Oceania Orienteering Championships 2013

New Zealand

6-13 January
Contact: Graham Teahan
Email: gteahan@xtra.co.nz
Website: www.oceania2013.co.nz
IOF Senior Event Adviser:
Christine Brown (AUS)

Bulletin 4
Bulletin 3.1
Bulletin 1-2

Results

Sprint

Women

1) Angela Simpson NZL 24:17, 2) Bridget Anderson AUS 24:26, 3) Lara Prince NZL 24:36, 4) Claire Flynn NZL 24:55, 5) Susanne Casanova AUS 25:07, 6) Jula McMillan NZL 25:32, 7) Clare Brownridge AUS 26:52, 8) Lauren Gillis AUS 27:28, 9) Penny Kane NZL 27:55, 10) Lillian Burrill AUS 28:36, 11) Tessa Ramsden NZL 29:02, 12) Claire Butler AUS 29:35, 13) Katelyn Effeney AUS 29:46, 14) Anna Gray NZL 29:59, 15) Jenny Casanova AUS 30:26, 16) Rita Homes NZL 31:06, 17) Amy Buckerfield AUS 32:13, 18) Daria Voloshko NZL 1:03:02, Belinda Lawford AUS DSQ.

Men

1) Toby Scott NZL 19:57, 2) Chris Forne NZL 20:31, 3) Lachlan Dow AUS 20:33, 4) Thomas Reynolds NZL 20:43, 5) Bryn Davies NZL 20:47, 6) James Bradshaw NZL 21:01, 7) Christopher Naunton AUS 21:40, 8) Bruce Arthur AUS 21:42, 9) Ian Lawford AUS 21:51, 10) Tane Cambridge NZL 22:20, 11) Rob Preston AUS 22:54, 12) Kasimir Gregory AUS 23:12, 13) Gene Beveridge NZL 23:25, 14) Matt Scott NZL 23:27, 15) Nick Mead NZL 23:36, 16) Oscar McNulty AUS 23:40, 17) Joshua Blatchford AUS 23:41, 18) Riki Cambridge NZL 23:58, 19) Jason Markham NZL 24:02, 20) Lachlan Hallett AUS 24:17, 21) Darren Ashmore NZL 24:32, 22) Thomas Eatson NZL 25:17, 23) Keith Agmen NZL 25:19, 24) Ben Rattray AUS 25:23, 25) Ryan Batin NZL 25:24, 26) Martin Peat NZL 26:01, 27) Simon Jager NZL 26:27, 28) Greg Flynn NZL 26:54, 29) Morton Neve AUS 28:05, 30) Andrew Johnstone NZL 28:16, 31) John Nieuwenhoven AUS 28:22, 32) Ian Meyer AUS 28:37, 33) Tyson Hillyard AUS 34:47, Jamie Stewart NZL DSQ.

Middle distance

Women

1) Lauren Gillis AUS 44:22, 2) Belinda Lawford AUS 49:56, 3) Angela Simpson NZL 50:03, 4) Claire Butler AUS 51:13, 5) Sarah Anderson NZL 52:42, 6) Claire Flynn NZL 52:50, 7) Clare Brownridge AUS 53:58, 8) Jenny Casanova AUS 55:23, 9) Sarah Gray NZL 55:38, 10) Rita Homes NZL 55:58, 11) Anna Gray NZL 56:58, 12) Lillian Burrill AUS 57:43, 13) Amy Buckerfield AUS 1:02:56, 14) Katelyn Effeney AUS 1:07:21, 15) Emily Prudhoe AUS 1:21:09, Daria Voloshko NZL DSQ.

Men

1) Kasimir Gregory AUS 41:40, 2) Simon Jager NZL 42:41, 3) Darren Ashmore NZL 42:56, 4) Lachlan Hallett AUS 43:56, 5) Ben Rattray AUS 44:00, 6) Riki Cambridge NZL 44:09, 7) Nick Mead NZL 44:34, 8) Michael Adams NZL 45:11, 9) Jason Markham NZL 45:50, 10) Tim Farrant NZL 46:12, 11) Ryan Batin NZL 49:11, 12) Keith Agmen NZL 51:29, 13) Martin Peat NZL 53:39, 14) John Nieuwenhoven AUS 1:02:18, 15) Tyson Hillyard AUS 1:09:17, Morton Neve AUS DSQ.

Long distance

Women

1) Grace Crane AUS 1:29:08, 2) Kathryn Preston AUS 1:32:44, 3) Lizzie Ingham NZL 1:35:53, 4) Georgia Whitla NZL 1:40:15, 5) Lara Prince NZL 1:45:44, 6) Lauren Gillis AUS 1:46:46, 7) Imogene Scott NZL 1:48:33, 8) Rachel Effeney AUS 1:48:34, 9) Anna Gray NZL 1:53:41, 10) Clare Brownridge AUS 2:01:58, 11) Lillian Burrill AUS 2:03:36, 12) Claire Butler AUS 2:04:48, 13) Emily Wall NZL 2:07:16, 14) Amy Buckerfield AUS 2:12:42, 15) Belinda Lawford AUS 2:12:52, 16) Tessa Ramsden NZL 2:19:25, 17) Emily Prudhoe AUS 2:31:40, 18) Daria Voloshko NZL 3:37:50, Mace Neve AUS DSQ, Felicity Brown AUS DSQ, Aislinn Prendergast AUS DSQ, Anna Sheldon AUS DSQ, Bridget Anderson AUS DSQ, Jenny Casanova AUS DSQ, Susanne Casanova AUS DSQ, Greta Knarston NZL DSQ, Rachel Smith NZL DSQ.

Men

1) Thomas Reynolds NZL 1:59:01, 2) James Bradshaw NZL 2:04:31, 3) Toby Scott NZL 2:13:01, 4) Lachlan Hallett AUS 2:22:59, 5) Nick Mead NZL 2:24:33, 6) Jason Markham NZL 2:34:03, 7) Ryan Batin NZL 2:36:47, 8) Kasimir Gregory AUS 2:37:22, 9) Morton Neve AUS 2:37:29, 10) Riki Cambridge NZL 2:37:36, 11) Todd Oates NZL 2:49:02, 12) Keith Agmen NZL 2:53:45, 13) Martin Peat NZL 3:05:19, John Nieuwenhoven AUS DSQ, Tyson Hillyard AUS DSQ, Joshua Blatchford AUS DSQ, Lachlan Dow AUS DSQ, Julian Dent AUS DSQ, Rob Preston AUS DSQ, Matthew Ogden NZL DSQ, Greg Flynn NZL DSQ, Chris Forne NZL DSQ, Matt Scott NZL DSQ, Tane Cambridge NZL DSQ, Simon Jager NZL DSQ.

Relay

Women

1) Australia 2:14:31 (Aislinn Prendergast, Susanne Casanova, Kathryn Preston).

Men

1) Australia 2:14:45 (Simon Uppill, Rob Preston, Christopher Naunton), 2) New Zealand 2:29:18 (Eugene Campbell, Tane Cambridge, Chris Forne).

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • World Masters Ski Orienteering Championships
    4-12 March 2018

  • EOC

    European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2018
    26 June - 1 July 2018

  • World Masters Orienteering Championships
    5 -13 July 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • Global Association of International Sports Federations

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation