World Masters Ski Orienteering Championships 2013

Madona, Latvia

11–18 February
Email: lof@lof.lv
Website: www.esoc2013.lv
IOF Senior Event Adviser:
Tatiana Kalenderoglu (TUR)
IOF Assistant Event Adviser:
Wolfgang Pötsch (AUT)
Bulletin 4
Bulletin 3
Bulletin 2
Bulletin 1

Results

W35

1) Dina Zobena LAT 2:16:23, 2) Mirja Virve EST 2:19:57, 3) Lubova Pavlukova LAT 2:20:22, 4) Aiste Traubiene LTU 2:32:57, 5) Inese Kauke LAT 2:41:26, 6) Asta Januskeviciene LTU 2:46:28, 7) Virpi Komulainen FIN 2:48:29, 8) Eugenija Sazenyte LTU 3:13:46, 9) Anastasia Saranen FIN 3:38:34, Loreta Litvinaite LTU DSQ.

M35

1) Roman Horyna CZE 2:37:27, 2) Aleksandrs Zilis LAT 2:41:54, 3) Marko Vapa FIN 2:44:58, 4) Dalius Boguska LTU 2:49:54, 5) Jari Hannuksela FIN 2:50:40, 6) Mikko Vapa FIN 3:08:46, 7) Ruslans Mikulovs LAT 3:13:22, 8) Vladimir Koltunov RUS 3:19:06, 9) Mindaugas Kvedaravicius LTU 3:19:49, 10) Laimonas Caplikas LTU 3:40:36, Sebestyen Istvan ROU DSQ, Gediminas Ranonis LTU DSQ, Dainoras Saumorius LTU DSQ.

W40

1) Lilia Shikhova RUS 1:53:46, 2) Laima Klauza LAT 1:54:41, 3) Baiba Smila LAT 2:02:40, 4) Anastasia Skopinskaya RUS 2:09:40, 5) Liga Blanka LAT 2:15:20, 6) Aine Ambraziene LTU 2:22:35.

M40

1) Ilpo Viippola FIN 2:04:28, 2) Andrey Shvedov RUS 2:07:12, 3) Ilya Gusev RUS 2:13:23, 4) Alexey Zdeblovskiy RUS 2:16:11, 5) Kuno Rooba EST 2:28:42, 6) Randy Korb EST 2:31:08, 7) Sergey Skopinski RUS 2:31:18, 8) Remigijus Masilionis LTU 2:38:43, 9) Ivars Zagars LAT 2:39:19, 10) Arturs Grinbergs LAT 2:39:31, 11) Rolandas Backys LTU 2:43:25, 12) Ain Fjodorov EST 2:44:50, 13) Anatoliy Tupitsyn RUS 2:58:06, 14) Regimantas Januskevicius LTU 2:58:23, 15) Ricardas Tevelis LTU 3:01:42, 16) Sergei Voronov BLR 3:02:58, 17) Vaidas Jurgaitis LTU 3:19:03, 18) Uvis Soika LAT 3:27:14, 19) Mihails Smilgins LAT 3:46:46, 20) Audrius Pocius LTU 3:59:53, Viktors Lescovs LAT DSQ, Donald McCarthy GBR DSQ, Raimonds Bondars LAT SDQ, Timofei Gerasko RUS DSQ, Reinis Nimanis LAT DSQ.

W45

1) Ingrit Kala EST 1:46:29, 2) Carina Sandberg SWE 1:46:58, 3) Eija Hannuksela FIN 1:47:07, 4) Charlotte Lindkvist SWE 2:00:48, 5) Airi Alnek EST 2:30:12, 6) Kaie Konsap EST 2:33:06, 7) Lea Pirttilä FIN 2:33:36, 8) Epp Voitka EST 3:28:40, 9) Irina Fedders RUS 3:32:44.

M45

1) Antti Virtanen FIN 1:53:31, 2) Svajunas Ambrazas LTU 1:57:04, 3) Anatoly Shelekhin RUS 2:10:37, 4) Olli Savikko FIN 2:10:50, 5) Jyrki Tuokko FIN 2:12:01, 6) Scott Pleban USA 2:13:56, 7) Aleksandr Logvinchuk RUS 2:21:10, 8) Alexei Zhestovski RUS 2:27:32, 9) Sixten Sild EST 2:30:06, 10) Valer Franko SVK 2:31:28, 11) Pavel Cernij BLR 2:31:54, 12) Vygintas Saldukas LTU 2:36:23, 13) Nikolajs Grigorjevs LAT 2:38:58, 14) Devis Zilovas LTU 3:02:16, 15) Jyrki Piirainen FIN 3:06:25, Oleg Melnikov RUS DSQ, Darius Kalvaitis LTU DSQ.

W50

1) Kirsi Kihlström FIN 1:49:08, 2) Olga Minaeva RUS 1:51:16, 3) Marita Vaarala FIN 2:00:14, 4) Sari Jetsonen FIN 2:36:17, 5) Velga Zalaiskalna LAT 3:35:50, 6) Dace Saulite LAT 3:55:44, Agrita Pilabere LAT DSQ.

M50

1) Kimmo Määttä FIN 1:36:17, 2) Igor Zvontsov BLR 1:40:17, 3) Pasi Martikainen FIN 1:44:52, 4) Asko Sippola FIN 1:45:09, 5) Juhani Jetsonen FIN 1:46:12, 6) Iurii Borodulin RUS 1:53:05, 7) Kalevi Mäkipää FIN 2:00:41, 8) Janis Putnins LAT 2:04:07, 9) Aleksandr Sokolov RUS 2:04:10, 10) Per Sandberg SWE 2:09:11, 11) Aigars Leiboms LAT 2:10:25, 12) Sergei Chernykh RUS 2:12:37, 13) Alois Achermann SUI 2:12:51, 14) Timo Nykänen FIN 2:13:07, 15) Kochetkov Igor RUS 2:13:41, 16) Rimantas Cicenas LTU 2:18:41, 17) Markku Laine FIN 2:21:53, 18) Valerii Vekovishchev RUS 2:23:56, 19) Pekka Niemensivu FIN 2:24:23, 20) Juraj Nemec SVK 2:38:52, 21) Hansruedi Häny SUI 2:39:32, 22) Arkadii Vedin RUS 3:03:40, 23) Artur Vaitsekhovich BLR 3:04:51, Andrius Gumenikovas LTU DSQ, Aliaksei Luhautsou BLR DSQ.

W55

1) Päivi Raatikainen FIN 1:44:25, 2) Saima Värton EST 1:59:06, 3) Siiri Poopuu EST 2:02:31, 4) Victoria Fershalova RUS 2:04:47, 5) Valentina Shestakova RUS 2:43:17, 6) Aija Alksne LAT 2:51:22, 7) Aira Berzina LAT 3:02:01, 8) Natalia Mikhonina RUS 3:15:12, 9) Olga Gavrilova RUS 4:15:02.

M55

1) Ari Martikainen FIN 1:50:00, 2) Juris Kokins LAT 1:50:48, 3) Edmunds Zvaigzne LAT 1:56:49, 4) Andris Kosmatchevs LAT 2:11:13, 5) Rimas Jovaisas LTU 2:20:50, 6) Antanas Pauzas LTU 2:28:46, 7) Vjaceslavs Dedelis LAT 2:33:08, 8) Algirdas Salkauskas LTU 2:37:21, 9) Valentin Mylnikov RUS 2:38:09, 10) Mindaugas Dinda LTU 2:42:09, 11) Victor Rylov RUS 2:53:35, 12) Alexander Kudriavyy RUS 3:14:45, 13) Harijs Lacars LAT 3:17:56, 14) Alexander Sizanyuk RUS 3:40:57, Paul Poopuu EST DSQ, Leonid Jazikov BLR DSQ, Sergej Sonnenberg GER DSQ, Mikhail Gryaznevich GBR DSQ, Vilnis Kurens LAT DSQ.

W60

1) Tatiana Barsukova RUS 1:48:57, 2) Tamara Bortnovskaya RUS 1:53:10, 3) Marja Suomalainen FIN 1:58:16, 4) Inara Gipsle GBR 2:16:21, 5) Brigitte Oswald SUI 2:21:41, 6) Valentina Kostyleva RUS 2:24:05, 7) Elena Rusanova RUS 2:24:45, 8) Aleksandra Piankova RUS 3:36:19, Mare Beilmann EST DSQ, Irina Stepanova RUS DSQ.

M60

1) Heikki Saarinen FIN 1:35:15, 2) Jarmo Vainio FIN 1:57:03, 3) Esko Udd FIN 1:57:04, 4) Kauno Mourujärvi FIN 1:58:26, 5) Kjell Sandström SWE 2:00:08, 6) Viktor Borodin RUS 2:05:22, 7) Riho Manni EST 2:11:23, 8) Keijo Lakkinen FIN 2:14:47, 9) Markku Leinonen FIN 2:16:50, 10) Stanislav Lesnikov RUS 2:17:32, 11) Viacheslav Okin RUS 2:20:26, 12) Juhani Tarvainen FIN 2:20:41, 13) Anatoli Labanouski BLR 2:26:25, 14) Juris Drunka LAT 2:26:43, 15) Uldis Alksnis LAT 2:47:13, 16) Lembit Nops EST 2:52:32, 17) Kestutis Kviecinskas LTU 3:46:07, Tapani Pöllänen FIN DSQ.

W65

1) Tamara Ovsyanikova RUS 1:18:40, 2) Sirpa Tarkiainen FIN 1:22:51, 3) Sharon Crawford USA 1:22:57, 4) Galina Vershinina RUS 1:24:56, 5) Seija Piiparinen FIN 1:51:52, 6) Tuulikki Liuha FIN 2:10:11, 7) Tuula Ohramaa FIN 2:35:21, 8) Marja Kanerva FIN 3:26:34, Tatyana Svistun RUS DSQ, Leena Valjakka FIN DSQ, Gabriela Iosub ROU DSQ.

M65

1) Teuvo Lehtinen FIN 1:26:41, 2) Tapani Kesti FIN 1:28:12, 3) Paavo Inkinen FIN 1:29:37, 4) Risto Orpana FIN 1:38:49, 5) Heikki Nurminen FIN 1:39:38, 6) Hanspeter Oswald SUI 1:52:34, 7) Toivo Saue EST 1:54:01, 8) Lars-Åke Sjökvist SWE 2:02:32, 9) Evgeny Titovitch BLR 2:09:49, 10) Victor Stepanov RUS 2:12:55, 11) Kjell Mortberg SWE 2:17:53, 12) Nikolai Kazarinov RUS 2:44:34, Mauno Hanhela FIN DSQ.

W70

1) Rauni Muikku FIN 1:49:05, 2) Pirkko Tahvanainen FIN 1:59:30, 3) Liudmila Labutina RUS 2:22:31.

M70

1) Pertti Nyberg FIN 1:14:22, 2) Unto Kanerva FIN 1:17:46, 3) Asko Harvala FIN 1:28:55, 4) Markku Tunturi FIN 1:30:22, 5) Jukka Luukko FIN 1:32:41, 6) Rusanov Pavel RUS 1:52:41, 7) Peteris Novikovs LAT 1:52:45, 8) Seppo Kettunen FIN 1:53:57, 9) Rudolf Murk EST 1:57:47, 10) Juris Zvirgzds LAT 2:05:42, 11) Khalit Karimov RUS 2:25:10, 12) Victor Yarkov RUS 2:30:36.

W75

1) Leena Piskonen FIN 1:58:13, 2) Anna Plukse LAT 2:42:06,

M75

1) Erkki Alakuijala FIN 1:13:13, 2) Tapani Häkkinen FIN 1:52:50, 3) Yuichi Takeishi JPN 2:18:23.

W80

1) Aune Jalava FIN 3:11:02.

M80

1) Tauno Ilonen FIN 1:47:16, 2) Paavo Pystynen FIN 2:16:19, Georgii Ilmenkov RUS DSQ.

M85

1) Arvo Majoinen FIN 2:23:02, Nikolai Vishniakov RUS DSQ, Kyösti Jäppinen FIN DSQ.

 

|| Print page ||
  • Search the Website

  • IOF Main Sponsor

    IOF Main Sponsor

    Nokian Tyres

  • IOF Sponsors

    IOF Sponsors

    Siven Sport
    BML Print

  • World Championships

  • Nokian Tyres World Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Trail Orienteering Championships 2018
    4-11 August 2018

  • World Mountain Bike Orienteering Championships 2018
    5-13 August 2018

  • Other Upcoming Events

  • Ski Orienteering World Cup Round 1
    26 November-1 December 2017

  • European Ski Orienteering Championships 2018 and World Cup Round 2
    3-8 February 2018

  • Junior World Ski Orienteering Championships 2018
    3-8 February 2018

  • Ski Orienteering World Cup Round 3
    4-12 March 2018

  • European Orienteering Championships 2018
    5-13 May 2018

  • IOF Partners

  • International Olympic Committee

  • ARISF_logos_05

    Association of IOC Recognised International Sport Federations

  • International World Games Association

  • International Masters Games Association

  • Global Association of International Sports Federations

  • World Anti-Doping Agency

  • International University Sports Federation (FISU)

  • Conseil International du Sport Militaire (CISM)

  • European University Sports Association

  • International School Sport Federation