzhak UKR 1:13:37, 71) Carlos  Simoes POR 1:14:12, 72) Johan  MacLassen DEN 1:14:50, 73) Martins  Lasmanis LAT 1:14:53, 74) Ivan  Trigales Delgado ESP 1:14:54, 75) Rasmus  Nielsen Folino DEN 1:15:55, 76) Francisco  Costoya ESP 1:16:26, 77) Piotr  Buciak POL 1:18:19, 78) Mark  Huster GER 1:20:58, 79) Kazushige  Hatori JPN 1:21:10, 80) Erik  Frost SWE 1:22:21, 81) Alican  Ozturk TUR 1:24:56, 82) Thomas  Klimo AUT 1:25:18, 83) Nathan  Winkelmann USA 1:28:32, 84) Dave  Swanson USA 1:28:52, 85) Yuriy  Rasko UKR 1:30:19, 86) Peter  Jolles USA 1:30:39, 87) Johan  Alfredsson SWE 1:32:9, 88) Yuta  Yamashita JPN 1:33:48, 89) Ryo  Ito JPN 1:47:25, Arbo  Rae EST DSQ, Sebastian  Wojtynek POL DSQ, Luis  Barreiro POR DSQ, Hendrik  Hess GER DSQ, Chiungtzu  Lin TPE DSQ

Long

Women

1) Vinogradova Olga RUS 1:48:57, 2) Poverina Svetlana RUS 1:49:17, 3) Sogaard Camilla DEN 1:52:10, 4) Tichovska Martina CZE 1:53:53, 5) Hara Marika FIN 1:57:15, 6) Laurila Snna FIN 1:58:21, 7) Barlet Gaelle FRA 1:58:28, 8) Hunig Claudia SUI 1:59:55, 9) Benham Emily GBR 2:0:14, 10) Stengard Ingrid FIN 2:1:37, 11) Garde Hana FRA 2:3:34, 12) Haga Antonia FIN 2:3:52, 13) Chernykh Ksenia RUS 2:4:33, 14) Scaravonati Laura ITA 2:5:55, 15) Hoffmann Nina DEN 2:6:6, 16) Coupat Laure FRA 2:6:16, 17) Rothweiler Maja SUI 2:6:28, 18) Paulauskiene Renata LTU 2:7:10, 19) Johansson Erica SWE 2:8:1, 20) Reiner Marina AUT 2:8:42, 21) Arlauskiene Ramune LTU 2:9:6, 22) Gigon Michaela AUT 2:9:54, 23) Illarionova Ekaterina RUS 2:10:52, 24) Simkoniene Asta LTU 2:11:27, 25) Zinkl Sonja AUT 2:11:35, 25) Fuzy Anna HUN 2:11:35, 27) Paulickova Renata CZE 2:12:0, 28) Kaminska Anna POL 2:12:1, 29) Thomasson Cecilia SWE 2:12:4, 30) Christoffersen Cecilie Ruelokke DEN 2:12:6, 31) Skacelova Nadezda CZE 2:13:17, 32) Svir Anastasiya RUS 2:15:45, 33) Fajtova Stanislava SVK 2:16:21, 34) Smite Ingrida LAT 2:16:50, 35) Brezinova Marie CZE 2:18:15, 36) Aguilera Monica ESP 2:18:57, 37) Dannowski Anke GER 2:19:12, 38) Kano Naoko JPN 2:22:47, 39) Grandjean Sue USA 2:24:47, 40) Penttila Marja FIN 2:26:50, 41) Sanocka Barbara POL 2:28:9, 42) Puisiene Roma LTU 2:30:11, 43) Benke Noemi HUN 2:35:46, 44) Elfving Agnes SWE 2:39:57, 45) Mcnair Abra USA 2:51:47, 46) Linowska Julita POL 2:53:28, 47) Ginsbach Sarah USA 3:16:0, 48) Matsuoka Risa JPN 3:29:35, Repina Tatiana RUS DSQ, Tyszova Natalia SVK DSQ, Hakala Eeva-Liisa FIN DSQ

Men

1) Foliforov Anton RUS 1:50:18, 2) Fuchs Baptiste FRA 1:52:2, 3) Hradil Jiri CZE 1:52:22, 4) Maiselis Jonas LTU 1:53:40, 5) Saarela Samuli FIN 1:55:21, 6) Souvray Clement FRA 1:55:22, 7) Glukhov Valerii RUS 1:56:14, 8) Dallavalle Luca ITA 1:56:22, 9) Erm Tonis EST 1:56:44, 10) Beill Cedric FRA 1:57:16, 11) Saarinen Juho FIN 1:57:18, 12) Origgi Giaime ITA 1:57:47, 13) Haselsberger Kevin AUT 1:58:25, 14) Gritsan Ruslan RUS 1:59:38, 15) Niemi Pekka FIN 2:0:34, 16) Machado Davide POR 2:0:48, 17) Schachinger Bernhard AUT 2:0:51, 18) Sevcik Martin CZE 2:0:54, 19) Belomazhev Stanimir BUL 2:1:2, 20) Pospisek Marek CZE 2:1:16, 21) Stransky Vojtech CZE 2:1:38, 22) Wuthrich Christian SUI 2:2:10, 23) Dmukauskas Sarunas LTU 2:2:21, 24) Ludvik Vojtech CZE 2:2:35, 25) Sommer Michael DEN 2:2:47, 26) Laurila Jussi FIN 2:3:38, 27) Garde Yoann FRA 2:5:31, 28) Breitschadel Tobias AUT 2:6:30, 29) Turra Piero ITA 2:6:57, 30) Lahtinen Tuomo FIN 2:7:1, 31) Medvedev Grigory RUS 2:7:39, 32) Sogaard Rasmus DEN 2:8:0, 33) Korchagin Victor RUS 2:8:49, 34) Jansson Marcus SWE 2:8:58, 35) Roose Riivo EST 2:9:2, 36) Randall Alex AUS 2:9:54, 37) Gromadka Maciej POL 2:9:55, 38) Voicescuks Ugis LAT 2:9:58, 39) Kavaliauskas Regimantas LTU 2:10:0, 40) Firman Chris AUS 2:12:22, 41) Andrasiunas Petras LTU 2:12:36, 42) Frisk Anders SWE 2:12:48, 43) Puzak Thomas USA 2:13:3, 44) Ferreira Joao POR 2:13:48, 45) Jutila Juuso FIN 2:14:17, 46) Hallik Margus EST 2:15:10, 47) Hylen Marcus SWE 2:15:37, 48) Toll David ESP 2:19:9, 49) Rozsa Laszlo HUN 2:19:26, 50) Tarres David ESP 2:20:10, 51) Buciak Piotr POL 2:22:6, 52) Stryzhak Artem UKR 2:22:30, 53) Garcia Angel ESP 2:24:9, 54) Zaliauskas Tautvydas LTU 2:24:22, 55) Huster Mark GER 2:28:52, 56) Hatori Kazushige JPN 2:29:25, 57) Douglas Andrew GBR 2:31:20, 58) Ozturk Alican TUR 3:37:5, Laciga Radek CZE DSQ, Malsroos Lauri EST DSQ, Exler Florian AUT DSQ, Kvale Hans Jorgen NOR DSQ, Jackiewicz Artur POL DSQ, Karlsson-Mood Linus SWE DSQ, Tooming Taaniel EST DSQ, Kuzmin Dmitry RUS DSQ

Relay

Women

1) RUS 1 2:15:9 “(Tatiana Repina, Olga Vinogradova, Svetlana Poverina), 2) FIN 1 2:15:28 “(Eeva-Liisa Hakala, Susanna Laurila, Marika Hara), 3) CZE 2:17:45 “(Nadezda Skacelova, Martina Tichovska, Renata Paulickova), 4) DEN 2:20:58 “(Nina Hoffmann, Cecilie Ruelokke Christoffersen, Camilla Sogaard), 5) AUT 2:24:4 “(Sonja Zinkl, Marina Reiner, Michaela Gigon), 6) FRA 2:24:7 “(Hana Garde, Laure Coupat, Gaelle Barlet), 7) LTU 2:28:3 “(Asta Simkoniene, Karolina Mickeviciute, Ramune Arlauskiene), 8) SWE 2:30:40 “(Cecilia Thomasson, Agnes Elfving, Erica Johansson), 9) EST 2:38:24 “(Daisy Kudre, Doris Kudre, Ingrit Kala), 10) HUN 2:40:30 “(Anna Fuzy, Noemi Benke, Veronika Cseh), 11) POL 2:46:21 “(Barbara Sanocka, Anna Kaminska, Julita Linowska), 12) USA 3:3:54 “(Sue Grandjean, Abra Mcnair, Sarah Ginsbach), 13) JPN 3:28:54 “(Naoko Kano, Misa Kawashima, Risa Matsuoka)

Men

1) EST 1 2:20:4 “(Lauri Malsroos, Margus Hallik, Tonis Erm), 2) FIN 2 2:21:51 “(Tuomo Lahtinen, Samuli Saarela, Juuso Jutila), 3) FRA 2:22:22 “(Baptiste Fuchs, Clement Souvray, Cedric Beill), 4) LTU 1 2:25:48 “(Regimantas Kavaliauskas, Sarunas Dmukauskas, Jonas Maiselis), 5) CZE 1 2:26:11 “(Vojtech Stransky, Jiri Hradil, Marek Pospisek), 6) RUS 1 2:26:22 “(Valerii Glukhov, Ruslan Gritsan, Anton Foliforov), 7) POL 2:31:3 “(Maciej Gromadka, Artur Jackiewicz, Sebastian Wojtynek), 8) SWE 1 2:36:33 “(Linus Karlsson-Mood, Anders Frisk, Marcus Jansson), 9) POR 1 2:39:33 “(Joao Ferreira, Carlos Simoes, Davide Machado), 10) ITA 2:40:39 “(Giaime Origgi, Piero Turra, Luca Dallavalle), 11) LAT 2:40:53 “(Ugis Voicescuks, Andris Kivlenieks, Martins Lasmanis), 12) ESP 1 2:42:6 “(Angel Garcia, David Tarres, David Toll), 13) AUT 2 2:46:2 “(Florian Exler, Andreas Rief, Thomas Klimo), 14) GBR 2:49:54 “(Emily Benham, Edwyn Oliver-Evans, Patrick Higgins), 15) GER 2:51:43 “(Anke Dannowski, Hendrik Hesz, Mark Huster), 16) HUN 2:56:24 “(Andas Holluby, Daniel Marosffy, Laszlo Rozsa), 17) USA 3:5:28 “(Nathan Winkelmann, Thomas Puzak, Dave Swanson), 18) DEN 2 3:5:30 “(Rasmus Folino Nielsen, Johan Andreas Maclassen, Caroline Ryge Carlsen), 19) JPN 3:20:33 “(Kazushige Hatori, Kazushi Higuchi, Ryo Ito), AUS DSQ (Chris Firman, Alex Randall, Carolyn Jackson), SVK DSQ (Matej Muller, Jan Andrej Cully, Rastislav Malatek)

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation