World Orienteering Championships 2003

Rapperswil/Jona, Switzerland

3-9 August 2003

Results

Sprint

Women

1) Simone Luder SUI 13:21.3, 2) Marie-Luce Romanens SUI 13:30.8, 3) Jenny Johansson SWE 13:40.1, 4) Vroni König-Salmi SUI 13:47.1, 5) Gunilla Svärd SWE 14:24.6, 6) Anne Margrethe Hausken NOR 14:24.7, 7) Reeta Kolkkala FIN 14:32.6, 8) Minna Kauppi FIN 14:32.9, 9) Sarah Rollins GBR 14:42.2, 10) Natasha Key AUS 14:53.5, 11) Anne Konring Olesen DEN 15:02.3, 12) Elisabeth Ingvaldsen NOR 15:02.4, 13) Céline Dodin FRA 15:09.5, 14) Brigitte Gschöpf AUT 15:14.5, 15) Barbara Baczek POL 15:15.2, 16) Zsuzsa Fey ROM 15:23.7, 17) Helen Bridle GBR 15:30.0, 18) Anna Gornicka-Antonowicz POL 15:34.3, 19) Giedre Voveriene LTU 16:06.0, 20) Esther Gil Brotons ESP 16:10.9, 21) Tania Robinson NZL 16:12.5, 22) Andrea Eisl AUT 16:21.9, 23) Misa Shioda JPN 16:22.5, 24) Nataliya Potopalska UKR 16:27.2, 25) Vilma Rudzenskaite LTU 16:30.3, 26) Iva Navratilova CZE 16:33.5, 27) Martina Rakayova SVK 16:35.2, 28) Raquel Costa POR 16:42.9, 29) Anu Annus EST 16:47.9, 30) Gunda Fischer GER 16:56.2, 31) Antoniya Grigorova BUL 17:01.9, 32) Inga Dambe LAT 17:03.1, 33) Jana Miklusova SVK 17:05.0, 34) Agnes Wengrin HUN 17:13.7, 35) Kathryn Ewels AUS 17:17.0, 36) Tatyana Kostyleva RUS 17:18.1, 37) Viivi-Anne Soots EST 17:19.2, 38) Aliaksandra Kandratsyeva BLR 17:30.1, 39) Sandra Zürcher USA 18:08.6, 40) Veronica Gil Brotons ESP 18:46.7, 41) Eva Ocvirk CRO 19:17.6, 42) Lieke van Opstal NED 19:23.2, 43) Michele Mulder RSA 20:38.0, 44) Violet Linton IRL 21:05.5, 45) Katherine Scheck CAN 21:16.1, Martina Dockalova CZE dsq, Dorte Dahl DEN dsq, Elisa Dresen GER dsq, Laura Scaravonati ITA dsq, Irina Chsheglova KAZ dsq, Yulia Novikova RUS dsq, Aline Hermans BEL dsq

Men

1) Jamie Stevenson GBR 12:43.7, 2) Rudolf Ropek CZE 13:02.8, 3) Thierry Gueorgiou FRA 13:04.2, 4) Yuri Omeltchenko UKR 13:08.7, 5) Mikhail Mamleev RUS 13:09.4, 6) David Schneider SUI 13:18.1, 7) Petr Losman CZE 13:22.3, 8) Grant Bluett AUS 13:25.3, 9) Petteri Muukkonen FIN 13:30.0, 10) Sven Kropf SUI 13:30.4, 11) Tore Sandvik NOR 13:34.7, 12) Kiril Nikolov BUL 13:39.8, 13) René Rokkjär DEN 13:40.7, 14) Carlo Rigoni ITA 13:40.8, 15) Bernt Björnsgaard NOR 13:41.1, 16) Andrei Hramov RUS 13:48.1, 17) Troy De Haas AUS 13:48.5, 18) Damien Renard FRA 13:52.0, 19) Pasi Ikonen FIN 13:55.3, 20) Gabor Domonyik HUN 13:59.3 , 21) Nick Barrable GBR 13:59.8, 22) Edgaras Voveris LTU 14:05.2, 23) Ingo Horst GER 14:08.9, 24) Johan Näsman SWE 14:10.5, 25) Marco Povoa POR 14:17.3, 26) Robert Banach POL 14:17.4, 27) Alfonso Bustillo Ruiz ESP 14:22.2, 28) Marcel Tschopp LIE 14:27.9, 29) Pierre Kaltenbacher AUT 14:37.8, 30) Chris Forne NZL 14:39.3, 31) Martin Terry RSA 14:44.3, 32) Janusz Porzycz POL 14:47.1, 33) Lukas Bartak SVK 14:58.6, 34) Vitaliy Gavrylenko UKR 15:01.1, 35) Vyacheslav Zhuravlev BLR 15:08.1, 36) Daisuke Yamaguchi JPN 15:12.1, 37) Jan Zazgornik AUT 15:14.1, 38) Andreas Kraas EST 15:17.5, 39) Tihomir Salopek CRO 15:25.4, 40) Ferenc Levai HUN 15:36.6, 41) Daniel Griff ISR 15:50.7, 42) Niall Bourke IRL 16:10.5, 43) Gregor Anderluh SLO 16:12.2, 44) Paul Marius Brabiescu ROM 16:12.8, 45) Boris Granovskiy USA 16:27.0, 46) Dragisa Bauer SCG 16:31.6, 47) Martins Sirmais LAT 16:46.3, 48) Tung Hui Siu HKG 17:32.3, 49) Mike Smith CAN 17:43.3, 50) Mark Heikoop NED 17:45.8, 51) Valerij Nalobin KAZ 22:25.3, Mikkel Lund DEN dsq, Pieter Hendrickx BEL dsq, Marian Davidik SVK dsq, Jörgen Olsson SWE dsq

Middle Distance

Women

1) Simone Luder SUI 32:40, 2) Hanne Staff NOR 32:57, 3) Heli Jukkola FIN 33:32, 4) Jenny Johansson SWE 35:08, 5) Elisabeth Ingvaldsen NOR 36:16, 6) Anette Granstedt SWE 36:41, 7) Gunilla Svärd SWE 37:25, 8) Anna Gornicka-Antonowicz POL 37:30, 9) Brigitte Wolf SUI 37:41, 10) Heather Monro GBR 37:43, 11) Minna Kauppi FIN 37:46, 12) Ieva Sargautyte LTU 38:02, 13) Zsuzsa Fey ROM 38:14, 14) Barbara Baczek POL 38:23, 15) Käthi Widler SUI 38:34, 16) Tatiana Ryabkina RUS 38:40, 17) Anna Garin Folkegard ESP 40:00, 18) Linda Antonsen NOR 40:03, 18) Jo Allison AUS 40:03, 20) Anu Annus EST 40:06, 21) Giedre Voveriene LTU 40:33, 22) Martina Rakayova SVK 40:40, 23) Brigitte Huseby NOR 40:53, 24) Tatiana Yaksanova RUS 41:12, 24) Iva Navratilova CZE 41:12, 26) Reeta Kolkkala FIN 41:51, 27) Jolanta Razaitiene LTU 42:00, 27) Viktoriya Plokhenko UKR 42:00, 29) Karin Schmalfeld GER 42:27, 30) Tania Robinson NZL 42:31, 31) Aliya Sitdikova RUS 42:37, 32) Valérie Vannier FRA 42:54, 33) Helen Bridle GBR 42:57, 34) Monika Depta POL 43:07, 35) Maria Höyer DEN 44:09, 36) Esther Gil Brotons ESP 44:12, 37) Viivi-Anne Soots EST 44:18, 38) Kirti Rebane EST 44:30, 38) Renate Fauner ITA 44:30, 40) Bohdana Terova CZE 45:10, 41) Nataliya Potopalska UKR 45:40, 42) Elisabeth Hohenwarter AUT 45:58, 43) Inga Dambe LAT 46:07, 44) Zuzana Stehnova CZE 46:18, 45) Andrea Eisl AUT 46:26, 46) Zsuzsanna Farkas HUN 46:47, 47) Jenny Whitehead GBR 47:06, 48) Sabine Rottensteiner ITA 47:11, 49) Juliette Soulard FRA 47:12, 50) Aliaksandra Kandratsyeva BLR 48:41

Men

1) Thierry Gueorgiou FRA 30:08, 2) Bjørnar Valstad NOR 32:45, 3) Öystein Kristiansen NOR 33:08, 4) Pasi Ikonen FIN 33:18, 5) Jörgen Rostrup NOR 33:37, 6) Marian Davidik SVK 33:41, 7) Denis Steinemann SUI 34:01, 8) Felix Bentz SUI 34:09, 9) Janne Salmi FIN 34:14, 10) Olle Kärner EST 34:20, 11) Jörgen Olsson SWE 34:39, 12) Martins Sirmais LAT 34:40, 13) Johan Näsman SWE 34:46, 13) Juha Peltola FIN 34:46, 15) Petteri Muukkonen FIN 34:47, 16) Leonid Novikov RUS 34:52, 17) Evgeny Gavrilov RUS 34:58, 18) Michal Horacek CZE 35:00, 19) Jamie Stevenson GBR 35:05, 20) Chris Terkelsen DEN 35:09, 21) Matthias Niggli SUI 35:25, 22) Oli Johnson GBR 35:37, 23) Valentine Novikov RUS 35:40, 24) Norbert Helminger AUT 35:51, 25) Janusz Porzycz POL 36:13, 26) Gabor Domonyik HUN 36:17, 27) Robert Banach POL 36:20, 28) Mikkel Lund DEN 36:31, 29) Troels Nielsen DEN 36:39, 30) Damien Renard FRA 36:52, 31) Michal Jedlicka CZE 36:58, 32) Edgaras Voveris LTU 37:02, 33) Tihomir Salopek CRO 37:41, 34) Jozef Wallner SVK 38:05, 35) Jan Zazgornik AUT 38:18, 36) Troy De Haas AUS 38:25, 37) Vitaliy Gavrylenko UKR 38:29, 38) Roger Casal Fernandez ESP 38:37, 39) David Shepherd AUS 38:38, 40) Dmitriy Mironov BLR 38:53, 41) Nerijus Sulcys LTU 39:37, 42) Lachezar Iliev BUL 39:47, 43) Henrik Trygesson SWE 40:10, 44) Brian May USA 41:20, 45) Nicolas Girsch FRA 41:47, 46) Emiliano Corona ITA 42:05, 47) Grant Bluett AUS 42:16, 48) Klaus Schgaguler ITA 42:28, 49) Christian Mohn AUT 43:18, 50) Andreas Haldi NZL 43:24, 51) Nikolay Dimitrov BUL 44:29

Long Distance

Women

1) Simone Luder SUI 1:26:14, 2) Karolina Arewång Höjsgaard SWE 1:29:19, 3) Brigitte Wolf SUI 1:32:52, 4) Emma Engstrand SWE 1:33:59, 5) Sara Gemperle SUI 1:34:28, 6) Barbara Baczek POL 1:34:31, 7) Hanne Staff NOR 1:34:57, 8) Marianne Andersen NOR 1:36:17, 9) Karin Schmalfeld GER 1:36:28, 10) Martina Rakayova SVK 1:36:29, 11) Dana Brozkova CZE 1:36:50, 12) Yulia Novikova RUS 1:36:52, 13) Terhi Holster FIN 1:37:28, 14) Heather Monro GBR 1:38:36, 15) Zsuzsa Fey ROM 1:40:00, 16) Marta Sterbova CZE 1:40:21, 17) Anna Garin Folkegard ESP 1:40:32, 18) Brigitte Huseby NOR 1:40:39, 19) Katarina Smith SWE 1:41:43, 20) Tatiana Ryabkina RUS 1:43:27, 21) Ieva Sargautyte LTU 1:44:00, 22) Anne Konring Olesen DEN 1:45:10, 23) Hannah Wootton GBR 1:45:12, 24) Jo Allison AUS 1:45:20, 25) Maria Höyer DEN 1:46:08, 26) Mariya Spasyuk UKR 1:46:54, 27) Eva Makrai HUN 1:47:00, 28) Vilma Rudzenskaite LTU 1:47:31, 29) Natasha Key AUS 1:48:31, 30) Aliya Sitdikova RUS 1:48:40, 31) Helene Hausner DEN 1:49:11, 32) Tania Robinson NZL 1:49:56, 33) Allison Jones AUS 1:50:12, 34) Céline Dodin FRA 1:50:23, 35) Jenny Whitehead GBR 1:50:51, 36) Luise Kärger GER 1:51:20, 37) Paula Haapakoski FIN 1:51:42, 38) Meike Jaeger GER 1:51:49, 39) Inga Dambe LAT 1:52:02, 40) Zuzana Stehnova CZE 1:52:03, 41) Renate Fauner ITA 1:53:42, 42) Aija Skrastina LAT 1:54:58, 43) Aline Hermans BEL 1:58:39, 44) Sandy Hott Johansen CAN 1:59:39, 45) Rachel Smith NZL 2:00:45, 46) Zsuzsanna Farkas HUN 2:00:59, 47) Nataliya Dimitrova BUL 2:08:54, Liisa Anttila FIN dsq, Elisabeth Hohenwarter AUT dsq, Marie-Luce Romanens SUI dsq, Nataliya Potopalska UKR dsq

Men

1) Thomas Bührer SUI 1:48:20, 2) Yuri Omeltchenko UKR 1:50:35, 3) Emil Wingstedt SWE 1:51:08, 4) Carsten Jörgensen DEN 1:51:42, 5) Mikhail Mamleev RUS 1:51:55, 6) Björnar Valstad NOR 1:52:00, 7) Jani Lakanen FIN 1:52:07, 8) Holger Hott Johansen NOR 1:52:44, 9) Michal Jedlicka CZE 1:52:49, 10) Johan Modig SWE 1:53:04, 11) Öystein Kristiansen NOR 1:54:57, 12) Olle Kärner EST 1:54:58, 13) Thomas Krejci AUT 1:55:47, 14) Daniel Marston GBR 1:56:09, 15) Kiril Nikolov BUL 1:56:46, 16) Mats Haldin FIN 1:57:07, 17) Jarkko Huovila FIN 1:57:56, 18) Gabor Domonyik HUN 1:59:28, 19) Niclas Jonasson SWE 1:59:34, 20) Roman Efimov RUS 2:00:17, 21) Marc Lauenstein SUI 2:00:30, 22) Ingo Horst GER 2:00:39, 23) Vladimir Lucan CZE 2:00:51, 24) Vyacheslav Mukhidinov UKR 2:01:51, 25) Jon Duncan GBR 2:03:27, 26) Vitek Pospisil SVK 2:03:48, 27) Nerijus Sulcys LTU 2:04:06, 28) Michal Smola CZE 2:04:35, 29) Girts Vegeris LAT 2:05:11, 30) Tom Quayle AUS 2:06:05, 31) Jean-Baptiste Bourrin FRA 2:06:14, 32) Simonas Krepsta LTU 2:06:56, 33) Rob Walter AUS 2:07:25, 34) Jozef Wallner SVK 2:07:44, 35) Dmitriy Mironov BLR 2:11:29, 36) Norbert Helminger AUT 2:14:16, 37) Carlo Rigoni ITA 2:15:42, 38) Roger Casal Fernandez ESP 2:15:58, 39) Troels Nielsen DEN 2:16:08, 40) Nick Duca CAN 2:16:58, 41) Klaus Schgaguler ITA 2:18:19, 42) Axel Fischer GER 2:19:00, 43) Andrei Zhuravlev BLR 2:19:17, 44) Chris Forne NZL 2:20:11, 45) Dmitriy Mikhalkin BLR 2:20:15, 46) Pavlo Ushkvarok UKR 2:21:21, 47) Felix Breitschädel AUT 2:24:14, Tarvo Avaste EST dsq, François Gonon FRA dsq, Janis Krumins LAT dsq, Oli Johnson GBR dsq

Relay

Women

1) Switzerland 1:57:41 (Brigitte Wolf, Vroni König-Salmi, Simone Luder), 2) Sweden 1:59:46 (Gunilla Svärd, Karolina Arewang Höjsgaard, Jenny Johansson), 3) Norway 2:05:18 (Elisabeth Ingvaldsen, Brigitte Huseby, Hanne Staff), 4) Lithuania 2:07:51 (Giedre Voveriene, Vilma Rudzenskaite, Ieva Sargautyte), 5) Czech Republic 2:09:15 (Marta Sterbova, Martina Dockalova, Dana Brozkova), 6) Great Britain 2:09:31 (Sarah Rollins, Hannah Wootton, Heather Monro), 7) Poland 2:09:59 (Monika Depta, Anna Gornicka-Antonowicz, Barbara Baczek), 8) Russia 2:13:05 (Yulia Novikova, Tatiana Ryabkina, Aljya Sitdikova), 9) Austria 2:19:24 (Andrea Eisl, Brigitte Gschöpf, Elisabeth Hohenwarter), 10) Germany 2:20:55 (Elisa Dresen, Luise Kärger, Karin Schmalfeld) , 11) Italy 2:21:10 (Laura Scaravonati, Renate Fauner, Sabine Rottensteiner), 12) France 2:21:25 (Valérie Vannier, Céline Dodin, Juliette Soulard), 13) Australia 2:21:36 (Jo Allison, Allison Jones, Natasha Key), 14) Romania 2:22:17 (Zsuzsa Fey, Veronica Minoiu, Irina Maiorescu), 15) Hungary 2:25:34 (Eva Makrai, Agnes Wengrin, Zsuzsanna Farkas), 16) New Zealand 2:25:39 (Tania Robinson, Rachel Smith, Claire Paterson), 17) Latvia 2:27:02 (Inga Dambe, Ieva Susta, Aija Skrastina), 18) Spain 2:27:22 (Veronica Gil Brotons, Anna Garin Folkegard, Esther Gil Brotons), 19) Estonia 2:27:52 (Viivi-Anne Soots, Kirti Rebane, Anu Annus), 20) Belarus 2:28:18 (Aliaksandra Kandratsyeva, Tatiana Voskoboinikova, Oksana Zhuravleva), 21) Belgium 2:31:02 (Aline Hermans, Séverine Vandermeulen, Greet Oeyen), 22) United States 2:31:20 (Pavlina Brautigam, Erin Olafsen, Sandra Zürcher), 23) Bulgaria 2:34:10 (Iliana Shandurkova, Lyudmila Gotseva, Antoniya Grigorova), 24) Japan 2:42:08 (Sanae Saito, Misa Shioda, Rika Tajima), 25) Canada 2:55:38 (Katherine Scheck, Sandy Hott Johansen, Philippa McNeil), 26) Kazakhstan 3:19:47 (Irina Chsheglova, Galina Kornilova, Natalija Chuprikova), 27) Hong Kong 3:49:55 (Maureen Olsson Lo, Ki Cheng Yueng, Julie Leung); Finland dsq, Ukraine dsq, Denmark dsq

Men

1) Sweden 1:58:42 (Niclas Jonassson, Mattias Karlsson, Emil Wingstedt), 2) Finland 1:59:27 (Jani Lakanen, Jarkko Huovila, Mats Haldin), 3) Great Britain 2:01:04 (Daniel Marston, Jon Duncan, Jamie Stevenson), 4) Switzerland 2:01:21 (David Schneider, Thomas Bührer, Marc Lauenstein), 5) Russia 2:02:07 (Valentin Novikov, Roman Efimov, Mikhail Mamleev), 6) Ukraine 2:02:21 (Pavlo Ushkvarok, Vyacheslav Mukhidinov, Yuri Omeltchenko), 7) Norway 2:02:50 (Tore Sandvik, Jörgen Rostrup, Holger Hott Johansen), 8) Slovakia 2:03:28 (Vitek Pospisil, Lukas Bartak, Marian Davidik), 9) Australia 2:03:42 (Grant Bluett, Troy De Haas, Tom Quayle), 10) Lithuania 2:04:01 (Nerijus Sulcys, Edgaras Voveris, Simonas Krepsta), 11) Poland 2:05:18 (Wojciech Kowalski, Janusz Porzycz, Robert Banach), 12) Germany 2:06:03 (Alexander Lubina, Ingo Horst, Markus Prolingheuer), 13) Denmark 2:06:11 (Morten Fenger-Grön, René Rokkjär, Carsten Jörgensen), 14) France 2:06:55 (François Gonon, Damien Renard, Thierry Gueorgiou), 15) Czech Republic 2:07:47 (Michal Horacek, Petr Losman, Rudolf Ropek), 16) Austria 2:08:29 (Felix Breitschädel, Thomas Krejci, Jan Zazgornik), 17) Italy 2:10:40 (Pierpaolo Corona, Carlo Rigoni, Michele Tavernaro), 18) Estonia 2:11:05 (Andreas Kraas, Tarvo Avaste, Olle Kärner), 19) Hungary 2:12:05 (Ferenc Levai, Zoltan Denes, Gabor Domonyik), 20) New Zealand 2:12:49 (Andreas Haldi, Chris Forne, Greg Barbour), 21) Bulgaria 2:13:24 (Teodor Todorov, Kiril Nikolov, Mihail Mihaylov), 22) Belgium 2:13:59 (Fabien Pasquasy, Jan Gilot, Bart Delobel), 23) Belarus 2:17:54 (Dmitriy Mironov, Andrei Zhuravlev, Viacheslav Zhuravlev), 24) Portugal 2:18:12 (Marco Povoa, Tiago Aires, Joaquim Sousa), 25) Latvia 2:20:47 (Martins Sirmais, Girts Vegeris, Oskars Zernis), 26) Japan 2:22:36 (Koji Kashimada, Yoshinori Takahashi, Shin Murakoshi), 27) Croatia 2:26:28 (Petar Delic, Lino Legac, Edi Ocvirk), 28) Ireland 2:29:58 (Andrew Quin, Bill Edwards, Neil Dobbs), 29) Canada 2:37:28 (Nick Duca, Wil Smith, Mike Smith), 30) Israel 2:38:12 (Daniel Griff, Tamir Alon, Alexey Marchenko), 31) Serbia and Montenegro 2:42:18 (Dejan Avramovic, Dragisa Bauer, Vladimir Matuski), 32) Slovenia 2:44:47 (Andraz Hribar, Jaka Piltaver, Gregor Anderluh), 33) South Africa 2:52:01 (Martin Terry, Richard Gathercole, Nicholas Mulder), 34) Kazakhstan 3:11:16 (Vladimir Telnov, Valerji Nalobin, Vladimir Belskij), 35) Hong Kong 3:19:14 (Siu Tung Hui, Chi Ming Chung, Chi Hang Liang); Spain dsq, United States dsq

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • World Trail Orienteering Championships 2017
    10-15 July 2017

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2017
    19-27 August 2017

  • World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Junior World Orienteering Championships 2017
    9-16 July 2017

  • The World Games 2017
    25-27 July 2017

  • World Masters MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • European MTB Orienteering Championships 2017
    29 July - 5 August 2017

  • Asian Junior and Youth Orienteering Championships 2017
    20-24 August 2017

  • Orienteering World Cup Round 3 2017
    24-28 August 2017

  • Orienteering World Cup Final 2017
    29 September - 1 October 2017

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • SportAccord

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation